ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 IMTERPAROCHIEELE ONTWIKKELING DER JONGEREN. Cultuur is een hoog vfcoord en er wordt erg mee gesold. Een wilde-dans kunnen wij toch geen cultuur noemen en een neger- jazz evenmin. Natuurlijk is het wel een wilde- en neger-cultuur. Maar 't is hier Afrika niet. Toch heeft het er wel eens iets van weg. Er zijn in ons Europa somtijds van de „be schaafde" menschen, die wanen zich hooger dan anderen, want ze doen b.v. aan hot-jazz, dat noemen ze „knal". Een cul- tureele knal! Wij moeten ons by de ontwikkeling der jongeren niet zoo laten meeslepen door dat soort beschaafde menschen. Wij kunnen toch heusch wel ons zelf blijven en zeker ten opzichte van de cultureele vorming. De vorige maal behandelden wij dien aangaande het hooggestemde „Communie", een geheel eigene uitdrukking over het communiceeren. En wij gaven als onze meening, dat bij goed lezen en begrijpen een Gezel beter zal opvatten het „opgaan ter H. Tafel". Zoo'n lied zouden we kun nen noemen de hoog-cultuur, want de ziel van alle beschaving is de beschaving der ziel. Wy katholieken bezitten toch zeker de beste cultureele goederen, de beste be schavingsmiddelen. Ze liggen voor u in de H.H. Sacramenten. O ja, wij kunnen ons zoo straatarm gedragen, als wij de plomp heid doen zegevieren over de beschaaf- heid; wij zijn ook straatarm, als we ons leven laten rollen buiten de wezenlijke in houd van het geloof om. Wat een prachtig stuk cultuur ligt er niet in de liturgie der Kerk. De indeeling van het kerkelijk jaar, de diverse benoodigdheden en hun kleu ren, de indeeling van een kerkgebouw, het zijn cultuur-goederen voor ons volk. En wat weten wij ervan? Zoo weinig, zoo bitter weinig. Arme menschen, die zich zelf beschaafd noemen en innerlijk leeg zijn. Dat dreigen wij te worden. Tenzij we er vroeg genoeg bij zijn, om radicaal te breken met methodes, die indruischen tegen alle beschaving; tenzij ons egoïsme plaats gaat maken voor dingen van hoo- gere orde, voor zaken der bovennatuur. Beschaving zit toch. niet in de correct heid van uw haardos, evenmin ook in den vouw van uw pantalon; beschaving zit van binnen. In dt kracht van uw geloof, in de vastheid van uw vertrouwen en in de vu righeid van liefde tot God en den even- mensch ligt de factor, die de ziele-cultuur is. Wat al edele taal de Kerk ons predikt, het zal ons niets baten als ons innerlijk leeg en donker is. Want dan gaan we fail liet met ons beginsel. De wezenlijke vorming van jonge men schen kan, in het raam van ons program, zeer goed slagen door het eigen werk, de z.g. zelfwerkzaamheid. Daar is ruimte voor muziek, zang, tooneel, handarbeid in sloy- en zaag werk niet te vergeten; en voor het middel voor alle ontwikkeling, de retraite. Een retraite is wel zeer bijzonder de zelfwerkzaamheid, omdat men als per soon en niet als collectiviteit een retraite moet maken. Het wordt dan pas een prach tig stuk cultuur, als de zaden bij ons in goede aarde vallen, om daarna te rijpen en te groeien en uit te botten tot daden, die voor honderd procent katholiek zijn. Inner lijk moeten we ons vóór alles rijker ma ken. Hier ligt een taak voor onze leekenlei- ders. Zij allereerst moeten zichzelf, als het noodig is, ombuigen; misschien wel totaal verbouwen. Want wie kan de schoonheid aanvoelen van een hoogstaand lied, of van een rijke rede, of van verheffende muziek, of van een zinnebeeldig spel, als het in nerlijk niet ontvankelijk is? Ploeg den bodem om, alvorens te critiseeren. De z.g. beschaving van nu is een hol vat. Zoovelen zijn niet meer beschaafd, zoo velen zijn arm geworden met het prijs geven van de geestelijke cultuur. Als wij die cultuur eens de wereld indroegen? Be schaving zit toch van binnen? S. M. MEDEDEELINGEN. De Studieclub organiseert in December een „Advent-avond". Pater Beijersbergen- Henegouwen van de orde der Kruisheeren zal dien avond komen spreken. De Kerstuitvoering zal ditmaal plaats hebben op Zondag 5 Januari. Er wordt ijverig gewerkt een rijk varieerend pro gramma. Zondag 8 Dec. begint de cursus voor onze adspiranten. Allen dienen aanwezig te zijn, daar deze cursus verplichtend is. De Jaarboekjes verschijnen nu in nog beter formaat en zacht-leeren omslag. De prijs is slechts 25 cent. Bestellen bij den huismee ^r is zeer gewenscht. Woensdag 4 Dec. Vergadering leden Raad v. Bestuur. RETRAITE-ACTIE. Er komt schot in de opgaven. Maar het aantal moet nog hooger worden. En dan vooral ook sparen op de bijeenkomsten. Denkt erom, niet minderen! Voor de werklooze Gezellen is er moge- Donderdagmorgen om negen uur kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten gemeentehuize onder praesidium van den Burgemeester B. J. Hogenboom. Aan wezig tien leden. De heer J. Verboom had kennis gegeven nog geen deel uit te kun nen maken van den Raad, aangezien hij nog steeds geen goedkeuring ontvangen heeft van Ged. Staten, om toe te treden. Bij de ingekomen stukken is een missi ve van den Minister die goedkeuring geeft aan de toeslag uitkeering werkloozen-kas. De heer J. Koetsier vraagt een tegemoetko ming voor het bewaren van de sleutels van de Algem. begraafplaats, desnoods in den vorm van het kappen van eenig- houtge was, zich aldaar bevindende. Besloten wordt dit verder te laten afhandelen door B. en W. Het voorstel tot wijziging van de veror dening brandweer, licht de voorz. toe. Eerst was gedacht om de geheele verorde ning te wijzigen, zulks in verband met de gemeenschappelijke regeling van de om liggende gemeenten, doch voorloopig zal men eerst een gedeeltelijke verandering aanbrengen door de tarieven te herzien. Het uurloon van de hoofd-machinist wordt voorgesteld te brengen op f 1.voorheen 1.50; de trompvoerders 0.85, voorheen 1.het overige personeel vijftig cent, voorheen zestig cent. Met algemeene stemmen aangenomen. Bij het voorstel van B. en W., de verplich ting der banken tot inhouding van 10 pet. van de veilingomzet van verleende tuin- derscredieten op te schorten tot 1 Januari 1937, deelt de voorz. mede, dat er nog en kele verstrekte credieten in handen zijn van tuinders, die jaarlijks tien procent af lossen. Nu de betrokken menschen toch al zoo weinig ontvangen, hebben Ged. Staten en de veiling goedgevonden de aflossing op te schorten tot 1937. De rente moet wel vol daan worden. Goedgevonden. Opnieuw komt-in behandeling het voor stel inzake het verleenen van bijdragen aan werkloozen in de kosten vam contri butie ziekenfondsen. Het college vam B. en W. heeft deze zaak nader onder de oogen gezien en een berekening gemaakt voor de vermoedelijke kosten. In totaal zijn deze ƒ312.per jaar. Voornoemd college wil afwijzend beschikken daar het geheele be drag ten laste komt van de gemeente. De heeren P. Hoogervorst, v. d. Weyden en Kroon ondersteunen de meening van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Met het voorstel inzake uitbreiding van het gemeentehuis geeft de voorz. een spe cificatie van de twee plannen. Eerste plan: Het maken van een kamer voor den Bur-, gemeester, het aanbrengen van een brand vrije kluis, daarnaast de cachotten veran deren in een politievertrek en bureaux Gem. Opzichter, en ten slotte de ziekenba rak ombouwen in 'n lokaal voor de afdee- ling werkloozen. Totaal 2500.Het twee de plan: de woning van de concierge veran deren voor kamer Burgemeester en poli tie, komt op rond 3500. De voorz. is overtuigd, wanneer het eer ste plan aangenomen zal worden, in de eerst komende jaren geen verbouwing be hoeft plaats te hebben. Met algemeene stemmen wordt het eerste plan aangenomen. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening ten bedrage van zeven duizend gulden, benoodigd voor de reeds geasfal teerde weg Langeraar, wordt z. h. st. aange nomen. Getracht zal worden de leening zoo voordeelig mogelijk te sluiten met een maximale rentevoet van 4 en drie kwart procent. lijkheid om mee te gaan. Onze loterij was ervoor bestemd, enkele giften kwamen nog binnen, maar met dat al is het aantal gegadigden nog steeds grooter dan de be schikbare som. Wie van de lezers kan nog iets missen voor* deze weldaad aan werk looze jongeren? Het giro-nimmer van onze Gez. Ver. is 176553. Wie helpt? De recollectie was vorige week best be zocht. Dit deel van het retraitewerk moe ten wij ook blijven propageer en door steeds flink op te komen! KOLPINGS BOTS. Alle leden welke nog loten hebben af te rekenen worden verzocht dit heden of morgenavond te doen bij het Bestuur of den huismeester in het Gezellenhuis. De trekking kan dan spoedig geschieden. De leden en bestuursleden worden nog maals verzocht propaganda te maken voor de uitbreiding der club zoowel wat junio ren als senioren betreft. We mogen over den gang van zaken niet ontevreden zijn. Ruim 40 leden en 3 elf tallen in de competitie is voor onze club echter te weinig. Gezamenlijk moeten we zorgen dat zoo spoedig mogelijk een derde seniorenelftal kan gevormd worden. Het is toch zoo'n belangrijk werk om te trachten onze kennissen te bewegen lid te worden van Kolpings Boys, niet alleen om ze als clubgenoot te hebben, maar vooral omdat we ze daardoor brengen naar de Gezellenvereeniging, die voor de geheele vorming van den jongeman zoo veel ten goede kan verrichten. Boys aan het werk! De belangstelling van de Gezellen voor de praestaties van onze elftallen is nog zeer gering. Een mooie gelegenheid is er morgen om het spel van het eerste elftal te zien in den wedstrijd tegen A.S.C. I. Door de laatste overwinning tegen O.D.I. zijn de kansen van onze Boys om in de derde klasse ook onder de eersten te ein digen gestegen. Daarom morgen allen om 2 uur op het Sportpark om ons eerste elf tal aan te moedigen, en.... U zult er geen spijt van hebben. VAN TER AAR Wat is diepspitten? Aan de orde is het voorstel inzake werk verschaffing op particuliere gronden. Dank zij de activiteit van B. en W. is men erin geslaagd werken, zooals diepspitten en bag geren, te laten uitvoeren in werkverschaf fing. Van het uitgegeven loon voor dezen arbeid betaalt de Regeering 75 pet. en het restant, waarbij nog komen kosten voor verzekeringen en controle, zal moeten ver goed worden door den eigenaar op wiens land wordt gewerkt. Deze regeling is van kracht van 29 November tot 28 December. Niet alleenarbeiders, doch ook zelfstandi ge tuinders kunnen dit werk verrichten, mits niet op eigen bedrijf, dus b.v. bij een buurman. Reeds 140 werkgevers hebben zich opgegeven, waarvan al veertig zijn goedgekeurd door de Inspectie. Het loon bedraagt 24 cent per uur. Nog even ont staan discussies over de definitie van „diep spitten". Hieronder wordt verstaan een die pe steek van 40 c.M. Op een vraag of het ook toegestaan is om een Warenhuis te ververschen, antwoordt de voorz. ontken nend, want dit is een werk dat noodzake lijk moet geschieden. Het bedrag wat be steed kan worden voor dit doel is zoo on geveer twee duizend gulden. De controle zal uitgeoefend worden door den plaatse lijken controleur, M. Heyns, met daarboven ue Ned. Heidemaatschappij. Z. h. st. volgt aanneming van dit voorstel. De begrooting. Hierna volgt de behandeling der begroo ting. De heer Kroon begint met te verkla ren, dat de begrooting sober is en verder vindt hij de samenvoeging van het Burge meesterambt met Secretaris een belang rijk voordeel voor onze gemeente. Onge- wenscht vindt de heer Kroon de verhou ding: vader congierge van het gemeente huis en zoon hoofd van de gemeente.. Aan gaande de kosten van vergaderingen stelt spr. voor dit bedrag te verhoogen met vijf tig gulden en alzoo te brengen op honderd, want wanneer men zit om de belangen van de gemeente te behartigen en dan nog niet eens een sigaar ontvangt en slechts één kopje koffie, vindt hij zeer kleinzielig. Weth. v. d. Hoorn wijst op de positie van de gemeente en is van meening, wanneer de oude regeling weer terug komt, spoedig de honderd gulden zal overschreden zijn. Besloten wordt een zekere matiging toe te passen en in elk geval niet hooger te gaan dan het voorgesteld bedrag. Wanneer de heer Kroon informeert naar de politie-cursussen of deze goed gevolgd worden door onze politie, waarop de voorz. bevestigend antwoordt, vraagt de heer P. Hoogervorst hoe groot de werkelijke bezui niging is met de samenvoeging van Bur gemeester en Secretaris. Dit bedraagt onge veer 1700 gulden. Nogmaals komt de heer P. Hoogervorst met het denkbeeld naar voren om één gemeentepolitie aan te stel len met een Rijksveldwachter, wat een be langrijk voordeel zou beteekenen voor onze gemeente. De voorz. zegt, dat dit niet zoo eenvoudig is als het wel schijnt. Bij Alge meene Maatregel van Bestuur, die pas 1 Augustus is afgekomen, kunnen sommige gemeenten een Rijksveldwachter aanstellen, doch dan moet zij 75 pet. betalen van het salaris en de verdere kosten van zoo'n ambtenaar, waarover men dan nog niet de volle beschikking heeft. Oppervlakkig schijnt het feen aanlokkelijk artikel in de gemeentewet, aldus de voorz. Na deze uit eenzetting gaat de heer P. Hoogervorst niet verder meer op deze kwestie in. De heer Apeldoorn maakt aanmerkingen over het onderhoud van wegen en vindt de geraamde post te laag. De post wordt ver hoogd tot 800.Op voorstel van den heer v. d. Weyden zullen bij vorst gladde we gen met zand bestrooid worden. De heer Volgering is benieuwd of het College van B. en W. overtuigd is, dat de Langeraar- sche weg goed is afgeleverd. Over het laatste gedeelte vanaf het gesticht tot aan den Geerdijk zijn B. en W. allerminst te vreden, zegt de voorz., wat tevens de oor zaak is, dat den aannemer de laatste ter mijn, 10 pet., nog steeds niet heeft ontvan gen. Het gevolg is, dat deze affaire aan de commissie van algemeene bepalingen is voorgelegd, welke uitspraak zal doen of den aannemer verplicht is den weg beter op te leveren. De post jaarwedde doktoren armenprac- tijk en vaccinatie wordt gebracht op f 450. De heer Hoogenboom klaagt over de hoo- ge kosten van kantoorhuur van den Gem Ontvanger, n.l. ƒ200. De voorz. zet even recht, dat dit bedrag niet uitsluitend is voor kantoorhuur, doch daaronder ook begrepen is een zekerheidsstelling, vuur, licht, en ge bruik van inventaris, o.m. de brandkast. De heer L. Hoogervorst, die eerst enkele inlichtingen gevraagd heeft over een paar posten, stelde voor het bedrag dat gegeven wordt voor T.B.C.-bestrijding, ponds pondsgewijs te verdeelen over het Wit-Gele Kruis en de T.B.C.-vereeniging, daar eerst genoemde vereeniging het ontvangt via de T.B.C.-vereeniging. Na ampele besprekingen «stelt de heer Kroon voor om de geheele subsidie maar te schrappen, daar de groote zaak toch over het hoofd wordt gezien. Dit voorstel wordt verworpen met negen tegen één stem. Een voorstel-Volgering om een contactcom missie te benoemen, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. (Tegen de heeren v. d. Weijden, Hoogenboom, L. Hoogervorst, Vol gering). Hierna wordt de begrooting met alge meene stemmen aangenomen en vastge steld met de volgende bedragen: Gewone dienst 135.295.28, Kapitaaldienst f 1365.05. Bij de vaststelling eleotriciteitsbegroo- ting brengt de heer Volgering de wensche- lijkheid naar voren om bij de onderhande lingen over het omzetten van het bedrijf in een N.V., een deskundige ter hand te ne men, die ons van advies kan dienen. De $^Bemfdi/van hou. in hoofd en neus door inademing \\P^) der geneeskrachtige dampen van J%Dampo'l30cEtN Wat Mijnhard» maakt ts goed'» Raad is het hiermee roerend eens. Deze begrooting wordt zonder veranderingen vastgesteld met het bedrag voor den gewo nen dienst op 30.742.en Kapitaaldienst 21.703.—. Bij de rondvraag is de heer P. Hooger vorst belangstellend naar de maatregelen, welke B. en W. genomen hebben in ver band met het plaatsen van bruggen over de Langeraarsghe voorsloot. De voorz. deelt mede, dat geen vergunning zal gegeven worden om vaste bruggen of planken te plaatsen, en aldus blijft de sloot open. De heer Apeldoorn breekt een lans voor de kleine gezinnen om deze in aanmerking te laten komen voor een gratis kolenbon, evenals voorgaande jaren, doch B. en W. voelen er niets voor om naast de toeslag nog weer een extra bijdrage te geven wat geheel komt voor rekening van de ge meente. De heer v. d. Weijden klaagt over de erbarmelijk slechte, ja zelfs levensge vaarlijke weg Veilingsgebouw-Kor- teraar maar de heer Kroon kan hem heel gauw geruststellen door officieel mee te deelen, dat deze weg ten spoedigste zal voorzien worden van een fijn betumen-dek. Vertraging van het aanschaffingsmateriaal is oorzaak, dat het al niet eerder was ge schied. De heer Hoogenboom tracht het College van B. en W. te bewegen den loonstandaard te brengen op vijftien gulden, een norm welke aangehouden is door de Organisa ties hier ter plaatse, en waarbij dan bij de groote gezinnen het verstrekken van de kolenbon meer tot uiting komt, want nu is het slechts een verschil van dertien cent. De voorz. is het bekend, dat die norm vijf tien gulden is, doch B. en W. hebben bij het bepalen van de huidige loonstandaard van veertien gulden, zich op het stand punt gesteld wat de werkelijke verdienste is over het geheele jaar. Mocht de Raad van meening zijn deze op te voeren tot vijf tien gulden, zal B. en W. dit ernstig over wegen. De raad betuigt haar instemming met de wensch van den heer Hoogenboom. Op een vraag van den heer Volgering in hoeverre de regeling is van de Margarine- distributie, antwoordt de voorz., dat eerst informaties ingewonnen zijn bij andere ge meenten over 'n dergelijke uitvoering. Spr. hoopt binnenkort in diezelfden geest ook hier de distributie te laten geschieden. De heer P. Hoogervorst is ontevreden over de straatverlichting te Langeraar, welke veel te laat ontstoken wordt. Mogelijk is de sto ring te zoeken bij de klok, maar in elk ge val zal de voorz. den bedrijfsleider op dracht geven de zaak in orde te brengen. Aan het slot van deze zitting geeft de Raad spontaan haar goedkeuring aan het alleszins sympathieke voorstel van B. en W. om uit de begrooting een bedrag van 140 te trekken, zulks ter aankoop van een partij accijnsvrij vet, wat als een Kerstgave zal verstrekt worden aan behoeftigen. UIT DE OMGEVING TER AAR Ernstig motor-ongeluk. Toen Kr. op een motorfiets met een flinke snelheid door Langeraar kwam rijden, moest hij op een gegeven moment een weinig wij ken voor een bakfiets, doch het niet mee- ter zijn van de motor had tot gevolg, dat hij slipte en na eerst nog een kind rake lings te hebben aangereden, werd hij met motor en al over den weg geslingerd. Toen Kr. tot bewustzijn was gekomen werd hij hevig bloedend en met flinke schrammen op z'n gezicht, naar het ouderlijk huis vervoerd. De motor was niet ernstig be schadigd. Hét moge zeker een waarschuwing zijn voor anderen, die somtijds met de grootste vrijmoedigheid op een dergelijk snelheids- apparaat stappen zonder het ooit bestuurd te hebben. Niet alleen is het voor hen zelf gevaarlijk, maar ook voor degenen, die zich op het moment op den weg bevinden. Een leerzame avond. Op initiatief van de vereeniging van oud-cursisten werd in het café Verhoef een lezing gehouden over rationeele bemesting in den tuinbouw door ir. Knapp, toegelicht met lichtbeelden. Allereerst gaf spreker een uiteenzetting over de grondbeginselen van de bemesting voor den tuinbouw, waarbij de voor- en nadeelen van de A.S.F.-korrels duidelijk aan het licht kwamen. Van de verschillende groote fabrieken waar kunstmeststoffen vervaardigd wor den, kregen wij lichtbeelden te zien en aan het slot ontstond een zeer interessan te gedachtenwisseling over de theorie en practijk van de bemestingsleer. De opkomst viel niet tegen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Aan een en ander is danig te bespeuren dat het naar het einde gaat van het seizoen. Het zijn bijna alleen win- terproducten die thans worden aangevoerd en het aantal aanvoerders gaat geregeld slinken. De opbrengst is dus bij de meeste tuinders binnen en het wachten is alleen nog op de steun uitkeering waarvan gezegd wordt, dat er begin December weer iets zal komen, 't Is een bedroevend beetje wat men hier thans ontving, gemiddeld per lid nog geen 5.in totaal! Er zullen er zijn waar men het niet zoo erg noodig heeft, maar er zijn er heel veel meer die er ver langend naar uitzien. En het eigenaardige in de bestaande steunregeling is, dat die het het ergst noodig hebben, het minste krij gen. Immers er wordt uitgekeerd naar de aanvoer en dus juist die reeds het slacht offer waren van een slecht of minderwaar dig gewas, konden vanwege dit slechte ge was geen kwantum aanvoeren en zullen bij de steunuitkeering voor de tweede maal slachtoffer worden, soms ten gunste van dengene, die het niet noodig heeft omreden door de mindere uitkeering aan degenen die een slecht gewas hadden, het grondbe- drag hooger kon zijn. Er wordt in tuinbouwkringen geijverd voor een andere regeling om daardoor het steunbedrag te krijgen waar het op de eer ste plaats behoort. Ook is er een strooming om uit een bepaald fonds steun te verkrij gen op de misoogst. Vooral dit jaar zijn de slachtoffers van de misoogst velen. Doch iedere regeling zal wel z'n bezwaren heb ben en in de tegenwoordige omstandighe den, nu eigenlijk niemand te voldoen is, tracht ieder een betere regeling te vinden. Voor het product wat deze week werd aan geboden, werden in het algemeen redelijke prijzen betaald. De prijzen zijn dan ook niet de oorzaak van het niet loonend zijn, doch het kleine kwantum dat geoogst wordt. Roode en gele kool bracht van 12.30 tot 15.70 per 100 op. Voor uien bleef de prijs op het bestaande niveau, van f2.30 tot f 3.10 per 100 K.G. Groene kool was een gevraagd artikel tegen f3.10 tot f4.50 per 100 en waschpeen had niet minder belang stelling. Dit product bracht van f 5.80 tot f 8.70 per 100 K.G. op. Met bloemkool was het zoo goed als gedaan, een enkel partij tje kwam nog en ging voor f 2.10 tot f 6.40 per 100. Kroten konden gemakkelijk koo- pers vinden tegen f3.50 tot f4.10 per 100 K.G. en Andijvie bracht in de goede kwali teit van f 0.90 tot f 1,70 per 100 op. In aard appelen was weinig te doen. Storing. De electr. ophaalbrug geeft nog wel eens storing in het verkeer van wege het niet goed functioneeren van het mechaniek. Gisteren tegen den avond was er weer eens zoo'n ongerief die het verkeer dat daar nogal druk kan zijn, een drie kwartier stop zette. LANGERAAR. De koppen bij elkaar! Het is u allen oekend, dat onze R.K. Voetbal vereeniging Adolf Kolping" in een zeer moeilijk par ket verkeert, dat op den duur onhoudbaar is, en de ondergang van „Adolf Kolping" bij een niet zeer spoedige verandering, zeer ze ker ten gevolge heeft. Wat zeer te betreu ren zou zijn, niet alleen voor de voetbal lers, maar ook voor de supporters, welke dan genoodzaakt zijn van de voetbalsport op andere plaatsen te gaan genieten, wat bij een klein beetje goeden wil van de voet ballers toch absoluut onnoodig is. Ik doe dan ook een beroep op alle voetballers, om, wat zij reeds eenmaal gedaan hebben: de koppen nogmaals bij elkaar te steken, doch dan in den-goeden zin en zich allen als één man opnieuw als lid op te geven. En laat dan ook die enkelen, die zich van de Gezellenvereeniging afzijdig houden, hun houding nog eens herzien en de Ge- zellenbij eenkomsten eens enkele malen be zoeken. Wanneer zij willen, geloof ik zeker, dat zij op den duur him zoogenaamde anti pathie zullen laten varen. Waarmede niet alleen onze Gezellenvereeniging, maar ook onze voetbal vereeniging gebaat zal zijn. Ook doe ik een dringend beroep op de ouders om hun jongens aan te sporen lid te worden van de Gezellenvereeniging, waar mede zij toch ook aan het verlangen van onze Geestelijke overheid voldoen. Dus, nogmaals jongens, steekt de koppen bij elkaar. Maar dan niet om af te breken, maar om op te bouwen en op hooger peil te brengen onze sympathieke voetbal ver eeniging. Er is op Vrijdag 6 December om 7 uur een vergadering belegd door den Praeses met het voorloopig bestuur, waar wij allen, zonder uitzondering, verwachten. Jongens, het woord is aan jullie. NIEUWVEEN. Het wassende zilver. Uit Nieuwveen en zéér verre omgeving (Limburg) stroomt langs verschillende wegen zilver, en zelfs papier binnen voor de uitzending van een t.b.c.-patiënte, moeder van vier kleine kinderen. Van hier warme dank aan de genen, die reeds hebben bijgedragen of toezeggingen dedeen. Toch verzoekt men ons nog eens de beurs van zoovele anderen te belegeren voor dit werk van echte naastenliefde. Tot Vrijdagavond was bij elkaar 75.ontvangen door kapelaan Nicolaas. U kunt ook storten onder motto „Cari tas" op postrekening no. 117096 van de Coöp. Boerenleenbank te Nieuwveen. RIJNSBURG. Tuinbouw. De prijzen voor de ver schillende winterproducten waren, behou dens een enkele uitzondering, bevredigend. Met uien ging het wel wat mat, de prijs had eerder neiging naar beneden dan naar boven te gaan. Betaald werd van f2.20 tot f 3.10 per 100 K.G. Ook met selderieknollen wilde het nog niet vlotten. Genoteerd werd van f2.tot f4.per 100 knollen. Roode en gele kool gingen vlug weg tegen goede prijzen, van f 12.30 tot f 15.40 per 100. Groe ne kool bracht van f 2.60 tot f 4.10 per 100 op. Andijvie van f 0.70 tot f 1.60 per 100 struiken. Waschpeen nog steeds goed ge vraagd met voor de goede kwaliteit beste prijzen, varieerend van f6.10 tot f8.50 per 100 K.G. Bloemenhandel. Met de Chrysanthen zijn het thans ook Rozen, Calla's, Papers, enz. die de aanvoer uitmaken. Chrysan then vormen nog wel de hoofdschoten, al hoewel de animo er af raakt en gewacht wordt op de eerste Hyacinthen en Tulpen. De prijzen waren als volgt: Troschry- santhen in diverse varitëeiten van ƒ0.06 0.18 per bos. Grootbloemige 45 per 100, Calla's 5.106.50, Pepers 1.401.60, Le lies per 100 kelken ƒ5.506.90. Rozen per bos van 0.30/0.65.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14