De sanctie-maatregelen tegen Italië SPORT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 de bescherming van vrouwe justitia gaan inroepen. De N.S.B. toont zich een goede leerling van de commimisten, de regeering zal zoowel naar rechts als naar links de extremistische actie moeten beteugelen. Het vereenigingsrecht van vreemden zal mede aan banden moeten worden gelegd want propagandisten uit een naburig land kunnen gevaarlijk zijn: dat heeft Oosten rijk ondervonden. In verschillende deelen van ons land zijn die goed georganiseerde vereenigingen spr. heeft een lijst daarvan van Duit- schen oorsprnog, een .netwerk van Duit- sche organisaties die zich waarschijnlijk ook bemoeien met onze interne politieke aangelegenheden. Limburg is al vatbaar gebleken voor deze infectie, dat is by de laatste verkiezingen wel gebleken door het aantal stemmen voor de N.S.B. Spr. maant den minister dit kwaad in den wortel aan te tasten, en zich niet te be palen tot het uitzetten van politieke en kelingen. Geen enkel land kan dulden dat er voor een ander regime propaganda wordt gemaakt. Naar aanleiding van moderniseering van het arbeidsrecht zegt spr. sceptisch te staan ten opzichte van beperking van het ontslagrecht. Dat zou niet in 't voordeel, doch in 't nadeel van den arbeider zijn. De heer Zandt (St. Ger.) klaagt over ée schending van de Zondagsrust. Men maakt den Zondag tot een zondedag, en verwondert zich er dan nog over, dat de zaken zoo slecht gaan in ons land. Minister van Schaik spreekt De minister van Justitie, de heer v. Schaik beantwoordt de sprekers. De kwestie van de onderlinge waarborg maatschappij zal spr. nader bestudeeren. Het geven van rechtspersoonlijkheid aan een pensioenfonds ontmoet misschien be zwaar bij ondernemingen en zou het in stituut zelf kunnen tegenwerken. Het voorbeeld van den Kon. Holl. Lloyd is wel een zeer teleurstellend; spr. zal overleg met zijn ambtgenoot daaromtrent plegen. Inzake de Duitsche huwelijkswetgeving, zegt spr. dat er een beletsel is een Jood en een Duitsche ariër te huwen. Maar de Nederlandsche wet kent alleen onderda nen, kent geen onderscheid. Het Duitsche voorschrift kan hier dus niet worden op gevolgd, en het is zeer wel mogelijk, dat men er hier niet veel last van heeft. Spr. wil het eens aanzien. Voor opzeggen van het tractaat hebben wij nog allen tijd. De N.S.B. wordt niet door de regeering goedgekeurd, integendeel. Voor zoover zij een politieke partij is, ligt het niet op den weg der regeering haar als partij te on derdrukken. Iets anders is als zij zich te buiten gaat in illegale handelingen, of die welke de veiligheid in gevaar brengen. Daartegen heeft de regeering maatregelen genomen. Spr. heeft het noodige gedaan tegen de actie in de N.S.B.-pers die een toon is gaan voeren welke alle perken te buiten gaat. Spr. heeft reeds vorig jaar dienaangaande een schrijven aan de parketten gericht, waaruit hij een en ander Voorleest. Daar uit blijkt een aansporing om opruiing en beleediging met voortvarendheid te ver volgen. Het gevolg is niet uitgegebleven. Spr. is dit jaar tegen Volk en Vaderland opgetreden, en zal maatregelen nemen om tot een scherper 'optreden te komen. Maar men kan de overheid op tal van manieren aanvallen, zonder met den strafrechter in aanraking te komen. Verscherping van het strafrecht zou hier op hevig verzet stui ten. Hoonen, belasteren en verguizen kan men eveneens doen zonder strafbaar te zijn, en al stelde men dit strafbaar dan zou dit gemakkelijk te ontduiken zijn. Daar om is het uitermate moeilijk tegen deze organen, die van deskundige juridische hulp zijn voorzien, op te treden. Daarom wil de regeeri-ng door Grondwetswijziging mogelijk maken, dat het verschijnen van bepaalde bladen zal kunnen worden ver boden, gelijk reeds is aangekondigd. Voor zoover spr. mogelijk is zal hij tegen orga nen die misbruik maken van de persvrij heid, optreden. Men heeft de regeering ook in ander op zicht te groote lankmoedigheid verweten jegens de N.S.B. Maar men moet geen martelaars gaan kweeken. Dat verklaart het tempo waarrn de regeering optreedt. De machtsvorming bij de N.S.B. geeft re den tot ingrijpen; misschien zal blijken dat het gerucht sterker is dan de werkelijk heid. Het ontwerp tegen particu liere machtsvorming zal spre ker volgende week indienen. Het inbeslagnemen van de persen is een uiterste maatregel waarvan spreker verwacht dat hij afschrikwekkend zal werken. De inbeslagneming der persen is ge schied omdat deze het middel zijn waar mee het misdrijf is geschied. Vernietiging zou kunnen volgen om herhaling van het misdrijf te voorkomen. De zaak van de Tribune traineert om dat men weigert de schrijver van het ge ïncrimineerde artikel te noemen. Spr. heeft nooit beweerd dat colporteurs nooit provoceerend .optreden. Zoo sterk zei spr. het niet, maar in het algemeen ge beurt het colporteeren rustig. De plaatse lijke wetgever en de politie moeten daarop toezien. Intusschen hebben zich feiten voorgedaan die afkeurenswaardig zijn, maar niet altijd behoeft de bedoeling voor te zitten om te provoceeren. Wel wordt soms door N.S.B.-colporteurs uitdagend en uittartend opgetreden, doch de plaatse lijke overheid moet hier actief zijn. In Amsterdam heeft men reeds colportage- voorschriften gegeven. De groote werkloosheid in ons land, de ontevredenheid en verbittering zijn oor zaak van de toeneming der criminaliteit. Met Duitsche cijfers moet men voorzich tig zijn. Een krachtig middel is opsluiting in concentratiekampen zoodat zij geen DE NEGUS BRACHT EEN BEZOEK AAN HET FRONT GEEN PETROLEUM VOOR ITALIË De regeering der Vereenigde Staten heeft de Amerikaansche petroleumindus trie verzocht, vrijwillig haar zendingen naar Italië stop te zetten. Donderdag weid dit verzoek door Ickes, den minister van Binnenlandsche Zaken en federaal admi nistrateur der petroleum-industrie, aan de maatschappij overhandigd. Op een ontvangst van journalisten ver klaarde Ickes, dat hij geen enkele macht bezit, een dergelijk embargo op te leggen, doch hij is van meening, dat de petroleum- maatschappijen te goeder trouw hun steun moesten verleenen naar den geest en de letter bij de pogingen, de levering te beletten van oorlogsmateriaal aan een der oorlogvoerende landen. Deze verklaring werd door Ickes afge legd, toen hij het rapport van het Mijn- bureau liet openbaar maken, waaruit bleek, dat de uitvoer van petroleum in September veel grooter was dan die in Augustus. Onderhandelingen te Londen? Men meent te weten, aldus seint Reuter uit Londen, dat op het oogenblik onder handelingen aan den gang zyn tusschen de Engelsche en Amerikaansche petroleum maatschapijen om uit te maken in welke mate een embargo op petroleum voor Ita lië door Engeland kan worden toegepast, zonder dat Amerika door vergroote uit voer de werking hiervan teniet doet. Papiergebrek in Italië Naar de Romernsche correspondent van de News Chronicle gisteren aan zijn blad meldde, is de jongste uiting van Italië's verweer tegen de sancties een veldtocht tot besparing van papier. Aan alle minis teries en staatsinstellingen is gelast hun archieven na te zien en alle oude stukken, die verwijderd kun-nen worden, naar de papierfabrieken te zenden. Voorts raadt men de bevolking aan zoo weinig mogelijk brieven te schrijven en in plaats daarvan, als het eenigszins mogelijk is, de telefoon te gebruiken. Italiaansche vrouwen geven haar gouden ringen aan den Staat Gelijk men weet, nemen ook de vrou wen in Italië actief deel aari het bestrij den der sancties. In verband daarmede verdient het volgende vermeld te worden: Mussolini heeft aan alle getrouwde vrouwen en weduwen verzocht, haar trouwringen aan den staat te schenken, opdat deze hierdoor zijn bestellingen bij landen, die niet aan de sancties deelne men, in goud kan betalen. Duizenden vrouwen hebben reeds aan dit verzoek gehoor gegeven. In ruil voor haar gouden ring krijgen zij een ijzeren, waarin gegraveerd staat: „18 .November, het antwoord der Italiaansche vrouwen aan Genève". Volgens autoriteiten is het aantal in leveringen verrassend groot. Een bankier te Rome deelde mede, dat er tien millicen ringen zouden kunnen worden verzameld, als iedere gehuwde vrouw haar trouwring inlevert. Hierdoor zou de goudreserve der Italiaansche bank met 20 pet. toenemen. MARCONI MAG NIET VOOR DE BRITSCHE RADIO SPREKEN De „Daily Telegraph" verneemt, dat markies Marconi geen vergunning heeft gekregen een radio-redevoering voor de B.B.C. te houden over de Italiaansch-Abes- synische kwestie. De markies heeft enkele dagen geleden vergunning verzocht de Italiaansche mee- j ning te mogen uiteen zetten bij zijn a.s. j bezoek aan Engeland. MET GROOT VERLOF 100.000 Italianen 3 maanden naar huls Binnenkort zullen 100.000 man van de 1,2 millioen Italianen, die onder de wape nen staan, drie maanden verlof krijgen. Zij moeten dan meehelpen in de industrie en den landbouw, om de sancties het hoofd te bieden. In de desbetreffende officieele verkla ring wordt gezegd, dat de door de sanc ties ingetreden toestand het noodig maakt, aan de productie en arbeidsproblemen de grootste aa-ndacht te wijden. misdrijven kunnen bedrijven. Dit lijkt spr. een bedenkelijk middel. De heer Wes terman heeft trouwens geen enkel middel genoemd, wat spr. wel welkom zou zijn ge weest. Ten aanzien van behandeling van poli tieke vluchtelingen is spr. zich geen kwaad bewust. Maar zij mogen geen re volutionaire propaganda maken. In dit opzicht wordt geen consideratie gebruikt en de schuldigen over de grens gezet. Wat de heer Kortenhorst vraagt, n.l. den Duitschers te verbieden zich hier te orga- niseeren, is niet mogelijk. Externe activi teit van die vereenigingen is het eenige waarop kan worden gelet en waartegen maatregelen kunen worden genomen. Fei ten zijn spr. nimmer ter oore gekomen, hoewel hij daarom heeft verzocht. Na afdeeling-gewijze behandeling wordt de begrooting van Justitie aangenomen. Over een motie-Sneevliet tot instelling van een commissie, die de werking der reglementen in de gevangenissen moet onderzoeken, wordt hedenmiddag gestemd De landbouw moet een zoo groot moge lijk rendement hebben en de levensstan daard van de behoeftige gezinnen moet worden verhoogd. Het ministerie van oorlog heeft der halve bepaald, dat aan de onder de wa penen staande militairen de volgende ver loven kunnen worden gegeven: 1. Landbouwverlof voor den tijd van drie maanden. 2. Bijzonder verlof van denzelfden duur voor militairen, wier gezinnen zich in bij zonder behoeftige omstandigheden bevin den. 3. Verlof wegens verdienste voor mili tairen, die zich bijzonder hebben onder scheiden, die minstens acht maanden on der de wapenen zijn en die bijzondere fa miliebetrekkingen hebben. Uitgesloten van deze verloven zijn mi litairen, die eerst in de laatste maanden onder de wapenen zijn geroepen en die gereed staan naar Oost-Afrika te ver trekken. HET 51e ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT Het 51ste Italiaansche legercommuniqué luidt: „Afdeelingen zwarthemden en inheem- sche troepen uit Eritrea, die deel uitma ken van het eerste legercorps, hebben gisteren verkenningen uitgevoerd in de buurt van het dorp Addi Wea, dat ten Zuid-Oosten van Sjelicot is gelegen, waar ben zij nergens tegenstand ontmoetten. In de andere sectoren worden de opera ties voortgezet, teneinde het tegenover onze linies gelegen gebied te kunnen con troleeren. De verkenningen der vliegtui gen bevehtigen de aanwezigheid van vij andelijke strijdkrachten ten Zuiden van Boera". DE REIS VAN DEN NEGUS Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, is de keizer gisterochtend pas per vli.egtuig in de stad teruggekeerd en zou hij op zijn rondvlucht ook Harrar hebben aange daan, waar hy een bezoek heeft gebracht aan de gewonden n het Fransche hospitaal Gisterochtend hebben er twee vlie.gtui- gen boven Harrar gevlogen, die later een rookscherm wierpen en in Westelijke rich ting verdwenen. Men denkt, dat dit Ita liaansche toestellen zijn geweest. Reuter meldt nader uit Addis Abeba: Met vreugdetranen in de oogen ontvin gen gisterochtend de keizerin en de kei zerlijke familie den negus bij zijn terug keer van zijn vliegtocht. Ook de hoog- waardigheidsbekleeders, di,e hem bij zijn aankomst begroetten, keken opgelucht. De negus heeft per vliegtuig een bezoek gebracht aan Harrar, Dzjidzjiga en Dire- dawa. Hij bezocht Dedzjazmatsj Nassiboe, de opperbevelhebber aan het noordelijk front en de andere bevelhebbers. Hij inspecteer de de troepen en de kazernes en verheug de zich over den goeden toestand waarin de soldaten zich bevonden en verklaarde trotsch en gelukkig te zijn over de goede stemming onder de manschappen. ALPHEN AAN DEN RIJN. De a^. Winkelweek. Voor de te houden winkelweek hier ter plaatse de z.g. Tiendaagsche van 27 Nov. tot 7 Dec. blijkt bijzonder'veel belangstel ling te bestaan. Meer dan 150 winkeliers hebben zich reeds opgegeven en meerde ren zegden hun medewerking toe. Hen wordt hierbij medegedeeld, dat de gele genheid tot deelname open staat tot Zater dagavond 8 uur, ten kantore van de Mid- denstandsbank, Van Mandersloostraat. De 10-daagsche vangt aan a.s. Woensdag. Elke deelnemende winkelier ontvangt ter be vestiging aan zijn pui ene winkelweek- vlag. Deze vlaggen, die een lengte hebben van 2 Meter zullen in niet geringe mate medewerken onze plaats tijdens de toen- daagsche een gezellig aanzien te verschaf fen, en speciaal de winkelstraten. Betref fende de St. Nicolaas-attractie is de com missie van voorbereiding der 10-daagsche er wel in geslaagd de door het publiek te verrichten arbeid om in het bezit te komen van een der prijzen zeer gemakkelijk te ma ken. Wat u doen moet? In de eerste plaats koopen bij den middenstand, want daar krijgt u voor elke bestede 50 cent een bon en deze bonnen kunt u gebruiken om er op in te vullen uit hoeveel punaises de fi guur samengesteld is, dat geplaatst is voor een der ramen van de Middenstandsbank, van Mandersloostraat. Als u dit aantal in gevuld heeft, dan zet u er ook uw naam en adres bij en werpt het dan in de beken de winkelweek-brievenbus. Zoo kunt u 10 dagen achter elkander tellen en bestaat de mogelijkheid, dat u het juiste getal er wel bij zult hebben. Hij of zij, die 't juiste aan tal heeft, krijgt de hoofdprijs, die er dan het dichtst bij is, de volgende prijs, enz. Kinder-attractie: Voor de kinderen heeft de commissie een andere bezigheid bedacht. De bonnen, die u ontvangt, bestaan uit dub- belgekleurde papiertjes. Inplaats dat ge deze bon gebruikt voor het invullen van het aantal punaises, kunt u de gekleurde zijde van de bon gebruiken om op een daar voor gratis verkrijgbaar formulier een mo- zaik te plakken. Door verknippen van deze kleuren zijn dan allerlei aardige figuren te verkrijgen. Men werpe deze in gesloten cou vert eveneens in de winkelweek-brieven bus. Voor dezen wedstrijd worden uitslui tend kinderprijzen beschikbaar gesteld, zooals autopeds, vliegende Hollanders, vliegmachines, kinderspelen, enz. Die dus het mooiste figuur maakt krijgt ook de mooiste prijs. In totaal zijn er zes verschil lende kleuren, die op één formulier ver werkt moeten worden, terwijl zorg gedra gen moet worden, dat op elk stukje het winkelweekmerk moet voorkomen. Er is dus èn voor de ouderen èn voor de jonge ren gelegenheid om de krachten te beproe ven. Koopt dus bij en laat werken door den Middenstand. „Dankbaarheid". Een gesleept wor dende Rijnaak, bestuurd door schipper v. S. uit Wijk bij Duurstede, werd gisteren op den Rijn aangevaren door de motorboot „Dankbaarheid". De voorplicht der aak liep daarbij belangrijke averij op. De „Dankbaarheid" voer na de aanvaring door. Zwemclub. De Alphensche zwemclub A. Z. C. heeft zich gisteravond eens van haar beste zijde laten zien, nu eens niet tijdens de polo-wedstrijd in het zwembad, doch met een echte jool-avond op de boven- zaal van „De Vergulde Wagen", voor le den, donateurs en genoodigden. Deze avond kenmerkte zich door een bonte verschei denheid van vermaken, tooneel, zang, mu ziek waren schering en inslag, zelfs het kinderkoor van Jacob Hamel werd voor treffelijk weergegeven. De groote zangers en zangeressen ontvingen natuurlijk na de vertolking van elke solo, het welkome ca deautje onder dank aan den dirigent, het welk met een onbedaarlijk gelach van het publiek vergezeld ging. Geboren: Adrianus Johannes z. van Johannes Nicolaas Bunnik en Cornelia van Veen. Leonardus Gijsbertus zoon van Wilhelmus Elstgeest en Catharina Corne lia Ernst. Maartje d. van Johannes O ver duin en Adriana Noort. Arie z: van Leendert van Klaveren en Wijntje van der Schee. Anna Maria d. van Cornelis Ver- meijs en Marijtje Sophia Spruijt. Nico- laos Jan. z. van Jan Ramkema en Trijntje de Wolf. Catharina Johanna d. van Willem Pieter Broer en Wouterina de Pater. Wilhelmina Johanna d. van Jan Dirkzwa ger en Wilhelmina Roest. Jacob Barend Roelof z. van Roelof Pol en Alberta van Triest, te Vreeswijk. Anna Maria d. van Pieter Domburg en Antje de Vries. Gehuwd: Christiaan Hesseling 22 j. en Cornelia van Wieringen 20 j. Overleden: Trijntje Zaal 47 j. echt- genoote van Hendrik Kapteijn. Ingekomen: Wolf Kloot, van Delft. Jan Molenaar, van Nieuwkoop. Ja- coba van der Wel van Enkhuizen. Hendrika W. van der Steeg, van Leiden. Gerrit Vis van Ter Aar. Alida van Vliet, van Biggekerke. Cornelis A. Jan maat en echtgenoote, van Haarlem. Pie ter van Doorn, van 's-Gravenhage. Vertrokken: Hubert J. de Heiden en gezin, naar Leiden. Maartje H. P. Buitelaar,, naar Woubrugge. Martha Klessa, naar Leiden. Lena M. van Heus- den, naar Batavia. Gerard J. Moerker ken en gezin, naar Rotterdam. Susanna Wijfje, naar Noordwijk. Margaretha de Ruijs, naar Purmerend. Klazina van der Pol, naar Gouda. BODEGRAVEN. Cursus. Woensdagavond a.s. zal een aanvang gemaakt worden met de cursus „Ziekenverpleging in huis". Deze cursus gaat uit van den R.-K. Vrouwenbond, is be stemd voor dames boven 17 jaar zoowel voor leden als voor niet leden. Voor ver dere inlichtingen en opgave tot deelneming wende men zich tot het bestuur van de R.-K. Vrouwenbond. Prachtig! Dinsdagavond werd onder buitengewone belangstelling de bazar ten bate van de armen gesloten. De uitslag van de nummers No. 34 damesfiets, No. 68 kruiwagen, No. 225 ledikantje. De naam van de pop was „Bernadette". Het batig saldo van de bazar is 1000.Prachtig! Tentoonstelling. Zondag wordt in het Parochiehuis de jaarlijksche tentoonstel ling gehouden van de „St. Elisabeth"-naai- vereeniging. Ook dit jaar is er weer veel voor de armen genaai en ook gebreid. Men verzuime dus niet deze tentoonstelling te gaan bezoeken in de zaal van de Sint- Josephgezellen beneden! Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag a-s. des na middags 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling der notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan den Vijver en Torenlaan. 5. Voorstel tot huurverlaging van de huizen der Woningbouwstichting. 6. Behandeling gemeente-begrooting en begrooting van het electriciteitsbedrijf voor 1936. Geboren: Hillegonda Maria Mathil da d. v.'P. G. H. Veelenturf en M. J. Moons. Hendrika d. v. H. Donker en L. E. Lacour. Overleden: M. Hoogendioorn wed. van G. J. Stout 92 j. Getrouwd: J„ H. van den Heuvel 26 j en G. van der Werff 31 j. H. van der Vliet 26 j. en N. van Mourik 23 j. Vertrokken: D. J. Koorn, kappers bediende, naar Amsterdam. D. van Rijs wijk, dienstbode naar Leiden. C. M. Kaptein, naar Uithoorn. WOERDEN. Amusementsclub. Alhier is opgericht 'n R.-K Middenstandsamusementsclub. Tot deze club traden reeds 22 leden toe. De avonden worden gehouden de 1ste en 4e week van elke maand. De naam is Midac (Middenst. Amusementsclub). Het bestuur bestaat uit de dames: L. Feit, M. v. Rooyen en de heeren J. v. Hengstnm, J. Scholten, A. v. d. Berg. Op hol. Een ongeluk werd op de Utrechtsche straatweg veroorzaakt door het schrikken van een paard. Dit sloeg op hol en de bestuurder K. werd van de wagen >VAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN AMSTERDAMS ZORGEN. Wij lezen in de T ij d: Het beleid onzer Katholieke fractie ln de hoofdstad heeft in een tijdsverloop van vele jaren van de politieke constellatie het beste gemaakt wat er van te maken was en ze heeft omdat een stad nu eenmaal be stuurd moet worden de bestuursverant- woordelykheid nimmer afgewezen. Ook nu niet, Prof. rar, Romme heeft het bij de be- grootingsdebatten, die nu te Amsterdam worden gehouden, met nadruk herhaald: de Kath. fractie zal óók in deze periode haar politiek blijven voeren en de duizenderlei belangen afwegen tegen elkaar in verband met het algemeen welzijn, daarbij vooral het oog richtend op de groote gezinnen en op de mogelijkheden tot werkverruiming. Vlymscherp heeft hij een betoog als van den soc.-democraat gehekeld, die ten slotte een niet sluitende begrooting wil omdat hij tegenover uitgaven geen inkomsten stelt. Het is heel gemakkelijk zonder meer een loonsverlaging af te wijzen, zooais nu de soc.-dem. wethoudérs doen, zonder aan te geven hoe dan de ontbrekende 1.800.000 moeten gevonden worden. Prof .mr. Romme heeft een poging ge daan met de Katholieke fractie om de nieuwe loonsverlaging voor het gemeente lijk personeel de zesde binnen enkele jaren! te "oorkomen. In een motie heeft hij een weg aangewezen. Een juiste toepassing der wet houdende voorzienin gen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg breng1 mede, dat de in komsten van het Werkloosheidssubsidie- fonds mede worden aangewend ter tege moetkoming voor hetgeen de gemeente uit geeft voor ondersteuning van „eigen baas jes". Dat beloopt nu 2 millioen. Kan daar de 1.800.000 niet van af? Bovendien wordt door de voorgestelde loonsverlaging een nog grooter bedrag ge kort dan het geval ware bij de doorvoe ring der circulaire van Minister De Wilde d.d. 4 Sept. 1935. Daarom wilde onze fractie, dat er eerst overleg wordt gepleegd met de regeering over de „eigen baasjes" alvorens definitief over de begrooting wordt beslist. Jammer genoeg heeft de katholieke wet houder mr. Kropman namens de meer derheid van .B. en W. gemeend deze motie niet te kunnen aanvaarden, er zelfs het „onaannemelijk" voor te moeten uitspre ken. Het ongeluk wil, dat juist onder dezen wethouder steeds loonsverlaging op loons verlaging is gevolgd en het Georganiseei-d Overleg, dat aan Amsterdam zóóveel be spaard heeft, thans kraakt. Burgemeester en Wethouders hebben ook hunne verant woordelijkheid. Hun meerderheid meent het ten eenenmale onvermijdelijk een nieuwe verlaging toe te passen. Indien op een andere manier 1.800.000 op de per soneelsuitgaven bezuinigd moet worden dan zouden honderden werklieden moeten worden ontslagen. Wil Amsterdam zijn fi- nancieele zelfstandigheid, zonder een on- zichtbaren wethouder van boven-af, behou den, dan dient er een sluitende begrooting te zijn, die volgejis wethouder Kropman niet zou zijn te verkrijgen op de wijze als door de Kath. fractie aangegeven. Indien de Kath. fractie haar motie hand haaft, zal de raad hebben te beslissen. Doch in géén geval zal de raad de soc.-dem. wet houders mogen volgen, die loonsverlaging afwijzen zonder voor een sluitende begroo ting te zorgen. Aldus drijven de soc.-demo- craten naar ingrijpen van hooger hand, naar verlies onzer gemeentelijke zelfstan digheid, naar ondergang van ons huidig stelsel. geslingerd. Hierdoor bekwam hij verwon dingen aan het been, hoewel niet ernstig. Het paard kon later op de Snellebrug wor den gegrepen. „Mobilisatiekuis". alhier bestaan plannen om te komen tot de oprichting van een afdeeling Mobilisatiekruis. Een propa- gandavergadering zal hier voor worden gehouden in hotel „De Dubbele Sleutel". BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Voor de le kl. cadre werden de volgen de partijen gespeeld bij D. O. S.: 173 25 24 6.92 195 25 23 7.80 150 27 25 5.55 465 27 70 17.22 G. M. Teegelaar A. Verstraaten I Masuhel J. Bruinninckx B. de Roo 180 20 27 9.— B Tegelaar 465 20 131 23.25 B. Teegelaar maakte in de laatste 4 beur ten 291 caramb. waaronder een schitterend gespeelde serie van 131 caramb. COMPETITIE F. B. H. O. HAARLEM. Voor de competitie der F. B. H. O. speelde Excelsior Lisse tegen de nieuwe gepromo veerde 1ste klasser T.O.G. uit Haarlem. Beide vereenigingen wisten 2 partijen te winnen, waardoor de wedstrijd in een ge lijk spel eindigde. Het resultaat is als volgt: pnt. brt. hs. gem. Alf. Duivenvoorden Exc. 110 58 19 3.93 H. Metselaar T.O.G. 150 58 32 5.35 150 35 14 4.28 101 34 13 2.97 105 39 15 2.69 150 39 13 3.84 150 50 18,3. 115 49 11 2.34 J. Duivenvoorden D. Boogaard S. van Trigt J. Ereira H. Bakker B. W. Hommels Excelsior 2 punten. T.O.G. 2 punten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6