Het wonder der Televisie BI RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Belangwekkende demonstratie bij Philips te Eindhoven. Televisie-systeem zonder gebruik making van een z.g. tusschenfilm. Vorige week heeft bij Philips te Eindho- ven een interessante demonstratie plaats gevonden van een televisie-systeem, waar aan in de Philips-fabrieken wordt gear beid. Op een projectieschermpje van ongeveer 13 bij 18 centimeter verscheen het lachen de gelaat van mevrouw StachofSpeen hof. Een kort gebaar, een paar terzijde ge sproken woorden en dan zet zij, n^et warme altstem, een Fransch chanson in. 't Geluid, aanvankelijk wat zwak, wordt allengs for- scher; het oor wordt vrijwel bevredigd, maar het oog verlangt naar beter! Tril lingen en donkere vlekken, met korte tus- schenpoozen optredend, doen afbreuk aan de scherpte en de gaafheid van de pro jectie. Maar dan volgen er momenten, waarin het beeld stabiel en rustig is; de verande ringen van de gelaatsuitdrukking, het ge baar der handen, dat de beteekenis van het gezongen woord onderstreept, zijn thans duidelijk waarneembaar. Als mevrouw StachoffSpeenhof, na haar lied te hebben beëindigd, ons met een ondeugende mi miek! van het projectieschermpje de vraag stelt: „Komt het allemaal in de krant?", beteugelen wij met moeite de nei ging tot een krachtig applaus. Als geluidsfilmpje zou het gebodene ver re van volmaakt geweest zijn; als televisie uitzending en dat is het! wordt het een groot en alleszins verdiend succes! De gedachte, die aan de televisie ten grondslag ligt aldus verklaarde dr. v. d. Pol is dezelfde die wij bij de film aam- treffen. Echter, en daarop zou ik met na druk willen wijzen, bij het hier gevolgde televisie-systeem maken wij, in tegenstel ling met andere systemen, zooals in Duitschland b.v., geen gebruik van een z.g. tusschenfilm. Deze grondgedachte, die wij aan de film ontleenen, is de volgende: terwijl bij een studio-filmopname alle be wegingen der handelen personen in wer kelijkheid natuurlijk continu verloopeen, maakt een gewoon filmapparaat geduren de elke seconde van de scène 24 25 korte momentopnamen. Later, bij dè weergave in de bioscoop, worden snel achter elkaar deze 24 k 25 momentopnamen op het doek geprojecteerd. Daarbij krijgt het oog den indruk van continu bewegingen der spelen den. Slagen wij bij de televisie er derhalve in om, evenals bij de gewone film, per secon de 25 beelden over te seinen, dan hebben wij ons doel bereikt. Het probleem reduceert zich dus tot de waag: Hoe kan ik langs radioweg in 1/25 deel van een seconde een beeld overzen den, dat met behulp van een fotografische lens in de zendstudio op een scherm is ge projecteerd? Laat op direct vooropstellen, dat de korte duur van 1/25 seconde die wij slechts be schikbaar hebben om één zoo'n moment opname over te zenden, in het algemeen geen bezwaar oplevert, omdat wij electrisch zeer snel kunnen werken en in ons tele visie-systeem zich slechts electric i- t e i t beweegt en geen materie, dus geen draaiende schijven of spiegels of der gelijke. De snelheid, waarmede wij moeten wer ken, vormt derhalve geen beletsel. Ook het feit, da* wij h:er licht moeten uitzenden i.p.v. geluid, zooals bij de gewone radio, baart geen fundamenteele moeilijkheden, omdat wij immers de z.g. photocel heb ben, ai* licht omzet in electrisohe stroo men, evenals de microfoon dit doet voor geluid. Neen, het fundamenteele verschil ligt in het feit, dat bij het geluid alles slechts na elkaar komt en wij daarbij derhalve met één- afmeting te doen heb ben, in tegenstelling met een beeld, dat twee afmetingen heeft, n.l. lengte en breedte. Om in de beschikbare 1/25 seconde nu één compleet beeld over te seinen, redu- ceeren wij door een kunstgreep de twee af metingen van het beeld tot één afmeting. Hoe dit gaat kan ik het best met een ge dachte-experiment duidelijk makefi. Stel dat een bepaa'de foto één van de 25 mo mentopnamen is, die wij per seconde moe ten overseinen Wij gaan nu als volgt te werk: Wij knippen in gedachten de foto in lange smalle horizoniale strooken van bo ven af genummers 1, 2, 3enz. Wij plak ken nu aan het einde van strook 1 het be gin van strook 2. aan het einde van strook 2 het begin van strook 3, enz., zoodat wij ^én heel langen band krijgen. De strooken band. Snijden wy daarop den ontvangen band in stukken, even lang als de oorpsron- kelijke strooken van den zender waren, en plakken wij deze stukken onder elkaar, wederom in de volgorde 1, 2, 3, enz., dan krijgen wij derhalve bij den ontvanger pre cies hetzelfde beeld als waarvan wij bij den zendér uitgingen en onze opgave van het overbrengen van één beeld is gelukt. Wan- een groot aantal zenders voor een land als neer wij ditzelfde procédé 25-maal per se conde met de opvolgende momentopnamen herhalen, hebben wij dus met dit gedach te-experiment in principe althans de tele visie opgelost. Het zal duidelijk zijn, dat bij het be schreven gedachte-experiment de scherp te en de details van de beelden in hoo^e mate zullen afhangen van de smalheid van de overgeseinde banden of, m.a.w. van het aantal lijnen of banden, waarin wij het beeld verdeelden. Dit komt, doordat de zijder elk moment immers slechts de in de breedte gemiddelde helderheid van den band kan overseinen. Hoe grooter der halve dit aantal lijnen is, hoe scherper het beeld zal uitvallen. In de studio is nu een iconoscoop of electrisch oog opgesteld,, dat de plaats in neemt van de microfoon of het electrisch oor bij den gewonen radiozender. Op een speciaal gepraepareerd scherm in deze iconoscoop wordt met een fotografische lens een beeld gevormd van de uit te zen den scène. Wij denken ons dit beeld wederom in evenwijdige strooken verdeeld en wij tas- langs electrischen weg eerst de bo venste strook van het beeld af, daarna de tweede, daarna de derde strook.... enz., zoodat wij zigzagsgewijze het ge- heele beeld in 1/25 seconde electrisch heb ben afgezocht. Het is zoo ingericht, dat bij dit electrisch aftasten ergens een stroom vanzelf sterker wordt, wanneer wij een lichte plek passeeren en zwakker, wan neer wij een donkere plek treffen. Deze veranderende stroomen, die dus de licht en donker-variaties van elk van de op eenvolgende strooken van het beeld in zich dragen, moduleeren, ten slotte den zender op dezelfde wijze als de microfoon- stroomen dit doen bij den omroep. Bij den ontvanger is een z.g. Braunsche buis opgesteld, dat is een luchtledige buis, voorzien van een scherm, bedekt met een substantie, die licht geeft zoodra er elec- tronen op vallen. In deze buis kunnen wij een fijne onzichtbare electronen-straal, precies in de pas met het aftasten van het beeld bij den zender, een rechthoekig deel van het scherm eveneens zigzags gewijze laten af zwiepen. Uiteraard is het van het grootste be lang, dat bij den ontvanger de electrische straal in de Braunsche buis precies in de pas blijft met het aftasten van het beeld bij den zender en bijvoorbeeld op nauw keurig hetzelfde moment overspringt op een volgenden band van het beeld. Het zoo noodig in hooge mate precies in de pas houden van den ontvanger met den zender geschiedt met behulp van de z.g. relaxatie-trillingen, die deze functie ideaal vervullen. De golven van 7 Meter Rest mij nog een enkel woord te zeg gen over het gebruik bij de televisie van de golven van zeven meter. Wij noemden reeds de groote snelheid, waarmede alles bij de televisie moet gebeuren. Daar wij 25 beelden in één seconde moeten over seinen en elk beeld in 180 strooken uit elkaar gelegd wordt, hebben wij voor elke beeldstrook slechts circa 1/5000 seconde beschikbaar. Gedurende deze 1/5000 se conde moeten wij alle details van de strook overseinen. De langere radiogolven zijn voor dit alles te log en wij moeten onze toevlucht nemen tot de veel beweeglijker korte golven. Intusschen brengen deze het nadeel mede, dat zij bij lange na niet zoo ver dragen als de langere golven van den gewonen omroep. Dit is reeds gebleken bij de omroepproeven van de zijde van dit laboratorium te Amsterdam genomen, einde 1930, met golven van 7.85 meter. Bij die gelegenheid was de zender ge plaatst op een toren van het Carlton Ho tel; de verste rapporten kwamen binnen varv Haarlem en Heemstede. Een hooge plaatsing is ook voor een televisie-zender van het grootste belang, omdat, uitzonde ringsgevallen daargelaten, de golven slechts weinig verder reiken dan men bij GEMENGDE BERICHTEN TANK ONTPLOFT. Jong arbeider gedood. Woensdagmiddag was de 19-jarige A. de Zeeuw op den tuin van den kweeker L. v. Staalduinen aan den Noordlierweg te Naaldwijk bezig met het plaatsen van een oliestookinrichting. Hij verrichtte daartoe laschwerk in een tank. Deze was geplaatst dicht bij de woning van den kweeker. Toen De Zeeuw met het werk gereed was, vulde hij de tank met olie, ten einde te contro leeren of deze lek was. Dit bleek inder daad het geval te zijn, waarom de olie werd afgetapt, doch waarbij een klein laag je bleef liggen. Toen De Zeeuw de tank warm maakte, ontplofte deze met een he- vigen slag. De Zeeuw werd achterover ge worpen door den luchtdruk en op slag ge dood. De werkman Van der Mout, uit Lier, die gedurende de werkzaamheden van De Zeeuw voortdurende had staan toekijken, had juist tegen de koude beschutting ge zocht in een schuur, zoodat hij ternauwer nood aan den dood ontsnapte. NA ONTPLOFFING OVERLEDEN. De 20-jarige smidsknecht L. Boonen te Heijthuijsen, die tijdens het verrichten van werkzaamheden met 'n laschapparaat, ten gevolge van de ontploffing van de carbid- ketel levensgevaarlijk werd gewond, is aan de bekomen verwondingen overleden. DOOR STORTZEE OVERVALLEN. Matrozen ep trawler gewond. Aan boord van den stoomtrawler „Dirk je" R.O. 53, -die gistermorgen te LJmui- den is binnengekomen, heeft zich op zee een ernstig ongeluk voorgedaan. Drie ma trozen werden tijdens him werkzaamheden op dek door een stortzee overvallen. Eén van hen, de matroos J. R., brak daarbij een been en bekwam ernstige verwondingen. Het schip had op ongeveer 60 gr. N.B., dus 470 mijl van IJmuiden verwijderd, we gens slecht weer de visscherij gestaakt. Evenwel moest de op dek aanwezige visch verwerkt worden. Een groote stortzee wierp zich op de „Dirkje", waarbij de matrozen allen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Wonder boven wonder werd geen der opvarenden in zee geworpen, dat door het wegstroomende water nog al eens voor komt. Aan boord heeft men de gewonden zoo goed mogelijk geholpen; het schip is di rect naar IJmuiden teruggekeerd. Door het slechte weer heeft de terugreis wat langer dan gewoon geduurd. De matroos J. R., die er het ergste aan toe was, is in het St. Anthonius-Ziekenhuis te IJmuiden ter verpleging opgenomen. „Tel." INBREKERS AAN HET WERK. Twee inbraken te Den Haag. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers op een tweetal punten in Den Haag weer eens him slag geslagen. In het eene geval hadden zij het gemunt I sic 1:111.5 weinig vauci xcii^cu ucui men uxj zgn zoo smal gekozen, dat wij kunnen zeg- ]le,der weer van de zend.antenne uit kan gen, dat er alleen nog maar licht- en don ker-variaties zijn in de lengte van den band en niet meer in de breedte. Aldus hebben wij van de foto van twee afmetin gen bij benadering een 1 ij n gemaakt van één afmeting. Wij kunnen nu, evenals bij de geluidsradio alleen moet bij de tele visie alles veel sneJler gebeuren in 1/25 seconde deze lange band als het ware door den zender laten 1 hopen, die dan af wisse land sterke en zwakke golven uitzendt al naar dat het betreffende deel van den band licht is of donker. Wat gebeurt er in den ontvanger? Dit is in principe ongeveer wat er in den zender gebeurt. Wenden wy ons thans tot den ontvanger. Hierdoor zenden wij met gelijke snelheid als dat bij den zender gebeurt ook een blanco papieren band kun nen laten loopen, waarop de ontvanger de •omenteele strekte van de ontvangen gol- •en op de een of andere manier afdrukt, >vaardoor wij bij den ontvanger een vol- kJige replica krijgen van den zender zien, omdat deze korte golven de aard- kromming moeilijk volgen. Het is derhalve thans mogelijk, een stad als Amsterdam of Londen of Ber lijn met behulp van één zender, in de stad of in de directe omgeving geplaatst, van televisie te voorzien, maar geheel Ne derland zou meerdere zenders vragen. Wel kan men televisie-beelden langs ka bels zenden naar een tweeden zender, maar daarbij zijn speciale kabels noodig, die van een zeer bijzondere type moeten zijn, zooals er thans in Holland nog geen enkele is gelegd. Een mogelijkheid bestaat verder per ultra korte golf gerichte radio. Ook dit gebied van de televisie is nog in ontwikkeling, evenals vele andere de tails. Een tweede demonstratie Op deze inleiding volgt de reeds be sproken demonstratie in het ontspan ningsgebouw, en dan vindt een tweede plaats in het Natuurkundig Laboratorium; ditmaal van een elders nog niet te ver wezenlijken buitenopname. De televisie- Hilversum I, 1875 M. Algemeen Programma N. C. R. V. 8.00 Schriftlezing, meditatie en morgen- ooncert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Cello-recital. 12.30 Het ensemble v. d. Horst en gram. platen. 2.30 Chr. Lectuur. 3.15 Populaire bespeling van het N. C. R.. V.-orgel. 4.00 Kristlik Frysk Selskip. 5.00 Concert. 6.30 Causerie. 7.00 Politieber. en persber. 7.30 Literair halfuurtje. 8.00 Weer- en nieuwsberichten, waarna de Orchest-ver. te Dordrecht. 10.20 Nieuwsber. 10.2511.30 Gram.pl. Hilversum II 301 M. VARA-uitze. 8.00 Eddy Walis en zijn orkest. 9.0010.00 Gramofoonpl. 10.0010.15 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Concert en voordracht. 11.4512.00 De Notenkrakers. 12.00 AVRO. GrafomoonpL 12.30 Het ensemble Aris Swart. 2.-0 Piano-recital. 2.304.00 Beethoven-concert. 4.00 VARA. Variatie-concert. 5.00 Na schooltijd. 5.30 VAJtA-orkest. 6.00 „De Kerst-Tante", voordracht. 7.00 Causerie. 7.50 Nieuwsberichten. 8.00 VPRO. Lezing en cursus. 8.30 Concert. 9.00 Cursus. 9.30 Vervolg concert. 10..00 Lezing. 10.4511.00 Nieuwsber. en Vryz. Godsd. Persbureau. 11.00 VARA. Dubbel X. 11.3012.00 Het VARA-strijkorkest. Brussel 322 en 484 M. 422 M.: 7.05 Het Omroepsalonorkest. 8.20 „Lodewijk van Beethoven", spel. 9.20 Gram.pl. 10.20 Berichten en Dansmuziek. 484 M.: 7.35 Zang. 8.20 Het Omroepsymphonie-orkest. 10.20 Gram.pl. 10.45 Harmonica-muziek. VRIJDAG 20 DECEMBER. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Het Leipziger Symphonie-orkest. camera is thans op dc binnenplaats gericht, waar eenige jongens druk en vroolijk be zig zijn met handballen. Mede dank zij de gunstige weersgesteld heid een helder blauwe lucht slaagt deze demonstratie zeer naar wensch; op het scherm van het televisie-ontvangappa raat verschijnt het gansche vroolijke tafe reel van de binnenplaats, tot in vrijwel alle details uitstekend waarneembaar. Het beeld is hier evenals bij de eer ste demonstratie verdeeld in 180 lijnen; de geheele zender is echter zóó gebouwd, dat binnen korten tijd overgegaan kan wor den tot 360 lijnen, waarbij dus de scherpte nog veel kan worden opgevoerd. Dat een en ander het resultaat is van jarenlange experimenteeren in de Philips-laboratoria, behoeft nauwelijks betoog. Van de directe uitzending van buitentafereelen onder na tuurlijke belichting heeft Philips op het continent de primeur en als zoodanig vormt zij ongetwijfeld een mijlpaal voor de ontwikkeling van de televisie, terwijl het een verheugend feit is dat ons land thans ook op televisie-gebied in de voorste rijen staat. Belofte voor de toekomst. De televisie bergt ongetwijfeld een schoo- ne belofte voor de toekomst in zich, of schoon het nog geruimen tijd vergen zal, eer een dienst voor het publiek zal kunnen worden opengesteld. De experimenteele televisie-zender, thans door Philips in bedrijf gesteld, dient voor- loopig dan ook uitsluitend voor onderzoe- ki agsdoeleinden. Met deze zend- en ontvanginstallatie zal een groot aantal experimenteele uitzendin gen plaats vinden, die verders verbetering van het systeem ten doel hebben en dié te vens nadere gegevens zullen verschaffen omtrent de reikwijdte der ultra korte gol ven. Tot dusverre is zooals reeds ge zegd gebleken, dat de practische bruik bare werkingssfeer voor een dergelijken kortegolfzender niet grooter is dan maxi mum 40 K.M. De mogelijkheid om tele visie naar de practijk over te brengen houdt hiermede ten nauwste verband, daar bij een dergelijke beperkte werkingssfeer een groto aantal zenders voor een land als Nederland noodig zou zijn, waardoor de kosten voor de uitzending zeer hoog zouden worden. De demontsraties te Eindhoven toonen overtuigend aan, dat televisie tot de tech nische mogelijkheden behoort en dat eer der overwegingen van financieelen dan van technischen aard de oorzaak er van zijn, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, voor van een practische uitzenddienst voor het geheele land sprake zal kunnen zijn. Droitwich 1500 M. 11.50 Het Trocadero-Cinema-orkest. 11.20 Orgelspel. 12.50 BBC-Dansorkest. I.35 Orkest. 3.00 B. B. Midland-orkest. 8.20 Herdenking van Anna Pavlova. 9.20 Concert. 10.40 Hedendaagsche muziek. II.35 Dansmuziek. Keulen 456. M. 7.30 Gevarieerd programma. 8.20 Schubertconcert 10.20 Dansmuziek. Radio-Paris 1648 M. 12.35 Kamerorkest. 4.20 Blaaskwintet. 5.50 Kamerorkest. 8.20 Zang. 9.50 Concert. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden 3e Programma. 8.00 Brussel (VI.). 9.20 Keulen. 11.20 Kalundiborg. 12.05 Parijs R. Pl.m. 13.15 Brussel (VI.). 14.20 Droitwich. 15.50 Deutschl.s. 16.20 Keulen. 17.50 Parijs R. 18.20 Brussel (Fr.). 19.20 Leipzig. 21.20 Beromunster. Pl.m. 22.00 Boedapest. 22.20 Berlijn. 23.20 Weenen of div. 4e Programma. 8.05 Parys Radio. 10.05 Deutschls. 10.35 Londen Reg. 11.20 Droitwich. 13.35 Londen Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.20 Gram.muz. G. R. D. Pl.m. 22.20 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). op den horlogewinkel van A. de V., aan de Vaillantlaan 500, waar zy een stuk uit de etalageruit hadden gesneden en door de al dus verkregen opening de heele etalage had den leeggehaald. Een aantal dames- en heerenhorloges benevens klokjes werden door hen buit gemaakt. De bewoners, die in een uitbouw sliepen, hadden er niets van gehoord. Toen de inbraak des morgens door een voorbijgaande juffrouw ontdekt was en deze de politie gewaarschuwd had, waren de bewoners door het bellen van de poli tie nog niet eens wakker te krijgen. Een agent moest via de woning van een buur man de bewoners gaan wekken om ze van de inbraak in kennis te stellen. Er is voor een bedrag van ongeveer 150 verdwenen. De andere Inbraak werd gepleegd in een vleeschwarenwinkel aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië, waar de inbrekers na overklimming van een ruit van een bin nenplaatsje waren binnengekomen. Een aantal worsten, pakjes vet enz. werden door hen meegenomen. Toen de heeren met hun buite op de Schenkkade liepen, trokken zij de aandacht van een paar surveilleerende agenten. Een onderzoek wees uit, dat de politioneele belangstelling niet ongemoti veerd was. Zij werden naar het hoofdbu reau overgebracht, waar zij bleken te zijn de 24-jarige chauffeur S. en 22-jarige werk man R. FRAUDE BIJ POSTERIJEN TE MIJDRECHT. Kantoorhouder geschorst. De kantoorhouder van de posterijen te Mijdrecht, B., is geschorst, wijl tegen hem ernstige vermoedens rezen, dat hij in den loop van de jaren onregelmatigheden zou hebben gepleegd. De man wordt er van verdacht, een be drag van ongeveer 2200 te hebben ver duisterd. Men heeft reeds geruimen tijd wantrou wen jegens hem gekoesterd, dat nog groei de door het feit, dat B. dit jaar niet met vacantie was geweest en daar ook geen prijs op stelde. Men dwong hem alsnog met verlof te gaan. Tijdens zijn afwezigheid heeft men een nauwkeurige controle ingesteld. Bij het na zien der boeken bleek, dat een groot bedrag was verduisterd. Het hulp postkantoor Mij drecht ressorteert onder de inspectie Utrecht der posterijen. De justitie en de administratie der poste rijen onderzoeken op het oogenblik de juiste omvang en aard der fraude. B. be vindt zich nog op vrije voeten. Hij was sedert een drietal jaren te Mij drecht werkzaam. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Dinsdagnacht is door Rijks- en gemeen te politie te Roden een distilleertoestel bij H. W. te Steenbergen onder Roden in volle werking aangetroffen. Toen geen gevolg werd gegeven aan het bevel der politie de deur te openen heeft zij zich met geweld toegang tot het perceel verschaft. Het toestel is met een hoeveel heid in gisting zijnde vloeistof en een hoe veelheid drank, waaronder van zeer hoog gehalte, in beslag genomen. OPIUMSMOKKELAAR GEARRESTEERD Bij een op Katendrecht te Rotterdam ge houden razzia op opiumsmokkelaars heeft de centrale recherche aangehouden den 35- jarigen Griek, D. C. S. S., bekend lid van een opiumsmokkelbende, die bovendien we gens vermoedelijken moord door de Griek- sche politie gezocht wordt. S. is ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst, waar hij in. afwach ting van de beslissing der Grieksche regee ring voorloopig in bewaring zal blijven. EEN MACHINEGEWEER.... GEVONDEN. In een weiland tusschen de Inundatieka de en den Sint Anthoniedijk te Maartens dijk is een machinegeweer gevonden van Engelsch fabrikaat. Het voorwerp zat bijna geheel in den grond en zal vermoedelijk uit een vliegmachine zijn gevallen. Bij Gebr. Jongerius aan de Inundatiekade is de vondst ondergebracht en de politie van Maartensdijk is er mee in kennis gesteld. RECHTZAKEN KETTINGDIENSTEN OVER DEN AFSLUITDIJK. Een aantal ondernemers in hooger beroep vrijgesproken. De Leeuwarder rechtbank heeft in hoo ger beroep vonnis gewezen in de zaken van een aantal autobus-ondernemers. Allen waren wegens overtreding der wet op de openbare vervoermiddelen door den kantonrechter te Sneek veroordeeld, ieder tot 100 boeten of 20 dagen hechtenis, be halve W. V., die werd veroordeeld tot tien dagen hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De Officier van Justitie had bevestiging van het vonnis van den kantonrechter ge vraagd. De rechtbank heeft allen vrijgesproken. 5 JAAR TUCHTHUISSTRAF. In Duitschland met anti-nazi's gesproken. Een inwoner der gemeente Enschede, W. G., is door het Volksgericht te Berlijn ver oordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf, om dat hij in Duitschland geheime besprekin gen zou hebben gevoerd met anti-natio- naal-socialisten. n Woest Automobilist. is een gevaar!ijk Optimist

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9