STADS NIEUWS WOENSDAG 13 NOVEMBER 193» DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: •Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Wes telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aan- vankelijk nog kans op regen, weinig ver handeling in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.3 te Weenen. Laagste barometerst.: 739.3 te Vestmanoer. De depressie kreeg eenige versterking uit het Zuid-Westen en trekt thans weer naar IJSland. In het Zuid-Oosten is de hoogedruk toegenomen, in het Noord-Oos ten afgenomen. In de hoogere luchtlagen in het Oosten blijft het warm, zoodat de zeer krachtige Zuidelijke winden in de bovenlucht aanhouden. In West-Frank rijk zijn weer zware regens gevallen en uit Zuid-Engeland nadert opnieuw een regen- gebied. Marseille, dat gisteren tweemaal onweer meldde, had 47 m.m. In Ierland en Schotland is tijdelijk opklaring te wachten. Scandinavië heeft grootendeels zwaar bewolkte lucht met regen in het Noorden en het Zuid-Westen. In Duitsch- land is het kalm met veel ochtendmist, de temperatuur is er gestegen. Er zijn geen belangrijke veranderingen in het zicht. LUCHTTEMPERATUUR. 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS tA. Van Woensdagnamiddag 4.42 uur tot Donderdagmorgen 6.47 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 14 Novem ber voorm. 4.43 uur en nam. 5.05 uur. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE KATH. DEM. PARTIJ. De T ij d schrijft: Mr. Pius Arts, eenig vertegenwoordiger van de Katholiek Democratische Partij in de Tweede Kamer, heeft zich dit jaar de luxe gepermitteerd te ontbreken bij het de bat over het algemeen regeerbeleid. De fractie der Katholieke Staatspartij moest nu eigenlijk met de handen in het haar zitten, want de kath.-dem. partij-neiging om haar bij het jaarlijksch begrootingsdebat van een papier voor te lezen, hoe haar po litiek nu eigenlijk zou moeten zijn, had sommigen in de fractie er al toe gebracht te spreken over „Pius-encyclieken". Het is overigens een parlementaire nieu wigheid, dat een partij zich bij dit voor naamste debat des jaars niet hooren laat. Het feit is ook opgevallen in de pers der S.D.A.P., de partij, met welke mr. Pius Arts gaarne zee wU bouwen. Wij geven het woord aan den parlementairen redacteur van de sociaal-democratische Arbeiders pers. Deze schreef: „Te twintig minuten over zes hadden alle fractieleiders en nog enkele andere afgevaardigden meer het woord ge voerd. Alleen de katholieke democraat Pius Arts ontbrak op het appèl. Hij had laten weten, dat hij elders bezig heden had, die hem blijkbaar nader aan het hart lagen dan het Kamerwerk. Nu hebben wij daardoor werkelijk niets gemist, maar toch wil het ons voorko men, dat de parlementaire woordvoer der van de Katholiek Democratische Partij een ietwat zonderlinge opvatting van zijn roeping heeft. Wanneer de man in gemoede overtuigd is, dat het met zijn groep toch de dood in de pot is, waarom dan niet het voorbeeld van prof. Veraart gevolgd? Dit blijven han gen, met een slechte verzorging van de eenmaal aanvaarde parlementaire taak, is van een weinig aantrekkelijke tweeslachtigheid". Misschien wil „Onze Vaan" dit stukje onder hoor en wederhoor overnemen, om haar lezers over de gesteltenis der bondge- nooten in te lichten. Voorgestelde 5 pCt. weddeverlaging te Amsterdam door het „Overleg" verworpen. Nadat gistermiddag in de gecombineer de vergadering der centrale commissie van gemeentepersoneel nog urenlang over de door B. en W. voorgestelde loonsverlaging van 5 pCt. was gediscussieerd, is het des betreffende voorstel met algemeene stem men verworpen. Verwacht wordt, dat de raad, die nu de beslissing heeft, de verlaging evenmin zal accepteeren. Een viaduct over den Haarlemmerweg. Omtrent de voorgenomen plannen voor den aanleg van een nieuwen weg,welke den Rijksweg VelsenAmsterdam (Ford haven) zal verbinden met Amsterdam, ver nam de A.N.W.B. van bevoegde zijde, dat het in de bedoeling ligt, dezen weg tijde lijk bij Sloterdijk te doen aansluiten op de bestaande Dorpsstraat. Deze aansluiting is niet fraai, doch dient als een voorloopige oplossing te worden beschouwd, aangezien het de bedoeling is, te komen tof den aanleg van een nieuwe verbinding tusschen den Hoofdweg te Amsterdam en den Spaarndammerdijk, door middel van een brug over den Haar lemmerweg en de daarnaast gelegen vaart en spoorbaan, welk werk thans in voor bereiding is. „Tel." Prijsverhooging van schoenen? Naar wordt medegedeeld, zijn de leden van de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten opgeroepen tot bijwo ning eener algemeene vergadering, waarin als voornaamste punt aan de orde zal wor den gesteld een gedachten wisseling over de mogelijkheid om opnieuw en nu tot een uniforme verhooging van de schoenprijzen te komen. Het Bestuur der Federatie heeft, naar bij de convocatie medegedeeld wordt, deze vergadering uitgeschreven op veelvuldig verzoek, waarbij men op het met den mees ten spoed treffen van maatregelen aan drong. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer en A. H. F. van Weelderen, Den Haag, S. A. Gompels, Den Haag; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde de heer J. M. Stevels, Den Haag; candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter F, mej. W. Barents, Voorburg. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent mej. P. C. van Russum, Den Haag. LUCHTVAART KHOUW KE HIEN EN TERLUIN AANGEKOMEN. Aneta seint uit Batavia: De heeren Khouw Ke Hien en Terluin zijn gistermorgen om 11 uur 15 met hun Walraven-II-toestel onder groote belang stelling op het vliegveld Tjililitan geland. Onmiddellijk na aankomst werden tal rijke kransen aangeboden: een vertegen woordiger van de Koninklijke Ned.-Indi- sche Vereeniging voor de Luchtvaart en de vice-consul voor China hielden rede voeringen. De vice-consul was aanwezig ter vervanging van den consul-generaal, die thans in China vertoeft. De heeren Khouw Ke Hien en Terluin verklaarden over het algemeen een goede reis te hebben gehad. INTERESSANTE TELEFOON GESPREKKEN. Stemmen uit „hooger regionen". De groote Amerikaansche luchtballon „Expleror II" heef tijdens zijn tocht naar de stratosfeer radioberichten uitgewisseld met het groote Sikorsky-vliegtuig China Clipper, die op dat oogenblik onderweg was van Los Angeles naar San Francisco. Het vliegtuig bevond zich tijdens deze ge- dachtenwisseling op 950 meter hoogte bo ven Californië en de „Explorer II" op ruim 9000 meter hoogte. Voorts heeft een speciale correspondent van de „Daily Telegraph", Hugh Chevins, te Londen een interessant radiogesprek ge voerd met kapitein Stevens, den comman dant van den stratosfeerballon „Explorer" II. Het gesprek had plaats, toen de ballon op een hoogte van ongeveer acht kilometer boven Nebraska zweefde. Het gesprek duurde vijf minuten en werd door de „National Broadcasting Company" uitgezonden over het geheele gebied der Vereenigde Staten en ook naar andere deelen van de wereld. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEERENI De opheffing van den leerstoel in de bacterio logie aan de Leidsche Universiteit. Open brief van prof. R. P. van Calcar aan den Minister Gelijk bekend, is met ingang van 1 Ja nuari 1936 aan prof. dr. R. P. van Calcar, wegens opheffing van zijn betrekking, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar in de bacteriologie en de hygiëne aan de rijks universiteit te Leiden. Naar aanleiding hiervan heeft prof. Van Calcar onder den titel „Bezuiniging of.." een uitvoerigen Open Brief gericht tot den minister van Onderwijs, prof. dr. Slotema- ker de Bruïne, welke brief in brochure vorm is verschenen bij de N.V. Nijgh en Ditmar te Rotterdam. In zijn inleiding noemt prof. Van Cal car dit ontslag een dictatoriaal besluit, om dat het is genomen zonder de medewer king van de Volksvertegenwoordiging, met volkomen voorbijgaan van de Leidsche fa culteit der geneeskunde, en zonder dat de minister heeft getoond waarde te hechten aan het oordeel van iemand, die het leer vak der bacteriologie te Leiden opbouwde en meer dan drie decennia onderwees. Deze maatregel, die onder het motto be zuiniging is verdedigd, ontwricht naar de meening van den schrijver het medische onderwijs aan de Leidsche Universiteit; hij treft het werklooze intellect diep in zijn ziel en daarom mag er geen smet aan kle ven. Of dit laatste werkelijk het geval is, laat prof. Van Calcar aan de beoordeeling van de lezers van zijn brief over. Uitvoerig wordt de geschiedenis van het ontslag behandeld, dat zijn oorsprong vond in het voorloopig verslag over het z.g. Bezuinigingsontwerp. Gevraagd werd, wel ke bezuiniging zou zijn te verwachten van de opheffing van den leerstoel in de bac teriologie door vereeniging met het insti tuut voor tropische hygiëne. Op 22 Juni j.L vroegen curatoren der Universiteit de mee ning van de medische faciliteit over even- tueele opheffing van den leerstoel in de bacteriologie; uit een sgchrijven d.d. 25 Juni van curatoren zou volgens prof. Van Calcar blijken, dat op het advies der facul teit geen prijs werd gesteld. Toen werd ge vraagd het oordeel der faculteit over de mogelijkheid het bacteriologisch onderwijs op te dragen aan den hoogleeraar in de tropische hygiëne en dit onderwijs te ge ven in het instituut aan het Rapenburg. De faculteit gaf echter op 28 Juni toch ad vies over de opheffing van den leerstoel in de bacteriologie, van welk advies op geenerlei wijze werd gebruik gemaakt, want de memorie van antwoord werd op 25 Juni j.l. aan de commisie van voorbe reiding toegezonden en was dus gedrukt toen curatoren de faculteit advies vroe gen. Meening der medische faculteit. In het advies aan curatoren d.d. 28 Juni geeft de faculteit als haar' eindoordeel te kennen: „dat zij de opheffing van den leerstoel van bacteriologie en hygiëne allerongun stigst beoordeelt" en zij verzoekt curato ren bij den minister met klem er op aan te dringen, „dat bij aan de, in het voor loopig verslag gedane suggestie op geen en kele wijze tegemoet komt." Prof. Van Calcar beklaagt er zich voorts over, dat hij over de opheffing van zijn leervak en de samenvoeging met tropi sche hygiëne door curatoren alleen for meel is gehoord krachtens art. 86, 3e lid der H.O.-wet. Hij ontving op den laten avond van 27 September j.l. een aangetee- kende expresse, om den volgenden och tend in de vergadering van curatoren te verschijnen. In deze bijeenkomst gaf de hoogleeraar zijn zienswijze. Geweigerd werd echter hem de notulen van zijn uit eenzetting ter inzage te geven. „Deze hou ding verklaart misschien wel een en an der, dat in den nevel verborgen bleef", al dus prof. Van Calcar. Doordat een keuze moest worden ge daan, wie van de beide hoogleeraren zou moeten verdwijnen, „kon het spel der in triges beginnen". Trouwens reeds gerui- men tijd vóór het verschijnen van het voor loopig verslag was prof. Van Calvar be kend, dat een aanslag zou worden gepleegd op den tot nu toe onafhankelijken leerstoel in de bacteriologie en de hygiëne te Lei den. En wel van een kant, van welke men deze allerminst zou verwachten. Prof. Van Calcar schrijft thans, dat hij daarvan di rect mededeeling heeft gedaan aan prof. Barge en prof. Snouck Hurgronje, dus reeds voordat de kwestie in het voorloopig verslag werd aangeroerd. De open brief van prof. Van Calcar is behalve aan den minister ook gericht aan zijn leerlingen en oud-leerlingen. Zeer uit voerig verdedigt en zet de schrijver zijn meening uiteen over het onderwijs in de tropische hygiëne en zijn eigen leervak ken. Hij wijst daarbij op de groote moei lijkheden, waarmede hij bij zijn onderwijs te kampen heeft gehad en hoe hij in vroe gere geschriften steeds heeft gewezen op het belang van selectie bij de toelating tot de universiteit. Had men daarmede vroe ger rekening gehouden dan zou een groo te doelmatige bezuiniging zijn verkregen, niet alleen in het belang van de schatkist, doch tevens ook in het belang van de intel- lectueelen. Prof. Van Calcar heeft in deze vele bladzijden een visie op tal van vraagstuk ken op onderwijsgebied, die de moeite waard is er van kennis te nemen, maar die toch slechts in zijdelingsch verband staan met de kwestie van het ontslag. Hij stelt echter vast geen „oratio pro domo" te houden, omdat hij steeds zal weigeren het onderwijs in de tropische hy giëne en de bacteriologie te geven, daar hij zich niet geroepen gevoelt het medische onderwijs te Leiden grondig te ontwrich ten. In zijn naschrift haalt prof. Van. Ca'car weer vele zaken aan, waarvan het verband met zijn ontslag niet steeds duidelijk is. Zoo geeft hij beschouwingen over het mis bruik maken van de persvrijheid en hij besluit zijn Open Brief met het volgende tot minister Slotemaker de Bruïne: „Ik hoop, dat gij zult inzien, dat op u de verplichting rust om, in het landsbelang, in de volksvertegenwoordiging als minister der Kroon te verklaren, dat de hier be schreven tragedie werkelijk begon met de vragen van „eenige leden" der Staten-Ge- neraal naar de hoeveelheid aardsch slijk, die de opheffing van mijn leerstoel aan de schatkist zou kunnen opbrengen. Als hoog leeraar kunt gij daaraan toevoegen, dat gij prijs hebt gesteld op het inwinnen van het advies van de faculteit van genees kunde. Als bedienaar des woords kunt gij kort zijn en slechts in den geest van den Kamer president, tot het volk zeggen: „Ik spreek de waarheid Mocht ge daaraan twijfelen, welnu, gij hebt het recht van onderzoek." Daardoor zult ge voorkomen, dat een groote groep van menschen, die een steeds moeilijker tijd tegemoet gaan, ruwe woor den met nog ruwere bijvoeglijke naam woorden gaat verbinden. Dat is volksbelang." FEESTAVOND R.K. H.B.S.-VER. „ST. BONA VENTURA". „Een jaar lang is de R.K. H.B.S.-Vereen. „St. Bonaventura" niet naar buiten opge treden", constateerde gisteravond de voor zitter dezer organisatie van leerlingen der R.K. H.B.S. Maar nu zij weer voor den dag is gekomen, heeft zij het meteen goed ge daan, dat hebben wij gisteravond kunnen constateeren. Er was n.l. gisteren een feestavond ge organiseerd in de aula der R.K. H.B.S. aan de Mariënpoelstraat, waar opgevoerd werd het blijspel „Metamorphose" van Jan Ver hoeven. Toen de voorzitter, J. H. M. Molkenboer, de aanwezigen welkom heette, was de aula door leeraren, leerlingen, ouders, genoodig- den en verdere belangstellenden absoluut gevuld. Aanwezig waren o.a. de pastoors: Th. M. Beukers en B. F. M. Smitz (deken Homulle en prof. Keesom hadden bericht van verhindering gezonden), voorts verte genwoordigers van verschillende jeugdver- eenigingen. Ofschoon de voorzitter in zijn openings woord moest constateeren, dat de vereeni ging een jaar lang niet naar buiten is op getreden, heeft zij toch niet stil gezeten, maar het werk van innerlijke verdieping voortgezet, en blijft zij het oog gericht hou den op haar doel en opzet. Spr. riep daarbij den vooral financieelen steun der ouders in. Voorts werd dank gebracht aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, in 't bijzonder aan pater L. Zonderland, die als regisseur zijn .vrijen tijd niet gespaard heeft. Het resultaat van zijn onvermoeide werk zaamheid toonde de tooneelclub, toen het scherm opging. „Metamorphose" is een echt spel voor en door jongens; zij hadden er aan beide zijden van het voetlicht schik in. De geschiedenis komt hierop neer: Er is een geleerde, maar bedeesde professor, die totaal opgaat in zijn mummies, en daardoor een suffe en verstrooide, vroeg oude man dreigt te worden. Opeens komt een oude schoolkameraad uit Amerika overwaaien, een echte wildeman, die de dooie boel eens komt reorganiseeren. De gevolgen zijn in het tweede bedrijf meer dan verschrikke lijk, maar de metamorphose blijkt in het derde bedrijf toch zijn goede kanten te hebben. Het spel werd door de jongelui met veel ambitie gespeeld en de verschillende typee ringen waren vrijwel alle in de essentieele punten raak getroffen. De aanwezigen heb ben zich dan ook terdege geamuseerd. De grime was uitstekend verzorgd door de firma Thoolen. Tijdens de pauzen zorgde een klein maar select muziekgeZelschapje voor verpoozing. Een geslaagde avond. AGENDA Woensdag, R.-K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereeniging „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, 6 uur. Woensdag. 3e Abonnementsvoorstelling. Opvoering van de „De figurant", door het Centraal Tooneel. Schouw burg, 8.15 uur. Woensdag. Dioc. Ver. van R. K. Onderwij zers. Ledenvergadering, in Den Burcht, 6.30 uur. Donderdag. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Herdenking 25-jarig bestaan, Foyer van „Den Burcht", 8.15 u. Donderdag Hartebrugskerk, 8.15 uur. Ont wikkelingsavond door Pater Aux. v. Schalen. Onderwerp. „Onbe antwoorde liefde." Donderdag. Tweede Abonnementsconcert, Willem Andriessen, Stadsgehoor zaal, 8 uur. Vrijdag. Leidsche Schouwburg. Jubileum voorstelling „Boefje", 8.15 ur. Maandag, Ledenvergadering St. Raphael, Bondsgebouw, 8 uur. Dinsdag. Geloof en Wetenschap, lezing en filmvertooning dr. P. Julian, den Burcht te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18 tel. 523 en C. van Zijp Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. R.K. COMITé VOOR WERKLOOZENZORG Gisterenavond had het Comité wederom voor de eerste maal in dit winterseizoen de R.K. werkloozen tot een bijeenkomst in het Bondsgebouw uitgenoodigd. Toen om 8 uur de voorzitter van het co mité, de heer Nijhuis, de bijeenkomst open de, bleek de belangstelling zeer groot te zijn, en meer dan vroeger bleek de noodza kelijkheid van een grootere zaal voor deze bijeenkomsten. Spr. heette allen welkom en deelde na mens het comité mede, dat ook dezen win ter alles in het werk zal worden gesteld om al datgene voor de werkloozen te doen wat mogelijk was. Vanaf heden zal de ontspanningsgelegen heid worden opengesteld, echter eerst na beëindiging der H. Mis van half tien in de St. Lodewijkskerk. Mede namens prof. Cleo- phas, die door omstandigheden niet aanwe zig kon zijn, drong de voorzitter er met klem op aan, dat de werkloozen hun toe vlucht zouden nemen tot Hem, Die alles ten goede kan doen veranderen. Spr. deelde mede, dat de jeugdige werk loozen niet tot de ontspanningsgelegenheid zullen worden toegelaten; voor dezen wordt in de toekomst door het Comité voor Jeugdige werkloozen gezorgd. Er zullen dezen winter oursussen worden georganiseerd in „Esperanto", „Eerste hulp bij ongelukken", „bebouwing van tuin tjes", „sociologie en staatsinrichting". Met klem drong spr. aan op deelname aan deze cursussen. De avond werd verder gevuld met mu ziek en film.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2