De Geneeskunde keert tot de Cruxiïten terug. RADIOPROGRAMMA'S IÜ MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 3 GEMENGDE BERICHTEN DRIE DOODEN TE AMSTERDAM Ten gevolge van het snelverkeer Het is Zaterdag voor het verkeer te Amsterdam een zwarte dag geweest Niet minder dan drie ongelukken met doode- lijken afloop hadden in de middaguren en m het begin van den avond plaats, waar bij drie vrouwen het leven verloren. Op de Stadhouderskade bij de eerste Van der Helststraat is de 31-jarige wiel- rijdster mej. M. B. C. D., wonende Eer ste van der Helststraat, door een auto overreden. Zij werd zoo zwaar gewond, dat zij kort na aankomst in het Tessel- schade-Ziekenhuis is overleden. Mej. D. kwam uit de Van der Helst straat en wilde naar de Ferdinand Bol straat rijden. De auto kwam van de rich ting van Woustraat en wilde ook de Fer dinand Bolstraat in. Mej. D. gaf geen voorrang, zoodat een botsing onvermijde lijk was. De bestuurder schrok zoo, dat hij uit zijn auto sprong en wegvluchtte. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffer naar het Tesselschadezieken- huis. Omstreeks kwart voor vier had op den Overtoom hoek Stadhouderskade een tweede ongeluk plaats met doodelijken af loop. Een 47-jarige wielrijder kwam van de Nassaukade en wilde het Leidsche Bosch je oprijden. Juist op dat oogenblik kwam een motorwagen van lijn 6 het Leidsche Bosch je afrijden in de richting van den Oovertoom. De wielrijder kwam met vrij groote snelheid met de tram in botsing. Hij werd tegen de straat geslin gerd en kwam met het hoofd op de tram rails terecht. Zeer ernstig gewond is hij naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht, waar hij enkele oogenblikken la ter is overleden. Te zes uur is in de Nassaukade bij het van Oldenbarneveldtplein de 27-jari ge mej. J. T. door een auto overreden. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij tijdens het transport naar het Wilhelminagast- huis overleed. Het meisje fietste op de Nassaukade en stak plotseling, zonder een teeken te ge ven, tusschen twee vlak achter elkaar rij dende auto's den rijweg over. De achterste auto, een dokters auto, kon niet tijdig meer stoppen en reed het meisjes aan, dat tegen de straat werd geslingerd. De dokter verleende onmiddelijk assistentie en con stateerde een schedelbreuk. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag raakte in de Pieter straat te Geleen het zesjarig dochtertje van de fam. S. al spelende onder een bak kerskar. Een der achterwielen van de kar iging over het kind heen, waardoor het ernstig gewond werd. Het moest in het ziekenhuis te Sittard worden ogpenomen, waar het Zaterdagavond is overleden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE VENLO. Drie personen ernstig gewond. Gistermorgen omstreeks kwart over ne gen is aan de Roermondsche Poort te Ven- lo een ernstig verkeersongeluk gemeld, meldt de „Maandagmorgen". Op dat tijdstip naderde een autobus be stuurd door zekeren P. J. M. uit Eindhoven die vanuit de Maasbrug de Spoorstraat wilde inrijden, terwijl uit de richting Vleeschstraat een personenauto, waarin 4 personen gezeten waren en bestuurd werd door den 33-jarigen A. J. W. uit Nijmegen naderde. Juist op het kruispunt voor het viaduct i werd de kleine personenauto door de auto bus gegrepen. De auto werd opgenomen en met kracht tegen den middenpilaar van t j viaduct gesmakt, zoodat de personenauto 1 letterlijk werd gekraakt. Behalve de be stuurder en zijn verloofde waren in den personenauto gezeten de 57-jarigen A. Z. en zijn echtgenoote. De heer Z., die naast den bestuurder ge zeten was, bleek er het ergste aan toe te zijn. Hij werd uit de brokstukken van den auto gehaald en in de nabijgelegen marechaussee-kazerne binnen gedragen. Ook de beide inzittende dames hadden verscheidene kwetsuren opgeloopen en wer den eveneens naar genoemde marechaus- eee-kazerne overgebracht. De bestuurder had geen letsel bekomen en kon zich ongedeerd uit den wagen be vrijden. Onmiddellijk na het ongeval waren dok toren ter plaatse. Na voorloopig verbonden te zijn werden de slachtoffers per auto en politie-brancard naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. Nadat beide dames verder verbonden waren zijn zij naar Nijmegen vervoerd. De heer Zink, wiens toestand zorgwek kend is, kon niet worden vervoerd en werd in het ziekenhuis opgenomen. De luxe-auto werd totaal vernield en het mag een wonder heeten, dat er geen doodeiijke ongevallen te betreuren vallen. Ook de autobus werd ernstig beschadigd. JONGEN VAN EEN TRAP GEVALLEN Door een beitel doodelijk gewond In een der lokalen van het gesticht „De Heybloem" te Heythuizen vond een broe der een der leerlingen op den grond lig gen, met een ernstige wonde in de borst. De toestand van den 17-jarigen jongen, genaamd P. Lucas, afkomstig uit Leende (N.B.), was zeer ernstig. Het was niet mogelijk den knaap een verklaring te vragen van het ongeval. Toen een geneesheer eenige oogenblik ken later arriveerde, kon deze slechts den dood constateeren. Vermoed wordt, dat de knaap, die op een trapladder werkzaamheden verrichtte van de ladder gevallen is. De door hem gebruikte beitel zou hem hierbij in de borst zijn gedrongen. „HblcL" Beroemde Geleerden roemen bonsde kruiden welke Abdijsiroop bevat De zoo bijzondere werking van AKKER'S ABDIJSIROOP berust op de geneeskracht van oude beproefde „cruyden" Deze reeds in de oudheid bekende kruiden bevatten tegen aandoeningen der ademhalings-organen genees krachtige stoffen, in hun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door hel lichaam worden opgenomen en omgezet. Beter dan de latere „chemische stoffen". Be kende geleerden erkennen dit thans. Professor Tschirch in Bern zegt o.a.t „De geneeskunde zal weder lot de oudste geneesmiddelen lerugkeeren, tot de geneeskrachtige planten en kruiden." Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.Alleen die stoffen kunnen genezen, die door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ze in vele planten en kruiden vinden." Apotheker Dumont heeft de werking dier „genees-cruyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijke toevoeging! In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- tal kruiden, waaronder Drosera en Acomtum, welke in den laatsten lijd door bekende doktoren weder bij voorkeur worden aangewend tegen bronchitis, hoest, catarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende middel„codeïnum" Grijp dus vol vertrouwen naar, AKKERS Door deze nieuwe toevoeging wordt de natuurlijke werking der kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt de schitterende werking van Abdij siroop nog doeltreffender, 'n Betere samenstelling tegenaandoeningender ademhalingsorganen, de ondervin ding zal 't U bewijzen, is ondenkbaar 1 ,'s werelds béste hoest-siroop" tegen-. Hoest. Griep. BronthHis, Asthma VERLAAGDE PRIJZEN: f 0.75 - f 1.25 - f 2.- - f 3.50. OVERAL VERKRIJGBAAR! BRAND BIJ DEN BURGEMEESTER VAN BOSCHKAPELLE. Tijdens het stormweer van gistermorgen is brand uitgebroken in de boerderij van den burgemeester van Boschkapelle, den heer J. Truyman. Twee landbouwschuren waren spoedig in de asch gelegd, terwijl vier paarden, vijf runderen, drie varkens en een groote hoeveelheid granen een prooi der vlammen werden. Verschillende landbouwwerktui gen werden voorts door het vuur vernield. Het woonhuis kon gespaard blijven. De oorzaak van den brand is tot nog toe on bekend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Het vorig jaar omstreeks dezen tijd heeft eveneens bij den burgemeester te Boschkapelle brand gewoed, terwijl toen op een nabijliggende hoeve zeven stapels graan zijn verbrand. Dit alles geeft de po litie aanleiding brandstichting niet uitge sloten te achten. GOEDE VANGST TE LAGE ZWALUWE. Gistermorgen omstreeks 10 uur werd de R.-K. kerk te Lage Zwaluwe bezocht door een heerschap, dat van de gelegenheid ge bruik maakte dat niemand in de kerk was, het offerblok, hangende achter in de kerk, te forceer en en den inhoud te ontvreem den. De pastoor, die den man zoowel in als uit de kerk had zien gaan, stelde aanstonds een onderzoek in en waarschuwde de ge- meente-politie. Deze gelukte het in samen werking met de marechaussee den ver dachte op den Rijksstraatweg nabij Moer dijk aan te houden. Bij fouilleering wer den op hem bevonden een steekbeitel, een schroevendraaier en een nijptang, welke voorwerpen hij bekende te gebruiken voor het openen van offerblokken in R.-K. ker ken, terwijl hij ook in het bezit was van eenig zilvergeld. Hij bleek te zijn een zekere J. W. D., wonende aan de Stuivezandstraat te 's-Gravenhage. Volgens zijn verklaring heeft hij in de laatste veertien dagen in tal van R.-K. kerken in Brabant de offer blokken gelicht. Dc verdachte zal na door de politie op de verschillende plaatsen te zijn gehoord voor den officier van justie te Breda wor den voorgeleid. DADERS VAN DIEFSTAL GEARRESTEERD In verband met een vorigen Zondag ge- pleegden diefstal met braak in de woning van de familie K, aan de Van Lennepkade te Zwolle, waarbij een ijzeren geldkistje, bevattende een aantal bankbiljetten van 10 gulden, alsmede waardevolle papieren ef fecten en andere stukken werden ont vreemd, heet de politie aangehouden den schildersknecht W. G. en diens 15-jarigen broer J. J. G. De eerste legde een volledi ge bekentenis af. Het geldkistje werd in het Almelosche kanaal teruggevonden. W. G. is ter beschikking van de Justitie ge steld. SPANNENDE ACHTERVOLGING VAN EEN DRONKEN WIELRIJDER. De spannende achtervolging, die ten slotte leidde tot de arrestatie van een dron ken man, en die zich uitstrekte over een aanzienlijk deel van Amsterdam, heeft Za terdagavond omstreeks 6 uur plaats ge had. De start geschiedde op het Kadijksplein. Hier toch zag een surveilleerend agent een dronken man, die juist zijn rijwiel trachtte te bestijgen. De agent voorzag on gelukken en besloot den man, die kenne lijk teveel aan Bacchus had geofferd naar het bureau te brengen ter ontnuchtering. Nauwelijks echter had deze lustige Zater- dagavondvierder de plannen van den agent begrepen, of hij zette er een ste vige spurt in en, hoewel hevig slingerend, bleek hij nog een tamelijk groote snelheid te kunnen bereiken. De agent achtervolgde hem per tram. De beschonkene reed herhaaldelijk bijna het water in en kwam herhaaldelijk bijna in botsing met voorbijgangers of auto's, doch het bleef bij „bijna". Het geluk was met den alcohol-liefhebber. Toen de tram by het. Centraal Station was gekomen, wees de achtervolgende agent den man aan aan een collega, die daar op post stond, doch ook deze kon den wielrijder niet grijpen. Hij nam echter een kloek besluit en sprong in een taxi. Toen had de achtervolging meer succes en bij de Droogbak kon de man eindelijk gegrepen worden. Hij werd in het posthuis aldaar ingesloten. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP BIJ BOXMEER. Zondagnamiddag heeft op den provincia len weg tusschen Beugen en Boxmeer een vechtpartij plaats gehad, tengevolge waar van de 23-jarige ongehuwde W. Siebers na weinig tijd is overleden, bericht de „Maan dagmorgen". Onder leiding van de Kon. Marechaussee werd aanstonds het onderzoek begonnen. Naar verwacht wordt, zullen de aanwijzin gen spoedig tot arrestatie van den moorde naar leiden. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Nicolaas Johannes, z. van G. J. J. van Zaal en P. C. Kraan Anthonius Gerardus Theodorus, z. van E. van Klink en M. van Zeijl. Gehuwd: C. Horsman jm. 25 j. en A. Schoenmaker j.d.' 31 j. LEIDSCHENDAM KRO-actie. Door het volijverige be stuur der KRO.-actie te Veur-Leidschen- dam werd Zondag in het R.K. Vereni gingsgebouw een groote filmvoorstelling gegeven. Des middags te 2.30 uur had allereerst een kinder-filmvoorstelling plaats, waar bij de groote zaal meer dan vol was en de kinderen allen hebben genoten. Voor een volle zaal werd des avonds te 8 uur een groote filmvoorstelling gege ven Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Wim Bleijs, waarin hij na een welkomstwoord, den KRO. bij zonder aanbeval, kregen wij aliereerst di verse films, o.m. de opening van den Staten-Generaal, de begrafenis van ko ningin Astrid, etc., waarna werd vertoond de hoofdfilm in drie acten „De Kribbebij- ter", welke film zeer aardig was en bij de aanwezigen wel in den smaak viel, doch waarvan jammer genoeg het geluid niet ten volle tot zijn recht kwam. Niettegen staande dit werd er volop genoten. Gedurende de pauze werden door enke- DINSDAG 19 NOVEMBER. Hilversum 1875 M. KRO-uitzending 4.005.00 HIRO. 8.00 Morgenconcert. 10.00 GramofoonpL 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-boys. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Mode-cursus. 4.00 Afgestaan. 5.10 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 „Kapper Willemse verleent audiën tie", hoorspeL 7.35 Marine-avond m.m.v. de Kon. Ma rine-kapel en Clinge Doorenbos. Z.Exc. dr. H. Colijn zal een inleidend woord spreken, terwijl dr. N. Japikse, directeur van het koninkl. huisarchief en kapt. luit. ter zee A. C. v. d. Sande Lacost toespraken zullen houden. (Te 8.00 uur Berichten). 9.20 Oratorium „Jephta" van Handel door de Haagsche onderwijz rszangver. m. m.v. José Caudel (sopraan), Roos Boelsma en Annie Hermes (alten), Kees Smulders (tenor) en Willem Ravilli (bas). 10.30 Berichten en gram.pl. 10.45 Aansluiting met Heek te Am sterdam. 11.45 Gram.pl. Hilversum, 301 m. AVRO-Uitzinding. 5.30 VPRO 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. GramofoonpL 10.30 Ensembel Lismonde. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Viool en piano. Voordracht. 12.30 Kovacs Lajos en gramofoonpl. 2.15 Het Omroeporkest mm.v. vioolso listen. 3.00 Knipcursus. 4.00 Gramofoonpl en kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Bijbelvertelling. 6.00 De AVRO-Decibels. 6.30 Psychologische causerie. 7.05 Pianorecital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Concert door het Om roeporkest mm.v. tenor. 9.00 RadiotooeeL 10.00 GramofoonpL 10.20 Verslag schaakmatch EuweAlje- chin en Bridge-les. 11.00 Berichten, tot 12.00 AVRO-Decibels. Droitwich, 1500 m. 11.2011.50 Orgelconcert. 12.35 De Karl Caylus Players. I.202.25 Schotsche studio-orkest m.m.v. solist. 4.40 Het Portland Strijkkwartet m.m.v. solist. 5.35 Manitovani's Tipica-orkest. 6.50 Piano-recitaL 8.20 Revue-programma. 9.20 Mickey Symphonie-orkest. II.3512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 m. 12.35 Orkest concert. 4.20 Concert. 5.50 Kamerconcert. 6.50 Dito. 9.05: Koorzang. 11.0512.35 Populair concert.. Kalundborg, 1261 m. 11.201.20 Strijkorkest. 2.204.20 Het Omroeporkest. 7.20 Het Omroepstrijkorkest. 7.45 RadiotooneeL 9.50 Het Rafn-kwartet. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen, 456 m. 11.20 Omroepkleinorkest. 4.20 Het Dortmundsch Symphonleorkest. 6.20 Omroepkwintet. 7.35 Het Omroepstrijkkwartet. 8.00 Hoorspel met muziek. Brussel, 322 en 8484 m. 322 M.: 12.20 GramofoonpL 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 GramofoonpL 5.20 Salonorkest. 6.35 en 7.35 GramofoonpL 8.20 Gevarieerd concert. 10.3011.20 GramofoonpL 484 M.: 12.20 GramofoonpL 12.50 Salonorkest. 1.502.20 GramofoonpL 5.20 Zang en vioolrecitaL 6.50 Salonorkest. 8.20 „Bach-Franck-concert.. 9.35 Beethoven-programma. 10.3011.20 GramofoonpL Deutschlandsender, 1571 m. 7.30 Gevarieerd programma Dansmu ziek. 9.20 Berichten. 9.50 Kamermuziek, 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden Derde programma 8.05 Brussel (VI.). 9.20 Keulen. '11.20 Kalundborg. 12.20 Brussel (VL). 14.20 Kalundborg. 14.50 Parijs Radio. 17.20 Brussel (VL). 19.20 Berlijn. 21.20 Weenen. Vierde programma. 8.05 Parijs Radio. 10.05 Deutschls. 10.35 Londen Reg. 13.20 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 19.20 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.50 Londen Reg. Ie dames de KRO-kalenders verkocht, welke een goeden aftrek vonden. Al met al was het een avond, welke zeer zeker ten volle geslaagd is, zoodat het comité in alle opzichten een ver diend succes mocht behalen. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Vroeger dan andere jaren komt de oproe ping tot de groote jaarvergadering van de Afdeeling Leidschendam van den Byz. Vrijw. Landstorm. Reeds op Donderdag 21 November a.s. zullen wij om 8 uur weer bij elkaar komen in het Patronaatsgebouw aan de Damlaan, om te worden opgewekt tot het blijven geven van de zoo noodige volle medewer king aan deze instelling, waarvan het be staan nog steeds niet kan worden gemist. Landstormers, niet één mag Donderdag ontbreken. Gij brengt Uw dames mede en ook de dienstplichtigen die gij kent en die nog steeds niet konden besluiten lid te worden. Hun bezwaren, welke die ook mo- men zijn, kunnen worden weggenomen, als zij maar komen luisteren. Ook voor amusement is gezorgd, zoodat een gezellige avond in het vooruitzicht kan worden ge steld. Al wordt ge niet officieel uitgenoo- digd, dienstplichtigen, als ge krachtens Uw beginsel bij ons hoort, komt dan gerust met Uw familieleden, ge zijt van harte wel kom. LISSE. N.C.C. Het werkcomité van het Natio naal Crisis-Comité, afd. Lisse, heeft ruim 470 aanvragen ter verstrekking van goede ren in natura behandeld. Voor een bedrag van plus minus 3000.zal aan bonnen worden gegeven, bestaande uit diverse goederen en te leveren door de zakenmen- schen in deze gemeente. De bonnen worden uitgegeven in het kantoor van de gemeentelijke arbeids beurs van af des avonds 7 uur en wel als volgt: Woensdag, 20 November a.s. aan per sonen wier achternaam begint met de let ters A. tot en met M en op de overige per sonen op Dunderdag, 21 November a.s. De ingezetenen worden vriendelijk ver zocht de jonge dames, die zich belangeloos beschikbaar stellen om met de busjes voor het crisis-comité rond te gaan, niet door te zenden, omdat vele kleintjes een groote maken. Immers wordt in deze gemeente op velerlei gebied gebrek geleden, hetwelk door het crisis-comité nog wat verholpen kan worden. Eventueele extra-giften wor den gaarne ingewacht door den secretaris penningmeester, den heer N. Matthijs, Veldhorststraat, alhier. Harmonie „Adolf Kolping". De R. K. Harmonie „Adolf Kolping" gaf gisteravond haar negende jaarlijksche uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden met hun dames. Ondanks het minder aangename weer, was de patronaatszaal mooi gevuld. De voorzitter, de heer J. v. Dijk, sprak een welkomstwoord. De Harmonie bracht achtereenvolgens ten gehoore „Baron v. Wijnbergen", marsch van G. Dik; „Egmont" Ouverture (concours- nummer) van L. v. Beethoven; „Trés jolie" wals van E. Waldtaufel; „Diavolino" saxo foonsolo (opverzoek) solist M. Beugelsdijk, van E. Mulot; „Pan Europa", marsch van A. Draissen; Chanto de la Vallée noire" (concoursnummer) van M. Bernaij; „Faust" Fantasie van Ch. Gounod; „Mein Regie- ment55, marsch van H. L. Blankenburg. De verschillende nummers hadden aller aandacht en de uitvoering was het beste bewijs, dat „Adolf Kolping" onder haar kundige leiding steeds vooruit gaat. Elk nummer verwierf een welverdiend applaus. Hierna trad „Nut en Genoegen" voor het voetlicht met een vroolijk blijspel in drie bedrijven, getiteld „Truusje Meijer" voor gemengd tooneel door Jan Grosfeld en Leo Post, onder regie van den heer C. Elfering, alhier. Zooals we dit van ..N. en G." gewoon zijn, werd er wer mooi en vlot spel te zien gegeven. Er is somwijlen onbedaarlijk ge lachen, vooral om de ex-lapjeskoopman Meijer en zijn lang niet gemakkelijke we derhelft. Een welverdiend applaus was het loon. Vermelden we nog dat het kap werk van de firma A. Kauwenberg uit Leiden in orde was. De propagandaclub „Kolping Vooruit" van de St. JosephsgezeHen zorgde voor zaalassistentie. In de pauze werd een ver loting gehouden om mooie prijzen, wat een aardige attractie was. Alles bij elkaar een goedgeslaagde uitvoering! NOORD WIJK Personalia. Voor het Notarieel exa men 3e gedeelte is geslaagd de heer J. IJ. Postma. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dazer ge meente vergadert Dinsdag 19 November a.s. des v.m. tien uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Wijzi ging der verordening regelende eischen van benoebaarheid en bezoldiging van de Gemeenteveldwachters; 3. Wijziging der verordening op de heffing van haven- en kade of opslaggeld; 4. Voorstel tot het mo gelijk maken van bouw op het eiland Faljerel binnen het kooirecht; 5. Compta biliteit; 6. Wat verder ter tafel zal worden gebracht; 7. Rondvraag.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10