DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EEN GOEDE RAAD 27ste Jaargang DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 No. 8277 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbeh'ing: Voor Leiden 19 cent per week t 2.50 pei Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Wat kunnen wij doen voor de jeugdige werkloozen. De ramp der werkloosheid is verschrik kelijk voor allen, die er door getroffen worden. Nóg verschrikkelijker voor de jongeren, dan voor de ouderen. De jeugd-werkloosheid ontneemt aan de volksgemeenschap haar vitaliteit en schept toekomstige wanorde en steeds toenemen de decadentie als wij niet alles doen, wat mogelijk, om die jeugd op te heffen uit haar moedeloosheid, onverschilligheid, zwaarmoedigheid. De jeugd-werkloosheid is een gevaar, grooter dan menigeen vermoedt. Met volle waardeering voor hetgeen tot op heden door organisaties of van particuliere zyde werd verricht om den nood van deze tal- looze jongeren te lenigen, mag niet wor den verheeld, dat radicale maatregelen moeten worden getroffen om de jonge ren in het beroepsleven in te schakelen, minstens hutn ar beid te geven. Werd op het jongste Nationale Katholie ke Congres i.z. jeugdwerkloosheid het aan tal jeugd werkloozen van 1424 jaar ge schat op 140.000, Zijne Excellentie de Mi nister van Sociale Zaken gewaagde in zijn rede op de bijeenkomst van Gedeputeerde Staten te spreken van 160.000. Voor vele duizenden, zonder arbeid of bezigheid in hun leven, brengt de ledig heid het groote gevaar mede, dat ze drei gen godsdienstig, zedelijk en maatschap pelijk verloren mehschen te worden. Allerwege groeide bij alle richtingen het besef dat hier geholpen moest worden zoo ook in eigen katholiéke kringen, wat o.a. blijkt uit de stichting en de werkzaamheid van de Nationale R.K. Commissie voor J eugd werkloozenzorg. Gesticht in 1932 te Nijmegen, bestaat de Commissie uit vertegenwoordigers van de Interdiocesane Jeugdcommissie, het R.K. Werkliedenverbond, de St. Josephgezellen- vereeniging, De Jonge Werkman, de K.J. V. en het Centraal Com. voor Jongens patronaten. Als taak van de Commissie werd vast gesteld: 1. stuwend en voorlichtend in deze zaak optreden langs de banden en vereenigin- gen, die zich met dit werk bezig houden; 2. gegevens verzamelen en publiceeren over deze aangelegenheid; 3. de katholieke werkzaamheid in deze vertegenwoordigen bij de overheid en bij andere organisaties; 4. bemiddelend optreden bij aanvragen om financieelen steun; 5. oorzaken van de werkloosheid opspo ren en zoo mogelijk middelen daartegen aangeven. In de jaren 1932, 1933, 1934 en 1935 heeft de Commissie zeer zegenrijk werk ver richt. Naast het houden van een enquête om den omvang van de jeugdwerkloqsheid vast te stellen, werd op vele plaatsen in het land door voorlichting en propageering het cursuswerk voor de werkloozen ter hand genomen. In het bijzonder werd de aan dacht besteed aan het kamp- en inter na a ts werk voor jonge werkloozen. Als wjj nagaan, wat voor de jeugdige werkloozen kan worden gedaan, dan zou den wij de volgende punten kunnen op noemen: Oprichten van gelegenheden voor ont spanning en ontwikkeling; cursussen voor ontwikkeling; vakopleidingscursussen; uitvoeren van werken in werkverschaf fing (b.v. aanleggen van sportvelden, zoo als in Leiden van gemeentewege is ge schied); oprichten van gemeentelijke centrale werkplaatsen (zulke werkplaatsen voor de jeugd zijn er o.a. te Dordecht, Nijmegen, Deventer), terwijl wij tenslotte noemen de z.g. leer- en werkkampen. Wij vestigen heel bijzonder hierop de aandacht. Van katholieke zijde is voor de totstandkoming van deze kampen gewerkt met een voort varendheid en een kracht, die bewondering wekt. Onder leiding der katholieke Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg, is .van af 1933 met alle energie gewerkt en niet minder dan 7 internaten in verschillende deelen des lands kwamen tot stand, die in 1933 reeds werk- en leerkampen orga niseerden. Deze internaten waren de volgende. 1. Ons Jeugdhuis De Steeg van de Jon ge Werkman, Aartsbisdom. 2. Huize Gerra te Haaren. Dioc. Comm. voor Werkloozenzorg te Den Bosch. 3. K.J.V.-centrale jongens te Ginneken. 4. De Liebaard, Baarn. St. Josephsgezel- lenvereeniging, 5. De Bosch te Goirle. Decanale Jeugd raad van Rotterdam. 6. K.J.V.-centrale, meisjes te Bouvigne. 7. Groenewold te Venlo van De Jonge Werkman, Roermond. Wat zijn dat nu: deze kampen of inter naten? Het zijn huizen in verschillende deelen van het land, gesticht door de katholieke jeugdorganisaties en St. Josephsgezellen- vereeniging en De Jonge Werkman, waar de jeugdige werkloozen geheel gratis 14 dagen aan een stuk kunnen verblijven, in een prettige, gezonde omgeving, waar zij een goede voeding, goede ligging, zinvollen arbeid en passende ontspanning en ont-.; wikkeling kunnen vinden. In twee jaar tijds heeft dit kampwerk j een groote vlucht genomen. Het eerste jaar in 1933 organiseerden de Katho- lieken 103 kampen met 2305 deelnemers j met 11525 mankampdagen. Het tweede j jaar in 1934 155 kampen met 2053 j deelnemers met 20912 mankampdagen, ter wijl voor dit jaar 1935 99 kampen met 2806 deelnemers met 40280 mankamp dagen werden georganiseerd. Dit werk heeft vooral zijn succes te danken aan den financieelen steun van het R.K. Werkliedenverbond, dat 'sjaars 34.800 daarvoor beschikbaar stelde en den grooten steun van het Natonaal Crisis- comité, dat de belangrijke som geld van niet minder dan 50.000 's jaars bijdroeg. De kampen, die wij hierboven noemden, zij de z.g. kleine kampen. Voor 1936 zijn in voorbereiding een 7- of 8-tal groote kam pen, waar de jeugdige werkloozen, als zij dat wenschen, wel meerdere maanden ach tereen zullen kunen verblijven. Voor dit alles is naast de subsidies van regeering en officieele instanties noodig de geldelijke steun van de Katholieken in Nederland. Daarop wordt een dringend beroep ge daan In Leiden wordt door ijverige propagandisten deze week een inzameling gehouden voor het werk van de Nationale R.K. Commissie voör de Jeugdwerkloozen zorg. Wij hopen, dat deze inzameling suc ces zal hebben! Vanzelf sprekend staat voor en boven alle andere middelen ter bestrijding van de jeugd-werkloosheid de inschake ling der jeugdige werkloozen in het nor male bedrijfsleven. Dit is verreweg het beste middel ter bestrijding van de jeugd werklooqsheid, maar, helaas, óók verreweg het moeilijkste. j Gisteravond is te Leiden opgericht een plaatselijke R.K. Commissie voar de j Jeugdwerkloozenzorg. Hierop komen wij nog nader terug. RAADPLEEG VOORDAT U UW INKOOPEN DOET VANDAAG EN VOLGENDE DAGEN tytyf DAGBLAD DE LEIDSCHE COURANT. V De chauffeurs. Eindelijk een regeling van den arbeids tijd voor chauffeurs! Zij was al herhaaldelijk aan de regee ring gevraagd. En nu is deze er tenlange- leste mee gekomen. Wij achten zulk een regeling dringend noodzakelijk, in het belang der betrokke nen en in het belang van de openbare veiligheid. Er is een schaduw-zijde aan; misschien kunnen er wel meer schaduwzijden wor den ontdekt, maar op één willen wij nu wijzen: de inkomsten van vele chauffeurs zullen verminderen, terwijl ze toch al reeds niet hoog zijn! Wij denken hier in hst bijzonder aan de elkaar beconcuireerende taxi-ondernemin gen, waarin vaak de chauffeurs alleen tot 'n „fatsoenlijk" bedrag aan inkomsten kun nen komen, als zij extra lange werktijden maken. Ten koste van hun gezondheid misschien, in ieder geval van hun aan spraak op vrijen'tijd, met risico voor de gezondheid en het leven van. anderen. Maar aan dien wantoestand moet dan óók een einde komen. De taxi-ondernemin gen moeten over het algemeen hun perso neel beter betalen. Het zou een ideaal zijn, als het publiek bij het uitkiezen van z'n taxi rekening hield met den socialen toe stand in de betrokken onderneming; aan diè onderneming zijn voorkeur gaf, waarin de arbeidsvoorwaarden het best zijn. Maar zoover is het publiek nog niet opgevoed. Zelfs arbeiders koopen bijv. zonder schroom in bedrijven, waarin hun standge- nooten, die er werken, sociaal slecht be handeld worden. Doch ten slotte: dat er een regeling van den arbeidstijd voor chauffeurs komt, moet in ieder geval worden toegejuicht, 't Werd tijd! Instelling van een weerfonds Verbetering der materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht in zooverre het de knstdefensie van Nederland betreft. Thans is ingediend het reeds aangekon digde wetsontwerp tot instelling van een Weerfonds: het Fonds tot verbetering van de materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht, in zooverre het de kustdefensie van Nederland betreft. De Regeering heeft, zich de financiering van het fonds als volgt gedacht: Aanvangende met het jaar 1936 wordt tenzij bijzondere omstandigheden tot grooteren spoed mochten nopen gedu rende vier jaren uit het fonds een bedrag van totaal 53.400.0000 verwerkt. Dit be drag wordt verkregen door voorschotten uit 's Rijks Schatkist, die tegen 4 pet. aan het fonds worden geleend. Aanvangende met het jaar 1936 wordt ter aflossing defensie in ongeveer 20 ja ren van deze schuld een jaarlijksch bedrag als annuiteit op de-defensie-begrooting ge bracht. De regeering acht urgent: 1. Aanschaffing van luchtdoelbestrij dingsmiddelen. 2. Aanschaffing van vliegtuigen. 3. Aanschaffing van infanterie-geschut. 4. Aanschaffing van munitie en verdere uitrusting. 5. Versterking van het artilleristisch vermogen. 6. Inrichting van kleine versterkingen bij de overwegen der groote rivieren en op enkele andere voor de verdediging van ons land van bijzonder belang zijnde pun ten (kazematten). Naast deze voorzieningen voor de land macht zijn soortgelijke maatregelen noodig voor de Zeemacht. Onvermijdelijk .worden geacht gelden voor mijnen, mijnenleggers, mijnenvegers, alsmede de bouw van een algemeen oefen schip, de bouw van twee onderzeebooten, benevens het afbouwen van den flottielje leider 1931. 1 Werktijd voor chauffeurs TIEN UREN PER DAG IS RICHTSNOER. Bij de Staten Generaal is ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan /an oververmoeidheid bij de be stuurders /an motorrijtuigen. Het ont werp is onderteekend door de ministers van Sociale Zaker en van Waterstaat. In de Memorie van Toelichting zeggen de beide ministers, dat aanvankelijk een op-, lossing van deze quaestie gezocht is op den grondslag der Arbeidswet, doch dat een nadere uit wering van dit denkbeeld geleerd heeft, dat aldus niét de aangewe zen weg gevolgd werd om het beoogde doel te bereiken. De geheele opzet van de Arbeidswet vormt een belemmering om een goed sluitende voorziening ter zake daarop te bouwen. Daar de overtuiging bestond, dal een voorziening m deze niet langer achterwege mag blijven, is bij de beide departemen ten naar een oplossing gezocht, waarbij in een regeling zoowel de bescherming van de autobestuurders tegen overmatige lange werktijden als de veiligheid op den weg gediend wordt. Het resultaat van die sa menwerking is in het onderhavige wets ontwerp neergelegd. Dat deze regeling bij kan dragen tot datgeen, wat men verstaat onder coördinatie van het verkeer, is een bijkomstig voordeel. Het is niet mogelijk, in de wet zelf vol ledig te regelen, waarnaar alle verschil- j lende groepen van autobestuurders zich te j gedragen zullen hebben. De aard der groe- pen loopt daarvoor te zeer uiteen. Het ont- werp laat daarom aan de Kroon over, het i vaststellen van regelen omtrent de tijden, j waarop en gedurende welke alle of be paalde groepen van personen geen motor rijtuigen mogen besturen, alsmede omtrent de werk- en rusttijden van alle of bepaalde groepen van personen, die indienstbe trek king al dan niet uitsluitend als bestuur der van een motorrijtuig werkzaam zijn. Met het oog op de congruentie met de Arbeidswet wordt bepaald dat de werk tijd van de chauffeurs in dienstbetrekking op ten hoogste tien uur per dag en 55 uur per week mag worden vastgesteld, behou dens een uitzonderingsgeval. Voor autobe stuurders, die als zoodanig niet bij anderen in dienst zijn, kunnen alleen omtrent de tijden waarop en gedurende welke zy mo torrijtuigen besturen mogen, voorschriften gegeven worden. Ook hier zal tien uren per dag en 55 uur per week richtsnoer zijn. Voor de groep van autobestuurders, die veelal wordt aangeduid als „heer-rijders" ligt het voorshands niet in de bedoeling regelen inzake de rijtijden vast te stellen, behoudens wellicht een verbod om langer dan een bepaald aantal uren zonder on derbreking een auto te besturen. Ook be- ,vat het ontwerp een voorziening omtrent het voeren van een bepaalde administratie ter controleering van de naleving van de wet. Wat de regeling der aansprakelijkheid betreft, staat de aansprakelijkheid van den werkgever voorop. In bepaalde gevallen kan echter ook de ondergeschikte aanspra kelijk zijn. BINNENLAND EEN AFSCHEIDING IN DE A.R. PARTIJ. Ontevreden hervormden stichten een nieuwe organisatie. Reeds geruim en tijd bestand er in de kringen der hervormde anti-revolution- nairen ontevredenheid over den gang van zaken in de a.r. partij. In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering, waarbij ook het Tweede Kamerlid, prof. dr. H. Visscher het woord heeft gevoerd, is besloten tot af scheiding van de anti-revolutionnaire partij. Besloten is een uit acht personen bestaan de commissie te benoemen, die tot taak zal hebben: le. binnen 2 maanden een partij- I program op te stellen en 2e. na te gaan met welke der bestaande politieke partijen contact zal gezocht worden. Voorgesteld werd prof. Visscher te verzoeken, het voor zitterschap dezer commissie op zich te wil len nemen. Op voorstel van prof. Visscher zal de nieuwe organisatie als naam dragen Chris telijke Nationale Partij MINISTER GELISSEN VOOR DEN MICROFOON. Hedenavond, van 9.05 tot 9.15 zal minis ter Gelissen voor den K.R.O.-microfoon een toespraak houden over „de kunst in nood". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rusland en Roemenië zijn bereid hun petroleum-uitvoer naar Italië stop te zetten. Uit Abessynië worden aan beide zijden overwinningen gemeld. (2de blad). Dr. Sahm, de burgemeester van Berlijn uit de nat.-soc. partij gestooten. (2de blad). Een boodschap van koning George van Griekenland tot zijn volk. (2de blad). De autonome beweging in Noord-China zou mislukt zijn. (2de blad). Muiterij in Brazilië. (2de blad). BINNENLAND. Instelling van een Weerfonds; wetsont werp ingediend. (1ste blad). Wetsontwerp ingediend inzake het te gengaan van overmoeidheid bij bestuur ders van motorrijtuigen (1ste: blad). Een groep hervormde anti-revolutionai ren, o. w. prof. dr. H. Visscher, heeft be sloten tot uittreding uit de A.R.-partij en tot stichting van een „Chr. Nationale Partij". (1ste blad). De Ned. R. K. tabaksbewerkersbond heeft thans de loonsvoorsteHen der werk gevers-organisaties aanvaard. (1ste blad). PLAN VAN DEN ARBEID. Radiorede verboden. De Radio-Centrale-Commissie heeft be zwaar gemaakt tegen de rede van ir. Albar- da voor de VARA-microfoon over het z.g.n. Plan'van den Arbeid. De rede is Zaterdagavond dan ook niet gehouden. SIGARENINDUSTRIE. De gewijzigde loonvoorstellen door de katholieke werknemers aanvaard. Maandag werd in „Unitas" te Nijmegen het tweede congres gehouden van de afge vaardigden van den Nederlandschen R.K. Tabakbewerkersbond, in verband met de voorstellen der werkgeversorganisaties in de sigaren-industrie inzake de loonsverla ging. Het congres, dat wederom huishoudelijk was, werd bijgewoond door den heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R.K. Werklie denverbond. Na langdurige beraadslaging werd beslo ten de nader gewijzigde voorstellen der j beide werkgevers-organisaties te aanvaar den, waardoor van Katholieke zijde een sta king in de tabaksindustrie wordt voorko- De voorstellen van de werkgevers houden een loonsverlaging tot een maximum van 5 pet. in. Voor sommige groepen is deze ver laging nog minder, terwyl voor sommige groepen zelfs eenige loonsverhooging in het vooruitzicht is gesteld. De Christelijke bond van tabakbewerkers heeft reeds eerder de voorstellen der werk gevers aanvaard. De Nederlandsche Bond van tabakbewer kers met 4000 leden en de Federatie van tabakbewerkers met rond 1500 leden heb ben nog geen beslissing inzake de loonvoor stellen der patroons genomen. De Nederlandsche R.K. Bond van tabak bewerkers telt 8000 leden en overtreft in ledental de drie genoemde werknemers organisaties. WELDADIGHEID WORDT GECONTROLEERD. Gedeputeerde Staten voor Noord-Holland eischen driemaandelijksche controle. Naar wy vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan de gemeen tebesturen in die provincie een rondschrij ven gericht, waarin de wenschelijkheid uit gesproken wordt, dat in de in art. 20 der Armenwet bedoelde reglementen der bur gerlijke instellingen van weldadigheid voor geschreven wordt, dat B. en W. verplicht zijn, tenminste éénmaal in elk kwartaal, ten kantore van den penningmeester, de boeken en de kas op te nemen, zonder voorafgaan de aankondiging van hun komst. Voorts moet in deze reglementen een be paling voorkomen, krachtens welke de boe ken en kas ten allen tijd door of vanwege Gedeputeerde Staten kunnen worden opge nomen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1