Lichten van den zandzuiger 3)e£cididie(2oii^omt Het 'ichten van den zandzuiger .Blanka' d>e deze week in den havenmond van Schevemngen <s gezonken en middendoor was gebroken Met behulp van een bok wordt het achterstuk omhoog gebracht Op het Van Hogendorpplein te Rotterdam is de Kerstboomenverkoop reeds weer in vollen gang Op den achtergrond het standbeeld van Van Hogendorp Dr Max Euwe geett na atioop van de 29ste partij van de schaakmatch Euwe - Aljechin een demonstratie vooi de talrijke belangstellenden Het clubhuis der roe<vei eemging Nei eus aan den Amstel te Amsterdam is in veroand met het gouden jubi eum der vereenigmg des avonds feestelijk ver licht De traditioneele Londensche Kerst markten genieten de onverdeede be langstelling van jong en oud Een straatventer in actie Ir A Roeoioeck dneoeur-generaal van den Landbouw (tweede van links), opende Vrijdag officieel de wternat'ona e p'uimvee'entoonstelimg van .Orm- thophilia in het Jaarbeursgebouw te Utiecht. Een toto tijdens de rondgang FEUILLETON. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. f door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 25) Ik ben u zeer erkentelijk voor uw vriendelijke bemoeiingen en voor het ver trouwen, dat u in mij stelt, zegt hij, maar men hoort aan zijn toon, dat dat slechts een phrase is. Het is inderdaad juist, dat wij waardevolle sieraden aan boord hebben, maar die zijn zoo veilig opgeborgen, dat, zelfs al zouden een of meer onbevoegden trachten deze in hun bezit te krijgen, een dergelijk plan reeds by voorbaat tot mis lukking gedoemd is. Min of meer teleurgesteld keert Diesel naar zijn beide vrienden terug. Dat is nog niet eens zoo heel gemakkelijk. Het schip slingert zoo hevig, dat hij zich bij eiken stap moet vastgrijpen. De mistral schijnt nog steeds in kracht toe te nemen. Het zonnezeil is thans losgescheurd en eenige matrozen wenden alle pogingen aan om het in hun macht te krijgen en op te rollen. Ook Volkers en Snavel vermag de kal me berusting van den kapitein niet te over tuigen. Als niemand ons wil assisteeeren, blijft ons niets anders over dan zelf de hand aan den ploeg te slaan, meent Die sel. Wij zullen elk een taak op ons ne men, stelt hij voor. Jij, Lou, moet madame Manescu in het oog houden, Snavel den notenkraker en ik zal me met de bewaking van Nini belas ten. Aldus wordt besloten. Zij zijn het er wel iswaar over eens, dat het „schaduwwerk" zich voorloopig slechts tot hun verdachten hutgenoot zal moeten bepalen, omdat zij als passagiers van de Toeristenklasse na tuurlijk geen toegang hebben tot de ap partementen der eerste klasse, maar als zij straks in Marseille aan land gaan, zullen zij hun oogen open houden. En daarmee komt dan tevens vast te staan, dat ook zij hun tenten in Juan-les-Pins zullen op slaan Zoolang men slechts water en lucht zag, scheen het einde van de zeereis, niettegen staande het programma dit voor vandaag aanKondigde, nog vrij ver af. Maar hoe dichter de donkere streep land aan de ho rizon naderbij komt, hoe meer deze zich doet kennen als een bergrug, des te meer ook worden de drie studenten er aan her innerd. dat zy nu spoedig afscheid van hel schip zullen moeten nemen. Voorbij deze bergen zal de „Ukami" de reis zonder hen voortzetten. Eerst naar Genua en dan door het Suezkanaal verder, steeds verder.... Als Snavel daaraan denkt, wordt het hem wee om het hart. Niet, omdat hij zich zoo aan de „Ukami" verknocht voelt; die mag, wat hem betreft naar het andere ein de van de wereld varen. Maar wie hij wel zal missen, dat is het onderwijzeresje, dat zich tot taak heeft gesteld de negerkinde ren in Tanga het a. b. c. by te brengen. En daar meneer Slickowitsch, zoolang deze als slachtoffer van de mistral in zijn kooi ligt, toch geen onheil kan aanrichten, zoekt de droevig gestemde Snavel Hilde Boersma op om zich met haar voor het laatst naar den boeg te begeven, waar de golven zoo hef tig op den scheepsromp beuken, dat de spatten hen om de ooren vliegen en zij moeite hebben om zich verstaanbaar te ma ken. Zoo heel erg Is dat echter niet. Hoewel de kust steeds naderbij komt, de bergen steeds hooger worden en Marseille aan den voet daarvan reeds zichtbaar is, spreken zij slechts over zeer onbelangrijke dingen. Bijna alle menschen, die kort voor een af scheid staan, doen dat. Maar eindelijk, als zij den vuurtoren reeds voorbij zijn, de rots achtige eilanden met het Chateau d'Iff en de forten passeeren en de loods, wel verre van op een zeeman te lijken, gekleed in een lichtgrijs colbert en met een keurige stroo- hoed op, aan boord klimt, acht Snavel toch den tijd gekomen, haar te vragen voor hoe lang zij gecontracteerd heeft. Voor drie jaar, zegt zy. Eln dait lijkt haar plotseling verschrikkelijk lang. Drie jaar herhaalt Snavel. En het klinkt als een eeuwigheid. En wat doen we dan? informeert hy verder. Bent u van plan uw heele leven als onderwijzeres bij de zwartjes door te bren gen? Dat weet ik nog niet.... Maar dat zult u toch moeten weten!, dringt Snavel aan. Wij gaan toch direct aan land! Daar moet het meisje nu toch om lachen. Zij neemt haar alpine-muts af en laat de wind door haar bruine krullen spelen. Als u mij vertelt, wat uw aan land gaan met mijn besluit te maken heeft, kan ik u mis schien antwoord «ven. Wat dat met elkaar te maken heeft? Wel. ik hoop over drie jaar afgestudeerd te zyn en een behoorlijke positie in de maatschappy te hebben. Nu zet Hilda haar muts weer op en ze heeft het daarbij zoo druk om haar lokken behoorlijk op hun plaats te krijgen, dat zij slechts luchtig en zonder Snavel aan te zien kan zeggen: Dan zal het wel van dien meneer met die behoorlijke positie in de maatschappy afhangen, wat ik over drie jaar doe.... Afgesproken! zegt Snavel. En dat eene woord klinkt als een liefdesverklaring en honderd eeden van trouw tegelijk. Het is alles veel sneller gegaan dan zy verwacht hadden. De „Ukami" ligt aan de Quai de la Joliette in Marseille, met zware trossen in bedwang gehouden, door een loopplank met het vaste land verbonden en aangegaapt door havenarbeiders van de meest uiteenloopende huidskleuren. Hier ontmoeten Europa, Afrika en Azië elkaar. In alle haast worden de koffers gepakt en uit de hutten naar boven gesleept. In de rooksalon der eerste klasse worden de passen gecontroleerd en geld gewisseld. De drie studenten deelen hun gemeen schappelijke reiskas in drie gelijke deelen. Dat lag aanvankelijk weliswaar niet in de bedoeling, maar nu zy p het „oorlogspad" gaan. zullen zy' elk voor zichzelf moeten zorgen. En reeds zoodra zy de loopbrug ge passeerd zijn en voet aan wal hebben ge zet, maken zij zich gereed voor de achter volging. Slechts Snavel laat, als gevolg van een langdurig en innig afscheid, wat te lang op zich wachten, waardoor de Noten kraker hem bijna ontglipt. Maar eindelijk staat toch ook hij met zijn koffer voor de douane-beambten. Daar moeten zy allen opnieuw wachten, zoodat niemand onbe merkt kan ontkomen. Meneer Slivkowitsch schijnt trouwens niet zooveel haast te hebben en Snavel kan zich indenken, wat daar de oorzaak van is. De cassette, die met zooveel voorzorgsmaat regelen in Antwerpen aan boord is ge bracht, bevindt zich zeker niet onder de talrijke koffers van Hendrik van Berquem en Nini Collyn. Jean Martin schijnt het een of ander voor te bereiden. Hy heeft een zeer ver trouwelijk gesprek met eenige dienaren van de havenpolitie en het duurt dan ook niet lang of er rydt een gesloten wagen voor, welke zeer veel overeenkomst ver toont met die in Antwerpen. Onder scherp politietoezicht wordt daarop de cassette van boord gebracht. Diesel heeft zich in de onmiddellijke om geving van Nini Collyn opgesteld. Hoewel hij haar zeer beleefd en vriendelijk groet, doet Nini of ze hem niet kent. Hij bestaat eenvoudig niet meer voor haar. Diesel trekt zich dat bijzonder aan, maar hij laat dat niet verliefde jongeling maar als par ticuliere detective, die zichzelf vrijwillig met de bewaking van haar veiligheid heeft belast. En die gedachte stelt hem in staat haar onvriendelijke houding niet al te zwaar op te nemen. Nmi stapt met Hendrik van Berquem ia een auto. Jean Martin blijft ditmaal ach ter, tot groote void jening van Diesel, die nu op zijn bAirt eveneens een taxi neemt en in zijn beste Fransch den chauffeur op draagt den wagen te volgen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13