DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NIEUWE VOORZITTER VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR" 27ste Jaargang MAANDAG 16 DECEMBER 1935 No. 8Z94 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De Socialistische pers over den Advent Verblijdend is het, als wij mogen waar nemen een drang naar beleving van den godsdienst, een verlangen naar een meer bewust-word en van de groote werkelijk heid in het leven, van het groote levens doel. In ons zelve allereerst. Want wij willen niet zijn, als de fariseëers, die danken, dat zij niet zoo slecht zijn als andere menschen, terwijl wij vergeten, dat belijden van den godsdienst nog niet is: beleven. En in anderen. In hen, die den gods dienst geheel buitensluiten of zeggen, dezen te willen beperken tot het particu liere leven, zonder dat anderen daarvan iets behoeven te bespeuren. Maar die opkomende blijdschap wordt, helaas, te vaak weer spoedig getemperd of zelfs geheel weggevaagd, wanneer wij bemerken, dat overgenomen worden ge bruiken of woorden uit het godsdienstig leven met weinig of zelfs niets van den waren godsdienstigen inhoud. In de socialistische pers van Zaterdag avond werd onze aandacht getrokken door een artikel, getiteld: „Gedachten over. Advent". De Advent is, zooals men weet, de pe riode in het Kerkelijk Jaar vóór Kerstmis. Advent be teekent: Komst. In die periode bereidt de Kerk ons voor op het groote feest van Kerstmis, de heixlemking van Christus' geboorte op aarde. Het woord „Advent" wordt in het ar tikel der socialistische pers overgenomen uit de liturgie, zooals wij, Katholieken, die kennen En méér dan het woord? De schrij-, ver toont niet, den inhoud, de beteeke- nis dier liturgie te willen aanvaarden; maar toch brengt hij tot uitdrukking een gedachte, die uit-reikt vèr boven het ma terialistische en die lijnrecht ingaat tegen den geest, waarin vaak in diezelfde socialisti sche pers werd en nog wordt ge schreven. Na o.m. er op te hebben gewezen, dat het Kerstfeest in ons moet opwekken het daad werkelijk verlangen naar een feest van vrede, van recht en liefde, merkt de schrijver op: „Het is, alsof de menschheid vanwe ge de Onzienlijke Leiding dezer wereld elk jaar in de dagen voor Kerstmis op nieuw een kans krijgt". De Onzienlijke Leiding. Aan vaard wordt dus niet meer een leiding der geschiedenis naar de leer van het histo risch materialisme, maar een Onzienlijke Leiding, een Leiding van waaróm niet zioh aldus uitgedrukt? den Heer, onzen God? Ja 't is zóó inderdaad: de menschheid krijgt elk jaar in de dagen voor Kerstmis opnieuw een kans!.... De menschheid ieder mensch individueel, persoonlijk, en aldus de menscheid in haar geheel. Een kans om den vrede te erlangen, den wa ren vrede, den vrede Gods, „die alle begrip te boven gaat" Maar dan moet de menschheid ook zijn in de geestesgesteldheid, die St. Paul us schetst in zijn brief aan de Philippensen, welke gisteren in de katholieke kerken is gelezen: „Broeders! Verheugt u in den Heer te allen tijde! Ik herhaal het: verheugt u! Uw bescheidenheid worde alle menschen bekend; de Heer is nabij. Weest om niets bekommerd; maar dat in alles door gebed en smeeking met dankzegging uw begeer ten geopenbaard worden aan God. En de vrede God, die alle begrip te boven gaat, beware uw harten en gedachten in Chris tus Jezus onzen Heer". St. Paulus leert ons hier de voorwaarde voor het bereiken van den vrede: door gebed en smeeking met dankzegging al onze begeerten aan God openbaren! Als wij deze kans, die de „Onzienlijke Leiding" ons geeft iederen dag, maar in derdaad heel bijzonder in de dagen van Kerstmis! aangrijpen, dan zal de vrede worden bereikt. Maar wij moeten 't niet laten, bij woorden en vage verlangens. Dr. Verhage volgt den heer Krelage op „Flora"-rekening goedgekeurd DE 179e ALGEMEENE VERGADERING. De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield hedenmorgen de 179e alge- meene vergadering in het Krelage-huis te Haarlem. De voorzitter, de heer Ernest H. Krelage, hield de volgende rede: Bij een terugblik op het jaar 1935 zien wij in onze herinnering tal van belangrijke gebeurtenissen in het bloembollenvak. De vereeniging mocht op waardige wijze haar 75-jarig bestaan herdenken onder warme belangstelling van autoriteiten en bevriende organisaties uit het binnen- en buitenland. Drie tentoonstellingen, allen ge wijd aan onze bloembollen en verwante siergewassen, hetzij in natura, hetzij in beeld of in hare historische ontwikkeling, zetten aan die viering luister bij. Hare Majesteit de Koningin en Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana gingen voor in het betoonen van belangstelling in onze jubileumtentoonstelling de „Flora" en dit hooge voorbeeld werd door een groot aantal der buitenlandsche diplomaten en der hoogste Nederlandsche autoriteiten ge volgd. Landgenoot en vreemdeling hebben in drommen van meer dan een half millioen tezamen, zich kunnen overtuigen van den vooruitgang van onze bloembollen- en de Nederlandsche sierrgevvassen-teelt in 't laat ste decennium Mede hieraan mag het toe te schrijven zijn, dat onze export in 1935 naar vrijwel alle landen is toegenomen met uitzonde ring van de door de beperkende maatrege len van Duitschland en Denemarken met 4.000.000 K.G.'verminderde export naar deze beide landen. Het eindresultaat komt neer op handhaving van het exportcijfer, zoowel in kwaliteit als waarde van 1934. Het bewijst opnieuw dat het artikel „bloem bollen" door onze buitenlandsche klanten beschouwd wordt als een onmisbare grond stof voor hun bedrijven, waarvan deze, zelfs in deze wereldcrisis, niet verstoken kunnen zijn. De invoerbeperkingen in Duitschland en Denemarken staan geheel op zichzelf. In Duitschland dwong de economische nood tot V De taak van de pers Voor den Ned. Journalistenkring heeft, zooals gemeld, prof. J. Huizinga Zaterdag te 's-Gravenhage een causerie gehouden over de taak van de pers. Wij hopen, dat deze causerie nadien uitgewerkt in druk zal verschijnen. Want, al zijn wij het niet- eens met alles wat prof. Huizinga daarin heeft beweerd, vele rake opmerkingen, door hem gemaakt, verdienen zeker meer overweging, dan zij krijgen door een niet geheel volledige weergave in het korte verslag van een vluchtige causerie, zooals enkele bladen dat hebben gegeven. Op een paar opmerkingen van die cau serie willen wij hier nu reeds even de aandacht vestigen. Hoe is de positieve taak der pers? Kan zij opvoeden, oordeelen? Of is zij alleen een uitdrukking, een weerspiegeling? In lichten is niet genoeg. Zij moet voorlich ten ook aldus prof. Huizinga. Prof. Huizinga erkent in deze woorden de waarde van een pers, die niet slechts is neutrale nieuwsbron, maar óók voor lichtingsorgaan. Het persmagnatendom beschouwde prof. Huizinga als een publiek gevaar van den eersten rang, maar veel erger nog is, zoo betoogde hij, een pers onder directe tyran- nie van een partij of onder de absolute macht van een regeering. „Dagelijks kun nen we zien, hoe een aan een regeering onderworpen pers een geheel volk kan ver giftigen. In dit opzicht is Nederland ge lukkig met zijn vrije pers." Inderdaad onze v r ij e pers is een ge luk, dat wij zeker waardeeren, als wij een vergelijking gaan maken! zpo groot mogelijke beperking van invoer; in Denemarken werd de invoer geheel af hankelijk gesteld van uitvoer van Deen- sche producten. Ofschoon de geregelde koopers van bloembollen in beide landen belang zagen in een veel grooteren invoer van dit met winst om te zetten artikel, werd him de gelegenheid daartoe ontntmen. Voor ons beteekent het niet alleen een vermindering van den export met 4.000.000 Kilo ter waar de van rond 2.000.000, maar bovendien een onevenredig groot overschot aan vroe ge tulpen op het eind van het seizoen. Juist Duitschland en Denemarken pleegden groo te hoeveelheden vroege tulpen te gebrui ken, die thans niet te plaatsen zijn. Van Hyacinthen, late Tulpen en Narcissen ble ven de overschotten binnen normale gren zen, maar de hoeveelheid dier partijen on verkocht gebleven vroege tulpen is voor de eigenaars dier partijen een gevoelig verlies. De saneeringsmaatregelen. Bij de oorspronkelijke onderhandelingen met de regeering over de saneeringsmaatre gelen is in de weigering door den toenma- ligen minister van elk crediet ten slotte berust, maar uitdrukkelijk is toen betoogd, dat het bloembollenbedrijf niet in staat zou zijn, de uit de saneering voortvloeiende verplichtingen te voldoen, indien een on voorziene ernstige tegenslag of ramp den uitvoer belangrijk zou belemmeren Met volkomen instemming heeft dan ook het hoofdbestuur kennis genomen van het adres van het bestuur van het bloembollensur- plusfonds oogst-1935, waarin een bijdrage van 500000 uit het Landbouwcrisisfonds wordt gevraagd om een vergoeding moge lijk te maken die het in uitzicht gestelde percentage van den minimumprijs eeniger- mate benadert voor de overschotten vroege tulpen Immers, deze overschotten zijn een gevolg van een onvoorziene calamiteit, waarmede bij de vaststelling van de sa neeringsmaatregelen geen rekening kón worden gehouden Zonder den gevraagden bijslag, zou het geheele stelsel der sanee ring en der minimumprijzen ernstig gevaar loopen. Het hoofdbestuur heeft gaarne na mens de vereeniging aan den Minister van Landb. en Visscherij instemming betuigd met het adres van het Surplusfonds Het landbouwcrisisfonds noemende, heb ik melding te maken van de uitschakeling van dit fonds van de bloembollensanee- ringsfinanciering, aangekondigd in een of ficieel communiqué van 14 Juni. De aanlei ding daartoe schijnt geweest te zijn de lang zame en onbevredigende betaling der roe heffing over het jaar 19341935. Het is be grijpelijk, hoewel niet prijzenswaardig, dat de betrokkenen dit eerst eens hebben wil len aanzien. De later gevolgde inning van het achterstallige heeft, ondanks de zware opofferingen voor velen hieraan verbonden, een zeer bevredigend verloop gehad. De uitschakeling van het Landbouwcri sisfonds eischte de onmiddellijke instel ling van een orgaan, dat de financiering van de bloembollensaneering kon ter hand nemen voor den oogst van het jaar 1935. Dank zij de eendrachtige samenwerking van de vier daartoe door den Regeerings- commisaris uitgenoodigde vereenigingen is het mogen gelukken binnen enkele dagen de Stichting „Bloembollensurplusfonds oogst-1935" op te richten en in werking te stellen juist op het tijdstip, dat het export seizoen zou aanvangen. De nauwkeurige admninistratie der door de exporteurs te verleenen zekerheidsstellïng van 10 pet. van den export eischte zeer veel zorg en overleg, en het is vooral aan de rustige voortvarendheid, waarmede mr. They se, die met de leiding der financieele afdeeling van het fonds werd belast, deze taak ver vult, te danken, dat de export door dezen onvermijdelijken administratieven maatre gel de minste vertraging ondervonden heeft. Ambtenarij brengt vertraging. DR. A. J. VERHAGE. De nieuwe voorzitter van „Bloembollen cultuur", dr. A. J. Verhage, werd geboren te Vlissingen in 1908. Na de Rijks H. B. S. aldaar te hebben afgeloopen, studeerde hij aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotter dam. In Maart 1931 deed hij zijn doctoraal examen. Sinds Juli van hetzelfde jaar was hij werkzaam aan de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Tijdens de voorbereiding en uitvoering der Bloemen- tentoonsteling „Flora" te Heemstede nam hij als adjunct-secretaris de werkzaamhe den van den alg. secretaris-penningmeester dezer vereeniging, die zijn krachten aan deze tentoonstelling wijdde, waar en werd opgenomen in de redactie van het Week blad voor Bloembollencultuur. Hij promo veerde in Maart 1934 tot doctor in de eco nomie op een proefschrift „De handel in bloembollen", dat werd uitgegevan als pu blicatie van het Ned. Economisch Instituut te Rotterdam. De laatste jaren schreef dr. Verhage verschillende artikelen, niet op het bloembollenbedrijf betrekking hebbend, o.a. in het Landbouwkundig Tijdschrift, De Nieuwe Veldbode en De Opbouw. De oprichting van deze nieuwe stichting is een stap in de richting van behartiging der vakbelangen door het vak zelf; deze stichting toch staat ten opzichte van de Regeering veel vrijer dan de Sierteeltcen trale De innige samenwerking, die tus- schen beide lichamen noodzakelijk is, wordt op zeer gelukkige wijze bevorderd door de omstandigheid dat de bestuursle den van het fonds bijna allen tegelijk zit ting hebben in het bestuur der Centrale. Dientengevolge heb ik in de laatste maan den het voorrecht gehad het werk der Sierteeltcentrale van nabij te leeren ken nen, en zonder uit de school te klappen, mag ik toch wel zeggen, dat ik allen eer bied heb voor hetgeen onze vakgenooten in die functie hebben verricht. Ik heb thans ook van nabij de vaak ontmoedigende be zwaren leeren kennen, waarmede het be stuur der Centrale voortdurend te kampen heeft, namelijk het doolhof der ontelbare ambtelijke instanties, die alle maatregelen moeten passeeren, waardoor de afdoening dier maatregelen of hare publicaties ver traagd worden, de vakkundige besluiten, van het bestuur soms op ondeskundige wijze veranderd worden, en de -afkondiging der Koninklijke Besluiten en Minister- rieele Beschikkingen veel te laat ge schiedt Minister Deckers heeft aanspraak op onze warme erkentelijkheid voor de in stelling van een commissie, die ook zal hebben na te gaan of bij de landbouwcrisis maatregelen meer invloed aan de organi saties kan worden toegekend, en het is bij zonder verheugend, dat daarin een plaats is verleend aan den voorzitter van den Tuinbouwraad, den heer Mensing, die als voorzitter van de Sierteeltcentrale de aan gewezen man is om de commissie voor te lichten over de zooeven genoemde bezwa ren. Moge de commissie bij haar onderzoek overtuigd worden, dat, zoo niet over de geheele linie, dan toch voor het bloembol lenvak, dat nog nooit een cent steun uit de schatkist of het landbouwcrisisfonds heeft ontvangen, de regeling der saneering aan de door het bloembollenbedrijf zeiven aan gewezen vakmannen behoort te worden overgelaten, wat een wenschelijk geacht toezicht van de zijde van het departement niet uitsluit. Dit mag echter niet ontaarden in een noodelooze en onbevoegde voogdij, die een goede uitvoering der maatregelen door vertraging verlamt, en juist daardoor ontduikink en overtdeding bevordert. Want voor- en tegenstanders van het stelsel zul len het er over eens zijn, dat, de maatrege len, zoolang zij van kracht zijn, ook zoo nauwkeurig mogelijk moeten worden nage leefd. Het streven onzer vertegenwoordigers in de Centrale en het Fonds behoort gericht te zijn op verlichting van de lasten, die aan de vakgenooten moeten worden opgelegd. De leiding dier beide crisisinstellingen heeft dit echter slechts ten deele in de hand. Mocht de oogst ten derde male even over vloedig zijn als de beide laatste jaren, dan is wederom een aanzienlijk overschot te wachten, waarvoor vergoeding zal worden gewenscht, al zal het niet mogelijk zijn aan dien wensch ten volle te voldoen.. Wel kan verlichting bereikt worden door Dif K btÜÏAAT UIT DRlE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In verschillende kringen heerscht groote verontwaardiging over de Parijsche vre desvoorstellen. De houding van Mussolini nog niet bekend. (2de blad). Het eene katholieke dagblad in Duitsch land verdwijnt na het andere. (2de blad). Nieuwe Spaansche regeering gevormd. (2de blad). De Tsjecho Slowaaksche president Ma- saryk afgetreden. (2de blad). BINNENLAND. Vijf A'damsche jongens met gestolen auto verongelukt; een hunner gedood. (2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). Tot voorzitter van de Alg. Vereen, voor Bloerabolencultuur is gekozen dr. A. J. Verhage te Haarlem. (1ste blad)). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Klein voetbalprogramma: Sparta aan den kop van Afd. I; B. V. V. verslaat P. S. V. (3de blad). beperking van kosten; in deze richting zou het stelsel van percentageheffing van het Surplusfonds dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de inning voorzoover noo- dig van alle eventueele geldelijke ver plichtingen der bij de Ned. Sierteeltcen trale aangeslotenen. De onvermijdelijk zeer kostbare anministratie, aan de inning door de Centrale op de oude wijze verbonden, daarmee grootendeels kunnen verval len. Hoe men in beginsel over de saneering moge denken, hierin kan het oordeel van voor- en tegenstanders overeenstemmen, dat de uitvoering, die aanvankelijk tot ge rechtvaardigde critiek aanleiding gaf, ge leidelijk verbeterd is. Indien ditmaal de Kon. besluiten en verdere beschikkingen omstreeks 1 Januari inplaats van eerst met Augustus bekend gemaakt zouden kunnen worden, zal dit een belangrijke vooruitgang zijn, waardoor men vóór den aanvang van het handelsseizoen en niet pas vele maan den daarna, nauwkeurig zal weten, waar aan men zich te houden heeft. De neiging tot ontduiking zal daardoor even sterk ver minderen als de ontstemming, waartoe in derdaad meermalen aanleiding bestond. Volmaaktheid en algemeene tevredenheid zal ook nu niet worden bereikt, maar wel mag verwacht worden dat de uitvoering van het nieuwe saneeringsplan meer bevre diging zal schenken dan de voorafgaande. Ik open hiermede de 179e. algemeene ver- Verkiezing nieuwe voorzitter. Na deze rede werd overgegaan tot ver kiezing van een voorzitter, wegens aftre den van den heer E. H. Krelage. Uitgebracht werden 224 stemmen, waar van verkregen dr. A. J. Verhage 148 stem men, dr. M. D. Dijt 73 stemmen, de heer D. W. Lefeber 3 stemmen, zoodat gekozen is dr. A. J. Verhage. Tot leden van het Hoofdbestuur werden gekozen de heer P. F. Seignette te Bever wijk en G. van Marei te Wassenaar. (Ver vulling vacature-Roes nog niet bekend). Bij de behandeling van de begrooting protesteerde de afd. Voorhout tegen de verhooging van de post salarissen met 1800.bestemd voor de functie van adjunct-secretaris. Deze functie is inge steld om de secretaris vrij te maken voor de tentoonstelling; nu de tentoonstel ling is afgeloopen, kan ook deze functie worden opgeheven. De voorzitter antwoordde, dat dit moei lijk ging wegens de toeneming van de werkzaamheden. Het tekort op de „Flora". Aan de orde was daarna vaststelling van de rekening der Flora-tentoonstelling, welke sluit met een tekort van 27.000. De afd. Voorhout noemde dit tekort een bittere nasmaak van het schoone feest. De afgev. verwonderde er zich over, dat de afbraak der gebouwen niets heeft opge bracht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1