Het Levendaal oud en nieuw ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VAN HET KIND - VOOR HET KIND-PUZZLE „Het gesprek, van den dag". De Centrale Propaganda-Commissie voor de weldadigheidspostzegels in Nederland, verzoekt ons opneming van het volgende „gesprek van den dag". Het gesprek van den dag wordt op 't oogenblik gevormd door het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana een 36, 2, 12, f, 49, 77, 41, ij, 86 beschikbaar gesteld heeft voor een puzzle, waarvan de 34, 77, 91, 92, 9, 97, 83, 63, 7 bestemd is voor het 8, 72, 79, 21, 3, 23, 85, 42, 16 kind. Wij zijn nu weer geko men in de dagen, dat .eigenlijk iedere Ne derlander 71, 19, 20, 53, 27, 28, 77, 58, 79, 62, 46, 47, 50, 88, 64, 79 moest gebruiken. In Zwitserland b.v. gebruikt men algemeen dergelijke weldadigheidszegels; zou dat bij ons dan niet 95, 60, 38, 73, 75, 48? Ten einde een groot gebruik te 91, 96, 25, 5, 76, 43, 30, 14, 90, 69, is deze prijsvraag samengesteld, waarvoor wij uw aller 22, 40, 39, 54, w, 68, 59, 4, 61, 31, 89 verzoeken. Arme kinderen hebben er de meeste prij zen voor vervaardigd; die kinderen vragen nu uw 79, 87, 82, 51, 55. Bedenkt, wat het beteekent, als u niet van dergelijke 77, 78, 79, 80, 81, 84, 50, 3, 52, 79 gebruikt! Moet in dezen tijd het misdeelde kind 79, 52, a, 29, I, 33, 57, f, f, 96, 59 worden? Als ieder onzer slechts één zegel zou 50, 82, 91, 59, 44, 45, 95, 3, 10, dan ware reeds veel bereikt. Allereerst 11, 13, 58, 76 het kind, maar ook voor u zélf. Een goed voorbeeld vindt 91, 3, 52, 37, 37, 10, 66, 10, 50 En heusch 17, 16, 52, 18, 16, 10, 79 weer. 24, 26, 54, 55 tegen een, dat 93 thans mee doet! Verrichi nog heden een goede 70, a, a, 74; U geeft daarmee 15, 16, 32 voorbeeld aan anderen; 6, 3, 35, uw 50, 94, f, 67 doet u dat. Iedereen vertelle 56, 65, 79 in zijn kring dit: „Gesprek van den Dag". De oplossingen. De oplossingen moeten worden geschreven op briefkaarten, en worden gefrankeerd met ten minste 2 wel dadigheidspostzegels van 6 cent. Voor HET KIND is alles wat boven het verschuldigde port wordt opgeplakt, d.w.z. van een briefkaart gefrankeerd met 2x6 cent weldadigheidspostzegels, dus betaald met 20 cent, wordt door de posterijen nooit meer dan 5 cent afgehouden (of 3 cent, indien uit 's-Gravenhage verzonden). Bovendien worden de afgestempelde postzegels geveild en komt ook deze op brengst ten bate van het goede doeL Eén postzegels levert dus voor het kind tweemaal voordeel op. Termijn van inzending. De oplossingen moeten vóór 3 Januari a.s. worden gezon den aan: Puzzle-Secretaresse VOOR HET KIND, Druivenstraat 49, 's-Gravenhage. De prijzen. In de eerste plaats zal er zijn een schitterende hoofdprijs, welwillend be schikbaar gesteld door H. K. H. Prinses Juliana, n.l. een schilderij van Hanradt, voorstellende een vaas met tulpen. De bij zonder fijne tinten va., bloemen en achter grond, het appart karakter van iedere tulp voor zich, geven aan het schilderij een bui tengewone distinctie. Het schilderij is groot, en ingelijst in een matgouden effen lijst. Het vorstelijk gebaar van onze Prinses en het bewijs van Hare zéér groote belang stelling in dezen gracieuz.n vorm geven aan den hoofdprijs een onschatbare waar de. Dan enkele retourbiljetten Amsterdam —Rotterdam door de K. L. M. uitgeloofd als 2e hoofdprijs en een doos met 12 zilve ren koffielepeltjes als 3e prijs. Voorts zijn er vele groote prijzen: een tuinameublement, 2 sleeën, een rieten kin- der-ameublement, tafeltjes, eenige prach tige geborduurde ontbijtservatten met vin gerdoekjes, sjoelbak, diverse kastjes, boe kenrekjes, handwerken en een bijzonder Maandag openstelling voor het doorgaande rijverkeer IN EEN SNEEUWSTORM VAN STERREN Op den botten kant van een mes naar Keulen rijden mag comfortabel toerisme heeten, in vergelijking met de tocht, waar toe wij ons heden aangorden. Toen Dante, na vier dagen zwervens, uit het Vagevuur opdook in het zoete ge zelschap van Beatrijs, om met haar te zamen een rondreis langs de hemelsferen te maken, verklaarde hij met de ijdelheid, die hem geenszins vreemd was: „Het water, dat ik neem, werd nooit beloopen". De „Goddelijke Comedie" geeft een haar fijn en een journalistiek zeer verzorgd verslag van de reis, die Dante en Beatrijs door den hemel en den hemel dier heme len hebben ondernomen, maar helaas ge looft niemand er meer aan, dat Dante in derdaad en in den levenden lijve hetzij in den hemel, hetzij in de hel is geweest, al twijfelt evenmin iemand aan de mo gelijkheid, dat hij thans in één van deze beide plaatsen zijn eeuwige woontent heeft opgeslagen. De reis-notities van Dante bovendien sterk politiek gekleurd! zijn dus hoogst onbetrouwbaar en, practisch gesproken, van nul en geen er waarde, wanneer wij, voorgelicht door de moderne wetenschap, een excursie naar de grenzen van het Heel al willen op touw zetten. Onze zinspeling op een bot mes verdui delijkend, bieden wij als vervoermiddel door de hemelsferen aan de scherpe of botte kant (al naar verkiezing) van een lichtstraal, om, schrijlings over deze licht straal gezeten, als heksen op de bezem steel het hemelruim te doorklieven. Het Heelal is zoo enorm groot al is het niet oneindig groot, gelijk wij bewijzen zullen dat alleen een licht straal kans geeft ooit het einde ervan te aanschouwen. Het licht plant zich voort met de grootste snelheid, welke tot nog toe is geconstateerd, namelijk met een snel heid van 300.000 K.M. per seconde of 1 mil liard K.M. per minuut. En om u reeds dadelijk een idee te geven van de ondenk baar groote afstanden in de Schepping: het licht, voortij-end met zulk een snelheid van 300.000 K.M. per seconde, heeft vier jaar noodig om de d f c h t s t b ij z ij n- de ster, de Alpha van het beeld Centau- rus te bereiken. Het zal dus op aarde weer driemaal Kerstmis geweest zijn, vóór wij op deze ster belanden. Weer vier jaar later bereiken wij, als imaar voortsuizend met een soepel gange tje van 300.000 K.M. per seconde, de schit terende Sirius, die om dezen tijd van het jaar des avonds boven de Zuidelijke hori zon flonkert als een vorstelijk juweel. De Poolster, die de meeste menschen weten te ontdekken, in het staartje van de Kleine Beer, vergt 46 lichtjaren om be zocht te worden. Het licht van de Poolster, dat wij 's avonds op straat wandelend, in het netvlies van ons oog opvangen, is dus 46 jaar geleden van deze ster vertrokken vóór velen onzer geboren werden. Het zou mogelijk zijn, dat de Poolster reeds lang geleden „vergaan" is, ofschoon de lichttrillingen, welke zij bij haar bestaan uitzond, nog steeds de aarde niet bereikt hebben. De Poolster behoort tot de dicht-bije sterren. De meeste sterren zijn honderden en duizenden jaren van ons verwijderd en er zijn sterren-massa's bekend, die hon derdduizenden lichtjaren vèr vanuit de diepten van het heelal ons tegen- schitteren. Bij deze afstanden vergeleken zinken de ruimten, welke ons van zon en maan scheiden in het niet. Eén seconde, nadat wij op ons goedmoe dige lichtstraaltje hebben plaats geno men, botsen wij reeds tegen de glim lachende Maan op. Om een afdoend bewijs te leveren, hoe onbetrouwbaar de God delijke Comedie uit astronomisch oogpunt is: naar de schim van Donna Picarda, die door haar broer uit het klooster geschaakt werd, is het vruchteloos zoeken. Evenmin hebben wij een ontmoeting te duchten met de vrouw van Bellincion Berti, die zoo graag schminckte en in de spiegel keek. Beatrijs kon de dichterlijke visie van Dante ook niet altijd volgen, getuige de zelfbekentenis van den grooten dichter: Waarop zij, na vromen zucht De oogen ophief naar mij met zulk een gelaat Als een moeder op haar ijlend kind. Laten wij ons echter niet langer met Dante's geniale hersenschimmen ophouden en onze hemelreis vervolgen. Op de zon zouden wij in 9 minuten na Vertrek arriveeren, maar gedachtig aan den raad van Tante Betje: „Kom niet te dicht bij de brandende kachel", sturen we de lichtstraal er langs heen, om 6 uur later de planeet Pluto te passeeren en daar mede onze zonnestelsel te verlaten. Vier jaar later ontmoeten we de eer ste ster een zon gelijk onze zon. Eeni ge jaren later een tweede ster. Weer een vijftal jaren later de derde, enzoovoorts. De sterren zijn uiterst dun gezaaid en de onderlinge afstanden tusschen ieder van hen bijna mateloos groot. Wanneer er in geheel Europa drie wespen rondvliegen, geeft dat een juist beeld van de dichtheid van het starrenheir. Eeuwen gaan voorbij. Eeuwen volgen na eeuwen en nog steeds zitten wij onge makkelijk op onze lichtstraal. De Aarde met al haar glorie is reeds in vlammen opgegaan en nog steeds suizen wij voort van ster tot ster. De lichtstraal, die wij ons tot vervoer middel kozen, gaat te langzaam. Wij laten haar in de steek. Op de vleugelen van den geest ijlen wij voort door de onpeilbare diepten van het Heelal, in een sneeuwstorm van sterren. Komen we dan nooit aan een einde? Ja, wis en zeker. Het zou evenwel nog lang kunnen duren. Om wille van onze abonné's echter zullen deze dagen verkort worden. Op Kerstavond zullen wij geraken aan de gren zen van het Heelal. Wij verwachten alle lezers dus Dinsdagavond op deze zelfde plaats in de krant, om de finish van onze tocht door den hemel bij te wonen. So long! i KERKNIEUWS Pastoor Lucassen. Woensdagmorgen is pastoor F. A. M. Lu- cassen te 's Gravenhage, terwijl hij na de H. -Mis in de sacristie op een bidstoel ge knield lag te brevieren, door een hartflauw- te overvallen en ineengezakt. De koster droeg den pastoor naar de pastorie, waar hij terstond te bed werd gelegd. Uitsluitend uit voorzorg heeft de hoog- eerw. deken J. M. v. d. Tuyn gisteren aan pastoor Lucassen op diens eigen verzoek de laatste H.H. Sacramenten toegediend. De toestand van den pastoor is overigens niet onbevredigend. De demping van het Levendaal kan on getwijfeld uit verkeersoogpunt van groot belang worden geacht, aangezien daardoor voor een belangrijk deel een einde wordt gemaakt aan de verkeersmisère op de Hoo- gewoerd. Deze zeer smalle straat vormde immers een buitengewone belemmering voor het verkeer, nog verergerd door de aanwezigheid aldaar van trams, die over vrij groote afstand over enkel spoor en spottend met alle wetten van verkeer bo vendien nog gedeeltelijk links van de straat worden geleid. Algemeen werd de noodzakelijkheid tot demping van het Le vendaal dan ook ingezien om daarmede een parallelweg van de Hoogewoerd te ver krijgen en de Hoogewoerd te ontlasten. Na de algeheele openstelling van het Leven daal als doorgaande verbinding is de auto mobilist niet langer gedwongen de Hooge woerd te volgen, waar hij gedoemd is, een maal achter een tram rijdende, er achter te blijven. Veel behoeft over.de zeer on gunstige verkeerssituaties op de Hooge woerd, waar opstoppingen aan de orde van den dag waren, niet gezegd te worden. Ieder kent den toestand aldaar wel uit er varing of eigen wetenschap. Wanneer de Hoogewoerd vergeleken wordt met het gedempte Levendaal, dan is het verschil hemelsbreed. Op de Hooge woerd op het smalste gedeelte een rijbaan van 4.80 Meter met trottoirs elk ongeveer één Meter breed. Op het Levendaal wisselt de breedte van de rijbaan van 13.70 Meter tot ruim 16 Meter en zijn zeer breede trot toirs aanwezig. Hier ook geen hinder van trams. Het Levendaal is, niet het minst bij avond met de mooie straatverlichting, een ware boulevard geworden, een weg zooals er in de binnenstad geen tweede bestaat. Men mag verwachten, dat in het bijzon der door het autoverkeer van het Levendaal als doorgaanden verkeersweg zeer veel ge bruik zal worden gemaakt. Overwogen kan worden of de Hoogewoerd voor het verkeer met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen en alle voertuigen in de richting naar den Hooge Rijndijk moet worden ge sloten verklaard. Men bereikt daarmede op de Hoogewoerd éénriohting-verkeer van alle vervoermiddelen breeder dan een rij wiel. Ongetwijfeld zou éénrichting-ver keer van auto's enz. de verkeersvrij heid en de verkeersveiligheid aldaar zeer vergrooten. Evenwel kleeft aan elke afsluiting voor één of meer verkeerssoorten ook een bezwaar. In dit geval zou het plaatselijk rijverkeer van de afsluiting veel last ondervinden. Iemand die met zijn personenauto vanaf de Br eestraat zijde Steensohuur naar de Hooigracht wensoht te rijden, zou een om weg moeten maken via Korevaarstraat LevendaalKraaierstraat. Eveneens zouden de winkeliers en andere bewoners van de Hoogewoerd worden gehandicapt en bena deeld. Daarom is het wellicht aap te be velen, dat vooralsnog en mogelijk in 't ge heel niet een wettelijk voorschrift in wer king treedt, waarbij het verboden is met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en voertuigen de Hoogewoerd te berijden in de richting naar den Hooge Rijndijk. In- tusschen zal wel het doorgaande rijver keer van auto's zooveel mogelijk moeten worden geanimeerd om vanaf de Bree straat niet de Hoogewoerd op te rijden, doch via Korevaarstraat het Levendaal Werden tot hiertoe de voordeelen van de openstelling van het Levendaal voor het doorgaande verkeer opgesomd, elke me daille heeft haar keerzijde. Juist door de groote breedte van den weg lokt het Levendaal tot snel rijden, wat in het algemeen de verkeers-veiligheid niet verhoogt. De automobilisten en motorrij ders dienen daarom te bedenken, dat het Levendaal geen race-baan is. Ook daar be staat een maximum-snelheid van 25 K.M. per uur, waarvan beduidende overschrij ding zelfs bij normale verkeersomstandig- groot aantal kleinere prijzen, alles werk „van het Kind voor het Kind". De instellingen, die een uitkeering uit de vorige opbrengst hadden ontvangen, hebben n.l. voor zooveel dit mogelijk was, de kinderen zelf laten werken aan prijzen. Meer dan duizend prijzen mocht de com missie ontvangen, van den meert uiteenloo penden aard. De leertijd van de kinderen die ze maakten, vrrieert dan ook van 4 tot 18 jaar! Bij het openmaken van de zendingen was het telkens weer een werkelijke verras sing! Met zooveel toewijding is er ge werkt, met zooveel handigheid en overleg! Dit maakt, dat zelfs het eenvoudigste voor werp groote waarde heeft. De misdeelde kinderen, bij duizenden, hebben samengewerkt om deze puzzle te doen slagen. Van harte hopen wij, dat zij niet teleurgesteld zullen worden! De jury ter beoordeeling der ingekomen oplossingen bestaat uit: mr. H. de Bie, vice- pres. der Arr.-rechtbank te Rotterdam, voorzitter Ned. Bond tot Kinderbescher ming; jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, secr. der Centrale Propaganda Commissie, 's-Gravenhage: mej. J. Th. Löhnis, penningm. Haagsch Comité voor Weldadigheidspostzegels; K. D. Koning, redacteur van het „Algemeen Handelsblad" te Amsterdam; mr. A. O. H. Teilegen, lid v d. Hoofdraad der St. Vincentiusvereeni- ging, 's-Gravenhage. Trekking der prijzen ten overstaan van Notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gra venhage, uiterlijk 25 Januari a.s. De prijzen worden franco toegezonden vóór 15 Februari a.s.; wie alsdan geen be richt heeft ontvangen, heeft geen prijs gewonnen. heden niet door de vingers zal worden ge zien. Snelheids-maniakken kunnen er zich van overtuigd houden de motorpolitie te gen over zich te vinden om daaraan paal en perk te stellen. Bedenk ook, dat ge u geen veiligheid kunt „toeteren" als de wij ze van rijden zelf niet veilig is. De wielrijders en bestuurders van ander langzaam rijverkeer bakfietsen, rijtui gen, handwagens behooren niet midden op den rijweg te rijden. Zij behooren uiterst rechts op de rijbaan langs het trottoir. Den belemmeren zij het minst het snelverkeer. De verkeerssoorten moeten elkaar niet hinderen, daarom zal ieder zijn plaats bij het rijden op den weg kennen. Niet het minst heeft de voetganger eeni ge waarschuwing noodig. Thans ziet men hem met ware doodsverachting in de leng terichting midden op den rijbaan loopen. Het schijnt dan of hij zich den „koning van den rijweg" waant, inplaats van dien van het trottoir. En wat zou diezelfde voet ganger vreemd opkijken, als hij eens over een afstand van 100 Meter een auto in de lengte richting op het trottoir zag rijden. Daarom, voetgangers, ge behoort op het verhoogde voetpad, het trottoir, thuis. Dat is uw koninkrijk, waar ge kimt zeggën ge zamenlijk de scepter te zwaaien. En wat is uw domein daar groot, wat zijn de trottoirs breed. Ge behoort slechts bij noodzaak op den rijweg te loopen, cLw.z. als ge den weg moet oversteken. Zorgt er dan voor de rij baan loodrecht te kruisen, na u eerst over tuigd te hebben, dat dit wel veilig kan plaats vinden vanwege het naderend rij verkeer. Staat nimmer op den rijweg een praatje te maken. Er is toch heusch wel een veiliger punt tot het opzetten van een boom. Ook de jongens en meisjes zullen voor hun spel niet de rijbaan uitkiezen. Bij scho len ziet men nog zoo vaak, dat op de rij baan gespeeld wordt. De jeugd gaat dan zoo in het spel op, dat niet gelet wordt op het naderend verkeer. Ouders en onderwij zers, prent het den kinderen in: De rijweg is geen speelplaats, daar dreigt elk oogen blik gevaar en zeker als op dien weg een d ruksn el verkeer plaats vindt als op het Levendaal. HET SCHIDERACHTIGE OUDE LEVENDAAL. DE MODERNE LEVENDAAL-BOULEVARD.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5