Utrecht's burgemeester wordt eerepadvinder. 3)e £eictoelie ©ou/fca/nt Een driewerf hoera voor den Utrechtschen burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, die Zaterdag als eerepadvinder werd geïnstalleerd Bezoekers begeven zich aan boord van de te Egmond gestrande sleepboot •Drente', welke thans gesloopt wordt en voor het publiek ter bezichtiging is gesteld Koning George van Griekenland legde tijdens zijn verblijf in Parijs op door reis naar Athene een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat, waarna hij zijn handteekening in het gouden boek olaatste Een spelmoment uit den internationalen ijshockey-wedstrijd Amsterdam Lon den, welke Zondag op de kunstijsbaan in de hoofdstad werd gespeeld Puck van Heel, de aanvoerder van het Nederlandsch Bonds- elftal, dat Zondag den voetbalwedstrijd om den gouden onafhankelijkheidsbeker tegen het Rotterdamsch-elftal won, werd na afloop gehuldigd door het Rotterdamsche studen tencorps Ter herdenking van het herstel van Nederlands onafhankelijkheid in 1813, werd Zaterdag door de Kon Militaire Kapel een concert gegeven bij de ge denknaald te Scheveningen FEUILLETON. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET Een avontuurlijk verhaal van drie studenten, door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). fi> Dit ia het verhaal van drie studenten, die met weinig geld veel van de wereld wil den zien. Nochtens moeten wij met iets heel anders beginnen, n.l. met de onver schilligheid, welke door het zwakke ge slacht van dezen tijd aan den dag wordt gelegd voor juweelen, die toch eens de trots van onze moeders en grootmoeders ■uitmaakten. Van een complot, een sa menzwering van alle vrouwen op deze aar de tegen de diamantindustrie is natuur lijk geen sprake. Het daarvoor noo- dige saamhoorigheidsgevoel zou een vrouw nooit openlijk ten toon spreiden. Neen, het ging zoo:, op een, voor alle, in Amsterdam en Antwerpen zetelende diamantbewer kers, zeer noodlottigen dag, verlangde een vooraanstaande vrouw als verjaarscadeau in plaats van een brillanten collier een auto mobiel. En sindsdien vroegen alle vrouwen in de 'Vereenigde Staten en Afghanistan, in Frankrijk en Brazilië, in Nederland en op Curasao, in plaats van diamanten, auto mobielen. Aangezien men auto's echter niet om den hals kan dragen, kwam één vrouw op de gedachte om zich met bonte kleurtjes, kleurige stukjes hout, besneden botjes, ge knoopt leer en koperen plaatjes te behan gen. En binnen den kortst denkbaren tijd volgden alle vrouwen ter wereld dit voor beeld na, waarmee een nieuwe mode op 't gebied van sieraden haar intrede deed. De echtgenooten en vaders van alle lan den liet het vrij koud, of him ega's diaman ten of automobielen wenschten. zij moes ten toch over de brug komen, als zij prijs stelden op het bewaren der harmonie. Maar den heeren van 't diamantsyndicaat be zorgde dit gebrek aan belangstelling voor hun producten menigen slapeloozen nacht. In Transvaal en aan de Oranje-rivier werd de eene diamantmijn na de andere geslo ten. In Amsterdam en in Antwerpen wer den aan de diamantslijperij en steeds meer menschen ontslagen en in Frankrijk en Duitschland ging elke maand een groote juweliersfirma failliet. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke toestand niet bestendigd kon blijven en ge beurde het, dat op zekeren dag in het Cen tury Hotel te Antwerpen een bijeenkomst werd gehouden, waartoe alle prominente fi guren uit de diamantindustrie waren uit- genoodigcL Eén echter was er, die niet tot de invi- té's behoorde, maar zich nochtans bijzon der voor deze bijeenkomst interesseerde. Dat was de heer Alexander Popodotchi, geboren te Athene, maar in alle groote ho tels van Europa en Amerika gedomici lieerd. Dit, wat ongeregelde hotelleven placht de heer Popodotschi slechts dan te onderbreken, wanneer een of andere re geering hem voor een langer, verblijf in een goed bewaakt rijksgebouw inviteerde. Na afloop van een dergelijk verblijf veran derde hij steeds van naam. Ook Popodot schi heette hij nog niet zoo heel lang. Op den dag voorafgaande aan dien waarop de bijeenkomst zou plaats hebben, werd de portier van het Century Hotel op gebeld, waarbij hem werd meegedeeld, dat, naar op het telefoonkantoor gebleken was, de telefoonleidingen van 't hotel niet ge heel in orde waren en derhalve noodzake lijk aan een onderzoek moesten worden onderworpen. - Een uur daarna meldde zich een man met een donker uiterlijk, gekleed in een blauwe overall en een tasch met gereed schap over den schouder, bij den portier, die hem verlof gaf naar de storing te gaan zoeken. Toen hij weer vertrok, was in de groote kristallen kroon van de congreszaal een microfoon verborgen, die in verbinding stond met kamer 317, welke voor den heer Popodotschi gereserveerd was. Het was, technisch beschouwd, een knap stukje werk, waarvan niemand ook maar iets vermoedde. „Century" is met zijn veertien étages het eerste wolkenkrabber-hotel in Antwerpen. Vanaf den daktuin ziet men de Schelde zich door het Vlaamsche land naar de Ne- derlandsche grens slingeren, ontwaart men de oude steegjes en schoorsteenen der in de haven liggende schepen, de industie- complexen in de omgeving en de breede verkeersstraat, Keyzerley genaamd, waar in het Antwerpsche leven zich concen treert. In de ruime, decent verlichte hall van het hotel, dat geheel op Amerikaansche wijze was ingericht, waren nu alle club fauteuils bezet. Terwijl achter de zorg vuldig bewaakte deuren van de congres zaal de diamantkoningen beraadslaagden, wachtten hier geagiteerde persvertegen woordigers, die op dit oogenblik niets be ters te doen hadden dan de eene sigaret na de andere te rooken, op den afloop van deze belangrijke zitting. Hendrik van Berquem, weliswaar niet de rijkste man van het gezelschap, dat daar in de congreszaal bijeen was, maar noch- thans een der grootste diamanthandelaren van Antwerpen, hield de beslissende rede voering. Hij wees er met nadruk op, dat inkrimping van den werktijd, noch het sluiten van mijnen in Zuid-Afrika of het wachten op een beteren economischen toe stand de diamant-nijverheid ook maar een stap verder zou brengen. De eenige kans op verbetering van den afezet achtte hij gelegen in 'n hernieuwde belangstelling van de vrouw voor juweelen. Die belang stelling, zoo meende hij, moest slechts wor den aangemoedigd en de geste gelegenheid daartoe boden de grootste modebadplaat sen van Europa en Amerika. Het resultaat van deze rede was, dat er een plan werd ontworpen, hetwelk voor elkeen buiten de congreszaal zorgvuldig geheim werd gehouden. Tevergeefs stelden de, in de hall wachtende persvertegenwoor digers, alle denkbare pogingen in het werk om de deelnemers aan de conferentie tot spreken te brengen. Hendrik van Berquem maakte er zich met eenige algemeenheden van af, toen hij door vier verslaggevers te gelijk werd aangeklampt en de andere hee ren verwezen de hen omzwervende jour nalisten lachend naar van Bequem om zich daarna ijlings uit de voeten te maken. Niets drong tot de buitenwereld door. Slechts één „outsider" was er, die nauw keurig van een en ander op de hoogte was de man in kamer 317, die zich tijdelijk Alexander Popodotschi noemde. En nu kan het verhaal van de drie stu denten een aanvang nemen.... „Hallo, nog meer kaffers voor Afrika!H, roept Lou Volkens, als hij op het perron te Antwerpen tusschen het gedrang der vele reizigers, die zich naar den uitgang I spoeden, zijn beide metgezellen, Harry Die sel en Willy Snavel ontwaart. Hij heeft vanaf Den Haag met hen in denzelfden trein gezeten, maar hoe goed hij daar op het station zijn oogen de kost heeft gege ven, hij heeft hen in de overvolle coupé's niet vermogen te ontdekken. Harry Diesel en Willy Snavel studeeren in Amsterdam. Lou Volkens in Leiden. Kerel, ben je er toch? komt Snavel hem, haastig zijn afgedragen koffertje op den grond zettend en hem met een joviaal gebaar beide handen toestekend, tege moet. Nee, ik kom straks, glundert Volkers, nu ook de hand schuddend van Diesel, wiens bagage er al evenmin naar uitziet, dat zij voor een expeditie naar een ander werelddeel bestemd is. Broeders, wat heb ik naar jullie gezocht in Den Haag. En aan de grens weer. Toen zag ik Harry hier op het laatste moment, maar ik had zelfs geen tijd om hem een kaffergroet toe te roepen, want het scheelde geen haar, of ze hadden me laten staan. In Den Haag? vraagt Snavel. Man, we verkeerden in de stellige overtuiging, dat je in Leiden in den trein zou komen. Wij hebben onze oogen naar je uitgekeken en een oogenblik dacht ik zelfs, dat ik je ont dekte, maar bij nader inzien bleek het een echte boschneger te zijn. 7.07.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12