DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Sociale Zaken en.... Financiën. 27ste Jaargang WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 No. 8278 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetifing: Voor Leiden 19 cent per week S 2.50 pei Kwartaal Bu onze Agenten 20 cent per week 2.60 per Kwartaal Franco per post i 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop; f 0.50 V Het kind met het badwater. In betrekkelijk veel breederen kring dan b.v. een tiental jaren geleden is er afkeer van de politiek waaronder dan verstaan wordt de politiek, gevoerd'in en door po- lieke partijen en dezer afgevaardigden, en de politiek van een regeering, zooals wij die kennen: geen éénmans-regeering! „Doe niet aan politiek" dat is een raad, die nog al 'ns gegeven wordt Wij willen ons gaarne veroorloven, hier af te drukken een passage uit een pittige drie star in de „Volkskrant van gisteravond: „Doe niet aan politiek. Deze vermaning wordt arglistig geuit door hen die geen andere oogmerken heb ben dan zelf de leiding in handen te krij gen en hun politiek te doen zegevieren. De politiek der „bonzen" heet vuil, vol eigenbaat, een sport om Icings anderer ruggen omhoog te klauteren, met verwaar- loozing van het algemeen belang, dat wel als schild omhoog geheven maar nooit ge diend wordt Een zegen zal het au als men van de politiek verlost is en van de politici, en wanneer mannen het liefst één man vol toewijding, die zichzelf geroepen ach ten, de leiding van 's lands zaken in han den zullen nemen. Ook in de kring van eigen geestverwan ten is die afkeer van de politiek wel geuit. Toen in Duitschland Hitier 't bewind had aanvaard en daarmee een eind was geko men aan de politieke partijen er bleef immers maar één partij meer over toen de dagbladen hun engen kleur hadden ver loren en over politiek niet meer mochten schrijven, uitte een katholiek Oostenrijksch publicist van grooter faam daarover zijn levendige voldoening. De Centrumpolitiek was naar de maan, Goddank; de sociale school van München- Gladbach waaruit ook politici waren voort gekomen was gesloten, alweer Goddank. Voortaan zouden de bisschoppen de hoofdartikelen in de katholieke Duitsche bladen schrijven. Zo heette het optimistisch. Er zijn geen katholieke Duitsche bladen meer, en de bisschoppen en andere kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders sleept men voor de rechtbanken. Van de politiek is men in Duitsland ver lost; men heeft er de kerkvervolging voor in de plaats gekregen". De scherpe opmerking in de laatste ali nea is, helaas, juist en volkomen juist. Ons by het hier geciteerde aansluitend, met volle overtuiging, willen wij er nog 'ns aan toevoegen, dat zulks niet inhoudt een soort heilig-verklaring van de politiek in haar huidige, onder ons vigeerende vor men en levensuitingen! Volstrekt niet. Ergerniswekkend is vaak de demagogie, die als systeem geworden is. Wij denken, als wij dit neerschrijven, b.v. aan de po litiek der S.D.A.P., die wü vaak in onze onmiddellijke omgeving, in den Leidschen gemeenteraad, hebben zien bedrijven. Funest voor een goed, een krachtdadig en vruchtdragend regeeren is de maar al door zich verder splitsende partij en-ver deeling. -= In dat verband moet worden betreurd en afgekeurd de gisteren ver melde oprichting van een nieuwe partij, Christelijk Nationale Partij, afscheiding van de A.R. Partij. Op den bodem van een utopie, doorvoering van de specifieke wen- schen van een deel der Protestanten, wordt nu weer een verdere splitsing van de partjjen-verdeeling in ons volk ge maakt. Dat zijn schaduw-zijden in onze huidige politiek; in de politiek, zooals wij die ken nen en zooals die onder ons wordt gevoerd. Wij moeten ons daartegen verzetten; er naar streven, om betere opvattingen te doen overheerschen. Maar: wij moeten niet: het kind met het badwater weg werpen! Wij moeten het kind het democratisch parlementair stelsel bewaren, en zorgen voor frisch badwater! TWEEDE KAMER AANDRANG TOT INSTELLEN VAN STAATSPENSIOEN DE HUREN VAN ARBEIDERSWONINGEN. MISSCHIEN TOCH NOG ACCIJNSVERLAGING VOOR GEDISTILLEERD. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag de behandeling der begrooting van Sociale Zaken voortgezet. De heer Van Houten (Christ, dem.) dient een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat ongeveer 60.000 mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder, dip nu van elke wettelijke ouderdomsvoorziening zijn verstoken, dringend wettelijke voorzienin gen behoeven en de regeering uitnoodigt ten spoedigste een regeling te maken, waar door allen van 65 jaar en ouder, wier in komen minder dan 1200 's jaar bedraagt en die geen ouderdomspensioen hebben, een pensioen zullen krijgen van 3, en voor echtparen van 5. De heer S m e e n k (A.R.) bepleit het verder betrekken van de bedrijfsverzeke ring in de sociale verzekering. Spr. zal zijn stem aan de motie-Van Houten niet geven. Uitvoering daarvan zou de staatskas niet kunnen dragen. De heer Krol (Chr. Hist.) betoogt, dat de groote gezinnen meer dan tot nu toe be schermd moeten worden; 67 pet. der belas- tingen wordt opgebracht door indirecte be lastingen, waarin de groote gezinnen het meest opbrengen. Spr. bepleit een Rijkskin- oertoeslagfonds, dat het karakter draagt van een verzekeringsfonds. De heer Vos (Lib.) bepleit verder unifi catie en vereenvoudiging van speciale ver zekering. Het huispersoneel wordt op andere wijze verzekerd dan door zegeltjesplakken. Door de besparing, die daardoor ontstaan zal, kan wellicht een begin van staatspen sioen worden verkregen. Er zal een ouder domsvoorziening moeten komen, die meer voldoening schenkt dan de huidige. Spr. dringt op spoed aan. De heer Kersten (St. Ger.) verzet zich opnieuw tegen verzekeringsdwang. De heer Drop (Soc. Dem.) heeft voors hands bezwaren tegen de door dèn heer Vos bepleitte vereenvoudiging van sociale ver zekeringswetgeving. Ook spr. pleit voor Staatspensioen. Spr. wijst op de conclusies van een commissie uit den Middenstands bond, welke deze kwestie voor de midden standers heeft bekeken. De minister stelle in elk geval een onderzoek in hoe groot tiet aantal is, dergenen die voor zulk een pen sioen in aanmerking zouden komen. De heer Joekes (V.D.) zegt, dat de vrijz.-dem. voorstanders zijn van ouder domspensioen, maar de schatkist laat thans uitgaven daarvoor niet toe. De héér L. de Visser (Comm.) meent, dat, nu de vrijz. dem. mede de verantwoor ding dragen voor dit conservatieve kabinet, zij voor het ouderdomspensioen niet meer zijn te vinden. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg beantwoordt de sprekers. Spr. is geen tegenstander van een kinderbijslagfonds, maar het is thans niet te betalen. Men heeft er dus geen discussie over te beginnen. Zoo'n fonds zou een uit gaaf van 12 millioen vergen. Unificatie van alle sociale verzekerings wetten kan spr. niet beloven, omdat dit een geweldig werk is. Elke politieke partij moet trachten haar program tot uitvoering te brengen. Maar de finantieele gevolgen daarvan mogen niet over het hoofd worden gezien. Wat de vra gen van enkele afgevaardigden betreft in zake de categorieën die door den nood der tijden niet konden profiteeren van de over gangsbepaling inzake de ouderdomswet, spr. zal daarnaar een onderzoek doen in stellen. De motie van den heer Van Houten in zake Staatspensioen kan spr. niet aanvaar den. Verder is er geen behoorlijke schrifte lijke gedachtenwisseling aan de behande ling voorafgegaan en is de motie bout por- tant in het debat gebracht. De tijdsomstan digheden zijn verder allerminst gunstig voor de behandeling van een dergelijk on- I derwerp. INa repliek wordt de motie-Van Houten verworpen met 45 tegen 18 stemmen. Voor stemden de soc.-democraten, de communis- j ten en de heeren Van Houten (Chr.-Dem.) en Sneevliet (Rev. soc.). De heer Steinmetz (R.K.) vraagt ver- I dergaande maatregelen voor huurverlaging. I Tot dusver heeft de minister daaraan te weinig gedaan. In dit verband bepleit spr. wederinstelling van huurcommissies. Spr. is teleurgesteld dat de minister niet bereid in te stellen, 's Ministers .voorganger heeft in st stellen, 's Ministers voorganger heeft I ten deze een toezegging gedaan. De heer Drees (Soc.-Dem.) zet uiteen, I dat de huurdaling voor arbeiderswoningen te gering is. In het ontwerp tot verlaging van vaste lasten is in een huurverlaging voorzien, doch dit ontwerp laat nog maar immer op zich wachten. Krotopruiming dient te worden bevorderd, juist in dezen tijd, nu de bouwkosten zoo laag zijn. De heer Smeenk (A.R.) staat tegen over huurcommissies niet afwijzend. De minister ga door met krotopruiming en ver vanging door betere woningen. De heer Vos (Lib.) constateert met ge noegen, dat de volksgezondheid steeds ver betert. De besmettelijke ziekten gaan ach teruit, ook de typheuse koortsen. Vroeger waren er te Amsterdam daaraan duizen den patiënten, thans 20. Ook de tuberculose neemt af. Mevr de V r i e s-B ruins (Soc. Dem.) bepleit regeling van het vraagstuk der tand technici en den verkoop van genees middelen. De vergadering wordt te 6 uur 20 ge schorst tot 's avonds. Avond-vergadering. In de avond-vergadering is de begroo ting van Financiën behandeld. De heer Van der Weyden (R.K.) be pleit afschaffing van de grondbelasting en vervanging door 10 pCt. op de vermogens belasting. De heer Schilthuis (V.-D.) dringt aan op verlaging van den accijns op ge distilleerd en bier. De heer Kortenhorst (R.K.) brengt in herinnering, dat de minister voornemens was dezen accijns teverlagen. Hij is er op teruggekomen, omdat de Kamer zich tegen de 20 opcenten op de Omzetbelasting ver zette en nu de minister die missen moet, meent hij de verlaging van den accijns niet te kunnen doorvoeren, hoewel de minister overtuigd is van het nut van verlaging. Waar de Regeering de industrialisatie wil bevorderen, moet alle overmatige druk op de bedrijven worden vermeden. Zoo ook die op bier en gedistilleerd. Spr. dringt ten slotte aan op geleidelijke afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting. De heer J. Ter Laa n (Soc. Dem.) vindt het betoog voor accijnsverlaging niet sym pathiek. Verhooging van het verbruik van bier en sterken drank zou spr. voor ons volk funest achten. De heer D e V issat (Comm.) keurt het geheele huidige stelsel van belasting af. De progressie moet veel sterker zijn. De heer v. d. Heuvel (A.R.) zou de omzetbelasting willen vervangen door in- voerbelasting. De heer IJsselmuiden (R.K.) klaagt over de administratieve bezwaren welke aan de omzetbelasting kleven. Onze verte ringsbelastingen zijn zeer zwaar; misschien is verlichting van druk op eerste levensbe hoeften te overwegen. Minister Oud spreekt. De Minister van Financiën, de heer Oud, zegt, dat vereenvoudiging van het belastingstelsel zijn aandacht heeft. Afschaffing van de grondbelasting zou beteeken en een royaliteit die de gemeenten voor yK zouden moeten betalen. Men geeft ook een cadeau aan de eigenaren van den grond. Spr. verklaart daartoe niet te kun nen overgaan. Wat betreft pérsoneele belasting en za kelijke bedrijfsbelasting wil spr. de ge meentelijke autonomie niet verder inper- ke ndan hoogst noodzakelijk is. Datzelfde geldt voor de belasting van koffiehuizen en die op motorrijtuigen. De verlaging varf accijns op bier en ge distilleerd heeft spr.'s sympathie. Niet om het verbruik te verhoogen. Verlaging van den accijns zou den smokkelhandel inper ken en verschuiving naar verbruik van bui- tenlandsche wijnen tegengaan. Zij zou geen verhooging van de opbrengst opleveren, doch wel meer stabiliteit. Intusschen zou de opbrengst direct 7 millioen minder op brengen, en dat is voor spr. zeer bezwaar lijk. Spr. ziet niet voorgoed van de veria ging af en komt wellicht binnen niet al te langen tijd met het voorstel, als de op brengst der overige middelen niet tegen valt. Vervanging van de omzetbelasting door verhooging van invoerrechten en accijnzen brengt tal van bezwaren mee. Misschien kan dat voor artikelen als tabak, die uit de omzetbelasting werd gelicht en waarvan de accijns eenigszins werd verhoogd. Dat is Landbouwcrisispolitiek van Minister Deckers, De Minister van Landbouw en Visscherij deelt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van zijn departement mede, dat de vraag, of een directeur-generaal van den Landbouw nog wel noodig is nu een deskundig Mi nister aan het hoofd van het departement staat, bevestigend moet beantwoord wor den nu de crisismaatregelen zulk een groot deel van den tijd des ministers op vorderen. Het is den minister niet mogelijk reeds thans nauwkeurig mededeelingen te doen omtrent de groote lijnen, die hij bij land bouwcrisispolitiek denkt te volgen. Gezien den grooten omvang, welken het huidige samenstel van regelen heeft verkregen, heeft hij het wenschelijk geoordeeld, al vorens zich voor de in de naaste toekomst te volgen landbouwpolitiek uit te spreken, zich te doen voorlichten door een com missie van deskundigen, welke dezer dagen is benoemd. Tegen misstanden, die werden gecon stateerd, is met kracht opgetreden en zal ook in de toekomst met kracht worden op getreden. De minister wenscht hierbij echter uitdrukkelijk op te merken, dat hij gedurende de maanden, dat hij het bewind voert, geenszins den indruk heeft gekre gen, dat ernstige misstanden aanwezig zijn. Hij heeft integendeel reeds veel ijver, toewijding en betrouwbaarheid bij ambte naren van den crisisdient ontmoet. Ook van een terreur van den Crisis-opsporings dienst mag niet worden gesproken. Deze dienst werkt in het algemeen naar wensch. De minister is zich ervan bewust, dat de steun aan de kleine bedrijven niet af doende is en hij zint dan ook op middelen tot het verleenen van zoodanige hulp, dat de kleine bedrijven onontbeerlijke bronnen van wezenlijke volkskracht kunnen blijven bestaan. Overwogen wordt, nu de aanvankelijk opgezette beperking van den melksteun wegens de reeds kenbaar gemaakte rede nen op de eerst aangegeven wijze en tijd niet zal doorgaan, andere maatregelen te treffen, waarbij gestreefd wordt naar een zoodanige beperking van de melkproduc tie, dat een melkprijs wordt verkregen, waarin aangenomen kan worden, dat de kosten der heffingen zijn verdisconteerd. Het vraagstuk der melkdistributie aan schoolkinderen is nader overwogen. Voor alsnog heeft de minister niet den weg kunnen vinden om het op te lossen, om dat, in tegenstelling met andere artikelen, de regeering zelf geen melk ter beschik king heeft en dus de distributie zou moe ten gaan door particuliere organen, het geen bijzondere moeilijkheden met zich zoude medebrengen. Met de meeste nauwkeurigheid wordt er door den minister op gelet, dat niet ten gevolge van de crisismaatregelen door de margarine-industrie onredelijke winsten worden gemaakt. De uitkeeringen aan de tuinders zullen zooveel mogelijk worden bespoedigd. Indien de vermeerdering der eierenpro- ductie, welke over eenige weken zal aan vangen, tengevolge van de verminderde afzetmogelijkheid naar het buitjrland, tot een sterke prijsdaling aanleiding mocht geven, hoopt de minister, door een matige uitkeering aan de pluimveehouderij tot instandhouding van het bedrijf te kunnen bijdragen. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. een kwestie van nadere overweging, even als de wenschelijkheid van een voorloopi- gen aanslag voor middenstanders. Terugbetaling van teveelbetaalde invoer rechten zal spr. nog eens ander de oogen zien. De beraadslagingen worden gesloten. Over een motie De Visser om de leden van verbruikscoöperaties vrij te stellen van di vidend- en tantièmebelasting, zal Woensdag worden gestemd. Bij afdeeling 4 bepleit de heer Stum- p el (R.K.) afschaffing van het Rijksin- koopbureau. Minister Oud zet uiteen, dat een dergelijke maatregel niet ge wenscht is. Bij afd. X (garanties, door het Rijk ver leend) bespreekt de heer Z ij 1 s t r a (A.R.) omstandigheden en voorwaarden waaron der middenstandscrediet wordt verelend. De middenstand heeft deze hulp zeer noo dig. De heer S t u m p e 1 (R.K.) sluit zich daarbij aan. Minister Oud zegt geen al te groot risico te mogen nemen. Het betreft hier meer een zaak van spr.s' ambtgenoot van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De stemming over het ontwerp zou vanmid dag plaats hebben. De vergadering wordt te 12 uur 15 ge sloten. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Abessijnen melden overwinningen aan het Zuidelijk front. De Abessijnsche ex-keizer Lidj Jassoe overleden. (2de blad). Opnieuw een priester in Duitschland ge arresteerd. (2de blad). Laval doet in een radio-rede een be roep op het Fransche volk. (2de blad). Japan zendt troepen naar Peking ter ondersteuning van de autonomistische be weging. (2de blad.). De opstandelingen in Brazilië moeten wijken. (2de blad). BINNENLAND. Mej. Phaf, derde slachtoffer van het anto- ongeluk bij Heesch overleden (1ste blad). Huldiging van marechachaussee en ge meentepolitie van Oss door de Rechtbank te Den Bosch (3de blad). De 23e partij EuweAljechin afgebro ken (3de blad). BINNENLAND MINISTER COLIJN BLIJFT DEFENSIE BEHEEREN. Zoo noodig een nieuwe functionaris voor Koloniën. Naar de „Stand." verneemt, is te ver wachten, dat dr. H. Colijn voorshands zoo wel het departement van Koloniën als dat van Defensie zal blijven beheeren. Het voornaamste motief hiervoor zou liggen, in de noodzakelijkheid om het marine- vraagstuk, zoowel wat het materiaal als wat de personeelsbezetting betreft, tot een goede oplossing te brengen. Gezien het nauwe verband inzake het maritieme vraag stuk tusschen Nederland en Indië wordt in bevoegde kringen aangenomen, dat en kel een minister die hoofd van beide de partementen is, in staat zal zijn het vraag stuk tot een bevredigend einde te bren gen. Naar het blad nog verneemt, moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat dr. Colijn, indien deze dubbele taak hem te zwaar zou worden, als minister van De fensie zal optreden en een nieuwe func tionaris van Koloniën zal worden be noemd. HET HEENGAAN VAN MINISTER DECKERS. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Defensie-begroo ting voor 1936 wordt het volgende ont leend. De reden tot het ontslag van Minister Deckers als Minister van Defensie is enkel en alleen gelegen in zijn benoeming tot Minister van Landbouw en Visscherij en de omstandigheid, dat niet deze Minister doch Minister Colijn voor het interimaat aan Defensie werd aangewezen vindt haar gereede verklaring in het feit, dat het nieuw ingestelde Departement met zijn uiterst in gewikkeld beheer de volle aandacht van den nieuwen bewindsman vorderen zou. Iets anders hoeft er niet in te worden ge zocht. Ook de defensiepolitiek is kabinets- politiek. PROV. STATEN VAN OVERIJSSEL. N.S.B.-protcst niet toegelaten. Gisteravond zijn ook de Prov. Staten van Overijssel in vergadering bijeengekomen. Echter is hier de bekende protestverkla ring van de N. S. B. niet afgelegd, daar de voorzitter een verzoek daartoe had afge wezen. De drie N. S. B.-leden hebben de verga dering tot het einde bijgewoond, maar aan het afdeelingsonderzoek van de begrooting en de volgende Statenvergadering zullen zij geen deel nemen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1