DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 SPORT VOETBAL ENGELAND—DTJITSCHLAND. Het Engelsche elftal samengesteld. Het Engelsche elftal, dat op 4 December a.s. op het terrein van Tottenham Hotspur te Londen tegen Duitschland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Hibbs (Birmingham). Achter: Male (Arsenal) en Hapgood (Arsenal) aanvoerder. Midden: Crayston (Arsenal), Barker (Derby County) en Bray (Manchester City). Voor: Birkett (Middlesborough), Garter (Sunderland), Camsell (Middlesborough), Westwood (Bolton Wanderers) en Bastin (Arsenal). De wedstrijd zal woor den bekenden Zweedschen scheidsrechter Ohlsson wor den geleid. Een vergelijking met het Engelsche elf tal, dat op 18 Mei van dit jaar te Amster dam tegen Nederland uitkwam, levert tot resultaat op, dat vijf spelers zijn herko zen, n.l. het achtertrio Hibbs, Male en Hapgood, alsmede de spil Barker en links binnen Westwood. RADIOVERSLAG VAN DEN WEDSTRIJD IERLAND—NEDERLAND. Naar de „Telegr." verneemt, is het thans *eker, dat de heer H. Hollander een oog getuige-verslag zal geven voor de A. V. R. O. van den voetbalwedstrijd Ierland Nederland, die op Zondag 8 December te Dublin gespeeld zal worden. De K. N. V. B. en de Voetbalbond van den Ierschen Vrijstaat hadden reeds toe stemming voor de uitzending gegeven; het wachten was echter op goedkeuring van de Iersche autoriteiten ende Engel sche autoriteiten, omdat de benoodigde kabels over Engelsch grondgebied loopen. LAWNTENNIE TELLING IN EIGEN TAAL. In het laatste nummer van „Lawnten- nis" schrijft de redactie over bovenge noemd onderwerp het volgende: Ja, we zijn er ons volkomen van bewust, dat we hiermee een onderwerp aanraken, dat bij tal van tennissers delicaat, om niet te zeggen dierbaar is! We hebben het aanhangig gemaakt in de vergadering van den scheidsrechters- bond en de vergadering was er stil van! Er was geen protest, neen. Eenvou dig omdat het zoo onverwacht kwam, om dat het zoo onmogelijk leek het tellen in de Engelsche taal te gaan verlaten, om „der tig-nul" te gaan zeggen in plaats van „thirty-love", omdat het zulk een dwazen inval scheen hierin verandering te gaan aanbrengen, dat het niet de moeite waard was te gaan discussieeren. Enkelen ble ken wel wat onder den Indruk van een mededeeling, welke zij niet alleen wisten, doch welke zij nauwelijks konden verwer ken, nl. dat Nederland het eenige land is, waarin de dwaasheid blijft doorgaan om in een partij tusschen twee Nederlandsche spelers, geleid door een Nederlandschen scheidsrechter, georganiseerd door den Nederlandschen Lawntennis Bond in een vreemde taal te laten tellen, doch die en kelen konden maar niet van het conser vatieve idee afstand doen dat een telling niet anders dan in het Engelsch kan plaats vinden De opmerking is gemaakt; vind er maar eens Nederlandsche termen voor. Eerlijk gezegd hebben we ons geschaamd voor dengene, die deze opmerking maak te. Kent hij zijn eigen taal dan zoo wei nig, beschouwt hij ons „Hollandsch" dan zoo arm dat er voor een eenvoudige tel ling geen termen te vinden zou zijn?? Staat hij op het standpunt, dat wij met een lichtelijk geaffecteerde stem uit een clubje hoorden opklinken, dat „vijftien- gelijk toch geen klank heeft, sèg We hebben al geschreven, dat de Ame rikanen verbaasd waren toen zij hoorden, dat wij onze eigen partijen in het Neder- landsch telden. We hebben nu ook nog eens met de beidé Belgen gesproken, die op het tournooi van de R. A. I. speelden. Hun plaats in het wereldtennis is beschei den hun oordeel ook. Doch zij begrepen niet, waarom in Nederland niet zou kun nen wat in Belgë wèl kon. Inderdaad dat begrijpen wij ook. W\j zijn bezig op dit gebied het belachelijke land van Europa te worden. 'En nu kan men met een zeker hautain air het bela chelijke negeeren, maar men kan dit niet blijven doen, wanneer iets belachelijk is. MOTORSPORT LEIDSCHE MOTOR-TOERING CLUB. Zondag jl. hield de L. M. T. C. een puzzle rit ter sluiting van het seizoen. Ondanks het vergevorderde Seizoen mag de L. M. T. C. terugzien op een talrijke deelname. Van vele zijden waren de mo torrijders naar Leiden gestroomd om van daar weer de polders ingestuurd te wor den. Om 11 uur werd de eerste deelnemer gestart en vervolgens om de minuut de andere, Begunstigd door het mooie weer, reden de deelnemers het onbekende tegemoet, niet denkende dat een van hen na een kwartier rijdens, reeds in een sloot ver zeild zou raken, wat niet op de puzzlekaart voorkwam. Gelukkig zonder ernstige ge volgen voor de berijders. Na bij een boer van droge kleeren voorzien te zijn, werd de onfortuinlijke rijder naar Leiden terug gesleept door een L. M. T. C.'er die er zijn rit voor staakte. Het 110 km. lange traject werd door bijna alle rijders volbracht. Doch geen RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN Bloedworst gekookt in een keuken Voor boVengehoemd feit moest terecht staan J. H. A. te K a t w ij k. Verdachte had in de keuken van zijn gesloten woonhuis een ketel aanwezig ge had, waarin de ingrediënten borrelden, waarvan men bloedworst bereid. Zulk een keuken voldoet natuurlijk niet aan de eischen van de vleeschkeuringswet. Der halve werd de verdachte, die het eerzame beroep van poelier uitoefent, veroordeeld tot een geldboete van 20 subs. 10 dagen. Uitspraak conform. „Gevonden" lood gekocht. W. J. de N., opkooper te Leiden heeft tot tweemaal toe lood gekocht van een jongen van 13 jaar. Hij had dit niet 1 mogen doen. Hij had alleen mogen koopeh j va-n iemand boven de 18 jaar. Het betrokken jongmensch had het lood „gevonden", zoo zeide hij, in eenige leeg staande huizen. Eisch 25 subs. 10 dagen. De kantonrechter vond het van ver dachte een ergerlijk feit om van zulk een jeugdig persoon lood te koopen. Als er geen opkoopers waren, die van zulke jon gens zouden koopen, dan deden de ion- I gens zulk soort dingen niet, want dan j wisten zij niet wat zij met de gestolen j waar moesten aanvangen. De opkoopers zijn meestal de verantwoordelijke perso- i nen als de jongens tuchtschool krijgen. Uitspraak ƒ30 subs. 10 dagen. Aanrijdingen en verkeers ongevallen J. V. d. M., landbouwer te K a t w ij k, heeft op den Gooweg te Noordwijk als be stuurder van een zandauto den bocht daar ter plaatse met te groote snelheid geno men, met het gevolg, dat een tegenligger werd aangereden en de auto van verdachte in de sloot terecht kwam. Na getuigenverhoor was de eisch ƒ25 boete subs. 10 dagen. Uitspraak conform, j L. W. v. d. L., autobesturder te Al- p h e n a. d. R ij n en J. A., wagenvoerder der N.Z.H.T.M., woonachtig te Leiden, waren de volgende verdachten. Verdachte v. d. L. was met een autobus, waarin jui chende en zingende voetballers waren ge zeten, uit de Nagtegaallaan komen rijden, had den bocht gemaakt richting Leiden en was op de tramrails gaan rijden. Op het zelfde oogenblik was de verdachte A. ko men rijden als bestuurder van een tram trein. Deze had op den Rijnsburgerweg de bus van achteren gegrepen en hem over een vijftiental meters Voortgeduwd. Een vijftal getuigen werd in deze zaak gehoord. Vast kwam o.a. staan: de tram had een groote snelheid, de autobus reed veel langzamer, de trambestuurder had Bignalen gegeven en de autobestuurder nitt. De ambtenaar vond beiden schuldig, j De autobestuurder vond hij de meest ver- i antwoordelijke persoon. Deze heeft niet uitgekeken en kon door het gezang der inzittenden de tram niet hooren. Toch was hij rustig doorgereden. Eisch voor verdachte v. d. L. ƒ75 subs. 25 dagen. Wat verdachte A. aangaat, deze heeft ook niet alles gedaan wat mogelijk was om een aanrijding te voorkomen. Zoo had hij veel te laat zijn zandstrooier in wer king gesteld. Voor hem was de eisch f 25 boete subs. 8 dagen. Mr. Witlox, voor den wagenbestuurder pleitend, zegt, dat zijn cliënt geheel vrij uitgaat, en dat de schuld geheel bij v. d. L. is. Hij dringt daarom tot vrijspraak aan Na re- en dupliek bepaalt de kanton rechter de uitspraak op acht dagen. J. H. P., reiziger te Leiden, heeft als bestuurder van een auto geen voorrang verleend aan verkeer Van rechts nabij het kruispunt. Kraaierstraat-Plantscen. Eisch 10 subs. 5 dagen. Uitspraak con form. Overtreding loterijwet W. J. M. v. d. S., koopman en J. H. O., kellner, beiden, woonachtig te 's Graven- hage, hebben tezamen bij de 3-October- feesten te Leid en, een loterij opengesteld waarbij men kansen voor een dubbeltje kreeg. De prijs was een pop. Als bewijsstukken prijkten op de of- ficeele tafel een bus met loten en de pop. De eigenlijke verloting had niet plaats gegrepen, daar de politie tijdig had in gegrepen. Eisch voor elk ƒ15 subs. 5 dagen. Uit spraak voor ieder 5 subs. 2 dagen met teruggave van de. inbeslaggenomen pop. Overtreding arbeidswet. J. H. de G. te L e i d e n, die een ge machtigde had gezonden, heeft in zijn sla- kwam er zonder strafpunten van af. Om half vier had de prijsuitreiking in het clublokaal plaats. Ie prijs solo-klasse de heer Pouw uit Amsterdam op Velocette met 129 strafpun ten; le prijs duo klasse de heer v. Leeu wen, Den Haag op Royal-Enfield met 49 strafpunten. Om den 2den en 3den prijs moest wor den geloot tusschen de heeren Berenstein uit Amsterdam op H. D. en de heer Zalm uit Den Haag op Royal-Enfield, beiden met 54 punten. Verder werden er nog medailles, bussen met olie en andere troostprijzen uitgereikt, zoodat geen der rijders met leege handen huiswaarts keerde gerij 's avonds na bezetten tijd een knecht werk laten verrichten zonder vergunning. Eisch ƒ5 sübs. 2 dagen. Uitspraak con form. Zijn winkel te lang open gehad A. C., winkelier te L e i d en, heeft des avonds na acht uur tabakswaren verkocht aan een persoon, die daarom vroeg. Eisch 4 böete subs, 2 dagen. Uitspraak 3 subs. 1 dag. Aangehouden zaken Aangehouden werden de zaken tegen N. K. te L i s s e, die te Sassenheim een nieuw gebouwde woning had verhuurd zonder dat dé bewoonbaarverklaring van B. en W. was uitgereikt. De kwestie ging hier of verdachte de verantwoqrdelijke per soon was of niet. en tegen A. R., melkbe zorger te R ij n s b u r g, die melk had ver voerd ter oplevering rn bussen, die geen melkplaatje bevatten, waarin geen roerpen aanwezig was geweest, alhoewel de inhoud der bussen meer dan 15 liter bedroeg en tot slot, dat de maten open en bloot op den wagen stonden, zoodat stof en vuil er vrij in konden komen, In beide zaken wor den over een week andere getuigert ge hoord. RÖODE DAS VERBODEN. De Hooge Raad wees gisteren arrest in de zaak van de 17-jarige A. M. J. S., be- hoorende tot dé „Roode Valken" (jongste leden der A. J. C,), die in hooger beroep door de rechtbank te Arnhem is veroor deeld, Inzake het dragen van een roode das, hetgeen bij deze groep gebruikelijk is. De rechtbank achtte hier het uniform- verbod overtreden. Het cassatieberoep tegen dit vonnis in gesteld heeft de Hooge Raad verworpen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Personalia. Tot Directeur der Rotter- damsche Bankvereeniging (in de plaats van den hêer Van def Mark) alhier is be noemd de heer H, C. Van Suylèkom. R. K. Schoolvoetbal. De R. K. Voet balverenigingen van Hillegom, Benne- broek en Vogelenzang hebben gezamen lijk de schoolvoetbal georganiseerd. Niet minder dan 9 elftallen zullen in competi tiewedstrijden met elkaar spelen onder toezicht van goede leiders. Deze elftallen zijn samengesteld uit jongens uit de vier hoogste klassen der verschillende scholen. De kinderen kunnen zoo eiken Woensdag middag, de geliefkoosde sport beoefenen. De kosten van één stuiver per week en per gezin kunnen geen bezwaar zijn. Zóó zal de Roomsche Voetbalsport gesteund worden en gepropageerd: de jongens van nu zijn de Concordianen van straks en. de bestel NOOTDORP DE „MOMITENTO" Een krachtige daad van den plaatselijken middenstand De R.K. Midenstandsvereeniging „De Hanze" heeft een tentoonsteling georga.U- seerd op Woensdag 27 en Donderdag 28 November in het vereenigingsgebouw aan den Veen weg. Het is slechts één jaar geleden, dat deze oganisatie is opgericht en nu, na dat ééne jaar van onvermoeibaren arbeid, gaat deze plaatselijke afdeeling reeds de bovenge noemde tentoonstelling organiseereh, waar mede ,De Hanze" zich manifesteert aan de gemeentenaren. Onze lezers zullen zich wellicht niet kunnen indenken, wat deze tentoonstelling te zien zal geven. Geen wonder dan ook, dat de voorzitter, in Zyn voorwoord, in een speciaal hiervoor uit gegeven „Momitento-krant", duidelijk naar voren brengt, dat deze tentoonstelling ac tueel genoemd mag worden. Wat daar te zien is? U vindt er uw leveranciers, wel ke voor uw dagelijksche behoeften zor gen, waaronder: kruidenier, bakker, zui vel-, groenten en fruithandelaar. Anderen zijn er, welke zorgen, dat u met de a.s. feestdagen een glaasje gedistilleerd in huis hebt. Zij, die in deze natte en gure dagen, last hebben van koude voeten, worden daar geholpen door den mr. schoenmaker. De rijwielhandelaars zor gen daar door eên solide en goedkoop vervoermiddel, Wat vooral in Nootdcrp voor elk een onmisbaar transportmiddel is. In deze lange winteravonden, zullen ve len zich hog vervelen, en de kamers op en neer wandelen, tot de ruststede roept. Op de ..Momitento" bieden de leveranciers prachtige radiotoestellen aan tegen zeer lagen prijs, en weg is de verveling in de lange avonden. Zijn uw kinderen niet bestand tegen de winterkoude, de lingeriestand helpt u aan warme kleeren, welke vooral voor de klei nen onmisbaar zijn, Naast de gezellige ra dio binnen en de warme kleeren buiten, Zorgt de smid voor uw heerlijke kamer verwarming. Dreigt ondanks dit alles nog nattigheid, en koude naar binnen te dringen, dan zijn het de timmerman en metselaars, welke de laatste en kleinste gaatjes voor u dicht maken, en de schilder zal het passende kleurtje wel weer bijwerken. Verder be hoeven wij hierop niet in te gaan, maar allen begrijpen, dat eiken middenstander zijn eigen artikelen aanbiedt, waarvoor u niet naar elders behoeft te gaan, want mo gelijk handelt u dan meer in uw nadeel dan voordeel. De tentoonstelling is geopend beide da gen van 35.30 uup en van 711 uur. De opening zal plaats hebben doof bur gemeester Schölvinck, waarbij mede te genwoordig zullen zijn burgemeester Keij- zer van Leidschendam, de pastoor en de kapelaan, de wethouders van Nootdorp en Stompwijk en andere genoodigden. Ondanks de drukkende tijdsomstandig heden zal het voor niemand een bezwaar zijn, een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen, daar de entree z<?o laag hoge lijk is gesteld op 10 cents, Èn daarbij is de kans een cadeau te ontvangen, het welk aan eiken lOden bezoeker zal Wor den Uitgereikt. Belanghebbenden wijzen wij er nog op, dat extra autobussen zullen rijden van Leidschendam en Pijn acker respectie velijke route Leidschendam Sltiis- plein Kostverlorenweg Tol Veen- weg. Tentoonstellingsgebouw en retour Brug Kerklaan Pijnacker Noord weg Nootdorp Kerkweg Veenweg Ten toonstellingsgebouw en retour: alles per retour 10 cents. Wij zullen o-ns artikeltje besluiten met het laatste gedeelte uit het voorwoord van burgemeester Schölvihck in de Momiten to-krant: „Moge de middenstand succes „hebben bij zijn pogen aan onze inwoners „te laten zien, dat voor zeer vele artike len, Zij even billijk en even goede keus „heeft, als de Winkelbedrijven in de stad, „en mogen de Nootdorpers deze krachts inspanning" van den georganiseerden mid denstand, niet alleen met een hoera, maar „vooral ook door een daadwerkelijke be langstelling beloonen". Staatspartij. De R. K. Staatspartij, afd. Nootdorp, zal een propaganda-avond houden a.s. Vrijdagavond 29 Nov. in de zaal van den heer C. M. Sluijs aan de Dorpsstraat. Als propagandist zal dezen avond spreken de edelachtbare heer H. C. A. M. Schölvinck, burgemeester. Deze avond is toegankelijk voor alle kiesgerechtigden, dus ook de kiesgerech tigden van Stompwijk en andere gemeen ten. Het is zeker in iedera belang deze be langrijke bijeenkomst bij te wonen. WASSENAAR. HET 12 1/2-JARIG BESTAANSFEEST VAN DE „GOEDÉ HERDER". De Parochie vierde feest. Zondag had de feestelijke viering plaats van het 12 1/2-jarig bestaan van de Paro chie „De Goedë Herder". Des morgens te 9 uur werd in de paro chiekerk een plechtige H. is opgedragen door den zeereerw. heer pastoor Ch. N. J. Meysing, met assistentie van den weleerw. heer de Jong, kapelaan der parochie, als diaken en de zeereerw. heer Niekel, rec tor van de St. Jocobusstichting, als sub diaken. Als cermoniarius fungeerde de wèleerw. heer kapelaan Boogaarts uit Den Haag. In het Priesterkoor hadden plaats geno men de zeereerw. heer C. Tholenaar, pas toor der St. Willibrordus-parochie, en de zeereerw. hooggel. heer prof. dr. N. Grei- temann, uit Warmond. De gezangen werden op waarlijk su blieme wijze uitgevoerd door „De Mirakel zangers*' uit Amsterdam, onder leiding van kapelaan dr. Louis Kat. Van 11.45—12.45 uur was er gelegenheid om den jubileerenden pastoor, andere ju bilarissen (3 collectanten en 3 kerkzangers) en het kerkbestuur, te complimenteeren, van welke gelegenheid een zeer druk ge bruik werd gemaakt zoowel door depu taties van R.-K. Vereenigingen, als door particulieren. O.a. kwamen ter receptie de hoogeerw. heer Deken v. d. Tuijn uit 's-Gravenhage en het college van B. en W. der gemeente Wassenaar. Te 4.30 uur werd een plechtig lof van vreugde uit, de kinderen van de Pius X- school en de R.-K. Montessorischool, als mede de R.-K. Verkenners en Welpen. T. 4.30 uur werd een plechtig lof van dankbaarheid gecelebreerd door pastoor Meijsing, met dezelfde assistentie als in de Hoogmis des morgens. De gezangen werden uitgevoerd door de Vereenigde Zangers, onder leiding van den heer J. C. Beuk. Een feestavond ten bate van het orgel fonds van dr parochie besloot den wel geslaagden feestdag. Tijdens de receptie werd door kapelaan de Jong de feestgave aangeboden, zijnde een orgel Voor de kefk. Een album met de namen van de talrijke gevers vergezelde deze aanbieding. Over de muziek tijdefis de Hoogmis door de Mirakelzangers uit Amsterdam schrijft men ons nóg van bevoegde zijde het vol gende: Onder de plechtige Hoogmis welke om negen uur door den zeereerw. pastoor Ch. Meijsing werd gecelebreerd als dank voor de weldaden gedurende 121/2 jaar van God ontvangen, hebben de Mirakelzan gers uit Amsterdam onder leiding van dr. Louis Kat de kerkelijke gezangen uitge voerd. Wat deze achttien zangers onder deze voortreffelijke leiding ten gehoore hebben gebracht, was de schoonste uiting van een gewijde liturgie. Indien een schoon beleven der liturgie een deel heb ben aan de heilige handelingen ver- eischt, dan vereischt dat in niet geringe mate 'n schoone en goede beklemtooning v. den liturgischen tekst, welke ifi de kerke lijke liturgie een zeer voorname plaats inneemt. En deze tekst werd gezongen niet enkel met schoone stemmen in schoone klanken, allen te samen in goede harmonie, zoodat het gehoor aangenaam gestreeld werd, veel meer werd hier gezongen de beteekenis van den tekst. Dit zeer sterk op elkaar afgestemde a ca- pellakoór zong gedeeltelijk een Mis van Antoni Lotti van de Venetiaansche school, gedeeltelijk van Jacob de Kerle van de Nederlandsche school. Deze beide componisten, niet de meest gezongenen in onze kerken, mogen reeds een hooge waardeering genieten, het is toch de intentie van den dirigent die de compositie tot haar volle recht moet doen komen, maar altijdeen dienend recht, onderworpen aan den tekst, welke doel is. De compositie is het eeuwig schoone mid del om den luisteraars den tekst nader te brengen Van den dirigent wordt echter niet alleen een goede zuivere intentie ver eischt, maar bovendien de gave deze in tentie iedere seconde direct op alie leden van zijn koor over te brengen. Deze gave heeft dr. Kat getoond in höoge mate te bezitten. Hij heeft^zijn zangers volkomen in de hand en dient daarbij den tekst vol komen, steeds accentueert hij het begrip van den tekst met de eigen bestemming van ieder onderdeel der gezongen muziek. De dirigent heeft intusschen een opvat ting, die in technisch opzicht wèl verschilt van veel-gebruikelijke opvattingen, maar welke technisch prachtige effecten geven. Daar is b.v. het onderling verschil in tempo en het verschil in timbre tusschen de verschillende stemmen wat het effect heeft, dat èn iedere stem zijn eigen functie behoudt en een bewonderenswaardige ge varieerde eenheid wordt verkregen. Geert stijve, strakke eenheid, waardoor de indt» vidueele stemmen opgaan in het geheel, maar zoo dat iedere stem zijn eigen waarde heeft, zonder aan de eenheid van de klank afbreuk te doen Men hoort een bas, men hoort een bariton, maar men hoort toch op de allereerste plaats het geheel. In het safiienstemmen der zoo verscheidene stem men weet dr. Nat de vervlakking te ver mijden. En de waarde der eigen stemmed! in dit ééne geheel verhoogt de schoonheid van dit geheel en geeft het eên zeer aparte bekoring. Het resultaat van dit allee Is: zeer schoone polyphone muziek. Wij vestigen bijzonder de aandacht op dè prachtige Sanctus van Jacob de Kerlè, waarbij dit laatste al zeer tot uiting kwam. Vervolgens op het prachtige Tibi Laus ven Orlando di Laso Nederlandsche school en het Domino non sum dignus vail Vittorio Spaansche school. Dit toont te vens de veelzijdigheid van dr. Kat. De be doeling van dit prachtige koor waar van men intusschen niet moet denken, dat het uit de meest uitgezochte stemmen be staat is te bewijzen, dat de klassieke polyphonie echte liturgische kerkmuziek is. Hierin slaagt dr. Kat volkomen. Natuurlijk heeft dr. Kat de beschikking over zeer goed materiaal, maar ook met natuurlijk goede stemmen zal hij dit re sultaat weten te bereiken. Het ware te hopen, dat Vele kerken In ons bisdom van deze prachtige gelegen heid om deze Mirakelzangers te doen hoo ren, gebruik maakten. De kerkmuziek in ons bisdom zal er wel bij varen. WILT U IETS WETEN? Vraag: In afwijking op de vraag en antwoord betreffende het kruisjassen, in uw blad, ben ik 'n andere meening toege daan. U laat de partij, welke nog 70 purt- ten moet halen en èr 54 van heeft, bij 't van den slag afraken met stuk uitroemen. Dit is m.i. rtiet jüist, want iemand, die van slag af is, Kan zich nooit uitroemen; roemt hij zich uit, dan moet hij toch eerst nog een slag halen. Dus de partij die nog 10 punten moet halen wint in dit geval, daar deze met het aas, dus 11 punten reeds voldoende iieeft. Antwoord: In antwoord op deze vraag en tevens in antwoord op 'n andere vraag in de courant van Donderdagavond, waar bij eenzelfde als uwe meening wordt ver kondigd, zoo zal ik bij deze eenige redenen opgeven, waarop mijn standpunt berust. Ten eerste is de roem van stuk een ge heel óp zkh zelf staande roem. Immers al telt de roem maar 20 punten,ze kan door de hóógste roem niet worden afgekeurd, dus is het als het ware een premie in het kaart spel. Ten tweede wordt ze in het spel achter gesteld bij andere roem, omreden ze niet geroemd mag worden voor ze gespeeld wordt. Nu is het toch ook redelijk, dat ze een voorrecht daarvoor geniet welke be staat in het recht, om wanneet ze gespeeld wordt, direct voor de roemer op volle waarde te lellen. Alzoo dus, kan degene, die stuk kan roemen, al is hij de laatst bijspelendê, zich er mede uit houden, alvorens de slag door de tegenpartij wordt opgehaald. Verder kunnen zooals door mij al meermalen in antwoorden is opgemerkt deze verschillende meeningen het best bij huishoudelijk reglement worden geregeld. Vraag abonné O. te V. inzake belas tingaanslag. Antwoord: Uw aanslag zal ongeveer 6.bedragen. Vraag A de G. te L. inzake Lotisicó- loten. Antwoord: Bij de wet van 4 Maart 1935 is het verboden, onverschillig voor welk doel en onverschillig op welke wijze, invloed toe te kennen aan of gebruik te maken van den uitslag van een of meer trekkingen van de Staatsloterij. Niettegenstaande deze wet gaat men toch door, zoodat het laatste gedeelte van het antwoord in het andei'e blad (dat die loterij trekt op de Staatsloterij) wel juist is, maar de uitspraak, dat die loterij wettig is, op z'n minst genomen twijfelachtig is, totdat een rechterlijke uitspraak gevallen is. Vraag G. A. v. L. te N. inzake Witte Stadsloten. Antwoord: Zie het antwoord op vori ge vraag inzake Lotisicó-lotên. Vraag: Betreffende „de Ruyter-com- missie". Antwoord: In aansluiting op het ant woord betreffende een vraag over deze commissie deelt men ons mede .dat de „Bouwdoozen" verkrijgbaar zijn ad 73 ct., nastorting op gironummer 1844 van de fa. Heldring Pierson, Bankiers te den Haag, onder vermelding van „Propaganda- Commissie Hr. Ms. „de Ruyter". Vraag: inzake geldleening. Antwoord: Wendt u tot de Ge meentelijke Hulpbank, Nieuwsteeg 4.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11