ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WELLICHT NOG HAGEL OF SNEEUW. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Westelijke tot Zui delijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk nog sneeuw of hagelbuien. Temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Hoogste barometerst.: 766.0 te Akureyri. Laagste barometerst.: 748.6 te Kopenhagen Na het toenemen van de depressie ten Noorden van ons land heeft de Zuidelijke depressie alleen in Frankrijk en Zwitser land matige tot strenge vorst gebracht, terwijl hier te lande bij sneeuw en hagel buien de temperatuur om het vriespunt bleef. De hooge drukking bij IJsland en in Noord-Scandinavië nam nog iets af. In Scandinavië is de vorst weinig veranderd, in Duitschland vooral in het Zuiden toe genomen. Ook uit Engeland wordt mati ge vorst gemeld. Het sneeuwdek in Duitschland is nu ook over het Oosten uit gebreid en in de bovenlucht is het daar nog kouder geworden, zoodat in weerwil van den depressie-toestand de vorstkan- sen toch nog vrij groot blijven en bij elke periode van windstilte en opklaring ook hier te lande vorst te wachen is. In Zuid- Frankrijk is weer zeer zware regen ge vallen (in Toulouse 43 m.m.). LUCHTTEMPERATUUR. 4.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Var. Zondagnamiddag 4.18 uur tot Zondagmorgen 7.38 uur; van Zondagna middag 4.18 uur tot Maandagmorgen 7.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 22 Dec.: nam. 12.19 uur; op Maandag 23 Dec. v.m. 0.39 en nam. 1.03 uur. DE VREEMDELINGENWETGEVING. Staatscommissie. De minister van justitie heeft besloten: le. in te stellen een commissie, welke tot taak heeft te onderzoeken in hoeverre in wetgeving en practijk nadere voorzienin gen met betrekking tot de houding van de Overheid tegenover de vreemdelingen noo- dig en gewenscht zijn, en deze, eventueel vergezeld van één of meer ontwerpen van wet met memorie van toelichting en uitvoe ringsmaatregelen, te zijner kennis te bren gen; 2e. te benoemen: tot voorzitter, tevens lid, dezer commis sie: mr. dr. J. Donner, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; tot leden: mr. B. Berger, burgemeester van Venlo; mr. <ir. G. van den Bergh, te Amsterdam; mr. W. C. Beucker Andreae, administrateur by het departement van bui- tenlandsche zaken; Th. van Lier, referen daris bij het departement van sociale za ken; mr. W. A. Pannenborg, administrateur bij het departement van justitie; mr. J. A. de Visser, procureur-generaal by het ge rechtshof te Arnhem; mr. H. van Wage- ningen, rechter in de arrondissementsrecht bank te 's Gravenhage; mr. dr. H. P. de Wil de, advocaat en procureur te Arnhem; tot secretaris: mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, tijdelijk ambtenaar bij het departement van justitie; 3e. aan de commissie de bevoegdheid te verleenen de hoofden van plaatselijke po litie en verder deskundige ambtenaren, die haar van voorlichting kunnen dienen, te hoeren. IN HET WATER GËREDEN Melkrijder schiet er het leven bij in Hedenmorgen te 6 uur is te Zevenhui zen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de melkrijder v. Vliet aldaar het leven heeft gelaten. De brug over de Hennep- sloot stond op dat tijdstip open, daar schipper van Gangelen uit Zevenhuizen, op weg naar Rotterdam, er met zijn schuit door moest. De boomen voor deze brug waren echter niet neergelaten. De bestuur der van een vrachtauto, welke geladen was met bussen melk, bemerkte te laat, dat de brug was opgehaald. Hij remde uit alle macht, doch door de gladheid van den weg schoof de wagen het kanaal in. Ofschoon v. Vliet spoedig op het droge kon worden gebracht, is de man eenige uren later aan de gevolgen van het onge val overleden. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 23 December 1935, des namid dags te 2 uur in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: Praeadvies op het verzoek van W. F. de Gunst om ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer bij het vervolgonderwijs voor meisjes. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen C. Herrewijn, te Aarlan- derveen, strekkende tot vergoeding aan de gemeente van de schade 61.50) haar toegebracht door aanrijding van een lan taarnpaal aan den Lage Morschweg. Voorstel tot het verleenen van een Kerst- gave aan daarvoor in aanmerking komen de werkloozen (25% van de gewone uit- keering; vorig jaar was deze kerstgave 30%). COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Voorstel tot het verleenen van een sub sidie aan de Commissie inzake Huishoude lijke Voorlichting. Li het begin van dit jaar is te dezer stede opgericht de Commissie in zake Huis houdelijke Voorlichting, welke zich ten doel stelt, om, nu in breede kringen van de bevolking het inkomen sterk is gedaald, de huisvrouw door voorlichting te leeren, wat haar in staat kan stellen haar geld zoo goed en zoo economisch mogelijk te be steden. De Commissie bestaat uit vertegenwoor digsters van de afdeelingen Leiden van den Christelijken Vrouwenbond, R. K. Vrouwenbond. Ned. Vereeniging van Huis vrouwen, het Leidsche Volkshuis, de beide Vakscholen, de Gemeentelijke Arbeids beurs en de Stedelijke Lichtfabrieken, ter wijl het Voorzitterschap wordt bekleed door den Wethouder van Sociale Zaken. Vanwege die commissie worden naailes sen en kookcursussen in de beide alhier gevestigde Vakscholen, alsmede in het Leidsche Volkshuis gegeven. De deelneemsters betalen voor het vol gen van de cursussen een geringe vergoe ding, n.l. 2 cent per les. De verstrekking van materialen en ingrediënten geschiedt kosteloos en de vervaardigde artikelen worden het eigendom van de cursisten; de gerechten worden eveneens aan hen afge staan. Tot heden namen ruim 200 huisvrouwen aan de cursussen deel; voor nog aan te van gen cursussen meldden zich weder een groot aantal huisvrouwen aan. De kosten voor het houden van de ge- eindigde cursussen en de nog loopende cursussen werden tot nog toe bestreden uit bijdragen van instellingen, vereenigin- gen en particulieren. Een bedrag van 400.voor de in Januari a.s. aanvan gende cursussen moet echter nog gevonden worden. De oommissie heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat haar in dat bedrag een bijdrage van f 200.— uit de gemeentekas wordt toegekend. Voor het resteerende be drag zal zij een nieuw beroep doen op ver- eenigingen enz. Aangezien de cursussen in een dringen de behoefte voorzien, wat ook blijkt uit het groote aantal deelneemsters en aan vragen, en het derhalve zou zijn te betreu ren, indien de commissie zich genoodzaakt zou zien, met het oog op de financiën, de cursussen te staken, meenen B. en W., dat er alle aanleiding bestaat der commissie voor 1936 voor het houden van de bedoel de cursussen een subsidie ad 200.— te verleenen. BLOEMPJES VOOR „SANCTA VERONICA" Morgen biedt de Vereen. St. Veronica bloempjes te koop aan, ten bate van de zéér noodlijdende kas en zij hoopt, dat er heel veel bloempjes, in den vorm van dubbeltjes of kwartjes, geind zullen wor den. Het doel van deze Ver. zal u ongetwij feld bekend zijn: „Kleeding verstrekken aan stille armen" en wie, zelfs al is 't slechts weinig, met den algemeenen toe stand op de hoogte is, zal begrijpen, dat hiervoor veel geld noodig is. Het aantal gezinnen, dat zich niet meer van de hoogst noodzakelijke kleeding kan voorzien, neemt iederen dag toe. Wat is 't dan heerlijk, als Sa. Veronica hier de helpende hand kan bieden, de zorg van vele moeders kan verlichten, door voor de kinderschaar de onmisbaarste kleertjes te verstrekken. Veel hapden maken 't werk licht, helpt gij allen met ons werk, door minstens één dubbeltje te offeren; God zal 't u loonen en menige stadgenoot is er u dankbaar voor. 't Kerstmannetje in de Stadsgehoorzaal De populaire kindervriend Henri Nolles geeft tweeden Kerstdag, aanvang half drie, en vroolijke Kerst-familie- en kin dervoorstelling in de Stadsgehoorzaal. Al lereerst wordt de aandacht gevraagd voor een Kersttooneelstukje in een bedrijf, ge titeld „De Kerstman en de oude klokken maker", waarin vier rollen voorkomen. Deze zijn: de Kerstman, de oude klokken maker, de bedelknaap en het luisterend kind. Voor dit Kerstverhaal zal het too- neel geheel in Kerststemming worden om- getooverd. Verder vermeldt het program ma: „Hans en Grietje en de booze heks", boeiend sprookje in drie bedrijven, goo chelen enz., terwijl ieder kind van den Kerstboom persoonlijk een geschenk ont vangt. De lezers van ons blad bekomen een groote reductie op den toegasprijs, waar voor a.s. Dinsdagavond een bon voorkomt in ons blad. STICHTING RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS Het fonds treedt 1 Januari a.s. in werking Het bestuur van de Stichting Rijn- landsch Borgstellingsfonds deelt ons het volgende mede: 20 van de 25 gemeentebesturen, gelegen in het ambtsgebied der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland heb ben zich bij het fonds aangesloten. Het zijn de gemeenten Alphen a. d. Rijn, Ha- zerswoude, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw- Veij, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegst- geest, Rijnsburg, Rijnzaterwoude, Sassen- heim, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude. Van Rijkswege zal eveneens steun aan middenstandsborgstelligsfondsen worden verleend. De desbetreffende begrootings- regeling van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, is bereids door de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal goedgekeurd De rijksregeling zal 1 Januari a.s. ingaan. In verband hiermede heeft het bestuur besloten het fonds definitief op 1 Januari zijn werkzaamheden te doen aanvangen. Het doel van het fonds is hulpverlee ning en woekerbestrijding ten bate van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand binnen het gebied der Kamer va Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, in den vorm van bemiddeling en voorlichting voor credietwaardige crediet- behoevenden, die bleken, niet elders deze te kunnen verkrijgen en borgstelling voor credietwaardige credietbehoevenden die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening ge- eischte borgen of in het stellen van ge vorderde zakelijke zekerheid. Middenstandsbedrijven welke ten minste vijf jaar bestaan komen voor hulpverlee ning in aanmerking. Middenstanders, die hulp van het fonds van noode hebben, kunnen zich schrifte lijk wenden tot den districts-commissaris, den heer P. A. van Aggelen, Nieuwsteeg 6 alhier. derverzorgsters 2, Serveersters 2, Teekena- sen 1, Verpleegsters 13, Huisel. Dien sten 172, Fabr. arbeidsters 29, totaal 302. Alg. tot 4749, 20 Dec. 1934 4239, 21 Dec. 1933: 3541. Ben. 66 Ged. werkloozen en 14 werkverschaffing. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkzoekend ingeschre- Bouwvarkarbeiders:: Baggerlieden 3, Be hangers 34, Betonwerkers 75, Betonvlech- ters 41, Fundeeringwerkers 1, Glazenma kers 1, Glazenwasschers 9, Granietwerkers 140, Grondwerkers 111, Heiers 6, Metse laars 145, Opperlieden 126, Schilders 216, Sloopers 8, Steenbikkers 2, Steenhouwers 5, Straatmakers 7, Hulpstraatmakers 14, Stu- cadoors, witters 72, Timmerlieden 292, Uit voerders 7, Voegers 29, Ongesch. Bouwar beiders 12, totaal 1230. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17, Lompen- sorteerders 20, Vellenblooters 3, Zeepfabr. arbeiders 6, Steenfabr.arb. 131, Ongesch. Fabr.arb. 72, totaal 249. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 101, Reizigers, colp. 40, Winkelbedienden 38, In casseerders 11, Musici 8, Onderwijzers 10, Overheidspersoneel 13, Verplegers 1, to taal 222. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 13, Kellners 48, Koks 11, totaal 72. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Houtbe werkers 74, Kistenmakers 7, Kuipers 9, Lijstenmakers 5, Mandenmakers 3, Meubel makers 5, Meubelstoffeerders 19, Politoer- ders 2, Ongesch. Arbeiders 26, totaal 152. Kleermakers: Kleermakers 71, Kappers 5, Schoenmakers 8, totaal 84. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 47, Land arbeiders 28, Tuinlieden 28, Warmoeziers 13, Ongesch. Landarb. 10, totaal 126. Metaalbewerkers: Bankwerkers 124, Blik- bewerkers 32, Burgersmeden 42, Crasseurs 1, Electriciens 47, Gasfitters 12, Gereed schapmakers 2, Instrumentmakers 1, Iso- leerders 4, Kernmakers 1, Kettingsmeden 30, Klinkers 18, Koperslagers 4, Lab. be dienden 1, Lasschers 10, Loodgieters 50, Machinisten 26, Metaalboorders 8, Metaal draaiers 18, Metaalschavers 2, Metaalslij pers 4, Monteurs 24, Pianostemmers 1, Po lijsters 1, Ponsers 5, Rijtuigschilders 1, Rij wielherstellers 12, Scheepstimmerl. 11, Sto kers 21, Tegenhouders 18, Verw. Monteurs 16, Voorslaanders 7, Voorwarmers 4, Vul- caniseurs 1, Vuurwerkers 12, Wagenmakers 5, Izerwerkers 57, Zandvormers 4, Zilver smeden 2, Ongesch. Arbeiders. 43, totaal 682. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7, Sigaren- sorteerders 3, Strippers 1, totaal 11. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 6, Technikers 9, Teekenaars 12, Werkmees ters 16, totaal 43. Textielarbeiders: Hekelaars 7, Katoen drukkers 29, Kluwers e.a. 10, Luikers 10, Plaatsnijders e.a. 26, SchrobbelaarB 3, Spin ners 39, Spoelers 3, Sterkers 3. Strijkers 15, Wevers 108, Wolbewerkers 36, Ongesch. Textielarb. 63. totaal 352. TransportarbeidersChauffeurs 124, Em- balleurs 4, Expeditieknechten 20, Koetsiers 15, Loopknechten 45, Magazijnknechten 62 Schippers 90, Spoor- en Trampers. 15, Wa kers 3, Transportarbeiders 67, Losse Ar beiders 468, totaal 913. Typografen: Boekbinders 35, Boekdruk kers 15, Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 3 Letterszetters 25, Steendrukkers 3. to taal 83. Voedingsmiddelenarbeiders: Bakkers 95, Molenaars 1. Ovenisten 4, Slagers 61, Sui kerwerkers 22, Wijnkooperskn. 7, Zoutsie- ders 2, Zuivelbereiders 4, Ongesch. Voe- dingarb. 32, totaal 228. Vrouwen: Naaisters 13, Breisters 1, Win keljuffrouwen 19, Kantoorpersoneel 41, Mangelsters 2, Meestesr in de rechten 1, Onderwijzeressen 5, Boekbindsters 1, Kin DE GLADDE WEGEN- De gisteren en hedennacht gevallen re gen, gepaard met de vorstneigingen, was oorzaak dat gisteravond maar meer nog hedenmorgen de gladde straten menigeen voor verrasende dingen plaatsten. Gisteravond te omstreeks kwart voor ze ven geraakte op den Haagweg de auto van den heer H. L. uit Wassenaar aan het slin geren, tengevolge waarvan de wagen bot ste tegen den van tegenovergestelde rich ting komenden motor, bestuurd door P. B. uit Leiderdorp. De motorrijder klaagde over inwendige pijnen en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Vermoedelijk heeft hij eenige rib ben gebroken. De 60-jarige M. W. W. is hedenmorgen te 6.20 uur op den Witte Singel met zijn rij wiel geslipt en gevallen, waardoor hij het rechterdijbeen brak. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. - Te kwart voor negen is op de Aal markt het 16-jarige meisje M. B. tenge volge van de gladheid gevallen. Met een hersenschudding werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd Te 9 uur hedenmorgen is de 36-jarige C W. K. uit de Buitenruststraat op de Schelpenkade met zijn fiets gevallen, waar door hij het rechterdijbeen heeft gebroken. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De 18-jarige mej. D. V. uit Sassenheim werd hedenmorgen toen zij met haar rij wiel op den Zoeterwoudschen weg reed, onwel. Dit was het gevolg van het feit, dat zij tevoren in Sassenheim reeds met haar rijwiel tengevolge van de gladheid was ge vallen, waardoor zij zonder het blijkbaar zelf te weten een wonde aan het achter hoofd had opgeloopen. Zij werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen te 9 uur is een vracht auto van J. v. H. op de Jan v. Houtkade nabij de Korevaarstraat aan het glijden ge gaan en na driemaal rond te zijn gedraaid tegen eenige hekken van tuintjes aldaar gereden. Van de perceelen 40 en 42 wer den de hekken beschadigd. Op den Maresingel is een vrachtauto, bestuurd door S. H. K., met het rechter voorwiel tegen- de ijze.ren afrastering van het talud terecht gekomen, doch daar ge lukkig blijven staan, zoodat geen verdere ongelukken gebeurden. In tal van stadsdeelen hebben de bewo ners voorts moeilijkheden ondervonden ten gevolge van de gladde straten, waarvoor de gemeente geen afdoende maatregelen bleek te kunnen nemen. AGENDA Vrijdag, St. Christoffel, Ledenvergadering, Harmonie, 8^ uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokto ren v. Driesum, v. Bockel, Nieuwerzwaag, Rassers en Veldhuijzen. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dokter Hugenholtz, TeL 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 December a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. VAN ONZE ADVERTEERDERS. VAN ONZE ADVERTEERDERS TOONZAAL J. DE VRIND In perceel Beschuitsteeg 12 heeft de heer J. de Vrind, die sinds jaren een lood- en zinkwerkersbedrijf uitoefent en zich als ér- kend gas- en water-installateur gevestigd had in perceel Beschuitsteeg hoek Nieuw- straat, een toonzaal geopend, welke is ge bouwd onder leiding van den architect ir. H. van Oerle. Deze toonzaal ziet er keurig verzorgd uit en bevat een uitgebreide collectie van de meest moderne apparaten op sanitair en gasverwarmingsgebied, als geysers, doorstroomapparaten, gasfornuizen, gasra- diatoren, waschtafels, baden, enz. Het ge- exposeerde mag zeker wedijveren met het beste, dat op dit gebied hier ter stede kan worden _geboden. Een bezoek aan allen, die iets op dit ge bied noodig hebben, mogen we zeker aan bevelen. WIE IS DE GELUKKIGE? Sinds eenigen tijd zyn er in Leiden van die groene papiertjes in omloop. Ik meen de hierop even de aandacht te moeten vesti gen; niet om u te waarschuwen, alsof die groene dingen valsche bankbiljetten zijn, die geen waarde bezitten; integendeel, ik geloof eerder, dat de waarde van deze brief jes door velen nog tezeer wordt onderschat. Het gaat hier over de loterij-briefjes van de K.J.C. uit de parochie van O. L. Vr. He melvaart en St. Joseph. Een legertje van K.J.C.-jongens heeft reeds de stad bestormd om deze lootjes aan den man te brengen. En menigmaal hebben zij de neus gestooten, omdat een ander hen was voor geweest. Dikwijls ook werden zij op een onvriendelijke wijze aan de deur ontvangen, omdat voor de zooveelste maal een der huisgenooten naar de bel was ge- loopen om daar een K.J.C.-er met groene lcten te ontmoeten. Ja, indien wij het u een beetje lastig ge maakt hebben, dan vragen wij u bij dezen beleefd excuus. Maar toch wagen wy het er op om nog opnieuw een keer bij u aan te kloppen of aan te bellen. Want.de loten zijn nog niet uitverkocht. Daarom is de trekking, die oorspronkelijk op 4 Dec. zou gehouden worden, uitgesteld moeten worden; tot teleurstelling van ve len. Want velen hebben reeds een ver geef- sche reis ondernomen naar den secretaris- penningmeester om te vragen of er een prijs op hun lot was gevallen; sommigen kwamen zelf hun prijs reeds afhalen, ter wijl de trekking nog moest plaats hebben. Nu zal in de eerstkomende dagen van Kerstmis en Nieuwjaar wanneer in bijna ieder huisgezin familieleden en kennissen overkomen, die nog geen lot bezitten van onze K.J.C. getracht worden de over blijvende loten te verkoopen. En daarna zal in ieder geval de trekking gehouden wor den, ook al zouden er nog loten overblij ven, daar kunt u van verzekerd zijn. Wij hopen dat u ons wilt helpen, het gaat om het mooie jeugdwerk, dat helaas niet in zijn volle omvang kan behartigd worden wegens gebrek aan ruimte en gebrek aan financiën. Vooral in deoen tijd, die toch al zoo moei lijk is voor onze jeugd, is het meer dan ooit noodig, dat het jeugdwerk naar behooren wordt verzorgd. Wij hopen, dat u dit inderdaad goed werk wilt steunen door het koopen van een K.J. C.-lot, en wij hopen ook, dat u de gelukkige winnaar bent van een dressoir, slaapkamer- meublement, rijwiel, schermerlamp, servies of iets dergelijks. J. LANSBERGEN, directeur K.J.C. parochie O. L. Vr. Hem. en H. Joseph. Door P. G. uit Alphen is bij de politie aangifte gedaan, dat hij van 'n werk aan het abattoir alhier twee kruiwagens ver mist. J. F. DE REN t In den ouderdom van 72 jaar is heden morgen te zijnen huize overleden de heer J. F. de Ren, tot voor 'n tiental jaren on derwijzer by het openbaar onderwijs te Oude-Wetering, gemeente Alkemade. Toen de heer de Ren om gezondheidsre denen -eervol ontslag verkeeg vestigde hij zich hier ter stede. In zijn vroeger woonplaats had de thans overledene zich. reeds zeer verdienstelijk gemaakt ten opzichte van het vereenigings- leven en vervulde o.m. functies bij de Boe renleenbank, het Groene Kruis en de Zie- kenhuisverpleging. Het was dus geen wonder, dat hij zich ook hier ter stede op verschillend gebied aan het vereenigingsleven gaf, als hoeda nig v/ij meermalen met hem in aanraking kwamen. Als voorzitter van het Protestantsch Bu reau voor sociale adviezen heeft hij met zijn medewerkers mooi sociaal werk ver richt. Bekend vooral is de door hem ge veerde strijd tegen den huurkoopzwendel in naaimachines. Voorts was hij jarenlang voorzitter van de speeltuinvereeniging „Oosterkwartier". De heer de Ren was lid van den Vrijz. Dem. Bond en stond enkele malen als candidaat op de lijst bij de gemeenteraads verkiezingen. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal a.s. Dinsdagmiddag te 2 uur plaats heb ben op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. VER. „KATHOLIEK LEIDEN" Het bestuur van bovengenoemde veree niging heeft besloten, om de sociale Zon dagmeeting te houden op Zondag 5 Ja nuari a.s. Een pittig onderwerp zal worden behan deld door een bekenden en ervaren spre ker, waarna gelegenheid zal zijn tot ge- dachtenwisseling. Tyd en plaats zullen nader worden be kend gemaakt. Kosten evenals vorige ja^ ren. Alle volledige besturen der aangesloten organisaties worden verwacht. Geeft u spoedig op aan den secretaris uwer organisatie. Heeren secretarissen wordt beleefd ver zocht. hun totale opgave in te dienen bij den heer J. v. d. Fluit, Nieuwe Burgsteeg 2 vóór of op Maandag 30 dezer. R.K. Klubo Esperantista. Gisteren vond weer een gewone 14 daag- sche bijeenkomst plaats, waarbij de voor zitter meedeelde, dat de volgende conver satieavond vanwege de komende feestdagen niet doorgaat, zoodat de eerstvolgende pas 15 Jan. wordt gehouden. Hierna volgde eenig moeilijk vertaalwerk, waarvoor de geestl. adv. aandachtige belangstelling toon de. Vervolgens werden er nog eenige huis houdelijke puntjes besproken, zoodat er weinig tijd overbleef voor de conversatie. Tot slot vermelden wij gaarne de woor den van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bis schop van Breda, gesproken ter gelegenheid van den kortelings gehouden esperanto- propagandadag te Ginneken. Mgr. Hopmans zeide o.a. de vaste overtui ging te hebben, dat esperanto in een groote behoefte voorziet en daarom kon het in de toekomst op zijn krachtigen steun rekenen, waar dit noodig was. Mgr. was van oordeel, dat voor de uitbreiding van ons H. Geloof esperanto moet worden aangeleerd en ge propageerd. Katholieken en in het bijzonder R.K. Es perantisten, zeggen deze woorden, van den Kerkvorst u niets? Leert en propageert esperanto, steunt de esperantobeweging, door het lidmaatschap van den R.K. Esperantistenbond, en wordt lid van de Leidsche R.K. Esperantoclub.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2