VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 en slechts gedurende twee dagen per week te Gent verblijven. Tijdens zijn verblijf in Gent zullen de doctoren dr. Munk en dr. Halbertsma, beiden privaatdocent alhier, prof. Gorter vervangen in de kliniek voor kinderge neeskunde. Prof. Gorter, 19 Februari 1881 te Utrecht geboren, werd in 1905, na het afleggen van het artsexamen, benoemd tot assis tent aan het Academisch Ziekenhuis in de afdeeling interne geneeskunde, bij prof. Nolen. In 1907 promoveerde hij aan de univer siteit alhier tot doctor in de geneeskunde en werd in 1908 toegelaten als privaat docent voor interne kinderziekten. In 1916 werd hij benoemd tot lector in de kin dergeneeskunde en met ingang van 1 Juli 1923 tot hoogleeraar alhier. R. K. METAALBEWERKERSBOND. VAN ONZE ADVERTEERDERS. HEROPENING MAGAZIJN „DE DUIF". Hedennamiddag ',ieeft de heropening plaats van het magazijn „De Puif", A. C. Mulder, Hoogewoerd 19, vroeger gevestigd Hoogewoerd 47. Het nieuwe pand is echter geheel geres taureerd en gemoderniseerd, waardoor er een aardige winkel van gemaakt is. De hee- ren L. Menken, aannemer e:. S. P. de Graaf, schilder, hebben hiervoor op uit stekende wijze gezorgd. In baby-artikelen, kousen, handschoenen en kleedjes vindt men hier een uitgebrei de keuze, zoodat ieder, die vooral voor de St. Nicolaas op dit gebied iets noodig mocht hebben, hier zeker een bezoek moe. bren gen. TOONEEL. „DE WONDERBLOEM". Opvoering ten bate der St. Vlncentfns- Vereeniging. De St. Vincentiusvereeniging heeft gis teren een goeden dag gehad; de opvoering van de sprookjes-operette „De Wonder bloem" in den Schouwburg is n.l. gister avond buitengewoon geslaagd. Ook finan cieel, aangezien het gebouw zoo goed als uitverkocht was, en dat beteekent voor de St. Vincentius-Vereeniging de hoofdzaak, omdat het de bedoeling was, dat de baten ten goede zouden komen van deze zoo sympathieke vereen iging. Mej. Jo Mulder, die zich met haar meis jes-gezelschap van ongeveer 100 kinderen uit Vlaardingen belangeloos beschikbaar had gesteld, zal van deze opvoering ook pleizier beleefd hebben. Want ondanks het groote aantal medespelenden, waarvan een groot percentage nog zeer jeugdig was, liep alles vlot van stapel en op een enkele hand beweging van de leidster van achter de groote piano in de orkest-ruimte bewoog het kleine goedje zich zóó ongedwongen over het tooneel, dat menigmaal een spon taan applaus losbrak. Hoe kleiner en jonger de „artiesten" wa ren, des te meer succes hadden zij te boe ken. De operette „De Wonderbloem" is een al leraardigste sprookjesgeschiedenis met leu ke niet te zware liedjes, uitnemend ge schikt voor een kinder-öpvoering. Natuurlijk komen er een prins en een prinsesje in voor, een koning en een ko ningin, en elfen, kaboutertjes, boschduvel tjes enz. Er was n.l. eens een prinsje, dat Eros heette en noten had gegeten in het bosch, welke noten door de boschduveltjes waren vergiftigd. Het prinsje werd zwaar ziek en kon slechts genezen worden door te ruiken aan een bloem, welke gekust was door een fee in een maanlichten nacht. Zijn zusje, prinses Norma, gaat met èen hofdame, Re- dita, en vergezeld van verschillende van 's konings onderdanen naar het bosch om dien wonderbloem tfr zoeken. In een ge woon bosch zijn alleen boomen, struiken, varens, mos en wat gedierten, maar in een sprookjesbosch is veel meer. Daar zijn bijv. boschduveltjes, oolijke snaken die al lerlei kattekwaad uithalen en geweldig sar castisch kunnen lachen. Zij ontvoeren het prinsesje. Maar gelukkig zyn er ook nog kabouters en is er een goede fee, Lelie- rein, die aan haar kabouters opdracht geeft om de boschduveltjes uit hun hol te lok ken en gevangen te nemen. Dat gebeurt en het prinsesje komt bij de fee en haar kleine ranke elfjes, die zoo fraai kunnen dansen, en daar ontvangt zij de wonderlijke bloem, die lichtend straalt in den nacht. De rest laat zich raden, het rrinsje geneest, als zijn zusje hem de bloem gebracht heeft. Deze sprookjesgeschiedenis geeft gereede aanleiding tot allerlei kleurrijke scènes, elfendansen in wisselende licht-schakeerin- gen, (dat kleine elfje, dat een solodans ten beste gaf, was snoezig!) en zelfs tot een elfen-bruiloft. Hoe trotsch schreed kabou ter-prins Merol met zijn zwarte gedeukte blikken hoed naast zijn bruid, elfje Roza- lientje (die zoo geroerd was!) onder de bloemenbogen door. Het waren vaak koste lijke tafreeltjes en er werd goed, hier en daar zelfs zeer goed gezongen. Aan het eind van den avond dankte de heer J. P. Creyghton, voorzitter van den Bijz. Raad der St. Vincentius-Vereeniging, het publiek voor zijn talrijke opkomst en huldigde hij mej. Jo Mulder, die zooveel heeft kunnen bereiken met haar 100 execu- tantjes. Ook haar moeder, mevr. Mulder, werd in de hulde betrokken, daar zij de fraaie pakjes had genaaid. De heer Creygh ton bracht dank aan de organisatoren van dezen avond en aan allen, die tot het wel slagen hadden meegewerkt, o.a. door het verkoopen van de kaarten. Mevr. en mej. Mulder werden met bloe men geëerd. MUZIEK. „KUNST NA ARBEID". „Crescendo". In de Stadsgehoorzaal werd gisteren avond geconcerteerd door onze Leidsche Mannenzangvereeniging „Kunst na Ar beid". Men kent dit koor, dat ondanks den ongunst der cijoen dapper volhoudt en nog steeds met ijver en toewijding blijft stu- deeren en de xesultaten daarvan tenge- hoore brengt. De directeur, de heer J. J. van den Bos had ook ditmaal met zijn koor zijn beste beer.tje voorgezet. Het materiaal, waarover htf te beschikken heeft, is over het algemeen goed en de bassen dunken ons bijzonder goed. Zij ontwikkelen een fraaien diepen klank, die een stevigen grond geeft tan de samenzang.' Aan uit spraak en klankafwerking wordt zorg be steed, eveneens aan aan de voordracht. Men ving aar met een „Minnelied" van Adam de ia Halle, een componist uit de 13de eeuw, een der eersten die de contra puntiek op de meerstemmigheid toe paste. Het lied van dezen trouvère klonk heel mooi en zuiver. Hierop volgde Beet hoven's „Die Ehre Golbes aus der Natur", waarvan het tempo o.i. iets te traag werd genomen, terwijl overigens de koorklank heel mooi was. „Kunst na Arbeid" zoekt de forto-effecten niet in schreeuwen, doch blijft beschaafd. Na het beker.de „Domine salvum fac Re- ginam nostram' van A. Giesen, kregen we nog een zeer aannemelijke voordracht van Schuberts fraaie compositie „Golt n^eine Zuversicht". Het laatste koornummer „Glück auf dem Lied" van Attenhoofèr, goed geschreven, wordt mede verlucht door een sopraan solo-partij. Dezt werd gezongen door Mevr. Annie Kusen-W assink, die op enkele mo menten moeite had, boven het massale heeren-ensemble uit 'te komen, doch overi gens niet onverdienstelijk haar taak vol bracht. Mevr. Wassing liet zich ook nog hooren in twee liederen van Grieg: „Letz- ter Krühling" en „Schliebe dich". Haar stemmiddelen zijn mooi en behoorlijk ge schoold. Echter doet zij meer denken aan een sterk naar het alttimbre zwevende mezzo-sopraan dan aan een sopraan pur sang. Daardoor wellicht klonken de hoog ste tonen sums wat vlak en op 't kantje van pure zuiverheid. Doch overigens klonk de stem heel mooi. We hadden echter in de liederen van Grieg gaarne wat meer tempo gehad. We denken ze ons minder zwaar op de hand, wat mousseerender. Haar begeleidster op den vleugel was Mevr. W. van der Heiden-Brakel. En voor deze zeei muzikale begeleiding, dat gevoelig assisteeren, hebben we niets dan lof. De beide dames ontvingen onder warme bijvalsbetuigingen der zaal eenige bloem stukken en beloonden deze attentie met een toegift, het fraaie, algemeen op naam van Mozart staande „Wiegenlied". „Kunst na Arbeid" had aan het fanfare corps „Crescei do" van Sassenheim de eer gegeven het programma te openen en te sluiten; een hulde aan de medewerkende gasten, die zeer zeker verdiend was. „Cres cendo" staat onder de kundige en ener gieke leiding van den heer W. J. Smolders. Het corps is onder de fanfaregezelschap pen in den omtrek zeer gunstig bekend, en ziet zijn vaandel reeds getooid met tal van eereteekenen. Het mag er dan ook zijn. De diverse blazers, saxophonisten, alt hoornisten, bugelblazers en anderen, ook de bedienaars van het slagwerk, weten hun instrumenten voortrefelijk te hanteeren. Zoowel de tuonproductie der afzonderlijke blazers als ue samenklank van het geheel, valt te roemen. Er heerscht een discipline in het koor en de gespeelde werken zitten er van maat tut maat muurvast in. Ook de keuze der werken valt te loven. Deze waren algemeene van goed muzikaal gehalte. Men ving aan met de Euryanthe-ouverture van Weber, gearrangeerd door Guillaume. Toen volgdei. in arrangement van Millet de „Scènes Pittoresques" van Massenet, vier geniestukken, die uitniemend werden gespeeld, een lastige marsch, een humoris tisch „Air de ballet", een fraai en gedra gen „Angelus" en eindelijk „Fête Boheme". „Cigale et Magali" van Francis Casade- sus, naar we meenen van een broer van Robert, den oekenden pianist, is een fraaie ouverture, dooi Pierre Dupont gearran geerd voor fanfare, een werk van fris- schen klank, dat mooi werd voorgedragen. Eindelijk voegde, opnieuw van Massenet „Divertissement der Erinnyes", uit drie karakteristieke deelen bestaand. Het slot werd gevormd door een „Marsch finale". Als geheei genomen mogen de beide uit voerende vereenigingen met genoegdoe- ninig op dezen avond terugzien. Ad. Int. ZIE VERVOLG STADSNIEUW PAG. 9. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer W. H. Fockema Andreae, Arnhem; doctoraal examen geneeskunde: de da mes J. R. Heshusius, den Haag en W. E. Heynsius v. d. Berg, Amsterdam; de hee- ren J. E. H. Rutten, Venray en G. M. San Giorgi, Wassenaar; artsexamen eerste gedeelte: F. P. C. Prud-homme van Reine, Den Haag; J. F. L. Fontein, Rotterdam; C. A. de Reede, Leiden. Bevorderd: tot arts H. van Nouhuijs, Den Haag en E. E. Ma-Ajong, Paramaribo. LAATSTE BERICHTEN ERNSTIG MIJNONGELUK. Eén persoon gedood, één gewond. Gisteravond omstreeks-half tien heeft in de ondergrondsche werken van de mijn Oranje Nassau III te Heerlen, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den 29-jari- gen houwer Sovi, een Italiaan, hei leven heeft gekost, terwijl zijn metgezel, een Tsjeck, Ramsak genaamd, aan het gelaat gewond werd. Men weet nog niet hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen. Waarschijnlijk is het te wijten aan het te vroeg ontplof fen van een hoeveelheid dynamiet. Dit staat evenwel nog niet vast. De Tsjeck Ramsak is naar het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De toestand van den man, die klaagt over he vige pijn In het hoofd, is oogenschijniljk niet ernstig. INVAL IN SPEELHOL TE DEN HAAG. Onder leiding van den Commissaris van Politie der afó. B. te Den Haag, is gisteren een inval gedaan in de verlofslocaliteit van J. P. aan de Koningstraat te Den Haag op vermoeden, dat artikel 254bis van het Wet boek van Strafrecht (gelegenheid geven tot hazardspel) werd overtreden. Dobbelstee- nen en geld werden in beslag genomen. De caféhouder mei de 22 in het café aanwe zige personen werden voor onderzoek over gebracht naar het Hoofdcommissariaat van Politie, alwaa* zij na verhoor zijn heen gezonden. Tegen den caféhouder werd pro ces-verbaal opgemaakt. BRAND IN EEN RIJWIELFABRIEKJE. Hedenmorgen is te Amsterdam brand uit gebroken op den zolder van het dubbele perceel Schipperstraat 11—13, dat de heer D. v. d. Meulen in gebruik heeft als elec- trische rywielfabriek. Op dezen zolder, een ruimte van ongeveer zeven bij zeven me ter, was vanmorgen personeel bezig met het moffelen van onderdeelen van rijwie len. Fr werd voor dit werkje een zgn. mof- felbak gebruikt, welke door gaspitten ver warmd werd. Het staat wel vast, dat er van een der in behandeling zijnde voorwerpen, BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Willemijntje d. v. P. Vroegh en E. C, A. Wolters. Margaret ha d, v F. v.. Helden en J. M. Teske. Maria d. v. W. H. v d. Linden en S. v. Houten. Overleden: J. SinteurGorree vr. 55 j. G. OnvleeVeen vr. 32 j. lak op een der gaspitten is terechtgeko men, met het gevolg, dat de vlam in de bak sloeg en het vertrek, dat een met raamglas bezette schuine kap heeft, in een oogwenk in lichter laaie stond. Toen de brandweer ter plaatse was, sloeg het vuur aan de achterzijde fel uit, zoodat de bevelvoerder het alarm middelbrand deed geven, hetgeen versterking ter plaatse bracht Met twee stralen werd het vuur aangetast en na een kwartier moest het de overmacht van het natte element erken nen. De zolder is geheel uitgebrand, waar bij vrij veel rijwielmateriaal verloren ging. Verzekering dekt de schade. Aan de gevolgen van een aanrijding overleden. De turfventer van den Bergjes uit Bor ne, die gistermiddag met zijn wagen op den Almeloschen straatweg onder de ge meente Borne door een auto van den heer K. uit Oldenzaal werd overreden (Zie Gem. Ber. 4de blad), is hedenmorgen in het zie kenhuis te Almelo aan de bekomen ver wondingen overleden. TELEGRAMMEN DE VLUCHT VAN ELLSWORTH. Een interessante ontdekking. NEW YORK, 22 November (A.N.P.). De Amerikaansche vlieger Ellsworth, die van het Dudee-eüand in het Zuidpoolgebied was opgestegen voor een vlucht over de Zuidpool, moest, zooals elders reeds ge meld, na een vlucht van 101/2 uur zijn poging opgeven, aangezien hij door een zeer krachtigen zijwind te ver uit de koers werd gedreven Met *ijn vliegtuig „Polar Star" legde Ellsworth ongeveer één derde af van den afstand, die hem van de Ross- zee scheidde Hij ontdekte daarbij aan den anderen kant van de Stefansson-zeeëngte ten Zuiden van kaap Eielson een van het Noordwesten naar het Zuidoosten loopen- de bergketen, waarvan hij de hoogte op 7 «t 11.000 voet schat. Hierdoor schijnt het vermoeden, dat zich in het Zuidpoolgebied een groot bij elkaar behoorend continent bevindt, bevestigd te worden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Nov. .Vee. Totaal aanvoer: 604 runderen, 224 kalveren, 1037 schapen, 652 varkens, 5 paarden, en 16 bokken of geiten. Prijzen: 10 stieren f 70190, schoon gewicht 3038 cent, 151 kalf- en melkkoeien f 80180, 196 varekoeien e.a. f 80—140, 171 vette koeien f 80—180, 76 pinken f 6095, 117 graskalveren f 18 35, allen handel slecht; 20 vette kalveren f 3875, schoon gewicht 3872 cent, han del goed; 87 nuchtere kalveren f 58, handel vlug; 60 vette schapen f 1418, 977 vette lammeren, 210 mestvarkens f 15 23 allen handel matig; 442 biggen f 710 en 16 bokken of geiten f 29, handel traag Kaas. Aangevoerd 51 partijen, w. v. 35 partijen Goudsche en 16 partijen Leid sche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche f 2324, 2e soort f 21—22, le soort Leidsche f 2022 en 2e soort f 1819 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leid sche kaas matig. ALKMAAR, 22 Nov. Kaas. Aangevoerd 51 stapels, zijnde 90.000 kg. Fabriekskaas kleine f 19, Fabriekskaas commissie f 16. Boerenkaas kleine f 18.50, en Boerenkaas commissie f 18 per 50 kg. Handel matig. GOUDA, 21 Nov. Vee. Aangevoerd in totaal 121.8 stuks, waarvan: 57 slechtvar- kens: vette 19—20 cent, Londensche 16—17 cent per pond levend met 2 pet. korting: 233 magere varkens f 2232, 824 biggen f 912, Geldersche f 1215, 19 runderen f 80160, 77 nuchtere kalveren f 58, 7 bokken en geiten f 36, Handel in runde ren en nuchter kalveren redelijk, overi gens stug. DELFT, 21 Nov. Vee. Aanvoer 7 paar den, 119 runderen, 114 nuchtere kalveren, 394 magere varkens. 664 biggen en 8 gei ten. Prijzen: paarden f 50—160, kalfkoeien f 80—220, varekoeien f 60—135, nuchtere kalveren f 4^—12, magere varkens f 1638 biggen 6—16, geiten of bokken f 3—6. x-undvleesch per kg. 304048 cent. Boter. Prijzen: 1.60—1.65 per kg. Aanvoer 2 achtste en 3 zestiende vaten, wegende samen 70 kg. Handel kalm. WISSELNUTEEitiiMGKN AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59 55 Londen 7.30$'8 New York1.48»/ft ParUs 9.751/4 Brussel 25.05 Zwitserland 47 90 Milaan 12.10 Madrid 20 25 Oslo96.75 Kopenhagen32.60 Stockholm 37.70 Praag6.121/« Weenen Boedapest Prolongatie 3 pCt. De inzet van het zilveren feest. De afd. Leiden van den R. K. Metaalbs- werkersbond»'bestaat vijf en twintig jaar. Een kwart eeuw arbeid, door velen ver richt, ligt in deze gedachte opgesloten. Een kwart eeuw arbeid van de arbeiders voor de arbeiders, een kwart eeuw ook van volgzaamheid aan het kerkelijk gezag, dat de principieeie organisatie als eerste eisch voor den Katholiek stelt. Met eenige rechtmatige trots mag de Leidsche afdeeling „St. Eloy" op de afge- loopen 25 jaai trug zien, want er is gedu rende al die jaren veel werk verricht. De verslagen der talrijke vergaderingen van het Metaalbcwerkersgilde hebben in onze courant iank zij de nauwgezetheid van den (jverigen secretaris gedurende al die jaren een cuidelijk beeld gegeven van het opgewekt vereenigingsleven en daar om mag het zilveren feest ook wel op fees telijke wijze herdacht worden. Maar vóór alles staat toch bij St. Eloy het „Ora et Labora", het mooie devies dat in het vaandel geschreven staat. In dien gees- is deze herdenking gister avond ingezet met een geestelijke oefening in de kapel der R. K. H.B.S. aan de Mariën- poelstraat, waar ondanks het slechte weer zeer velen zich met het bestuur vereenig- den in 'het Lof, dat de Geestelijk Adviseur der afdeeling, de weleerw. pater E. van der Snoek O.F.M. celebreerde. Onder het Lof hield pater v. d. Snoek een toespraak over het onderwerp: „Alle rijk, dat in zich zelf verdeeld is, zal ten gronde gaan''. In den stoffelyken en geestelijken nood onzer dagen is er maar één, die redding kan brengen: onze Heiland Jezus Christus. Geen woord is op dezen tijd zoo toepas selijk als het woord van St. Petrus: „Heer tot wien zullen wij gaan?" Immers, bij Christus alleen is te vinden de oplossing van de vraagstukken, waar voor in dezen tijd nergens ter wereld de oplossing te vinden is. „Elk koninklijk, dat in zichzelf verdeeld is, zal verwuest worden". Dit geldt zoowel voor het maatschappelijk leven als voor het persoonlijk leven van den mensch. Spr. werkt deze gedachten nader uit en wijst er op, dat het socialisme, ontsproten uit de liberale levensopvatting: alles voor den patroon, niets voor den arbeider, ten gronde moet gaan, omdat het niet gebouwd is op de chr^telijke liefde, waaraan meer dan ooit in onzen tijd nijpend gebrek is. Maar datzelróe geldt ook voor het per soonlijk leven van den mensch, die zijn hart wil verdeelen tusschen God en de wereld, den mensch, die Katholiek gelooft, maar wandelt op verboden paden. Daarom zal de mensch hebben te kie zen tusschen deze twee: het geluk van Jesus Christus of het genot der zonde. Het antwoord hierop kan niet moeilijk zijn. Wat wij, Katholieken, moeten nastreven ligt zoo juist opgesloten in het woord van St. Paulus: „Pax Christi in regno Christi". Dan is er vrede in het maatschappelijk leven, dan is er vrede ook in de ziel des menschen. Dan kunt ge, aldus besloot spr., bouwers zijn der maatschappij, bouwers ook aan de Katholieke beginselen, welke door allen naai buiten moeten worden uit gedragen. Met den zegen van het Allerheiligste werd deze eerste oefening besloten. Eenige leden der afdeeling zongen de lof gezangen, ingestudeerd door den weleerw. pater L .Zonderland, leeraar der H.B.S. O.m. werd tweestemmig „O esca viato- rum' gezongen. 'n Pracht'ge inzet van de feestviering, waarmee St. Eloy eer zal inleggen. Hedenavonc tweede conferentie in de kapel der R K. H.B.S., waarbij pater v. d. Snoek zal spreken over: „De Koning van het maatschappelijk leven". „RUIM BAAN" TEN BATE VAN HET 3DE ORDE RESTAURANT. Ja, nauwelijks is de liefdadigheidsuitvoe ring van gisteravond achter den rug, weer wordt uw aandacht gevraagd voor een dito uitvoering. Om de St. Vincentius Vereeni- ging een zoo groot mogelijk batig saldo te doen verzekeren, hebben we tot heden met de „reclame" gewacht. Maar nu wordt 't tijd! Donderdagavond 28 Novem ber geeft „Ruim Baan" een uitvoering ten bate van 't 3e Orde Restaurant in de groo te zaal van 't St Antonius Clubhuis, Ha- zewindsteeg. We hopen, dat de zaal geheel gevuld zal zijn. Volgende week waarschijn lijk wordt het 3e Orde Restaurant weer geopend. U weet natuurlijk allen, dat daar arme gezinnen 's middags kunnen komen eten voor ƒ0.10 (één dubbeltje) per per soon, kinderen 5 cent. Wat het natuurlijk is, voor zulke menschen, meestal werkloo- ze gezinnen, om 's middags warm eten te krijgen, voor zoo'n klein bedrag, kunt u zich gemakkelijk voorstellen. Maar odk kunt u begrijpen, dat dit bedrag voor het bestuur van de 3de Orde te klein is, om op den duur vol te houden. Daarom hebben we besloten, te zorgen, datbij 't begin (Van deze winter een goede bodem in de kas komt, en daarom hopen we ook, dat de zaal zal zijn uitverkocht! De plaatskaarten kosten slechts 50, te verkrijgen a.s. Zon dag 24 November tusschen 122 uur aan het St. Antonius Clubhuis, waar ook het plaatsbespreken is. R.-K. KLUBO ESPERANTISTA. In de gisteren gehouden bijeenkomst hebben bestuur en leden kennis gemaakt met den nieuwen 0eest. adviseur. De voor zitter heette pater C. v. d. Eynden harte lijk welkom, en drukte zijn vreugde uit over het feit, dat de Pater reeds Esperan to kent en besloot met den wensch, dat hij het adviseurschap langer mocht waarne men dan zijn voorganger. Na eenige mededeelingen van huishou- delijken aard, werd aan de aanwezigen de competitie-taak verstrekt, die nogal eeni ge moeilijkheden in zich draagt, vergezeld van een korte maar krachtige opwekking allen zonder uitzondering deel te nemen en den naam van de Katholieke Esperanto Movado hoog te houden. Na een gezellig Esperanto-babbeltje sloot de voorz. dezen genoeglijken en leer- zamen avond met den chr, groet. Zij die niet aanwezig waren, kunnen de competi tie-taak bekomen bij den voorzitter en de secretaresse. AANBESTEDING. Door den directeur van Gemeentewerken is hedenmorgen aanbesteed het leggen van een stamriool in de Korevaarstraat, het leggen van eer. persleiding in aansluiting met het Zuidelijk rioolgemaal en met een te leggen rioleering in den Nieuwen Rijn benevens het uitvoeren van bestra.ings- werken en veroere bijkomende werken. Ingekomen waren 14 biljetten. Ingeschreven was als volgt: N.V. „De Toevoer" Breukelen 42.754.Timmer- Dordrecht 33.100.,Gesman en Zqete- meijer, Alphen aan den Rijn 32.390.—, v. Halem en Doornik 32.250.fa. L. en J. L. Boere, Sliedrecht 32.200.— N.V. Aannemingsmaatschappij de Ruyter, Oegst- geest 31.500.H. C. Meemskerk, Lei den 31.270.de Winter en v. Weenen, Leiden 3i 000.C. Godschalk, Leiden 30.100.E. v d. Berg, Leiden 29.980. Sanders Co., Gouda, 29.848.v. d. Geer en Stuifzand, Leiden 29.800.Bun schoten, Leiden 18.379.H. Timmer, Leiden 17.626.—. Voordrachten van prof. dr. O. Hahn uit Berlijn. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal prof. dr. O. Hahn uit Berlin-Dahlem in ons land een zevental voordrachten houden, en wel te Groningen, Leiden, Amsterdam en Delft over „Natürlichè uhd kün'stliche Radio- elemente der letzten Reihe des Periodischen Systems", resp. op 25, 26, 27 en 28 Novem ber a.s., te Eindhoven over „Die Emanier- methode und ihre Verwendung in der all- gemeinen Chemie" op 29 November a.s., te Utrecht over „Verwendung radioaktiver Ar- tomarten zum Studium von An- und Ein- lagerungsprozessen" op 2 December a.s. en te Wageningen over „Radioaktive Metho den im Dienste chemischer Forschung" op 3 December a.s. Voor nadere inlichtingen betreffende deze tournee wende men zich tot de ab- actis van bovengenoemde Organisatie, den heer J. H., G. Ferman, Wittevrouwesincel 39, Utrecht. Vingertoppen afgekneld Gistermorgen te half elf is de 42-jarige J. J. L., wonend in de Gerard Doustraat, bij zijn werkzaamheden in de vroegere drukkerij van v. Nifterik met de linker hand bekneld geraakt in een stereotype machine. De top van zyn ringvinger werd afgekneld, de top. van zijn middenvinger gedeeltelijk en deze vinger brak boven dien. Door den E. H. D. werd de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behan deling. In een gisteravond gehouden ledenver gadering der afdeeling Leiden van de S.D.A.P. heeft de afdeelingsvoorzitter, mr. D. A. van Eek, als zoodanig afscheid ge nomen. Tot zijn opvolger is gekozen de heer H. van Woudenberg, die thans zeven jaar afdeelings-penningmeester was. In diens plaats werd tot penningmeester be- noimd de heer G. Wakka, terwijl tot secre taris werd herkozen de heer A. J. Jonge- leen. Voor het examen M.O. Akte K 4 (delf stof-, aardplant- en dierkunde), alhier ge houden is geslaagd de heer J. G. de Heer, alhier; 1 canaidaat werd afgewezen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3