VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 oi LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HI1XEGOM. Gemeenteraad. De Raad dezer Ge meente houdt een openbare vergadering op Dinsdag 19 November nam. 1.45. Agen da: 1. Vaststelling der notulen der vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor aanslui ting aan de gemeentelijke rioleering. 5. Vaststelling kohier straatbelasting 1935. 6. Vaststelling suppletoir kohier honden belasting 1935. 7. Aanbieding gemeentebe- grooting en bedrijfsbegrootingen voor het dienstjaar 1936. 8. Voorstel tot overne ming van grond aan de Kerkstraat. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor den aankoop van steenen ten behoeve der verbetering van het weg dek der Burgemeester Pontstraat. 10. Voor stel tot vaststelling der verordening bet treffende besmettelijke ziekten in scholen en kinderbewaarplaatsen. 11. Voorstel tot aanvulling van .het raadsbesluit inzake verstrekking van credieten aan noodlij dende bloembollenkweekers. 12. Reclames schoolgeld. 13. Vaststelling var. een ver ordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de ambte naren der gemeente-politie. 14. Behande ling begrooting Schoolartsendienst 1938. 15. Vaststelling 10e begrootingswijziging 1935. 16. Mededeelingen: a. Verzoek van eenige ingezetenen inzake controle op overtredingen der maximumsnelheid langs den Rijksweg, b. Beantwoording van de vraag van den heer Fijma inzake tijdelij ke incasseerder aan het Gasbedrijf, c. Brief van het College van Gedeputeerde Staten betreffende huur van de ambtswoning van den Gemeente-Secretaris. 6. Verplaatsing hek Wilhelminapark naar het terrein van het gebouw voor Openbare Werken. LISSE. Retraite-spaarfonds. Gisteravond hield het Retraite-spaarfonds „St. Ignatius" zijn 25e jaarvergadering in de groote zaal van het Bondsgebouw, met een maar matige op komst, onder presidium van den heer S. Langelaan. Deze herdacht in 't kort het 25- jarig bestaan en schetste hoe 25 jaar aan het zieleheil is gewerkt. Het bestuur had gemeend op of om de datum van oprich ting, 10 September, een feestvergadering te houden, doch om verschillende redenen is dit moeten worden uitgesteld tot 19 Ja nuari 1936. In de parochie van St. Agatha zoowel als in die van de H. Engelbewaar ders zal een H. Mis worden opgedragen, terwijl des avonds een Eerw. Pater uit het Retraitehuis, wie, dat wist het bestuur nog niet, als spreker zal optreden. Spr. herdacht voorts het 25-jarig bestaan het van Retrai tehuis te Noordwijkerhout, waarop ook Lis- se is vertegenwoordigd geweest. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 58 leden in het afgeloopen jaar een re traite hebben gehouden. Het ledental be draagt 183 en bleef stationair. Uit de reke ning en verantwoording van den penning meester bleek, dat ontvangen was 754.66, waaronder het saldo 1934 groot 87.50, en uitgegeven 744.97, alzoo een batig saldo van 9.69. In het bestuur waren aftredend de heeren L. v. Dijk, G. van Mijgaarden en H. Grimbergen, terwijl den secretaris, den heer J. P. de Koning, had bedankt wegens drukke werkzaamheden. De aftredenden werden by enkele candidaatstelling herko zen. In de vacature-de Koning werd ver volgens gekozen de heer P. van Opzeeland. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat door het bestuur, in verband met de te houden H. Missie van 718 Dec. geen re traite is aangevraagd noch voor gehuwden, noch voor ongehuwden. Mochten er echter onder de leden zijn die toch een retraite wenschen te houden, dan kunnen zij bij andere clubs worden ondergebracht; men houde er echter rekening mede, dat men zich dan voor 1 December daarvoor opgeve. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat door Lisse bij het jubileum een bedrag is afgedragen van bijna 65.Na rondvraag sluiting. Geb or en: Jan Karei z. van K. F. Rothweiler en A. Lange veld. Wilhelmus Adrian us z. van H. Schoone en M. Stoop. Cornells Jacobus zoon van J. van der Zwet en J. G. M. van Dijk. Beligje Cor nelia <L van P. C. Faas en C. Reijerkerk. Bart je d. van H. Ippel en H. M. Vis sers. Alida Petronella d. van B. Korte- kaas en C. M. Dubbelaar. Juliana Jo- harrno dochter van H. Faas en M. M. van der Lans. Louise Adrian a d. van A. van der Zwet en J. van den Berg. Overleden: Margaretha van Gulik 3 1/2 maand. Hermanus Lambert us El- ferinck 57 j. echtg. van M. van der Lans. Johannes Petrus Cornells van der Laan 2 jaar. Getrouwd: A. Aangeenbrug met F. van der Pot, te 's-Gravenhage. Gevestigd: F. W. M. va n der Wei den uit Haarlem. Vertrokken: W. M. Sprengers naar 's-Gravenhage. W. J. J. Imming naar Alkmaar. N. van Mechelen naar Haar lem. H. Veldman naar Warmond. NOORDWIJK. De geneeskruiden-teelt. Van geachte zijde maakt men er ons opmerkzaam op, naar aanleiding van het bericht over het 40-jarig bestaan der geneeskruidenteelt van den heer Herm. Caspers, dat dit in Noordwyk niet de eenigste kweekerij daarvan is. De heer H. F. Alkemade verbouwt die zelfde gewassen ongeveer. Reeds meer dan een eeuw is de geneeskruidenteelt in deze familie. NOORDWIJKERHOUT. R. K. STAATSPARTIJ. Opheffing van Centrale. In Café de Zwaan, alhier vergaderde de afdeeling Noordwijkerhout van de R.K. Staatspartij. De vergadering werd met den Chr. groet geopend door den voorzit ter, den heer J. Roelin. Deze heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna overgegaan werd tot punt 2 van de agen da „Mededeelingen." De voorzitter deelde mede dat het ledental van de afdeeling steeds toeneemt, hetgeen een zeer verblij dend verschijnsel is. Wederom hebben zich een 14-tal nieuwe leden aangemeld; het gaat langzaam maar zeker vooruit. Spr. roept den nieuwen loden een har telijk welkom toe. Hierna deelde de voorzitter mede, dat in het begin van de maand December wederom een propaganda-avond zal wor den gehouden. Als spreker voor dezen avond was de heer P. Kasteel reeds aan gezocht, doch genoemde heer was verhin derd, daarom zal naar een anderen spre ker worden uitgezien. Voorts kon de voorzitter de vergadering mededeelen dat de weleerw. Pater Borromeus de Greeve zich bereid heeft verklaard in de maand Januari voor de afdeeling te komen spre ken. De secretaris, de heer N. v. d. Klauw, las de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden vast gesteld. Het voornaamste punt van de agenda, punt 5: „Bespreking opheffing Centrale Noordwijkerhout", werd alsnu aan de orde gesteld. De voorzitter leidde de besprekin gen in en zette uiteen, dat zoowel het be stuur van de afdeeling in de Zilk als op het dorp van meening is, dat het voortbe staan van de centrale overbodig is. Het is geen verplichting dat er een centrale is, in de practijk kwam het hierop neeh, dat het een instelling was, waar men niets van hoorde, vooral omdat de afdeelingen afzon derlijk een reglement hadden. Het bestuur had daarom gemeend de besprekingen voor opheffing op de agenda te plaatsen. De voorzitter vroeg of iemand het woord over dit punt verlangde. Sten.men uit de vergadering gingen op om bij opheffing van de centrale een contact commissie in te stellen om ten tijde van verkiezingen samen te werken. De heer H. van Kampen zeide dat het zeer wenschelijk zou zyn om bij de raadsverkiezing met één lijst uit te komen. De heer J. v. d. Voet zeide niet tegen de opheffing van de centrale te zijn hoewel deze niet veel gekost heeft, daar de lasten, die anders de centrale droeg, nu voor rekening van de vereeniging komen. De heer N. Hoogervorst zeide, dat de cen trale dikwijls oorzaak was van trage af werking van zaken, daar eerst alles in de centrale besproken moest worden alvo rens het in de afdeelingen afgewerkt kon worden. Met algemeene stemmen werd hierna besloten de centrale op te heffen. Daarna kwam aan de orde punt 6: Vast stelling contributie. De voorzitter zeide, dat, gezien het fi nancieel verslag, de contributie op dezelf de bedragen gehandhaafd moet blijven nl 50 cent per persoon en 75 cent voor man en vrouw. De heer A. H. van Noort vroeg of door uitbreiding van het ledental geen verla ging van contributie kan plaats vinderi. De voorzitter antwoordde hierop, dat van contributieverlaging geen sprake kan zijn, zoolang er een nadeelig slot is, maar als het mogelijk is contributie te verla gen zal dat wel geschieden. Hierna kwam punt 7 aan de orde. Jaar verslag van den secretaris, waaruit de groei en bloei van de vereeniging blijkt. Uit dit verslag bleek, dat de propaganda- club zes leden minder heeft gekregen in het afgeloopen jaar. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn keurig ver slag. Daarna bracht de penningmeester verslag uit omtrent den financieelen toe stand der afdeeling en deed rekening en veratwoording van zijn beheer. De inkomsten bedroegen over het boek jaar 19341935 334.79, de uitgaven 391.67, nadeelig saldo f 56.88. Vervolgens werd de begrooting 1936 aangeboden. De post onvoorzien bedraagt 18.62. De voorzitter zeide, dat dit niet teveel is doch we hopen er het jaar mee door te brengen. De begrooting wordt met algemeene stemmen aangenomen. De controle-commissie bestaande uit de hee ren J. R. Zonneveld en H. van Kampen, bracht verslag uit over de opname van kas en controleering boeken van den pen ningmeester. Alles was in orde bevonden. Hierna werd een nieuwe controlecommis sie gekozen nL de heeren N. H, de Klerk en Q. Warmenhoven. Bij de rondvraag vroeg een lid of er niet een blijvend contact zou kunnen blij ven tusschen de afdeeling Zilk en Dorp nu de centrale opgeheven is. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit een punt van bespreking zal uitmaken in de bestuurs vergadering. Hierna volgde sluiting met den Chr. Groet. K.J.M.V. „5t. Aloysius". Maandag 25 Nov. zal het vier jaar geleden zijn, dat de K.J.M.V. opgericht is. Natuurlijk mag dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan. Daarom is er Zondag 24 Nov. 'n H. Mis met Alge meene H. Communie. Vanzelfsprekend re kent iedere Aloysiaan het zich tot 'n plicht om hieraan deel te nemen, dus geen enkel lid ontbreke! Na deze geestelijke viering is er Maandag 25 Nov. de groote K.J.M.V.-feestavond. Dan zal optreden de bekende conferencier en humorist Bartos (opgetreden voor K.R.O., A.V.R.O. en P.H.O.H.I. zender). Ter op luistering is er aanwezig 'n accordeon orkest. Om ook niet-leden Katholieke Jon ge Middenstanders van deze bijzondere ge legenheid te kunnen laten genieten, maar vooral ter kennismaking, zijn de entrée- pryzen zeer laag gesteld n.L op 1.voor Katholieke Jonge Middenstanders, met da me op 1.50. Doordat de ouders der leden, de donateurs en donatrices geïntroduceerd worden is slechts 'n zeer beperkt aantal kaarten verkrijgbaar bij A. Vermin, Nieuwe Duinstr. 53 en H. v. Parera, Havenstr. 69. K.J.M.V.'ers, spoort oudei's, donateurs en donatrices, maar vooral de niet-leden Ka tholieke Jonge Middenstanders aan óm naar deze avond vol gezonde en beschaaf de humor te komen luisteren. Dus Zondag 24 Nov. naar de H. Mis en Maandag daar op gezorgd voor 'n onvergetelijke knal avond. Aanrijding. Donderdagmorgen om streeks 10 uur werd in de Dorpsstraat al hier mej. B. door een truc met oplegger aangereden; na de aanrijding werd met de auto doorgereden richting Haarlem. De ge- mente-veldwachter J. ging de vrachtwagen mex een luxe-auto achterna en het ge lukte hem de wagen in de Zilk te achter halen waar hij voor een café stond. Auto en chauffeur werden overgebracht naar het politie-bureau in het dorp voor nader onderzoek. Hier bleek, dat de bestuurder van de auto niets van de aanrijding had bemerkt. Het was gebeurd toen de chauf feur tusschen een luxe-auto en mej. B. passeerde, wat zeer gevaarlijk daar ter plaatse is. Mej. B. was gewond aan haar linkerarm. Proces-verbaal werd opge maakt. Dierenmisghandeling. Tegen D. K. te Katwijk is door veldwachter J. proces-ver baal opgemaakt ter zake arbeid doen ver richten door een paard dat in erge mate kreupel liep. RIJPWETERÏNG. L. T. B. Maandag 11 Nov. j.L verga derde de L.T.B. afd. Rijpwetering in café Zoetemelk. Om half acht opende de voor zitter de vergadering, die matig was be zocht, met den chr. groet. Alvorens verder te gaan verzocht de voorz. staande een On ze Vader en Wees Gegroet te bidden voor onzen overleden Bisschop, mgr. Aenge- nent. Alsdan heet de voorz. de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den spr. van dezen avond, den heer Van Hartevelt, gem.-secr. Na de wensch uitgesproken te hebben, dat de vergadering een aangenaam en nuttig verloop moge hebben, verzocht de voorz. aan den secr. de voorlezing der notulen, welke zonder op- of aanmerking worden vastgesteld. Onder ingekomen stukken is een schrij ven van het Gemeentebestuur betreffende het bestrijden van ratten. Na toelichting door den gem.-secr., werd besloten aan het Gemeentebestuur te berichten, dat door de afd. geen financieele steun kan worden ge geven in verband met, den toestand der kas, maar wel wordt door de leden toegejuicht het streven, ora tot verdelging der ratten over te gaan op groote schaaL De leden van den L.T.B. zullen daar individueel ook zooveel mogelijk meehelpen. Verder is een schrijven ingekomen van H.B. voor het drukken der kaasprijzen door het Clearing-Instituut, waarbij door de leden verschillende opmerkingen worden gemaakt. Van de agenda en de ingekomen voorstellen van de Algem. Verg. in Haar lem werd vervolgens kennis genomen. De vergadering kon met de meeste voorstellen zich goed vereenigen. Dan volgt punt 4 der agenda: Rede van den heer Van Hartevelt over loontoeslag in de Veehouderijbedrijven. Spr. begint met te zeggen, dat hij de uitnoodiging om in Rijpwetering te komen spreken over loon toeslag met genoegen heeft aanvaard. Al vorens tot de kwestie zelf over te gaan, schetst spr. de treurige toestand onder de boeren en tuinders die vroeger in deze ge meente een welvarend bestaan hadden. Vervolgens besprak spr. de werkloosheid, die in deze gemeente ook zoo schrikbarend is toegenomen zoo zelfs, dat, terwijl in 1930 met 11 werkloozen met f 16,70.aan steun kon worden volstaan, 1935 komt met 164 werkloozen met een steunbedrag van ƒ60.000.—, een treurige gang van zaken. Ook het Alg. Burg. Armbestuur, dat voor de crisis kon rondkomen met 500.per jaar gaf de laatste jaren soms ƒ10.000.— en meer per jaar uit. Nu wil men probeeren met andere mid-' delen in dezen onhoudbaren toestand ver betering te brengen, en een van deze mid delen is loontoeslag. Het is voorloopig een proef en deze proef geldt voorloopig voor het tijdvak 15 Sept. j.l. tot 31 Dec. 1935. Het bedrag, dat verloond moet worden vóór toeslag wordt gegeven is 21.50 per H.A. in genoemd tijdvak. Voor den ondernemer bedrijfvoerder mag ook een loon worden gerekend, evenzoo voor inwonende kinde ren, wanneer zij in het bedrijf werkzaam zijn. Voor dienstboden, die in huishouding èn bedrijf werkzaam zijn, moet het loon worden geschat. Wanneer een veehouder denkt voor toe slag in aanmerking te komen moet hij zich wenden tot de gem.-secretarie. Er wordt nooit meer dan 50 pet. toeslag gegeven. Spr. gaat dan over tot het geven van en kele voorbeelden. Verder is van belang, dat alleen op het loon van gehuwde arbei ders en kostwinners loontoeslag wordt ge geven. De veehouder is verplicht het loon voor te schieten, daar de afrekening eerst na 31 Dec. 1935 zal geschieden. Verder zegt spr., dat het Gemeentebe stuur van Alkemade by den aanvang der crisis heeft aangedrongen op een andere, zijns inziens betere regeling, welke in hoofdzaak hierop neerkomt, dat voor elk bedrijf een aparte ïoonnorm wordt vastge steld, naar de uitkomst van het vorige boekjaar. Spr. raadt den P.T.B. aan deze in dezen geest actie te voeren, en eindigt met de belofte, dat de gem.-secretarie voor iedereen open staat en hij de betrokkenen gaarne van dienst zal zijn in deze. Dan volgde rekening: eh verantwoording van den penningmeesteï/De boeken werden nagezien en in orde. bevonden. Batig sla- do ƒ23.—. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren J. A. Vergeer en R. G. Straat hof werden herkozen. Tot afgevaardigde wordt benoemd de secretaris. Bij de rond vraag wordt onder andere besloten om in de Kruisdagen een H. Mis te laten lezen voor de leden van den L.T.B. Daarna volgt sluiting met den chr. groet. RIJNSBURG. Korenmolen „De Vlinder". De koren molen „de Vlinder", staande op de grens OegstgeestRijnsburg en dateerende van begin 1700, zal worden gesloopt. De vereeniging „De Hollandsche Molen" heeft nog verschillende pogingen aange wend den molen te behouden, doch de on derhandelingen zijn op financieele bezwa ren afgestuit. Op de plaats van den molen zullen nu drie woonhuizen worden gebouwd. Tuinbouw. Dank zij de goede prijzen, die voor de winterproducten worden be taald, is men er in het algemeen niet tegen om te verkoopen. De algemeene opinie is dan ook dat aanmerkelijk minder produc ten worden opgeslagen dan zulks normaal het geval is. Bloemkool komt hier niet meer. Roode en gele kool is best in prijs, en brengt 2 a 3 maal zooveel op als vorig jaar; betaald werd van ƒ11.6015.40 per 100 stuks, in de goede kwaliteit. Ook twee de soort kan nog gemakkelijk koopers vin den voor 4.306.70 per 100. Kroten 3.50 —4.20 per 100 K.G. Andijvie ƒ20.60—1.60 per 100. Uien ƒ2.50—3.10 per 100 K.G. Groene kool 3.605.50 per 100. SASSENHEIM. Openbare verkooping. Donderdagmor gen heeft in het hotel „Het Brunie Paard" te Sassenheim ten overstaan van de nota rissen W. Wachter te Sassenheim en D. Lodder te Hillegom de poenbare verkoo ping plaats gehad van een complex winkel en woonhuizen. De perceelen 1 tot en met 11 zijnde 2 winkelhuizen Hoofdstraat 262 A en 262 B en 9 woonhuizen, zijnde Kerklaan Nos. 1, 3, 5, 7, 9, 11 en 13, stonden in bod voor totaal ƒ42300. Deze perceelen werden niet gemijnd. Kooper Nationale Hypotheek Bank te Amsterdam. De perceelen 12, 13, 14, 15, zijnde 4 woon huizen, Molenstraat Nos. 17, 19, 21 en 23, welke in bod stonden op 13100 werden gemijnd op ƒ1.door Nationale Hypo theek Bank te Amsterdam. Perceel 16, zijnde woonhuis Molenstraat No. 25. Kooper S. Verdegaal voor 3300. Perceel 17, zijnde woonhuis, Molenstraat No. 27, kooper Nationale Hypotheek Bank voor 3350. Perceel 18, zijnde woonhuis, Molen straat No. 29. In bod op 3350. Gemijnd op 18 door den heer Bontebal te Reeuwijk. Perceel 19, zijnde woonhuis, Molenstraat No. 31, koopers gebrs. van Bentum te Am sterdam voor 3300. Perceel 20, zijnde woonhuis Molenstraat No. 45 in bod op f 3350. Gemijnd op 10 door den heer A. Vogelaar qq te Sassen heim. Geboren: Martina Maria Wilhelmina Theresia d. van H. I. van der Hrost en G. Haver. Nelly Catharina d. van J. Dreef en J. C. Pieters. Johanna Antje d. van G. J. Nanninga en H. Lautenbach. Overleden: G. van Diest 43 j. echtg. van Ch. Ch. van der Meer. Ondertrouwd: H. Th. van Veld 33 j. en J. M. M. Bisschops 24 j. J. Schmohl 28 j. en M. E. Heijnes 26 j. Getrouwd: G. S. van Druten 26 j. en J. G. Blinde 22 j. Ingekomen: C. J. Jansen, van War mond. E. F. Schalk, van "Wassenaar. V. van Gerven, van Zoeterwoude. H. J. Juffermans, van Oegstgeest. Vertrokken: C. M. Burgmeijer, naar Heemstede. H. A. van der Peil, naar Lis- se. A. Lugtigheid, naar Koedijk. A. J. Rotteveel, naar Bloemendaal. STOMP WIJK. De Tedingerstraat. De gemeente-archi tect heeft zich met een schrijven gewend (zulks naar aanleiding van de klachten, welke zijn ingekomen) tot de N.V. Bouw maatschappij te Arnhem, waarin verzocht wordt ingrijpende verbeteringen aan te brengen aan de woningen in de Tedinger straat te Leidschendam. Zoo niet spoedig gehoor wordt gegeven aan bedoeld ver zoek, zal deze aangelegenheid in handen gegeven worden van B. en W. Overplaatsing. In verband met de op heffing van het depot (werkplaats) Leid schendam van de Nederlandsche Spoorwe gen is weder aan 12 beambten overplaat sing aangezegd. VOORSCHOTEN. JONGETJE DOOR AUTO AANGEREDEN Deerniswekkend gewond. Gistermiddag werd een jongetje, gehee- ten H. de M., die dwars den weg over stak nabij de overweg de Vink aangereden door een auto bestuurd door van T. uit Amsterdam. Het knaapje, vijf jaar oud, werd vreeselijk gewond en opgenomen met twee gebroken beenen en een hersenschud ding. Na door dr. M. v. d. Stoel te zijn ge holpen is de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Gevallen. Mej. H. wandelde gister morgen op de Wijngaardenlaan alhier en l^wam te vallen, waardoor zij haar dijbeen brak. Binnengedragen zijnde ten huize van dr. A. in 't Veld alhier, werd zij verbon den en daarna naar één der ziekenhuizen te Leiden vervoerd. WASSENAAR. Vrouwenbond. Gisteravond verga derde in het R. K. Vereenigingsgebouw de plaatselijke afdeeling van den R. K. Vrou wenbond onder leiding van mej. E. Fein, die het gebruikelijke welkom toeriep, waarna het Bondslied werd gezongen. Notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Na een paar huishoudelijke mededeelin gen, was dan het woord aan mej. Romme, secretaresse v. d. Internationale Unie van R.-K. Vrouwenbonden, om te spreken over: doel en streven van den R.-K. Vrouwen bond. Teruggrijpend in de historie van ruim een eeuw geleden, schetste spr. het al lengs ontstaan van de vrouwenbeweging, die in ons land duidelijk naar voren trad in de jaren 18401860, toen er een nood toestand bestond, o.a. ook om hulp te bie den, o.a. door stichting van een vereeni ging „Vrienden der armen", de stichting van een bewaarschool, een naai- en Zon dagsschool, terwijl ook de ziekenverpleging werd ter hand genomen. Het opkomen der mechanisatie maakte een einde aan vele huishoudelijke bezigheden en bracht een groote ommekeer teweeg, zoowel voor man nen als vrouwen. Daarna gingen de fa- brieksdeuren wijd open voor de meisjes, met alle gevaren daaraan verbonden, voor al voor de dorpsmeisjes. De nieuwe toe stand gaf in 1865 in Amsterdam het aan zien aan een Industrieschool voor meisjes. In 1867 werd in Haarlem een meisjes H. B. S. gesticht ter betere voorbereiding voor de taak als vrouw en moeder, later als Hoo- ger Onderwijs. Er is in die jaren hard ge werkt op zedelijk gebied, en sinds 1904 is in internationale samenwerking ook opge treden tegen den vrouwen- en meisjeshan del. Bij dat alles voelden de vrouwen haar gemis aan burgerschapsrechten. De enke lingen zochten elkaar en zoo zijn langza merhand vereenigingen ontstaan. Spr schetst dan hoe de katholieke vrouwen aanvankelijk een onverschillige houding aannamen, om dan te betoogen, hoe men verplicht is met onzen tijd mee te gaan, ook omdat men verantwoordelijk is voor de toekomst. Wij moeten ons meer ontwik kelen, mede in verband met ons stemrecht en onze medezeggenschap. Een decreet van Paus Leo XIII over katholieke vereenigin gen was mede aanleiding dat in 1913 de Bischoppen in Nederland besloten tot stich ting van een R.-K. Vrouwenbond. Neder land volgde, want reeds in 1910 was een Internationale Unie gesticht. Spr. wijst dan op de moeilijkheden bij de organisatie der R.-K. vrouwen in Nederland. De R.-K. Vrouwenbond stelde zich ten doel de ont wikkeling van de R.-K. vrouwen op alle gebied en haar deelname in katholieke ac ties. De plaatselijke afdeelingen vinden haar knooppunt in de Diocesane Bonden en deze sinds 1918 in de Federatie van R.-K. Vrouwenbonden. Nadat spr. dan had doen blijken, dat zij de gestelde contributie te laag vind, gaf zij als hoofdpunt van het program aan, zelfheiliging en daarnaast hulp aan de naasten. De arbeid vermeldend van het Centr. Bureau en van den R.-K. Vrouwenbond somt spr. een lange en res pectabele lijst op van instellingen en onder- nuomen acties op velerlei gebied. In 1931 sloten de religieuse Congregaties zich aan bij de Federatie. De economische crisis heeft van de Vrouwenbonden veel werk gevraagd; alle afdeelingen pakten flink aan op verschillende terrein. Spr. schetst daarna de nationale en internationale ar beid der Federatie en haar vertegenwoor diging in landelijke en internationale in stellingen. Er is en wordt veel gedaan, er is groote veelzijdigheid. Spr. bepleit dan het nut van specialiseeren aan de kath. ac tie, het georganiseerde leekenapsotolaat in hiërarchisch verband. Na dan terloops be sproken te hebben de kath. actie voor meisjes, jongens en jonge mannen, komt zij tot het overgaan van meisjesgroepen in den R.-K. Vrouwenbond. In afwachting van een regeling dienaangaande, vertelt spr. wat den Haag reeds deed op het gebied der groepsindeeling. We moeten dankbaar zijn jegens de leidsters voor het vele goe de wat in de afgeloopen 20 jaar tot stand is gebracht. Zelfheiliging en zelfontwikke ling zijn steeds meer noodig. De R.-K. Vrou wenbond komt daarbij te hulp door cur sussen, scholen,, ontwikkelingsavonden, po litieke voorlichting enz. Doel en streven is, alles in werking te stellen om de christe lijke beginselen in de maatschappij te brengen en te handhaven. Daaraan mee te werken is de plicht van alle R.-K. vrou wen. Nadat voor de nu volgende pauze, de geest, adv., kapelaan Blankers, nog op een drietal punten de aandacht had geves tigd, respectievelijk op de retraite-spaar kas „St. Joseph", het R.-K. Huishoudonder- wijs en een a.s. collecte voor Jeugd werk- loozenzorg, illustreerde na de pauze mej. Romme nog aan de hand van lichtbeelden, het nationale en internationale werk van den R.-K. Vrouwenbond. Zeker was de voorzitster de tolk van al le aanwezigen toen zij mej. Romme dank bracht voor haar leerzame en duidelijke lezing over het gestelde onderwerp. De voorzitster hoopte niet alleen op de trouw van hen die reeds lid zijn, doch ook op een toetreden als lid door anderen. Hierna volgde sluiting met den christe- lijken groet Een in de pauze gehouden vex-loting ten bate van het Babyfonds bracht 8.65 op. De R.-K. Vrouwenbond handhaafde dit maal niet alleen haar traditie van mooie en leerzame avonden, doch versterkte boven dien onze meening, dat de R.-K. vrouwen terecht trots mogen gaan op het lidmaat schap van een organisatie die zoo veel en zoo vruchtbaar werk doet. KOOPT BIJ HEN, DIE I» UW DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10