Z NIEUWS MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER BETROKKEN EN ZACHTER DE BILT SEINT: Matige, later wellicht toenemende Wes telijke tot Zuidelijke wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zachter. Hoogste barometerst.: 767.8 te Scilly. Laagste barometerst.: 722.9 te Isafjord. Sinds gisteren is de toestand geheel ge wijzigd door de verschijning van een zeer diepe depressie (onder 725 m.m.) over IJs land en het verdwijnen van de hooge druk king in het Noord-Oosten. Eenige onze kerheid wordt nog veroorzaakt door een nieuw hooge druk gebied uit het Westen, dat echter vermoedelijk, naar Midden-Eu ropa zal trekken. In Scandinavië is de vorst nog weinig afgenomen, terwijl op het vasteland een gebied van lichte vorst zich van Frankrijk over Zuid-Duitschland uitbreidde. Ook in Engeland kwam nog lichte vorst voor. Van den Oceaan nadert nu echter een warme vochtige strooming, die op de Britsche Eilanden en Noorwe gen de temperatuur zal doen stijgen; de vrij uitgebreide sneeuwval in Noord-Zwe den en om de Finsche Golf kan de lage tem peratuur daar nog doen voortduren. Aan de Britsche en Noorsche kusten begint het uit Zuid-Westelijke richting te stormen, in Frankrijk is het grootendeels windstil met zonnig weer in het Zuiden. Elders is de lucht bijna overal betrokken. LUCHTTEMPERATUUR. 8.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 4.28 uur tot Dinsdagmorgen 7.08 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 26 November voorm. 2.25 uur en nam. 2.45 uur. Aan het bedrijf kan dikwijls niet de noodige zorg worden besteed, wijl de ar- beidsloonen niet meer betaald kunnen wor den, vandaar de poging der regeering om middels een loontoeslagregeling hierin hulp te bieden. Ondanks de aanpassingsmaatregelen als beperking der productie is de toestand thans zoo ver gedaald, dat de Nederland- sche land- en tuinbouw met de tegen woordige overheidssteun dreigt ten onder te gaan. De groote afstand tusschen kosten en prijzen is na zes crisisjaren nog wei nig minder geworden. Het bedrijfsleven blijft daarom zich bewegen in verder te ruggaande richting, met als gevolg verar ming en toenemende werkloosheid op het platteland.. Wat de Regeering tot nu heeft gedaan of wil doen blijkens de ingediende voor stellen om te komen tot verlichting der be drijfslasten brengt geen eigenlijke verla ging der drukkende hypotheek- en rente lasten. Ik geef gaarne toe, dat op dit terrein, groote voorzichtigheid dient in acht te wor den genomen, willen de landbouwcrediet- verhoudingen niet geschokt worden. Ik ge loof. dat aanpassen in zijn volle conse quentie maar dan ineens, en niet in al lerlei etappen, beter ware. Deze regeering schijnt niet voornemens te zijn de hoofdsommen aan te tasten, des niettemin staat het hoofdbestuur op het standpunt, dat ons streven moet blijven om te komen tot aanzienlijke verlaging van de vaste lasten. Dit lijkt ons een gebieden de eisch en voorwaarde om tot saneering en aanpasing van het bedrijfsleven te ko men. Over devaluatie wil ik niet spreken al ben ik met het hoofdbestuur van mee ning, dat devaluatie ook voor den land en tuinbouw voordeelen zal kunnen bie den. Export. De toestand zou veel dragelijker worden, als meerdere export zou kunnen worden bedongen, wijl daardoor natuurlijk prijs stijging plaats grijpt. Twijfel mag worden uitgesproken of ten deze voor onzen land en tuinbouw wel altijd het noodige is ge daan. Ook de groote aanvoer van buiten- landsche producten hebben de prijzen op de binnenlandsche markt meermalen be dorven. Daarom dringen wij er bij de Re geering op aan, bij de te sluiten handels verdragen hieraan speciale aandacht te wijden ten aanzien van den invoer van buitenlandsch fruit. Om de export te be vorderen zou een andere en wel een be tere verdeeling van de clearing-rekening met Duitschland van groot belang zijn, n.L zoo dat de exportbelangen niet worden ach tergesteld bij de geldvorderingen. De nieuwe Minister heeft blijk gege ven. om de tuinbouw krachtig te willen steunen door de beschikbaarstelling van 12 millioen gulden, een bedrag, dat men r.og nimmer toegekend heeft gezien. Of <Laarmede een redelijke richtprijs zal kun nen worden betaald, wordt door deskun digen betwijfeld. Onze gedachte en onze actie zijn er op gericht, de richtprijs uit betaald te krijgen. Meerdere goede maatregelen zijn door dezen bewindsman reeds getroffen o.a. de opzegging van het bacon-contract en de in stelling van een deskundige commissie, die den minister zal adviseeren over vereen voudiging van de administratie der cri sis-organen is wel van bijzondere betee- kenis, waarbij ook verwacht mag worden, dat het bedrijfsleven zeggingschap zal krij gen over de steunmaatregelen en de op het bedrijf te leggen verplichtingen. Ik denk hierbij aan hetgeen prof. Aal- berse onlangs in een rede te Amsterdam zeide, inzake bedrijfsordening: „Wat wij reeds lang verdedigd hebben is ordening en regeling van het economisch leven door de eigen georganiseerde krach ten van het volk onder leiding, voorlichting, stimuleering en controle der Regeering. Dit is organische aanpassingspolitiek met pu bliekrechtelijke inslag". Wij beseffen ten volle de groote moeilijk heden om belangrijke verbeteringen te ver krijgen van het bedrijfsleven, gezien de eco nomische wanorde in de wereld, de geringe koopkracht en de sterk ingekrompen ex port, terwijl speciaal onze land- en tuin bouw zich op de export had ingesteld. De uitvoer van onze veredelde producten zal voorloopig zeer gering blijven, vandaar ook dat ordening van de productie noodzakelijk zal blijven. De overlieids-bemoeiing-. De overheid geeft in deze leiding, hoe de productie in den land- en tuinbouw zal moeten plaats hebben. Bij deze arbeid laat de Regeering een belangrijke taak door het college van regeeringscommissarissen ver richten. Daarnaast zijn gekomen crisisor ganen met een getal van 5000 ambtenaren. Deze crisis-instellingen geven allerlei voorschriften aan het bedrijfsleven en de practijk heeft bewezen, dat het een onmo gelijke toestand is geworden. Duidelijk is bewezen, dat het verkeerd gezien is de ver antwoordelijkheid voor de goede gang van zaken bij den boer en tuinder weg te ne men. en het bedrijfsleven te besturen van uit een centraal punt. Ons bezwaar gaat nog niet zoozeer tegen cle onvoldoende in schakeling der landbouworganisaties, maar ons bezwaar gaat vooral hiertegen, dat het georganiseerde bedrijfsleven to weinig recht en medezeggingscliap is ge geven. Zooals de toestand nu is. en waarbij de leiders der organisaties in vele gevallen niet bekend is, waarom zoovele drastische maatregelen een boer en tuinder worden op gelegd zonder voldoende compensatie, kweekt onverschilligheid en wantrouwen in het crisis-apparaat. Vandaar dat wij met zeer veel voldoening kennis hebben genomen van het besluit van Minister Deckers tot instelling van een commissie, om hem te adviseeren over ver eenvoudiging van het crisis-apparaat, de ad ministratie en de controle. Onze hartelijke wensch is, dat deze com missie met spoed zal kunnen werken en een nuttige arbeid zal weten te leveren. De Minister wil het vertrouwen van den boer en tuinder terugwinnen. Deze daad verdient onze hartelijke waardeering. De organisatie en haar werk. In verband met het zooeven gezegde een enkel woord over onze eigen organisatie en haar werk. Voorop dient te staan, dat onze eerste taak moet zijn, verheffing van onze stand en het brengen van diepere overtuiging van de sociale rechtvaardig heidszin bij onze leden en voorts het be hartigen van de materieele belangen van den land- en tuinbouw. Nu geef ik toe, dat de materieele toestand zoo ellendig is, dat men niet elke dag doch elk uur, daar aan herinnerd wordt, met als gevolg, dat hierover voortdurend gesproken en ge schreven wordt. Het economisch probleem staat steeds vóórop, maar wij als katholieke organisa tie hebben dubbel te overwegen waarom de ellendige toestand van heden zoo gewor den is en als wij dat weten, moet ook onze eerste taak zijn mee te werken, om een betere economische ordening te krijgen, waartoe wij als leidraad hebben te bezi gen onze beginselen, welke nader be schreven en uitgelegd zijn in de encyclie ken van onze Pausen,. Maar och, hoever zijn wij daarmee in de practijk. Zeker met dankbaarheid mogen wij gewagen, dat bij vrijwel ieder de gedachte levendiger wordt, dat er een nieuwe ordening moet komen. Aanvankelijk werd op de Katho lieken, die de ordeningsgedachte propa geerden, smalend neergezien, doch bekee ring valt bij verschillende groepen duide lijk waar te nemen en nu is het zaak, dat een organisatie als de onze, zich steeds meer toelegt op versterking der organisa tie, om den arbeid, die zij heeft en die zij zal krijgen te vervullen. Vooral is het zaak om de mentaliteit der leden te ver beteren en lauwen wakker te schudden en onverschilligen en zij die met liberale ideeën zijn bezield, te bekeeren. En daar om, gij kringvoorzitters en voorzitters, be sturen van kringen en afdeelingen, be grijpt uwe verantwoordelijke taak en treedt op wanneer het noodig is. Zoo b.v. wanneer op vergaderingen sommigen er op uit zijn, om maar lukraak critiek uit te oefenen, er op uit zijn een geest van onverschilligheid te kweeken. Deze leden moeten worden voorgelicht en onderhou den worden, want, och het wordt vaak gedaan door onbedachtzaamheid of door niet beter te weten. Het kwaad wat deze stichten vermindert er echter niet door, zoodat hierop streng móet worden toege zien en leden, die met opzet zoo handelen moeten in het bijzonder op hun verkeer de handelingen worden gewezen. Ik zeg dit. omdat het mij noodig voorkomt en ik het als een eerste plicht geschouw, te voorkomen, dat enkelen de goede geest en daarmede de kracht van de organisa tie vernielen. Naast dat ernstige woord breng ik mede namens het hoofdbestuur hartelijk dank aan voorzitters, secretarissen, bestuurs leden en allen, die zoo krachtig met ons samenwerken tot versterking onzer orga nisatie en betere beleving van onze be ginselen. Duidelijk valt waar te nemen, dat allen begrijpen, dat er een verande ring op komst is. Wij moeten op de bres staan om te bereiken, dat de oplossing ge vonden zal worden, volgens onze eigen opvattingen. De vele vraagstukken, die om oplossing roepen, vragen, ja eischen, onze bijzondere belangstelling, omdat wij hebben te zorgen, dat deze worden opge lost volgens onze katholieke beginselen. Streven naar verbetering is ons aller recht, ja plicht. Een ieder heeft het recht op organisatorische wijze zijn meening en zienswijze kenbaar te maken en deze via de afdeelingen of kringvergaderin gen ter kennis te brengen van het hoofd bestuur. De nieuwe minister van L. en V. heeft een schoone gelegenheid de organisatie de plaats te geven, die haar toekomt en wij vertrouwen daarop, dat hij dat doen zal. Hij zal daardoor tevens de organisatie gedachte bevorderen. Het vorig jaar heb ik bij mijn inleiding met nadruk gewezen op de noodzakelijkheid van organisatie van eiken boer en tuinder. En de katho lieke boer en tuinder hoort alleen thuis in de principieele organisatie, die voor ons bisdom is de „L.T.B.". Het is mij op gevallen, dat in afdeelingen, zij het dan ook met een enkel woord, gesproken is over de mededeeling van het hoofdbe stuur, dat, het zal samenwerken o.m. met den Nederl. Tuindersbond, en men meen de, in verband hiermede, te moeten waar schuwen, dat de leden nu niet moesten denken, dat men individueel ook lid van den Nederl. Tuindersbond zou kunnen worden. Dankbaar ben ik, dat de voorzit ter van deze afdeeling deze waarschuwing uitsprak en ik herhaal ze met deze. D8 katholieke boer en tuinder hoort thuis in den L.T.B. en niet in den N.T.B.; deze laatste is een neutrale organisatie. Ka tholieken hebben een eigen beginsel en levensbeschouwing en deze kunnen al leen behartigd en gepropageerd worden in de eigen principieele organisatie. Onze meening en ons voornemen inzake de land- en tuinbouwsteun is neergelegd in het prae-advies en zal aanstonds door de beide vakbondsvoorzitters nader wor den uiteengezet, zoodat ik mij op dit oogenblik ontslagen acht daarop in te gaan. Ora et labora! L.T.B.-vrienden! De tijd waarin wij leven, eischt van een órganisatie als de onze veel arbeid. Het hoofdbestuur wil arbeiden, maar rekent daarbij op uw vol- ledigen steun, maar vporal op uw ver trouwen. Zonder het vertrouwen voor 100 pet. der leden is het hoofdbestuur niet in staat, zijn taak naar behoor en te verrich ten. Wij kennen uw moeilijkheid en uw zware zorgen, liggen ons zeer na aan het hart. Wij willen en zullen uw belangen verde digen en trachten te bereiken wat moge lijk is. Geeft gij dan uw volle vertrouwen. Bedenkt vooral het oude Hollandsche spreekwoord: „Hoe hooger de nood, des te meer nabij is de redding". De wereld moet weer terug naar Christus, den Schepper van hemel en aarde. Zijn wetten moeten weer geëerbiedigd worden en daarom is het voor ons allen een dure maar tevens een mooie taak, daaraan onze krachten te geven. Strijd dus mee om in plaats van de economische chaos, waarin wij thans leven te krijgen een geordende huishou ding, gebaseerd op onze katholieke grondslagen. Laat dat ons ideaal zijn en God zal die arbeid zeker niet onbeloond laten. Welnu, dat wensch ik u toe en dan weet ik tegelijk, dat gij op God uw ver trouwen zult blijven stellen en dan zult gij daarin steun vinden, om uw moeilijk heden te dragen. Ora et labora. Na deze rede heeft de voorzitter wel kom geheeten ir. Roebroek, directeur- generaal van den Landbouw en de leden der Tweede Kamer Van der Bilt en Van der Weijden. De notulen werden goedgekeurd. Het jaarverslag zal in het vakblad worden ge publiceerd. De rekening 1934 en de begrooting van het jaar 1932 werden onveranderd goedge keurd. De jonge boeren en tuinders in de K. J. M. V. De geestelijk adviseur, prof. Cleophas, heeft in een korte toespraak het cultu- reele leven van den bond besproken. Spr. betoogde, dat er geen kloof mag zijn tusschen godsdienstige overtuiging en sociaal handelen. In dit verband wees spr. op het sluiten van collectieve contracten. Spr. beval de retraites in de aandacht der leden aan. Spr. verheugde zich erover, dat de belangstelling voor het tuinbouw- onderwijs groeiende is. De organisatie van Jonge Boeren en Tuinders schijnt, aldus spr. gelukkig een feit te zullen worden. Men heeft besloten de jonge boeren en tuinders (met een geheel afzonderlijk program) onder te brengen in de Dioc. K. J. M. V. Tot een afzonderlijken Jonge Boeren bond, zooals die in de andere bisdommen bestaat, is men in Haarlem niet kunnen komen. Het bestuur der K. J. M. V. zal worden, bijgestaan door een technisch adviseur van den L. T. B. De aftredende leden van het Hoofdbe stuur, de heeren J. A. de Kok, H. G. Ma thot en J. v. d. Zwaan werden herkozen. Door de voorzitter van de vakbonden, de heeren A. J. Verkley en Groen werd een inleiding gehouden op het prae-advies van het H. B., waarna werd gepauzeerd. (Uitvoerig verslag volgt). RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN-RIJN. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen wegens overtr. van art. 424 wetb. v. Strafrecht: J. C. J. B. te Woubrugge f 15 subs. 30 dg.; Motor- en rij wiel weto vertre- ding: P. C. B. te Boskoop f 5 subs. 5 dg.; W. H. te Ouderkerk a. d. IJssel 25 subs. 10 dg.; en toew. civ. vordering ad 6.75 aan J. B. te Waddinxveen; J. F. H. te den Haag 4 subs. 2 dg.; L. V. te Ter Aar f 4 subs. 2 dg.; J. F. K. te Gouda f 4 subs. 2 dg.; N. J. A. R. te Boskoop 2.50 subs. 1 dg.; C. V. te Haarlemmermeer 1.50 subs. 1 dg.; Melkbesluit H. A. v. V. te Nieuw koop 200 subs. 5 dg.; Leerplichtwetover treding C. v. K. 3 subs. 1 dg.; Vissche- r ij weto vertreding H. L. te Nieuwkoop 3 x 3 subs. 1 dg.; G. A. te Nieuwkoop subs. 2 dg.; met verbeurdverklaring der aaldobbers. Waar geen woonplaats ver meld, wonen veroordeelden te Alphen, STADS ZILVEREN FEEST R.-K. METAAL BEWERKER SBOND. Kerkelijke herdenking. In de kapel der R.-K. H. B. S. weid gis termorgen om 8 uur, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den R.-K. Me- taalbewerkersbond de II. Mis opgedragen door den weleerw. pater E. v. d. Snoek. Door de goede zorgen van de afd. was het altaar op eenvoudige, stemmige wij ie met bloemen in feestdos gezet. Het zangkoor uit de leden gevormd, zong oider leiding van den weleerw. pater L. Zonderland. De tweestemmige Missa „Te Deum Landamus" van Don Lorenzo Perosi benevens de wis selende gezangen van den 24sten Zondag na Pinksteren. Terwijl alle aanwezige leden tot de H. Tafel naderde, werd gezongen „O esca via- torum". Bovendien zong het lid B. Bekke ring Jr. „Ecce Panis Angelorum" van Van Leeuwen en >rPanis Angelicus" van Cesar Franck. Na de H. Mis werd door den adviseur luide het dankgebed verricht. Na deze geestelijke verzorging van de Metaalbewerkers, gingen allen naar een der zalen van de H. B. S. om den inwen- digen mensch te versterken. Na het bid den van het „Onze Vader" werd den rijk voorzienen tafels alle eer aangedaan. On der het genot van een goede sigaar bleef men nog eenigen tijd bijeen. Ondertusschen bracht de voorzitter dank aam den geest. adv. voor de gehouden con ferenties, aan pater L. Zonderland voor het orgelspel en aan het feestcomité uit het bestuur, dat heeft gezorgd, dat alles zoo keurig verliep. Daarna was het woord aan den hoofd bestuurder J. van Abbeve. Deze sloot zich aan bij de woorden van dank tot den geest. adv. gesproken. Ook namens het hoofdbestuur bracht hij zijneerw. dank. Bij vernieuwing had spreker geconstateerd wat de leden aan een geest. adv. hebben en hij hoopte, dat pater v. d. Snoek nog vele jaren in de afd. Leiden werkzaam mocht zijn. Spreker vestigde nog eens uitdrukke lijk de aandacht der leden op het organi- seeren van de jeugd. Zonder de jeugd toch is de organisatie ten doode opgeschre ven. Verder zagen we nog afgevaardigden van „De Leidsche Courant", van de St. Jos. Gez. Ver., van de R. K. Werkmeesters, van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en van den Chr. Metaalbewerkersbond. Velen deden hun gelukwenschen verge zeld gaan van hartelijke toespraken, waarin getuigd werd van de onderlinge saamhobrigheid, welke in dezen moeilijken tijd voor de werknemers van het grootste •belang is. De voorz., de heer J. Giezen, dankte alle sprekers hartelijk voor hun wenschen. Schriftelijke gelukwenschen waren nog ingekomen van den hoogeerw. heer deken A. Homulle, van den Bondsadviseur prof. A. Cleophas en van den R. K. Vrouwen bond. De receptie werd opgeluisterd door mu ziek van G. Hofenk. Vanavond vindt het slot van de feest viering plaats: in de groote zaal van „Zo- merlust". Hij' hoopte, dat de ledem de geestelijke herdenking van dezen Zondag niet zullen vergeten, en met bestuur en adviseur naast elkander de moeilijke toekomst tegemoet zullen treden. De geest, adviseur sprak nog een kort dankwoord, hoopte nog lang met bestuur en leden samen te werken, schetste de leden als één familie met Christus aan het hoofd, wees op den band van eenheid, wel ke allen dezen morgen aan de Communie bank hadden mogen aanschouwen, en sprak den wensch uit, dat de geest van solidariteit zoo onder de leden zal blij ven, ook voor de komende jaren. De voorzitter bracht vervolgens dank aan den directeur der H.B.S. voor het be schikbaar stellen van kapel en zaal, waar na deze onvergetelijke och tend-viering met het bidden van het „Onze Vader" werd gesloten. De receptie. Des middags van 13 uur heeft het be stuur der jubileerende afdeeling receptie gehouden in het gebouw van den R.K. Volksbond. Velen kwamen daar bewijs geven van de belangstelling, welke de Metaalbewer- kersafdeeling Leiden algemeen geniet. AGENDA LEIDEN. Dinsdag Ned. Kath. Grafisch Bond. Bijeen komst machinzetters, 8.15 uur, Bondsgebouw, Steenschuur. Donderdag Residentie-Orkest, Stadsgehoor zaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Nov tot en met Zondag 1 Dec. as. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, Tel. 552 en C. v. Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. DRAI5rr1A-vAtsVALKEHBURG>- e A "iLEVERTRAW LEEUWARDEN - De zaal van het Bondsgebouw bevatte verscheidene bloemstukken, geschonken door de R.K. Werkmeesters, den R.K. Volksbond, de Transportarbeiders, het Verzekeringspersoneel, het Spoor- en Tramwegpersoneel, het bestuur van „Eigen Huis", den Alg. en den Chr. Metaalbewer kersbond. Te midden van plantengroen stond het vaandel van St. Eloy. Onder de velen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden merkten we o.m. op de zeereerw. heeren pastoor Th. M. Beu kers en pastoor R. Smitz. Verder de heeren Th. B. J. Wilmer en H. Tobé, namens de R.K. Raadsfractie. Van het bondsbestuur kwamen de voorzitter en de secretaris, de heeren J. H. Nijhuis en C. Streefland hun gelukwenschen aanbieden. Tenslotte wa ren er vertegenwoordigers van „Katho liek Leiden" en de navolgende zusteraf- deelingen der jubileerende vereeniging: bouwvakarbeiders, transportarbeiders, sla gersgezellen, kleermakers, overheidsper soneel, verzekeringspersoneel, handels-, kantoor- én winkelbedienden, fabrieksar beiders, „Eigen Huis", „St. Barbara" en „St. Petrus". VEREENIGING VAN MATHE5IANEN. Bovengenoemde Vereeniging hield Za terdag j.l. in de Collegezaal van het Ka- merlingh Onnes-Laboratorium haar 2e le zing van dit seizoen. De voorzitter, de heer G. J. J. van der Linden, opende dezen avond en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker, den heer architect Theod. C. Hekker, ass. van de Techn. Hoo- geschool te Delft, die als onderwerp ge kozen had „Architectonische vormen". Verder heette hij welkom de leeraren van M.S.G., waarna de heer Hekker zyn voordracht begon. Het kon geen verwondering wekken, al dus spr., dat in een tijd waarin snelheid, techniek en wetenschap een zoo geweldi gen voortgang maken, deze factoren ook in de Architectuur tot uiting moesten komen en den grondslag vormen voor nieuwe Architectuur. Hoewel de tegenwoordige verkeersmid delen met name de auto, vliegmachine, dieseltrein, gevormd worden tot een eigen schoonheid en volkomen samengaan met het moderne leven, kan hier nog geen sprake zijn van kunst, daar de techniek een eigen wereld vertegenwoordigt. De tijd, welke direct achter ons ligt, spr. bedoelde hiermede het einde der 19e eeuw, is een tijdvak, waarin de toepassing der nieuwe materialen en vormgeving zoo slechi werd begrepen, dat met de opkomst ervan de nieuwe bouwkunst hiermede ge heel heeft moeten afrekenen. Het is daar om niet vreemd, dat het verouderde ele ment weinig of in het geheel niet aan de moderne bouwkunst te vinden is, en voor al eerst zorg wordt besteed voor een juiste samenstelling. Spr. achtte het daarom van groote waar de, dat de toekomstige bouwmeester kennis draagt van de ontwikkeling der Historische Bouwkunst en in het bijzonder die der Grieksche, waarin nog zooveel schoons ver borgen blijft. Bouwkunst is de kunst van gebonden heid, doch laat nog voldoende ruimte om de samenstellende deelen vrijer te doen be handelen. Onder architectonische vormen verstaat men in het algemeen de vorming der archi tectuur, doch in het bijzonder de ontleding en yersiering der samenstellende architec tonische elementen. Verder werd door spr. uiteengezet en toegelicht aan de hand van lantaarnplaat jes de algemeene beteekenis van de archi tectonische vormen, waarbij de vormen actief dan wel passief zijn te beschouwen. Spr. gaf dan een historisch overzicht van het ontstaan der architectonische vormen in de antieke culturen en den invloed van de Grieksche vormentaal. Na afloop dankte de voorzitter den heer Hekker voor de interessanten en leerza- men avond en Prof. de Haas, Prof. Keesom en Dr. Crommelin, die weder de College zaal belangloos beschikbaar stelden. Ten slotte maakte spr. bekend, dat de volgen de excursie gehouden wordt op Zaterdag 7 December naar de Stedelijke Lichtfa briek alhier. Deze week zal langs de huizen een col lecte worden gehouden ten bate van het Nationale Comité tot Hulp aan Jonge Werk- loozen. Deze collecte bevelen wij nogmaals in aller milddadigheid aan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2