LEEST DIT MET AAN DACHT EN PROFITEERT HIERVAN PARTIJ GOEDEREN VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Onze inkopers zijn op reis geweest én zijn er bij de fabrikanten in geslaagd, verschillende buitengewoon voordelige te kopen. Hieronder volgen enige grepen uit deze speciale aanbiedingen, welke wij U eveneens exceptioneel goedkoop verkopen en waarvan wij U dus direct willen laten' profiteren. I THEEDOEKEN, gezoomd 65 x 65 cm., in 4 ver schillende ruiten, goede kwaliteit per stuk WITTE TAFELLAKENS 120 x 150 cm., damast j dessins, goede kwaliteit (bijp. servetten 12l/2 c.) DAMES HANDSCHOE NEN, gevoerd nappa, slip-on model, kleuren I bruin en zwart, alle maten DAMES KOUSEN, mooie kwaliteit matzijde, in diverse modekleuren, per paar HEREN BORSTROKKEN en PANTALONS, gemol- tonneerd Jaeger tricot, 1 diverse maten, per stuk WOL, In unl en gewerkte tinten, zeer sterke kwa liteit, per knot 100 gram FIJNE TOILETZEEP, diverse parfums, zachte i kwaliteit, per 6 flinke stukken KINDER BA VETS. zware kwaliteit badstof, met j gekleurde fantasie rand, (verkoop bébé afdeling) HEREN OVERHEMDEN m. 1 boord, prima per- cal, mod. dessins (verkoop 1 spec, zaak Heren mode) KOP EN SCHOTELS, cröme aardewerk, Ned. fabrikaat (m. zeer kleine foutjes), 3 stuks voor THEEPOTTEN, Engels aardewerk, flinke maat, j met diverse banddecors voor slechts ZINKEN EMMERS, flinke maat, buitengewoon j voordelige partij aan-1 bieding SATINET DEKENS, ge bloemd, in diverse fraaie i kleuren, grote maatj 150 x 190 cm. WOLLEN FANTASIE DEKENS, medaillon! dessins, fraaie kleuren, I 150 x 200 cm. MOLTON DEKENS, geheel wit, zeer mooie! kwaliteit, 2 persoons 69;' 1 persoons HANDWEEFSTOFFEN, voor overgordijnen, uit- j sluitend betere kwalitei- ten, 120 cm. br., p. el 35, HANDWEEF OVERGOR DIJNEN, met mooie ran- den, extra zware kwal. 120x275 cm. per paar WILTON KARPETTEN, In diverse Oosterse des- I sins, pracht kwaliteit f 190 x 290 cm. LEIDEN NIEUWKOOP. Benoeming:. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft den burgemeester de zer gemeente, den heer P. M. M. van der Weijden, benoemd tot lid van de commissie van advies van het Crisis-Organisatiebe- sluit betrekking hebbende op de griend- en rietafdeeling. Geboren: Matje d. van J. Kat en C. van Leeuwen. Gerrie d. van A. Stigter en E. Hogendoorn. Gerardus z. van P. Wouters en E. Blom. Gerardus Francis- cus z. van E. H. van Dam en A. M. Blom. Margje d. van P. C. ten Haken en J. Kranenburg. Overleden: J. Schellingerhout 80 j. wed. van S. van Leeuwen. ZOETERWOUDE (DORP). ét. Joseph-Gezellenvereeniging. De le den worden er langs dezen weg nogmaals aan herinnerd, dat Zaterdagavond en Zon dagmiddag het Gezellenhuis gesloten is, in verband met de „Bonte-avond", welke a.s. Zondag des avonds te 8 uur zal worden gegeven. Tot dezen avond werden alle le den en eere-leden hierbij uitgenoodigd; eventueel met hun dames. Daar het pro gramma zeer veel nummers bevat, worden allen dringend verzocht, op tijd aanwezig te willen zijn, zoodat precies 8 uur kan worden begonnen. Niemand verzuime dezen avond mede te maken. Ten slotte wordt de gene, die Woensdagavond per abuis een verkeerde donker-blauwe gabardine-regen jas heeft medegenomen, verzocht deze te ruilen met den heer C. v. Veen, Weipoort. ZOETERWOUDE. EEN ZELDZAAM GOUDEN JUBILEUM. Een watermolenaar 50 jaar, een familie 100 jaar in één betrekking. Morgen hoopt de Molenaar en Sluis wachter van den Grooten Polder, Jacobus van Rjjt, den dag te herdenken, waarop hij vóer 50 jaar in deze dienstbetrekking werd benoemd. In de archieven van den Grooten Pol der is omtrent de Familie van Rijt het volgende na te gaan. Nadat in de jaren 1821, 1824 en 1831 achtereenvolgens de molenaars Johannes Geleveen, Cornells Slootweg en Cornelis van der Berg waren aangesteld, werd in het jaar 1832 tot molenaar benoemd Cor nelis van Rijt, de grootvader van den ju bilaris. Cornelis van Rijt heeft gedurende 22 jaren de molen gemalen en werd in 1853 opgevolgd door zijn zoon Nicolaas van Rijt, die 32 jaar het vangtouw in handen hield, waarna in het jaar 1885 nu vijftig jaar geleden Jacobus van Rijt in zijns Va ders plaats kwam. Alzoo heeft de familie van Rjjt, in drie generaties, gedurende meer dan 100 jaar met eere het molenaarsambt vervuld van den Grooten Polder, waarvan de tegen woordige molenaar 50 jaar van trouwe plichtsvervulling heeft bereikt. In onzen tijd van mechanisme en snel heden, wordt misschien wel eens te wei nig aandacht geschonken aan het machtige werktuig de Hollandsche molen, die onze landerijen gedurende eeuwen zoo getrouw boven water heeft gehaald en gehouden. En wij zouden onvolledig zijn als wij voor het gouden feest van Jaap van Rijt niet over zijn trots, de Groote Molen, zou den schrijven. De Groote Molen, staande tusschen Wei poort en den Hooge Rijndijk, is een z.g. wip of standaardscheprad molen, die in uitstekende staat van onderhoud verkeert en de trots en het sieraad van den Polder mag heeten. De machtige wieken, die al zwaaiend de windkracht opvangen en overbrengen op het waterverpiaatsend scheprad hebben een vlucht van 25.00 Meter met een breedte van de zeilen en windborden van 2.40 M. Het scheprad heeft een diameter van 5.74 M. met een breedte tusschen de krimp muren van 0.55 M. en een tasting van 0.80 M. Na verbeteringen, die onder de zeer kundige leiding van den beroemden mo lenmaker Arie Evers in het jaar 1883 wer den aangebracht, is de molen steeds bij machte gebleken den Polder het water te houden of beter gezegd, het water tijdig uit den Polder te malen. De Polder strekt zich uit van Noord tot Zuid vanaf de Meerburgerwatering tot den Nieuwe weg en van Oost tot West van den Hooge Rijndijk tot de Noordbuurt (het Raadhuis). Cok het Zwieten behoort bij den polder en de totale oppervlakte is 525 HA. De taak van den molenaar is nu dit groote werkiuig zóó te bedienen, dat de molen steeds als het water op peil komt met voxdoende snelheid loopt en met een zorgvuldige bewaking, opdat de buien van den wind hem geen parten spelen en hij de molen in zijn macht kan houden. Om hierover een oordeel te hebben, moet men dt technische benamingen ken nen, gebruikelijk bij den molenaar, en zijn weerkundige kennis over de gevaren van opkomende buien en weerswisselingen we ten te waardeeren. Maar boven alles wordt van den water molenaar een voortdurende plichtbetrach ting gevraagd, temeer omdat het enorme werktuig anders een speelbal van den wind zou vorden. Om zich beter de verantwoordelijke en moeilijke taak van den molenaar in te denken, zou men eens een buiige nacht op den molen moeten doorbrengen, want in den nacht gaat zijn werk voort en meermalen komt het voor, dat hij meer dere etmalen lang zijn werk moet volhou den, waarbij hij zijn rust alleen kan ge- nietx in de korte poosjes, waarin zijn huis- 'genooten tusschen de buien voor hem wa ken. Zóó heeft Jaap van Rijt nu vijftig jaren lang zijn taak vervuld en het kan tot zyn eer gezegd worden, dat geen enkele schade aan den molen is gekomen door zijn schuld. Voor zoo'n zeldzaam jubileum van zulk een trouwen molenaar moet nu een feest gevierd worden. Op de eerste plaats om aan Jaap de vreugdedag te bereiden waarnaar al de wilskracht van zijn ouden dag zich heeft gericht en waarbij hij steeds elke assisten tie heeft afgewezen. Tot welken dag hy de fiere molenaar wilde blijven, wien, hoe oud hij ook reeds geworden was, het vang- touwniet ontglipte, altijd de molen in den wind heeft „gekrooien" en al moest hij eens „zwichten" voor den storm, dadelijk de „lange einnen" er weer voor lag. De feestviering zal plaats hebben op Woensdag 11 December en de gelegen heid tot geiukwenschen is door het Polder bestuur bepaald van 10.30 tot 12 uur v.m. De belangstelling zal vooral van de zijde der Ingelanden stellig zeer groot zijn. STADSNIEUWS DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de werkloozen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 37, betonwerkers 71, betonvlechters 38, fundeeringswerkers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 9, granietwerkers 14, grondwerkers 117, heiers 4, metselaars 135, opperlieden 112, schilders 207( sloopers 7, steenbikkers 2, steenhouwers 5, straatma kers 3, hulp-straatmakers 10, stucadoors- witters 71, timmerlieden 255, uitvoerders 5, voegers 20, ongesch. bouwarb. 8. To taal 1135. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompen sorteerders 19, vellenblooters 3, zeepfabr.- arb. 6, steenfabr.-arb. 124, ongesch. fabr.- arb. 76. Totaal 246. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 101, reizigers, colp. 40, winkelbedienden 35, in casseerders 13, musici 6} onderwijzers 11, overheidspersoneel 13, verplegers 1. To taal 220. Hotel-café-personeel: huispersoneel 13, kellners 45, koks 9. Totaal 67. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 68, kistenmakers 8, kuipers 9, lijstenmakers 5, mandenmakers 2, meubel makers 28, meubelstoffeerders 20, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 30. Totaal 174. Kleermakers: kleermakers 68, kappers 6, schoenmakers 8. Totaal 82. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 37, landarbeiders 29, tuinlieden 19, warmoe- ziers 12, ongesch. landarb. 7. Totaal 104. Metaalbewerkers: bankwerkers 124, blik- bewerkers 28, burgersmeden 42, crasseurs 1, electriciens 45, galvaniseurs 1, gasfitters 10, gereedschapmakers 2, instrumentma kers 2, isoleerders 5, kernmakers 1, ket tingsmeden 32, klinkers 18, koperslagers 4, lab. bedienden 1, laschers 12, loodgieters 45, machinisten 23, metaalboorders 7, me taaldraaiers 17, metaalschavers 2, metaal- slijpers 4, monteurs 18, pianostemmers 1, polijsters 1, ponsers 5, rijtuigschilders 1, rijwielherstellers 13, scheepstimmerlieden 12, stokers 21, tegenhouders 18, verw. mon teurs 17, voorslaanders 8, voorwarmers 5, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 13, wagenma kers 5, ijzerwerkers 56, zand vormers 3, zil versmeden 1, ongesch. arbeiders 39. To taal 664. Sigarenmakers: sigarenmakers 6, siga- rensorteerders 3, strippers 1. Totaal 10. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 4, technikers 7, teekenaars 12, werkmeesters 16. Totaal 39. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen drukkers 31, kluwers e.a. 8, luikers 11, plaatsnijders e.a. 25, schrobbelaars 2, spin ners 32, spoelers 3, sterkers 3, strijkers 12, wevers 100, wolbewerkers 32, ongesch. tex- tielarb. 62. Totaal 328. Transportarbeiders: chauffeurs 126, em- balleurs 4, expeditieknechten 19, koetsiers 14, loopknechten 43, magazijnknechten 58, schippers 90, spoor- en trampers. 17, wa kers 3, transportarbeiders 65, losse arbei ders 464. Totaal 903. Typografen: boekbinders 32, boekdruk kers 15, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3,. letterzetters 30, steendrukkers 3. Totaal 85. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 94, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 64, suiker werkers 22, wijnkooperskn. 9, zoutzieders 2, zuivelbereiders 4 ongesch. voedingsarb. 32. Totaal 232. Vrouwen: naaisters 13, breiters 2, win keljuffrouwen 18, kantoorpersoneel 42, kapsters 1, mangelsters 1, meesters in de rechten 1, onderwijzeressen 5, serveersters 3, teekenaressen 1, verpleegsters 11, huisel. diensten 201, fabr. arbeidsters 23. To taal 322. Alg. totaal 4611. 6 Dec. 1934 4094. 7 Dec. 1933 3317. Ben. 71 ged. werkloozen en 28 werkverschaffing. In Leiden gevestigd. C. C. v. Alphen, Witte Singel 89. C. A. v. Anraad, kantoorbed., Roodborststraat 39. J. F. v. Anrooij, Witte Singel 50. M G. M. Bauer, Morschsingel 8. R. M. Bennema en fam., fabr.-arb., B. Ballotstr. 62. H. W. Bilderbeek en fam., chauffeur, Atjehstr. 91. Th. J. Bodt, winkelbed., K. Hansenstraat 7. W. I. A. M. Bonnier, winkelbed., H. Rijndijk 101. M. Bos, Ko- revaarstraat 6. J. v. d. Broek, bloemist- knecht, Utr. Jaagpad 33. G. W. Broggel, grafische ontw., Maredijk 15. H. J. C. Buurman v. Vreeden, O.I:- ambtenaar m.v., Rijnsb.weg 140. H. Buwalda, off. L. d. H., Hooigracht 30a. H. Colpa, klinker, Tol lensstraat 2. A. J. Cosijn en fam., inge nieur, Rapenburg 8). N. Dreef en fam., handelsr., v. d. Waalsstraat 52. J. W. E. DrosDresselhuys, Fruinlaan 6. T. Geskus, dienstbode. Beschuitsteeg 1. F. Steenstraat 50. M. J. A. Kouwenhoven, J. Haver Droeze, Rijnsb.weg 77. C. Hof dijk, H. de Grootstraat 9. G. C. M. Kolff, Botermarkt 27. J. J. H. Kuik, stuurman Gr. Vrt., H. Rijndijk 242. J. B. v. Over- veen, Doezastraat 20a. H. H. M. S. La- sonder, Witte Singel 70, A. Ligthart,- kantoorbed., J. v. Goyenkade 1. H. H. v. Lommei, Groenhovenstraat 8. E. M. v. Overeem Doezastraat 20a. R. Prins, Haarlemmerstraat 97. A. B. Pijck, koek bakker, Poelgeeststraat 14a. A. v. Roon, Wasstr. 28. J. Roos en fam., Heerengr. 108. J. M. Baron v. Rijckevorsel v. Rij- senburg, Papengracht 20. K. H. Schroiff, dienstbode, Noordeinde 50. H. J. Slik, slager, Langegr. 66. S. Smit en fam., fabr.arb., Nipponstraat 35. J. W. E. Sol eer, J. v. Goyenkade 11. A. G. Valkis, Witte Singel 70. E. Vervat, Witte Singel 89. P; C. J. Voogd, Stationsweg 41. J. G. A. Vreede, Steenschuur 11. N. Wassenaar, stoffeerder, Waardstr. 43. H. G. Wassenburg, Wasstr. 21. G. C. v. d. Murmik—v. d. Wilk, Mare 58. E. H. J. M. KochWimmers, Rijnsb.weg 15. M. H. Zonderop, dienstbode, Stationsweg 18a. C. B. Zijlstra, boekdrukker, Maredijk 15. Uit Leiden vertrokken. J. M. v. d. Akker, Zoeterwoude, H. Rijn dijk F 37 J. Anneeze en Fam., IJmui- den, Schoolstr. 8c A. Azier, Amersfoort, Regentesseln. 12 E. M. Baer en Fam., Amsterdam, Vijzelstr. 66 TV M. L. W. Baron, Aerdenhout, Bentveldweg W. v. d. Berg en Fam., N. O.-Indië J. J. Bosse, Haag, v. Bylandtstr. 123 A. Brugman, Haarlem, Groote Houtstr. 154 rood H. Buttler, Duitschland E. v. Eek, Oegst- geest H. v. d. Empel, Middelburg, Molstr. F 94 H. Filippo, Delft, Willemstr. 7 H. J M. A. A. Geijer, Oosterhout W. H. Has- seibach, Kaapstad E. E. Heynsius v. d. Berg, Amsterdam, P. de Hooghstr. 8 C. v. d. Heuvel, Amersfoort, St. Andriesstr. 16 J. ter Horst, Hengelo, Strumphlerstr. 8 F. W. Izeboud en Fam., Antwerpen L. C. Hammïng-de Jong, Leeuwarden, Leeuwerikstr. 109 B. B. H. Jorissen, Am sterdam, Fr. Halsstr. 33 III C. v. Kapel, Oegstgeest, Nassaulaan 22 D. v. Kasteel, Utrecht, J. Bachstr. 66 A. Kempka, Am sterdam, Oranje Nassauln. 47 L. N. H. Knops, Wassenaar, Tulpweg 30 J. C. Kroes, Haag, Mesdagstr. 61 P. Kunst, Haag, Ln. Copes v. Cattenburgh 102 A. v. Leuewen, Nieuwkoop, Noordensohew. D 64 J. P. v. Leeuwen, Rijnsburg, Vliet z.z. 58 J. M. v. Luijn, Utrecht, Swee- linckstr. 33 G. Mulder, Amersfoort, Soesterw. 117 N. Nyssen en Fam., Delft, Vlamingstr. 74a J. v. Oven, Haag, Ma- lakkastr. 121 H. Questroo en Fam., Haag, Trompstr. 83 P. J. Remmerswaal, Was senaar, Rjjksstr.weg 733 Wed. W. L. Kruithof-v. Renssen, Delft, Vlamingstr. 74a W. M. de Ruiter, Veur, Voorb.weg 23b H. J. E. J. de Ruijter de Wildt, Den Helder, a. b. Mr. Ms. Wachtschip A. M. Raasveldt, Haarlem, Eindenhoutstr. 40 I. Santman, Rotterdam, Groenewetering 23 K. M. Schipper, Hilversum, 's Graveland- schew. 116 H. J. J. Simonis, Hengelo (O Enschedeschestr. 243 C. M. v. d. Meij- Slootjes, Den Helder, Oude Kerkstr. 55 Th. L. Steller, Soerabaia G. M. Talens, Den Helder, Sperwerstr. 2 S. Trouwee, Haag, Amsterd. Veerkade 2 C. J. Veder, Wassenaar, Narcissenln. 3 A. de Vreugd, Sassenheim, Zuiderstr. 25 F. de Vries, Leeuwarden, Mendelssohnstr. 34 N. F. de Vries, Delft, Noordeinde 19 J. v. d. Wal, Singapore G. W. v. Weel, Breda, Begijnhof 57 A. H. Westra en Fam., Haag, Archimedesstr. 123 G. v. Zuijlen, Sas senheim, Tijloosstr. 38. Gevonden voorwerpen ïn de maand November 1935 Een rol teekenpapier, een dames-étui m. een loupe, portemonnaies, een zilveren vul potlood, een lederen riem, sleutels, een bruin schoentje, een grijs jongensjasje, een pakje inh. Brabantsch bont, 2 stormlan taarns, straatmakersgereedschap, een mis boekje voor de jeugd, handschoenen, een gladde gouden ring, rijwielbelastingmer- ken, ceintuurs, een doublé armbandhor loge, een autoped, een bruine handbe schermer, een zak inh. bollen, 2 rozen kransen, een autosleutel, een rood achter licht, een bruin geruit jongensjasje, een enveloppe inh. negatieven van foto's, 3 brillen met hoorn montuur in étui, een catalogus, een fantasiearmbandje, een lapje katoen een zilveren broche, een courantentasch (gonje), 2 bankbiljetten, een vulpotlood, een Zondagsschoolboekje, een zilveren horlogeketting, een riem, 2 zakkametjes, een cahier, een doosje, in houdende kralen, halsketting, enz. een rijwiellantaarn, 2 kippen, 2 nikkelen arm bandhorloges, een kettingslot, een spaar kaart van C.J.M.V., een koperen ge wichtje, een wandelstok, een fietstasch, inh. regenpijpen, een paar zwarte regen pijpen, een handwagen, een bruin dames- taschje, een koperen gewicht, een acte- tasch met boeken, 4 mutsen, een bril in étui, een schildersjas, een bruin lederen tasch, een nikkelen schakelarmbandhor loge. Gevonden in het Postkantoor E rol teekenpapier, een dames-étui met 2 damesportretten, een rolletje pasmunt. Gevonden in de Electrische Tram (stadslijn) Drie damesparapluies, een psalm- en ge zangenboekje, een paar gele handschoe nen, een zakmes, een Lipssleuteï, een poe derdoos, een rijwielbelastingmerk, een zwarte handschoen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur na.m, behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8