De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! M RADIO-PROGRAMMA'S eqen in i MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTE!* De Zondag eischt weer verkeersslachtoffers. TE BEDUM REED EEN AUTO TE WATER. Vrouw en twee meisjes verdronken. Zondagmiddag te half drie is onder de gemeente Bedum een auto, waarin zich vier personen bevonden, door tot nu toe niet vast te stellen oorzaak, van den berm van den weg afgegleden en in het Boterdiep terecht gekomen. Alleen de jonge man, die achter het stuur zat, de ongehuwde 25- jarige H. J. Ousema, heeft het leven eraf gebracht. De overigen, de 49-jarige me vrouw Annechien Ousemageb. Bruins, de 12-jarige Mart je Ousema, haar doch tertje, en een vriendinnetje van de laatste, de 11-jarige Mientje Sanders, allen uit Zuidwolde (Gr.), zijn jammerlijk omgeko men. Omtrent dit ontzettende auto-ongeluk vernemen wij nog de volgende bijzonder heden: In de auto, die van Groningen kwam, za ten aanvankelijk de heer Ousema en diens moeder, die in laatstgenoemde stad een be zoek hadden afgelegd en huiswaarts keer den. Toen zij de steanfabriek „Eureka" passeerden, liep daar het jongste dochter tje der familie, met haar vriendinnetje. De kinderen zijn daar in de auto gestapt om mee naar huis te rijden. Enkele honderden meters verder is toen het ongeluk ge beurd. Plotseling zag men de auto aan den recnterkant van den weg den berm afrijden, omkantelen en met een zware plons in het Boterdiep verdwijnen. Twee wielen en een der treeplanken bleven bo ven het water uitsteken, aangezien het in dit deel van het kanaal niet zeer diep is. Op het oogenblik, dat het ongeluk gebeur de, was de straatweg nagenoeg verlaten. Er zaten aan den overkant van het diep drie hengelaars, die onmiddelijk in een bootje zijn gestapt en naar de auto zijn geroeid. Van den weg kwam eveneens hulp opda gen. Het eerst wa sde chauffeur Ausma, wonende te Ellerhuizen, gem. Bedum, die met zijn wagen juist passeerde, ter plaatse. Hij hoorde, dat de bestuurder, toen de auto in het water reed, r/ep: „Help, help, ik lig in het water!" De heer Ausma slaagde er in den man vast te grijpen en hem op het droge te trekken. De drenkeling ver keerden toen reeds in bewusteloozen toe stand. Tezamen met den wielrijder J. de Blécourt uit Zuidwolde, die inmiddels ook bij de noodlotsplek was gekomen, heeft de heer Ausma toen nog mevrouw Ousema en Mart je Ouesma uit den wagen gehaald, waarna beiden onmiddellijk begonnen met het toepasen van kunstmatige ademhaling op de drie personen. Bij den heer Ousema hadden zij spoedig succes, maar toen deze bij kennis was gekomen, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat de vierde inzittende, Mientje Sanders zich nog in de auto be vond. Met vereende krachten heeft men toen het lichaam van het kind, dat de red ders niet hadden gezien, op den wal ge bracht. Inmiddels waren de verkeerspoli tie uit Groningen en de politiedokter Na thans op de plek des onheils verschenen. Men mocht er echter niet meer in slagen de levensgeesten van de drenkelingen op te wekken, zoodat niets anders dan de dood kon worden vastgesteld.: Later kwa men nog dokter J. Frik uit Bedom en de burgemeester van die plaats, de heer M. Joustra op het terrein van het droevige ongeluk. Dit lag op 4 K.M. afstand van Be dum en op 1 K.M. van Zuidwolde, terwijl aan den weg hier en daar een huis staat. Aan deze omstandigheden is het toe te schrijven, dat met de hulpverleening ge- ruimen tijd gemoeid ging. De lijken van de omgekomenen zijn per Groene Kruis-auto uit Groningen naar de beide woningen vervoerd. De auto is later door middel van een kraanwagen opge haald. Het behoeft geen betoog, dat dit vree- selijke auto-ongeluk alom in de streek groo- te verslagenheid heeft teweeg gebracht. Uit het onderzoek naar de oorbaak van het ongeluk is nog niets positiefs komën vast te staan. De heer Ousema was, begrij pelijk, geheel van streek en kon geen ver klaringen omtrent de toedracht van het gebeurde afleggen. Wel is het zeker, dat het ongeluk absoluut niet aan roekeloos rijden moet worden toegeschreven. TE HENGELO BOTSTE EEN AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. Een kindje van c'rb maanden werd gedood. Zondagmorgen is op den Rijksweg Hen- gelo-Borne ter hoogte van het café Wel berg een ernstig verkeersongeval gebeurd. Een auto, bestuurd door den heer A. J. uit Almelo kwam uit de richting Borne en moest een autobus van de garage Nijhuis uit Hengelo passeeren. Waarschijnlijk heeft de heer J. zijn auto te gauw naar rechts ge stuurd, waarbij hij de auto-bus heeft ge raakt. Deze laatste botste hierdoor tegen een boom. De passagiers van de bus werden door elkaar gesmeten, waarbij verscheidene ernstig werden gewond. Een kindje van drie maanden, dat bij de moeder op schoot zat, werd dood naast de zitplaats van den chauffeur gevonden, De moeder, mevrouw van der Velde uit Borne, werd zeer ernstig gewond. De jonge vrouw is naar het ziekenhuis te Hengelo overge bracht. Ook werden de heer en mevrouw An- nink uit Borne vrij ernstig gewond. Zij zijn eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. Vooral de /rouw was er erg aan toe. De inzittenden van de andere auto kwa men er goed af. Den .chauffeur van de bus treft geen schuld. De bus werd gedeeltelijk vernield. VROUW MET FIETS TE WATER GEREDEN. Bewoners van de Houtstraat te Bosho ven onder Weert, werden Vrijdagavond om half zeven opgeschrikt door hulpge- i roep uit de richting van de Zuidwillem- vaart, waarop schipper Zuiddam van het schip „Wuta" te hulp snelde en de 26- jarige E. F. S. van Boshoven, die eerst se dert 6 weken gehuwd was levenloos uit het water haalde. Waarschijnlijk is zij met haar fiets over de Houtstraat, die lood recht op den rijksweg langs de vaart uit komt te water gereden. PERSONENAUTO DOET EEN AANVAL OP EEN VRACHTAUTO. Wat we tot nu toe alleen op de film zagen. Zaterdagavond heeft onder Zevenbergen (gem. Heesch bij Oss) een merkwaardig auto-ongeluk plaats gehad, zooals in de annalen van het autoverkeer nog wel niet zal zijn opgeteekend. Op den rijksstraatweg GraveHeesch stond een tractor met trailer van een expe diteur uit Heesch, die daarmede vee naar een der boerderijen aan dien weg had ge bracht. Toen het vee was gelost begaf de expediteur zich met zijn knecht naar bin nen om af te rekenen. Hij vergat echter de achterklep van den veewagen, die als loopplank voor het vee had gediend, te sluiten, zoodat het roode achterlicht niet zichtbaar was. Uit de richting 's Herto genbosch naderde intusschen een kleine luxe-wagen (baby-model) bestuurd door iemand uit Tilburg. Deze merkte in het donker den stilstaanden wagen aanvanke lijk niet op en bemerkte dus ook niet de val, welke voor hem was opgesteld. Toen hij die zag, was het te laat en de auto liep netjes tegen de loopplank op den trailer in, waar de voorwand den wagen stuitte. Op het geluid van den slag kwamen de expediteur en zijn knecht naar buiten loo- pen, waar zij tot hun verbazing een auto uit hun wagen zagen komen, die daarop doorreed. Zij gaven de marechaussee in Oss terstond kennis van een en ander, waarna de motor-brigade op onderzoek uitging. Onder Schaik trof deze een auto aan, waarvan de koplampen, de voorruit en de bumper beschadigd waren, terwijl de be stuurder door glasscherven aan de han den was gewond. Op hun verzoek keerde deze laatste met hen terug, doch bij het onderzoek ter plaatse bleek, dat hem abso luut geen schuld trof, maar dat hij inte gendeel het slachtoffer was geworden van de onachtzaamheid van den expediteur. Tegen dezen laatste is daarop proces-ver- baal opgemaakt. MAN TUSSCHEN TREIN EN PERRON. Zondagavond omstreeks zes uur is op het perron van het station VelsenIJmui- den Oost een zekere Spits, wonende te IJmuiden-Oost, toen hij in een reeds in beweging zijnden trein wilde springen, doordat hij mis greep, tusschen het per ron en den trein gevallen. De man werd een eind meegesleurd. Toen men hem be vrijd had bleek, dat hij een zeer ernstige hoofdwonde had bekomen. In zorgwek- kenden toestand is het slachtoffer naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. De sta tions-assistent Lindebald, die den man nog trachtte te grijpen, werd niet ernstig aan het hoofd gewond. KOOKKACHEL ONTPLOFT. In een kamer-keuken van een perceel in de Atjehstraat te Groningen, bewoond door de familie R. van K., is gistermorgen een ontploffing ontstaan. Toen van K. een pan met vet van een kookkachel, die ge stookt werd met cokes, nam, zag hij plot seling een groote vlam. De explosie was zoo hevig, dat de binnenmuur, uitkomende op een gangetje geheel naar buiten werd gedrukt en in elkaar stortte, terwijl het dek van een aangrenzende woning gedeel telijk werd opgelicht. Er ontstond een be gin van bramd, welke door den inmiddels binnengekomen zoon van K., spoedig kon worden gebluscht. De oude man bekwam verwondingen aan het hoofd. Wonder boven wonder be kwamen enkele vogels, die in een kooi in de kamer aanwezig waren geen letsel. De brandweer heeft verdere assistentie verleend. Een controleur van de gasfa briek, die gewaarschuwd was kon de oor zaak van de ontploffing absoluut niet vaststellen. EEN TRAGISCHE HULDIGING. Na afloop van den kerkdienst werd gis termorgen de heer C. Pameijer, organist van de Oude Kerk te Amsterdam wegens het bereiken van den 65-jarigen leetfijd gehuldigd. Door een tragisch voorval kon deze huldiging echter niet geheel ten ein de worden gebracht. De laatste spreker, de heer W. F. de Lange, reeds vele jaren een der getrouwe bezoekers van de Oude Kerk, zakte na zijn toespraak plotseling ineen en overleed. Do vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berus! op de geneeskracht van exiracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDUSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans docr een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nog krachtiger en nóg doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDUSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ot. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dogen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flaoons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger! FELLE BRAND TE AMSTERDAM. In een loonzaak voor heerenconfectie. Een korte, doch felle brand, welke en kele oogenblikken aan de achterzijde naar buiten ia geslagen, heeft gisteren tusschen twaalf en één uur gewoed aan de bel étage van perceel Prinsen gracht 854 te Amsterdam. Deze étage bestaat uit een klein kan toor, aan de voorzijde liggend, met daar achter een zeer groot vertrek, in gebruik als confectiewerkplaats voor heerenklee- ding naar maat. De beheerder van deze loonzaak is de heer G. Dresden. Toen het eerste brandweermateriaal ter plaatse was, sloegen dikke rookwolken uit de openstaande vensters op de tweede ver dieping, zoodat de bevelvoerder aanvanke lijk dacht dat het vuur hier woedde. Van den ladderwagen werd de ladder omhoog geschoven, teneinde een straal naar bin nen te kunnen richten. Weldra bleek ech ter, dat hei vuur op de belétage zijn ver nielend werk verrichtte. De ramen aan den voorkant werden daarop ingeslagen en na dat even later ook de buitendeur was ge forceerd, verschafte de brandweer zich toe gang tot dit gedeelte van het pand. Zóó hevig was de rook, die de brandwachts te gemoet sloeg, dat van de roodmaskers ge bruik moest worden gemaakt. In het ach tervertrek Knetterde en vlamde het uiter mate hevig; de bevelvoerder liet dan ook onmiddellijk het alarm middelbrand geven, waardoor nieuw materiaal uitrukte. Met twee stralen werd de aanval op het vuur geopend en ofschoon de vlammen in den grooten voorraad geheel of gedeeltelijk afgewerkte kleeren, die in dit vertrek op gestapeld hadden gelegen, gretig voedsel vonden, kon het vuur den strijd tegen het natte element geen kwartier volhouden. Zelfs kon de brandweer voorkomen dat de brand doorsloeg naar de tweede étage, in gebruik bij de N.V. Vorst Co., waar een j groote voorraad jassen en costuums, welke op de belétage waren vervaardigd, aan rekken hingen. Omtrent de oorzaak staat niets vast. De heer Vorst, die kort na den brand ter plaat se was deelde aan de met het onderzoek belaste ambtenaren mede, dat hij met den heer Dresden tusschen elf en twaalf uur op de belétage een bespreking heeft ge had over den verkoop van een party goed met eenige heeren van een confectiefirma te Den Helder. Er is daarbij echter volgens zijn zeggen niet gerookt. De brand is ontstaan in een paskamertje, dat in een hoek van de werkplaats met behulp van schotten was geïmproviseerd. De schade wordt door verzekering ge dekt. EEN WINKELDIEVEGGE GESNAPT. Te Hilversum is Zaterdagavond op hee- terdaad een winkeldievegge betrapt, die reeds gedurende langen tijd haar praktij ken blijkt te hebben uitgeoefend. In een groot winkelmagazijn in de Kerkstraat bemerkte een der daar surveilleerende re chercheurs dat een vrouw eenige artikelen weg nam en in haar tasch deed. Hij arres teerde haar terstond, waarbij bleek, dat men te doen had met een 38-jarige be woonster van het Vreeland. De vrouw, die iederen Zaterdag haar „inkoopen" te Hil versum deed, bekende reeds meermalen diefstallen in winkels te hebben gepleegd. Zij is in arrest gesteld. Bij een huiszoeking te Vreeland heeft de politie een groot aantal goederen af komstig van diefstal, in beslag genomen'. DINSDAG 26 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 9.00 Plechtige Hoogmis uit de H. Sacra mentskerk te den Haag. 10.30 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 KRO-orkest en GramofoonpL I.15 De KRO-Boys. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 6.00 KRO-Boys. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 Pater dr. Beaufort voor het R. K. Werkliedenverbond. 7.45 Internationale sportrevue. 8.00 Berichten, waarna Nederlandsche programma m.m.v. Jac. Vincent, carillon, het R. K. Knapenkoor en K.R.O. Sympho- nie-orkest. 9.05 Z. Exc. minister Gelissen over „Kunst in nood". 9.15 A. v. Domburg over de wereld van de film. 9.30 Het K.R.O. Symphonie-orkest. 10.10 De wedstrijd Euwe-Aljechin. 10.35 Berichten en KRO-Boys. II.20 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 M. AVRO-üitz. 11.00 en 6.30 RVU, 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Viool- en piano-recital. 11.00 Huishoud, wenken. 11.30 Populair concert. 1.00 Omroeporkest. I.50 Zang en piano. 2.10 Omroeporkest m.m.v. pianosolist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Trioconcert. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Causerie. 6.00 Trioconcert. 6.30 Psychologische causerie. .00 Voor de kinderen en Vocaal concert. 7.30 Engalsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Kerst-Oproep Leger des Heils. 8.30 Omroeporkest m.m.v. solisten. 9.25 Hoorspel. 10.15 Kwintetconcert. (Om 10.45 Verslag Schaakmatch). II.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.2011.50 Orgelspel. 12.35 Trioconcert. I.202.20 Schotsch Studio-orkest m.m.v. bariton. 4.40 Trioconcert en zang. 5.35 BBC-Militair-orkest. 6.50 Zangvoordracht. 8.20 Piano-recital. 8.50 Gevar. programma. 10.40 Kamermuziek. II.3512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 12.35 Kamermuziek. 4.20 Orkestconcert. 5.50 en 6.50 Kamermuziek. 9.20 Symjohonieconcert. Keulen, 456 M. 5.50 Concert. 11.20 Orkestconcert mjn.v. solisten. 3.30 Solistenconcert. 4.20 Düsseldorfsch concert-orkest. 7.30 Gevarieerd programma. 10.2011.20 Kwartetconcert. Brussel, 322 en 484 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12 50 Salon-orkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 Salon-orkest. 7.35 Gramofoonplaten. 8.2011.20 Gevar. programma. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Zang. 8.20 Sympnonieconcert. 10.3011.20 Gramofqonplaten. Deutschla ndsender, 1571 M. 7.30 Trioconcert. 8.20 Concert m.m.v. solisten, koor en oi* kest. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.05 Brussel (VI.). 9.20 Keulen. II.20 Kalundborg. 12.15 Brussel (VI.). 14.20 Kalundborg. 15.10 Droitwich. 15.55 Deutschlandersender. 16.20 Keulen. 17.20 Brussel (VI.). 19.30 Keulen. 21.20 Parijs Radio. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.05 Deutschlandsender. 10.35 Londen Reg. 13.35 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 Droitwich. 19.00 Tuinpraatjes door den heer J. Jon ker, chef a. d. Gem. Plantsoenen. 19.30 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.50 Leipzig. 2.20 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). Een autodeur roekeloos openen be eekent soms te vens een ziekenhuis onts.uiten voor een fietser en de evangenis voor lNMwl u-zèlfl UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Petronella Wilhelmina, d. van J. A. Hillebrand en M. C. van der Ploeg. Alida Francisca, d. van P. G. M. Wesselman en A. M. de Koning Maria Johanna, d. van P. J. Zwetsloot en H. Berg Mar tin us Anthonius, z. van C. W. Ho- genboom en B. J. de Koning Maria So phia, d. van C. W. Pennings en W. J. van der Geest Apolonia Petronella, d. van L. J. van der Hoorn en J. J. Wjtteman. Petrus Anthonius Gerardus Maria, z. van J. J. van Dijk en A. P. M. van der Meer. Gehuwd: C. P. Panis 58 j. en C. van der Hulst 39 j. HILLEGOM. DROEVIG ONGELUK. IJzeren pen in het oog gekregen. Bij het openen van een raam der Bloem bollen schuur der N.V. Veldh. van Zanten aan den Zwarteweg, kreeg de meester knecht Bouma een ijzeren pen op het hoofd, die in het oog drong. Dr. Versuys verleende geneeskundige hulp. Vermoedelijk zal de heer Bouma het oog moeten missen. GEMEENTERAAD. Na het comiité-generaal der gemeente raadsvergadering van Dinsdag 19 dezer werd de openbare vergadering her opend. De heer Loerakker diende een motie in, waarin aan de Regeering verzocht werd, alle smukken betrekking hebben de op de moeielijkheden bij de steun- verleening, den Raad ter inzage te geven. Nadat deze motie was aangenomen, verlie ten verschillende leden de vergadering, zoodat er nog 8 leden overbleven. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Paase om toe te staan, dat wiel rijders over de voetbrug van de Molenbrug mogen rijden, zal dit door B. en W. in over weging worden genomen. De heer Van Lierop klaagt over den de- solaten toestand van den Parallelweg; de bouwers laten allerlei rommel achter. Toe gezegd wordt, dat bij het afgeven van bouwvergunningen hierop gelet zal wor den. De heer Pijnacker informeert naar de af gifte van kolenbons. De heer Splinter vraagt spoed te betrachten bij de verlee ning van een bouwvergunning aan den Stationsweg. Hierna sluiting te 7.30 uur. Machine-schrijven. Voor het examen machineschrijven systeem „Mercurius" slaagden onze plaatsgenooten mej. E. J. M. Philippo en de heer Joh. de Groot. Beiden werden opgeleid door den heer F. C. van Lierop Jr., leeraar alhier. KATWIJK. Katw. Pluimvee- en Konijnenfokkersver. „Ko plu ko". Bovengenoemde vereeni- ging vergaderde in „Casa Cara". Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer C. van Beelen, in het bijzonder tot den spreker, den heer J. J. de Mol, keur meester R. van B. werden wederom 7 nieu we leden voorgesteld, n.l. J. Zuiderduin, L. Kralt, Jac. Freeke, J. Dekker, K. Kuyt, Jan Schrama en Jas. Glasbergen, die allen als lid werden aangenomen. Vervolgens las de heer W. van der Bent als secretaris de notulen, waarna de heer Mol het woord kreeg, om de door de leden meegebrachte dieren te bespreken. Tijdens de pauze had een verloting plaats ten bate van de ver- eeniging, terwijl daarna de postduiven en enkele sierdjuiven werden besproken. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 27 Novem ber des v.m. 10 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling van de verordening^ op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belas tingjaar 1936/37. 4. Besluit tot verkoop van een stuk rietland groot 2593 M2. a 0.50 per M2. 5. Comptabel besluit. En hetgeen ver der ter tafel zal worden gebracht. OUDEWETERING. Toneelvereeniging „St. Theodulphus". Woensdag 27 October a.s. geeft deze too- neelvereeniging, die op 1 Nov, j.l. haar 12 -jarig bestaan herdacht, een uitvoering in Hotel Van den Bosch. Opgevoerd zullen worden een tweetal tooneelstukken en wel een van ernstige en een van luchtiger aard. De titels zijn „De Witte Woning" en „In de War'". Het stemt tot voldoening, dat deze sympathieke vereeniging, dank zij de van vele zijden ondervonden steun, het hoofd ook in deze moeilijke tijden boven water heeft kunnen houden. Wij wenschen haar bij dit jubileum nog vele volgende jaren toe.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9