VOOR DE FEESTDAGEN DE V B. RAAD ZWIJGT OVER DE VREDESVOORSTELLEN DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 uE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BIJ DE FAAM HOOGSTRAAT ZIJN THANS DE ETALAGES GEREED U vindt er een keurcollectie Damesjaponnen, BI. en zw. Heerencostuums, Leuke solide kleeding voor Uw jongens en meisjes Ook NUTTIGE KERSTGESCHENKEN zijn in ruime sorteering in onze etalages aanwezig Qe F A A M 'S Kledingmagazijnen KV HOOGSTRAAT 1 EN 2 BIJ DE DONKERSTEEG m Een bezoek aan onze Kerstetalages zal voor U een openbaring zijn Zij hebben waarschijnelijk afgedaan Abessynië stelt definitief antwoord uit DE GOUDEN OOGST DER TROUWRINGEN EDEN OVER HET STANDPUNT VAN ENGELAND. Discussies verdaagd De Volkenbondsraad is gisteravond in openbare zitting bijeengekomen ter be handeling van het Britsch-Fransche voor stel tot bijlegging van het Italiaansch— Abessijnsche conflict. De voorzitter deed mededeeling van de bij den Raad ingekomen stukken, nl. de Fransch-Britsche voorstellen van 8 De cember, en de heden gepubliceerde uiteen zetting van het Abessijnsche standpunt Verklaring van Eden. Vervolgens legde de Britsche Volken bondsminister Eden een verklaring af. Hy verzekerde, dat het altijd de bedoeling der beide regeeringen geweest was, dat alvorens men den partijen eenige rege- lingsvoorwaarden in definitieven vorm zou hebben voorgelegd, deze voorwaar den door den Volkenbond goedgekeurd zouden zijn. De Volkenbondsleden zijn immers verplicht het Pact te eerbiedigen en hun uiterste best te doen, het toe te passen. Ook al mocht de huidige poging van Engeland en Frankrijk niet slagen, dan blijft toch de poging tot verzoening het voornaamste, ook voor den Volkenbond De grondslag voor deze verzoening was juist, ook al bleef de toepassing ervan in dit geval zonder resultaat. De Parijsche voorstellen zijn niet gemaakt, om op elk punt ongewijzigd aangenomen te worden. Het was in de eerste plaats van belang welk standpunt de drie partijen ertegen over aannamen, en slechts daarom werden zü door de Britsche regeering aanbevo len. Wanneer inderdaad bleek, dat deze voorstellen niet voldoende waren om de instemming van den Volkenbond en der beide partijen te verkrijgen, zou de Brit sche regeering ze niet verder aanbevelen of steunen. De huidige verzoeningspoging moet dan als mislukt beschouwd worden en de Britsche regeering wenscht haar dan niet voort te zetten. Verklaring ran Laval. Laval verklaarde eveneens, dat voor elke regeling de goedkeuring van den Volken bond noodig was. Hij wilde thans niet op het verleden ingaan, doch zoolang de an dere regeeringen hun houding niet hadden bepaald, zou de Raad het misschien juis ter achten, geen uitspraak te doen. De Raad zou echter waarschijnlijk geen gele genheid voorbij laten gaan om zijn taak te vervullen, nl. het vinden van een eer volle, rechtvaardige en in overeenstem- ming met het Volkenbondspact zijnde op lossing. Na een uitvoerige verklaring van den Abessijnschen vertegenwoordiger Wolde Manam, gezant te Parijs, die den Volken bond verzocht, Abessinië niet in de st^ek te laten, constateerde de Raadspresident dat het standpunt der Italiaansche regee ring nog niet bekend was en dat derhalve de Raad de discussie tot een later tijdstip wenschte te verdagen. Stilzwijgend ging de Raad hiermee ac- coord en werd de zitting gesloten. DE VREDESVOORSTELLEN AFGEDAAN? Donderdag geheime zitting ran Commissie van Dertien. De Raadszitting te Genève heeft tot nog toe weinig opheldering gebracht en de toestand is nog niet veel duidelijker ge worden. Algemeen is men echter van meening, dat na de verklaringen van La- aL van ^"1 Far«acha vredesvoorstel r„ Fran u w" worden, tat d knngen men van meening, <|e 'oestand van voor het opduiken hêL M Franach"Britsehe voorstel weer is hersteld, en van Engelsche zijde wordt dat nadrukkelijk bevestigd door de me- vmWaZ;- 7*® de Commissie van Achttien, die verleden week haar be- ti« dnn? V** verscherPmg van de sanc- hooo kondiging van den petroIeum_ boycot van Italië voor onbepaalden tiid öTLTgTK We" b«aankomt, en da' de deskundige voor de petroleum-, steen- ^2, «aervoorziening van de Board of e Sterling, met Eden naar Genève is f'k-em Men zegt niet, dat Engeland tnans verscherping der sancties zal voor- «ellen, doch men geeft te verstaan, dat een dergelijk voorstel bjj Engeland niet op I yerzetzalstuitep Hoewel niet officieel besloten is tot be handeling van het FranschBritsche plan door de Commissie van Dertien, d. w. z. de Volkenbondsraad zonder Italië, gebeurt dat in feite toch hedenochtend in een ge heime zitting. In deze zitting verwachtte men ook een openlijke gedachtenwisseling van die Raadsleden, die daartoe in de openbare zitting niet wilden overgaan. De toestand wordt uiterst dubbelzinnig, als men nagaat, dat de Fransche en Brit sche initiatiefnemers tot het plan hun voorstellen noch hebben aanbevolen, noch teruggetrokken, terwijl de Abessijnsche regeering slechts haar antwoord wil geven nadat de Raad zijn houding heeft vastge steld. ABESSINIE'S ANTWOORD IS GEEN ANTWOORD. Verklaring van den Abessijnschen gezant. De gezant van Abessynië te Parijs, Wol- de Mariam, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond de aangekondigde ver klaring inzake het standpunt van Abessynië tegenover den huidigen diplomatieken toe stand overhandigd, en daarbij met nadruk erop gewezen, dat deze verklaring niet als het antwoord van Abessynië op de Fransch- Britsche voorstellen moest worden be schouwd. Dit antwoord zal later worden overhandigd. In de Abessijnsche verklaring, die tien vellen machineschrift omvat, wordt scherpe critiek geoefend op de procedure, die bij de uitwerking der Fransch-Britsche voor stellen is gevolgd, en voorts op den inhoud der voorstellen zelf en op het Engelsche Witboek. De Abessijnsche regeering wil openlijk verklaren, dat zij verbaasd was. Zij heeft zich afgevraagd, of deze „voor waarden" werkelijk ten doel hadden, een einde te maken aan de verdragsschendin gen, of dat men aan de vijandelijkheden een einde wilde maken door het slachtoffer van den aanval tot capitulatie te dwingen. De Abessijnsche regeering heeft kunnen constateeren, dat in de geheele wereld mil- lioenen en millioenen menschen zich de zelfde vraag hebben gesteld. Uitvoerig ci teert de verklaring uitlatingen uit den laat- sten tijd van Britsche en Fransche staats lieden. Herinnerd wordt aan het grondbe ginsel van het rapport van de Commissie van Vijf, waarvan de Britsch-Fransche voorstellen „de volledige en flagrante ont kenning" zijn. Tegen deze voorstellen wor den de volgende bezwaren geopperd: 1. Geen orgaan van den Volkenbond is bevoegd, een staat, die lid van den Bond is, gébiedsafstand of zelfs maar gebiedsruil op te leggen of aan te bevelen. Dit zou een schending van artikel 10 van het Volken bondspact zijn. De Parijsche voorstellen trachten echter onder het mom van ge biedsruil Abessynië een gebiedsafstand op te leggen of op gebiedende wijs aan te be velen. Dit is een schending van artikel 10. 2. Geen orgaan van den Volkenbond is bevoegd, een staat die lid van den Bond is het afstaan van economische voorrechten voor een deel van zijn gebied aan een der den staat op te leggen of aan te bevelen. De Parijsche voorstellen zijn erop gericht, Abessynië te dwingen of op gebiedende wijze aan te bevelen, Italië economische voorrechten, gepaard met politioneele be voegdheden, toe te kennen. Dat beteekent een aantasting van de politieke onafhan kelijkheid van Abessynië en is eveneens een schending, van artikel 10. 3. Geen orgaan van den Volkenbond is bevoegd, een staat, die lid van den Bond is, buitenlandsche controle op zijn bewind of de benoeming van adviseurs op te leg gen. Slechts deze staat zelf heeft het recht, den Volkenbond om deze controle te ver zoeken. De Volkenbond heeft dan de plicht, deze toe te staan. Zij kan echter slechts den vorm van onbaatzuchtige medewerking heb ben, d.w.z. zij moet collectief en internatio naal zijn, en den staat, die erom gevraagd heeft, volledige vrijheid by de keuze van zijn adviseurs laten. Als deze voorwaarden niet vervuld worden, wordt artikel 10 even eens geschonden. De Parijsche voorstellen willen Italië een overwegenden invloed op de controle op Abessynië geven, met het uitgesproken doel, Italië het bewind over de hoofdstad en een groot gebiedsdeel te geven. Indien de Volkenbond hiermee ac- coord zou gaan, zou hij artikel 10 schenden. 4. Het volledig afstand doen van een strook land en van de haven Assab zou een zuivere schijnprestatie zyn. De situatie van dit gebied en van de haven is zoodanig, dat het slechts van Italië afhangt, door een enkel gebaar Abessynië zyn eigendom en het vrije gebruik ervan te ontnemen. Bo vendien zeggen Frankrijk en Engeland Ita lië controle over dit gebied toe. Geen orgaan van den Volkenbond is bevoegd, een derden staat controle-recht over het gebied van een mede-lid te waarborgen, of zijn invloed in dit opzicht uit te oefenen. Ook dit zou schending van artikel 10 zijn. INITIATIEF VAN DEN PAUS VERWACHT. Tot het bewerkstelligen van een wapen stilstand. Het gerucht gaat te Rome, dat de Paus ter gelegenheid van het Kerstfeest het ini tiatief zal nemen voor een wapenstilstand in het Abessynisch conflict, overeenkomstig den wapenstilstand in den Chaco voor de zelfde gelegenheid. HET 74ste LEGERBERICHT. Het gevecht aan het Noordelijk front Maarschalk Badoglio seint het volgende, 74ste legerbericht: Het gevecht, dat op 15 December is be gonnen tusschen de Mai Timsjet en de Dembegins is in den loop van den 17en be ëindigd. Onze strijdkrachten hebben een Abessijnsche colonne aangevallen, welke een omtrekkende beweging had gemaakt naar den bergpas van de Dembegina. De Abessijnen werden na een hevig bajonet gevecht verspreid. De vijandelijke verliezen zijn, naar is ko men vast te staan, hooger dan 500 man. Aan Italiaansche zijde zijn gesneuveld: 7 officie ren, 20 onderofficieren en zwarthemden; 43 Eritreesche gegradueerden en 197 Askari's. Twee officieren en twee soldaten en 25 As kari's zyn gewond. De Italiaansche vliegtuigen hebben op doeltreffende wijze de vijandelijke colonne gebombardeerd ten Zuidwesten van Ma- kalle. De onderwerping van onderleiders van Dedsjats Kassa Seboeat duurt voort. Zij melden zich bij de commandatuur van de Dankali-colonne te Azbi. In Somaliland zijn de voorbereidingen voltooid. Te Boeslei is een koninklijke residentie ingesteld met jurisdictie over de stammen van Ogaden, welke zich aan ons hebben onderworpen. De laatste schikkingen wor den getroffen voor andere streken, waar de opperhoofden zich eveneens aan ons hebben onderworpen. BUITENLAND ROME'S TROUWRINGENOOGST. Tot twee uur 45.000 stuks ontvangen. Om twee uur gistermiddag had men te Rome 45.000 ijzeren ringen uitgereikt ter vervanging van de gouden ringen, welke aan het vaderland waren aangeboden. Men is vervolgens overgegaan tot de verdeeling van nogmaals 120.000 bonnen ter verkrij ging van evenveel ijzeren ringen bij de fas cistische wijkgebo-uwen. Mussolini's trouwring in den smeltkroes. Gistermiddag omstreeks halfeen heeft de vrouw van Mussolini, Rachele Mussolini, haar trouwring aan het vaderland geofferd, tegelijk met den ring van haar man. Ook zij ontving hiervoor twee stalen ringen terug. Rede van de koningin. Te kwart voor negen kwam de koningin. Zij besteeg de trap en wierp de koninklijke trouwringen op een der driepooten. Vervol gens richtte zij zich tot de moeders en echt- genooten van de gesneuvelden in den grooten oorlog met de volgende woorden: „Wy bestijgen het heiligdom van de overwinning tezamen met de trotsche moe ders en echtgenooten van ons geliefd Italië om op het altaar van den onbekenden held onze trouwringen te leggen, het symbool van onze eerste vreugden en hoogste opof fering, als een zuiver offer aan het vader land. Wy buigen ons ter aarde om ons in den geest te vereenigen met onze glorierijke gevallenen en smeeken tezamen met hen van God de overwinning af. U, kleine kin deren van Italië, die de heilige rechten ver dedigt en nieuwen roem vergadert voor het vaderland* wenschen wij de overwinning van de Romeinsche beschaving in Afrika, welke door allen wordt verlangd. Wij groe ten de glorierijke vanen, de officieren en soldaten van de land- en luchtmacht, de zwarthemden, de werklieden en de trouwe ascaris. Zalig Kerstfeest". VAN HET VATICAAN. DE NIEUWE KARDINALEN. Het opzetten van de roode baret. Gisteren heeft de H. Vader in de Sala Clementina aan zestien te Rome vertoeven de nieuwe kardinalen de roode baret op gezet. Familieleden van Zijne Heiligheid, diplo maten, prelaten en tal van andere genoo- digden woonden de plechtigheid bij. Na afloop hiervan richtte kardinaal Sa- lotti, mede namens zijn collega's, enkele woorden tot Zijne Heiligheid. Zijne Emi nentie zeide o.a. dat de nieuwe kardinalen geheel hun activiteit in dienst zullen stel len van den triomf der Kerk. Zijne Heiligheid antwoordde met een toespraak, waarin hy hulde bracht aan iederen kardinaal en hun zijn Apostolischen zegen gaf. De nieuwe kardinalen waren uit alle we- relddeelen gekomen, zelfs uit het Oosten en Zuid-Amerika, hetgeen wees op de uni versaliteit der Kerk. Na afloop van de plechtigheid begaven de nieuwe kardinalen zich naar de privé- bibliotheek van Zijne Heiligheid, waar Hij elk hunner een exemplaar van het klassie ke boek van Plati over de kardinaalswaar digheid overhandigde. BELGIE. DE GEVOLGEN DER DEVALUATIE. De prijzen stijgen. De BrusseLsche correspondent van het „Hbld." schrijft: De toenemende stijging van de kosten voor levensonderhoud doet allerwegen in den lande een onmiskenbare ontevreden heid ontstaan. De „Peuple" meldt, dat de zeelieden, het voorbeeld van de officieren der handelsvloot volgend, hun loonovereen- komst hebben opgezegd. Zy eischen een verhooging van hun gage met 25 pet. per uur, en met 50 pet. voor de overuren. De socialistische centrale van het personeel in openbaren dienst stelt in een motie den eisch dat de regeering haar belofte inzake loonsverhooging in verhouding met de stij ging van het indexcijfer zal nakomen. In de streek van Charleroi hebben de potten bakkers gisteren het werk neergelegd. Bij deze staking zijn circa 700 man betrokken. In de Pupelstreey en in de Kempen duurt de staking van de steenbakkers nog steeds voort. Deze staking omvat naar men weet eenige duizenden arbeiders. DUITSCHLAND. belangrijke uitspraak in een deviezenproces. De rechtbank te Breslau heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in een deviezen- proces waarby de Franciscaner Pater Ber- trand Zimolong uit BreslauKarlowitz veroordeeld was. De rechtbank heeft het vonnis van 20 September vernietigd en den beklaagde vrijgesproken, terwijl de Staat veroordeeld werd in de kosten van het ge ding. rosenberg wordt beschermd door den staat. Twéé boeken van mgr. dr. Alois Hudal, rector van de Anima, een Pauselijke Uni versiteit te Rome, zijn door de Duitsche ge heime staatspolitie in beslag genomen. Als motief voor deze inbeslagneming wordt opgegeven, dat de beide werken: „Het Vaticaan en de moderne staten" en „Duitsch volk en Christelijk Europa" een aanval richtten op de wereldbeschouwing van Rosenberg, die een wezenlijk bestand deel vormt van het nationaal-socialisme. Alle exemplaren, die bij den Duitschen boekhandel voorradig waren, zijn in beslag genomen. liere kamer van Baldwin in het Lagerhuis, waaraan Sir Samuel niet deelnam. Hoare's aftreden komt niet onverwacht. In het algemeen werd gedac.ht dat óf Hoare zou heengaan of dat Baldwin, na het debat van Donderdag, ook al kreeg hij een meer derheid, met zijn geheele ministerie zou moeten aftreden. Het heengaan van Hoare zuivert de at mosfeer en redt Baldwin en zijn andere col lega's van een onmogelijke situatie. Dat Baldwin indien hij had besloten uit loyaliteit Hoare te steunen een meerder heid zou hebben gekregen van de conser vatieven in het Lagerhuis was, indien hij de vertrouwensvraag had gesteld, vanzelf sprekend, maar dan zou zijn prestige des ondanks in het land toch verloren zijn ge weest. DE VLOOTCONFERENTIE. Vaste verhoudingscijfers hebben geen kans meer. Het is thans duidelijk, aldus meldt Reu ter, dat het volstrekt onmogelijk zal zyn, op de vlootconferentie te Londen tot een algemeen accoord te komen, dat zooals by het vorige vlootverdrag het geval was. uoorziet in vaste verhoudingscijfers tus schen de vloten. Men zou een vlootverdrag kunnen op stellen, dat wellicht een clausule zou kun nen bevatten, waarby het recht van alle onderteekenaars wordt erkent op gelijkheid in veiligheid en op het bezitten van een zoodanige vloot, als noodig is voor de na tionale veiligheid. Getallen zouden in het verdrag zelf niet worden genoemd. Aan het verdrag zouden evenwel unilaterale verklaringen worden toegevoegd, waarin de tonnages voor de onderscheiden categorieën zouden worden opgegeven. ITALIË. INWIJDING VAN PONTINIA. Rede van den Duce in de nieuwe gemeente. Ter gelegenhied van de inwijding van de nieuwe gemeente Pontinia, de derde ge meente van de „Agro Pontinia" in de drooggelegde Pontijnsche moerassen, heeft Mussolini een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „In vier jaar tijd hebben we ongeveer 30 millioen vierkante meter terrein vrucht baar gemaakt. Deze grond is eigendom van Italië en zal worden ontgonnen. Ik wil hier mede zeggen, dat wij de bloem van de natie niet naar afgelegen en barbaarsche landen zullen zenden, zoolang deze gebieden niet worden beschermd door de Italjaansche vlag. Het Italiaansche volk is in staat zeer lang weerstand te bieden aan de blokkade, voor al als het overtuigd is dat het recht aan zijn zyde is en het onrecht aan de andere zijde. De oorlog, welke wij zijn begonnen, is een oorlog voor de beschaving en een oorlog van het volk. Het volk begrijpt ook dat deze oorlog ook de zijne is. Voor ons staat het front van conservatisme, egoisme en schijnheiligheid. Tegen dit front rich ten wij onzen krijg en wij zullen hem tot het einde voortzetten. Zeker van de diepge voelde en eensgezinde toestemming van het Italiaansche volk zal de regeering haar rechten weg vervolgen. Zy kan en wil niet anders. Het volgend jaar zal wederom een ge meente worden ingewijd en het jaar daarop de vyfde. Zigzaggen - Slinge ren: de gang van een dronkaard I Als het spoor van uw autowielen er zoo uitziet, danja, dan Is uw handelwijze misdadig. Voor automobilisten geldt het wachtwoord: Geen drank op den wegl FRANKRIJK. herriot afgetreden als voorzitter der radicaal-socia listische partij. Naar uit Parijs wordt gemeld is Herriot afgetreden als voorzitter der radicaal-so cialistische partij. ZUID-AMERIKA gomez, president van venezuela overleden. De Venezolaansche gezant te Den Haag. heeft een telegram ontvangen, waarin de dood wordt gemeld van generaal Gomez, president van de Venezolaansche Republiek in den ouderdom van 78 jaar. Generaal Gomez was reeds eenigen tijd lijdende, doch zyn dood op heden kwam vrij onverwacht. Tot voorloopig president van de Venezo laansche Republiek is benoemd de minis ter van Oorlog, generaal Lojez Contrersa. ENGELAND. Hoare treedt af als minister ZIJN COLLEGA'S WAREN het niet MET HEM EENS. Zijn prestige verloren Gisteravond tegen 10 uur heeft de Brit sche minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare zijn ontslag aangeboden. De ontslag-aanvrage werd aanvaard. Er waren tevoren zeker twee kabinetsra den geweest: de eerste in No. 10 Downing- street, en gistermiddag een in de particu BUITENLANDSCHE BERICHTEN. rijksuitzending op eersten kerstdag in engeland. Het Kerstprogramma belooft zeer fraai te worden. De regelingen voor een groote rijksuit zending op den Eersten Kerstdag in Enge land, hebben thans haar beslag gekregen. De uitzending geschiedt onder den titel „Deze groote familie". Het programma begint 's middags om 2.25 uur met luiden van de Kerstklokken te Bethlehem. Van half drie af worden dan boodschappen van verschillende deelen van het Britsche Rijk overgebracht. Om drie uur zal Koning George zijn on derdanen van het paleis Sandringham uit, toespreken. Na de toespraak van den Ko ning, zullen koren in Schotland, Noord-En- geland, Noord-Ierland, Wales en Londen gelijktijdig het Volkslied zingen. Het Kerstprogramma van de B.B.C. be looft zeer fraai te worden

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6