Beleeningen van Jjj^ r effecten EEN GOEDE RAAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Naaicursus voor de vrouwen der werk- loozen. Het comité, bestaande uit dames van elke godsdienstige en politieke rich ting geinstalleerd door den burgemees ter heeft reeds een mooi succes. Er heb ben zich ruim 25 vrouwen van werkloozen aangemeld om den naai-, knip- en verstel- cursus te volgen. Met half Januari zal het werk aanvangen. Ter bestrijding der kos ten, salaris leerares als anderszins, is door het comité een subsidie aan het gemeente bestuur gevraagd. Men kan zich nog aan melden bij de secretaresse Mevr. Franc kenVan Til, Wilhelminalaan 33. Men hoopt ook dezen .naaicursus door een kook cursus te doen volgen. „Onderling Belang". Aan het jaarver slag der Coöp. Verbruiksvereeniging „On derling Belang" ontleenen we, dat het re sultaat der bedrijven niet onbevredigend is, al moet het afgesloten jaar als een cri sisjaar worden beschouwd. Het aantal le den bedroeg 1031. De omzet der bakkerij was 56556,89 (vorig jaar 69.495);-de kruideniersafdeeling boekte 160219,98 3^ (vorig jaar 160032,40). De manufactu- renafdeeling wees aan 48509,72 (vorig jaar 6524,41). Het dividend werd bepaald: voor de bakkerij 5 pet.; voor de kruideniersafdee ling 3 pet. en voor de manufacturenafdee- ling nihil. Het reservefonds bedraagt 23706,08 y«. Konijnendieven. Op 3 plaatsen zijn konijnen uit hun hokken gehaald: het loopt tegen Kerstmis! Bloembollen in beslag genomen. Op vermoeden van overtreding der bepalin gen van de Landbouw Uitvoerwet zijn door de ambtenaren van den Plantenziekten- kundigen Dienst, bijgestaan door de ge meentepolitie, vijf groote kisten bloembol len in beslag genomen. De inhoud der kis ten was in hoofdzaak ziek en bleek verder niet te voldoen aan de eischen door de wet gesteld. KATWIJK. Aan het verkeerde adres. Zooals we onlangs hebben vermeld, was er door de besturen der „Kleine Zelfstandigen", de af- deeilng Katwijk aan den Rijn van den R.K. L.T. Bond, en den Ned. Tuindersbond een actie op touw gezet om te bewerkstelligen, dat aan kleine zelfstandigen steun zou worden verstrekt. Aangezien er in deze ge meente geen Burgelijk Armbestuur bestaat, is er voor deze categorie geen instelling waar men zich voor steun vervoegen kan. Algemeen was men van oordeel, dat deze personen in slechter conditie zijn dan ar beiders. De actie had geen succes. Op grond van een schrijven van Z. Exc. den Minister van Sociale Zaken als antwoord op een schrijven van B. en W. dezer gemeente, werden de diversen verzoeken afgewezen. Deze actie, gevoerd door de drie genoemde vereenigingen, is thans weer in een nieuw stadium gekomen. Genoemde besturen n.l. hebben B. en W. er op attent gemaakt, dat dit college niet aan het juiste adres heeft aangeklopt en de aanvrage had moeten richten tot den Minister van Economische Zaken. En aangezien de Bondsbesturen ook met belangstelling uitzagen naar het verloop van deze aangelegenheid, zijn ge noemde besturen, in overleg met het hoofdbestuur, weer te samen gekomen en besloten opnieuw een verzoekschrift tot B. en W. te zenden betreffende hetzelfde ver zoek, doch tevens de vraag zich te willen wenden tot den Minister van Economische Zaken. Genoemde besturen melden ons, dat, waar de actie van allen zijden, o.m. door het hoofdbestuur van de Kleine Zelfstandigen, van den Ned. Tuindersbond, den L.T.B., en ook door de veilingvereeniging „Flora" te Rijnsburg wordt gesteund, redelijk ver wacht mag worden, dat uiteindelijk het doel bereikt wordt, temeer daar het hier geldt een streekbelang. KATWIJK AAN DEN RIJN. St. Nicolaas. Ze waren de laatste da gen wel wat triestig, niet in de goede stem ming, zoo een weinig teleurgesteld, de kin dertjes van de Kleuterschool en van de St. Jozefschool. Het ging al zoo dicht naar 5 Dec. en men hoorde maar niet of de groote man, de goede Sint ook dit jaar hen een bezoek zou brengen. Totdat eindelijk, doch nog vroeg genoeg, per vliegpost een brief kwam, meldend, dat hij ook nu Katwijk niet vergeten zou. Integendeel. Met de „Santa Lucia" zal St. Nicolaas Donderdag middag om kwart over twee arriveeren en zal dan te ongeveer half drie bij de Kleu terschool zijn. Hij zal namelijk met een versierde auto drarheen worden gebracht. Het parochiehuis zal nog voor de komst van den goeden Sint in gereedheid kunnen worden gebracht en de kinderen dienen eenigen tijd te voren, n.l. te half twee, aan wezig te zijn. Van half twee tot St. Nicolaas komt is door het bestuur van K.K. gezorgd, dat voldoende variatie is om den tijd te dooden en als de goede Sint is aangekomen, danja, dat mogen we niet verklappen. Doch daarover later. De kinderen kunnen dus nu over de komst van St. Nicolaas ge rust zijn en we nemen aan, dat, over wat hen te wachten staat, de hartjes kloppen. LISSE. Volksbond. Vanwege de afdeeling van den R. K. Volksbond werd gisteravond de tweede cursusavond gehouden met een vrij goede opkomst. De Weleerw. heer H. de Greeve zou op dezen 2den cursusavond het onderwerp „Het karakter van den mo dernen staat is kapitalistisch" behandelen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. ook op Pastoor H. J. Thomann en de Pater uit Huize Pius. De voorzitter, dè heer J. P. de Koning, sprak een welkomstwoord. Spr. deelde mede, dat het Sint Nisolaasfeest voor kinderen der Bondsleden in de paro chie van St. Agatha dit jaar niet door gaat, doch wel voor die uit de parochie van de Engelbewaarders. Vervolgens, dat het Bondsgebouw als ontspanningslokaal voor werkloozen zal worden opengesteld op Maandag 16 December. Hierna verkreeg Pater de Greev® het woord om zijn bo- venaangegeven onderwerp te behandelen. In den breede zette spr. uiteen, hoe het egoïsme hoogtij viert. De diepste oorzaak van de bestaande wantoestanden is het voorop stellen van het eigen-belang. Men heeft het egoïsme willen maken tot een oorzaak van den welvaart. Dat is de groote dwaling. Het winststreven is in on zen tijd de leidende maatstaf geworden. In de middeleeuwen produceerden men voor de behoeften van de markt en de behoeften van den mensch werden niet kunstmatig opgevoerd. De behoeften wa ren in dien tijd de maatstaf van de pro ductie. De nieuwe tijden brachten een ge weldige verandering. Men opende het cre- dietwezen en gelijktijdig opende men de wereldmarkt waardoor men geen overzicht had van de behoeften. Men kreeg door het credietwezen ook de opvoering van de be hoeften, hetgeen spreker op zeer duidelijke wijze belichtte. Thans is het regelend be ginsel het, maken van een zoo groot moge lijke winst. Dit zou nog niet zoo erg ge weest zijn als het maar gebleven was bin nen de perken van de moreele orde. Het gevolg is geworden een onverzadigbare hebzucht. Het winststreven is geworden een noodzaak waaraan de wereld zich niet kan ontworstelen. Het kent geen eindpunt, om dat er geen enkele maatstaf is. De wereld is geworden een fabriek, een installing, om alleen maar winst te maken. De eisch van rentabiliteit maakt de mensch tot slaaf. Al les wordt daaraan ondergeschikt gemaakt. Iedereen gevoelt dagelijksch aan den lijve, dat we door dit systeem geregeerd worden. Aan den wortel Van den nieuwen tijdsnoet staan de echt christelijke beschaving, de christelijke solidariteit zooals Quadragesi- mo Anno ons voorhoudt. De nieuwe wereld zal moeten beginnen met boete.en gebed, alzoo besloot spreker zijn pakkende rede, waarop een luid applaus volgde. Na het dankwoord van den voorzitter volgde slui ting. NOORDWIJKERHOUT. DE BEGROOTING. Een nieuw tekort van ruim 57.500. Verschenen is de ontwerp-begrooting der gemeente voor 1936. In tegenstelling met vroegere vette jaren, toen de rekenin gen steeds een flink batig saldo aanwezen, zijn de .rekeningen der diensten van 1932, 1933 en 1934 met een belangrijk nadeelig saldo gesloten moeten worden. De dienst 1932 leverde een nadeelig slot op den gewonen dienst van 48.042,44 op. De dienst 1933 leverde een nadeelig slot van 20.713,16 op. De rekening van 1934 gaf een nadeelig verschil van 4.795,68. Dat 1932 zoo'n belangrijk nadeelig saldo gaf is te wijten aan de omstandigheid, dat midden in dat jaar de gemeente getroffen werd door een plotseling optredende werkloosheid onder de bloembollenkwee kers. De uitgaaf hiervoor vereischt bedroeg niet minder dan 36.908,03. Het spreekt van zelf dat tot belastingverhooging niet meer overgegaan kon worden te meer daar de opbrengst enkeier belastingen reeds de ongunst der tijden demonstreerde en werd de rekening over dat jaar een te genvaller. Het gevolg was, dat voor 1933 de belastingen tot het maximum der hef fing werden opgevoerd en dat nieuwe be lastingen moesten worden ingevoerd, wil de men tot een sluitende begrooting ko men. Waren de uitgaven voor werkloozen- zorg maar gelijk gebleven dan zou het met deze begrooting wel losgeloopen zijn. Deze uitgaven stegen echter tot 79.908.10. Voorts leverde de opbrengsten van de be lastingen allerlei teleurstellingen met het gevolg dat deze dienst sloot met boven vermeld nadeelig saldo. Hiermede ontstond voor de gemeente wat men noemt noodlijdendheid. Tot de Regeering werd het verzoek gericht eene bijdrage te mogen ontvangen over 1932 1933. Op het eerstvermelde verzoek werd afwijzend beschikt, omdat de belastingen niet tot het wettelijk maximum waren ge heven. De Regeering zag klaarblijkelijk voorbij, dat de mogelijkheid van belasting verhooging op het moment, dat de tegen vallers zich openbaarden, niet meer moge lijk was. Wat nu betreft het huishoudelijk tekort 1933 heeft de Regeering te kennen gegeven, dat zij tot een gelijk bedrag een renteloos voorschot aan de gemeente zou verstrekken, wat in 10 jaar moet worden terugbetaald. Blijkt nu dat de gemeente dit 1/10 in een bepaald jaar niet kan dra gen dan eerst verstrekt het Rijk eene bij drage. De dienst 1934 sluit eveneens met een nadeelig saldo maar daarnaast heeft de ge meente 57.143,38 uit deze begrooting moeten stooten omdat hiervoor geen dek king aanwezig was. Men ziet dat het met de financiën der gemeente steeds meer bergafwaarts ging. Ook dit uitgestooten bedrag moet weer over 10 dienstjaren worden verdeeld. Voor 1935 was er tot een bedrag van f 40.645,23 geen dekking en werd tot de Regeering het verzoek gericht om een bijdrage in de gemeentehuishou ding tot dit bedrag. De daarna gevolgde Regeeringsmaatregelen verbeterde de fi- nancieele positie der gemeente door de verstrekking van een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds en eener belastingbijdrage zoodanig dat het tekort in de huishouding tot 13000,werd te ruggebracht. De begrooting 1936 ra^mt thans echter de bijdrage van het Rijk op 57.549,90. Men ziet een enorme stijging, hetgeen niet te verwonderen is als men nagaat dat de uitgaven voor steun aan werkloozen tot 125.000,moesten worden geraamd. Na- KANTOREN TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10 12 uur, Hotel ,van Haatten'' LEIDEN, iederen Vrijdag 1012 uur 7046 Hotel „Bellevue" genoeg alle belastingen moesten op lagere bedragen dan voor 1935 worden uitgetrok ken. De opbrengst Personeele Belasting liep terug van 42000.tot 32000, Vermogensbelasting van 2560,tot f 1360.Gemeentefondsbelasting van 21.750 tot 12.400,Onder dergelijke omstandigheden is het onmogelijk een slui tende begrooting in elkaar te zetten. Om de maat vol te maken leverde de in 1935 gehouden schatting van de waarde der in het Grondbedrijf aanwezige bouw gronden een verschil met.de boekwaarde van 29.671,58 op. Dit nadeelig verschil moet in 5 jaar uit de gewone middelen der gemeente aan het Grondbedrijf worden uit gekeerd, wat per jaar dus bedraagt 5935,58. Maar verder volgt daar ook uit voort dat voor 1936 en volgende jaren geen rentebijschrijving kan plaats vinden en de gemeente uit hare gewone middelen ook aan het bedrijf moet uitkeeren het na deelig slot der baten en lasten van het be drijf. In totaal bedraagt dit f 7.563.06. De verzameling gewonen dienst 1936 wijst in ontvangst en uitgaaf aan 80.436 28. De Kepitaaldienst 221 548 56, in uitgaaf 269.658.36, dus een nadeelig saldo van 48.109,80. Bloembollencultuur. In café „Het Wa pen van Noord wij kerhout" vergaderde Dinsdagavond de afdeeling Noordwijker- hout van Bloembollencultuur. De vergade ring was goed bezicht, wat zijn oorzaak wel zal vinden in het feit, dat de agenda zeer belangrijk was. De vergadering werd ge opend door den. voorzitter, den heer E. Oostdam Jac.zn. Deze verheugde zich over het aangenaam bezoek. Spreker wijtte dit aan de zeer belangrijke agenda en aan de fraaie collectie bloemen, welke, zooals ge woonte is op de laatste vergadering van het jaar, verloot wordt. De voorzitter wees op den ernst der tijden en sprak de hoop uit, dat er toch spoedig verlichting zal ko men. Spreker wees er op, dat gedurende de 25 jaar, dat hij voorzitter is, het nog nooit is voorgekomen dat er als punt op de agenda stond vermeld: „Verkiezing van een algemeen voorzitter". Hij hoopte, dat een waardige opvolger van den heer Kre- lage door de vergadering zou gekozen wor den. Hierna verklaarde hij de vergadering voor geopend en las de secretaris de notu len van de vorige vergadering voor, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Hierna vond de verkiezing plaats van 2 afgevaardigden naar de te houden Alge- meene vergadering te Haarlem. Gekozen werden de heeren: E. Oostdam Jaczn., en L. M. van Noort. Tot plaatsvervangers de hee ren Guldemond en J. v. d. Berg Wzn. Hierna kwam aan de orde verkiezing van een Algemeen Voorzitter. Alvorens hiertoe over te gaan wijdde de voorzitter eenige hartelijke woorden aan den aftre denden voorzitter, den heer Krelage. Spr. zeide te kunnen getuigen, dat de heer Kre lage de rechte man op de rechte plaats was. Hij wist orae en tucht te handhaven op alle vergaderingen en heeft veel bijge dragen tot verheffing van het bloembollen vak en van de vereeniging. De voorzitter wenschte den heer Krelage een welverdien de rust toe en sprak de hoop uit, dat hy nog lange jaren op zijn opvolger zou neer zien en op de toestanden van het bloem bollenvak. Spreker haalde nog aan, dat den scheidenden alg. voorzitter veel heeft gedaan voor de verschillende tentoonstel lingen welke zijn gehouden. Hierna werd gelegenheid gegeven de can didates t.w. dr. Dijt, dr. Verhagen en D. W. Lefeber, aan te bevelen. Door het lid M. v. Noort werd de candidatuur van dr. Dijt aanbevolen en door de leden G. Ver- degaal en J. v. d. Berg Verdegaal de can didatuur van dr. Verhagen. De heer van den Berg zeide, dat we iemand moeten benoemen met een koel verstand die zich niet laat leiden door impassies. Spreker beveelt ten sterkte aan dr. Verhagen, omdat dr. Dijt een man is van anti-saneering. Spreker zeide: We moeten dr. Verhagen nemen, omdat we dan iemand krijgen die in de vereeniging is ingegroeid en een sterke voorstander van devaluatie. De voorzitter zeide in zijn kwaliteit als lid aan te bevelen dr. Dijt omdat deze een man van ondervinding is, iemand uit de practijk. Dr. Dijt, vervolgde spreker is een bestudeerd man en in het vak zelf opge groeid, eveneens is hij een sterke voorstan der van devaluatie. Hierna werd tot stemming overgegaan. In totaal werden 31 stemmen uitgebracht, t.w. 20 op dr. Dijt en 11 op dr. Verhagen, zoodat dr. Dijt door de afdeeling tot Al gemeen Voorzitter is gekozen. De afge vaardigden stemmen dus op de Alg. Verga dering voor Dr. Dijt. Vervolgens werd tot stemming overge gaan van 3 hoofdbestuursleden. Gekozen werd in de vacature-J. Valkenburg de heer P Seignette uit Beverwijk. In de vaca ture J. C. v. d. Meer de heer N. Zandber gen uit Rijnsburg en in de vacature J. Roes te Heemstede: P. de Zeeuw, van Nieuw^ Vennep. Daarna werd den beschrijvingsbrief be handelt voor de algemeene vergadering. De vergadering hechtte haar sanctie aan het besluit van het hoofdbestuur om 5000. uit het reservefonds te nemen tot gedeel telijke dekking van het tekort op de Flora tentoonstelling. De voorstellen van de afdeelingen Boven- karspel en Wassenaar om op de algemeene vergadering in behandeling te nemen het punt tot beëindiging van de saneering b\j de regeering aan te dringen, werden door de vergadering met 16—15 stemmen ver worpen. Eveneens werd het voorstel-Voor hout tot afschaffing van de minimumprij zen verworpen. Aan het einde van de vergadering deel de de voorzitter mede, dat hij zich voor genomen heeft na een 25-jarigen loopbaan, als voorzitter van de afdeeling af te tre den. Hij zeide te meenen, dat zijn taak is afgeloopen en dat een jongeren kracht deze moet overnemen. Algemeen zal dit voornemen van den voorzitter worden betreurd, doch men zal dit onverwachte besluit dienen te respec teeren. Na de sluiting werd overgegaan tot ver loting der planten. „Ons Genoegen". De in Haarlem ge speelde competitie-wedstrijd „Theorie en Practijk I"„Ons Genoegen I", heeft weer een flinke overwinning voor de Noordwij- kerhouters opgeleverd, zoodat „Ons Ge noegen" thans de tweede plaats bezet in de eerste klasse. Het verloop aan de borden was als volgt: Theorie en PraktijkOns Genoegen. H. de ReusJ. Schilder 11 P. HollenbergC. Zuiderduin 02 A. BronstringW. v. d. Oetelaar 02 J. v. d. Kroft—P. C. de Haas 0—2 B. v. d. KroftJ. Smit 11 A. KlaverTh. Jansen 02 C. Koek—C. Borst 2—0 G. OvertoomH. v. d. Berg 20 Jac. v. d. KroftP. Kaptein 02 J. ValkJ. van Gijlswijk 02 6—14 Een pracht succes! Geboren: Martha Cornelia d. van J. P. de Jong en G. H. M. Sampers Catha- rina Johanna d. van J. W. Franck en A. van den Berg Simon Petrus Gerardus z van G. Lemmers en J. A. Vreijling Jan z. van P. Laros en J. Kruit Thea Maria Theresia d. van P. C. van Haaster en A. C. Warmerdam Johannes Marti- nus z. van F. L. van Tol en M. Okkerse Johannes Bernardus z. van L. G. M. Ver min en A. E. Bartels Adrianus Johan nes z. van C. A. van den Berg en W. J. M. van Emmerik Korstiaan Jacobus Johannes z. van J. J. Kroon en P. van den Berg Theodorus Fredericus Johannes z. van Th. Jansen en W. A. Weijers Jo hanna Adriana Theresia d. van F. Salman en P. H. Mens Anna Maria Cornelia d. van B. J. van der Wiel en C. B. Overmeer. Ondertrouwd: C. van den Berg 26 j. en M. W. van Gijlswijk 27 j. Gehuwd: Pieter Cornelis Duivenvoor de 25 j. en Huberta van den Berg 25 j. Leonardus Petrus van Maris 23 j. en Ca- tharina Kleverlaan 22 j. Cornelis van den Berg 26 j. en Maria Wilhelmina van Giilswijk 27 j. Overleden: Jhr. Hyronymus van Alphen 84 j. Maria van Straten 67 j. echtg. van R. van Soeren Gerardus Voorwaïd 69 j., wedr. van M. Kollen Hendrik Harms 73 j., echtg. van C. de Ring. ZILK. Werkloozenhome. Naar wij vernemen zal het Parochiehuis op Woensdag a.s. we derom voor de werkloozen worden ge opend. Het kerkbestuur komt zeker alle lof toe. SASSENHEIM. K.S.A. In de gehouden vergadering van het plaatselijk comité der K.S.A. werd verzocht ook dit jaar de zaal van K.S.A. weer disponibel te stellen voor de werk loozen, zoodat waarschijnlijk binnen kor ten tijd de werkloozen weer onderdak zal worden verschaft. Sint-NicolaasfeesL Gisterenmiddag had in het K.S.A.-gebouw het jaarlljksche kinderfeest plaats van de kinderen der leden van den R. K. Volksbond. St. Nico laas was nu echter zelf niet gekomen, doch de tractatie was er niet minder om. Allen hebben genoten van de film, waarmede ze tot ruim 6 uur bezig zijn gehouden. Bij het naar huis gaan werd aan allen nog een pakket overhandigd, waarna allen met een blij gezicht huiswaarts keerden. IJsclub. In de zaal van „Het Bruine Paard" hield gisteravond bovengenoemde vereeniging een algemeene vergadering, welke maar matig was bezet. De voorzitter, de heer G. Vjasveld, ver welkomde de aanwezigen. Volgend seizoen zal de vergadering in een geschikteren tijd worden gehouden. Door den secretaris, den heer Beije, werden de notulen gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Uit het financieel verslag van den heer A. v. Breda bleek, dat was ingekomen 139.39, waaronder een batig saldo van vorig jaar. De uitgaven bedroegen 101.30 •Het batig saldo bedraagt thans 38.63. De bescheiden, nagezien door de heeren v. Bruggen en Kaptein, werden in orde be vonden. Aan de leden werden hierna sigaren ge presenteerd. Volgde bestuursverkiezing. De aftreden den C. P. v. Lierop, J. v. d. Meer en P. M. Beije werden herkozen en als nieuw be stuurslid B. Kaptein. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht. Het bestuur ontraadt finantieele uitgaven. Het oog blijft steeds gevestigd op de kin derijsbaan in het park, waarbij steeds een baan geveegd wordt. Voorts wordt weer telkens een baan geveegd op de Z.H. ba nen. Overwogen werd in de toekomst een ijsbaan te stichten. Het is echter zaak dat de leden bij elkaar blijven. Tenslotte werd nog meegedeeld dat de leden bij even- tueele ongevallen verzekerd z(jn en dat junioren zich kunnen verzekeren tegen 25 cent tot den leeftijd van 18 jaar. Voor toe risten is 3 jaar geleden een sterrit uitge schreven, welke nog niet is volbracht. Daarvoor is nog steeds gelegenheid. Ook is door het H.B. gezorgd voor pontons, be schikbaar gesteld door de militaire auto riteiten. Met een verloting werd de bijeenkomst besloten. Biljarten Stand van den wedstrijd om het Persoonlijk Kampioenschap biljart van van Sassenheim op Maandag 2 December. gesp.gew.ha. pt. Gerard Zandbergen 8 7 14 C. Guldemond 8 7 14 J. Diederiks 6 5 54 10 J v. Reisen 6 5 10 Chris Hom an 7 5 10 P. Koning 7 5 10 G. van Diest 8 5 10 A. J. v. d. Wiel 6 3 6 A. H. Copini 7 3 6 Bern. Schreuder 7 3 6 Th. van Velzen 8 3 6 Chris Zandbergen 8 3 6 Ep. Postma 6 2 4 Th. Landweer 7 2 4 R. Haver 7 1 2 J. Hoogervorst 7 1 2 Jac. van Dorp 7 0 0 Het hoogste gemiddelde alsmede de hoogste serie staat nog op van J. Diederiks en wel met 7 14 en 54. Er staan nog vier spelers aan den kop, die alle vier maar een partij hebben ver loren en wel de heeren Gerard Zandber gen, G. Guldemond, J. van Reisen en J. Diederiks. Het beste partij werd Maandagavond ge speeld door G. van Diest, die tegen Bern. Schreuder wist te winnen met 100 car., 23 brt. h.s. 13. Gem. 4.34. Maandagavond in café de Oude Post voortzetting der wedstrijd waaronder de partijen DiederiksG. van Diest te 8.45 CopiniJ van Reisen te 10.25, G. Zandber genChris Zandbergen te 6.30 u. Aanrijding. De jeugdige O. reed gis- stermiddag met zijn rijwiel in de Hoofd straat tegen een auto, welke de Kerklaan insloeg. Behalve een gebroken been kreeg hij een ernstige hoofdwond. Hij werd bij den heer Verlint binnengedragen. Dr. Hue- ber verleende de eerste geneeskundige hulp en op diens advies werd hij naar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht. TER-AAR. E. H. B. O.-cursus. In Juli had de Graal de noodige stukken ingediend, welke noodig zijn om in aanmerking te komen voor het organiseeren van voornoemden cursus, en nu pas vorige week heeft zij toestemming ontvangen om een dergelijke cursus te geven. Naast de Graal hebben ook het Wit-Gele Kruis en de afdeeling Nieuwveen van het Oranje-kruis hun steun toegezegd. De eerste cursus werd gegeven in het Graalhuis onder leiding van dr. Post-Uiter- weer. Het aantal deelneemsters heeft ze ker de verwachting overtroffen, want niet minder dan 45 meisjes hebben zich opge geven en hopen na de noodige studie het diploma te behalen, al zij opgemerkt, dat de eischen voor zoo'n brevet hoog gesteld worden. Mochten er meerdere zijn, die idee heb ben om dezen nuttigen cursus te volgen, dan kunnen zij zich a.s. Vrijdagavond op geven aan het Graalhuis. De kosten zijn zeer gering, alleen moet het studiemate riaal, één boekje, door de cursiste betaald worden. Wij wensehen den leider succes met de zen eersten cursus. Misschien is er volgend jaar gelegenheid, dat ook de St Joseph- Gezellen, die al eerder een voorstel gedaan hebben in deze richting, een E.H.B.O.-cur- sus kunnen volgen. VOORSCHOTEN. Poging tot inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd door een be waker van de Eerste 's-Gravenhaagsche Nachtveiligheidsdienst op een afgesloten terrein, waar een koffietent van den heer L. is geplaatst, aan den Veurscheweg, al hier een onbekende man aangetroffen die voorgaf daar te zijn gaan slapen. Aange zien zijn jas in zijn nabijheid was opge hangen, kwam dit den waker wat verdacht voor en sommeerde hij een juist passee- rende vrachtautobestuurder om den onbe kende mee te nemen naar de politie. Hoewel de man voorloopig bij zijn ver klaring bleef, bekende hij, nadat gebleken was, dat er een poging tot inbraak in de tent was gepleegd, zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Hij gaf op genaamd te zijn H. J. B., oud 19 jaar, wonende te 's-Gravenhage. Hij werd daarna voor den Burgemeester geleid en ingesloten. Daarna is hij overgebracht naar de po litie te 's-Gravenhage, waar hij ook nog gehoord moest worden, inzake heling van r ij wielbelastingmerken. Diploma E.H.B.O. Na gehouden exa men, afgenomen door dr. F. W. C. de Grave, den Haag en dr. H. de Boer, alhier, hebben onderstaanden het diploma E.H. B.O. verkregen de dames: Mej. A. P. Bal- foort, Mevr. C. Bouw-van Santen, Mej. W. Los, Mevr. C. C.- C. ten Kate-Daniëls, Mevr. P. M. A. Offergeld-vgn Ruijven, Mej. C. A. van Veen, en de heeren: P. Goedkoop, J. Waasdorp, L. Schippers, P. J. van Ree, S. de Groot, A. van Santen, H. S. Schooneveld, J. Douwes, N. J. Smit en W. Riesebos. RAADPLEEG VOORDAT U TJW INKOOPEN DOET VANDAAG EN VOLGENDE DAGEN (jyy DAGBLAD DE LEIDSCHE COURANT.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7