DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURAN. EERSTE BLAD - PAG. 3 R.K. METAALBEWERKERS BOND. De slotfecstviering van het zilveren jubileum. De jubileerende Katholieke Metaalbe- werkersbond heeft gisteren de herdenking van het 25-jarig bestaan op schitterende wijze besloten met een feestavond in „Zo- r.ierlust", waarbij de zaal te klein bleek om de v.ele belangstellenden te bevatten. Alvorens 'n verslag van dezen feest avond te geven, moeten we er nog even op wijzen, dat 'n gedeelte van het gisteravond geplaatste verslag van de Zondagfeestvie ring ter zetterij door elkaar is gegooid, zoo dat het slot van de receptie stond temidden van de ochtendfesstviering. De feestviering van gisteravond droeg 'n bijzonder cachet, wijl hier de huldiging plaats had van de zes jubilarissen der af- deeling, die met hun echtgenooten per auto van huis gehaald, met een „Lang zullen ze leven" naar de voor hen gereserveerde plaatsen voor in de zaal werden geleid. Openingswoord van den voorzitter. De voorz., de heer J. Giezen, sprak hier na het openingswoord, waarin spr. wees op het „Ora et labora" in het vaandel. Het bidden staat dus voorop en dienovereen komstig werd de herdenking van het lustrum ingezet met een tweetal conferen ties door den weleerw. geest, adviseur, pa ter v. d. Snoek. Daarna had Zondag de kerkelijke vie ring plaats, welke eveneens goed is ge slaagd, al had de opkomst nog beter kun nen zijn. Tot de wegblijvers richt spr. een vermanend woordje, opdat zij in de toe komst ook aan het godsdienstig leven meer mogen deelnemen. Spr. herinnerde voorts aan de welge slaagde receptie en schetste hetgeen er de zen avond te doen was. Huldiging der jubilarissen. Na het zingen van het Bondslied had de huldiging plaats van de zes leden der af- deeling, die hun zilveren jubileum herdach ten, n.l. de heeren B. Bekkering, B. de Geus, H. Goddijn, J. v. Hees, J. Hudepool en J. v. d. Post. De jubilarissen werden voor het voet- lioht gebracht en toegesproken door den districtsbestuurder, den heer J. v. Abbevê, die in zijn functie elke afdeelingsvergade- ring meemaakt en als 't ware dus met de afdeeling is samen gegroeid. De heer v. Abbevê vroeg zich af, of onze taal wel rijk genoeg zou zijn om den ju bilarissen te zeggen wat hem op het hart lag. Hij ging in zijn gedachten de 25 afge- loopen jaren terug en herinnerde eraan hoe deze menschen vóór een kwarteeuw on danks de moeilijkheden in den beginne, in hun beginsel en geloof de kracht vonden om tot de organisatie toe te treden, 'n Bij zonder woord richtte spr. tot den heer God dijn, die nog langer voor de organisatie gewerkt heeft. Spr. zeide, dat deze jubila ris overtuigd moge zijn, dat het werk, door hem verricht, vruchten zal afwerpen tot aan de overzijde van het graf. In dat werk is hij 'n groot voorbeeld geweest voor de jon geren. Allen jubilarissen bracht spr. hulde en dank en richtte daarbij nog 'n bijzonder woord van dank tot den heer Hudepool, die tevens bode van de afdeeling is. Vervolgens wilde spr. uit deze huldiging een les trekken en vroeg of het voorbeeld voor anderen niet de vraag doet oprijzen, of ieder voor zich wel genoeg voor de organi satie heeft gedaan. Namens het hoofdbestuur en namens de afdeeling uitte spr. den wensch, dat allen op dezelfde wijze hun werk in de toe komst mogen voortzetten. In deze hulde en dank betrekt spr. ook de echtgenooten der jubilarissen en hij wekte de aanwezige da mes op op het voorbeeld van die echtgenoo ten der feestelingen pal te staan voor de or ganisatie, ook al kost zulks somwijlen wat huitelijke gezelligheid. (Applaus). Spr. overhandigde vervolgens 'aan elk der jubilarissen het diploma van het Katholiek Werkliedenverbond. De afdeelingsvoorzitter, de heer Giezen, sloot zich bij de gesproken huldigingswoor den aan en overhandigde ieder tevens een stoffelijk aandenken aan dit mooie jubi leum, den wensch eraan toevoegend, dat allen nu aan huiselijk geluk mogen in halen van hetgeen ze voorheen vroeger zijn tekort gekomen. Namens de jubilarissen sprak de heer H. Goddijn een woord van dank aan het hoofdbestuur en aan den voorzitter. Spe ciaal verheugd was spr., dat in hun werk ook hun echtgenooten betrokken werden. Applaus)Overigens wierp spr. veel van de hem gebrachte hulde van zich af, want hetgeen hij gedaan heeft was slechts zijn plicht. De voorz. deelde vervolgens onder bijval van de aanwezigen mede, dat de directie van „Zomerlust' aan de jubileerende afdee ling een voorzittershamer had aangeboden. Rede van den heer H. A. van Tongeren. Na 'n stukje muziek was het woord aan den heer H. A. v. Tongeren, bondspen- ningmeester, die sprak over: „Na 25 jaar dankbaar, doch voor de toekomst meer dan ooit waakzaam". Vooraf uitte spr. namens het H.B. in 't bijzonder namens het dagelijksch bestuur een woord van gelukwensch en dank tot de jubileerende afdeeling, die in de lande lijke organisatie zooveel heeft gedaan. Spr. hoopte, dat de Leidsche afdeeling moge blijven een parel aan de kroon van den Bond, (Applaus). Spr. zeide vervolgens, dat de door den voorz. geuite vrees, om den bondspenning- meester een feestrede te laten houden, niet geheel ongewettigd is. Dankbaar, aldus spr., mag op de afgeloo- pen 25 jaar worden teruggezien. Want de toestand is, ondanks de tijden thans heel moeilijk- zijn, heel wat beter dan vóór 25 jaar. De loonen, de toestanden bij ziekte en werkloosheid, bij arbeidsongevallen enz. waren vroeger wel heel wat slechter. In alles is verbetering gekomen. De toestand is nu ofschoon de arbeiders als mede producent in 't groote productieproces nog niet hebben waarop zij recht hebben heel wat anders. Doch wat zou deze geweest zijn, als er geen mannen waren geweest, die achter de organisatie hadden gestaan en haar hadden sterk gemaakt, ten koste van veel persoonlijke offers met opoffering van veel eigen geluk. Hoe zou de toestand th^ns geweest zijn bij werkloosheid? Vanaf 1931 tot heden werd aan werkloozenuitkeering uitgegeven een bedrag van 4.000.904, waarvan door de leden betaald is 1.234.000. Spr. bracht hulde aan pioniers als de huidige jubilarissen in de afdeeling, zon der wier werk en voorbeeld niet zooveel bereikt zou zijn. Op hun voorbeeld moet het jongere geslacht voortbouwen. Er wordt op het oogenblik veel geleden door de arbeiders, doch spr. durft toch be weren, dat de toestand van de arbeiders, zelfs van vele werkloozen, hier te lande beter is dan van de arbeiders van verschei dene ons omringende landen. Daarom moet er gewerkt worden voor behoud van hetgeen verkregen werd. Daarom moet gestreefd worden naar meer medezeggenschap in de bedrijven. Spr. wees vervolgens op den nieuw op komenden storm van liberale en andere zij de om den arbeiders te ontnemen wat ten koste van veel offers werd bereikt. Spr. laakte de houding van de N.S.B., die streeft naar een dictatorschap, waarvan de gevol gen men zie Duitschland maar al te duidelijk zijn. Daar geen vrijheid van orga nisatie meer, geen vrijheid van godsdienst zelfs. Daar gedwongen aaneensluiting op gevaar af, dat men broodeloos wordt, of naar een concentratiekamp wordt gezon den. Als Katholieken moeten wij daartegen vast aaneengesloten staan, wij hebben geen Mussert noodig. Spr. vroeg zich af waai- de N.S.B. het recht vandaan haalt op te komen voor het geheele volk, waar nog nimmer iemand van deze beweging iets voor den arbeider ge daan heeft. Met droefheid constateerde spr. voorts hoe ook in de Katholieke beweging de splijtzwam is gekomen door degenen, die zeggen voor de Katholieke zaak te strijden, doch wier handelingen geheel in strijd zijn met de Katholieke leer. Al die overwegingen dringen aan nu meer dan ooit hecht aaneengesloten te staan, om te komen tot hervorming der maatschappij, maar dan overeenkomstig de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno". Dit kan men doen door zich te ontwikke- len, door mee te leven met de Katholieke organisatie, door eigen krant te steunen. Dan propageert ieder vanzelf de Room- sche arbeidersbeweging en als ieder zijn plicht vervult, zal ook deze zware tijd een tijd zijn, waarop men met voldoening zal kunnen terugzien, omdat men zal medege werkt hebben aan de vernieuwing der maatschappij, steunend op de christelijke beginselen. Spr. wekte zijn gehoor dan op Katholiek te zijn, maar dan ook Katholiek van de daad en voegde daaraan toe een aanspo ring vooral tot het jonge geslacht, dat eerstdaags de drager zal zijn van de maat schappij, een aansporing tot de dames om haar steun tot versterking van de Katho lieke organisatie, een aansporing tenslotte ook tot de ouders, die moeten zorgen, dat hun kinderen door materieele ellende niet verloren gaan voor het geestelijk leven. Allen ipoeten waakzaam zijn voor de toekomst, omdat de Katholieke zaak het vraagt, omdat God het wil! (Applaus). Naast het nuttige het aangename. De voorz. sprak een kort woord van dank voor de begeesterende woorden van den feestredenaar en gaf vervolgens het woord aan den heer Hofman aan de fa milie Hofman eigenlijk, die het verdere ge deelte van den avond zou vullen-. En hoe? Wanneer men de familie Hof man, voordrachtkunstenaars bij uitnemend heid, uitnoodigt, weet men bij voorbaat van succes verzekerd te zijn. Zoo was het ook gisteravond, want de heer en mevr. Hofman, tezamen of met hun dochters wisten al dadelijk niet alleen 'n gezellige sfeer te scheppen, doch ook door muziek en zang zooveel kunstgenot te bieden als de aanwezigen maar zelden zul len, hooren. In vroolijke, maar eveneens in ernstige liedjes wisten zij 'n keurig pro gramma te brengen, dat iedereen voldoe ning heeft geschonken, zoodat het applaus oorverdoovend was. De Katholieke metaalbewerkers hebben getoond waardig feest te kunnen vieren en dat zij dit konden doen was het gevolg van groote spaarzaamheid. Immers reeds enkele jaren geleden werd voor dit jubileum een fonds gevormd, waaraan allen een cent per week en per lid hebben bijgedragen. Daardoor werd dit feest er ook inderdaad een vóór en dóór allen. De aangenaamste herinneringen zullen aan dit jubileum be waard blijven. Na het optreden van de familie Hofman bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl The Melody Makers voor de mu ziek zorgden. Een collecte voor de werkloozen bracht ƒ21.63 op. De Wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, de heeren mr. A. F. L. M. Tepe en J. J. van Stralen, zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. KOLONIALE OORLOGSVOERING IN VERBAND MET HET ABESSIJNSCHE GESCHIL. Lezing van de generaal-majoor b.d. H. Behrens. Gisteravond hièld de generaal-majoor b.d. H. Behrens een rede over bovenge noemd onderwerp voor de afdeeling Lei den van de Alg. Vereeniging van Neder- landsche Reserve Officieren. De voorzitter, Mr. C. P. de Vries, richt te in zijnopeningswoord een speciaal woord van welkom tot de beide Rsgi- ments-commandanten van het Leidsche garnizoen en wees op het belang van con tact tusschen beroeps- en reserve-officie ren, ook in het garnizoen Leiden. Spr. hoopte, dat de afdeeling Leiden een cen trum zal worden voor het instand houden van dit contact en het verbeteren daarvan. Spr. bracht voorts dank aan den pas afge treden voorzitter van de afdeeling Res. Luit. Kol. T. Treffers aan wien de afdee ling veel verschuldigd is en maakte ten slotte gewag van een in oprichting zijnde rijclub der afdeeling en de mogelijkheid van de opricntirïg van een schermclub. Generaal Behrens, hierna het woord ver krijgende, Degon uiteen te zetten, dat in de laatste jaren de mogelijkheid van een koloniale oorlog niet meer onder oogen is gezien, daar men meende, dat deze wijze van oorlog voeren tot het verleden be hoorde. De „onvolledige" berichtgeving maakt het moeilijk den toestand in'Abes- synië te beoordeelen. Aan de hand van voorvallen uit de krijgsgeschiedenis kun nen we echter vergelijkingen maken. Het optreaen van Italië mag wel zeer vreemd genoemd worden, daar immers aan Abessynië alle tijd van voorbereiding ge geven is. Dat Abessynië hiervan geen pro fijt heeft getrokken, moet als een fout aan gemerkt worden. Het wachten op den af loop van den regentijd was niet noodig geweest, daar dit tijdstip van te voren be kend was en de Italiaansche diplomatie het dus zoo had kunnen leiden, dat het con flict op dit tijdstip haar hoogtepunt had bereikt. De Italiaansche opmarsch heeft veel mo menten van weifeling, die tot gevolg ge had hebben de terugroeping van generaal de Bono. In een koloniale oorlogsvoering is een uitstekend functioneerende etappe- en ver plegingsdienst van nog grooter belang dan in een Europaesche. Dat is ook een factor bij de beoordeeling van de langzame Ita liaansche opmarsch. Voor de mentaliteit van den tegenstander in koloniale oorlogen is het van het hoogste belang, dat elke aarzeling wordt vermeden. Alleen w:e on derwerpt, wordt als heer en meester be schouwd, temeer daar men in zulke oor logen tegenover vrijwel het geheele volk staat: mannen, vrouwen en knapen. Met zoo min mogelijk offers moet men trach ten de tegenstanders om te vormen in ge hoorzame onderdanen. In Europeesche oor logen is daarentegen het vleugellam slaan van de tegenstanders het doel. Alleen in ons Atjeh was het noodig een andere taktiek te volgen, daar de Atjeher zich alleen onderworpen houdt, indien wa pengeweld hem dreigt. Het lijkt echter, als of in Abessynië het bereiken van het doel van Italië gedwarsboomd wordt door deze zelfde moeilijkheid, welke dus een jaren lange strijd tengevolge kan hebben. Daar na moet, zooals thans in Atjeh geschied is, het vertrouwen worden gewonnen. De tegenstander van heden moet de medewer ker van morgen zyn. De tegenstanders hebben het groote voordeel van slechts weinig of in 't geheel niet gebonden te zijn aan treinen, levens middelendepots en communicatie-midde len. Ze zorgen zelf voor hun verpleging of maken zich daarover in 't geheel geen zorg. Gaat de geregelde oorlog over in een guerilla dan zullen de moeilijkheden voor Italië nog veel grooter worden. „DE SNEEUWKONINGIN". Wij verwijzen naar een advertentie, waarin aangekondigd een uitvoering van „Ruim Baan" op a.s. Donderdag ten bate van hei Derde-Orde-Restaurant. „Litteris" en de dieren. Men verzoekt ons, met verwijzing naar de in dit blad voorkomende advertentie, er de aandacht op te willen vestigen, dat de Kon. Ver. „Litteris Sacrum nog een op voering van het blijspel „Als ik wilde" van Paul Géraldy en Robert Spitzer zal geven op Vrijdag 29 November a.s. in den Lei- schen Schouwburg. De opbrengst van de zen avond zal geheel komen ten bate van het Leidsche Dierenasyl, een instelling, die het in dezen tijd financieel wel zeer hard te verantwoorden heeft. De 53-jarige sjouwerman B. van D. uit Katwijk is gistermiddag in de van Leden- bechstraat van een stilstaande auto geval len, waardoor hij niet ernstige kwetsuren aan hoofd en armen bekwam. De E.H.D. verbond den man ter plaatse en bracht hem vervolgens naar huis. Gistermorgen is de 70-jarige wielrijder B. K. in de Medusastraat in botsing geko men met een groen ten wagen, waarvan een der wielen hem over de hand reed. Hij werd vrij ernstig aan een wijsvinger ver wond en in het Academisch Ziekenhuis be handeld. Gisteravond vierde de Leidsche Kap- persciub „Hulp en Vriendschap" haar 55- jarig bestaan in de bovenzaal van de „Har monie". Er heerschte weer een aangename sfeer, die we daar gewoon zijn. De heer B. Deviié vergastte de aanwezigen op zijn amusante vaardigheden en de onvermoei de The Blue Rythme Band zorgde voor de muziek. Een bij uitstek geslaagden avond. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. G e b or en: Pieter, zoon van P. Mazu- rel en A. v. d. Berg Elisabeth Catha- rina, dochter van F. Th. Goddijn en E. C. Peeters Antonia Maria, dochter van H. M. van Wolde en H. J. van Deursen Alexander Theodorus Diederik, zoon van A. D. v. d. Velden en C. A. M. Bruijn Pieter, zoon van G. W. Verweij en J. Dek ker Cornelis zoon van A. Brus en G. Terlouw Adriana, dochter van J. C. v. Hameren en J. M. A. van Geel Jan, zoon van J. van Duin en P. Passchier Adrianus Nicolaas, zoon van C. W. Duijn- dam en A. W. v. Gijlswijk Adam, zoon van B. Griekspoor en T. W. Mens Adria nus Nicolaas Marie, zoon van W. J. Turn hout en M. P. Kapel Harry David, z. van J. P. Bil en S. Knoblich Thomas Jacobus zoon van L. W. v. d. Meij en P. H. M. Ruigrok Jannetje, dochter van J. van Duij venbode en Y. Messemaker Johanna Adriana, dochter van L. Guijt en J. v. d. Plas Jacobus, zoon van J. Benning en S. H. Holverda. Ondertrouwd: H. Driessen jm. 32 jaar en E. Dransfeld jd. 28 jaar. Overleden: C. J. Ranselaar m. 42 jaar A. P. M. Vrijburg dochter 11 jaar J. van WeerleeEikerbout wede. 69 jaar A. Verlaan m., 79 jaar J. La- bordus wedn. 70 jaar. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Roxy: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon Goedgekeurd voor volwassenen. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. HET AMBTSJUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER. Programma der feestelijkheden. Op 28 November as. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat Burgemeester Van Gerre- vink te Oegstgeest tot Burgemeester van Oldemarkt werd benoemd. Door de Burgerij van Oegstgeest zal dit feit feestelijk worden herdacht. De feestelijkheden zullen op 28 Novem ber aanvangen met een aubade door het Harmoniegezelschap „Triumpf" des voor middags te half tien. Daarna zal de Burge meester door de schooljeugd worden toe gezongen. In de namiddag om 2 uur zal een huldiging plaats vinden door den Ge meenteraad, waarna in het Patronaatsge bouw aan de Rhijngeesterstraatweg een officiëele huldiging zal geschieden, waar voor de besturen van alle Oegstgeester vereenigingen en officiëele personen zul len worden uitgenoodigd. Hierbij zal het muziekgezelschap van de Noord-Zuid Hollandsche Tramweg Mij. zij nmedewerking verleenen. Des avonds zal, nadat het muziekkorps van Endegeest een serenade zal hebben gebracht even eens in het Patronaatsgebouw van 8 tot 10 uur aan een ieder die daartoe de behoefte gevoelt de gelegenheid worden geboden den burgemeester geluk te wenschen. RECHTZAKEN SPOORWEGAANSLAG ALS GRAP. Drie militairen staan terecht. Heden werd door den krijgsraad te Den Bosch de strafzaak behandeld van den spoorwegaanslag te Oldebroek. Terecht stond de 20-jarige soldaat H. C. H. van het 3e reg. veld-artillerie, wien ten laste is gelegd, dat hij op 18 Aug. j.l. 's avonds ongeveer 8 uur te Oldebroek gevaar voor het spoorwegverkeer heeft veroorzaakt tusschen de halten Oldebroek en Wezep door de lijn in het ongereede te brengen, waardoor gevaar onstond, dat de trein, die daar om half tien zou passeeren, zou ont sporen. Subsidiair was bekl. gedagvaard, omdat hij schuld zou hebben aan het ont staan van dat gevaar. Bekl. verklaarde, bij wijze van grap te hebben gehandeld. Hij had de lyn in het ongereede gebracht om twee andere mi litairen, die in zijn gezelschap waren, te plagen. Toen er burgers kwamen is het drietal op de vlucht gegaan. De auditeur militair mr. Aghina achtte het feit hoogst ernstig. Er kon iets zeer ernstigs gebeu ren, indien de trein passeerde. Spr. eisch- te daarom een gevangenisstraf van 6 maanden. De tweede bekl. was de 20-jarige korpo raal H. B. K. van hetzelfde regiment, die terecht stond omdat hij als meerdere het misdrijf heeft toegelaten. Na het getuigen verhoor eischte de auditeur-militair 3 maanden gevangenisstraf met verlaging tot den rang van gewoon soldaat. Als derde stond terecht de 20-jarige sol daat J. A. W. van hetzelfde regiment, die zich moest verantwoorden, omdat hij heeft nagelaten het misdrijf, waarvan hij kennis droeg, tijdig aan te geven. Tegen hem eischte de auditeur-militair 14 dagen gevangenisstraf. De verdedigers concludeerden tot ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 4 December. LAATSTE BERICHTEN MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen is de 69-jarige weduw naar J. Dillen uit het Liefdehuis te Veld hoven, bij 'iet oversteken van den Pro vincialen Weg onder Meerveldhoven, door een personenauto, bestuurd door den heer A. van D. uit Veldhoven, gegrepen. De man werd op slag gedood. Het slachtoffer heeft vermoedelijk, doordat hij doof is, de signalen van den automobilist niet gehoord. ERNSTIG ONGELUK TE NIJMEGEN. Tijdens den intocht van St. Nicolaas. Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft op den Oranjesingel te Nijmegen een ern stig ongeluk plaats gehad. Toen Sint Nicolaas, omstuwd door de kinderen, den weg overging, naderde uit de tegenove-gestelde richting een autobus. Het paard van den Sint begon te steigeren, met het gevolg, dat de kinderen naar alle kanten uiteenstoven. Hierbij liep een vijf jarig jongetje, zekere N., tegen de autobus op. Met een diepe hoofdwonde werd hij, nadat de eerste hulp was verleend, in levensgevaarlijken toestand naar het St. Canasius ziekenhuis overgebracht. Twee andere jongetjes werden licht gewond. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Nov. Groenten veiling. Per 100 stuks: andijvie f 0.501.40, kroten 60 cent, wittekool f 4.50, roodekool f 1.80 9.80, savoyekool f 2.809.00, groenekool f 0.505.10, pieterselie f 0.503.60, prei f 0.302.30, radijs f 0.80, kropsalade f 0.70 2.40, selderie f 0.702.30, knolselderie f 1.00—3.30, wortelen f 3.20—6.00, per 100 kg.: kroten f 1.902.40, kroten, gekookt f 56, snijboonen' f 2533, stokboonen f 47, witloof f 313, boerenkool f 46, spinazie f 521, tomaten A f 3.009.20, B f 3.00—10.40, C f 3.00—6.60, CC f 2.00— 4.20, uien f 1.002.80, wortelen f 1.40 7.10, spruiten I f 512, spruiten II f 37 andijvie f 25, nero f 89. 26 Nov. Vette Varkens. Totale aan voer 237 stuks, waarvan 218 zwaar 3839 cent en 19 licht 36 cent per kg. levend ge wicht. Handel matig. BODEGRAVEN, 26 Nov. Kaas. Aange voerd 201 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 9045 stuks, wegende 81.405 kg. Prijs met R.M. eerste soort f 23 25 en tweede soort f 2122. Handel matig. ROTTERDAM, 26 Nov. Vee. Totale aanvoer 4120 stuks. 197 paarden, 2 ezels, 1243 magere runderen, 840 vette runderen, 123 vette kalveren, 125 graskalveren, 951 nuchtere kalveren, 388 schapen en lam meren, 11 varkens, 41 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 44, 40 en 28 30 cent, vette ossen 44, 40 en 3235 cent stieren 44, 40 en 3436 cent, vette kalve ren 85, 75 en 6055 cent, schapen 38, 34 en 28 cent, lammeren 39, 35 en 28 cent, graskalveren 40 en 34 cent, nuchtere kal veren 34 en 24 cent, slachtpaarden 35, 30 en 25 cent, prijzen per stuk: schapen f 16 1310, lammeren f 13116, nuchtere slachtkalveren f 7.506.505, nuchtere fokkalveren f 15138, slachtpaarden f 14010065, werkpaarden f 240140 80, hitten f 110—30—60, stieren f 200— 150—100, f 200—150—100, kalfkoeien f 190 14595, melkkoeien f 195150100, vaarzen f 1108060, pinken f 907060 graskalveren f 372615. ROTTERDAM, 25 Nov. Binnenl. Granen. Gerst Chevalier f 5.005.25. Haver f 6.75—7.00. Erwten kleine groene f 89, Schokkers f 8.00—10.75. Bruine boonen f 1113. Buitenlandsche Granen. Stemming prijshoudend. Rogge: 74-75 kg. Bahia Blanca, oude oogst disponibel f 8.40, 74-75 kg. Bahia Blanca, nieuwe oogst aangekomen f 8.20, 74-75 kg. Bahia Blanca nieuwe oogst stoo- mend f 8.15, 73-74 kg. Litausche disponi bel f 7.20, 73-74 kg. Litausche gedenatu reerd disponibel f 4.30. Gerst: 69-70 kg. La Plata aangekomen f 101, 69-10 kg. La Plata stoomend f 101, 70 kg. Zuid-Russische disponibel f 102, 68 kg. Zuid-Russische disponibel f 101, 6465 kg. Zuid-Russische geladen-gestoomd f 100.50, Canada no. 3 arangekomen f 103. Mais per 2000 kg.: Gele La Plata, aan gekomen f 95.5096, Gele La Plata stoo mend f 96, La Plata Cinquantine stoomend f 99, Gele Zuid Afrikaansche no. 8 aange komen f 95,—, witte Zuid-Afrikaansche no 8 stoomend f 97, witte Zuid-Russische dis ponibel f 90. ZOETERWOUDE, 25 Nov. Veiling „Ik leer nog". Prijzen: kippeneieren f 4.80 5.40, kuikeneieren f 3.303.70 per 100 stuks, kaas 1227 cent per pond, duiven 15 cent, kippen 3090 cent en konijnen f 0.351.35 per stuk. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 50 Londen 7.30^/g New York1.48 Parijs 9.733/4 Brussel 25.01 Zwitserland 47 76 Milaan Madrid 20 20 Oslo36.70 Kopenhagen32.65 Stockholm 37.65 Praag 6.121/., Weenen Boedapest Prolongatie 3 pCt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3