VLIEGTUIGBOTSING EISCHT JONG MENSCHENLEVEN NIEUWJAARS- ADVERTEHTIËN MIEUWJAARSWEHSCH DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Leerling vlieger in les-toestel verbrand MILITAIRE VLIEGER REDT ZICH DOOR IN DE RINGVAART TE VLIEGEN GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK IN DE ONMIDDELLIJKE NABIJHEID VAN SCHIPHOL. Groote ontsteltenis is gistermiddag op Schiphol gewekt, door een treurig vliegon geval in de onmiddellijke nabijheid van de Amsterdamsohe luchthaven, waarbij een jeugdig en veelbelovend leerling-vlieger van de Rijksopleiding voor Verkeersvlieger voor leerlingen van de Rijkskweekschool voor de Zeevaart, A. F. Metz uit Haarlem, om het leven is gekomen. Zijn Koolhoven- lestoestel kwam in botsing met een militair- vliegtuig, de Fokker-verkenner C. 1 526, bestuurd door den 24-jarigen sergeant- reserve-vlieger G. A. Hinrichs, die als maandvlieger aan den vliegdienst verbon den is en den Fokker van Rotterdam naar Schiphol moest brengen. Na de botsing heeft hij kans gezien, zijn toestel zwevende te houden tot vlak boven de Ringvaart, waarin het tenslotte terecht kwam. Zonder noemenswaardige kwetsuren te hebben op- geloopen kon de vlieger zich bevrijden en naar den kant zwemmen, waar hem spoedig hulp geboden werd. De Koolhoven daarentegen verloor den rechtervleugel en stortte loodrecht omlaag en vloog, bij het neerkomen op den grond, in brand. Toen men het toestel kon naderen was het reeds geheel uitgebrand en vond men het verkoolde lichaam van den onge- lukkigen bestuurder onder de resten van het vliegtuig. Hoe men het ongeluk zag gebeuren. Het was omstreeks Kwart over drie, toen men in de omgeving van Schiphol een hevi- gen slag hoorde. Slechts weinigen "hebben de botsing zelf gezien, doch wel zag men, dat aan den overkant van de vaart van een op ongeveer 80 meter hoogte vliegend Koolhoven-toestel een vleugel afbrak en neerviel. Het toestel zelf tuimelde daarop draaiend om zijn as omlaag en stortte neer in een weiland op een afstand van nog geen honderd meter van den weg, die langs de Ringvaart loopt. Op hetzelfde oogenblik dat men den slag hoorde van de botsing met den grond, steeg een vuurzuil omhoog, en wist men, dat het toestel in brand was gevlogen. Technisch personeel uit de werk plaatsen van de K.L.M., waar men het dichtst by de plaats van de ramp was, be gaf zich onmiddeliyk met een roeiboot naar den overkant, doch vonden daar slechts de nog rookende resten van het toestel. Schuin tegenover het K.L.M.-hotel op den dyk werd de aandacht echter getrokken door een ander schouwspel. Het militaire vliegtuig, dat met het Koolhoven-toestel in de lucht in botsing was geweest, planeerde in de richting van de vaart en kwam al la ger en lager tot bij de plaats, waar de nieu we brug over de Ringvaart wordt gelegd, waar het toestel met een kalm vaartje midden in het water terecht kwam, kantel de, en toen weer boven kwam dry ven. On middellijk schoot ook hier hulp in een roei boot toe, doch de militaire bestuurder had zich, by het kantelen van het toestel, uit zijn cockpit bevrijd en zwom met krachtige slagen naar den kant, een afstand van on geveer 25 meter, waar een zandschuit lag, die hij weldra had bereikt en waar behulp zame handen hem op het droge hielpen. Het bleek, dat hij slechts eenige schrammen had opgeloopen, en nadat hij per boot naar den overkant was geroeid, gewerd hem in een der militaire loodsen de noodige hulp, en weldra hadden droge kleeren en warme drank hem weer volkomen opgeknapt. Het bleek, dat sergeant Hinrichs zyn koelbloedigheid geen moment had verlo ren. Alvorens het toestel, toen hij van Rot terdam boven Schiphol kwam, definitief aan den grond te zetten, oefende hy eenige starts en landingen. Toen hy voor de laat ste maal wilde landen en reeds zyn gas had afgezet, voelde hy plotseling aan den achterkant van zyn toestel een schok. Op hetzelfde oogenblik merkte hij, dat het vliegtuig niet langer bestuurbaar was en neiging toonde om recht omlaag te duiken. Gelukkig zag hy kans, het planeerende te houden, doch geleidelijk verloor hy hoogte en toen zag hij het water als zijn eenige kans op redding. Met de grootste koelbloe digheid heeft hij zyn manoeuvre uitgevoerd. De Fokker-verkenner, die omgekeerd in het water terecht kwam, werd naar den kant gesleept, waar het voorgedeelte met den zwaren motor begon te zinken, zoodat de staart omhoog stak. Duidelijk was te zien, hoe het achtergedeelte door de bot sing in de lucht beschadigd was en daar door het vliegtuig onbestuurbaar was ge worden. Een bok, die eergisteren gebruikt was bij het plaatsen van de overspanning van de nieuwe brug over de Ringvaart, en die nog in de nabijheid lag, werd gehaaid om te trachten, het toestel uit het water te trekken. Inmiddels waren ook de autoriteiten van Schiphol ter plaatse gearriveerd, evenals de burgemeester' van Haarlemmermeer, poli- tie-beambten uit Haarlememrmeer en Aals meer, en de brandweer uit Amsterdam, die spoedig met eenige reddingwagens en een motorspuit onder leiding van hoofdbrand meester Hartdorff en den commandant, den heer Gordijn. De brandweer kon echter weinig uitrich ten, ook niet op de ongeveer 500 meter ver der gelegen plaats, waar het wrak van de F. K. 43 lag en waar slechts eenige smeu lende resten te blusschen vielen. Het arm zalig hoopje ijzerwerk in het besneeuwde weiland, waar slechts de hitte van het bran dende toestel de sneeuw in een wijden kring rondom het wrak had doen smelten, bood een droeven aanblik in het grauwe licht van de trieste winterschemering, die weldra week voor de duisternis. Het toestel was recht op de neus op den grond terecht gekomen en de motor was diep in den grond geboord, zoodat de ongelukkige bestuurder bij het neerkomen op slag moet zyn ge dood. Het stoffelijk overschot bevond zich nog in het wrak, in afwachting van de komst van het parket uit Haarlem. Ter ver gemakkelijking van het onderzoek had men van Schiphol twee zware electrische schijn werpers gehaald, die iiï een nabijgelegen kweekerij op het lichtnet aangesloten kon den worden. Weldra arriveerde de burge meester van Aalsmeer, de heer J. Kaste lein, terwijl tegen 5 uur de Officier van Justitie uit Haarlem, mr. Overman, en de substituut-Officier mr. A. R. Andringa, ar riveerden. Pas daarna kan men beginnen met het bergen van het stoffelijk overschot, dat naar Haarlem werd overgebracht. De omgekomen leerling-vlieger A. F. Metz. De omgekomen leerling-vlieger A. F. Metz, wiens veelbelovende carrière op zoo treurige wijze werd afgesloten voor hy zijn capaciteiten nog ten volle kon ont plooien, was 20 jaar en woonde te Haarlem. Daar doorliep hij de 5-jarige H.B.S. en werd hy, toen hy zijn eindexamen had ge daan, ingeschreven voor de Rykskweek- school voor de Zeevaart te Amsterdam. In Augustus j.L werd hij geplaatst bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers. De luchtvaart was voor hem toen reeds niet meer geheel nieuw, want voor hy bij de op leiding kwam had hy reeds zyn brevet A. als sportvlieger behaald. Hij was daardoor den overigen leerlingen van zijn cursusjaar veel voor en had het program van de op leiding met de lestoestellen van de Natio nale Luchtvaartschool reeds achter den rug. Met de Koolhoven F. K. 43, bekend als ,,'t Juffertje", had hij gisteren alleen een overland-vluoht gemaakt via Soesteirberg, Vlissingen, Haamstede en Rotterdam. Reeds had hy boven Schiphol zyn eerste voorge schreven ronde gevlogen om te dalen, toen de noodlottige botsing plaats vond met het militaire vliegtuig, dat hy klaarblijkelijk niet gezien heeft. Het slachtoffer stond he kend als een kundig en rustig vlieger, van wien men, gezien zyn nog jeugdigen leeftijd, veel had mogen verwachten. WILT U IETS WETEN? V r a a g: Is in een schaakwedstryd de rochade toegestaan, wanneer de koning schaak gestaan heeft. Antwoord: Ja, mits de koning niet schaak staat, of van zyn plaats is gegaan De regels voor de rochade zyn de vol gende: 1. Tusschen Koning en Toren moeten de andere officieren verwijderd zijn, eerst neemt men den koning en zet hem 2 plaat sen naar rechts of naar links, vervolgens plaatst men den toren aan de andere zijde. 2. De koning mag niet schaak staan, of verplaatst zyn. 3. De velden, waarover de koning gaat of komt te staan, dat zijn er dus twee, mo gen niet door vijandelijke stukken bestre ken worden al is het ook maar uit de verte. Vraag: Hoe komt het dat de daad, welke door de geheele beschaafde wereld, ja zelfs door de onbeschaafde wereld, wordt afgekeurd en veroordeeld (Italiaansche aanvalsoorlog in Abessinië) door het hooge kerkelijke gezag in Italië wordt goedge keurd en gesteund? (Deze vraag was on- derteekend: Een nadenkend Katholiek). Antwoord: (Aan een „nadenkend Katholiek", die.... nog niet voldoende na denkt): Het hooge kerkelijke gezag in Ita lië steunt den „aanvalsoorlog" van Italië tegen Abessinië niet. Hoe komt U tot deze meening! Een enkele uitlating van een enkelen Bisschop niet gedaan in officieele Bisschoppelijke brieven of uit spraken wijst er op, dat dezen den oor log, die Italië tegen Abessynië voert, aan zien als een „verdedigingsoorlog Een der gelijke opvatting van vurige vaderlanders is verklaarbaar. Vraag. Is Lou Bandy een broer van Willy Derby, of van Kees Pruis, of zijn deze twee laatste broers? Antwoord. Lou Bandy en Willy Der by zijn twee broers. Kees Pruis valt ge heel buiten de familie. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. Voorzitter is de Burgemeester. Aanwe zig zijn alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van een aantal ingekomen stukken, welke voor ken nisgeving worden aangenomen. De oude toren. Aan de orde is punt 2. Credietaanvrage voor restauratie van den toren en voorstel tot overdracht van den toren in eigendom aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente alhier. De voorzitter herinnert er aan, dat hij iri het voorjaar door den Directeur van Rijksmonumentenzorg opmerkzaam werd gemaakt op den slechten toestand waarin de toren verkeert. Den Gemeente-opzich ter werd daarop opgedragen een begrooting samen te stellen van de te maken kosten. Deze zouden volgens dit plan 2600.be dragen, doch dan zou alleen het meest nood zakelijke werk worden verricht. Bedoeld plan mocht echter bij Monumentenzorg geen instemming ontvangen, pmdat, en dit is gebleken juist te zijn, dan spoedig op nieuw hooge kosten zouden moeten wor den gemaakt. B. en W. hebben zich daarop gewend tot den heer van der Kloot Meij- burg te 's-Gravenhage, een bij uitstek des kundige, met verzoek een begrooting samen te stellen voor volledige restauratie; deze komt tot een cijfer van 9000. De opzet is thans, dat hierin wordt by ge dragen door het Rijk 40%, door de Provin cie 20% en door die gemeente 40%. Op de Rijks be groot ing is een bedrag tot ten hoog ste 3600 geraamd; op de Provinciale be grooting echter nog niet, evenmin als voor de kerk, doch er mag worden aangenomen, dat Ged. Staten zullen trachten, hetzij in den loop van 1936, hetzij op de begrooting van 1937 een bijdrage zullen willen bren gen. Verder is door B. en W. nog getracht om de medewerking van het z.g.n. Werk fonds te verkrijgen; met name is gevraagd aan de gemeente een leening te verstrek ken, waarvoor rente en aflossingen eerst na 5 of 10 jaren een aanvang zouden nemen. Intusschen is hierover nog geen beslissing ontvangen. Het 2e gedeelte van het voorstel van B. en W. bestaat uit het kosteloos overdra gen van den toren aan de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente. Door B. en W. zijn eenige voorwaarden gesteld, welke door den voorzitter werden voorgelezen, betreffende het onderhouden van het uur werk, het beschikbaarstellen van de klok enz .Voorts zal uiterlijk na 5 jaar door de gemeente een bedrag ad 1000.moeten worden gestort als onderhoudsfonds. Oor spronkelijk was door de Ned. Herv. Ge meente een bedrag ad 50.per jaar ge vraagd, doch dan blijft de gemeente ten eeuwige dage verplicht deze bijdrage te verleen en en is de eigendomsoverdracht eigenlijk niet volledig. Er wordt een oogen blik overgegaan tot besloten vergadering voor het mededeelen der details van de kosten begrooting Na heropening vraagt de heer de Jong of het noodig is, <iat nog een bedrag ad 1000.wordt gestort, daar toch voorloopig geen onderhoudskosten zullen behoeven te worden gemaakt. De voorzitter licht toe, dat er toch altijd on kosten blijven en dat de Kerkvoogdij te recht bezwaar zou maken om den toren te aanvaarden, omdat zij zelf reeds voor hooge kosten zit. Beide voorstellen van B. en W. worden hierna met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde is benoeming van een amb tenaar van den Burgerlijken Stand (on bezoldigd). De voorzitter zegt, dat de te benoemen ambtenaar belast zal worden met de vervanging en dus slechts af en toe behoeft op te treden. De aanbeveling luidt als volgt: 1. G. J. Corts; 2. J. G. R. M. van Nispen tot Sevenaer. Na stemming blykt, dat de heer G. J. Corts met alge meene stemmen is benoemd. Vervolgens wordt in de verordening re gelende de werkzaamheden van de Ambte naren van den Burgerlijken Stand een ten gevolge van deze benoeming noodzakelijke aanvulling gebracht, waarna deze z.h.st. wordt vastgesteld. Aan de orde is het voorstel tot het uit- leenen van 10.000 aan de Bank voor Ne- derl. Gemeenten tegen een rente van 4% 's jaars, voorloopig tot 30 Juni a.s. De voorzitter dit voorstel toelichtende zegt, dat op deze wijze het dubbele van de rente wordt verkregen, die voor deposito- gelden bij dezelfde bank wordt gemaakt; op deze wijze wordt een voordeel van 200 per jaar verkregen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Lieverse vraagt of er voor de kosten van restauratie van den toren geen leening moet worden aangegeven. De voor zitter zegt, dat deze zaak eerst later aan de orde komt. De vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet' 1920 over 1933 aan de Ned. Herv. School, wordt hierna vastgesteld op 1871.45 of 13.04 per leerling. De voor zitter licht hierbij toe dat tegelijkertijd de 3-jaarl. afrekening plaats heeft over de jaren 1931—1933, waarbij gebleken is, dat de kosten door de Ned. Herv. school ge maakt, hooger zijn, zoodat geen terugstor ting in de gemeentekas behoeft plaats te hebben. Vervolgens stellen B. en W. voor aan den gemeente-werkman een gratificatie te verleenen, groot f 40.voor het houden van toezicht op de straatverlichting. De voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dat dit bedrag eenigszins lager kan zijn, dan vorige jaren, zulks in verband met den lager en loonstandaard. Het voorstel van B. en W. wordt na bespreking aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren van Vegten, de Jong en Lieverse. Aan de orde is benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur en het Bur gerlijk Armhuis. Aanbevolen worden: 1. N. P. Slegtenhorst; 2. J. Wille. Uit de ge houden stemming blijkt, dat benoemd is de heer N. P. Slegtenhorst met 5 stemmen, terwyl de heer J. Wille 2 stemmen ver kreeg. Aan de orde is benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager onderwijs. Daar de heer J. Jongeneel niet meer voor een herbenoeming in aanmer king wenscht te komen, bieden B. en W. de volgende aanbeveling aan: 1. J. v. d. Sterre; 2. W. van Vegten. Benoemd wordt de heer J. v. d. Sterre met 6 stemmen, de heer van Vegten verkreeg 1 stem. Bij de hierna volgende rondvraag infor meert de heer Oppelaar of er een steun-, regeling is voor de arbeiders die tenge volge van de vorst werkloos worden. De voorzitter zegt, dat hier de gewone steun regeling geldt. De heer van Vegten klaagt over de glad heid van den Lagewaardschen weg, het zandstrooien heeft vrij laat plaats gevon den. De voorzitter zegt, dat de Hoogen- waard en Hondsdijk voorgaan met het oog op het doorgaand verkeer. De heer van Vegten informeert of een steuntrekker werk moet aanvaarden voor een loon, dat lager is dan de steun. De voorzitter antwoordt, dat deze vraag in het algemeen moeilijk te beantwoorden is, omdat het er van afhangt hoeveel lager. De arbeiders doen echter in dergelijke ge vallen verstandig even met spreker in over leg te treden, daar weigering van arbeid, zonder meer, verboden is. Meestal is er dan een oplossing te vinden. Die oplossing is ook gevonden in het door den heer van Vegten bedoelde geval. Tenslotte dankt de voorzitter de leden voor de in het afgeloopen zittingsjaar on dervonden medewerking en hoopt dat de aangename toon die hier de vergaderin gen kenmerkt in 1936 behouden zal blij ven. Spreker wenscht den leden alles goeds toe. De heer Oppelaar uit wederkeerig de beste wenschen voor den voorzitter. De vergadering wordt hierna gesloten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 23 Decem ber, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. inzake onder- handschen aankoop van voetstraten van den heer F. H. J. M. van Hofwegen. 5. Voorstel van B. en W. in zake onder- handsche gunning van de schoolschoon- maak 1936. 6. Voorstel van B. en W. in zake ver huring van verschillende eigendommen der gemeente. 7. Voorstel van B. en W. in zake aan koop van effecten voor het Waarboi-g- fonds inzake Woningbouw. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit inzake verstrekking van een renteloo'ze leening aan de Stich ting „Rynlandsch Borgstellingsfonds". 9. Voorstel van B. en W. inzake aanvaar ding eener schenking. 10. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling van verordeningen tot regeling van het georganiseerd overleg voor de ambtenaren, de werklieden, het politieper soneel en het onderwijzend personeel der openbare scholen. 11. Voorstel van B. en W. in zake benoe ming van vertegenwoordigers van het ge meentebestuur in de commissiën van ge organiseerd overleg. 12. Voorstel van B. en W. in zake uit- leening van kasgelden gedurende het jaar 1936. 13. Voorstel van B. en W. in zake het verzoek van het Bestuur der R. K. Lagere School te Aarlanderveen om beschikbaar stelling van gelden voor verandering van de bestrating van de speelplaats dier school. 14. Voorstel van B. en W. in zake het beroepschriftvan H. van Winkel te Aar landerveen tegen het besluit van B. en W. d.d. 16 November 1935, no. 35/68, waarbij hem is geweigerd een vergunning voor den bouw eener woning aldaar. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrootingen der Water- en Licht- bedrijven voor 1934. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting van het Grondbedrijf voor 1934. 17. Voorloopige vaststelling van: a. de rekeningen der Water- en Licht- bedrijven; b. de rekening van het Grondbedrijf; c. de gemeenterekening over- 1934 en goedkeuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1934. 18. Voorstel van B. en W. in zake ver koop van een gedeelte van het woonwagen terrein aan het Rijk. 19. Voorstel van B. en W. in zake het verzoek van het Bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool alhier, om verlaging van lokaalhuur en verhooging van de jaarlijk- sche bijdrage. 20. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling eener algemeene regeling voor het in-gebruik geven van schoollokalen en an dere lokalen der gemeente. 21. Voorstel van B. en W.- in zake ver lenging der tydelijke aanstelling van L. W. Hildernisse als gemeentegeneesheer, tot 1 April 1936. NOORDEN. Voetbal. Zondag 22 Dec. speelt D.S.V. I tegen V.S.H. I uit Hoogmade. Daar beide elftallen met haar winstpunten niet veel verschil maken, belooft deze wedstrijd in teressant te worden. D.S.V. heeft met 7 wedstrijden 12 winstpunten. V.S.H. met 5 wedstrijden 8 winstpunten, terwyl beide elftallen 2 verliespunten noteeren. Daar beide elftallen ongeveer tegen elkaar op wegen, kunnen wij wel vooraf zeggen, dat de wedstrijd a.s. Zondag de moeite waard is, om er eens een kijkje te gaan nemen. Wij verwachten dan ook, dat zij, die wat voor de sport gevoelen, dit ook Zondag a.s. door hun aanwezigheid op het terrein van D.S.V. zullen doen blijken. ZOETERWOUDE (Dorp). Het „Gastmaal der Kinderen". Dank zij de toewijding van de jeugdleiders, kun nen wij thans vermelden, dat het Mysterie spel van den Franschen schrijver Henri Ghéon, in het Nederlandsch bewerkt door Kees Spierings. ..Gastmaal der Kinderen", op Tweeden Kerstdag en op Zondag 29 December zal opgevoerd worden. Bij de zeer gunstige recensie van de op voering van dit leekenspel te Lisse werd het een buitengewoon waagstuk genoemd, dit verhaal, broos als een kinderdroom, door de Kruisvaarders te laten uitbeelden. Wij hopen, dat degenen die deze opvoe ring waagden, slagen mogen in de groote bedoeling de jongenszielen geestdriftig te stemmen voor het allerhoogste ideaal: de navolging van Christus. Bij zulk een hoogstaande beweging mo gen de katholieken niet stil staan en door oprechte belangstelling het werk steunen; nu eens niet met geld, want de entreeprijs is zeer laag gesteld, maar door de onmis bare persoonlijke waardeering: bijwoning van de opvoering. Laten vooral alle ouders en overheden nu eens toonen het werken en streven van de Katholieke Jeugdbeweging te waardee- ren, zooals zy dit werkelijk verdient en noodig heeft om tot volle groei te komen. Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn k contant 1—4 regelsf0.50 5-8 1 9—12 1.50 13-162.— DE ADMINISTRATIE Geett Uwe advertentie vroegtijdig op. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant Papengracht 32, Leiden S. v. p. duidelijk met potlood invullen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11