STADS NIEUWS DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? ZWEDEN HEEFT BOTER NOODIG. Invoerverbod tot ultimo December opgeheven. De directie van den landbouw deelt me de, dat volgens bericht van den consul- generaal der Nederlanden te Stockholm de Zweedsche dagbladen melding maken van een onvoldoende boterproductie in Zweden. In verband daarmede is tot ultimo De cember a.s. het invoerverbod voor boter in Zweden opgeheven. VOORLICHTING AAN KWEEKERS. Voorstel om aan „Bloembollencultuur" een economische afdeeling toe te voegen. De afdeeling Heemstede van de Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft een' voorstel gedaan om de noodige stappen te ondernemen om te komen tot de oprichting van een, onder deskundige leiding staande, economische afdeeling bij het bureau van de algemeene vereeniging. De bedoeling hiervan is, dat bij deze nieuwe afdeeling alle leden hulp, adviezen en inlichtingen kunnen krijgen in zaken, betreffende bedrijfsbeheer, op belasting en juridisch gebied. De eventueel te maken kosten moeten dan door de belanghebben den gedragen worden. „Vooruit". Johan Heesters. Bij vochtig weer zijn de rails in den Rijksweg OegstgeestHillegom slipgevaar lijk. Door de gemeente Hillegom is bereids een opvallend waarschuwingsbord ge plaatst. Thans ontving de K.N.A.C. van den betrokken Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat bericht, dat aan de gemeente Lisse op haar verzoek reeds vergunning is verleend voor het plaatsen van een bord met opschrift „Rails, slipgevaar", nabij de Jannetjesbrug, zoodat de gemeente binnen kort wel zal overgaan tot het plaatsen van dit waarschuwingsbord. De ooriog in Oost-Afrika Italië dementeert Abessijnsche overwinning. BERLIJN 26 November (A.N.P.). De ko ninklijke Italiaansche ambassade deelt het volgende mede. Alle berichten uit verschillende bron nen, die de laatste dagen zijn gepubliceerd over zoogenaamde Abessijnsche successen en wel die aangaande het buitmaken van 24 Italiaansche pantserwagens, de verove ring van Moestahil. het dooden van 4700 Italiaansche soldaten en het buitmaken van een groote noeveelbeid materiaal aan het Noordelijk front, den tegenaanval en de herovering van Gabredarre en Gorahei zijn van alle grond ontbloot. I AGENDA LEIDEN. Dinsdag Ned. Kath. Grafisch Bond. Bijeen- komst_ machinzetters, 8.15 uur, Bondsgebouw, Steenschuur. Donderdag Residentie-Orkest, Stadsgehoor zaal, 8 Uur. Donderdag, R.K. Staatspartij, Plaatselijke Kern, Leiden, Huize Maria, Pie- terskerkkoorsteeg 15, 8.15 uur. Donderdag, Uitvoering „Ruim Baan" van „De Sneeuwkoningin", Schouw burg, 8 uur. Vrijdag. Uitvoering van Litteris ten bate van het Leidsche Dierenasyl. Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Nov tot en met Zondag 1 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, Tel. 552 en C. v. Zijp, Wühelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mej. G. A. Vogelaar, Den Haag, de heer J. IJ. ter Spill, Den Haag, mej, J. J. Portheine, Den Haag. De opmarsch in het Zuiden. M0GADISJOE, 26 November (A.N.P). Hier doen geruchten de ronde, dat, terwijl de aandacht der verdedigers door Italiaan sche lichte troepen naar het gebied ten Zuiden van Djidjiga werd afgeleid, de hoofdmacht der Italianen tot op 90 K.M. van Harrar zou zijn genaderd. Het is niet mogelijk van deze geruchten bevestiging te verkrijgen. Aanval op Italiaansche verbindingen verijdeld. MOGADISJOE, 26 November (A.N.P.) Volgens berichten uit het hoofdkwartier van generaaj Graziani is een Abessijnsche troepenafdeeling, welke onder leiding stond van Ra^. Dezta Demtoe, een schoon broeder van keizer Haile Selassie in het gebied van Juba, in Laliaansch Somaliland, waar zij reeds waren doorgedrongen, on schadelijk gemaakt. De Abessijnen hadden blijkbaar een stoutmoedigen aanval op de Italiaansche verbindingen in den zin. De opstand in Brazilië Het luchtschip „Graf Zeppelin" kan niet landen. RIO DE JANEIRO, 26 November. (A.N. P.) Volgens officieele mededeelingen moe ten de opstanden in Pernambuco en Natal onvoorwaardelijk als communistische om wentelingspogingen beschouwd worden. Aangezien voorts in Para en in Maceio in den laatsten tijd omwentelingsplannen ter keaims van de autoriteiten zijn gekomen en verder geheime munitiedepots werden ont dekt, neemt men aan, dat de communisten ook in andere staten opstandén hadden be raamd, doch deze door de onmiddellijk ge nomen voorzorgsmaatregelen niet tot uitvoe ring konden brengen. In den staat Pernambuco bezetten mui tende soldaten van het 29ste bataljon ja gers met behulp van de communistische massa de stad Olinda, die echter spoedig door de regeeringstroepen heroverd kon worden. De opstandelingen trokken zich in de kazernes terug, waaruit zij echter vol gens de laatste berichten eveneens weer verdreven zouden zijn. Aangezien de re geeringstroepen thans door vliegtuigen ge steund worden hoopt men den opstand hier spoedig meester te kunnen zijn. Het luchtschip „Graf Zeppelin" kon giste ren tengevolge van de bezetting van het vliegveld door de opstandelingen niet te Pernambuco landen. Gistermiddag tegen half 5 heeft het de post te Maceio afgewor pen en in afwachting van de mogelijkheid om te landen kruist het thans heen en weer. In Natal is de toestand ernstig. De stad bevindt zich in handen van de opstandelin gen van het 21ste bataljon jagers. Alle ver bindingen van den staat Rio Grande do Norte met de rest van Brazilië zijn verbro ken. Ook omtrent het lot van den gouver neur van dezen staat, die klaarblijkelijk in handen van de opstandelingen is gevallen, verkeert men in het onzekere. Men ver moedt, dat het te Natal gestationneerde Condor-vliegtuig-escader eveneens in han den der opstandelingen is. Het federale parlement heeft gisteravond besloten den staat van beleg over geheel Brazilië af te kondigen en een censuur op telegrammen in te stellen. Volgens de loo- pende geruchten zou de opstand onder lei ding staan van den bekenden communisti- schen leider Luiz Carlos Prestes. Teneinde uitbreiding van den opstand te voorkomen zijn in alle hoofdsteden de bekende commu nistische leiders gearresteerd, waaronder te Pernambuco de staatssecretaris van bin- nenlandsche zaken. De regeering beschouwt den toestand met kalmte en verklaart, dat zij in staat is in korten tijd de'orde te herstellen en alle nieuwe omwentelingspogingen in den kiem te kunnen smoren. De rebellen in het nauw. RIO DE JANEIRO, 26 November. (A.N. P.) De opstandelingen te Recife moeten wijken voor de regimentstroepen. Zij heb ben zich in een stadswijk verschanst. In de rest van het land is het rustig. WEGENAANLEG ONDER ZOETERMEER De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het aanbrengen van verhardingen van cement-beton en klinkers op het ge deelte van weg No. 12 ('s-Gravenhage— UtrechtDriebergen), onder de gemeen ten Stomp wijk. Nootdorp, Zoetermeer/Zeg- waard, met bijkomende werken (werkver ruiming). Laagste inschrijfster was de N.V. En- schedesche Bouw- en Beton-Maatschappij te Enschede voor 438.000. K. J. M. V. „St. PETER KANIS" De' K. J. M. V. „St. Peter Kanis" hield gisterenavond een ledenvergadering in het „Eigen Huis". De waarnemend voorzitter opent te negen uur de vergadering met de groet der Kath. Jongeren, waarna de ge bruikelijke „hors-d'oeuvre" snel wordt verwerkt. Vervolgens wordt het tweede gedeelte van het winterprogramma, waar in het Lustrum is vervat, uiteengezet. In Januari worden 2 lezingen gehouden en op 22 Jann. de alg. jaarvergadering. Het Lustrum bestaat uit: Jan. 28, 29 en 30 een Triduum voor le den en oud-leden. 2 Febr. Een gedialogeerde H. Mis met Algemeene H. Communie en daarna ge meenschappelijk ontbijt in het „Eigen Huis." 3 Febr.: Reünie voor leden en oud-le den. 9 Febr.: Lustrumbal in den Foyer der Stadsgehoorzaal. In Febr. en Maart zullen door de Mid- denstandsbank een zestal lesuren worden gegeven, welke ook voor leden van de zusterver. uit de omgeving toegankelijk zullen zijn. In April nog een drietal lezingen en op 3 Mei het Patroonsfeest, hetwelk als ge woonlijk met een H. Mis, Alg. H. Com- münie en een gemeenschappelijk ontbijt zal worden gevierd. 6 Mei ledenvergadering met bespreking van het zomer-programma. In de kascommissie voor de K. R. O.- avond alsook voor het a.s. Lustrum wor- denvervolgens 5 leden benoemd. De propaganda heeft in de afgeloopen maanden 20 nieuwe leden gebracht. De prop. leider bedankt allen, die tot dit succes hebben medegewerkt en merkt op, dat onder de nieuwe leden verschillen de K. J. C.-leiders zich bevinden. Ook wekt hij allen op het insigne der K. J. M. V. zooveel mogelijk te dragen en wijst de leden nog eens op de belangrijke uiteenzetting welke de weleer, heer W. Hessing vorige week over de orde ning van elke K. J. M. V.'er van „bin nenuit" gegeven heeft. Na een korte pauze neemt de heer J. Coster, welke inmiddels ter vergadering komt, de leiding over en doet nog eenige mededeelingen van ondergeschikt belang. Van de rondvraag wordt vei volgens een druk gebruik gemaakt en verzocht tot slot de Moderator aller belangstelling van de maandelijksche conferenties. Hij vraagt als bekroning hiervan het stichten van een of meer groepen vanKath. Actie. Ook spoort hij aan tot hartelijke vriend schap tot versterking van de band tus- schen de K. J. M. V.'ers onderling. Na een collecte voor de Kerstactie sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. ST. JOSEPH-GEZELLEN-VEREENIGING. Ontwikkelingsavond. Alle leden der Gez. Ver. worden herin nerd aan den „gas-avond", georganilseerd door onze Studieclub, hedenavond te 8.30 uur in 't G-ezellenhuis. De weled. heer De Wilde zal bij zijn lezing verschillende proe ven van gaswinning demonstreeren. Voor alle leden is de tor gang vrij. R.-K. SLAGERSBOND. Zondag heeft de afd. Leiden van den R. K. Slagersgezellenbond „St. Joris" haar jaarfeest gevierd. De dag werd begonnen met een H. Mis waaronder zeer velen tot de H. Tafel naderden. Daarna werd door allen deelgenomen aan 't gezamenlijk ontbijt, dat gegeven werd in 't gebouw van den R.-K. Volks bond aan de Steenschuur, waar ook 't avondfeest is gevierd, 't Gebouw leent zich bij uitstek voor zulke feesten. Dat werd nu weer bewezen. Alleen kon de zaal wat grooter zijn; niettegenstaande was alles in orde. De avond werd geopend door den voor zitter, den heer Velzeboer, die tevens een woord van welkom richtte tot den geeste lijk adviseur en Bondsvoorzitter Scharf. Laatstgenoemde sprak woorden ter aan moediging en propaganda. Hierna was 't woord aan 't Jazz- en Cabaretgezelschap „Tempo" onder leiding van Jean van Zijp, die de aanwezigen op de alleraangenaam ste wijze heeft bezig gehouden, gezien het applaus en de gulle lach, die zich den ge- heelen avond liet Looren. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat 't geheel af was. Hierna volgde intiem gezellig samenzijn onder leiding van Jean van Zijp en veel te vroeg was 't einde daar. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Christelijke Kweek school alhier is benoemd de heer J. Allon te Heemstede. LEMVOG. Uitstel couponbetaling voorgesteld. Blijkens een advertentie in dit num mer heeft de trustee van de 5 y, pet. obligatie leening ten laste van de Leid sche Exploitatie Mij. voor Onroerende Goederen houders van stukken dezer leening opgeroepen tot het bijwonen van een vergadering op 29 November ter be handeling van een voorstel om de coupon betaling voor den tijd van 3 jaar uit te stellen. Deze regeling zou dan gelden van 1 Oc tober 1935 af. MILITARIA. De navolgende reserve officieren behoo- rende bij het 6e Regiment Veld-Artillerie zijn op 25 November onder de wapenen gekomen voor herhalingsoefeningen. De reserve le Luitenants: Hauer, v. Zelm, v. d. Wall. Op 29 November a.s. zullen de na volgende officieren bij het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier onder de wapenen komen voor herhalingsoefeningen. De re serve 2de Luitenants André de la Porie, Folkersma, Dun. Bij beschikking van den Inspecteur der Infanterie is de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst toegekend aan den ser geant tit. kok E. Sluiter van de staf der Infanterie. Het onderscheidingsteeken zal hem op 23 December a.s worden uitgereikt. Het 6e Regiment Veld-Artillerie al hier zal op 10 en 11 December a.s. de jaar lij ksche najaar schietoefeningen in de Legerplaats Oldebroek houden. H. H. NOORDELOOS. In den ouderdom van ruim 68 jaar is na 'n ernstige ziekte in het St. Elisabeth Zie kenhuis alhier overleden de heer Henricus Herman Noordeloos. De heer Noordeloos was tot voor een twaalftal jaren studenten-oppasser hier ter stede en heeft aldus gedurende ruim 25 jaar door de studentenwereld tal van connecties verkregen met menschen, die in latere jaren over het geheele land en tot ver buiten de landsgrenzen verspreid wer den. Behalve studenten-oppasser was de heer Noordeloos, vooral in de laatste jaren, bij verschillende families in dienst, waar hij zich met allerlei voorkomende boodschap pen belastte. Ook bij diners was hij steeds een om zijn eenvoud en correctheid ge waardeerde hulp. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. Vrijdag te 10 uur plaats heb ben op de begraafplaats aan de Zijlpoort. 12 1/2-jarig jubileum. De magazijnen van de Fa. Peltenburg, Breestraat en P. K. Koorsteeg waren hedenochtend enkele uren gesloten. Her dacht werd net feit dat Mej. de Vrind voor 12 1/2 jaar in dienst trad voor de admi nistratie. Zij had zich inmiddels weten op te werken tot de positie van chef juf frouw die den patroon bij diens afwezig heid representeerde. Per auto werd zij hedenmorgen van huis afgehaald en vergezeld door haar ouders binnengeleid in het feestelijk versierde ge- hoorzaaltje. ALs blijk ;an buitengewone waardeering voor haar onverwoestbare activiteit over handigde de spreker haar mede namens zijn huisgenooten als een blijvend aan denken, een prachtig gouden armband horloge met inscriptie, en als blijk van het groote vertrouwen dat in haar werd ge steld benoemde hij haar thans als alg. pro curatiehoudster der firma. Van haar collega's ontving zij eveneens een fraai ge-schenk, waarvan zij nog veel genoegen zou beleven, en dat haar bij monde van den heer P. Mooten werd over handigd. Zichtbaar bewogen dankte de jubilaresse voor de hulue, die haar werd gebracht en voor de wijze waarop deze dag voor haar tot een onvergetelijken werd gemaakt. 's Middags werd een kleine recept.e ge houden, in intiem en kring, bij welke ge legenheid zij van alle kanten werd gecom plimenteerd o.a. door div. vertegenwoor digers van 'abrieken, die met de firma in relatie staan, en die reeds bloemen hafden gezonden, doch het niet alleen daarmede, maar het ook persoonlijk wilden komen zeggen. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 5563 Handel in Electri- sche Artikelen „Electrolux" N.V. (f.) Lei den, Breestraat 68, hoofdz. Den Haag, Pa leisstraat 2. Het filiaal te Leiden, Bree straat 68, is opgeheven. MEER WIND. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige, later afnemende, Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, tijde lijk opklarend, aanvankelijk nog kans op regen en zachter. Hoogste barometerst.: 767.8 te Munchen. Laagste barometerst.: 720.3 te Akureyri. De diepe depressie bij IJsland begint af te nemen, zij breidde zich verder over Scandinavië uit, zonder dat de vorst uit Zweden nog verdreven is. Het hoogedruk- gebied heeft zich naar Midden-Europa verplaatst, in het Zuid-Westen stijgt de barometer weer. Ten Westen van de Brit- sche Eilanden stormt het uit West, aan de Noorsche kust uit Zuid-West, aan onze kust waait een krachtige Zuid-Wes ten wind, op IJsland en in Noord-Scan- dinavië valt sneeuw, Ierland en de Faroer hadden zware regen, overigens is nog weinig neerslag gevallen. In Frankrijk en Zuid-Duitschland is bij windstilte en mist de temperatuur nog vrij ver onder het vriespunt gedaald, ook om de Finsche Golf wordt nog lichte vorst gemeld. Bij ruimenden en afnem enden wind is een minder koude nacht met overdag weinig veranderde temperatuur te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 4.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 4.27 uur tot Woensdagmorgen 7.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 27 Nov. v.m. 3.05 en nam. 3.24 uur. S torm w aarsch u win gsdienst. Geseind 26 Nov. te 9.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: „Weest op uw hoede," „EXAMENSPELLING" BLIJFT. Mededeeling van den minister in de Memorie van Antwoord op de Onderwijsbegrooting. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de Onderwijs-begroo- ting deelt ie minister mede, dat hij niet voornemens .is een wijziging te bevor deren van net K. B. van 28 Augustus 1934, en van de daarmee verband houdende Kon. Besluiten en ministerieele aanschrij vingen, waarin de nieuwe spelling voor de examens is voorgeschreven. Het zijn vooral economische gronden, die hem daarbij lei den. BONDSRAAD VAN „ST. RAFAëL". Gistermiddag is in het bondgebouw der R.K. Werkliedenvereeniging te Venlo de tweedaagsche raadsvergadering van de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel „St. Rafaël" aangevangen. De vergadering werd door afgevaardig den van alle afdeelingen van „St. Rafaël" uit het geheele land bijgewoond. In zijn openingswoord wees de bonds voorzitter, Wigman, op de voortdurende achteruitgang van het ledental, hetwelk als gevolg van de steeds doorgaande af vloeiingen van personeel, bij de spoor- en tramwegen opnieuw terugliep van 11229 tot 10852. Door vervroegde pensionneering en op wachtgeldstelling hebben in de loop van dit jaar tot November niet minder dan 800 man van het vaste personeel de dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen moeten verlaten. Bedroeg het aantal spoorwegman nen in 1921 ruim 52.000, op het oogenblik is dit tot ongeveer 35.000 teruggeloopen. Ver der doorgevoerde bezuinigingen zullen nog tot meer ontslagen leiden. Ook een groot aantal menschen in lossen dienst werden heengezonden en vergrooten het leger der werkloozen. Nadat het monument op het graf van mgr. Mutsaers en pastoor Donders aan het be stuur van het mgr. Mutsaersfonds was over gedragen en bondsvoorzitter Wigman als zoodanig was herkozen, werd de vergade ring geschorst tot Dinsdagmorgen. Onze landgenoot, de tenor Johan Hees ters, die de laatste jaren aan de Opera te Weenen was verbonden, heeft aanbieding ontvangen voor verbintenissen te Leipzig en te Berlijn; hij verkoos het laatste. 23 December aanvaardt hij zijn verbin tenis in Berlijn aan de Komische Oper, met de eerste opvoering van „Die Welt- meisteriri',, een operette van Suaga, met buitengewoon mooie muziek. Heesters is juist gereed gekomen met de opnamen voor een Duitsche speelfilm „Die Leuchter des Kaisers", waarin met hem meespelen, o.a. Karl Ludwig Diehl, Sybille Schmit en Friede Czepa. Heesters speelt daarin de rol van een Russisch grootvorst. Het zal wel Januari worden alvorens deze film wordt uitgebracht. Critieke dagen voor Frankrijk Laval spreekt vanavond door de radio. PARIJS, 26 November (A.N.P.). De „Pe tit Parisien" schrijft: Wij zijn, zooals men weet, een week be gonnen welke uit een oogpunt van poli tiek van beslissende beteekenis kan zijn. Het parlement zal Donderdag bijeenkomen. Vanavond zal de leider der regeering een beroep op het land doen en een uiteenzet ting geven van den toestand. Om 8 uur zal hij uit zijn kabinet aan den Qua: d'Orsay een toespraak houden, welke door de radio zal worden verspreid. In deze redevoering zal de minister-pre sident op nauwkeurige wijze een over zicht geven van het op verschillend ge bied door het kabinet verrichte werk. Hij zal uiteen zetten, .dat dit werk in vol maakte kalmte is verricht teneinde den franc te waarborgen en tot heil van het land. Kalmte, orde, overeenstemming tus- schen burgers zijn de noodzakelijke voor waarden voor de voltooiing van het econo misch en financieel herstel en voor de handhaving /an den buiteniandsche vrede. Hij zal vanavond het Fransche volk zeg gen, aldus het blad, dat de plicht van den eersten rang op allen rust, om op meedoo- genlooze wijze alle overwegingen ter zijde te stellen, waardoor het succes zal worden overschaduwd van een actie, waartoe zij die in moeilijke uren de zware verantwoor delijkheid van het bewind hebben aan vaar zich hebben verplicht. Putsch-geruchten van links en rechts. PARIJS, 26 November (A.N.P.). De „Oeuvre" maakt, zij het ook met het voor behoud van een vraagteeken, melding van een staatsgreep, die de fascistische Croix du Feu Donderdag bij gelegenheid van het bijeenkomen van de Kamer, zou willen uitvoeren. De leider der vuurkruisers-be- weging, overste De la Rocque, die dikwijls genoeg op net aanstaande uur van de be slissing heeft gewezen, zou volgens het blad ditmaal den aandrang van zijn aan hangers, in net bijzonder van een deel van zijn onder-commandanten, niet meer kun nen tegenhouden. Het aanvalsplan zou al dus zijn samengesteld: Bestorming van het parlement, de bestuurscentra, de ministe ries en de gebouwen van de groote repu- blikeinsche linksche dagbladen. Reeds in het eerste uur zouden talrijke terechtstel lingen uitgevoerd moeten worden en tal van namen worden reeds genoemd. Zoo zouden b.v. allé voormalige radicaal-socia listische ministers op de zwarte lijst staan, evenals een aantal hooge ambtenaren van de verschillende ministeries en van de po litie. In tegenstelling tot dit sensationeele be richt staan de onthullingen van de rechts geörienteerde „Jour", die beweert, dat in alle rondom Parijs liggende voorstsden en gemeenten, dus in den z.g. „rooden gordel" onder het voorwendsel van verdediging der democratische vrijheden overal gewapende weerafdeelingen van het roode Volksfront zijn gevormd die in de raadhuizen of ge meentegebouwen gereed zouden liggen. Ook de z.g. roode brandweer is persoonlijk op geroepen en staat ter beschikking van de burgemeesters. Overal is men voorbereid op de sirene signalen en de kanonschoten, die de „ver dedigers van de republiek" bijeen zullen roepen. SLIPGEVAAR OP DEN RIJKSWEG LEIDEN—HAARLEM.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2