DINSDAG 17 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PROF. GORTER TE GENT. Zaterdagmiddag heeft prof. dr. E. Gor ter, benoemd tot docent aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent, in het auditorium véfn prof. Fr. Daels aldaar zijn eerste col lege gegeven. De studenten die in grooten getale waren verschenen, brachten den Nederlandschen hoogleeraar bij zijn bin nentreden een stormachtige ovatie. Prof. Gorter had als thema voor zijn eerste col lege „Acute besmetting" gekozen. De Vereeniging tot Bevordering van de geneeskunde heeft verder prof. en mevr. Gorter een ontvangst bereid. Meer dan honderd artsen uit Gent en omstreken wa ren gekomen om den Leidschen hoogleer aar te huldigen; prof. dr. C. Heyman voer de het woord. Des avonds hield de Ver eeniging voor Wetenschap voor deze gele genheid een feestelijke bijeenkomst, waar in achtereenvolgens prof. Fr. Daels namens de Gentsche Universiteit, dr. Goosenaerts namens de Vlaamsche wetenschappelijke congressen en dr. Van Ootegem in naam van het doktersgilde het woord voerden. Studenten schonken mevr. Gorter een tuil bloemen. WINKELSLUITING KERSTMISDRUKTE. Vanal 18 December tot en met 24 De cember a.s. (behalve op Zondag) mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het winkelpersoneel boven 18 jaar mag gedurende die periode 11 uur per dag en 62 uren per week arbeid verrichten. Indien van deze bepaling gebruik wordt gemaakt, moet naast de Arbeidslijst een ge schrift hangen, wtarop de werk- en rust tijden zijn aangegeven. SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO TRAIECTINA. Op de 97e bijeenkomst van dit gezelschap hier ter stede gehouden, sprak dr. H. Bol- kestein over een verzekering in de z.g. Spreuken van Phocylides, inhoudend dat de menschen na hun dooa goden worden. Na een inleiding over het karakter van deze spreuken, wier verzameling een staal kaart van godsdienstige en zedelijke denk beelden uit den tijd van het Oostersch- Grieksch syncretisme te lezen geeft, wees hij dit geloof aan bij Romeinen, Grieken en Egyptenaren, bij wie het zich onafhanke lijk van wederzijdschen invloed ontwik keld heeft. In het bijzonder ging hij ver schillende kanalen na, waarlangs het in Griekenland is ontstaan. Dr. G. van Hoorn besprak vervolgens de woorden pyxis, kothon en kernoS en toonde daarbij eenige Grieksche vazen uit de verzameling der universiteit te Utrecht. Teneinde de vazen in de lijst van hun tijd te plaatsen, werd de ontwikkeling er van kort geschetst, vooral van de pyxis, die in allerlei variaties voorkomt. Als vaas voor reukwerk versierden de Grieken de pyxis bij voorkeur met tafereelen uit het vrouwenleven of met mythologische voor stellingen, zooals van Paris, die de prijs toe kent aan Aphrodite, of van Naasikaa, die Odysseus gastvrij ontvangt. De kothon heeft gediend als lamp, wierookbekken en reukwerkvaas. De ker- nos was een samengestelde offervaas, waar van men de geschiedenis kan nagaan van af de Minoïsche cultuur, vervolgens te Elcusis en thans nog in de Grieksch-ortho- doxe kerk. R.K. Klubo „Esperantista". Het bestuur van bovengenoemde club vestigt er de aandacht op, dat de eerstvol gende conversatie-avond plaats vindt op Woensdag 18 Dec. a.s. Op dezen avond zal tevens het tweede gedeelte van het competitiewerk uitgege ven worden. Tot heden is de deelname be vredigend, doch niet overweldigend. Laten nu alle leden het belang van onze club eens voorstaan en zonder uitzonde ring deelnemen. Verder zullen er Woensdag nog eenige zeer belangrijke mededeelingen gedaan worden; dus we zijn Woensdag alle pre sent. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n; 1638. N.V. Broodfa briek „De Zeeuw", Leiden, Korte Mare 22. Overl. dir.: F. de Rooy, Leiden, d.d. 8 Dec. 1935. 1024. Comm. Venn. J. F. Feitkamp en Co., Leiden, Steenstraat 37, hotel, café, restaurant. Wijz. uitgeoef. bedr.: thans al leen exploitatie van onroerende goederen. Aan de gemeentelijke hoogere burger scholen en het lyceum voor meisjes te Utrecht is als tijdelijk leerares in de Duit- sche taal benoemd mej. H. M. H. Heeroma alhier. TOONEEL. De gevaarlijke bocht. Ver. HofstadtooneeL gezet en besloten met een huiselijke dansje op de radiomuziek. Het is een soort detective-geschiedenis, spannend van begin tot einde. De spanning wordt.geleidelijk opgevoerd en bereikt te gen het einde haar hoogtegpunt. Het geheel wordt op uitstekende wijze voor het voetlicht gebracht, waaraan mede werkten de dames Vera Bondam, Joekie Proedelet, Fie Carelsen, Bets Ranucci-Beck- man (tevens regisseuse) en de heeren Piet Bron, Dirk Verbeek en Paul Steenbergen. Zonder uitzondering hebben allen tot het succes bijgedragen, de een meer op den voorgrond tredend dan de andere. De talrijke aanwezigen hebben met ge spannen aandacht het spel gevolgd en toon den zich zeer dankbaar voor het gebodene. Te Leiden gevestigd C. J. Bastiaan, dienstbode, Schimmelstr. 9a A. J. v. d. Berg, dienstbode, Hooge- wcerd 168 M. A. L. v. d. Bosch, dienst bode, Haarlemmerstraat 122a D. Bruij- nes„ Mirakelsteeg 36 F. P. W. Creman en la., vertegenw. AP.C., Tib. Siegenbeek- straat 7 J. J. Doornebos, H. Rijndijk 175 D. M. Egelie, verpleegster, Rijnsb.weg 10 M. N. Ekker, Noordeinde 37 D. Th. Morpurgo-Emondt, Stationsweg 14 Wed. N. v d. VlistFilippo, Elis. Gasthuishof 5 L. R. de Groot, scheepskok, H. Morsch- weg 130 G. E. M. Gundermann, dienst bode. Joubertstraat 23a J. F. Hartog, Rapenburg 131 G. de Jong, dienstbode, Rijnsburgerweg 27 J. K. Karpes en fam koopman in rijw.onderdeelen, K. Koppen- hirksteeg 5 M. Keverkamp, Rijnsb.weg 77a C. Kohier en fam., Hansenstr. 12c Wed. M. C. E. SmitKraaneveld, H. Rijndijk 24 A. G. de Kwaadsteniet^ Wit te Singel 89 R. J. v. d. Linde, univ. ass. H'ogewoerd 14 J. P. v. Loon, Rijnsb. weg 77 J. Mark en fam., smid, Stations weg 14 T. v. d. Meer en fam., fabrikant Zoeterw.singel 43 C. Th. Mollers, H. Geesthof 9a W. C. M. Paardekooper steno-typiste, L. Rijndijk 23 M. Popp, verpleegster, Pasteurstraat 19 W. Praag Wite Singel 89 A. G. de Ruiter, Leeu werikstraat 43 J. W. Rijsdam, bloemist, Prinsenstraat 39a H. W. Sampimon en fam., los werkman, 5e Binnenv.gracht 6 J. J. Schenkeveld en fam., wegarbeider N. H.T.M., de la Reijstraat 6 A. Scheurko gel. Hooigracht 75 J. F. G. Schlingemann Breestraat 54 M. M. E. Schram, Witte Singel 57a O. Schwarz, dienstbode, Lan- gebrug 49 H. K. F. Slik, Zoeterw. Sin gel 5 Wed. C. S. F. C. M. ten Cate— Smeets, Maredijk 38 H. H. v. Soest, Rakker, Turfmarkt 8 H. Souverijn en fam., zetkastelein, Oude Singel 2 J. Spaanderman, dienstbode, Fijnsb.weg 77b J. C. Baijer—Starrenburg, Rapenburg 91 L. Tol, Wtite Singel 89 G. Vermeer en fam., schoenmaker, Hoogewoerd 165 I. H. Ph. Verschoor, Groenhovenstraat 19 M. Th. Th. Vissers, Winkeljuffr. Wa- tersteeg 3 J. v. Vliet, melkhandelaar, Middelweg 19b J. W. v. d. Wel en fam., bloemist, Merelstraat 20 F. R. Westhoff, Hoogewoerd 89 L. G. Wijmans, Noord einde 37 Th. v. Zanten, dienstbode, Kloksteeg 12 A. G. v. d. Zwaan, dienst bode, Roodborststraat 16. Uit Leiden vertrokken: S. L. Blankenberg, Amsterdam, Bern. Sweersk. 15. H. E. Broodbakker, Rot terdam Randweg 45. J. H. A. Cram3 en Fam. Den Haag, Nannostr. 55. Wed. B. de rtaas-Delissen. Den Haag, Hofwijck- plein 65. B. H. Eikelenboom, Arnhem, Spijkerstr. 225 M. Elzinga, Lee warden, Leeuwrikstr. 121. G. Gerhng, Haren, Emmalaan 11. C. E. Hanegraaff, Wasse naar, Rijksstraatweg 621. H. Hanisch ten Cate, Buitenland. J. F. Keulemans, Kota Radja. C. H. v. d. Klugt, Alkemade. A 134. C. A. Koen, Heemstede, Landzicht laan 41. A. W. Koud ijs, Oegs ".geest, Schooistr. -2. Th. v. d. Linden, Singa pore. B. J. v d. Meulen. Den Haag, Monsterschestr. 198. G. Nievaart en Fam Wassenaar v. Zuylen v. Nyeve't- straat 229. G. A. Noordman, Godesberg, Dürenstr. 18. M. C. E. Ouwehand, Noord- wijk, Pickéstr. 62. W. E. Palstra, Am sterdam, Amstel 244. M. P. v d. Plas, Bennebroek. Zwarteweg 54. Wed. J. M. de Vos-Pleijte, Haarlem, Koolsteeg 24. C. Ruijo, Wassenaar, Emmalaan i A. J. Rijkelijkhuizen, Oegstgeest, Regentesse- laan 48. H. C. Scheffer, Stompwijk, Dr. v. Noordstr. 59. L. M. Sny'dei, Zeist, Sanatoriumlaan. K. v. d. Steer Hazers- woude E 17. C. P. Tuk en Fam., Den Haag, Jul. v Stolberglaan 472. I. Un- seld, Oegstgeest, de Kempenaerstr 14. S. J. Veenstra en Fam., N O. Indië. J. Vollenga, Koog aan de Zaan, Rozenstr. 19. G J. M. Voorham, Utrecht, Amsterdam- sche straatweg 5bis. J. H. Werkman, Semarang, Bendoweg 3. M. W. E. Wiwel, Abcoude. Koppelkade 5. J. H. L v. Wijk Haarlem, Koolsteeg 24. G. W. Zandvoort en Fam., Alphen aan den Rijn, Pr. Hen drikstraat 29. Een vernuftig spel van uitohooren en op biechten is 't gegeven van „De gevaarlijke bocht", een spannend stuk in 3 bedrijven van J. P. Priestley. Het begin is een gezel lig familiepraatje, totdat een sigarettendoos op de proppen komt, die door de secretares se van de familie-firma wordt herkend en oorzaak wordt van veel wat nog geheim was. Men begint te vragen en „de slapen de hond wordt wakker gemaakt". De waar heid wil men weten en deze wordt geopen baard, waardoor veel geheimzinnigs en we- derzijdsch bedrog aan het licht komt in een familie, die uiterlijk in de beste ver standhouding met elkaar leeft. Pijnlijke en verrassende onthullingen worden gedaan om het mysterie van een tragischen dood. Tegen het slot blijkt echter, dat deze ge- heele verwikkelde geschiedenis louter en alleen zoo „zou hebben kunnen zijn, wan neer de slapen hond was wakker gemaakt". De draad van het spel wordt weer opgeno men bij de oorzaak van alle verwikkelingen en het gezellige familiepraatje wordt voort UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP Uitvaart en begafenis van den heer Kuyf Wel was het een droeve stoet, welke dezen morgen uit het Zuideinde achter een lijkwagen langzaam voortschreed naar de R.K. kerk. Ten grave gedragen werd een man nog in de volle kracht van zijn leven, plotse ling weggerukt; een man, die leefde met zijn groot gezin; die opging in zijn omvang rijk bedrijf en dit met groote energie wist te leiden en groot te brengen, en die daar naast de achting en het groot vertrouwen genoot van degenen, die boven hem ston- ocn, en ook geëerd werd door zijn onder geschikten; een man tenslotte, die door zyn eenvoud, zijn open karakter, zijn blij hu meur en zijn weldadigheidszin, algemeen bemind was. De heer Kuyf was de stuwende kracht in zijn gezin en bedrijf, doch niet minder in het openbare leven van parochie en ge meente. Vandaar de groote deelneming. Het kerkgebouw was geheel bezet, waar onder tal van niet-Katholieken. Wij merkten daarbij op den heer De Jong, directeur van den Reinigingsdienst uit Leiden, met den chef van dienst, den heer Neuteboom, personeel van den Reinigingsdienst uit Lei den. de burgemeester, secretaris, opzichter en verdere ambtenaren van de gemeente Nieuwkoop, de besturen van de Midden- standsvereeniging, Kiesvereeniging, waar van hij voorzitter was, en vele andere be sturen, waarvan de heer Kuyf deel had uit gemaakt. Een tweetal kransen, een van het perso neel uit Leiden en een van het Winkel comité, alhier, dekte de kist. Na de gezongen H. Mis van Requiem volgde heel de menigte het lijk met de treurende familie naar de begraafplaats; en het was fijn aangevoeld van pastoor Blom en het maakte een diepen indruk, om na de absoute, staande aan het graf, uiting te geven aan het gevoel van dankbaarheid voor hetgeen de overledene met zooveel toewijding gepresteerd had voor Kerk cn maatschappij. Daarna werd gezamenlijk voor de zielerust van den overledene ge beden. Moge Gods voorzienigheid in de achter gebleven leemte goedgunstig voorzien. ■- ACADEMIEN1EUWS LEIDEN Geslaagd: doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de dames J. E. Goddard, Rotterdam, A. A. S. Geerke, Den Haag; de heer B. Slingen- berg, Haarlem; Caodidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter L. mej. N. Hoogenboezem, Schie dam; de heer P. K. C. van der Meer, Den Haag RECHTZAKEN HET JUSTITIONEEL OPTREDEN TEGEN „VOLK EN VADERLAND". Strafzaak tegen drie redacteuren voor de Arrondissements Rechtbank te Utrecht. Ook een strafproces wegens een artikel in „Nieuw Nederland". Als gevolg van het beslag leggen, op 30 October j.l., door den Officier van Justitie bij de Arrondissments-Rechtbank te Utrecht, mr. A. N. Fabius, op de rotatiepers der N.V. Drukkerij v.h. L. E. Bosch en Zoon, in gebruik voor het drukken van „Volk en Vaderland", weekblad voor de Nationaal-Socialistische Beweging in Ne derland en van het proces-verbaal, opge maakt tegen drie redacteuren in verband met een entrefilet in den vorm van een advertentie en enkele artikelen in dit week blad, hebben heden drie redacteuren zich voor de Utrechtsche Rechtbank te verant woorden gehad, terwijl mede een strafzaak op" de rol stond ter zake van beleediging in het te Utrecht verschijnend maandblad „Nieuw Nederland". Wat „Volk en Vaderland" betreft waren gedagvaard de heeren mr. Samuel Adrianus van Lunteren, hoofdredacteur, mr. Her- manus Reyden, als waarnemend hoofdre dacteur en Jan Hollander, redacteur. Van „Nieuw Nederland" was gedagvaard dr. Emile Gerard Hubert Verviers. Mr. van Lunteren is ten laste gelegd, dat hij in of omstreeks de maand October 1935 te Utrecht en elders in Nederland zich in het openbaar bij geschrifte opzettelijk in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over de Regeering des lands, door met dat op zet in het te Utrecht verschijnende week blad „Volk en Vaderland", hetwelk in tal rijke exemplaren te Utrecht en door geheel Nederland aan het publiek is verspreid, een artikel te doen opnemen, getiteld „Het Roode Gevaar", in welke artikel een uitla ting voorkwam, welke volgens de dag vaarding van opzettelijk beleedigenden vorm is voor de Regeering des lands, al thans voor het openbaar gezag of eenig openbaar lichaam. Mr. Reyden is ten laste gelegd, dat hij te Utrecht en elders in Nederland opzette lijk als waarnemend hoofdredacteur van „Volk en Vaderland", terwijl hij den hoofd redacteur bij diens ontstentenis verving en terwijl hij den inhoud en de strekking van de geincrimineerde geschriften goed kende en terzake van de plaatsing dier ge schriften geenerlei overleg met den schrij ver of de schrijvers daarvan had gehou den, in hetzelfde nummer van voormeld blad heeft doen opnemen een artikel of ge schrift, waarvan het eerste deel aldus de dagvaarding kennelijk doelde op den gewezen Minister van Defensie dr. Deckers en opzettelijk genoemden functionaris be- leedigde ter zake van de rechtmatige uit oefening van zijn functie als minister van Defensie, terwijl het laatste deel kennelijk sloeg op de Regeering onzes lands en eene uitlating in opzettelijk beleedigenden vorm daarover, althans over het openbaar gezag of eenig openbaar lichaam, opleverde. Van het tweede geincrimineerde artikel of geschrift, getiteld „Visschers in Nood", bevatte volgens de dagvaarding de laatste zin uitlatingen in opzettelijk beleedigenden vorm voor de Varkens-Centrale, Tarwe- Centrale en Zuivel-Centrale, alle openbare lichamen of instellingen zijnde. Wat de strafzaak tegen den heer Hollan der aangaat, hem is ten laste gelegd, dat hij, eveneens in het bewuste nummer van „Volk en Vaderland", een artikel heeft doen opnemen, getiteld: „Uit den Praat hof; van beide Fronten geen Nieuws", van welk artikel de laatste zin naar de dag vaarding mededeelt een uitlating in op zettelijk beleedigenden vorm voor de Eer ste Kamer der Staten-Generaal oplevert. Dr. Verviers is gedagvaardigd terzake, dat hij in of omstreeks de maand Septem ber 1935 in het arrondissement Utrecht zich in het openbaar bij geschrifte in opzettelijk beleedigenden vorm heeft uitgelaten over den Nederlandschen Ministerraad, mits dien over een openbaar lichaam, en opzet telijk den voorzitter van den Raad van Ministers, tevens minister van Koloniën, dr. H. Colijn, terzake van de rechtmatige uit oefening zijner bediening heeft beleedigd, door met die beide opzetten in het te Utrecht verschijnende maandblad „Nieuw Nederland", dat in talrijke exemplaren van die stad uit over voornoemd arrondisse ment en de rest van Nederland wordt ver spreid en ook in dit geval is verspreid, een artikel te doen opnemen, handelende over de jongste kabinetscrisis, welk artikel aldus de dagvaarding een bepaalden zin met uitlatingen in opzettelijk beleedigen den vorm en een beleediging bevatte. Eisch. Door den Officier van Justitie bij de Ar rondissements Rechtbank L Utrecht mr. A. N. Fabius, werd in de zaak tegen „Volk en Vaderland" tegen mr. H. Reydon 3 maan den gevangenisstraf, tegen den hoofdre dacteur, mr. S. A. Lunteren en tegen J. Hollander 100 subs. 50 dagen hechtenis geëischt. DE OSSCHE STRAFZAKEN VOOR DE BOSSCHE RECHTBANK. Vijftien jaar tegen Marinus de Bie geëischt. Voor de Bossche rechtbank had zich he denmorgen te verantwoorden de 46-jarige Ossche arbeider Marinus Franciscus de Bie, vader van Piet en Wim, wegens de uit lokking van den in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 te Oyen door H. A. van der Putten, A. J. Hendriks (de jonge Toon de Soep), M. de Bie en F. J. van Orsouw ge- pleegden roofmoord in de woning van de bejaarde gebroeders Verhoeven. M. de Bie is ten laste gelegd, dat hij korten tijd te voren te Oss door misbruik van gezag als vader van W. M. de Bie door, voor wat dezen betreft, hem daartoe aan te zetten en verder wat allen betreft, door het ver schaffen van gelegenheid, middelen en in lichtingen, dit misdrijf opzettelijk heeft uitgelokt. De Bie, van wien de veldwachter ver klaarde dat deze ongunstig bekend stond, verklaarde, dat hy van het geheele mis drijf niets afwist. De ambtenaar van het O. M. eischte evenwel tegen hem een gevangenisstraf van 15 jaar. SPORT VOETBAL DE WEDSTRIJD ZWALUWEN- OOSTELIJK ELFTAL AFGELAST. Naar wij vernemen, zal de op Woens dag 18 December in het Stadion te Am sterdam vastgestelde ontnoeting tusschen het Zwaluwen-elftal en het Oostelijk elf tal geen doorgang kunnen vinden in ver band met de minder gunstiger terrein-om standigheden door sneeuwval en vorst veroorzaakt. Het bestuur van d. Vc-eeniging „De Zwaluwen" heeft vandaag reeds besloten den wedstrijd af te lasten. LAATSTE BERICHTEN DR. MAX EUWE BIJ DEN MINISTER VAN ONDERWIJS. De wereldkampioen schaken dr. Max Euwe is hedenmiddag te half drie door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Slotemaker de Bruïne in audiëntie ontvangen. De Minis ter heeft den kampioen van harte geluk- gewenscht met het resultaat van den wed strijd. Het onderhoud duurde ongeveer 20 minuten. ARBEIDS-ONGEVAL. Hedenmorgen te ongeveer 12 uur heeft op den Leusdenerweg te Utrecht bij den bouw der onderbrug van het A'dam-Rijn- kanaal een ernstig ongeval plaats gehad. Uit een heistelling, voor het inbrengen van palen viel een stuk ijzer op twee werklie den, die er onder stonden. Beide slacht offers bleven ter plaatse zwaar gewond lig gen. Het zijn de 18-jarige C. Nederveen en de 33-jarige H. Meyer, beiden uit R'dam. De slachtoffers zijn per auto van den G.G. D. naar de Rijksklinieken te Utrecht over gebracht. Het Abessijnsche conflict HET SANCTIEVRAAGSTUK. Overeenstemming tusschen Laval en Herriot? LONDEN, 17 December. (A.N.P.) De Pa- rijsche correspondent van de „Daily Tele graph" meldt, dat Laval en Herriot een week geleden de volgende overeenstem ming hebben bereikt: 1. Indien Mussolini of de Negus het Pa- rijsche plan verwerpen, blijven de sanctie maatregelen van kracht. 2. Over de kwestie van het embargo op petroleum moet een nieuwe Ministerraad worden gehouden. Britsche persstemmen. LONDEN, 17 December. (A.N.P.) De „Morning Post" verneemt van haar diplo- matieken correspondent te Genève, dat, wanneer Engeland tezamen met Frankrijk de Parijsche voorstellen zou aanbevelen, de kleine staten hoogstwaarschijnlijk, zy het ook zonder enthousiasme, ermede accoord zouden gaan. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Neeltje, d. v. H. v. Duuren en N. Pouw. Marie, d. v. J. Kleijn en C M. Arnoldus. Maria Cornelia, d. v. F A. v. Velsen en M. M. Kramp. Corne lia Maria, d. v. H. A. Schrader en P. A. v. d. Meer. Willem Gerard, z. v. G. Otto en G. J. v. Beerschoten. Johannes Hen drik Dirk, z. v D v. Heijningen en G. W. Stapper. Annie, d. v. A. Graper en A. Vermeulen. Adrianus, z. v. A. Visser en A Pannekoek. Daniella Johanna Ca- tharina, d. v. C. Dijn en G. A. Smulders. Christiaan Herman, z. v. J. H. Mole- graai en G. Ripneester. Adrianus Cor- nelis Gerardus, z. v. A. C. G. v. Ruiten en B. M Ottelohe. Frans, z. v. F. Leder en H. J. Bouwmeester. Juliëtte Maria, d. v. W. P. v. Dam en J. L. v. d. Laan. G e h u w d: H. Driessen jm en E. Drans- feld jd. O v e r 1 e d e n: W. F. Nieuwenburg m. 78 j. N. Ravensbergen m. 48 j. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Genève daarentegen verwacht, dat de gebeurtenissen ertoe zullen leiden een groot aantal kleine staten van den Vol kenbond te vervreemden en wel in het bij zonder de staten van de Kleine Entente; die het gevoel zouden hebben, dat zij niet meer het volle vertrouwen kunnen hebben in het Volkenbondsstatuut. LAVAL VERDEDIGT ZIJN POLITIEK. Hij handelde slechts in naam van den vrede PARIJS, 17 December. (A. N. P.). Hedenochtend heeft Laval in de Kamer ge antwoord op de critiek tegen de voorstel len tot vreedzame oplossing van het Italiaansche-Abessijnsche conflict. „Frank rijk is trouw aan het Volkenbondspact en tracht den vrede te herstellen Het trachtte de vijandelijkheden te doen staken, zelfs vóór deze waren begonnen", zeide hy. La- val herinnerde dan aan alle besprekingen, welke hij heeft gevoerd te Rome, Genève en Londen en aan de samenwerking met Engeland. Laval denkt steeds aan den vre de voor de Fransche haardsteden en han delt dienovereenkomstig. Alles doet hy om een oorlog te voorkomen. Toepassing van art. 16 had een oorlog ten gevolge kunnen hebben. Ten slotte zeide hij nog: „Men ver wijt ons een premie te stellen op den aan valler. Wij hebben evenwel slechts ean plan opgesteld, wij hadden geen beslising te nemen en handelden slechts in opdracht van den Volkenbond. Ik wijs deze onrecht vaardige en onjuiste critiek dus van de hand. Iedereen vraagt vrede. Welnu het is in naam van den vrede dat ik heb gehan deld. Onze vrije, sterke republiek wil met allen samenwerken om aen vrede in Euro pa te handhaven. Daarom heb ik reizen ge maakt naar Rome en Warschau. Ik onder handel met alle mogendheden, die verkla ren by te willen dragen tot de reconstruc tie van Europa en ik zal voortgaan met de ze politiek, welke mijn geweten voldoet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 Dec. Groentenvelling. An dijvie f 0.70—1.90, Witte Kool f 1.10—1.80, Roode Kool f 5.1020.Savoye Kool f 1.30 13.50, Groene Kool f 13.60, Pieterselie f 1.80—2.30, Prei f 1.10—2.80, Kropsalade f 1.30—1.80, Selderie f 1.30—2.40, Knolsel- derie f 14.50 per 100 stuks. Kroten f 3 4.40, Kroten, gekookt f 36.Witloof f 218.Boeren Kool f 710.Spina zie f 1115.Tomaten A f 5.208.20, idem B f7.80—10.20, C f4—5.20, Uien f 1.10— 2.70, Wortelen f 1.908.20, Spruiten I f8 14.—, Spruiten II f5—10.—And. f3—9.— per 100 K.G. 17 December. Vette Varkens. Aan gevoerd 236 zwaar, 9 licht, totaal 249 stuks. Zwaar f 0.400.39, licht f 0.37, per K.G. le vend gewicht. Handel vlug. ROTTERDAM, 17 Dec. Veemarkt. Totale aanvoer 3967; 189 paarden, 4 veulens, 1052 magere runderen, 970 vette runderen, 126 vette kalveren, 303 graskalveren, 858 nuch tere halveren, 414 schapen en lammeren, 11 varkens, 34 bokken of geiten. Prijzen per K G.: vette koeien 46, 42, 28 tot 34 ct.; vette ossen 45, 42, 32 tot 35 ct.; stieren 44, 40, 32 tot 36 ct.; vette kalveren 92, 82, 65 tot 70 ct.; schapen 38, 34, 28 ct.; lammeren 39, 35 28 ct.; graskalveren 42, 35 ct.; nuch tere kalveren 35, 27 ct.; slachtpaarden 39, 33, 25 ct. Prijzen per stuk: schapen f 16, 13, 10; lammeren f 13, 11, 6; nuch tere slachtkalveren f 9, 7, 6; nuchtere fok- kalveren f 17, 15 9; slachtpaarden f 145, 100, 65; werkpaarden 240, 140, 80; hitten f 110, 80, 60; stieren f 200 150, 100; kalf- koeien f 195, 150, 95; melkkoeien f 200, 155, 110; vaarzen f 115, 80, 60; Pinken 95. 75, 60; graskalveren f 40, 30, 20. BODEGRAVEN 17 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 125 partijen Goudsche kaas met Rijksmerk totaal 5625 stuks wagende 50825 K.G. Prijs met R.M. Ie soort f 2223. 2e soort f 2021. Handel matig. W1SSELNOTLL M STER DAM) (Officieel) j Berlyn 59. 6 i Londen 7.È7' 4 New York1 175s Parijs 9 75^-4 Brussel 24.91 j Zwitserland 47 90 I Milaan Maarid 20.20 Oslo 36.60 Kopenhagen 32 oó Stockholm37.50 1 Praag 6 12 Weeiien Boedapest Prolongatie 3 1/4 pet

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3