STADS NIEUWS VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? EEMGE OPKLARING DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kouder. Hoogste barometerst.: 779.1 te Haparanda. Laagste barometerst.: 75Ö.0 te Marseille. De hooge druk heeft zich in zijn kern versterkt, over Scandinavië worden thans barometerstanden nabij 780 m.m. aange troffen. Over Lapland klaarde de lucht op, waardoor daar strenge vorst intrad (minus 21 gr. Celsius). Over Centraal Eu ropa, Oost-Duitschland en Polen trok de hooge drukking zich verder terug, terwijl zij zich weer meer over de Noordzee en de Britsche Eilanden uitbreidde. Het ver dringen van de betrekkelijk warme lucht door koudere uit het Noord-Oosten ge schiedde later dan gisteren verwacht werd, zoodat ook hedennacht in het Noorden van ons land nog eenige regen viel uit de om hoog gestuwde warme luchtmassa's. De da ling van temperatuur 'was in onze omge ving echter reeds vrij flink. Ook in het verdere gebied werd het kouder. De de pressie welke gisteren over de Golf van Biscaje was gelegen, trok naar de Middel- landsche Zee. Zij veroorzaakte in Zuid- Frankrijk nog zwaren neerslag. De alge- meene drukverdeeling doet verwachten, dat ons weer langzamerhand onder in vloed komt van de Noord-Oostelijke koude luchtstrooming. Eenige opklaring is te, luchtstrooming. Eenige opklaring is te wachten. Daardoor is ochtendnevel waar schijnlijk, verder zijn de regenkansen klein. LUCHTTEMPERATUUR. 4.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 4.31 uur tot Za terdagmorgen 7.03 uur. huu(j water Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 23 No vember voorm. 0.36 en nam. 12.56 uur. DE MOEILIJKHEDEN IN HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Een dezer dagen vergaderde de Federa tie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf onder voorzitter schap van den heer S. S. Korthuis. Er was een groote opkomst van drukkerspa troons uit alle dealen des lands. De voorzitter heeft in zijn openingswoord den beklemmenden nood in deze bedrijfs tak naar voren gebracht. Er is toenemend werkgebrek, stijgende werkloosheid. Ver schillende sociale usances, die in den loop van twintig jaren een zegen voor het be drijf zijn gebleken, komen thans in het gedrang door den nood der tijden. Iedere patroon immers, die zich niet aan die usances wenscht te storen, is vrij ze niet in acht te .Amen, Daardoor moet op den duur deze in het maatschappelijk leven gegroeide ordening vernietigd worden, tenzij de regeering die usances algemeen verbindend verklaren wil. Deze regee- ringssteun, uitsluitend aanvullend en zich beperkend tot hulp aan hetgeen in den loop der jaren is gegroeid, is zeker verre te verkiezen boven een direct over heidsingrijpen, dat i." de toekomst noodig zou worden, wanneer men eerst de ge groeide ordening zou laten ondergaan. Tot dusverre had echter de typografische be- drijfsraad geen werk van beteekenis ge had. Vervolgens werd ideze vergadering een voorstel gedaan tot instelling van een Saneeringsfonds. Het hoofdbestuur zal zich ta Ie veranciersbonden EEN NIEUWE INDUSTRIE TE GOUDA. Het Gemeentebestuur van Gouda heeft een aanvrage ontvangen van den heer Verfürden, ingenieur uit Winterswijk, achter wien een RotterdamschHaagsche combinatie staat met een kapitaal van ze venhonderd duizend gulden, voor huur van 10.240 M2. gemeente-grond aan de Nieuwe Vaart (d. i. de verbinding tusschen Hollandsche IJsel en Gouwe, den water weg RotterdamGoudaAmsterdam) om daar op te vestigen een nieuwe industrie „Navlietra" (Nationale Vliegtuig- en Transport werktuig Industrie), welke zal vervaardigen verplaatsbare verstelbare transporteurs voor het bouwbedrijf, brand ladders, uitkijktorens en schaartorens, transport werktuigen, welke hier te lande nog niet worden vervaardigd en sportvlieg- tuigen (klein vliegtuigbouw). Bij de nieuw te vestigen industrie zullen volgens mededeeling van den onderne mer behalve ingenieurs, teekenaars en ander technisch personeel, een tweehon derdtal werklieden arbeid vinden. B. en W. van Gouda adviseeren den Raad de aangevraagde terreinen te verhuren voor 450.per jaar voor den tijd van vijf jaren en vijf optie-jaren en het recht van koop tegen zeventig cent per vierkan te meter. KERKNIEUWS DE TOESTAND VAN MGR. JANSEN. Benauwdheid sterk toegenomen. In den toestand van Z. H. Excellentie Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, is in de afgeloopen dagen een belangrijke inzinking gekomen. De be nauwdheid is sterk toegenomen. Nu en dan bestaat er een extreme kortademig heid, die Monseigneur het spreken volko men onmogelijk maakt. Ook de voedsel- opname lijdt daardoor zeer. De algemeene toestand is zorgwekkend en verontrustend. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. De Politierechter, prof. Van Bemmelen, behandelde de aangehouden zaak tegen den piqueur de M. uit Wassenaar, die zich wegens dierenmishandeling had te ver antwoorden. M. had om een renpaard af te richten en wenden te leeren, zoodanig met een kar wats geslagen, dat de striemen als koorden op het lichaam stonden. Als deskundige werd gehoord de majoor der Cavalerie Brevet, die van meening was, dat een geduchte afstraffing noodig kan zjjn en geen mishandeling behoeft in te houden. De brigadier der Marechaussée v. d. Laan bleef bij zijn ingenomen standpunt, dat hier de grenzen van redelijkheid zijn overschre den. Zich refereerende aan het oordeel van den deskundige vorderde de Officier van Justitie vrijspraak. De Politierechter wees dienovereenkom stig vonnis. Voortgezet werd de behandeling van de aangehouden zaak tegen den 39-jarigen schipper J. H. uit L e i d e n, die zich moest verantwoorden wegens oneerlijke mede dinging. H., die eenige booten exploiteert voor den dienst op Amsterdam, was in con flict gekomen met de N.V. Mij. Alkmaar Packet, omdat hij tegen passagiers had ge zegd: ..Stap maar op, het is toch één maat schappij". De zaak werd aangehouden om alsnog den brugwachter te hcoren, die 31 Juli, den bewusten dag, dienst heeft gedaan. Getuige Van Vuuren, brugwachter te Leiden, kon zich niet meer herinneren dien dag dienst te hebben gehad voor controle bij de booten, maar de administratie van Markt- en Havenwezen heeft het uitgewe zen. Of er 31 Juli onregelmatigheden heb ben plaats gehad, wist getuige niet. De Officier van Justitie mr. Rauffaer, opnieuw requisitoir nemende, achtte het ten laste gelegde bewezen en vorderde een geldboete van 50, su'os. 25 dagen hechte nis. Verdachte bleef pertinent ontkennen. De Politierechter zal over 8 dagen von nis wijzen. De chauffeur A. de Z. uit Bodegra ven had zich wegens valschheid in ge schrifte te verantwoorden. Bij het invul len van loonstalen voor het verkrijgen van steun zou hij hebben geknoeid. Na uitvoerig getuigenverhoor vorderde de Officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck. zes maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf. A. R. uit N o o r d w ij k heeft ten na- deele van zijn patroon v. d. Hulst boter ge stolen en een bedrag van ongeveer 200. verduisterd. R. bekende. De Officier van Justitie zeide, dat verdachte al eens met de Justitie in aanraking is gekomen. Hij heeft al een voorwaardelijke veroordee ling gekregen, maar het baat niet. Het geld heeft hij opgemaakt in café's en uitge geven aan auto-tochtjes. Een gevoelige straf achtte spr. op zijn plaats; hij vorderde zes maanden gevrngenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. van der Tas, pleitte clementie. Verdachte is een goed en ijverig werker; de gevangenis achtte spr. voor zijn cliënt funest. De Politierechter heeft de zaak aange houden om een aanvullend rapport in te winnen. De instrumentmakers B. Th. S. en J. W. F den H., beiden te Leiden woonachtig, stonden terecht wegens overtreding der Ongevallenwet. Beide verdachten hebben een verklaring onderteekend, dat den H. zou zijn gewond door het breken van een ketting van de boormachiene, hetgeen niet juis^ bleek te zijn. De reden van de valsche opgave was, dat de machine, waarmede het ongeval wél was geschied, niet behoorlijk beschermd was. Na getuigenverhoor eischte de officier tegen S., den werkgever, een geldboete van 75.subs. 75 dagen hechtenis en tegen den H., werknemers, 30, subs. 30 dagen hechtenis. Den H. vroeg een lagere geldboete, om dat hij het op verzoek van zijn patroon heeft gedaan en er zelf geen belang bij heeft gehad een valsche verklaring af te leggen. S. werd veroordeeld tot een geldboete van 100.subs. 100 dagen hechtenis en den H. tot een geldboete van 30.subs. 30 dagen hechtenis voorwaardelijk met één jaar proeftijd De tuinder A. V., uit Nootdorp, heeft een zekeren Bley geslagen en mishandeld. De tuinder wilde varkens van den open baren weg weer het land in drijven. B. kwam aan fietsen met een zak aardappe len en verdachte vroeg om te stoppen. Hieraan werd gevolg gegeven, maar omdat hy zijn zak op den grond zette, schrokken de varkens en stoven ze uiteen. Door hardhandig optreden van verdachte kwam B. met zijn aardappelen al heel vlug in het gras langs den kant van den weg terecht. De klap kostte conform den eisch 15. subs. 15 dagen hechtenis. De tuinder J. T. uit Alkemade, had zich te verantwoorden wegens wederspan- nigheid. Een ambtenaar van de directe be lastingen, die rijwielbelastingmerken con troleerde, heeft hij mede beleedigd en ge slagen. De ambtenaar had gezegd, dat hij door 0.50 te betalen, zijn weg kon ver volgen. De tuinder had wèl een plaatje, maar in zijn zak. Geld om te betalen had hij niet en toen werd zijn rijwiel in beslag genomen. Daartegen heeft T. zich verzet. Verdachte heeft het financieel zeer moei lijk; dien bewusten ochtend had hij niet gegeten en was eenigszins overstuur. De Politierechter veroordeelde verdachte conform den eisch, tot een geldboete van 15.subs. 15 dagen en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. DE SPELLINGSSTRIJD. Geschil tusschen dr. Gerlach Royen O.F.M. en drs. H. A. Höwcler bijgelegd. Heden diende voor het Kantongerecht te Amsterdam de zaak van den heer drs. H. A. Höweler, rector van het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam, tegen den heer prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen O.F.M., buitengewoon hoogleeraar in de algemee ne en vergelijkende taalwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Volgens een verslag, verschenen in het „Deventer Dagblad" van 7 Mei 1935 en in het „Algemeen Handeljblad" van den zelfden datum, zou prof. Gerlach Royen op een vergadering, op 6 Mei te Deventer op instigatie van een plaatselijk comité van de te Amsterdam gevestigde vereeniging „Spellingvrede" gehouden, gezegd hebben, dat de heer Höweler zich meermalen in publicaties over de spelling aan bedrog heeft schuldig gemaakt door tendentieuse berichten.Eischer voelde zich hierdoor in zyn goeden naam aangetast en stelde een beleedigingsactie in, daar de moeilijkhe den niet buiten proces tot oplossing konden komen. De Kantonrechter mr. C. A. J. Hartzfeld had beide partijen uitgenoodigd voor hem te verschijnen, respectievelijk vergezeld van hun raadslieden mr. G. H. A. Grosheide en mr. dr. E. W. Catz, advo caten te Amsterdam. Een aantal vragen werd door den Kantonrechter gesteld. Prof. Gerlach Royen deelde mede, dat op deze vergadering, alwaar tyj slechts vra gen had te beantwoorden, zijn oordeel was gevraagd over de advertentie, vóórkomende in het „Deventer Dagblad" van 6 Mei 1935 en uitgegaan van de „Nationale Vereeni ging" (voorzitter prof. mr. B. M. Taverne), welke advertentie ook de onderteekening van den heer Höweler droeg. Hij heeft toen geantwoord daaraan niet te veel waarde te hechten, omdat het z.i. zeer onwaar schijnlijk was, dat de nieuwe spelling zou worden ingetrokken. Zoo is hij er toe gekomen om den naam van den heer Höweler te noemen. De juiste bewoordingen kon hij zich niet meer herin neren; wèl is hij er van overtuigd niet van bedrog te hebben gesproken. Hij is gewoon alles altijd euphemistisch te zeggen en was er zeker van, dat de verslaggever het ge sprokene anders heeft weergegeven dan aan zijn bedoeling beantwoordde. In elk geval kon prof. Gerlach met stel ligheid verklaren, dat het geenszins zijn bedoeling was geweest den heer Höweler van bedrog te. beschuldigen. De Kantonrechter merkte toen op, dat de heer Höweler op de bedoelde vergadering niet aanwezig was en waarschijnlijk niet in staat zal blijken zijn stellingen rechtens te bewijzen. Hij gaf den heer Höweler mits dien in overweging met deze verklaring van prof. Gerlach Royen genoegen te ne men en tot royement der procedure mede te werken. Laatstgenoemde verklaarde zich daartoe bereid. De zaak is vervolgens van den rol af gevoerd. „PINGUÏN" EN „PENGUIN". Een sigarenhandelaar te Amsterdam, die reeds jarenlang sigaretten verkoopt on der den naam Pinguin, heeft een proces aanhangig gemaakt tegen een groote siga- rettenfabriek, die een „menthol cooled" sigaret „Penguin" in den handel heeft ge bracht. Er is tusschen deze namen slechts een verschil van een letter en in beide gevallen wordt dezelfde vogel bedoeld. Aanvankelijk, is in deze zaak in kort ge ding gepleit en heeft de president van de rechtbank den fabrikant het gebruiken van den naam „Penguin" verboden.. Vervolgens is deze kwestie in hoofd zaak aanhangig gemaakt en behandeld voor de Derde Kamer der Arr. Rechtbank. Vandaag is in dit geding vonnis gewezen. De rechtbank overwoog, dat de inbreuk van gedaagde op eischer's merk door de erkentenis vast sctaat. De schade, door het optreden van de fabriek veroorzaakt wordt bepaald op 200. Het gebruik van den naam „Penguin" wordt verboden met oplegging van een dwangsom van f 10 per dag bij eventueele overtreding. Voor den winkeüer-eischer trad op mr. B. Stoppelsteen, voor gedaag de Mr. J. de Vrieze. KANTONGERECH.' ALPHEN. De vlegel vai J. C. BI., uit W o u b r u g g e, die ver stek liet gaan, had zich te verantwoorden wegens baldadigheid het gooien van stee- nen naar anderen. Uit de gehoorde getui gen bleek, dat deze bekend staat, aldus de mededeeling van één der getuigen „als de vlegel van het dorp". De ambtenaar van het O. M. vond een en ander een erger lijk feit en vorderde een geldboete van f 15.subs. 30 dagen hechtenis. Veroor deeling conform. Een vriendelijk heerschap. J. v. Sch., expediteur uit Den Haag, had met zijn auto aanvankelijk de autobestuur der Mr. v. E., uit Zoelen, op den rijks straatweg nabij Gouwsluis te A1 p h e n geen gelegenheid willen geven tot passee- ren en toen deze passeerde was hij plots weer naar links uitgeweken, waardoor de wagen van Mr. v. E., min of meer werd aangereden. Toen de beide bestuurders na bij Gouwsluis voor de geopende brug moesten wachten, was verdachte v. Sch. met zyn mede-inzittenden uit zijn wagen gekomen en had Mr. v. E. bejegend met de uitdrukkingen van: Zuiplap, ik rijd je straks te barsten en dergelijke fraaie be woordingen. Mr. v. E. en zijn echtgenoote als getuigen gehoord bevestigden een en ander. Verdachts zelf verschenen, ontken de pertinent, terwijl een tweetal gehoorde getuigen a décharge eveneens een andere lezing gaven, zoodat het tenlaste gelegde niet bewezen werd geacht door den amb tenaar van 't O.M. en deze vrijspraak moest vorderen. Uitspraak idem. De boterknoeiers. Achtereenvolgens hadden verschillende melkhandelaren zich te verantwoorden wegens het vervoer en/of in voorraad hebben van boter zonder de door de cri sis-zuiveldienst voorgeschreven merken en/of het bevatten van zetmeeL N. te A 1 p h e n werd te dier zake veroordeeld tot 10.subs. 5 dagen; de eisch luidde 15.subs. 15 dagen. Grappig was het feit dat verdachte terugvroeg het bord dat evenals de boter verbeurd verklaard^ werd, verdachte beweerde dat het bord antiek was, wat de kantonrechter deed opmerken: ik kan mij niet begrijpen, dat men slechte boter op een antiek bord doet. Op een vraag hoe het bord er uitzag deelde verdachte mede, dat dit wit ge kleurd was, waarop de zaak spoedig klaar was en de kantonrechter verdachte de raad gaf, o, dan koopt u maar een nieuw tot groote hilariteit van het publiek. L. H. te Ter Aar hoorde zich voor eenzelfde feit veroordeelen tot 2 x 5.subs. 2x5 da gen. In deze zaak trad als verdediger op Mr. A. K. v. d. M. te Alphen, recidivist, die ter de zer zake voor de derde keer voor een der gelijke overtreding terecht stond werd ver oordeeld tot een geldboete van 50. subs. 25 dagen. De eisch luidde: 100. subs. 25 dagen met een reprimande dat de eerstvolgende overtreding zal worden be boet met „nog een nul en achter", dus een goed vooruitzicht. K. uit Alphen, die zijn zoontje onge merkte boter had laten vervoeren en bij wie vroeger reeds was gebleken, dat de desbetreffende boeken niet in orde waren werd veroordeeld tot f 5.subs. 5 dagen Baldadige rijders, reden als schapen. Th. R., te Boskoop had met zekere B. met hun rijwielen te Boskoop op zoo danig wijze gereden, dat zij de veiligheid voor het publiek in gevaar hadden ge bracht. Een tweetal gehoorde getuigen bevestigden zulks. Verdachte die reeds voorwaardelijk is veroordeeld waarvan de DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgende personen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 35, betonwerkers 69, betonvlechters 39, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazen wasscbers 8, granietwerkers 16, grondwerkers 102, heiers 1, metselaars 128, opperlieden 107, schilders 187, sloopers 5, steenbikkers 2, steenhouwers 7, straatma kers 1, hulp-straatmakers 10, stucadoors, witters 55, timmerlieden 245, uitvoerders 4, voekers 20, ongesch. bouwarb. 8. Totaal 1054. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompen sorteerders 19, vellenblooters 5, zeepfabr. arb. 6, steenfabr. arb. 116, ongesch. fabr. arb. 71. Totaal 239. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 107, reizigers, colp. 43, winkelbedienden 33, In casseerders 13, musici 6, onderwijzers 7, overheidspersoneel 13, verplegers 1. Totaal 223. Hotel-café-personeel: huispersoneel 13, kellners 43, koks 13. Totaal 69. Houtbewerkers: houtbewerkers 65, kis tenmakers 8, kuipers 8, lijstenmakers 5, mandenmakers 4, meubelmakers 26, meu belstoffeerders 18, politoerders 2, ongesch. arbeiders 28 Totaal 164. KleermaKtrs: kleermakers 60, kappers 5, schoenmakers 9. Totaal 74. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 35, landarbeiders 27, tuinlieden 29, warmoe- ziers 13, ongesch. landarb. 6. Totaal 110. Metaalbewerkers: bankwerkers 124, blik- bewerkers 2/, burgersmeden 42, crasseurs 2, electriciens 39, galvaniseurs 1, gasfit ters 9, gereedschapmakers 3, instrument makers 2, isoleerders 3, kernmakers 1, ket tingsmeden 37, klinkers 18, koperslagers 4, lab. bedienden 1, lasschers 13, loodgieters 35, machinisten 21*metaalbQorders 8, me taaldraaiers 17, metaalschavers 2, metaal slijpers 5, monteurs 20, Pianostemmers 1, polijsters 1, Ponsers 6, rijtuigschilders 1, rijwielherstellers 12, scheepstimmerlieden 8, stokers 21 tegenhouders 15, verw. mon teurs 14, vourslaanders 7, voorwarmers 5, vulcaniseurs 1, vuurmakers 12, wagenma kers 5, ijzer werkers 54, zand vormers 4, zil- AGENDA LEIDEN. Vrijdag. R. K. Handelsreizigers, „De Har monie", 8.30 uur. Vrjjdag. Fancy-fair „St. Franciscus Lief dewerk" Nieuwe Rijn 52. 811 u. n.m. Zaterdag. Fancy-fair „St. Franciscus' Lief dewerk", Nieuwe Rijn 52. 8.11 uur n.m. Van 26 uur kinderma- tiné. Zondag. Fancy-fair „St. Franciscus' Liefde werk", Nieuwe Ryn 52. 311 uur n.m. Maandag. Opvoering van „Rood", door het Hofstadtooneel, Schouwburg 8.15 uur. Donderdag Residentie-Orkest, Stadsgehoor zaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n da g 18 tot en met Zondag 24 November a. s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807, E. B. de Metz, Korevaarstraat 51, telef. 3553 en C. v. Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. UW TOEKOMST. Heden, Zaterdag en Zondag wordt door het St. Franciscus- Liefdewerk in het gebouw Nieuwe Rijn 52, het derde lustrum met een fancy-fair gevierd. Dit is voor de Leidenaren, Die nog wat aan pretjes doen, Die met Kerstmis 'n Kerstboom zetten En met Sinterklaas een schoen. Wien nog steeds op hun verjaardag Een verrassing wordt bereid, Die nog een sigaartje hebben En een borrel op z'n tijd. Leidenaar, als gij nog arbeidt; En gij bent dus nog niet blut, Toon dan heden eens uw vreugde Op het hoofd des heeren Jut. Of indien U wat zwaarmoedig, Somber, pessimistisch bent, Trek dan eventjes een lootje, Maar dan aan het langste end. Koop eens bij dien automaat daar, Als ge op dat feest belandt, Dat kan iedereen gebruiken Voor een dubbeltje verstand. Ga eens even naar dien Fakir, Die daar geheimzinnig zit. En die U kan doen gelooven: Zwart, dat is geen zwart, maar wit. Nu ben ik die Fakir even. Ik zie in uw hand een lijn, En ik zeg: U toekomst ligt op 52 Nieuwe Rijn. proeftijd nog niet verstreken is, hield een onschuldig verweer. Ja, ja, zei de kan tonrechter, ik begrijp het wel jelui reden als schapen, maar ik wil je waarschuwen dat je dergelijke gekke dingen niet meeh uithaalt of gelet op de voorw. straf zal de officier van Justitie in kennis worden ge steld. Verdachte beloofde daarop plechtig beterschap. Eisch f 15.subs. 10 dagen. Uitspraak f 5.subs. 5 dagen. versmeden 1, ongesch. arbeiders 40. Totaal 642. Sigarenmakers: sigarenmakers 6, siga- rensorteerdars 3, strippers 1. Totaal 10. Technici, opzichters: technikers 8, teeke naars 13, werkmeesters 16. Totaal 37. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoen drukkers 30, kluwers e.a. 8, luikers 10, plaatsnijders e.a. 26, schrobbelaars 2, spin ners 31, spoolers 3, sterkers 3, strijkers 12, wevers 87, «volbewerkers 31, ongesch. tex- tilarb. 64. Totaal 313. Transportarbeiders: chauffeurs 118, em- balleurs 4, expeditieknechten 17, koetsiers 17, loopknechten 48, magazijnknechten 60. schippers 88 spoor- en trampers. 18, wa kers 3, transportarbeiders 64, losse arbei ders 451. Totaal 888. Typografen: boekbinders 21, boekdruk kers 18, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 2o, steendrukkers 3. Totaal 72. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 86, molenaars 1, ovenisten 4, slagers 66, sui kerwerkers 22, wijnkoopersknechts 9, zout- zieders 2, zuivelbereiders 4, ongesch. voe- dingsarb. 32. Totaal 226. Vrouwen: naaisters 14, breisters 3, win keljuffrouwen 19, kantoorpersoneel 43, kapsters 1, kinderjuffrouwen 1, kooksters 1, mangelsters 1, serveersters 3, teekena- ressen 1, verpleegsters 11, huisel. diensten 187, Fabr. arbeidsters 16. Totaal 301. Alg. totaal 4422. 22 Nov. 1934 3887. 23 Nov. 1933 3195. Ben. 76 ged. werkloozen en 42 werkver schaffing. PROF DR. E. GORTER Benoemd tot docent te Gent Naar wij vernemen is prof. dr. E. Gor ter, hoogleeraar in de kindergeneeskunde aan de universiteit alhier en directeur van de kliniek voor kindergeneeskunde, benoemd tot docent bij de medische fa culteit te Gent om cursus te geven in de kliniek voor kindergeneeskunde aldaar. Prof. Gorter zal echter zijn hoogleeraars- ambt aan de Leidsche universiteit, met toestemming van den Nederlandschen mi nister van O. K. en W., blijven vervullen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2