DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET KRUIS OP DE ST. PETRUSKERK TE LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 No. 8271 Sh £cicbcHe(Soii^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke'nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 *m* Gebre<kige resultaten van ons onderwijs Uit een beschouwing in de (Chr.Hist.) „Nederlander" over ons onderwijs: Groote stukken van ons voortgezet onderwijs zijn opgetrokken vanuit de overtuiging, dat vermeerdering van kennis de menschen en de samenle ving dichter zou brengen tot het ge luk. Voor de vorming der persoonlijk heid is er geen tijd en geen aandacht. In mensch-vormende kracht schieten onze middelbare scholen ernstig te kort. Dat ondervindt ons bedrijfsleven tot zijn schade. Ja niet alleen en niet allereerst ons bedrijfsleven! Hier wordt wel een bittere klacht ge uit over „groote stukken" van ons voort gezet onderwijs! Een klacht, waarvan, helaas, niemand zal kunnen beweren, dat zij ongegrond is. In het algemeen kan worden geconsta teerd, dat ons onderwijs in zijn resultaten onbevredigend is omdat en inzoover met de perfectioneering en uitbreiding van het onderwijs niet samengaat een ver dieping en verdere verspreiding van de beschaving, de cultuur. De bekende Protestantsche Duitsche geleerde Schweitzer schreef reeds enkele jaren geleden: „Ondanks allen vooruitgang in het weten, beleven wij in de laatste tien tallen van jaren een stilstand onzer cultuur, welke op alle gebied zicht baar wordt. Zelfs kan men verschijn selen waarnemen, en geen klein aan tal, welke kunnen doen besluiten, dat er een werkelijke achteruitgang is. Deze ontwikkeling, hoe verschillend zij zich ook mag uiten, vindt haar oor zaak in -het eene feit, dat in onze cul tuur, de religie inbegrepen, niet ge noeg ethische energieën en idealen aanwezig zijn." Wij zijn God dankbaar voor geleer de menschen, maar méér behoefte heb ben wij toch aan menschen. En goed onderwijs moet zich tot taak stellen, niet alleen om „geleerde", ontwikkelde menschen te vormen, maar ook en aller eerst om menschen te vormen, d. w. z. persoonlij kheden! De rijksmiddelen in October October 1935 was opnieuw een maand, waarbij de „overige middelen" een terug gang vertoonen in vergelijking met Octo ber 1934, niettegenstaande de verschillende accijns- en opcentenverhoogingen. Al en kele malen hebben wij de opmerking ge maakt, dat de rijksmiddelenstaat na de in diening van de nieuwe begrooting, weinig houvast meer biedt, daar de Regeering 'met die nieuwe begrooting natuurlijk rekening heeft gehouden met de ervaring in het loo- pende jaar met de middelen verkregen. Toch zijn eenige niet onbelangrijke feiten te vermelden. Ten eerste de stijging der in voerrechten. De raming voor October j.l. bedroeg hiervoor f 8.125.000.terwijl deze post opbracht 9.511.307.tegen 8.354.801 over October 1934. De oorzaak hiervan zal wel moeten worden gezocht in twee fac toren, ten eerste de zucht naar hamsteren, welke zich van velen heeft meester ge maakt na de uitbarsting van den £ta- liaansch-Abessijnschen oorlog en de toe spitsing der internationale moeilijkheden en ten tweede de kwestie van de voorge stelde opcenten op de omzetbelasting. De minister maakte toen gebruik van de aan de Regeering gegeven machtiging om han gende wetsvoorstellen, voor speciale geval len, direct in gebruik te stellen. Bevreesd voor een abnormalen invoer ten einde de komende omzetbelasting-opeen ten te kun nen ontgaan, werd het invoerrecht direct met de 20 pet. opcenten verhoogd en hier uit vloeiden baten in de schatkist. Nu de opcenten-kwestie op de omzetbelasting van de baan is, zou de Regeering de te veel geïnde invoerrechten dienen te restitueeren. Dit doet zij echter niet en daartoe gebruikt zij het motief, dat de gelden weieens in verkeerde zakken zouden kunnen terecht komen. Deze baten komen derhalve in de komende maanden niet voor; integendeel, de invoerrechten zullen nadeelig beïnvloed worden door de sancties tegen Italië en door de tegen-sancties, welke Italië in ant woord hierop zal invoeren. Zooals bekend is de wijnaccijns verlaagd, teneinde het verbruik te prikkelen en ten einde de contra-prestaties van Frankrijk Heden ten top geheschen Hedenmiddag rond 12 uur is het kruis op de toren der nieuwe St. Petrus-kerk te Leiden geplaatst Het 1200 K.G. zware kruis was gisteren door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer Th. M. Beukers gewijd en daarna opgetakeld tot aan het dak. Van morgen is het ijzeren gevaarte langs het dak opgeheschen en op de spits geplaatst, waar het, van zijn 70 Meter hooge stand plaats, wijd en zijd stad en omgeving over- schouwt. Nadat het kruis was vastgezet, werd de vaderlandsche driekleur geheschen. De Vexilla regis, de Standaard des Konings, rees stoer opwaarts, omwapperd en om wikkeld door ons koninklijke rood-wit blauw. Deze „kruisverheffing" werd door zeer velen gadegeslagen, o.a. door de geestelijk heid der parochie, architect en aannemers. te kunnen genieten. Er moet restitutie wor den verleend van de teveel betaalde accijns in vorige maanden over voorraden, welke bij ingang van den lageren accijns nog be stonden. Vandaar, dat de accijns op wijn in October geen inkomsten gebracht heeft, in tegendeel, er moest 201.148.worden te rugbetaald. De October-middelen brachten op ƒ31.404.327.— tegen /33.040.I32.— over October 1934 bij een raming van ƒ33.179.166.De omzetbelasting prijkt daarbij weer als een der voornaamste te genvallers. Zij bracht op f 4.954.676.te gen een raming van ƒ6.791.665.— en een ontvangst In October 1934 van 5.057.310. Slechts enkele middelen brachten méér op dan de raming en dit zijn betrekkelijk onbelangrijke postten, zooals (buiten de hierboven genoemde invoerrechten): sta- tistiekrecht. accijns op geslacht, accijns op suiker, belasting op gouden en zilveren voorwerpen, rechten boeten van registratie, benevens de loodsgelden. Zelfs de tabaks belasting bracht minder op en dit is een niet onbelangrijke schadepost. Want de ta bak bleef onder alle sombere omstandig heden een grooten weerstand bieden en ook met dezen weerstand is het nu uit. De ac cijns op het gedistilleerd en op bier loopt verder terug en deze teruggang zal vermoe delijk grootere afmetingen aannemen, nu de minister de accijnsverlaging heeft terug genomen. De raming over de eerste tien maanden van het loopende jaar beliep ƒ331.791.666; ontvangen werd 305.024.800.tegen ƒ293.306.788 in October 1934. Er is nog steeds een voorsprong boven 1934, doch deze voorsprong vermindert staag. Het ziet er niet vroolijk uit met den gang van zaken bij de schatkist. De directe be lastingen brachten uit. -October j.l. op ƒ90.088.508.— tegen ƒ83.789.797.— in de zelfde periode van 1934, gevolg van de hoo- gere opcenten. Hier is ten minste van een accres sprak» Het Abessijnsche conflict DE ITALIANEN RUKKEN VERDER OP. ROME, 19 November. (A.N.P.) Het 49e legerbericht, dat maarschalk de Bono seint, meldt, dat het legercorps in Eritrea een actie is begonnnen bij Tambien. De colon ne heeft op 17 Nov. te 12 uur de Abaro- bergpas bezet en zette den opmarsch voort in Oostelijk Tambien. In verband met deze actie aan het front, heeft het tweede leger corps de streek van Nadir ten N.W. van Geralta bezet, terwijl de zwarthemden Tsahama hebben bezet. De luchtstrijdkrachten hebben belangrij ke vijandelijke colonnes, die ten Zuiden van Boeia waren geconcentreerd, gebom bardeerd. Gisteren hebben zich bij onze militaire leiders, aldus vervolgt het communiqué, stamhoofden en notabelen uit Dankali aan gemeld. Verschillende stamhoofden hebben zich onderworpen. Zij hebben zich verbon den tot de bepalingen van het met Italië gesloten verdrag en tevens hebben zij ge vraagd met de wapens te mogen deelnemen aan den strijd tegen Addis Abeba. Omtrekkende beweging van Ras Seyoem. ASMARA, 19 November (A.N.P.) Ras Seyoem, de ongrijpbare Abessijnsche aan voerder aan het Noordelijk front, heeft een omtrekkende beweging gemaakt, waardoor hij de flank der Italianen bedreigt. Verken ningsvliegtuigen konden de positie der Abessijnen 'vaststellen in het Oosten van de streek van Tambien ongeveer 20 mijl ten Noordwesten van 'Makalle en 10 tot 15 mijl ten Noorden van de rivier Takazze, waarlangs op het oogenblik de Italianen hun voorste lijn inrichten. Het leger van Ras Seyoem bevindt zich, volgens deze be richten, in een bergachtige streek in een strategisch gunstige stelling. De sterkte van zijn troepen wordt geschat op 30.000 man. Men gelooft, dat dit leger van moderne wa penen is voorzien. De Italianen zijn hierdoor genoodzaakt hun front niet alleen naar het Zuiden, doch ook naar het Noordwesten te richten. Drie colonnes van het inboorlingenleger zijn naar de bergen van Tambien opgerukt om het hoofd te bieden aan de bedreiging van Ras Seyoem, welke wellicht de ernstigste is sedert het uitbreken der vijandelijkheden. Intusschen moet Ras Kassa zich ten Zui den van de Italiaansche troepen bevin den. Zijn positie is nog niet vastgesteld. HEVIG LUCHTGEVECHT. ASMARA, 19 Nov. (A.N.P.). (Van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuws Bureau). Het luchtgevecht tusschen Italiaansche bommenwerpers en vijandelijke strijd krachten, dat Maandag werd geleverd in het gebied tusschen Ambaladsjir en Antalo, wordt van militaire zijde de grootste lucht- operatie genoemd sedert het begin van den oorlog. Twee eskaders, bestaande uit 29 vlieg tuigen, merkten bij Boedzja ten Zu.aen van Makalle sterke Abessijnsche troepenafdee- lingen op. Zij gingen op geringer hoogte vliegen, teneinde de troepen beter te kun nen bombardeeren. Het kwam daarbij tot een verbitterd gevecht. De Abessijnen tiadden de hellingen bezet en vuurden vandaar op de vliegtuigen. On geveer 7000 Abessijnen namen de Italiaan sche toestellen onder vuur. Alle vliegtui gen werden daarbij door den kogelregen min of meer ernstig beshadigd. In totaal zijn de vliegtuigen door meer dan honderd schoten getroffen. Niettemin zijn alle erin geslaagd de vuurlinie +e ver laten. Een boordmecano werd zeer ernstig gewond door een schot in het been. Noodlanding Graaf Ciano. Terwijl het vliegtuig van den Minister van Propaganda Graaf Ciano, den schoon zoon van Mussolini, bij Makalle een nood landing moest maken, werd een ander toe stel bij de landing in Housien ernstig be schadigd. Groot aantal dooden. Het aantal by de groote luchtbombarde ment gedoode Abessijnen moet zeer aan zienlijk zijn. Volgens een laatst uit parti culiere bron ontvangen bericht, zouden meer dan 5000 Abessijnsche soldaten zijn gedood of gewond. De sterkte der Abes sijnsche troepen, die het vuur op de Ita liaansche vliegtuigen hebben geopend zou, volgens deze bron, niet 7000 doch 20.000 man hebben bedragen. HET SANCTIE-VRAAGSTUK. Maatregel voor Italiaansche olievoorzïening. MILAAN, 19 Nov. (A.N.P.) Op 18 Novem ber is d^ wet van kracht geworden, waar bij het Ministeries der Corporaties wordt gemachtigd alle bestuurders en conces sionarissen van minerale bronnen, te ver plichten een olievoorraad van 70% van de capaciteit van alle reservoirs, van meer dan 500 kubieke meter, voortdurend be schikbaar te hebben. Binnen tien dagen zullen de capaciteiten der reservoirs, ter kennis moeten worden gebracht van het Ministerie der Corporaties. Gelijkluidende antwoorden aan Italië? LONDEN, 19 Nov. (A.N.P.). De „Times" meldt in een vermoedelijk geïnspireerde mededeeling, dat men thans gelooft, dat geen gemeenschappelijk antwoord van de aan de sanctiemaatregelen deelnemende landen op de Italiaansche protestnota zal worden gegeven. Veeleer zouden de verschillende ant woorden van gelijken inhoud aan de Ita liaansche regeering worden overhandigd. 400 AUTOMOBILISTEN INGESNEEUWD. WILKES BARRE (Pennsylvania), 19 November (A.N.P.) Door een hevige sneeuwjacht zijn in de heuvels nabij Wilkes Barre 400 automobilisten ingesneeuwd. De wegen werden onbegaanbaar, zoodat er een expeditie moest worden uitgezonden om de ingesneeuwden bij te staan. Vanuit vlieg tuigen werden pakketjes met levensmidde len geworpen voor de gedwongen kampeer- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BINNENLAND. Wijziging Landbouwcrisismaatregelen. (lste blad). Distributie van gehakt in blik. (lste blad). De N.S.B. neemt voorloopig geen deel aan de vergaderingen van de Prov. Staten van Zuid-Holland, (lste blad). Weer vielen vijf menschen als slacht offers van het verkeer. (Gem. Ber., 3de blad en lste blad). N.S.B.'ERS VERLATEN STATEN VERGADERING. „Auf Wiederseh'n!" In de hedenmorgen 11 uur aangevangen vergadering van de Prov. Staten van Zuid- Holland heeft de heer van Hoey Smith (N. S.B.) de volgende verklaring afgelegd: „De nationaal-socialisten in deze vergadering zijn van meening, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal op schromelijke wijze in gebreke blijft haar plicht te doen ten aan zien van de toelating van onzen kameraad d'Ansembourg als lid van dat College. Zij zien daarin een totaal gebrek aan achting voor de Provinciale Staten, die dezen Ne derlander hebben gekozen. Zij vinden daar in aanleiding om, evenals hun kameraad van Vessem, de beslissing van de Eerste Kamer af te wachten, alvorens in het Col lege, waarin zij zijn gekozen, de vergade ringen bij te wonen. Als protest tegen deze houding van de Eerste Kamer verlaten de nationaal-socialisten derhalve deze vergade ring". Aldus geschiedde, waarna de Staten overgingen tot de behandeling van de agen- de. (Tijdens het voorlezen van de boven gemelde verklaring werd de spreker her haalde malen geïnterrumpeerd; o.a. werd geroepen: „wat hebben wij daarmee te maken". Terwijl de N.S.B.-Statenleden de vergaderzaal verlieten werd hun „Auf Wie derseh'n" toegeroepen). Nadat de verschillende ingekomen mis sives voor kennisgeving waren aangeno men, en nadat besloten was diverse voor stellen naar de afdeelingen of naar de commissies te zenden, dan wel om prae- advies in handen van Gedeputeerde Staten te stellen, werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 10 December te 11 uur. WEER EEN VUURBOL GEZIEN. Nu en dan wordt iemand, die toevallig zijn blik op den hemel heeft gericht ver rast door de plotselinge verschijning van een schitterende meteoor en wordt daar door getuige van een voor hem onvergete lijk mooi natuurverschijnsel. Zoo is dan ook weer een bijzonder mooie meteoor Zondag 11 November des avonds om 7.16 te Rotterdam gezien. De waarnemer zag een prachtig gekleurde en sterk lichtende vuurbol zich van een Zuidelijke richting vrij snel naar net Noordoosten voortbewe gen. De meteoor ging vrij dicht langs'de maan, die den vorigen dag vol was geweest en dus nog een zeer helder licht gaf. De meteoor moet dus wel van een bijzondere lichtstrekte zijn geweest. De waarnemer deelt mede, dat de vuurbol prachtig blauw, groen, rose en violet gekleurd was en be doelt waarschijnlijk, dat deze kleuren el kaar opvolgden, waaruit dan zou kunnen worden afgeleid, dat de baan schuin naar beneden liep, want de kleur van een hoog in den dampkring verschijnende meteoor is wit of blauw en neemt op geringere hoogte een meer roode kleur aan. De me teoor liet een staart van prachtig gekleurde vonken achter. Het zou belangrijk zijn over dit ver schijnsel meerdere mededeelingen te ont vangen. Een zoo heldere meteoor moet door velen gezien zijn. Dei gelijke zeer heldere meteoren schij nen steeds zeer dicht bij te zijn geweest, maar in werkelijkheid schieten zij op tien tallen kilometers hoogte door den damp kring. Hun verscnijnen is, wanneer goede waarnemingen worden verricht, van groot belang voor de kennis van de samenstel- j ling van de zeer hooge dampkringslagen. I Daarom zijn goede berichten altijd van 1 groot nut.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1