DINSDAG 17 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD - PAG. 7 SPORT SCHAKEN BIJ DR. EUWE THUIS Bloemen, brieven, telegram men en telefoontjes. En een wereldkampioen, die geen oogenblik zijn gemoede lijkheid verliest Men schrijft ons uit Amsterdam: 't Is een glunder lachende wereldkampioen, die we in de intieme omgeving van zijn woning in de Joh. Verhulststraat de hand druk ken. De werkkamer staat vol bloemen; op de lessenaar rijst, tusschen papieren en pot- looden, een kleine heuvel van brieven en telegrammen opeen schaakbord staat, de stukken in slagorde opgesteld, in een hoekje weggedrukt. Er wordt vandaag in <acn huize Euwe niet gespeeld of geanaly seerd.... Iin de huiskamer, eveneens in een bloe menhof herschapen, zit de familie aan den lunch; schaakmeester Flohr en zijn echtge- noote zitten mede aan. De laatste ronde van den gigantischen strijd tusschen de twee hersengymnasten en de onverwachte, hoo- gelijk gewaardeerd, sportieve geste, waar mede gisteravond dr. Aljechin een einde aan de schier ondraaglijke spanning maakte, vormen het onderwerp van het gesprek. Nu en dan klinkt een heldere kinderlach. Wanneer hoorden uw kinderen het groote nieuws? vraagt de bezoeker. Dr. Euwe, wiens stoel aan den disch nog steeds leeg is, lacht geamuseerd. M'n oudste dochtertje was de eerste, die het nieuws vernam, zegt hij. Nauwelijks was ze vanmorgen wakker en zag ze me of daar kwam de vraag: en vader, hebt u ge wonnen? Dan rinkelt de telefoon; wellicht voor de honderdste maal sinds den vroegen ochtend. Dr. Euwe praat in het apparaat, dankt voor een nieuwen gelukwensoh, maakt afspra ken, geeft antwoord op tal van vragen, die hem aan den anderen kant van de lijn ge steld worden en werkt een gansche serie gesprekken af met de gemoedelijkheid van den zeldzamen mensch, die zijn zenuwen wereldberoemdheid en wat daaraan vast zit ten spijt ten volle in bedwang heeft. Dan laat de telefoon hem een oogenblik met rust en heeft hij weer even tijd voor den bezoeker, die zich min of meer aLs een indringer voelt, maar, nu hij er eenmaal is, toch gaarne het een en ander vernemen wil. Dr. Euwe treedt in den erker en wijst naar buiten. Hebt u dat gezien? zegt hij lachend. Alles ter eere van mijl Wij hadden het reeds opgemerkt, toen we in een sneeuwjacht aanbelden: vlaggen, diie op verscheidene plaatsen in de straat zijn uitgestoken en, aan den overkant van de woning van den grooten man, een bal kon, waarlangs een groot dundoek rood, wit en blauw is gedrapeerd. Veel telegrammen van bekende per soonlijkheden? vragen wij. De telefoon rinkelt weer. Kijk ze maar gerust door, antwoordt dr. Euwe, op het apparaat toetredend en het volgend oogenblik graaien wij brutaal-weg in den stapel op het bureau, halen tele grammen uit de couverts en noteeren snel gelukwenschen van den Minister van On derwijs, dr. Rubenstein, Willy den Ouden, den K.N.V.B., wethouder prof. van der Bilt te Den Haag, wethouder E. Boekman te Amsterdam, van den kapitein en de opva renden van het s.s. „Volendam"; telegram men van schaakgenootschappen en vereeni- gingen, van sportorganisaties, van intimi, van onbekenden van.... ach, te veel om op te noemen. Als ook het nieuwe telefoontje achter den rug is, zegt de man zonder zenuwen: En nu moet ik een stukje eten! als u nog wat vragen wilt, dan maar als ik aan tafel zit. We volgen dr. Euwe naar de huiskamer en vragen hem of dr. Aljechin vóór anderen gaat om hem voor een revanohe-match uit te dagen. Natuurlijk, zegt, tusschen twee hap pen door. dr. Euwe. Ik ben thans voor- loopig houder van het wereldkampioen schap schaken en heb den titel eerst defi nitief in mijn bezit als ik erin zou slagen, ook de tweede match te winnen. Maar dat is nog toekomstmuziek! Hoe waren de gelukwenschen van het Meisjeslyceum? Ik weet dat er van die zijde iets wordt georganiseerd, antwoordt onze zegsman. Maar daar mag ik niets van vertellen, dus We begeven ons haastig naar het meer technische terrein. Hoe luidt uw meening over het In de pers geopperde denkbeeld voor een jaar- lijksch meesterto urnooi te Amsterdam? Ik zou het uiteraard zeer toejuichen als dit denkbeeld verwezenlijkt zou kun nen worden. Maar dat is een zaak, die heel veel geld kost! Een der dischgenooten niet mevr. Euwe, want die heeft het te druk met bij zondere beslommeringen van huiselijken aard! merkt op: 't Komt me voor dat zoo'n jaarlijksch meester to urnooi best ge organiseerd kan worden, nu de wereldkam pioen zelf Amsterdammer is! Dr. Euwe wil antwoorden, maar weer rinkelt de telefoonEn dan ziet de be zoeker in, dat het tijd wordt om zijn biezen te pakken. Een haastig afscheid en dan staan wij buiten. In dichte vlokken dwar relt de sneeuw neer; het tramverkeer is zoo'n beetje vastgeloopen. Mopperende men sch en staan op de vluchtheuvels in de Lai- ressestraatWat deert het? Amsterdam heeft dank zy een stel geniale hersens een wereldkampioen schaken en daar kan sneeuw noch vieze modder afbreuk aan doen! VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. V. V. „van Nispen". Het is van Nispen Zondag niet gelukt een overwinning te behalen, met een ge- lijk'spel moesten zij genoegen nemen. Te 2 uur stellen de beide elftallen zich op en trapt Steeds Hooger af. De eerste aanvallen worden door de verdediging der thuisclub geretourneerd. Dan komt de thuisclub los en zet een serie mooie aan vallen op. Uit een dezer doelpunt de links binnen, voor den keeper op onhoudbare wijze (10). St. Hooger begint nu ook eenigszins los te komen, maar brengt het in den regel niet verder dan de verdedi ging, terwijl de overige aanvallen naast of over werden geschoten. Beide elftallen hebben buitengewoon veel last van het zeer harde terrein en doet dit veel afbreuk aan het spel. Na nog enkele aan weerszij den opgezette aanvallen, welke geen re sultaat opleverde, fluit de scheidsrechter half-time. De thee schijnt de gasten goed gedaan te hebben. Een flink overwicht volgt. Voor de thuisclub een geluk dat de gasten over slecht schuttersmateriaal beschikken. Tot 7 min. voor het einde houdt de thuisclub stand. Daarna zwichte zij voor een goed schot, dat doel trof (11). „van Nispen" komt nu nog even opzetten, maar de tijd is te kort en spoedig floot, de correct lei- dend.e scheidsrechter, deze in de beste ver standhouding gespeelde wedstrijd af. De reserven speelden thuis tegen V.V.F. 1 uit Haarlem. Dit was een op goed peil staande wedstrijd. Aan weerszijden werden goede aanvallen opgezet. Van Nispen boek te 4 maal resultaat, terwijl V.V.F. hier niets tegenover konden «tellen, hetgeen, indien de verhouding goed werd weerge geven, niet juist is. Eén of meer tegenpun- ten waren verdiend geweest. De scheids rechter leidde goed. STADION FE YENOORD N.V. Goede vorderingen in den bouw. De bouw van het Stadion Feyenoord te Rotterdam vordert goed. De vorderingen zijn geheel overeenkomstig het bouwpro gramma, dat men zich van den aanvang van het bouwwerk af gedacht heeft. Er zijn thans ongeveer 25 van de 120 ijzeren spanten gesteld. Op deze spanten komen later de betonnen tribunevloeren met zit plaatsen te rusten. Ook het heiwerk vindt geregelden voort gang, terwijl alle gewapend betonnen pa len gemaakt zijn en gereed om te heien. In totaal zijn er ongeveer 600 van deze pa len voor dit bouwwerk noodig. Er zal spoedig met het maken van de tribunevloeren worden begonnen. Daarna volgen de inwendige ruimten, afwerken Ook met het draineeren en maken van speelvelden zal nu spoedig een aanvang ge maakt worden, opdat ook deze tijdig ge reed zijn en bij de opening van het Stadion in prima conditie zullen verkeeren. Wat er nog aan ophooging en egalisatie op het terrein te verrichten was, is nu q,ok geheel gereed. De Spoorwegen zijn inmiddels ook al een heel eind opgeschoten met den bouw van het nieuwe Stadion Zuid, dat recht tegen over het Stadion komt te liggen. Het maken van de bovengenoemde ijze ren spanten, waarvan er op het oogenblik, zooals reeds gezegd, 23 overeind staan, ge schiedt in de werkplaats. Zij worden dan 's nachts, of 's morgens vroeg in groote stukken naar de bouwplaats vervoerd en daar verder tot één geheel spant in elkaar geklonken en dan met behulp van een hoo- ge torenkraan met zeer groote vlucht, die om het geheele Stadion heen zal rijden, omhoog gehaald en op de fundeering ge plaatst. De wijze van monteeren is zeer vlug, zoodat vijf van dergelijke spanten in een week tijd omhooggehaald en afge steld worden. Onmiddellijk daarachter worden de verbindingen, gordingen enz. aangebracht en dan kunnen de tribunevloe ren gemaakt worden. De trappenhuizen, welke aan de buiten zijde achter de tribune aan staan, 22 stuks in totaal, dienen tevens als de verstijving voor de constructie en het opnemen van de windkrachten, die voor dit gebouw niet te onderschatten zyn. RAIMOND BRAINE GEBLESSEERD. Hij zal minstens zes weken niet kannen spelen. Uit Praag wordt ons gemeld: Raimond Braine, de bekende Belgische middenvoor van de Praagsche voetbalvereeniging „Sparta", heeft tijdens een match van .Sparta" een blessure opgeloopen, die he den ernstiger bleek, dan zij zich gisteren bij een eerste onderzoek liet aanzien. Het staat thans vast, dat Braine in ieder geval de eerste zes weken niet zal kunnen spelen, aangezien de blessure geruimen tijd zal vergen om te genezen. DE WEDSTRIJD TEGEN DENEMARKEN. Een verklaring van de T. C. De Technische Commissie van den K. N. V. B. komt in het jongste nummer van de „Sportkroniek" op tegen de aan enkele zijden geuite bewering, dat het Neder- landsch elftal voor den wedstrijd tegen Denemarken, opdracht gekregen had het kalm aan te doen. De T. C. schrijft hierover: „Deze opvatting is echter volkomen on juist herhaaldelijk op het hart gedrukt, juist herhaladelijk op het hart gedrukt, dat de wedstrijd tegen Denemarken moest worden gewonnen en dat daarom „voor alles gewerkt" moest worden. De Keuze- Commissie neemt het standpunt in, dat elke internationale wedstrijd moeilijk is. Suggestie van de ploeg, dat men het maar kalm aan moet doen, is te eenen male uit gesloten en zou ook tegen de zwakste te genstanders tot de meest gevreesde gevol gen kunnen leiden. Zonder meer kan men er van overtuigd zyn, dat het Nederlandsch elftal het veld ingestuurd wordt met de opdracht zich volledig te geven. Indien de ploeg tijdens den wedstrijd zelf aanvoelt, dat het wat kalm kan wor den opgenomen zonder dat de overwin ning in gevaar komt vóór alles dus een gunstig resultaat dan kan de Keuze- Commissie daaraan niets doen. Feitelijk is een dergelijke opvatting van de spelers begrijpelijk, doch opdrachten in die rich ting krijgen zij nimmer. Voor de Keuze-Commissie leverde ove rigens de spelopvatting van de ploeg in den wedstrijd tegen Denemarken voldoen de ondergrond op, om den veel moeilijker wedstrijd tegen Ierland met groot vertrou wen tegemoet te zien. Hoewel de Keuze- Commissie dus opdracht gegeven had, te gen Denemarken „vóór alles te werken", was zij met het 30 resultaat in inter nationaal voetbal toch allerminst onver dienstelijk toch tevreden. Verwijten als zou het de „schuld" van de Keuze-Com missie zijn, dat het Ned. elftal in den wed strijd tegen Denemarken niet geheel aan de verwachtingen van het publiek heeft voldaan, zijn in elk geval geheel onge grond". HOCKEY Stick IILeonidas III 10. Het spel van beide ploegen stond ken nelijk onder invloed van het door vorst geharde terrein, waardoor de bal plotse ling verrassende wendingen kon maken. Stick was in de meerderheid, maar had toch genoeg werk te verzetten, tegen de Rotterdammers, zoodat het blij mocht zijn met een 10 overwinning. Het duurde lang voordat er aan beide zijden wat ge presteerd werd, en vooral het herhaalde malen off-side staan was de oorzaak dat de stand tot even voor de rust blanco bleef. Even voor de rust scoorde J. v. Zijp uit een keurige voorzet van rechtervleugel. Na de rust kwam Leonidas sterker op zetten. maar het achtertrio was op haar post. Eenmaal kroop het door het oog van de naald toen de veruitgeloopen keeper voorbij gespeeld werd en de bal tegen een der doellatten het veld terug in ketste. Al hoewel er nog goede aanvallen werden ondernomen van Stick. o.a. een prachtig hoog schot van de linksbinnen Dado, kwam er geen verandering in de stand. ZWEMMEN NEDERLANDSCHE ZWEMMERS IN SCHOTLAND. De Schotten winnen de polo-ontmoeting met 76. Gisteravond is te Falkirke de eerste ont moeting gehouden van de tournée, welke een Nederlandsche combinatie gedurende de tweede helft van deze maand door Schotland onderneemt. De waterpolowedstryd tegen het Schot- sche zevental, dat in internationale samen stelling speelde, eindigde in een neder laag van 76 voor de onzen. Onze landgenoot C. van Aelst won het nummer 150 yards wisselslag (rugslag, schoolslag en vrije slag) in den tijd van 1 min. 47 2/5 sec. W. van Heeteren werd winnaar van het nummer 100 yards rugslag in den tijd van 1 min. 6 3/5 sec., daarmede 2 3/5 sec. bo ven het Schotsche record blijvende. De Nederlandsche ploeg won tenslotte het nummer zeven maal 50 yards estafette in den tijd van 3 min. 12 sec. Aan den trip nemen, behalve de reeds genoemde zwemmers, deel A. Barends, G. Hellendoorn, C. Korink, C. de Reede, Ch. Fr. Tordoir en A. Verhoef. WIELRENNEN L. R, en T. V. „Swift". Hedenavond zal er alvorens de training gehouden wordt op de hometrainers van 89 uur oefening zyn in Zweedsche gym nastiek in het clublokaal van den heer v. Meizen, N. Beestenmarkt. BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S. Het is A. B. C. 2 gelukt in de 2de afd. aan D.O.S. de eerste nederlaag toe te bren gen van 11 caramb. De volledige uitslag luidt: Fresco (ABC) 125 25 14 8.92 A. Verstraaten (DOS) 94 14 20 4.64 J. de Boer 94 27 24 3.48 I. Masurel 125 27 22 4.62 Perné 125 23 24 5 43 A. L. Iterson 99 23 18 4.30 Heijmans 81 43 10 1.88 A. Offenberg 125 43 11 290 LUCHTVAART DUITSCHE BOMMENWERPER NEERGESTORT. Zeven dooden. Naar de correspondent van de „Ber- lingske Tidente" te Malmö van betrouw bare zijde verneemt, is er ruim een wepk geleden bij Sassnitz (het Duitsche begin punt van den veerdienst naar het Zweed sche Tralleborg) een ernstig vliegongeluk gebeurd, aldus lezen wij in het „Handels blad". Een arbeider vond op weg naar zijn werk eenige deelen van een vliegmachine. Hy waarschuwde de autoriteiten en bij on derzoek werd een 3-motorig bombarde mentsvliegtuig, de F. 23, gevonden, dat in een bosch by Sassnitz neergestort was. Het had zich met de motoren in den grond ge boord en was volkomen verpletterd. Onder de overblijfselen vond men de lij ken van 7 personen, 2 officieren en 5 man schappen. Vermoed wordt, dat de bestuur der een noodlanding heeft willen maken, maar dat hy in botsing is gekomen met de boomtoDDen- UIT DE OMGEVING KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente komt Woensdagmiddag 2 uur in openbare vergadering bijeen, punten van behandeling zijn: 1. Mededeeling van in gekomen stukken. 2. Benoeming van drie commissarissen van de gemeentespaarbank. 3. Voorstel tot verhuring van de gemeente zaal aan M. C. de Jong. 4. Voorstel inzake korting van landhuur. 5. Voorstel tot ver lenging van den duur der gemeenschappe lijke regeling inzake de schoolartsendienst. 6. Voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1935. 7. Voor stel tot het vragen van vrijstelling van het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning. 8. Praeadvies op het voorstel van C. van Rens e.a. inzake het in mindering bren gen van niet-betaalde huishuur op de werkloozensteun. 9. Rondvraag. 10. Be handeling van de gemeente- en bedrijfs- begrootingen voor het dienstjaar 1936. Geboren: Adriaan z. van D. Schaap en C. de Jong Leentje d. van D. van Duyn en C. van der Bent Willem z. van C. van der Plas en C. de Haas Pieter z. van J. van Beelen en A. de Best Jan z. van J. van Dijk en P. van Beelen Johanne Maria d. van C. de Vreugd en D. van Duyvenbode Jacobus Nicolaas z. van J. van der Plas en N. Vooijs Janna Cornelia d. van F. Kuijt en C. van der Boon Grietje d. van H. Koelewijn en M. Dijksman Gerrit z. van M. van Duijn en J. Plug Alida d. van A. Verdoes en R. Haasnoot. Ondertrouwd: J. C. Koevoet en J. H. C. Meijers. Getrouwd: J. Guyt en C. Verdoes P. Korbee en J. van Duyvenbode G. van Duijn en N. van Duyvenbode H. Schaap en C. Zwanenburg W. de Jong en H. Houwer. LISSE. Ontspanningslokaal werkloozen. Giste ren-is de groote achteirzaal van het Bonds- gebouw wederom opengesteld als ontspan ningslokaal voor de R.K. Werkloozen. Dit ging alhier geheel onofficieel, doch het was de talrijke werkloozen aan te zien, dat zy met de wederopensteJling ten zeerste waren ingenomen, temeer daar wegens de geval len sneeuw het vertier op straat nu juist niet zoo aangenaam was. Als deze waar deering nu maar van blij venden aard is, hetgeen de werkloozen het best kunnen tconen, daar zoowel wat betreft het meu bilair als het bij de ontspanning te gebrui ken materiaal te ontzien. Hier is zeer ze ker een taak voor de oudere bondsleden weggelegd. St. Joseph's-Gezellen. Zondagavond gaf de toon eel ver een i ging van de Joseph's- Gezellen-Vereeniging II in de parochie van de H.H. Engelbewaarders voor de leden, hunne ouders en donateurs de jaarlijksche uitvoering. Het zal zeker voor velen eenigs- zins vreemd aan doen, dat men in den Ad ventstijd onzerzijds een uitvoering gaat ge ven, doch dat komt omdat een der hoofd spelers wegens familieomstandigheden ver hinderd was om voor den Advent, wat aan vankelijk de bedoeling was, te kunnen op treden. De zaal van het patronaat aan de Beek brug was geheel bezet met belangstellen den, welke door den Vice-praeses, Kape laan v. d. Togt, na den Kolpingsgroet, wer den verwelkomd. Hij dankte voor de steun in het afgeloopen jaar ondervonden en hij sprak dan wensch uit, dat deze steun in het komende jaar nog iets beter, zeker niet minder zou zijn. Na het op te voeren stuk „De gril van den Hertog" eenigszins te hebben toegelicht, kwamen de dilettanten voor 't voetlicht. Onder de regie van den heer W. Buschman gaven de jongens mooi en vlot spel te zien, waarvoor zij een dank baar applaus oogstten. Het kapwerk was uitstekend verzorgd door de fa. v. d. Pijl uit Leiden. Het was een mooi geslaagden avond. Kerstgave. Door de Bloemistwerklie den vereen iging „St. Isidorus" zal ook dit jaar aan de gehuwde leden en kostwinners weder een Kerstgave worden verstrekt. Ze ker een welkom douceurtje bij de groote werkloosheid! Ernstige baldadigheid. Het werpen met sneeuwballen kan aardig en misschien sportief genoemd worden maar niet wan neer zulks geschied in de bebouwde kom der gemeente door groote kinderen van 16 tot 20 jaar en daardoor zooals gisteren plaats vond bij verschillende inwoners de zer gemeente de ruiten werden vernield. Tegen enkele van deze belhamels werd procesverbaal opgemaakt. Eenden-diefstal. Ten nadeele van L. alhier, zijn een tweetal eenden gestolen, waarvan aangifte werd gedaan bij de po litie. Konijnendiefstallen opgehelderd. In den laatsten tijd kwamen herhaaldelijk diefstallen van konijnen voor, hetgeen voor de benadeelde arbeiders soms veel beteekende om hun beestjes te moeten missen. De gemeente-politie alhier is er in ge slaagd de dader dezer diefstallen aan te houden. Met deze aanhouding bleek, dat hij zich ook schuldig had gemaakt aan dergelijke vergrijpen te Hillegom en te Voorhout. Een aardig succes en een goede waar schuwing voor eventueele langvingerigen. NOORD WIJKERHOUT. Moedercursus. Maandagmiddag vond de laatste les plaats van den Moedercur sus welke door Zuster Hoskam uit den Haag voor de afdeeling van het Wit-Gele Kruis alhier, is gegeven en waaraan door 50 moeders of aanstaande moeders werd deelgenomen De Burgemeester die in zyn kwaliteit van voorzitter van het Wit-Gele Kruis tegenwoordig was sprak de deel neemsters toe. Hij besprak de zeer ge wichtige taak van de moeder als draagster en opvoedster van het komende geslacht. De burgemeester sprak de hoop uit dat de cursus goede vruchten mag dragen, hij veronderstelde wel dat de deelneemsters de kennis opgedaan hebben welke noodig is voor de opvoeding van het kind. Spre ker zeide dat de provincie Z.-Holland ver langt dat, wanneer subsidie gegeven wordt voor een consultatiebureau voor zuigelin gen, een moedercursus gegeven wordt. Twee goede dingen hebben we nu, zei de burgemeester, een consultatiebureau en een moedercursus, nu ontbreekt er alleen nog maar een goede kraamverzorging. Zuster Hoskam, vervolgde, spreker, heeft haar verwondering uitgesproken over het feit dat hier geen kleuterbureau is, doch een goede kraamverzorging is noodzake lijk en een kleuterbureau een zekere luxe. De burgemeester zeide er zijn best voor te zullen doen in deze gemeente een goede kraamverzorging te krijgen, voorzoover dit in den tegenwoordigen slechten finan- cieelen toestand mogelijk is. TER-AAR. Gezellenfeest. Onder groote belangstel ling heeft de St. Josephs-Gezellenvereeni- ging haar zesde jaarvergadering gehouden. Des morgens waren alle Gezellen met de Raad van Bestuur in de H. Mis, welke werd opgedragen door den Vice-praeses, Kap. Groen, tot intentie van de leden. Na de H. Mis naderden allen tot de H. Tafel en tegen half negen volgde het gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Ver .gebouw. Gretig wer den de broodjes verorberd en wanneer nog enkele Kolpingsliederen uit volle borst zijn gezongen door de aanwezigen, was het op rukken. Des avonds om zeven uur begon de offi- cieele feestvergadering, waarbij tegenwoor dig waren de Praeses, Vice-Praeses, Burge meester Hogenboom met mevrouw, de Raad van Bestuur, ouders der leden, afgevaardig den van de vereenigingen welke betrok ken zijn bij het jeugdwerk en de Gezellen met hunne dames. De Senior A. v. d. Hoorn opende de bij eenkomst met het Kolpingsgebed, verwel komde allen met een toepasselijk woord. Als door spreker in'het kort is uiteengezet het doel van deze propaganda-vergadering, n.l. het ideale Kolpingswerk opnieuw te be lichten, gaat vervolgens de secretaris, Cor Pieterse, over tot het voorlezen van het in de puntjes verzorgd jaarverslag. Al de voor naamste gebeurtenissen passeerden de re vue. Een opsomming kregen we van de vele onderwerpen welke behandeld zijn op de wekelijksohe bijeenkomsten. Ook de werkzaamheden van de onderafdeelingen, welke dit jaar weer zijn uitgebreid hadden den aandacht, en tot slot vermelden wy het ledental, dat gestegen is naar de 120. Ap plaus en dankwoord mocht de ijverige se cretaris in ontvangst nemen. Dan is het moment aangebroken, waarop de heer E. Franke z'n aangekondigde rede houdt over het Gezellenwerk. Op een keurige bezielende wijze ontvouwde deze geestdriftige redenaar het actueele pro gram van die heerlijke organisatie, gesticht door Adolf Kolping. Vooral bij het eerste devies: Godsdienstzin en de eensgezindheid gaf hij ons op zulke duidelijke wijze aan. hoe wij deze moeten beleven in de ver- eeniging, wil zij beantwoorden aan het beoogde doel van den Stichter. Na dit schitterend woord, hetwelk bij een ieder een diepen indruk maakte, brak een ferm applaus los. Een achttal aspirantleden hadden nu het voorrecht, zich officieel te zien aangenomen als lid in het Kolpings- gezin, als zij de gestelde formule hebben uitgesproken en den handslag gegeven aan den Vice-Praeses. De vorige week gekozen leden van de familieraad mochten zich scharen aan de Bestuurstafel, vooraleer de afgetredenen afgezwaaid zijn met een woord van dank voor hun steeds getoonde activiteit. De Prases uit z'n vreugde over het bezit van een vereeniging, waarin de jonge man nen hun godsdienstkennis kunnen vermeer deren en de geest van eensgezindheid wordt gekweekt. Betreurenswaardig vindt hij het feiit, dat er nog ouders zijn, die hun kinderen afzijdig houden van het jeugd werk en gispt bovenal het optreden van degenen die zich achter het woord „neu traal" verschuilen. Wij moeten ons in alles Katholiek toonen en doet een dringend be roep op de medewerking der ouders, dat zij de Priesters helpen in hun dikwijls moei lijke doch mooie taak om de jeugd op te voeden tot degelijke Katholieke mannen. Bij het einde van het officieele gedeelte spreekt de Vice-Praeses tot z'n beste Ge zellen en roept de nieuwe leden een harte lijk welkom toe. De afgetreden leden van den familieraad wordt dank gebracht voor hun getoonde ijver. Spr. uit tenslotte den wensch, dat de echte -Gezellengeest moge blijven heerschen in de vereeniging. Hierop volgde het amusementsgedeelte, waarin een paar mooie kluchtige films ver toond werden. Prachtig op tijd was het toen de Senior overging tot sluiting van deze goed geslaagde jaarvergadering. Jammer, dat niet meer oudei's tegenwoor dig waren, wat mogelijk wel te wijten is aan hte minder prettige weer. Zou in den vervolge een dergelijke bijeenkomst ook nog niet meer vrucht afwerpen, indien alle jonge mannen uit de Parochie werden uit- genoodigd? Want, helaas, staan er nogal enkelen buiten onze gelederen. Beslist zou den dezulken, na zoo'n sublieme rede, tot ernstig nadenken werden gebracht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7