Katholieken van Nederland Steunt de nationale inzameling ten bate der jeugdige werkioozen KATHOLIEKE BOEREN EN TUINDERS BIJEEN BUITENLAND DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BESPREKINGEN VAN GRIEVEN EN KLACHTEN De besprekingen betreffende het prae- advies van het Hoofdbestuur werden inge leid door den heer A. J. Verkleij, voor zitter van den Boerenvakbond. Vele vragen zijn op de kringvergaderin gen tot Uw Hoofdbestuur gericht, aldus spr., doch op veel zal zij U 'n afdoend antwoord moeten schiudig blijven, omdat, ook al zou zij 'n oplossing weten, zij niet beschikt over de middelen of macht, ze te doen verwezen lijken. Ondanks ons willen en ernstig stre ven is ons kannen beperkt. Behoudens ondergeschikte aangelegen heden, welke Uw Vakbondsbestuur via het Hoofdbestuur rechtstreeks ter kennis van de regeering brengt, moeten de belang rijkste zaken, welke een algemeen karak ter dragen, via de NederL Boeren- en Tuindersbond en de 3 C.L.O. tot de wet gevende en uitvoerende macht doordrin gen. Dit nu is een lange en vaak moeilijke weg, waarop veel voetangels en klemmen liggen van tegenstrijdige belangen en waar omtrent eerst overeenstemming bereikt moet worden. Doch er is meer en erger. Niet altijd worden wij in de gelegenheid gesteld, onze stem en meening te doen hooren in de voorbereiding. Een sprekend voorbeeld daarvan is b.v. het Urgentie- program dei 3 C.L.O. aan de regeering, waaromtrent belangrijke onderdeelen onze organisatie niet is gehoord, dus de moge lijkheid bestaat van fundamenteel ver schil van meening. Zooals b.v. heffing op consumptiemelk, afslachting van vee enz. Wanneer toch zooiets aan de regeering wordt gevraagd, zonder aan te geven in welke vorm, dus met het groote risico, dat het volkomen tegen onze wensch wordt toegepast, zij men uiterst voorzichtig. De onmogelijke melkbeperking. De geschiedenis is daar, om te bewijzen, dat de theorie dan totaal tegen de prak tijk ingaat en hoogtij viert. Bewijzen daar voor zijn, de onmogelijk uit te voeren melkbeperk-ng. Wanneer men aan de uitwerking en toe passing op de bedrijven heeft helpen mede werken, slaat U de schrik om het hart en aarzel ik niet te constateeren, dat door voering van deze maatregel voor vele be drijven de genadeslag zou zyn geweest. De verplichte castratie van stierk al ve ren blijkt een theoretische blunder te zijn. Verplichte afslachting niet aan vaardbaar. Men vraagt afslachting van vee! Hoe zal het gaan? Zal men ons weer ons jonge vee ontnemen? waaraan toch al een tekort is op onze weidebedrijven in. Z.- en Noord- Holland, of zal aangestuurd worden op in levering van drachtig of versch kalfvee? Te hopen is, dat alle organisaties en boeren stelling nemen tegen verplichte in levering. Ze is voor ons onaanvaardbaar! Het gescherm met onze slechte vleesch- positie is een paskwil, zoolang de invoer van vleesch en vet uit het buitenland niet wordt stopgezet. Deze punten en vele andere, welke op de kringvergaderingen zijn ter sprake ge bracht, zooals de consumptiemelkregeling. de spekexport naar Duitschland in ver band met het baconvraagstuk, de crisis- heffing op voedergranen, de bestaansmoge lijkheid onzer akkerbouwbedrijven, over al deze zou nog xang te spreken zijn, doch het zou mij te ver voeren. Hoofdzaak is, dat wij ons zullen heb ben te voegen naar ordening en inrich ting van onze bedrijven, onder leiding van hooger hand, doch laat ons allen toezien en moge ook de regeenng begrijpen, dat, wil zij medewerking van de betrokkenen, •welke tot welslagen een eerste vereischten is, dat dan ook gepaste medezeggingsschap daarvoor een eerste voorwaarde is. En deze medezeggingsschap beginne dan in deze vergadering, voorgelicht door Uw Hoofdbestuur en vinde zijn bekroning in een intense en weloverwogen beraadsla ging in onze centrale organisatie, de Ne- derl. Boeren- en Tuindersbond, waar, het spijt mij het te moeten zeggen, wel eens wat aan ontbroken heeft en welke daarom trent hoognoodig en spoedig uitbreiding behoeft, in ons aller belang. De inkrimping van tuinbouw bedrijven. Vervolgens besprak de heer Jac. Groen, voorzitter van den tuindersvakbond in het kort het prae-advies. Spr. bracht allereerst een woord van dank aan minister Deckers, die een radicaal besluit nam tot verdub beling van den steun aan den tuinbouw. Het H.B. meent zich op het standpunt te moeten stellen dat tegen de bestaande teeltregeling niet mag worden geageerd, maar dat de bedrijven niet verder inge krompen kunnen worden. De teeltbeperking moet zoodanig zijn dat de teelt tot de oude gebieden beperkt blijft en niet overgaat tot het boerenbedrijf. Het teeltrecht moet vervolgens toekomen aan jonge tuinders en tuinders met groote gezinnen, voor wie expansie noodzakelijk is. We zullen blijven strijden voor een rechtvaardigen prijs der producten. Wan neer dit niet door het systeem van den L.T.B. kan verwezenlijkt worden, dan zal men toch betere richtprijzen moeten stel len. De richtprijzen moeten bepaald wor den naar de productiekosten. De export besprekend drong de heer Jac. Groen aan op betere regeling, vooral wat betreft de betalings-moeilijkheden» Spr. wees er met klem op dat eiken aan slag op den invoer, door het buitenland met tegenmaatregelen zal worden beant woord, waardoor het resultaat wel eens negatief zou kunnen zijn. Tenslotte deed spr. een beroep op de leden van der. L.T.B. zich niet aan te slui ten bij neutrale organisaties. In den namiddag kwam ook rector L. Bepne, Verbondsmoderator van de K.J. M.V., ter /ergadering, die zou spreken over de nieuwe organisatie van de jonge tuinders en boeren. De directeur-generaal van den landbouw aan 't woord. Na hervatting van de vergadering sprak ir. A. Roebroek, directeur-generaal van het Departement van landbouw en visscherij. Hij legde er bijzonder de nadruk op, dat bij elke ordening de moeilijkheden zeer groot zullen blijven. De tuinders- en boe renstand is door de omstandigheden lam geslagen. Zelfs de beste ordening zal deze moeilijkheden niet kunnen opheffen. Voor alles blijft noodig een goede rationalisatie van de bedrijven. De Rijkstuinbouwconsu- lenten geven gaarne alle noodige inlich tingen. Uitvoerig sprak ir. Roebroek over het landbouwonderwijs, daarbij aansluitend aan wat prof. A. Cleophas in de ochtend vergadering over dit onderwerp had ge zegd. Het Departement heeft de grootste sym pathie voor het streven der jongeren, die zich zoo goed mogelijk In hun schoone „vak" willen inwerken. De jonge boeren en tuinders en de KJJVLV. Rector L. Beune gaf vervolgens een na dere uiteenzetting over de organisatie voor de jongere boeren en tuinders in de dio cesane K.J.M.V. Voor de jongeren zijn de toestanden thans nog moeilijker dan voor de ouderen. Zij zien geen toekomst meer voor zich. In de achterliggende periode is nog zoo wei nig gedaan voor den jongen boer en den jongen tuinder. Na besprekingen met het hoofdbestuur zijn enkele richtlijnen voor deze bewe ging opgesteld. Allen zijn lid van de K.J. M.V., maar zoo, dat de speciale belangen der verschillende groepen voldoende ge waarborgd blijven. Daarom zullen waar schijnlijk 3 groote groepen worden opge richt: voor handel en industrie, voor werknemende jonge middenstanders en voor de jonge boeren en tuinders. De plaatselijke leiding der K.J.M.V. zal ech ter steeds één blijven, terwijl deze leiding veel vrijheid wordt gelaten, hoe het pro gramma in haar eigen afdeeling zal wor den uitgewerkt. Spreker deed een beroep op aller medewerking om deze noodzake lijke idealen te verwezenlijken. Vaste Lasten en Executieverbod. De afd. Ilpendam heeft geen vertrouwen in regeeringsmaatregelen tot verlaging van de vaste lasten; het H.B. zelf heeft geen wijze waarop aan kunnen geven. Al leen devaluatie kan uitkomst brengen. Een afgevaardigde van de afd. Zoeter- woude wees op het besluit van de Kring vergadering te Leiden, dat in het prae- advies niet werd opgenomen. Over een weg, om te komen tot verlaging van de vaste lasten, is n.l. in het prae-advies niet gesproken. De afd. Loosduinen en Obdam spraken zich uit voor onmiddellijke en drast'sche maatregelen. Als de regeering geen deva luatie wil, moeten de vaste lasten omlaag. Een nieuwe pachtwet alleen kan geen op lossing brengen. Het Kamerlid v. d. Weijden was van meening, dat van een nominale verlaging der vaste lasten niets zal komen. Het is het goed recht van de L.T.B.-ers, dat ze zich kunnen uitspreken voor de devaluatie. De voorzittter wees er op, dat het alter natief verlaging van vaste lasten of deva luatie duidelijk in het prae-advies was uit gedrukt. Voor de verplichtingen, voort vloeiende ait hypotheken, zal devaluatie echter slecats weinig voordeel kunnen brengen. Ondanks devaluatie zal het vraag stuk der vaste lasten aan de orde blijven. Daarom wil het H.B. allereerst blyven aandringen op verlaging der vaste lasten. Over korten tijd zal het vraagstuk der de valuatie in de vergadering van den Ned. R. K. Boeren- en Tuindersbond in stem ming worden gebracht. Weinig voorstanders van deva luatie. Uit een verdere bespreking bleek, dat er slechts weinig voorstanders voor de de valuatie ondei de aanwezigen waren. Een afgevaardigde van de afd. Loosdui nen wees er op, dat het executie-verbod vooral bij een verhoopte opleving een gunstig effect zou hebben. Reeds nu moet de regeering met deze toekomst rekening houden. Ir. Roebroek ,die hierna de vergadering moest verlaten, deelde nog mede, dat hij den Minister ten spoedigste persoonlijk verslag van het besprokene zou uitbren gen. Ten aanzien van de passus uit het prae- advies aangaande bloembollen- en boom- kweekery, merkte de heer Lefeber uit Lisse op, dat de gelden van het surplus- fonds zeker onvoldoende zullen zijn om het vastgestelde percentage van de mini mumprijzen der onverkochte bollen uit te De strijd in Abessynië Rusland en Roemenië doen mee aan eventueel embargo op petroleum VREDESVOORSTELLEN VAN BALDWIN? De Britsche ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, zou naar Fernand de Brinon in de „Information" verklaart tijdens het bezoek, hetwelk hij Zaterdag aan Mussolini heeft gebracht, den duce een particulier schrijven van den premier Bald win hebben voorgelezen, dat voor privé- gebruik voor Mussolini was bestemd. In dit schrijven zou Baldwin den duce met nadruk om mededeeling hebben verzocht van de voorwaarden, waarop hij bereid zou zijn de vijandelijkheden in Abessinië te sta ken. Tevens zou Baldwin in dit schrijven heb ben verklaard, dat, indien de aldus vast te stellen grondslagen van practisch belang geoordeeld zouden worden, men wellicht tot de procedure der commissie van vijf zou kunnen terugkeeren. In gezaghebbende kringen te Londen wordt echter naar Reuter meldt te gengesproken, dat Drummond's onder houd met Mussolini ten doel zou hebben gehad „den weg voor te bereiden voor een regeling van het Italiaansch-Abessinische conflict." De gedachtenwisseling zoo voegt men in bedoelde besprekingen er aan toe betrof uitsluitend de besprekingen vean „bijkomstige problemen: zij had noch betrekking op de regeling van het conflict, noch op het Middellandsche Zee-probleem" HET PETROLEUM-EMBARGO. Sovjet-Rusland en Roemenië betuigen hun instemming. Het Volkenbondssecretariaat heeft me- dedeelingen van de Russische en Roemeen- sche regeeringen gepubliceerd, waarin bei de landen hun instemming betuigden met de uitbreiding van het uitvoerverbod tot petroleum. Zij verklaren zich bereid, den uitvoer naar Italië te verbieden, indien alle ande de mogendheden, die petroleum producee- ren, ook degene, die geen lid van den Volkenbond zijn, op hetzelfde tijdstip over eenkomstige maatregelen treffen. Italiaansche bezorgdheid. Te Rome verluidt, dat men in militaire kringen met buitengewoon groote bezorgd heid een Amerikaansch embargo op petro leum tegemoet ziet, aangezien deskundi gen met pijnlijke verrassing geconstateerd hebben dat naar men zegt in verband met de groote hoogte in Abessinië bui tengewoon veel olie gebruikt wordt. Hoe wel uiteraard daarover niets gezegd wordt, krijgt men toch den indruk, dat vrij alge meen de overtuiging bestaat, dat, wan neer de olietoevoer zou worden afgesneden den oorlog een vroegtijdig einde bescho ren zou zijn. BEIDE PARTIJEN MELDEN OVERWINNINGEN. Naar te Addis Abeba wordt vernomen, hebben de Abessiniërs een overwinning be haald bij Makalle. De troepen van dedsja keeren. Spr. becritiseerde het regeerings- besluit, waardoor de uitvoer naar Duitsch land ten voordeele van andere export- artikelen voor de bloembollenhandelaars i moedwillig was gesteld beneden het ge- I vraagde. i De Kring Leiden is van meening, dat de bacon-veehouderij bevoorrecht wordt ten koste van de zoogen. zware mesterij. De j handelingen der Veehouderij centrale be- hooren aan een ernstige critiek te worden j onderworpen. De spekexport brengt ge- j weldige winsten op, terwijl de uitvoer van varkens over veel minder faciliteiten be schikt. De heer v. <L Burg uit Berkel wilde in de op 27 Nov. a.s. te installeeren regee- ringscommissie ook een vertegenwoordi ger van de melkveehouderij zien benoemd. Overigens heeft de heer v. d. Burg met het H.B. de beste verwachtingen van deze commissie. Een melksteunbeperking acht te spr. noodzakelijk: regeling van het pro duct met een hoogere prijs. Ten aanzien van de teeltregeling voor varkens werd besloten de quaestie over regeling d.m.v. biggenmerken of door toe wijzing van een bepaald aantal zeugen terug te verwijzen naar het vakbonds bestuur, die deze vraag nogmaals onder het oog zal zien. De heer van Rijn uit Langer aar brak een lans tot verlaging van den boterprijs, die een grootere consumptie ten gevolge zou hebben. De margarineproductie zou hier door tot een behoorlijker niveau worden teruggebracht. Uit de Kring Delft en Alk maar werden dezelfde gedachten naar voren gebracht. De heer v d. Meei uit Roelofarendsveen vroeg bij de behandeling van de prae-ad- viezen voor den tuinbouw de bijzondere aandacht voor de steun aan de kascultu- res in de Veenstreek. Voor de kassnijboo- nen behoort men evenredig dezelfde steun te ontvangen als voor de stooktomaten. Een afgevaardigde van de afd. Zuid- Scharwoude wil van de regeering een vas te richtprijs voor 1936 voor de tuinbouw producten. Hij gaf hiermede het verlangen der geheele vergadering te kennen. Alge meen verwacht men, na de verdubbeling van de steungelden, dat Minister Deckers ook deze weidaad aan de tuinders zal kun nen bewijzen. De heer Jac. Groen gaf in zijn algemeene repliek o.m. ten antwoord, dat de tuin bouw zelf en alleen schuld is, dat geen binnenlandsche prijsregeling tot stand komt. De regeering treft geen schuld. Na rondvraag volgde sluiting. HELPT, HELPT, HELPT! onze jeugdige we rkloozen Wij hebben werk genoeg voor hen, maar geen geld het uit te voeren Stelt ons In staat hen geestelijk en lichamelijk te helpen door uwe bijdrage Giro 1 8 5 4 4 2, G. Bannenberg, penningmeester, Lange Putstraat 44, 's-Hertógenbosch matsj Wores zouden er in geslaagd zijn, by Ha wale drie Italiaansche bataljons te vernietigen en muildieren en munitie buit te maken. Aan Italiaansche zijde zouden een officier en vele manschappen gedood zijn. Uit Asmara wordt gemeld: Het corps Maravigna heeft in een aan tal gevechten de Abessinische troepen te ruggeslagen. De Abessiniërs hebben daar bij ernstige verliezen geleden. De frontlinie tusschen Dolo en Makalle is versterkt door troepen van het leger van generaal Santini, aangezien men aan dit front een heftigen Abessijnschen aanval schijnt te verwachten. Tusschen Amba Aladzji en Dessie is een groote Abessinische troepenmacht gecon centreerd. De sterkte dezer troepen wordt geschat op eenige honderdduizenden man schappen. Aan het Denakil-front is de linkervleu gel van de Italianen onder bevel van gene raal Mariotti verder opgerukt. Aan het front van het tweede leger korps is een Italiaansch detachement slaags geraakt met de troepen van Fitaurari Ab- bai, die verliezen moesten boeken en met achterlating van gevangenen tot voorbij Weri terugtrokken. Op het nieuw aangelegde vliegveld van Makalle zijn twee vlieg-escadrilles gesta- tionneerd. Vernomen wordt, dat Ras Seyoem zich weer bij Ras Kassa gevoegd, en Tembien verlaten heeft, om naar het Zuiden van Makalle te trekken, Tusschen de beide legeraanvoerders zou verschil van meening bestaan. Ras Seyoem zou namelijk onmiddellijk slag willen leve ren om zijn troepen, die na het bombar dement van 18 November zeer gedemorali seerd zijn, weder moed te geven, terwijl Ras Kassa daarentegen meer met matiging zou willen optreden. De Negus heeft verklaard, dat hij naar het frontzou komen om den toestand te bestudeeren en de te volgen tactiek vast te stellen. HET DAGELIJKSCH DEMENTL Van bevoegde Italiaansche zijde wordt het bericht, volgens hetwelk de Abessij- nen bij Makalle drie Italiaansche bataljons zouden hebben vernietigd, gedementeerd. VLIEGVELD BIJ MAKALLE. Uit Adigrat wordt gemeld, dat het vlieg veld van Makalle, dat by de bezetting der stad door de Italianen onbruikbaar was, thans gemoderniseerd is. De Italiaansche vliegtuigen zullen thans hier kunnen op stijgen in plaats van op de vliegvelden, die in Erithrea liggen. Daardoor werd hun ac tiesfeer belangrijk grooter. HET 54STE ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Het 54ste legerbericht meldt: Op het front van het eerste legercorps heeft een colonne Italiaansche en inland- sche troepen verkenningen uitgevoerd op de linie ScelicotEicallet, Aan het front van het tweede corps heeft men vaste garnizoenen en politieke bureaux gevestigd in de belangrijkste plaatsen, waarmee de politieke en militaire reorganisatie van deze streek is voltooid. Afdeelingen van de divisie Gavinana hebben in de streek van Ende Mikael Zon- gui ten Z.O. van Adoea bezet, in verbin ding met de zwarthemden en de inland- sche troepen van de garnizoenen van Tza- hama en Nadir. Inlandsche geregelde en ongecrelde troe pen hebben de voornaamste doorwaadbare plaatsen van de Takazze ten Zuiden van het landschap Scire krachtig bezet. De luchtmacht zette haar verkennings vluchten over Tembien en in de richting van Amba Aladji voort. IS RAS SEYOEM GESNEUVELD? De „Lavoro Fascista" verneemt van haar oorlogscorrespondent, dat aan het Tigre- front het gerucht de ronde doet, dat Ras Seyoem, die samen met Ras Kassa het be vel voert over de Abessinische legers op het Noordelijke oorlogstooneel tijdens een luchtbombardement van 18 November zou zijn gesneuveld. Van andere zijde wordt hieraan naar Reuter meldt nog toegevoegd, dat de in boorlingen uit het betrokken gebied ver klaren, dat een hooggeplaatst Abessiniër bij bedoeld bombardement om het leven is gekomen. Zij weigeren evenwel den naam van den gesnevude mede te deel en. BUITSeMLAKD, DE ARRESTATIE VAN MGR. BARNESCH. Naar wordt vernomen zou mgr. Bar- nesch, de administrateur van den bisschop van Berlijn, Z. H. Exc. mgr. dr.* Konrad, graaf von Preysing, gearresteerd zijn on der de beschuldiging, inlichtingen te heb ben verstrekt aan de buitenlandsche pers, zonder daartoe gemachtigd te zijn. Waarschijnlijk zouden deze inlichtingen betrekking hebben gehad op het proces tegen den bisschop van Meissen. BERLIJN'S BURGEMEESTER UITGESTOOTEN. Hij kocht bij Joden. Dr. Heinrich Sahm, de eerste burgemees ter van Berlijn, is uit de nationaal-socialis- tische partij, gestooten. Hem wordt verweten, dat hij eerst tot de partij is toegetreden, nadat Adolf Hit ler aan het bewind is gekomen, dat hij te weinig aan het werk van de winterhulp heeft gegeven en dat hij nog koopt in Joodsche zaken. Vermoedelijk zal het partijgerecht hem verplichten, af te treden als burgemees ter. Men verwacht, dat binnenkort de muni- cipaliteit van Berlijn zal worden toever trouwd aan dr. Lippert, staatscommissaris en vertrouwensman van de partij in het gemeentebestuur. DUITS CHE DUIKBOOTEN VAREN UIT. Een telegram uit Malmö aan het blad „Dagens Nyheter" meldt, dat 10 Duitsche onderzeebooten de Sund gepasseerd zijn, in de richting van het Kattegat en de Noordzee, waar manoeuvres zullen worden gehouden. Het blad teekent hierbij aan, dat de Duitsche duikbooten thans voor het eerst sedert het Verdrag van Versailles weder verschenen zijn, en dat de bouw de zer booten pas werd toegegeven, na de tot standkoming van het Britsch-Duitsch vloot- verdrag in Juni j.l. GRIEKENLAND. KONING GEORGE TOT ZIJN VOLK. „Rechtvaardigheid en gelijkheid voor allen" De gisteren met veel praal teruggekeer de Grieksche koning heeft in een bood schap het volk gedankt en zich bereid verklaard, al zijn krachten, al zijn onder vinding en al zijn werkkracht te geven tot materieele en moreele verbetering van het geheele volk, zonder onderscheid. De koning belooft verder, het verleden te vergeten en waarborgt rechtvaardigheid en gelijkheid voor allen. De plechtige Hoogmis, welke bij gele genheid van koning George's aankomst in Athene, zooals gemeld, om elf uur in de Metropolis kathedraal werd opgedragen, wer<ï gecelebreerd door den Grieksch-or- thodoxen primaat-aartsbisschop van Athe ne, Chrysostomos. De metropoliet, die in een prachtig ge waad gekleed was, sprak een gebed uit, waarin hij God dankte, Die den koning weer op den troon had teruggevoerd en waarin hij smeekte, dat deze terugkeer het begon zou mogen beteekenen van een nieuw leven, van nieuwen vooruitgang en voorspoed en dat het voor het volk een vreedzaam bewind zou mogen zijn. Na de kerkelijke plechtigheid reed de koning naar het graf van den onbekenden soldaat, om in gezelschap van den kroon prins een krans neer te leggen. Aan deze plechtigheid namen deel de ministers van oorlog, marine en luchtvaart, de leden van de generaliteit en voorts tal van hooge officieren, alsmede delegaties van alle wapens en vertegenwoordigers der vereenigingen van oud-strijders en oor logsinvaliden. Nadat de koning den krans had neerge legd, herdachten de aanwezigen in een mi nuut van eerbiedig zwijgen de gesneuvel den. De ware koningsgezinden hadden geen moeite gespaard, om den terugkeerenden vorst te kunnen zien. Voor een deel waren zij dagenlang onderweg geweest en hadden I in de open lucht moeten overnachten, daar alle plaatsen, waar onderdak kon worden bekomen, reeds dagen van te voren be sproken waren.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6