STADS NIEUWS Groote Pers-loterij VRIJDAG 6 DECEMBER 1S35 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 BEGRAFENIS B. J. HUURMAN. Overweldigende belangstelling. Hoezeer de deze week ontslapen B. J. Huurman in verscheidene kringen gezien en gewaardeerd werd, is vandaag wel over duidelijk gebleken bij de massa belangstel ling, welke den overledene bij zijn laatsten tocht naar het graf ten deel viel. Menschen van verschillende levensrichting, van alle stand en rang, vertegenwoordigers van principieele zoowel als van zakelijke organisaties en relaties vergezelden den heer Huurman bij zijn laatsten tocht, om op deze wijze uiting te geven aan de we duwe, de k'^^ren en de familie, hoe groot aller sympathie voor den ontslapene was. Onder de vele belangstellenden, die we op de begraafplaats Rhijnhof zagen, noe men we o.m. jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar, oud-burgemeester van Leiden, weth. Splinter namens het gemeentebestuur, de raadsleden Eikerbout, Wilbrink, Wilmer, de Reede, v. d. Reyden, Schüller en Kuipers, het oud-Raadslid ir Bosman, de heeren mr. A. Tepe en F. G. Rosier namens de Com missie vp"- het Sted. Museum de Lakenhal, prof. mr. A. S. de Blécourt als voorzitter van de Stichting Gemeentewoningen, prof. jhr. mr. van Eysinga, rechter in het Perma nente Hof van Internationale Justitie, de heeren G. de Jong Ezn., C. H. v. Ulden en D. Parmentier namens de A.R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje", ds Hen- neman, d° ren den Ouden, Korswagen, v, Hoek en Kaay namens den Ned. Aanne mers Patroonsbond, de heer P. Mulder na mens de Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Gemeente, dr. Bosselaar, rector van het Sted. Gymnasium, dr. A. Henkemans, Beels van Heemstede en v. Blankenstein, resp. als commissarissen en adjunct-direc teur van Nationaal Grondbezit te Den Haag, mr. F. del Campo, directeur van de 's Gravenhaagsche Hypotheekbank, de heer Delboy, directeur der Flatgebouwen te Den Haag, den heer de Bock, commissaris der N.V. Handel Mij. voor Onroerende Goede ren te Den Haag, den heer N. A. v. Zijp, di recteur der Leidsche Exploitatie Mij. v. On roerende Goederen, de heeren notaris Bon, dr. Poortman, mr. H. R. Goudsmit, v. Spall Jr., mr. Trapman, P. A. de Gooyer, archi tect Fonteyn, de hoofden van scholen Ga- thier, de Reuver, Tijmstra, Herfkeys, Bod- dewes en v. d. Baan, enz. enz. In de volgkoetsem in den stoet merkten we o.m. op weth. Splinter en de heeren ds. Punselie, A. Couvée en P. Fonteyn name-is de Ver. Chr. Onderwijs. Toen de familie en deputaties van de verschillende organisaties zich in de aula hadden verzameld, werd terwijl de orga nist, de heer Leo Mens, orgelmuziek ten gehoore 1-—<-ht het stoffelijk overschot binnengedragen; Daarna werden verdere belangstellenden toegelaten. Als eerste spreker voerde dan het woord namens de familie de heer A. Bijl, een zwa ger van den heer Huurman, die eraan her innerde hoe de overledene 'n werkzaam le ven heeft geleid, een leven van groot ge loof, dat ondanks veel tegenslag toch veel zegen heeft geoogst, veel zegen in gezin en dagelijkschen arbeid, welke welis waar veel van zijn tijd in beslag nam, doch hem op Zon- en feestdagen .toch temidden van zijn gezin liet, want daar te verwijlen was zijn grootste geluk. Daarom zal hij daar ook het meest gemist worden. Hierna sprak de heer dr. A. Henkemans, die memoreerde, dat he* nog niet zoo lang geleden was, dat hij gestaan had bij het stoffelijk overschot van den vader van de zen doode, van wien de predikant toen zei- de: „Zal ik hem prijzen? Neen, dat zou hij niet willen". Deze woorden wilde spr. ook hier toepassen op den heer Huurman. Spr. wilde prijzen God, die hem geleid heeft en gesteld over zocvelen, voor wie hij een schat, een dierbaar bezit' is geworden. Spr. zeide hem ongeveer 25 jaar te heb ben gekend in zijn functie van vertegen woordiger van Nat. Gondbezet. Daarvoor heeft hij gewerkt en hij heeft Nat. Grond bezit aan zich verplicht. Voor menigeen is hij een voorbeeld geweest en zijn nage dachtenis zal bij spr. en zijn Mij. in dank bare herinnering blijven. Namens de N.V. Handels Mij. van Onroe rende Goederen te Den Haag sprak vervol gens de heer A. de Bock, om de groote toe wijding van den overledene voor deze Mij. in het licht te stellen en uiting te geven aan de dankbare waardeering voor de ver diensten van den ontslapene. Dan werd het woord gevoerd door den heer G. de Jong Ezn., die sprak namens de A.R. Kiesv. Nederland en Oranje. Spr. zeg de hartelijk dank en uitte zijn waard&ering voor de wijze, waarop de heer Huurman gedurende 20 jaar deze partij in den raad heeft vertegenwoordigd, waar hij op het juiste oogenblik uiting kon geven aan zijn beginsel, kort, krachtig en fier. Weth. Splinter sprak namens de Ge meente en als oudste vriend. Spr. zeide dankbaar te zijn voor al datgene, wat de overledene gedurende 35 jaar in spr.'s le ven is geweest en schetste zijn veelzijdige werkzaamheid in dit leven. Vooral in den raad, werd zijn deskundig oordeel op zeer hooien prijs gesteld. Daarom brengt spr. hem dank voor hetgeen hij gedaan heeft voor Leiden. Het verlies voor allen, die hem kenden, is groot, maar vooral voor zijn nabestaan den. Daarvoor is maar een opwekking: de troost van God, die is Vader van weduwen en weezen. Nadat vervolgens de heer del Campo namens de 's-Gravenhaagsche Hypotheek bank had gesproken, trad als laatste spre ker op ds. Punselie, die allereerst uit naam van de Ver. voor Chr., Onderwijs dank bracht voor de wijze, waarop de heer Huurman lid van dit bestuur is geweest. De ver. heeft veel aan hem te danken vanwege zijn technische bekwaamheden, die in dienst stonden van een bekwaam verstand. Zijn arbeid was voor hem niet zoozeer een offer dan wel een zegen voor hem zei ven en over de donkerte van het graf gedragen werd door Psalm 118:7: „De Heer is mij tot hulp en sterkte". De organist zette hierna het orgelspel in, waarop door allen Psalm 118 werd gezon gen. Daarna wees ds. Punselie erop, dat het moeite kostte den band los te maken, die zoovelen met dezen doode verbinden. Toch is het niet alleen de duisternis, welke wij zien, want hij was bereid te ster ven en over de donkeren van het graf zweeft het licht van hierboven. Vervolgens werd besloten met Gezang 58:7, waarna de stoet naar het graf trok. Toen de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten en bloemen in het graf waren gestrooid, bad ds. Pun selie het „Onze Vader". Hierna dankte de oudste zoon van den overledene, mr. D. Huurman uit Gorin- chem, voor de betoonde belangstelling. R.K. Klubo „Esperantista". De gewone 14 daagsche bijeenkomst muntte ook nu weer, zooals gewoonlijk, uit door gezellige sfeer, en leuke stemming. Een der leden gaf in Esperanto een verslag van de bijwoning van het Esperantocon- gres in Rome. welke in Aug. van dit jaar aldaar gehouden is. Onze geestel. adviseur deelde mede zijn cfficieele benoeming ontvangen te hebben en toonde groote belangstelling van de Es- peranto-causerieën. De voorzitter stelde de gelegenheid open het competitiewerk in te leveren en vestigde er de aandacht op, dat zulks voor 15 Dec. moet geschieden. Gistermiddag hebben nog twee Sinter klaasvieringen plaats gehad, 'n Officieele intocht van St. Nicolaas had plaats in de school Medusastraat, waarvoor de ouder commissie in samenwerking met het hoofd der school, den heer Korswagen, had ge zorgd. De heer A. H. Vriend, referendaris van de afd. onderwijs ter gemeente-secreta rie alhier, woonde dit feest bij. In de welwillend door de directie be schikbaar gestelde groote zaal van „Zo- nierlust" was het gistermiddag St. Nico- laasfeest voor pl.m. 300 kinderen van 46 jaar. Uit de werkloozen, gesteund door Maatschappelijk Hulpbetoon, hadden zich dertien personen tot een comité gevormd om den kleinen kinderen der armsten onder de armen een p^izierigen middag te bezor gen. Onder goedkeuring en alle mogelijke medewerking van M. H., heeft deze com missie onder leiding van den heer P. Kei zer prachtig werk succesvol verricht. De kinderen zijn heerlijk onthaald op versna peringen, op muziek, op poppenkastvertoo- ning, enz. De melkinrichting „de Land bouw" had 200 Liter melk ter beschikking gesteld en aan het einde van den middag werden de kinderen nog verrast door 'n fraai stuk speelgoed, dat, dank zij den heer P. Nederlof, tegen miniemen prijs kon wor den aangeschaft. Er werd natuurlijk naar hartelust gezon gen en Sinterklaas met Zwarten Piet was voortdurend het middelpunt van aller be langstelling. Ten nadeele van mej. A. alhier is uit een handtasch, welke zy aan haar onbeheerde fiets had laten hargen, een taschje ont vreemd met een klein bedrag aan geld en eenige snuisterijen. Door een ingezetene is bij de politie ge klaagd, dat een onbekende man christelijke blaadjes te koop aanbood, waarvan de op brengst ten goede zou komen aan de Ver. van Geloovigen. Deze ver., gevestigd Langebrug 63. geeft echter geen geschriften uit. Men zij dus op zijn hoede. UIT DE RIJNSTREEK EEN LEIDENAAR ERNSTIG GEWOND. De toedracht der zaak niet opgehelderd. Waarschijnlijk gisteravond heeft alhier een ongeluk plaats gehad, dat door de po litie nog niet tot oplossing kan worden ge bracht. Hedenmorgen n.l. om 5 uur werd de politie gewaarschuwd, dat op Geestdorp een man was aangereden. De dienstdoen de agent, die aanstonds naar de aangedui de plaats ging, kon echter niets ontdek ken en ook nadat hij hulp van zijn collega had ingeroepen was er van een gewonde niets te bespeuren. Tot echter een boeren knecht hen kwam vertellen, dat in zijn stal een man lag, die gewond was. De agenten gingen er heen en troffen daar een man aan, kreunende en wartaal sprekend. Aanstonds werd dr. v. d. G. gewaar schuwd, die verzocht den man naar den deel over te brengen, waar hij hem onder zocht en bevond, dat hij er zeer ernstig aan toe was. De man-werd naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek hij te zijn de 66-jarige H. C. G., afkomstig uit Leiden, en in het bezit van een spoorkaartje LeidenUtrecht van 5 December. De politie te Leiden is hiervan in kennis gesteld. Een raadsel is hoe de man daar verzeild is geraakt. Mogelijk is dat de man giste ren naar Utrecht is gereisd en hem Ier hoogte van Geestdorp, dat juist aan dien spoorlijn gelegen is een ongeval is overko men. Welk een ongeval dit is geweest, waar door de man in zulk een toestand is ge raakt is en hoe hij in den stal gekomen is, is echter voorloopig nog een raadsel. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Nader vernemen wij, dat G. in het zie kenhuis te Woerden van de laatste H.H. Sa cramenten is voorzien. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. Ie helft Dec. Voor- of najaarsbemesting? Meer dan de helft der totale kalibemesting wordt in ons land uitgestrooid in den vorm van laagpro- centige kalizouten, die dan meestal in het najaar worden aangewend. Dat is, naar het oordeel van ir. Witteveen, verkeerd. Voor granen is bemesting met kalizout 40 pet. in het voorjaar beter dan met kalizout 20 pet. in den herfst, omdat bij herfstaanwen- ding niet alleen veel chloor, maar ook veel kali uitspoelt. Veldproeven kunnen dit al leen aantoonen, als op kali-armen grond geëxperimenteerd wordt. Hij deed dit op een kali-arm perceel te Oosterwolde en kwam bij rogge tot gunstiger resultaten by aanwending van kalizout 40 pet. in 't voor jaar dan bij uitstrooiing van kalizout 20 pet. in den herfst. Vergeleken werden: 1) geen kali; 2) 300 K.G. kalizout 20 pet. in den herfst; 3) 150 K.G. kalizout 40 pet. in 't voorjaar; 4) 600 K.G. kalizout 20 pet. in den herfst; 5) 300 K.G. kalizout 40 pet. in 't voorjaar. De resultaten, op dit proefveld verkregen, zijn samengetrokken in onderstaand lijstje; de mééropbrengsten en winsten zijn bere kend in vergelijking met de opbrengsten met het niet met kali bemeste veldje. Meerwaarde Kosten der Winst kali-bem. 2) f 18.40 f 5.10 f 13.30 3) f 42.— f 5.70 f 36.30 4) f 30.10 f 10.20 f 19.90 5) f44.10 f 11.40 f32.70 Ir. Witteveen trekt uit dit resultaat de volgende conclusie: De grootste oogst is verkregen met de zware voorjaarsbemesting, de grootste winst met de lichte voorjaarsbemesting. Let men behalve op hoeveelheid ook op kwa liteit (wat vooral van belang is als men den oogst als zaaizaad- wil verkoopen) dan heeft ook financieel de zware voorjaarsbe mesting het beste resultaat geleverd. Dui delijk blijkt uit deze proefneming en dat is het hoofdresultaat dat bij najaarsbe mesting met laagprocentige zouten, een aanzienlijke hoeveelheid kali uitspoelt en dus voor de prod, verloren gaat. Wij moe ten onze geheele kalibehoefte uit het bui tenland betrekken, het is een nationale fout, dat wij zulks doen door in hoofdzaak laagprocentige zouten te koopen. Zoo spoe dig mogelijk moet invoer van laagprocen tige zouten vervangen worden door die van hoogprocentige en gezuiverde zouten. 52 millioen K.G. kali in den vorm van laag procentige zout kost ongeveer 4.2 millioen gulden. Als daarvan 14 deel door uitspoe ling verloren gaat, zou dat voor ons land 1 millioen gulden per jaar beteekenen. Tot nog grooter bedrag komt men door, uit gaande van bovenstaande proef, het land bouwkundig resultaat van 52 mill. K G. voorjaarskali. Nationaal zou men een be zuiniging bereiken van 26 mill. K.G. kali, berekend tegen 8 cents per K.G., zou dat een jaarl. winst van pl.m. 2 millioen gulden uitmaken. Voor de keuken: (Voeding en Gezond heid). Hebt u wel eens van Dr. Hindhede gehoord of geiezen? Indien niet, dan raad ik U zeer aan om eens met zijn denkbeel den en de resultaten zyner proefneming kennis te maken. Zoo af en toe willen we u hier iets van hem meedeelen. Dr. Mik- kel Hindhede is een Deensch geleerde en onderzoeker, thans 73 jaar, die al meer dan 30 jaar propagandist is voor een een voudige eiwitarme voedingswijze. En hü is zelf een levend bewijs van de deugde lijkheid van zulk een voedingswijze. In den grooten oorlog is hij voor zijn land en volk zeer verdienstelijk gewest. Hij wist de Regeering te bewegen om vier-vijfde van den varkensstapel te doen afslachten en tegen hooge prijzen naar Engeland en Duitschland ui; te voeren, en evenzoo werd een derde van den rundveestapel afge slacht. Dit gaf een enorme besparing van voedsel voor menschelijk gebruik: van gerst, aardappelen en tarwezemelen. Op deze wijze werden de Denen voor den hon ger bewaard en zij hielden zich er goed bij: 't resultaat was een triomf voor Hind hede. Hij nam in den loop der jaren op zichzelf en met anderen allerlei voedings- proeven. Zoo probeerde hij in 1911 hij, twee mannen en twee vrouwen om van bijna uitsluilend vleesch te leven. Reeds na drie dagen moesten zy er mee ophou den, daar ze allen min of meer ziek wer den. Men zegt wel, dat de Eskimo's alleen van vleesch leven, maar dat is volgens H. een dwaling: zij leven meer van spek dan van vleesch, vijf zesden der calorieën (warmte-eenheden) van hun voedsel zyn van vet afkomstig. Hindhede probeerde ook van wittebrood met boter en Weener brood met thee en koffie te leven een kost zegt hij, die helaas meer en meer in gang vindt by de lagere volksklassen en voor de Vaticaansche Wereld tentoonstelling in 1936 te Rjme Loten zrn verkr. gbaar a ft.— bij: Aöm. „De Leidsche Courant", Papengraciit 32, Leiden Leiden: Fr. Th. Goddyn, Heerenstr. 83E. Aarlanderveen: Jac. Groen in 't Woud. Alphen: Jac. v. Vliet, v. Mandersloostraat Bodegraven: Jac. Walraven, Oud- Bode- gravensche weg. Boskoop: Th. Overes a. d. Gouwe. Hazerswoude Dorp: W. Vroegrijk. Hazerswoude Grnd.: J. Borst. Hoogmade: J. Colijn. Katwijk a. d. Rijn: G. v. d. Nouweland, Kerkstraat. Langeraar: A. A. Bocxe Leidschendani: A. v. Lochem Achterweg. Leimuiden: B. Verheugd, sigarenmagazijn. Lisse: J. Wassenaar, Vreewijk. Lisse: G. Meijer, Voortlaan. Nieuwkoop: Joh. v. d. Voorn Pzn. Nieuw veen: A. Lenting, Kerkstraat Noordwijk: G Wassenaar, v. Limburg Stirumstraat. Noordwijkerhout: C. Kortekaas, Buurtw. Noorden: Herman Knaap. Oegstgeest: 'T. Cornelisse, Rijnzichtw. 100 Oude Wetering: H. Vesseur. Oud-Ade: J. P. Uljee. Roeiofarendsveen: B. Paauw, Boekhandel. Rijpwetering: W. v. Diemen Jzn. Sassenheim: Mej. Wed. A. Weyers, Hor tuslaan. Stompwijk: P. Wensveen. Ter Aar: P. Hoogervorst, Aardam. Voorbout: J. Diemei, Heerenlaan. Voorschoten: W. v. Noort Voorschoten (Vink): S. Langeveld. Warmond: Mej. Wed. G. de Winter, Dorpsstraat. Wassenaar: W. C. v. d. Hulst, Achterweg. Woerden: J. J Noordermeer, Utrechtsche Straatweg 51. Zoeterwoude (Dorp): Jac. Zandbergen, Noordbuurt. Zoeterwoude (H. R.): C. Vlasveld. Zoeterwoude (Weipoort): G. v. d. Akker. Zevenhoven: A. J. de Groot H. Pzn. Zoetermeer: Th. Adegeest, Stationstraat. BURGERLUIE STAND Wat is er met jou aan de hand. Jansen ga ie op reis naar de Noordpool? Nee.maar Kareltje neemt alleen le vertraan in, als ik eskimo met hom speel! die waarschijnlijk de voornaamste reden is van de ontaarding der jeugd. Hij werd ziek en ellendig evenals zijn helper Mad- sen. die daarentegen zich buitengewoon behagelijk gevoelde toen hy grof tarwe brood (Grahambrood) gebruikte. Dit geeft werk aan de tanden en de darmen, bevor dert de spijsvertering en geeft vlugge en overvloedige ontlasting. TELEGRAMMEN DE LUCHTVERBINDING MET GROENLAND. KOPENHAGEN, 6 Dec. (A.N.P.) Mi nister Stauning heeft in het Folketing bij de behandeling van de begrooting gespro ken over de plannen betreffende een lucht- verbinding met Groenland. De Pan American Airways, aldus de mi nister, heeft den wensch te kennen gege ven deze kwestie nader te bestudeeren, waarna een overeenkomst is gesloten met deze maatschappij. Binnenkort zullen eenige proefvluchten worden gemaakt. MARKTBERICHTEN LEIDEN. Geboren: Sijtje, d. van W. F. v. Es en J. v. Polanen. Ondertrouwd: J. G. v. Heuzen jm. 25 j. en J. Ravensbergen jd. 24 j. Overleden: K. Vonk m. 32 j. M. v. Gelder-Heijmans wede. 89 j. 10 Vette schapen 200: 1420, handel matig, Vette lammeren 800: 1014, han del matig; Weideschapen: 439: 912, han del matig, Mestvarkecis 376: 17—29, han del traag, Biggen 343: 810,5, handel traag. Bokken en geiten 15: ƒ23 handel matig. 6 Dec. Kaas. Aanvoer 57 partijen, Goudsche kaas 38, Leidsche kaas 19 - rt. Ie s. Goudsche kaas 2323,5, 2e s. ƒ21 22, le s. Leidsche kaas 1819, 2e soort ƒ1617.. Handel matig. ALKMAAR, 6 December. Kaasmarkt. Aangevoerd 41 stapels, zijnde 78.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 19.per 50 K.G. Fabriekscom missie f 16.50. Boerenkaas kleine f 17. Handel stug. DELFT, 5 Dec. Vee. Aanvoer 9 paar den, 38 runderen, 87 nuchtere kalveren, 312 magere varkens, 508 biggen en 5 gei ten of bokken. Paarden 60160, kalf- koeien 85210, varekoeien 60135, nuchtere kalveren f 412, magere var kens ƒ1536, biggen ƒ615, geiten of bokken 36, Rundvleesch par K.G. 30, 40 en 48 cents. 5 Dec. Boter. Aanvoer 4 achtste en 1 zestiende vaten, wegende tez. 90 kilo. Handel kalm. NOOTDORP. 5 Dec. Vrije veiling. Aanvoer eieren 1994 stuks. Kipeieren ƒ4.60 5.65, Heneieren 3-4.50, Eendeieren ƒ3.05 3.10, Kippen 4565 ct.. Hanen 5080 ct-, Duiven 8 ct. Kaas 2126 ct. per pond. I EIDEN, 6 Dec. Vee. Aanvoer runde ren 497, id. kalveren 175, id. schapen 1439, id. varkens 724. Stieren 14: ƒ90—195, cch. gewicht) 3240, handel stug. Kalf- en Melkkoeien 82: 90185, handel stug. Varekoeien e.a. 208: ƒ80140, handel stug Vette koeien 170: ƒ90180, ach. gew. 28 46 .handel tamelijk. Pinken 23: 60 90, handel stroef. Graskalveren 49: Vette kalveren 21: ƒ30—80, sch. gew. 4474, hardel vlug. Nuchtere kalveren 105: ƒ5 W1SSELNOTEEKINGEN (.AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 32'L Londen 7.26 New York1.47L2 Parijs 9.73 Brussel 24.87 Zwitserland 47 78 Milaan Madrid 20.20 Oslo36.55 Kopenhagen32.45 Stockholm 37.50 Praag 6.10 Weenen Boedapest Prolongatie 3 pCt. BEURSOVERZICHT. Op de Amsterdamsche effectenbeurs heeft men de laatste dagen in hoofdzaak rekening gehouden met „Amerika" maar daarom dient niet over het hoofd te wor den gezien, dat er nog andere factoren zijn, waarvan de uitwerking niet buiten be schouwing mag worden gelaten. En in de eerste plaats dient dan te worden gewezen op den internationalen politieken toestand. Zag het er enkele dagen geleden nog naar uit, dat de situatie zich, in verband met het verscherpen der sancties zou toespitsen, zoo zyn er thans aanwijzingen om te veronder stellen, dat een ontspanning zal intreden. Het toepassen van dwangmaatregelen tegen Italië kan in theorie wellicht heel mooi zijn, maar in de practijk van de „groote po litiek" komen zulke middelen niet bijster van pas en het is dan ook niet voor niets, dat alle krachten worden ingespannen om tot een minzame overeenkomst te geraken. Het Italië van tegenwoordig met aan het hoofd een persoonlijkheid als Mussolini is nu eenmaal geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken en te eerder zal men zich daarom wel tweemaal bedenken, alvorens dit beestje op de staart te trappen, of in een hoek te drijven. Het „een kat in het nauw maakt kromme sprongen" gaat niet alleen in het dagelijksch leven, maar ook in de politiek op, en daarom laat men niets onbeproefd om een oplossing te vin den, waarmede alle partijen genoegen kun nen nemen. Voor zoover uit de laatste be richten valt op te maken, schijnt men zich op den goeden weg te bevinden. Een andere kwestie, die niet over het hoofd mag wor den gezien, vormen de tegenstellingen tus- schen de politieke partijen in Frankrijk. Zooals bekend behoeft er te Parys niet zoo heel veel te gebeuren om weer een regee- ringscrisis te voorschijn te roepen en men beseft maar al te goed wat daarvan den terugslag op het Fransche ruilmiddel en op de internationale wisselmarkt zou zijn. De laatste dagen was het evenwicht tusschen de diverse toonaangevende valuta weer eenigszins teruggekeerd, in zooverre geen hernieuwde goudbeweging te voorschijnt was geroepen, maar wanneer het kabinet- Laval ten val zou worden gebracht, dan zouden daaraan voor het Fransche devies onaangename gevolgen kunnen vastzitten en de ervaring heeft geleerd, dat de munt eenheden van de andere tot het goudbloc behoorende landen, dan ook een veeg uit de pan krijgen. Afgaande op de betrekkelijke stabiliteit op de wisselmarkt, kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat men algemeen op een eindoverwinning voor Laval rekent, maar de Fransche politiek is even onberekenbaar als het weer en er is slechts een geringe ontlading noodig om een donderbui te doen losbreken. Ondertusschen schijnt men aan het Damrak op het oogenblik van alles maar het beste te hopen, want de grond stemming blijft geregeld goed. Alléén laat de handel, afgescheiden van de Amerikaan- sche waarden dan, veel te wenschen over en dit wijst in ieder geval toch ook weer op een zekere mate van voorzichtigheid.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3