AGENDA ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? TIJDELIJKE OPKLARING. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Wes telijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste barmeterst.: 767,8 te la Coruna. Laagste barometerst.: 720,6 te Vestmanoer. De diepe depressie bij IJsland kreeg weer versterking en beheerscht het weer in geheel Europa. De druk over Spanje nam weer iets toe, zoodat de luchtdruk- verschillen weder toenemen, vooral in ver band met secundairen over de Britsche eilanden. Op de Britsche eilanden valt bij krachtigen wind hier en daar regen; in het Noorden natte sneeuw. Aan de Noorsche kust valt regen, sneeuw en hagel. In Zweden nam de vorst af. In Duitschland daalde de temperatuur en valt regen in het Oosten er. Zuiden. Frankrijk heeft bij zware bewolking of betrokken lucht regen in het Zuidoosten. Er is gisteren weer veel gevallen. De algemeene toestand wijst op voortduring van het stormachtige en regenachtige weer met tijdelijke opkla ringen.. LUCHTTEMPERATUUR. 7,6 gr. C. LICH'l OP VOOR FIETSERS ca Van Zaterdagavond 4.23uur tot Zondag morgen 7.16 uur; van Zondagvond 4.22 uur tot Maandagmorgen 7.17 uur. HUUü WATER Te Katwijk aan Zee: op Zondag 1 De cember voorm. 5.45 uur en nam. 6.09 uur; Maandag 2 December voorm. 6.34 uur en nam. 7.02 uur. MARIA CONGREGATIE „HARTEBRUG" (AFD. DAMES) Even nog een klein woordje aan onze Congreganisten over de op a.s. Zondag 1 December plaats hebbende hernieuwing van onze beloften. Of neen, laten wij geen uiteenzettend opwekkend woord gaan schrijven, maar alleen volstaan met de mededeeling naar voren te brengen, dat er dan 's morgens om half acht een Gez. H. Mis zal worden opgedragen met Alg. H. Communie. Moeten wij hier nog iets by- voegen? Weineen toch, alle leden zyn dan vanzelf present, want het zijn toch alle maal Maria-kinderen en zij geven daar graag blijk van. Dus allen aanwezig en dan niet alleen 's morgens, maar ook 's avonds in het Plechtig Lof, Het hand boekje meegebracht. Het Bestuur. SCHENKING AAN DE UNIVERSITEIT Van prof dr. C. C. Uhlenbeck De minister van onderwijs maakt be kend, dat prof. dr. C. C. Uhlenbeck, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier aan de bibliotheek van deze universiteit 'n groot aantal Bascologische en Iberiologi- sche boeken ten geschenke heeft gegeven. Een gedeelte van deze boeken is afkom stig uit de boekerij van wijlen jhr. W. J. van Eys. Dit gedeelte werd door douairière van Eys aan prof. Uhlenbeck afgestaan on der voorwaarde dat de boeken naar de universiteitsbiblotheek zouden worden ge zonden, wanneer prof. Uhlenbeck er geen gebruik meer van zou maken. Ongeveer 20 jaar geleden ontving de bibliotheek van jhr van Eys een aantal boeken ten ge schenke, geschreven in het Baskisch en Iberisch. De thans ten geschenke ontvan gen verzameling bevat een zeer uitgebreid materiaal voor het bestudeeren van deze bijzonder merkwaardige taalgroep. De regeering heeft met erkentelijkheid dit geschenk aanvaard en den schenker dank betuigd. Geveilde perceelen. Ten overstaan van de Notarissen S. J. Ruizeveld te Zoeterwoude en W. A. Caron te Voorschoten. Woonhuis met stalling, erf en weg te Zoeterwoude Besjeslaan: in bod: ƒ21420, kooper de heer S. P. van Kins qq te Leiden voor 1845. Gebouw „Nieuwe Cronensteyn" ingericht voor woonhuis en café-restaurant met tuin en erf en naast gelegen grond te Zoeterwoude aan den Vlietweg en Vrouwenweg na mijningin bod 8400, kooper de heer Jac. Overde- vest te Stompwijk voor 8900. Hedenmiddag .vond op het hoofdbureau van Politie met eenige plechtigheid door het bestuur van de Leidsche Reddings-Bri- gade de uitreiking plaats van haar speciale eere-medaille, aan den agent K. Mulder voor zijn moedige redding op Zaterdag 16 Nov. j.l. Verder heeft de L.R.B. ook nog medailles toegekend aan mej. G. van Ber gen voor een redding op 20 Sept. 1934; aan den heer P. Chaudron voor een redding op 20 Mei 1935; aan den heer Kikkert voor een redding op 5 Juni 1935. Deze medail les zullen binnenkort ook worden uitge reikt. W ON1N GBOUWVEREENIGIN G „ONS BELANG" Tuintjes-wedstrijd Gisteravond had in een der zalen van „Oud Hortuszicht" de uitreiking plaats van de prijzen aan de deelnemers aan den tuinwedstrijd. De voorzitter van de tuintjes-commissie, de heer Joh. Ph. v. d. Bosch, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder het be stuur van de woningbouw vereen., de jury: de heer en Jonker, Mater en Lagendijk, en den humorist-pianist, den heer Joh. v. d. Broek. Spreker uitte zijn vreugde over de groote opkomst en gaf vervolgens een kort overzicht van de werkzaamheden van de tuintjes-commissie in het afgeloopen jaar. Naast de twee tuinkeuringen hadden dit jaar ook twee excursies plaats, en wel: naar de kweekerijen van de heeren v. Eg- mond en v. d. Lubbe, beiden te Oegst- geest. Over veel belangstelling van de zijde der deelnemers valt niet bepaald te spre ken, al maakte het bestuur van de woning- bouwvereen. hierin een uitzondering. Dank bracht de voorz. aan het bestuur van „Ons Belang", voor de financieele medewerking, waardoor het mogelijk is geworden, dat velen een prijs kon worden toegewezen. Gaarne bracht spreker ook 'n woord van dank aan de jury, voor hun geheel belang- loozen arbeid, wederom dit jaar betoond. Na allen een gezelligen avond te hebben toegewenscht kwam punt 3: uitslag rapport tuinwedstrijd, aan de orde. De secretaris, de heer S. Kokkedee, maakte het aantal behaalde punten be kend, zoodat een ieder eenigszins kon con- cludeeren of hij voor een prijs in aanmer king zou komen. Alvorens hiertoe werd overgegaan, was het „woord" aan den heer Joh. v. d. Broek, vpor zijn humor, zang en keurig piano-spel, dat direct de belang stelling had van de aanwezigen. Nu trad de heer Jonker voor het voet licht, om, na een keurige peroratie, het tuinieren betreffende, op aangename wijze de prijzen aan de gelukkige winnaars uit te reiken. De heer Jonker is hierin een specialist: voor ieder heeft hy een harte lijk woord, geheel in overeenstemming met den toegekenden prys. Hieronder laten wij de namen der prijs winnaars volgen: Groote achtertuinen: le pr.: Ruis 54 p., D. Pelt Jr. 54 p., H. W. Witte- naar 53 p., v. Donselaar 53 p. 2e pr.: M. Bol 52 p., v. d. Berg 51 p., v. Wendt 51 p., S. Kokkedee 49 p. 3e pr.: J. Janssen 47 p., Joh. Ph. v. d. Bosch 47 p., A. Cornet 47 p., H. de Graaf Jr 46J-4 p., Th. Pet 46 p. 4e pr.: A. de Water 44 p., W. Poel ij oe 44 p., B. Brandt 44 p., J. P. Ouwerkerk 43 p., M. Kiel 43 p., Jac. de Tombe 43 p., H. v. d. Wijngaard 43 p., J. Dreef 42 p., Slig- gers 42 p. Troostprijs: C. D. J. Janssen 40 p., Hun- dersmarck 40 p. Kleine achtertuinen: le pr. D. Galjaard 44 p., Brouwer 43 p. 2e pr.: Joh. v. d. Bos 40 p., H. Oudshoorn 40 p. 3e pr. Verhoogt 39 p., Stouten 39 p. Troostpr.: Cornet 36 p. Vóórtuinen: le pr. v. Wendt 46 p., M. Bol 46 p., C. D. J. Janssen 451'» p. 2e pr.: Paats 44 p., D. Pelt Jr. 43 p., S. Kokkedee 42 p. 3e pr.: Abspoel 41 p., Ruis 40 p. Troostpr.: v. Donselaar 39 p., de Water 38 p., A. Cornet 36 p. De pauze werd aangevuld met een gratis verloting van planten. Hierna nam de heer J. Gerritsen het woord, om als voorz. van de bouwvereen. dank te brengen aan de tuintjes-commis sie en de jury voor hun arbeid, ook in den afgeloopen zomer weer verricht. Spreker spoorde o.m. alle bewoners aan tot deel name aan den wedstrijd; het komt zeer zeker het aspect van de woningen ten goede. Dat we in deze al een eind in de juiste richting zijn, mag spr. dankbaar constateeren. Het parool blijft steeds: bij een mooie woning een mooien tuin. De heer H. W. Wittenaar meende, na mens de deelnemers, zijn dank te moeten uitspreken aan commissie-leden, bestuur van de woningbouwver. en jury. In het bijzonder bracht hij hulde aan den heer Jonker: als chef der gem. plantsoenen is hij gelet op de keurig-aangelegde stads- plantsoenen altijd een propagandist voor amateur-tuiniers. Met een kernachtig woord dankte de heer Jonker. Muziek, zang ernst en luim van den heer Joh. v. d. Broek volgde nu, totdat het ein de van de avond was gekomen en de voorz., de heer Joh. Ph. v. d. Bosch, nog maals allen hartelijk dank bracht voor de royale medewerking. Hiermede was de vierde prijsuitreikings avond terdege geslaagd. JAARVERSLAG DER GESTICHTEN Aan het verslag van het Krankzinnigen gesticht „Endegeest", de afdeeling voor Jeugdige Zwakzinnigen „Voorgeest" en het Sanatorium „Rhijngeest" te Oegstgeest over het dienstjaar 1934, ontleenen we het volgende: De bezetting van Endegeest en Voor geest was iets minder dan in 1933. De man- nen-afdeeling en het jongens-paviljoen waren het geheele jaar volledig bezet; de vrouwen-af deeling en het meisjes-pavil joen hadden eenige open plaatsen. De bezetting van Rhijngeest was iets grooter dan in 1933 met name de le klas se en de 2e klasse B. De 2e klasse A bleef iets onder de gemiddelde bezetting van 1933. Alles tezamen was de gemid delde bezetting bijna 72 patiënten per dag tegen 70.5 in 1933. De. gezondheidstoestand der patiënten was bevredigend. Besmettelijke ziekten kwamen dit jaar niet voor, behalve de ge wone griep in het voorjaar en 3 lichte andere ziektegevallen. De geestelijke verzorging bleef opgedra gen aan. Ds. M. J. Punselie, Pastoor P. M. de Vetten, bijgestaan door Kapelaan Roest en den Israël, godsdienstleeraar V. E. Bloemkoper. De godsdienstoefeningen had den als vorige jaren plaats, evenzoo het catechetisch onderwijs en het bezoek der geestelijken op de afdeelingen. De school voor buitengewoon lager on derwijs werd geregeld door 37 of 38 be zocht, verdeeld over de 3 klassen. Het on derwijzend personeel bleef onveranderd, evenals het leerplan. De 4 fröbel-onder- wijzeressen hadden elk een klasje van 15 tot 20 kinderen. Zooals ook reeds het vorige jaar gemeld werd, ondervindt de werktherapie sterk den invloed der slechte tijden. Vele werk zaamheden, als borstel-maken, draadvlech- ten, netknoopen, moesten zeer beperkt worden wegens onvoldoende afzet. Het beton-maken kon weer beginnen door een bestelling van betonplaten voor de Licht fabrieken. De opzet van cocosmatten ging nog goed; evenzoo het touwknoopen. In de tuinen was steeds volop werk en in verband hiermede, tijdens den inmaak- tijd, ook met het schoonmaken en snijden van groenten. Het aantal werkende patiënten bleef vrywel als vorige jaren. De opbrengst van de moes- en fruittui- nen was goed en bedroeg volgens markt prijzen 14.703 aan groenten en 869 aan fruit, tegen 15.860 en 1499 in 1933. De varkensfokkerij wordt belemmerd door de regeeringsmaatregelen. Dit jaar werden 121 varkens geconsumeerd (markt waarde ƒ6341). Aan het einde des jaars had het gesticht nog 160 varkens. De winst werd berekend op ƒ1804. WELDADIGHEISPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. Voor den 12en keer wordt er alom in den lande getracht door verkoop van post zegels en briefkaarten een belangrijk be drag voor de bescherming van het kind bij een te brengen. De verdeeling der gelden heeft, onder goedkeuring van den Minister van Binnen- landsche Zaken, plaats onder de instellin gen, die zich belasten met de verzorging of uitzending van zieke, zwakke, blinde, doo- ve, doofstomme, gebrekkige, achterlijke, verwaarloosde of misdadige kinderen van alle gezindten. Het Comité voor Leiden en omgeving waaronder behooren de gemeenten Leider dorp, Zoeterwoude, Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Koudekerk, Hazerswoude, Oude Wetering en Zoetermeer, kon in 1934 met voldoening coiystateeren dat, dank zij de krachtige propaganda en de algemeene me dewerking, de opbrergst aanmerkelijk groo ter was dan een jaar tevoren. De nood van de vele instellingen is groot, terwijl steeds meer kinderen verzorging behoeven. Het Comité doet dus weer een beroep op aller medewerking, ook in de buiten gemeenten. De bestelkaarten worden dezer dagen rondgezonden. De verkoop is dit jaar ver vroegd en begint reeds 4 December as. Laat eenieder de bestelkaarten vooral spoe dig terugzenden, opdat de aflevering vlot verloopen kan. De inwoners van Oegstgeest worden erop attent gemaakt, dat vanaf 10 December in het Postkantoor te Oegstgeest niet alleen de Weldadigheidspostzegels, doch ook de briefkaarten ten verkoop zullen worden aangeboden. Namens het Comité voor den verkoop der Weldadigïheidspostzegels en Briefkaarten in Leiden en Omgeving, M. J. E. KWINT, Voorzitter. C. SMITS-DE WIT, Secretaresse Rapenburg 82. J. VAN ZANTEN, Penningm. St. Barbara-Vereeniging. Nu de Novembermaand ten einde is, kan het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging wederom met voldoening op de. jaar lijks te houden bidstonden terugzien. Werden deze den eersten Zondag der maand geopend met een treffende toe spraak van den weleerw. pater v. d. Snoek, den laatsten Zondag was het de zeereerw. heer prof. A. Cleophas, die deze bidstonden sloot met een krachtige aansporing om niet alleen gedurende de Novembermaand, maar ten allen tijde de geloovige zielen - in de gebeden te gedenken. Het bestuur brengt dan ook gaarne een woord van op rechten dank aan beide H.H. Geestelijken, voor de groote welwillendheid jegens „St. Barbara". Ook een woord van dank aan de vele katholieken die geregeld deze bid stonden bezochten. Het bestuur beveelt al len beleefd aan, de circulaire, bij den uit gang van het kerkhof aangeboden, eens aandachtig te lezen. Ongetwijfeld zal het velen doen besluiten zich bij de St. Barba- revereeniging aan te sluiten, hetzij als lid, hetzij als begunstiger(ster). „Pulchri Studio". De leden van bovengenoemde Zangver- eeniging worden opmerkzaam gemaakt, dat de repetitie a.s. Maandag 2 Dec. niet doorgaat, maar is verzet op V r ij d a g 6 Dec a.s. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Gistermorgen te 19.50 uur is de 64-jarige A. H., zonder beroep, wonend in de Witte Rozenstraat, toen hy in de werkplaats van zijn zoon in de Gerard Doustraat achteruit van een zoldertrapje liep, van zeven treden gevallen en met het hoofd op een betonnen vloer terecht gekomen. Met een lichte her senschudding en een verwonding aan het hoofd werd de man door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. LEIDSCHE EXPLOITATIE MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. Een nieuwe vergadering noodzakelijk. In hotel Krasnapolsky te Amsterdam had gistermiddag een vergadering plaats van de houders der 5% pet. obligaties van de Leidsche Exploitatie Mij. van Onroeren de Goederen, teneinde een voorstel te be handelen om de couponbelasting voor den tijd van drie jaar uit te stellen. Aanwezig waren twee obligatiehouders, uitbrengende twee stemmen. De bijeen komst stond onder voorzitterschap van den trustee der leening, den heer Op de Coul, die constateerde, dat krachtens ar tikel 13 der trustacte, twee derden van het uitstaande kapitaal vertegenwoordigd moet zijn. Dit was niet het geval, zoodat een bindend besluit niet mogelijk was en een tweede vergadering uitgeschreven zal moeten worden. Wel wenschte de trustee een toelichting te geven op het voorstel. Toen het in Sep tember jJ. bleek, dat het lastig zou zijn om gelden te vinden tot betaling der cou pons. heeft de trustee een annonce ge plaatst, dat hij van de directie der maat schappij een bericht van die strekking had ontvangen. Er is toen geen verga dering bijeengeroepen, omdat er nog drie vorderingen waren, welke men wilde in- casseeren. Zij waren op de gemeenten Leiden en Oegstgeest, terwijl de derde uit transport afkomstig was. Het was dubieus of dit geld in October zou binnen komen. Daarom werd een advertentie geplaatst tot oproeping der obligatiehouders. De gemeente Leiden droeg het geld af aan een credietgeefster, die geld te vorde ren had. Deze beriep er zich op, dat de maatschappij niet kon aflossen. Daardoor bleef niets over van het geld. Evenzoo liep het met Oegstgeest. Ook hier werd beslag gelegd. De derde gelegen heid. het transport van verkochte onroe rende goederen, is niet doorgegaan. Door dit alles kon de Octobercoupon niet wor den voldaan en de trustee stelde zich in verbinding met het bestuur. Den obligatiehouders moet nu medege deeld worden, dat er geen geld is en waar om uitstel van rentebetaling noodig is. Blijkens de gegevens van de maatschap pij is er geen sprake van, dat in de eerste helft van 1936 een sluitende begrooting mogelijk is. Ook daarna is geen overschot te wachten. De begrooting wijst reeds zon der de post rentebetaling een tekort aan. Men staat nu voor de overbrugging van dit tekort. Van alle crediteuren werd tot nu toe medewerking ondervonden, ook van de hypotheekbanken, die zeer tege moetkomend zijn. Voor het voortbestaan van de maatschappij bestaat, wat de cre diteuren betreft, alle medewerking. Exploitatiekosten en salarissen, ook dat van den trustee werden opnieuw verlaagd, zoodat op de begrooting voor het a.s. jaar met 1614.— kon worden bezuinigd. Het verzoek tot uitstel van de coupon betaling kon worden onderstreept met de mededeeling: Geld is er niet. Nu blijft over de kwestie van den ter mijn. Zoodra de toestand beter wordt, zal de trustee optreden. De obligatiehouders zullen het gevraagde toestaan onder voor behoud, dat wijziging in den toestand wij ziging zal brengen in de toestemming. De drie jaar zijn bedoeld als een rustperiode. Persoonlijk achtte de trustee den eenigen uitweg het geven van toestemming. Er is geen geld voor rente en aflossing. Er staat geen andere weg dan uitstel open. In antwoord op een vraag van een. obligatiehouder antwoordde de trustee, dat bü niet toegestane niet-couponbetaling het faillissement aangevraagd zou kunen worden. De houders van andere obligaties staan niet onder trust verband. ^Wat die zullen doen. is niet bekend. De tweede vergadering over deze aan gelegenheid werd vastgesteld op Dinsdag 10 December a.s. des namiddags te drie uur in Krasnapolsky te Amsterdam. „Litteris"-uitvoering Gisteravond gaf „Litteris", zooals aan gekondigd, een herhaling van de opvoe ring van het blijspel „Als ik wilde" in den Leidschen Schouwburg ten bate van het Leidsche Dierenasyl. De zaal was goed be zet en alles had een vlot verloop. Dr. A. W. Borgerhoff Mulder dankte na afloop de spelers en bood de dames mevr. Hageman- Verhagen en mej. v. Oortmerssen bloe men aan. Men schat het batig saldo voor het Die renasyl op ongeveer 300. Leidsch Studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo". Op het concert van het Leidsch Studen ten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" op Dinsdagavond a.s. zal als solist optre den de violoncellist Gérard Hekkmg. Hij zal spelen het Violoncelconcert in D-dur van J. Haydn en eenige composities van hemzelf o.a. Menuet pour Casals, bege leid door den heer F. Hengeveld. Voorts te samen met de heeren H. P. Veldhuyzen en B. Hengeveld Requiem voor 3 solo-cel lo's met orkestbegeleiding (bewerking F. E. A. Koeberg) van David Popper. Het pro gramma vermeldt o.a. voor orkest Stra- winsky's Ragtine met cymbalum-solo door Sipos Sandor. De 1ste ploeg niet-voorgeoefenden der lichting 1936, niet bestemd voor de offi ciers- of de onderofficiersopleiding bij het 4de regiment infanterit, wordt 19 Maart voor eerste oefening ingelijfd.. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 11.342.45 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 1398.95 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst, Nieuwe Rijn 22, moeten wor den ingeschreven. LEIDEN. Vrijdag. Uitvoering van Litteris ten bata van het Leidsche Dierenasyl. Schouwburg 8.15 uur. Maandag. Geloof en Wetenschap, lezing met film, „De zeven wonderen van Zuid-Afrika", H.B.S. Mariënpoel- straat, 8 uur. Dinsdag, „St. Raphaël", alleen Tram personeel, R.-K. Volksbond, 8 uur n.m. Dinsdag, Leidsch Studenten Muziekgezel schap „Sempre Crescendo", Stads gehoorzaal 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt waargenomen door de doktoren Jaspers, Kortmann, Meyboom, Poortman en Hovens Gréve. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dokter Varekamp. Te lefoon 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Nov tot en met Zondag 1 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, Tel. 552 en C. v. Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Moo£c{fii£ri, 4 bedaart spoedig met WltyftJiatxU's Éoedecs Per stuk 8ct. Doos 45ct.Bij Uw drogist BIOSCOPEN. Trianon. In den trein van Ostende naar Constan- tinopel zitten vele menschen. En onder die menschen zyn er altijd, die iets voor de politie te verbergen hebben, menschen met slechte neigingen, met weinig gewaardeer de politieke neigingen, met leege beurzen en groote woorden. Hiermede is zoo ongeveer het zevental geschilderd waarmede men in deze „Oriënt Express" kennis maakt. Er is een danseresje, dat van de honger flauw valt en geholpen wordt door een dokter, die een politieke vluchteling is. Er is een dadelkoop man, die zich tegen zijn zin het lot van het danseresje aantrekt. Er is een kweb belende juffrouw met haar man, die zich overal mee bemoeit. Er is een journaliste, die de, bovendien nog doodgewaande, po litieke vluchteling achterna reist en als dit nog niet voldoende mocht zyn, is er boven dien nog een misdadiger, die onderweg, als de trein in Weenen stopt, nog gauw even een moord begaat en in den trein steelt wat hij te pakken kan krijgen. Stof genoeg dus voor een interessante ge schiedenis. Er is trouwens zooveel stof, dat we Kon- stantinopel- niet bereiken, maar dat de ge schiedenis haar einde vindt met een poli tieke sensatie ergens in Roemenië en een gelukkig huwelijk. Alzoo een moderne, sensationeele geschiedenis, die velen zal be hagen. Voor de pauze wordt er in de film „Hoe kom ik aan de film" verteld, hoe drie be rooide zwervers van een jong meisje, dat al even berooid is, een filmster maken. Het is een niet onaardige satyre op Ame- rikaansche filmtoestanden, een caricatuur van den Amerikaanschen filmgeest, al vree zen wij, dat den Amerikanen zelf deze scherpe zelf-analyse misschien wel zal ont gaan. Voor ons is het in ieder geval een vermakelijke spot. Met uitgebreide journaals en een aardig Betty-Boop-teekenfilm een goed program ma voor volwassenen. Lido. Wie had nu ooit kunnen denken, dat Philo Vance trouwen zou! En dan met zulk een lief meisje! De meeste lezers zuli- len Philo Vance wel kennen en hem be wonderen ofhaten; voor degenen, die hem niet kennen (wat als een ernstig ge brek in hun opvoeding beschouwd moet worden) deelen wij mede, dat Philo Van ce de eenigszins hooghartige amateur-de tective is uit de vermaarde politie-romans van den Amerikaan Van Dine. Philo Vance gaat trouwenna eenige gruwelijke moorden te hebben opgehel derd. Schrijven, dat de film „De moord in het Casino", welke deze week in het Lido- theater loopt, „spannend en boeiend" is, zou de indruk, die het publiek ervan krijgt, erg mat en tam weergeven. De film begint met sidderen en rillen en eindigt met ril len en sidderen, tusschentijds geen gele genheid biedend voor èndere sensaties. Het verhaal is buitengewoon goed in el kaar gedraaid. Ieder, die bij den aanvang een weddenschap aangaat over de identi teit van den moordenaar, kan erven ver zekerd zijn, dat hij de weddenschap verlo ren heeft. „De Poolsche Jood" is een film van ge heel ander genre. „Een film van béklem- mende spanning" kondigde de advertentie aan en hoewel men niet alles, wat bios coop-directies over de te vertoonen films gelieven rond te bazuinen, behoeft aan te nemen, deze keer heeft de advertentie niets te veel en eerder te weinig gezegd. Het is een prachtige film van machtig spel. Har ry Baur speelt den door wroeging gemar- telden moordenaar, die, temidden van de grootste feestvreugde, aan zijn misdaad herinnerd wordt. Een grootsche film met diep-menschelijke karakterbeleving.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2