ri- RADIO-PROGRAMMA'S PUROL DINSDAG 17 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Inrichting voor zuivering van afgevoerd rioolwater Ten behoeve van de centrale rioleering dezer gemeente zal te eeniger tijd moeten worden overgegaan tot den bouw van een inrichting voor zuivering van afgevoerd rioolwater aan de Slaagh- of Stinksloot. Mei het oog op de werkverruiming wend den B. en W. zich tot het Werkfonds 1934 l met verzoek om financieele medewerking, ten einde dat werk thans reeds ter hand te kunnen nemen. Van het Werkfonds mochten zij bericht ontvangen, dat die medewerking zou wor den verleend. Omtrent de voorwaarden, aan die medewerking verbonden, worden nog onderhandelingen met het fonds ge voerd. Hangende dit overleg hebben zij getracht voor de gemeente de hand te leggen op de voor de inrichting benoodigde terreinen, te weten eenige perceelen, gezamenlijk groot plm. 17.850 M2., eigendom van de Hollandsche IJzzren Spoorweg Maatschap pij, alsmede eenige perceelen, gezamenlijk groot plm. 14.287 M2, eigendom van W. H. J. Zwetsloot. Het is B. en W. niet mogen gelukken den benoodigden grond op aannemelijke voor waarden in handen te krijgen; de gevraag de koopprijs van resp. 1 en plm. 0.90 per M2. moet veel te hoog worden geacht. Aangezien het noodzakelijk is, dat de gemeente voor het beoogde doel den eigendom over de genoemde terreinen ver krijgt en de eigendom niet bij minnelijke overeenkomst kan worden verkregen, zal in casu de weg van onteigening dienen te worden gevolgd. Vermits met de vervoegde uitvoering van het werk beoogd wordt meer werkgelegen heid te scheppen en derhaive de werkloos heid eenigermate te bestrijdnn, kan h.L in dit geval de vereenvoudigde onteigenings procedure, bedoeld bij de wet van 27 Mrt. 1915 S 171, worden toegepast. Het komt B. en W. voor, met het oog op den tijd, die daarmede toch nog gemoeid zal zijn, gewenscht voor, dat de Raad, in afwachting van de bij den Raad in te die nen voorstellen tot den bouw van de ricolwaterzuivermgsinrichting, thans reeds besluit voor het verkrijgen van de benoo digde terreinen den weg van onteigening te bewandelen. „Bouw van Werkmanswoningen" B. en W. bieden den Raad aan de reke ning over 1934 van plan I van de Vereeni- ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. Deze rekening sluit met een voordeelig saldo van ƒ3.295.52. Aangezien voor uit- keering van 3 pet. dividend een som van ƒ1.674 benoodigd is, bedraagt het over schot ƒ1.621.52, welk bedrag in de ge meentekas moet worden gestort. Wijziging van de drankwet Bij de wet van 14 Maart 1935 tot wijzi ging van de Drankwet is artikel 1 dier wet aangevuld, waardoor nu uitdrukkelijk is bepaald, dat een vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein mede strekt tot verkoop van zwakalcoholiscnen drank en van alcoholvrijen drank. In ver band mét deze aanvulling werd tevens ar tikel 23 dier wet gewijzigd. Dat artikel be paalde, dat als grondslag van de bereke ning van het vergunningsrecht wordt aan genomen de jaarlijks te schatten huur waarde, die de localiteit, in verband met den omvang van het bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan geacht worden te bezitten. Door in de vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein mede te betrekken den verkoop van zwakalcoholischen- en van alcoholvrijen drank, zou, indien artikel 23 ongewijzigd zou zijn gebleven, in het ver volg bij de vaststelling van den grondslag van het vergunningsrecht ook met den om zet van beide laatstbenoemde dranken re kening .moeten worden gehouden, hetgeen een feitelijke verzwaring van lasten voor de vergunninghouders zou hebben betee- kend. Dit was niet de bedoeling van den Wetgever, waarom artikel 23 der Drankwet een wijziging onderging. In verband met deze wijziging moet evenwel ook de verordening, regelende de heffing van een gemeentelijk vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein verandering ondergaan, ten einde haar in overeenstemming met de ge wijzigde Drankwet te brengen. Deze wijziging brengt geen praktisch verschil mede, aangezien ook thans uitslui tend de omzet van sterken drank in aan merking wordt genomen voor de bereke ning van het vergunningsrecht. B. en W. stellen de vereischte wijziging voor. w „O»1 GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE VAL VAN ZIJN WAGEN. De 70-jarige voerman Jacob Penning uit Veendam, is gistermiddag, toen hij met paard en wipkar op weg was naar Meeden, door onverklaarde oorzaak van den wagen gevallen en er onder geraakt. Hij werd dood opgenomen. SLACHTOFFER VAN DE GLADHEID. De ongeveer 50-jarige gehuwde J. Pen ning uit Veendam is te Muntendam door de gladheid van den weg gevallen en on der een met hout beladen wagen, waar hij naast liep, terechtgekomen. Het slachtof fer werd zoo ernstig gewond, dat hij over leed. OUDE VROUW VERBRAND. Zondagmorgen omstreeks half twaalf was de 88-jarige juffrouw G. M. Kappel- hof, wonende Leidschestraat 112 te Haar lem, alleen thuis. Zij zat dicht bij een brandende kachel. Plotseling vatten haar kleeren vlam, de vrouw schreeuwde om hulp. Buren snelden te hulp, maar het was reeds te laat. Met zware brandwonden overdekt werd de vrouw per ziekenauto naar de Maria-stichting overgebracht, waar zij spoedig na aankomst reeds overleed. TWEE ZANDBAKKEN GEZONKEN. Gisteravond omstreeks zeven uur zijn twee zandbakken van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij 200 Meter bewesten de V eiser-spoorbrug te IJmuiden omgesla gen. Een der bakken is midden in het vaar water gezonken, de tweede sloeg om en werd later naar de haven van de Amster damsche Ballast Mij. gesleept. De opvaren den konden zich tijdig in veiligheid bren gen. Ter plaatse waar de zandbak gezon ken is, heeft de Rijkswaterstaai een wrak scheepje gelegd. BRAND IN EEN HOUTDRAAIERIJ. Het geheele pand afgebrand. Vannacht om één uur werd door een sur- veilleerend majoor van politie te Groningen brand ontdekt in het perceel Pelsterstraat 28 aldaar, waarin is gevestigd de hout draaierij van de firma W. Folkers. Het vuur breidde zich snel uit in de lichtontvlam bare voorwerpen, zoodat binnen een mini mum van tijd het geheele perceel in lichter laaie stond. De bewoners van het huis, die boven woonden moesten hun woning in nachtgewaad verlaten. De brandweer be streed het vuur met zes stralen en had bin nen drie kwartier den brand bedwongen. Het geheele perceel is in de asch gelegd. Een begin van brand in de aangrenzende woning kon worden bedwongen, dank zij de omstandigheid, dat op het dak een dikke sneeuwlaag lag. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. DE STRIJD TEGEN DE ZWENDEL- BANKEN. Onvermoeid zet de politie te Amsterdam haar strijd tegen de zwendelbanken voort. In de laatste veertien dagen zijn met groot succes invallen gedaan bij drie banken daar ter stede. Bergen papier en boeken zijn in beslag genomen om de ingewikkelde mani pulaties der heeren zwendelaars nauwkeu rig vast te leggen. In de meeste gevallen worden deze banken, zooals men weet, ge dreven door stroomannen, terwijl de eigen lijke bezitters achter de schermen blijven en veelal in het buitenland vertoeven, om zich op deze wijze aan de gerechtigheid te onttrekken. Gisteren heeft de centrale recherche en wel die der afdeeling, die zich thans spe ciaal bezig houdt met deze zwendelaffaires, op last van de justitie de hand gelegd op een Duitscher, die in Rotterdam vertoefde, en directeur was van een der zwendelbankjes in de hoofdstad. De man is in het hoofdbu reau van politie opgesloten. Hij zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Zoo is dus thans de tijd genaderd, dat ook de werkelijke eigenaars van de gevaarlij ke banken, waaraan zoo menig goedgeloo- vig burger zijn laatste spaarpenningen is kwijt geraakt, tegen de lamb loopen. OVERVAL OP OUDEN MAN. Te Koudekerke (Walcheren) zijn twee personen binnengedrongen in de woning van een 74-jarigen man. Na den man den mond te hebben dicht gestopt, hebben de indringersde woning doorzocht, waarna ze met een kistje, waarin zij stukken van waarde aanwezig vermoedden, verdwe nen. Het kistje bevatte echter slechts stuk ken van zeer geringe waarde en is nog denzelfden avond teruggevonden op den weg van Koudekerke naar Vlissingen. INBRAAK TE VUGHT. Toen Zondagmiddag in de woning van de familie H. aan de Taaistraat te Vught tij delijk niemand aanwezig was, heeft een in breker, die van de situatie klaarblijkelijk goed op de hoogte was, van de gelegenheid geprofiteerd om zich door inbraak toegang te verschaffen. Toen de bewoners thuis kwamen, kwamen zij tot de ontdekking, dat een groote hoeveelheid tafelzilver, ter waar de van 564.was verdwenen. Van den dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. DE VERDUISTERING BIJ DE GRONINGSCHE ORKESTVEREENIGING. In verband met de aanhouding van den wethouder van Groningen, den heer N. de J., die zich als administrateur van de Gro- ningsohe Orkestvereeniging heeft schuldig gemaakt aan malversaties in de boeken van RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Verzetzaak. J. H. A. te K a t w y k was in verzet gekomen van een bij verstek gewezen vonnis waarbij hij veroordeeld was wegens het koken van bloedworst zonder vergun ning. Verdachte, die nu persoonlijk versche nen was, werd bijgestaan door een raads man. Het O.M. had als getuige gedagvaard den ambtenaar, die de feiten had gecon stateerd. Deze verklaarde nu, dat de bloed worst was gekookt in een poortje naast een gebouwtje. Toen hij ter plaatse verscheen, brandde het vuur onder den ketel nog, terwijl de inhoud nog warm was. De ambtenaar vond geen termen aan wezig om op zijn eisch terug te komen en vroeg dan ook bekrachtiging. De raadsman voerde tot verdediging aan, dat zijn cliënt thans in het bezit is van een vergunning (vanaf 28 September). Toen de overtreding was geconstateerd, was de aanvrage reeds ingediend. Verder voerde hij als verzachtende omstandigheid aan, dat verdachte door publiceering van de zaak in de dagbladen schade heeft ge leden. Hij verzocht dan ook de meeste cle mentie te gebruiken. De kantonrechter, rekening houdende met een en ander, halveerde de straf, zoo dat deze nu werd 10 subs. 5 dagen. Ruekelooze autobestuurder. J. v. B. die zelf niet was verschenen, heeft met zijn auto op den Leidsche weg te Voorschoten het verkeer op ernstige wijze in gevaar gebracht door met een groote snelheid links over den weg te rijden. Het gevolg van dit rijden was ge weest, dat verdachte een wielrijder heeft aangereden en tegen den grond gesmakt. Een er. ander geschiedde op de smalle St. Nicolaasbrug te Voorschoten. Bij getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte bovendien slingerend over den weg heeft gereden. De ambtenaar vindt zulk rijden hoogst gevaarlijk en eischt een boete van 40 subs. 20 dagen. Uitspraak 40 subs. 12 dagen. Groentenwagen contra auto. J. v. d. M groentenhandelaar te Voor schoten, heeft met een met paard bespannen groentenwagen gereden op den Morschweg te Leiden. Daar is natuurlijk niet op tegen. Verdachte evenwel reed een taxi aan, welke geparkeerd stond voor het huis van den verhuurder G. Door zijn wiel werd het spartbord opengescheurd, waar van de reparatie 7.— kostte, voor welk bedrag G. zich civiele partij stelde. Als verdachte iets meer had uitgehaald, was er mets gebeurd. Nu kwam dit rakelings passeeren hem te staan op een eisch van 10.subs. 4 dagen met toewijzing der civiele vordering ad 7. Uitspraak conform. Boven op zijn voorganger ge reden. Voor dit feit moest terecht staan P. J. G. te Rietveld. Deze verdachte heeft met zijn auto gereden over den Stationsweg te Leiden en toen een voor hem rijdende auto plotseling moest stoppen niet voldoen de opgelet, zoodat hij bovenop zijn voor ganger terecht kwam. Verdachte had geen afstand bewaard. Eisch 8 subs." 4 dagen. Uitspraak 10 subs 4 dagen. Vrijgesproken wegens over macht. C. L te Haarlemmermeer moest ver schijnen omdat hij op de Teylingerlaan te Voorhout een wielrijder was gepas seerd. die geraakt werd door een loshan gend stuk zeil van de vrachtauto. Er stond dien dag een straffe wind, waardoor het zeil juist scheurde bij het passeeren van den wielrijder. Verdachte was den wielrijder gepasseerd met ruim een meter speling. Eisch: het ten laste gelegde wel bewe zen geacht, maar ontslag aan rechtsver volging wegens overmacht. Uitspraak: Ontslag van rechtsvervolging. N. D. te Leiden, die verstek liet gaan, heeft op het kruispunt GroensteegHee rengracht als bestuurder van een auto den bocht 'links genomen met gevolg, dat auto, welke juist aan kwam en rechts reed, werd aangereden. Eisch 12 subs. 6 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. Geparkeerde auto aangereden. F. B., die ook al verstek liet gaan, heeft toet een zeswielig motorrijtuig een gepar keerde auto aangereden, welke stond op de Langebrug nabij den achteruitgang van het Trianon Theater. Volgens getuigen was de aanrijding niet het Pensioenfonds van dit instituut, verne men wij, dat er groote kans bestaat, dat het tekort ad 10.000.van particuliere zijde wordt aangezuiverd. Vast staat in elk ge> val, dat de Groningsche Orkestvereeniging geen financieele schade zal lijden. Naar aanleiding van verschillende ge ruchten, welke in Groningen de ronde doen, dat ook andere bestuursleden van de Gro ningsche Orkestvereeniging bij deze zaak betrokken zouden zijn, kunnen wij melden, dat deze uit de lucht zijn gegrepen. Woensdag a.s. zal de heer de J. door den reohter-commissaris worden gehoord. WOENSDAG 18 DECEMBER 1935. Hilversum I, 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 GramofonopL 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium en sopraan. 12.30 Concert en Gram.pl. 2.00 Tenor en piano. 3.15 Enkrateia-kwartiertje. 4.00 Zang en viool. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Gram.pl. Lezing. 8.00 Berichten, gram.pl. 8.15 Chr. Oratoriumvereen., m. m. v. solist. 10.00 Berichten, causerie. 10.2011.30 Gramofoonpl. Hilversum II 301 M. V.A.R.A.-uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Orgelspel. 9.30 Kookpraatje. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. en lezing. 12.00 Gram.pl. 12.30 V.A.R.A.-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Solistenconcert. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 6.20 Zang en orgel. 6.45 Sportuitzending. 7.00 Schubert-kwintet, viool en piano. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten, waarna orkest en so listen. 9.15 Berichten. Gram.pL 10.15 Vervolg orkest. 11.00—12.00 Gram.pL D r o i t w i ch 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning's orkest. I.35 Orgelconcert. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth m. m. v. Solist. 5.05 Mac Arthur-kwintet. 5.35 Hallis-kwintet en zang. 6.50 Pianorecital. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Radio-tooneel. 10.20 Gevar. programma. II.2012.20 Dansmuziek. Radio-Paris 1648 M 12.35 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. 9.05 RadiotooneeL 11.05 Dansmuziek. 11.3512.35 Populair concert. Keulen 456. M. 10.05 Gevar. concert. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Pfaltsch Kamerorkest. 3.35 Zang en cembalo. 4.20 Gevar. programma. 6.20 Kwartet en piano. 8.35 Omroepkleinorkest. 9.5011.20 Omroepkleinorkest, kwintet en trio. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Constantin-orkest. 6.35 Zang en piano. 7.05 en 7.35 Gram.pL 8.20 Omroeporkest en radiotooneeL 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Constantin-orkest. I.302.20 Gram.pL 5.20 Dansmuziek. 6.10 Pianorecital. 6.50 Gram.pL 7.35 Dito. 8.20 „La.vida breve", van de Falla. 9.40 Symphonieconcert. 10.3Q Reportage. 10.4511.20 Dansmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 8.05 Concert. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden Se programma. 8.00 Brussel VL 9.20 Keulen. II.20 Kalundborg. Pl.m. 12.15 Brussel VI. 14.20 Kalundborg. 15.20 London Reg. 15.50 Deutschl. Sender. 16.20 Keulen. 17.50 Parijs R. 18.20 Berlijn. 18.50 Weenen of div. Pl.m. 21.20 Rome of div. daarna Weenen of diversen. 4e programma. 8.05 Parijs R. 9.00 Deutschl. Sender. 9.30 Gramof. muziek G. R. D. 10.35 London Reg. 10.35 London Reg. 11.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 London Reg. 19.50 Droitwich. 20.20 London Reg. 22.20 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). gebeurd als verdachte iets meer had uit gehaald. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak con form. Onvoorzichtig autobestuurder. J. O te Leiden heeft met een auto gereden op den Maresingel. Plotseling, zonder eenige noodzaak, was hij, na eerst een rijwiel te hebben geraakt, dat vervoerd werd door iemand die er zelf naastliep, achter een juffrouw met een kinderwagen tegen een hek aangereden, waarna hij tot stilstand kwam. Op het juiste nippertje was een ernstig ongeluk voorc-omen. Verdachte was niet geheel en al met de rijkunst op de hoogste, terwijl degene, die naast hem was gezeten, niet tijdig genoeg had ingegrepen. Eisch na getuigenverhoor f 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 25 subs. 10 dagen. Van den regen in den drop. C. G. S. te Leiden was aangehouden door een ambtenaar der rijwielbelasting controle om te controleeren of hij in het bezit was van een rijwielmerk. Zulks was niet bet geval. In plaats nu van den af koopsom voor het luttele bedrag van vijf tig cents te betalen, had hij het wijzer ge acht een valschen naam op te geven, met het oogmerk, dat het hem dan lekker niets kostte. Hij is daarbij erg bedrogen uitge komen, daar zijn ware naam natuurlijk aan het licht kwam. Deze „linke" streek kwam hem nu te staan op een eisch van 7.50, waarvoor hij zeker vijftien maal zonder rijwielplaatje had kunnen rijden, gezien de nieuwe regeling. Uitspraak conform. HAAGSCH GERECHTSHOF. De gebroeders D. A. P. te L e i d e n en B. C. P. uit den Haag hebben achtereen volgens in hooger beroep terecht gestaan van een vonnis der rechtbank, waarbij eerstgenoemde is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde bedrieglijke bank breuk, terwijl B. C. wegens het onttrek ken van goederen aan een faillieten boedel is veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Laatstgenoemde had met nog een broer den eersten verdachte als gérant in een cabaret geplaatst. De zaak nam evenwel niet op en bleek een verliespost te zijn. Na korten tijd failleerde zij. Intusschen werd de inventaris door de gebroeders P. ten eigen bate van de hand gedaan, waardoor de rechten van de schuldeischers werden bekort, waarop de curator een klacht in diende. Evenals bij de behandeling in eerste in stantie gaven de verdachten blijk, zich niet bewust te zijn, dat zij zich aan strafbare Winterteenen Winterhielen feiten hadden schuldig gemaakt. Zij had den een bedrag van ongeveer 4000.in de zaak gestoken. Daarentegen verklaarde de curator in het faillissement, dat hy den failliet had aangemaand tot restitutie van de op brengst van de verkochte inventaris. Van de zijde der verdediging waren eenige getuigen a décharge gehoord die verklaarden, dat de verdachten groote be dragen aan de inrichting van het cabaret hadden ten koste gelegd, doch dat de ont vangsten zoo goed als nihil waren. Een andere getuige, die met de gebroe ders P. zaken deed verklaarden dat zij hun finantieele verplichtingen trouw nakwa men. De advocaat-generaal, Mr. L. B. J. Ver meulen, vroeg ten aanzien van den eersten verdachte vernietiging van het vrijspre kend vonnis en veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Wat het verweer van den tweeden ver dachte betreft, die beweerde, dat hij in ieder geval aan zijn finantieele verplichtin gen zou heben volodaan, merkte de advo caat-generaal op, dat hij geweigerd heeft op een door den curator voorgestelde rege ling in te gaan. Verdachte heeft goederen aan een faillieten boedel onttrokken en is daarvoor met 1/2 jaar gestraft. Gezien de gunsuge antecedenten van den man, wil de spr. voorstellen de straf thans te bepa len op 5 maanden waarvan drie maanden voor jvaardelijk met 3 jaar proeftijd. De uitspraak werd bepaald op 23 Decem ber <*.s. Mijn hoed! Hé Kp*tp vriend, houd n'n hor.d teger*. alsjeblieft! Wacht maar, die krijgen we wel!....

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10