i NIEUWS STADS Groote Pers-loterij DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 troepen de geheele spoorlijn Sjanghai- kwanTientsin Peiping bezet. Het treinverkeer op het traject Tientsin Peekau is geheel onderbroken. Op de trajecten TientsinTsinanfoo en Peiping Sjanghai wordt door de Japanners slechts een gedeeltelijk verkeer toegelaten. De gouverneur der provincie Hopei, Sjane-Tsjen, heeft Yin-joe-keng van zijn functie ontheven en bevel tot zijn arres tatie gegeven. Het 29ste regiment, dat tot dusverre te Toeng-Tsjau lag, is vandaag teruggetrok ken. Een begin is gemaakt met de ontbin ding van den militairen raad te Peiping. LUCHTVAART EEN LEVENSTEEKEN VAN ELLSWORTH Seinen opgevangen. Het oorlogsschip „Dnedin" deelt mede, dat het gisteren te 12 uur 20 signalen van het vliegtuig van Ellsworth, van wien men geruimen tijd niets meer had gehoord, heeft opgevangen. VAN KINGSFORD SMITH GEEN SPOOR. De Royal Air Force deelt mede, dat het vliegtuig, dat dorpelingen in de jungle heb ben gezien, het toestel is van Melrose, die tijdens het zoeken naar Kingsford Smith een noodlanding heeft moeten maken. BINNENLAND L.T.B. VÓÓR DEVALUATIE. In het versiag van de algemeene ver gadering van den Dioc. L.T.B., Maandag te Haarlem, is een zeer storende schrijf fout gemaakt. De L.T.B.-vergadering heeft zich in overgroote meerderheid verklaard niet tegen, maar vóór waardevermindering van de gulden. Men gelieve van deze rectificatie in het verslag van onzen Haarlemschen corres pondent goede nota te nemen. Ter beantwoording van een ingezonden stuk dienaangaande in dit nummer, kun nen wij verklaren dat bij het maken van de hierboven gepubliceerde fout van boos opzet geen sprake was! COMMISSIE L AND BOUW-CRISIS- POLITIEK. Heden heeft de commissie, die een onder zoek naar de landbouw-crisispolitiek zal in stellen, haar eerste bijeenkomst gehouden. De commissie werd geïnstalleerd door den Minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, die was vergezeld van den secretaris-generaal van zijn Departe ment mr. dr. A. A. van Rhyn. HET LOONCONFLICT IN DE TABAKSINDUSTRIE. Wordt de moderne bond uitgesloten? Het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland heeft aan den modernen siga- renmakersbond een schrijven gezonden, naar aanleiding van het feit, dat met de Chr. en R. K. Bonden overeenstemming is verkregen, omtrent het afsluiten van de nieuwe loonovereenkomst. De werkgevers verklaren zich daarin be reid met den modernen* bond een gelijke overeenkomst af te sluiten, doch in elk ge val vóór Donderdagavond as. 6 uur te wil len berichten of deze daartoe bereid is. Wanneer de bond niet genegen is deze nieuwe voorwaarden te aanvaarden, dan zullen de werkgevers hun arbeiders, aan gesloten bij de moderne organisaties, niet langer aan het werk kunnen houden tegen vergoeding van de thans nog betaalde ioo- nen, dan tot Uiterst 7 December as. Een opzetting wordt dan aan dezen uitgereikt op Zaterdag 30 dezer. HOOGERE BOUWKUNST. Een R. K. school in Den Bosch? Naar ons uit vakkringen wordt medege deeld, worden te Den Bosch plannen over wogen om in deze stad te komen tot de stichting van een R. K. School voor hooger bouwkunstonderwijs, onder leiding van prof. Granpré Molière. J. J. V1NKESTELJN. t Gisteren is te Utrecht op 59-jarigen leef tijd overleden de heer J. J. Vinkesteijn, oud-hoofdredacteur van de Utrechtsche Courant. Uit zijn zeer verdienstelijke journalistie ke loopbaan vermelden wij, dat hij, na kor ten tijd werkzaam te zijn geweest te Utrecht en te Breda, gedurende vijf jaar de leiding der redactie heeft gehad van de „Limburger Koerier" te Maastricht. Op 1 Augustus 1907 keerde hij naar Utrecht terug als hoofdredacteur van de „Utrecht sche Courant", welke functie hij tot 31 Juli van dit jaar heeft bekleed op een wij ze, die getuigde van veel toewijding aan en liefde voor zijn beroep, zoodat zijn cou rant in Utrecht in breeden kring werd ge waardeerd en daar veel nut stichtte. De heer Vinkesteijn was oud-bestuurs lid van den Nederlandschen Journalisten Kring. Hij was voorts een der eerste le den der Nederlandsche R.-K. Journalisten Vereeniging en voorzitter van „De Utrecht sche Pers". God schenke hem het loon voor zijn arbeid. „DE JODENPARTU VAN DEN HEER MUSSERT". In nummer 47 van het beruchte week blad van den Jodenhater Julius Streicher, vinden we de navolgende merkwaardige Dy zonderheden over „de Jodenpartij van den heer Mussert", waaraan wij woordelijk het volgende ontleenen: „In de beweging, die door een zekeren Heer Mussert gesticht is (zij noemt zich ten onrechte Nationaal-Socialistisch!) wor den de Joden met hopen aangenomen. Ja, zy voeren daar zelfs het groote woord. In de krant van Mijnheer Mussert „Volk en Vaderland" mocht onlangs een Jodin haar vuilnisbak uitschudden over het nieuwe Duitschland. Zy schreef o.a. „Toen in Duitschland het fascisme(H) aan de macht kwam, werd mijn hart tot alles getrokken wat Joodsch was. Ik heb geleden omdat zij daar leden, zwaar getroffen door de gruwelen welke van daar gemeld worden". Daar de partij van den heer Mussert zich nationaal-sociallstisch noemt (N.S.B.) zoo vervolgt „de Stürmer", worden zoekende Hollanders bewust op een dwaalspoor ge bracht". Het artikel sluit met de reclame voor de Nationaal Socialistische Partij van Majoor Kruyt, die zeer sterk anti-semietisch is. Uit het stukje van den heer Streicher mag niet worden geconcludeerd, dat de N.S.B. in Duitschland in een slecht blaad je staat. By de officieele instanties van Nazi- Duitschland is de partij van den heer Mus sert wel degelijk in aanzien. De heer J. A. Baars, die een der aller eerste Nedenandsche fascisten-leiders ge weest is, doch Zich reeds geruimen tijd van de N.S.B. heeft afgescheiden en deze be strijdt, heeft onder den titel: „Nederland annexeert zichzelf, woorden van Bismarck, muziek van Mussert", een brochuurtje in het licht gegeven, waarin hij den Nazi- Duitschen invloed op het „Nederlandsch" fascisme wil bewijzen. Hij geeft er o.m. de vertaling van een brief door den secretaris van den Rijks dagfractie der N.S.D.A.P. gericht aan zijn partijgenooten, welke brief als volgt luidt: Waarde Partij-genooten! De van Holland uit gevoerde N.-S.-werk- zaamheid heeft onze volle opmerkzaamheid getrokken. Mogen wij U opmerkzaam maken op het feit, dat tot neden te veel aandacht besteed werd aan de hoofdzakelijk alleen in het Rijnland werkende N.-S.-groepeeringen (Kruyt, Haighton enz.)? Want ook in andere deelen des Rijks speciaal Hamburg is de in mijn schrij ven van l-9-'33 vermelde N.S.B. (leider de heer Mussert uit Utrecht) nu succèsvol werkzaam. Voor ons is het reeds een uitgemaakte zaak, dat deze N.-S.-beweging zich ten beste door ons zal laten gebruiken om in Holland een pro-Duitsche stemming te weeg te brengen. Deswegen zouden wy U willen verzoeken vanaf heden iedere verdere ondersteuning der bovengenoemde, in het Rijnland ope- reerende N.-S.-groepeeringen spoedigst te laten onderbreken, opdat een versmelting van deze groepeeringen in de ons zeer wei genegen N.S.B. bevorderd worde. Tot slot zouden wij U willen verzoeken in de eerste plaats er op te letten, dat voor het in December in Leipzig te houden con gres alleen de N.S.B. in aanmerking komen mag. Wij zullen er voor zorgen, dat U voort durend over de in aanmerking komenden toestand op de hoogte blijft. Op Uw schrijven van 5-9-'33 zal ik nader terugkomen. Heil Hitier! KNOBLOCH, Fractie-Secretaris. DE CHRISTELIJK-NATIONALE PARTIJ. Prof. Visscher wenscht geen versnippering, doch veeleer grootere eenheid- De „Nieuwe Rott Crt." schrijft: „Naar wij vernemen zou prof. H. Visscher het ten zeerste betreuren, als de j.l. Za terdag in het leven geroepen „Christelijk- Nationale Party" het aantal partyen, dat hij zelf thans te groot acht, nog met een zou vermeerderen. Veeleer zit de bedoeling voor, gelijkelijk met de Kerstenianen, Ling- beekianen, anti-revolutionairen en christe- lijk-historischen in verbinding te treden ten einde aldus tot een grootere eenheid te ge raken, waarbij dan echter de geestelijke zonen van de mannen der doleantie niet zoozeer de eerste vicol zouden mogen spe len als zij dat, naar de meening van prof. Visscher c.«., in de tegenwoordige anti-re volutionaire partij doen. Bij burgemeesters benoemingen, decoraties enz. zou de prae- domineerende positie van bedoelde groep in een partij met ten minste 40 pet. Ned.- Hervormde kiezers thans al te merkbaar zijn. Natuurlijk is er meer. Maar prof. Vis scher wanhoopt nog niet. Intusschen schijnt hij wel voornemens om het Kamerlidmaat schap en het lidmaatschap van de anti-re volutionaire partij neer te leggen, ten einde geheel zuiver en vrij te staan. Of deze afscheiding-in-schijn, die on danks eht woord „partij" nog niet als party vorming in den politieken zin van het woord beschouwd zou moeten worden, in derdaad de eenheid zal bevorderen? Wij helpen het hopen, maar betwijfelen het voorshands ten zeerste. Zou minister Co- lijn ook op deze beweging gezinspeeld heb ben, toen hy kortelings de evenredige ver tegenwoordiging om haar versnipperende strekking veroordeelde? En waarop zal het uitloopen? Op een fusie van minder om vang dan beoogd wordt? Of zelfs daarop niet? De toekomst zal het moeten leeren". AMSTERDAMS RAADHUIS. Een voorstel van B. en W. In een uitvoerig toegelichte voordracht van B. en W. aan den Gemeenteraad van Amsterdam wordt uiteengezet dat het Pa leis op den Dam slechts met groote kosten (naar schatting ltf millioen gld.) zou kun nen worden hersteld en ingericht voor Raadhuis. Echter zou daar slechts de kern yan het gemeentebestuur gehuisvest kun nen worden, hetgeen een hoogst onbevredi gende oplossing zou zijn. B. en W. meenen dan ook geen vrijheid te kunnen vinden in dien geest een voorstel te doen, terwijl tevens is gebleken, dat de regeering thans nog bereid is 10 millioen te verstrekken, verdeeld over 5 jaar voor den bouw van een nieuw raadhuis, waarvoor dan de gemeente afstand zou doen van het Paleis op den Dam. Als plaats voor dit nieuwe raadhuis wordt voorgesteld het ter rein aan te wijzen van eht voormalige Pa leis voor Volksvlijt op het Frederiksplein. ZUSTER FRANCISCANES GEPROMOVEERD. Te Amsterdam is gepromoveerd tot doc tor in de klassieke letteren de eerw. zuster Christiana, Franciscanes van Heythuysen. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Mr. C. W. Feldkamp over „Kropholler" Gisteravond hield de afd. Leiden van de Vereeniging tot Bevordering der Bouw kunst een ledenvergadering in het Nuts- gebouw. Ongeveer acht uur werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer C. Ponsen, die alle aanwezigen verwelkomde, speciaal den heer Feldkamp ,die de visie van Kropholler nader zou belichten. Langs den wand hingen teekeningen van vele van Kropholler's bouwwerken, welke zijn voornaamste ontwerpen lieten zien. Vooral zyn profane werk werd hier ge toond. Nadat de secretaris, de heer Fred Wempe, de notulen der vorige vergadering had gelezen en onveranderd had hooren goedkeuren was het woord aan Mr. C. W. Feldkamp, die zou spreken over: „Archi tect Kropholler als bouwkunstenaar". Spr. behandelde allereerst de twee rich tingen in de kunst, le die der speculatieve philosophie, die voorschrijft wat mooi ik; 2e het oordeel na het bezien der kunst werken. Spr.'s richting is de laatste. Aan de hand van vele lantaarnplaatjes van Kropholler's bouwwerken komt spr. dan tot een analyse van Kropholler's kunst. Een bouwmeester die wel alle wetten van vastheid, spanning enz. bestudeerd heeft, kan wel een vak man zijn, maar is nog geen kunstenaar. Het kunstelement in de bouwkunst is moeilijk concreet aan te geven. Spr. laat dan zien een gang in het Rosa- klooster te Amsterdam, door Kropholler gebouwd en loont hoe Kropholler door zeer eenvoudige middelen hierin een sfeer van rus{ en waardigheid wist te scheppen. Er is vormgevoel en de onderdeelen zijn op elkaar afgestemd. Er is hier bouw- rythme, dat rr.et eenvoudige middelen is bereikt. Spr. zet hier uiteen, dat mooi en leelijk wel subjectieve dingen zijn, maar te waardeeren zijn zij, die hun idealen al tijd weten vol te houden, zooals Krophol ler de eenvoud. Hierna laat spr. zien het Raadhuis van Noordwijkerhout, dat spr. aan een uit voerige analyse onderwerpt. Spr. behandelt de functie der trappengevels, de voorge vel, waarin het hoofdmoment op den in gang valt en wijst op de gestrengheid en geslotenheid. Kropholler poogt steeds zijn bouwwerk uit de omgeving op te heffen, wat hy b.v. bereikt door verhooging van het terrein. Hierna laat spr. na elkaar drie interes sante bouwwerken zien n.l. de St. Apol- linaris in Ravenna, Berlage's Beurs en Kropholler's Martelaren van Gorcum te Amsterdam, waarbij bij aantoont hoe Ber lage's Beurs haar vormgeving vond in de St. Apollinaris en Kropholler's Martelaren van Gorcum in de Beurs, terwijl toch beide kunstenaars hun eigen ideeën daarin ver wezenlijkten. Het Raadhuis van Waalwijk werd even eens aan een uitvoerige analyse onder worpen, waarby spr. vooral er op wees, hoe mooi hierin net gevoel voor de juiste verhoudingen tot uiting kwam. Spr. liet hiernaast zien de ingang van het paleis te Amsterdam met de leeuwen, wier propor ties bewezen, dat hier elk gevoel voor de juiste verhouding zoek is. Spr. wees er hier op, dat het r.iet de taak van een architect is zyn persoonlijke, soms grillige fanta- siën te laten werken, daar zijn werk dan hoogstens een werk voor enkele jaren kan zijn (en dan nog wat voor jaren!). De ar chitect moet aansluiting zoeken bij oude tradities. Aan den stijl van al te moderne bouwmeesters als b.v. Dudok, ontbreekt in nerlijke waarachtigheid, terwijl Krophol ler juist een natuurlijke, gezonde bouw kunst nastreeft. Vervolgens maakte spr. een vergelijking tusschen Leiden's Stadhuis van Blauw en van Kropholler, waarbij hij vooral wees op de aanbouw in de Koornbrugsteeg. Terwijl Kropholler's ontwerp volmaakt bij het ge heel aansluit, staat het in het gewijzigde plan-Blaauw geheel los daarvan, daar alle gevoel van verhouding hier ontbreekt, koorts wees spr hier nog op den toren, die bij Kropholler's plan op natuurlijke wijze uit de muur te voorschijn komt, en bij Blauw in den muur zit vastgekneld. Voorts liet spr. nog zien het Bankge- LETTEREN EN KUNST EEN BESLISSING VAN B. EN W. VAN AMSTERDAM. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben dan toch besloten de voor stellingen van „De Beul" met een extra- subsidie te steunen!!! Verbijsterend! Een godslasterend stuk, een vertooning, die het ergste gevaar voor wanordelijk heden in zich houdt en een doorloopende hoon is van het Duitsche staatsbestuur, wordt door Amsterdam.neen, niet ver boden, maar extralet wel: extra ge subsidieerd. Naar we vernemen moet de beslissing in het college genomen zyn bij meerderheid van stemmen. Tegen stemden de Burge meester, de kath. wethouder Kropman en de christ.-hist. wethouder Rustige. Bij on geluk stemde de anti-rev. wethouder, af gaande op het advies der commissie van bijstand, met de drie sociaal-democratische wethouders Boekman, De Miranda en Van Meurs vóór. „Tijd". bouw van Mees te Rotterdam, het Abbe- Museum te Eindhoven, de Abdij van Eg- mond, om dan nog even stil te staan bij de ontwerpen voor het Haagsche Stadhuis. Merkwaardig noemde spr. het, dat juist Kropholler gebouw had, zooals en waar Architect Lutmann (wiens ontwerp voor- loopig is aanvaard) eenige jaren te voren in een artikel in een Haagsch blad als eenig juiste mogelijkheid had aangegeven. Voorts toonde spr. hier aan, dat de diep tewerking, waarom het plan van Lutmann zoo was geroemd, bij Kropholler veel schooner aanwezig was. Tenslotte toonde spr. nog eenige meubel ontwerpen van Kropholler. Nadat de voorzitter, de heer C. Ponsen, den heer Feldkamp in hartelijke woorden had dank gebracht, werd overgegaan in huishoudelijke zitting. Hierna sluiting. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". Gistermiddag te half vijf hield de Open bare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" haar jaarlijksche algemeene najaarsverga dering onder voorzitterschap van den heer dr. A. A. van Rijnbach, welke o.m. werd bijgewoond door de eere-presidente mevr. D KuenenWicksteed. De notulen der vorige vergadering door den secretaris, ir. F. C. Rauwenhoff, gele zen, werden onveranderdvastgesteld. Hierna kwam aan de orde de begrooting voor het jaar 1936, welke door den pen ningmeester, dr. I. M. van der Vlerk, werd toegelicht. Op deze begrooting komen de volgende cyfers voor: Ontvangsten: Contributies en subsidies: 1. van particulieren 4000; 2. van ge meente 5338; 3. van provincie 874; 4. van Rijk 2498. Totaal 12710. Uit andere bronnen: 1. uit eigendommen: a. huren 1000; b. rente ƒ375; 2. uit be heer: a. verkoop catalogi 200; b. boe ten ƒ200; c. diversen ƒ150; d. correspon dentschap 190. Totaal 2115. Geraamd tekort ƒ527. Totaal ƒ15352. Uitgaven: Gebouwen: ƒ673; exploitatie gebouw ƒ1017; Personeel: 1. ambtenaren 6300; 2. beambten 1550; 3. los personeel ƒ900; 4. verzekeringen ƒ835. Totf' '9585. Boekenaanschaffing: 1. boeken 1700; 2. tijdschriften ƒ700. Technische administratie: 1. katalogus 225; 2. bindwerk ƒ600. Huish. administratie 600; onvoorzien ƒ250. Totaal ƒ15352. De voorzitter merkt naar aanleiding van deze begrooting op, dat het geraamd te kort van 527 een niet al te gunstig beeld geeft van den stand der financiën, doch het kan nog vergroot worden door het te kort van het vorig jaar, welke rekening nog niet is afgesloten. De begrooting werd hierna onder dank aan den penningmeester goedgekeurd. Tot leden der kascc imissie werden be noemd de heeren Schilp en Broese. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de aftredende bestuursleden, de heeren F. Eikerbout, J. M. Vos Jzn., ir. F. C. Rauwenhoff, mr. A. v. d. Eist, prof. mr. J. M. v. Bemmelen en mr. M. B. Vos, wer den herkozen. Bij de rondvraag deelde de voorz. mede, dat de gevoerde propaganda-actie tot he den tot resultaat heeft gehad, dat 116 nieu we leden zich aangemeld hebben. De actie i3 echter nog niet ten einde, zoodat het be stuur vertrouwt, dat nog meerderen zich zullen opgeven. Hierna werd de vergadering gesloten. H. K. W. Het bestuur maakt de leden erop attent, dat Zondagmorgen te half acht in de Hartebrugskerk een H. Mis zal worden opgedragen voor de zielerust van wijlen den heer J. Langeveld. Alle leden worden dringend uitgenoodigd hierbij tegen woordig te zijn. LEEDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordracht Prof. Idema. Op den eersten avond, dat Prof. Idema sprak voor het Criminologisch Instituut hield hij algemeene beschouwingen over: Het eigen Indische in het Nederl.Indische Strafrecht." Het eigen Indische in het Nederlandsch- Indische Strafrecht, aldus ving spr. aan, kan men opzoeken als jurist als socioloog en als psycholoog. De jurist wordt door de Indische Staatsregeling als het ware gedwongen die beide bestanddeelen, de Nederlandsche en de Indische afwijkingen uit elkaar te halen; alle wetgevers vanaf de Oost-Indische Compagnie tot en met de Commissie, die de huidige Indische strafwet vah 1915 tot stand bracht, heb ben naar beste weten met dat eigen Indi sche rekening willen houden, toch blijft er stof voor ernstige kritiek. Zij kwam al gauw zelfs van Hollandsche autoriteten als Simons en Van Hamel, later het scherpst van Van Vollenhoven. Dergelijke kritiek is geen studeerkamer liefhebberij van de Leidsche School, zij is van groot practisch belang ter handhaying van ieder koloniaal gezag, zij komt dan ook in Ne- derlandsch-Indië van ervaren bestuurs ambtenaren uit de Buitengewesten even goed, als van een Procureur-Generaal in Algiers of een ethnoloog in Australië. Het eigen sociologische in het Indische straf recht moge voor den Hollandschen jurist niet dadelijk spreken, de kloof tusschen Oost en West blijft diep. Naast Steinmetz' belangrijke werk over de eerste ontwikkeling van het strafbegrip is van alle kanten materiaal aangedragen, men denke aan Thurnwald, Vierkandt, Marett, Malinowski en niet minder aan onzen Kruyt, v. Ossenbruggen, Vergou wen, Mallinckrodt en Korn. De kloof tusschen Oost en West blijft diep. Onze maatschappij, dus ook haar recht, is gebouwd op het individu als cel en diens individueele schuld; de primitieve maatschappij daarentegen is èn materiaal èn spiritueel gebouwd op "le groep, geno- logisch of territoriaal, als cel met belang rijke verantwoordelijkheid der collectivi teit. Met het derde onderdeel, het eigen Indische bezien uit psychologisch oogpunt komen wij niet alleen op veelomstreden maar zelfs op politiek terrein. Lerry Bruhls' belangrijke werk over la mentalité primitieve, haar magisch en praelogisch denken heeft aanleiding ge geven tot heftigen strijd of er tusschen „le non-civilisé et nous" is: différence ir- réductible ou identité foncière. Wetenschappelijk weerhoudt dit ons niet om te blijven waarnemen een fonds van magisch denken, hetgeen immers ontwik kelingsmogelijkheden geenszins uitsluit. Trouwens niet enkel het primitieve den ken heeft zijn specifiek eigen aard, ook seine Anschaungsweweise, seine Welt des Wissens is anders. Dit alles werd geïllus treerd met voorbeelden. voor de Vaticaansche Wereld tentoonstelling in 1936 te Rome Loten zijn verkri'gbaar a fl.— bij: A dm. „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden Leiden: Fr. Th. Goddijn, Heerenstr. 83E. Aarlanderveen: Jac. Groen in 't Woud. Alphen: Jac. v. Vliet, v. Mandersloostraat Bodegraven: Jac. Walraven, Oud- Bode- gravensche weg. Boskoop: Th. Overes a. d. Gouwe. Hazerswoude Dorp: W. Vroegrijk. Hazerswoude Grnd.: J. Borst. Hoogmade: J. Colijn. Katwijk a. d. Rijn: G. v. d. Nouweland, Kerkstraat. Langeraar: A A. Bocxe Leidschendam: A. v. Lochem Achterweg. Leimuiden: B. Verheugd, sigarenmagazijn. Lisse: J. Wassenaar, Vreewijk. Lisse: G. Meijer, Voortlaan. Nieuwkoop: Joh. v. d. Voorn Pzn. Nieuwveen: A. Lenting, Kerkstraat Noordwijk: G. Wassenaar, r. Limburg Stirumstraat. Noordwijkerhout: C. Kortekaas, Buurtw. Noorden: Herman Knaap. Oegstgeest: V. Cornelisse, Rijnzichtw. 100 Oude Wetering: H. Vesseur. Oud-Ade: J. P. Uljee. Roelof arendsveen: B. Paauw, Boekhandel. Rijpwetering: W. v. Diemen Jzn. Sassenheim: Me). Wed. A. Weijers, Hor tuslaan. Stompwijk: P. Wensveen. Ter Aar: P. Hoogervorst, Aardam. Voorhout: J. Diemei, Heerenlaan. Voorschoten: W. v. Noort. Voorschoten (Vink): S. Langeveld. Warmond: Mej. Wed. G. de Winter, Dorpsstraat. Wassenaar: W. C. v. d. Hulst, Achterweg. Woerden: J. J. Noordermeer, Utrechtsche Straatweg 51. Zoeterwoude (Dorp): Jac. Zandbergen, Noordbuurt. Zoeterwoude (H. R.): C. Vlasveld. Zoeterwoude (Weipoort): G. v. d. Akker. Zevenhoven: A. J, de Groot H. Pzn. Zoetermeer: Th. Adegeest, Stationstraat.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6