WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 No. 8266 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BEPERKING VAN MELKSTEUN VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Als het waar is. De Kardinaal-Aartsbisschop van Milaan, mgr. Schuster heeft onlangs een toespraak gehouden, waarin hij lof bracht aan het fas cisme in Italië en van den Italiaansch-Abes- synischen oorlog zou hebben verklaard, dat „de Italiaansche vlag in Abessynië in triomf het Kruis van Christus brengt". Nu werd bedoelde toespraak gehouden naar aanleiding van een vaderlandsche herdenkingsplechtigheid. En: een speech is een speech! Ook als een Bisschop een speech houdt is het heel wel mogelijk, dat zijn woorden niet zoo wei-overwogen zijn ais wanneer hij zich als Bisschop tot zijn diocesanen richt, en er daarom al niet die waarde aan moet worden toegekend, welke zijn woorden b.v. hebben in een officieel Bisschoppelijk Schrijven. Maar, ook als wij deze omstandigheden in aanmerking nemen, dan nog zijn die woorden in den mond van een Bisschop minstens genomen en op z'n zachtst ge zegd: verbazingwekkend. Wij willen vooralsnog veronderstellen, dat de Kardinaal niet zóó heeft gesproken, als geseind is geworden door een Italiaansch regeeringspersbureau. Indien die ontboeze ming over den Italiaansch-Abessynischen oorlog wèl aldus zou zijn uitgesproken (nogmaals: dat is voor ons héélemaal niet zeker!), dan zou zij zijn een uiting van chauvinisme, welke inderdaad ergerniswek kend is. Dit in antwoord op een ons van meer dan één zijde gestelde vraag. Wat nu betreft de bewering van den Kar dinaal over wat het fascisme in Italië heeft tot stand gebracht we willen hier citee- ren, wat „De Bourbon" (een te Delft ver schijnend weekblad onder redactie van pastoor dr. Vrijmoed O.F.M.) hiervan zegt: „Wanneer de Kardinaal in gemoede meent, reden te hebben, om het fascistisch regiem voor zijn land dankbaar te wezen, dan heeft hij het recht daarvan uiting te geven. On- noodig te zeggen, dat wij hier in Nederland daarom allerminst naar een dergelijk be stuurssysteem hoeven te verlangen". Natuurlijk, het fascistisch regiem kan iemand reden geven, om er lof aan toe te zwaaien voor bepaalde daden. Die reden kan elk regiem geven. Wie daaruit conclu deert, dat wij daarom naar zulk een regiem in Nederland zouden moeten, zouden mogen verlangen, kijkt en oordeelt wel zéér op pervlakkig! Geen verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd? Minister Oud heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij de algemeene beschou wingen over de begrooting o.m. geantwoord op de opmerkingen van verschillende Ka merleden en in het bijzonder van den heer Schouten in verband met de voorstellen tot heffing van opcenten op de omzetbelas ting. De minister zeide in antwoord op de vraag van den heer Schouten, de verhoo ging van de omzetbelasting achterwege te laten, evenals de verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd, dat hij persoonlijk aan zijn voorstel de voorkeur geeft, maar dat er geen halszaak van is gemaakt. Als de Kamer er zoo over denkt, kan spr. er wel overheen komen. Het zal hem 5 mil- lioen schelen. De minister verwachtte, dat de aangekondigde reisbelasting misschien wat meer op zal brengen, terwijl thans ook het benoodigde voor rente van vlottende schuld minder is dan vroeger. VOORLOOPIG VAN DE BAAN Omdat uitvoering onmogelijk is De Regeeringspersdienst meldt: De maat regelen van de Regeering om te komen tot de noodige vermindering der zuivelproduc- tie zijn van drieërlei aard. Vooreerst geldt reeds eenige jaren een beperking van de teelt van kalveren. Bovendien is tweemaal op groote schaal tot afslachting overgegaan, om ook onder het oudere rund vee de beperking der melkproductie te be vorderen. Als laatste maatregel is daar het vorige jaar bijgekomen het besluit om slechts een deel van de melk te steunen, teneinde den boeren een sterken prikkel tot inkrimping van de melkproductie te ge ven. De uitvoering van de regeling van den beperkten melksteun is thans tot in de de tails voorbereid. Gelijk bekend, was aan vankelijk het voornemen om 1 Juni 1.1. tot invoering over te gaan. Het toekennen van een individueel contingent gesteunde melk aan eenige honderdduizenden melkveehou ders bleek meer tijd te kosten, dan aanvan kelijk kon worden voorzien. Vandaar, dat de minister van Landbouw en Visscherij bij de behandeling van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds in de Eerste Ka mer onlangs mededeelde, dat de uitvoering naar 1 Januari wordt verschoven, maar dan ook zal worden doorgevoerd. Intusschen is een nieuwe ernstige complicatie ingetreden, doordat de Mi nister van Landbouw en Visscherij van de drie' Cenrtale Landbouworganisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond een brief heeft ontvangen, waarin zij mededee- len, dat zij, zich op dit oogenblik niet uitsprekende over de al dan niet juist heid van de beslissing der Regeering om de melkproductie te beperken, ter ken nis van dep minister meenen te moe ten brengen, dat de genomen maatre gel om tot melksteunbeperking te ko men, onuitvoerbaar moet worden ge acht en in ieder geval niet tot het be oogde doel zal leiden. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de mi nister, evenals het College van Regeerings- commissarissen, de voorgesteld regeling wenschelijk en uitvoerbaar acht. Door de mededeeling van de drie Landbouworgani saties en den Alg. Ned. Zuivelbond wordt de geheele melksteunregeling op losse schroeven gezet; in ieder geval wordt het gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk vergroot. De kans is immers niet gering, dat een voldoende werkelijke be perking van de melkproductie niet tot stand zal komen, wanneer bij de landbouwers door de bovengenoemde mededeeling de gedachte, dat de maatregel niet kan worden doorgevoerd en in geen geval den ge- wenschten uitslag kan opleveren, zoozeer is versterkt. Daar de melkproductie in ieder geval be perkt moet worden, wil de minister, in over eenstemming met het College van Regee- ringscommissarissen, niet het risico aan vaarden, dat zij niet of niet spoedig genoeg zal worden bereikt bij handhaving van het ontworpen stelsel, aan welks deugdelijkheid door zoovelen wordt getwijfeld. Daarom worden thans andere maatregelen overwo gen, welke zoo spoedig mogelijk zullen wor den bekend gemaakt. BINNENLAND EERSTE KAMER. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven. Het geheel wettigt den indruk, dat de Regeering niet voor een sterke oppositie in den Senaat wat dit wetsontwerp betreft behoeft te vreezen. DE SANCTIEMAATREGELEN TEGEN ITALIË. Protest van Italië aan onze Regeering. De Italiaansche Regeering heeft aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in de Staten, die deelnemen aan de sanctiemaat regelen, een nota doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen toepassing dezer sancties. De Italiaansche Legatie heeft deze nota Maandag aan de Nederlandsche Regeering overhandigd. DE WERKLOOSHEID. Sedert de vorige opgaaf vermeerderd van 30.3 pet. tot 30.8 pet. De Directeur van den Rijksdienst der Werkeloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 21 t/m 26 October 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 541.800, waarvan 74.700 landarbeiders. In de maanden Mei t/m November werden geen gegevens aangaande de werkeloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkeloosheid onder de overige 467.100 verzekerden bedroeg 30.8 pet. In de vorige verslagperiode (7 t/m 12 October 1935) bedroeg de werkeloosheid 3U.3 pet. In de overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkeloosheid on derscheidenlijk 27.1 pet. en 24.8 pet. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 October 1935 in totaal 392.579 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 369.930 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 374.520 werkeloos, on der wie 357.054 mannen. De hieronder volgende gegevens zijn ontleend aan een op 1 October 1935 inge steld onderzoek naar de leeftijden van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland ingeschre ven werkelooze arbeiders: M. Vr. personen jonger dan 18 jaar: 13626 5878 personen van 18 tot 24 jaar: 154613 5798 personen van 25 tot 30 jaar: 67729 1859 personen van 31 j. en ouder: 216228 3778 DE NEDERLANDSCHE BANK. Verdere goudtoevloeiing. Tevens is goud uit het buitenlandsch depot naar Neder land overgebracht. Uit den nieuwen weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat er een verdere goudtoevloeiing heeft plaats ge had tot een bedrag van f 7.2 mill. Het goud is waarschijnlijk grootendeels uit Frankrijk afkomstig. Tevens is de Neder landsche Bank begonnen een deel van het inmiddels sterk gestegen earmarkdepöt in het buitenland naar Nederland over te brengen. De betreffende post is met circa f 5 mill, verminderd. In de goudpositie van de Nederlandsche Bank brengt deze overbrenging natuurlijk geen verandering. De post beleeningen is ingekrompen, zoodat, tevens in verband met de goud toevloeiing, het gouddekkingspercentage is gestegen van 71.17 tot 73.69 pCt. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGAREN- INDUSTRIE. De Bedrijfsraad voor de Sigarenindustrie kwam dezer dagen te Eindhoven bijeen. In den aanvang der vergadering droeg de voorzitter, het Tweede Kamer-lid H. van der Putt, wegens het verstrijken van het voorzittersjaar het voorzitterschap over aan den heer J. van der Weijden. Deze aan vaardde de functie met een toespraak, waarin hij uiteenzette op welk terrein en op welke wijze de Bedrijfsraad het volgend jaar zal kunnen werken. Dit uitvoerige pro gram zal op een volgende vergadering on derwerp van nadere bespreking uitmaken. De secretarissen van den Raad, mr. A. Steinkühler en de heer H. Heesterbeek, werden herbenoemd. Het jaarverslag aan den Minister van Sociale Zaken en de re kening over het afgeloopen voorzitters- jaar werden goedgekeurd. De reglementen ex artt. 7 en 14 der Bedrijfsradenwet wer den vastgesteld en zullen ter goedkeuring aan den Minister worden toegezonden. De heer H. Kersten werd benoemd tot tweede werkgeversvoorzitter. Wederom werd een bespreking gewijd aan de beperking der mechanisatie terzake waarvan de Bedrijfsraad zich opnieuw tot den Minister van Economische Zaken zal wenden. De behandeling van het voorontwerp van wet tot bindendverklaring van een bedrijfs- kindertoeslag door den Hoogen Raad van Arbeid werd besproken. Dit punt zal na verdere schriftelijke voorbereiding in de volgende bijeenkomst opnieuw ter tafel ko men. Door den voorzitter werd ter nadere be studeering aan de leden overgelegd een plan tot instelling van een exportcommis sie, zulks naar aanleiding van een door den secretaris samengesteld overzicht van de invoerrechten op sigaren en andere belem merende bepalingen ten aanzien van den in voer door een vijftigtal landen getroffen. DE NIEUWE WEG DEN HAAG—UTRECHT. De A.N.W.B. meldt: De 26sten Novem ber a.s. zal de Rijkswaterstaat ten be hoeve van de werkverruiming aanbesteden de verharding van een gedeelte van den Rijksweg no. 12 ('s-Gravenhage-Utrecht), onder de gemeenten Stomp wijk, Nootdorp en Zoetermeer-Zegwaard, met bijkomen de werken. Het betreft het gedeelte van dezen weg, ter lengte van ongeveer 9 km. van de Vlietweg bij Voorburg af tot het station Zoetermeer-Zegwaard. Het normale dwarsprofiel van dezen weg bestaat uit twee rijbanen voor het snelverkeer, van cementbeton, elk breed 6 m., met ter weerszijden een 0.5 m. breede kantstrook van klinkers. De buitenbermen langs de snelverkeers- banen aansluitende tegen deze kantstroo- ken, worden voorzien van een 1.75 m. breede verharding, bestaande uit een ge walste stortlaag, afgedekt met parelgrind. Verharde bermen, ter breedte van 1 m., van dezelfde constructie worden aange bracht langs de kantstrooken op den mid denberm tusschen de snelverkeersbanen. Het onverharde gedeelte van dezen berm is 2.5 m. breed. Een gedeelte van de snelverkeersbanen, ter lengte van ruim 1 km., zal bestaan uit een gefundeerde klinkerverharding, breed 6 m. en bestaande uit klinker-keien en klinkers van dik formaat, opgesloten tus schen banden van gewapend beton. Het langs de noordzijde van den rijweg afzonderlijk en lager gelegen rijwielpad wordt ter lengte van ongeveer 1.5 km. voorzien van een verharding van beton- tegels, breed 3 m., terwijl het overige ge deelte wordt verhard met grindbeton, eveneens 3 m. breed. Het geheele werk, waarvan de kosten zijn geraamd op f 475.000, moet voor de eerste maal voltooid worden opgeleverd 450 dagen na den datum van aanvang. BEPERKING VAN HET ZOUTEN VAN VERSCHE HARING. Zooals bekend, heeft de Nederlandsche Visscherij Centrale, in afwijking van haar oorspronkelijk verbod van het aan den wal zouten van versche haring, bij haar besluit van 8 November j.l. toegestaan, de versche haring zoodanig te verwerken, dat ze niet langer dan 14 dagen verduurzaamd is. Haring, in tonnen gezouten, mocht niet in opslag genomen worden, doch moest per eerste gelegenheid worden verzonden. Naar wij thans vernemen, is door de Visscherij Centrale inmiddels een nieuwe circulaire aan de belangstellenden verzon den, die als een nadere uitlegging van die van 8 November beschouwd moet worden. Volgens deze nieuwe circulaire mag thans voor het zouten geen pekelhoudend fust meer gebruikt worden, m.a.w. de haring mag niet meer in tonnen worden gezouten, wel bijv. in kisten, bestemd voor direct vervoer. Ongetwijfeld is deze maatregel door de Visscherij Centrale genomen om te voor komen, dat de in tonnen gezouten haring, ondanks het verbod wordt opgeslagen, het geen zeer moeilijk te controleeren is. Deze maatregel kan beschouwd worden als een concessie aan de Vlaardingsche handelaars, die zooals men weet, geprotesteerd hebben tegen de verleende toestemming tot het aan den wal zouten van versche haring. BESTRIJDING WRATZIEKTE IN AARDAPPELEN. Ter uitvoering van de aardappelwet 1935 is in Staatsblad 634 afgakondigd het aard- appel-besluit-1935. De inwerkingtreding der aardappelwet- 1935 is bepaald op 1 Janurai 1936. Het be sluit verbiedt den verbouw van aardappe len, onder welke benaming ook bekend, be- hoorende tot de rassen Bravo, De Wet en Kampioen. De minister van Landbouw en Visscherij is- bevoegd, de teelt van aardappelen en van een of meer soorten van gewassen op door hem aangewezen perceelen, waarop het voorkomen van aardappelwratziekte is vastgesteld, te verbieden, of deze teelt in door hem aangewezen gemeenten of gedeel ten van gemeenten en op perceelen of ge deelten daarvan, welke door ligging of uit anderen hoofde gevaar voor verspreiding der aardappelwratziekte opleveren, niet dan voorwaardelijk toe te staan. Voorts is de minister bevoegd den in- en doorvoer van aardappelen uit door hem aangewezen landen te verbieden of niet dan voorwaardelijk toe te staan. Aan de eigenaren van krachtens de wet onschadelijk gemaakte goederen wordt de schade, welke zij daardoor lijden, vergoed, ter waardeering waarvan door den minis ter een of meer commissies worden inge steld. De schadevergoedingen worden door den minister vastgesteld. BUITENLAND. Het Italiaansche protest tegen de sanc tie-maatregelen. De Abessijnen melden een succesje in Ogaden. Overigens geen nieuws van het front. (2de blad). De strafzaak tegen den bisschop van Meissen. (2de blad). Duitschland kondigt uitvoerverbod af voor verschillende belangrijke levensmid delen en grondstoffen. (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken. (2de blad). Minister Oud heeft verklaard, niet uit drukkelijk vast te houden aan de verhoo ging van de omzetbelasting en de verla ging van den accijns op bier en gedistil leerd. (2de en 1ste blad). De minister van landbouw en visscherij heeft naar aanleiding van de mededeeling der landbouworganisaties, dat de voorge stelde melksteunregeling onuitvoerbaar moet worden geacht, besloten naar andere middelen tot beperking van de productie uit te zien. (1ste blad). De redevoeringen van de ministers Co- lijn en Oud bij de algemeriie beschouwin gen in de Tweede Kamer over de begroo ting voor,1936. (2de blad). Auto in het Noord Hollandsch Kanaal gereden, waarbij een der inzittenden ver dronk. (Gem. Ber., 3de blad.). Onder Best botste een auto tegen een stilstaande vrachtauto, waarbij de vrouw van den bestuurder den dood vond. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De 18e partij om het wereldkampioen schap schaken remise. (3de blad). AUTORIJDER DOOR TEGENLIGGER VERBLIND. Hevige botsing eischt een doode en en een gewonde. Gisteravond omstreeks negen uur is op den Boschdijk onder Best een personen auto, bestuurd door den handelsreiziger v. d. B. uit Best, waarin tevens diens echt- genoote was gezeten, in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto gereden, v. d. B. werd uit den wagen, die totaal werd ver splinterd, geslingerd en ernstig bloedend opgenomen. Zijn vrouw zatbewusteloos in de totaal vernielde auto en moest uit deze benarde positie bevrijd worden. Dokter Burgerink achtte overbrenging van beiden naar het gasthuis te Eindhoven noodzake lijk. Per ziekenauto zijn zij er heen ver voerd. De vrouw is daar in den afgeloopen nacht overleden. Ook de vrachtauto werd beschadigd. De vehikels zijn met een takel wagen weggesleept. Het ongeluk moet ge weten worden, aan het feit, dat v. d. B. door een tegenligger is verblind. Steun Griendcultuur. Naar ons van officieele zijde wordt me degedeeld, is de wenschelijkheid gebleken om eenige, ten opzichte van de steunver lening aan de griendcultuur bestaande on zekerheid, weg te nemen, zulks in verband met de te houden j aarlij ksche verkoopingen van griendgewassen. Aan belanghebbenden wordt daarom be kend gemaakt, dat ter vervanging van den schilsteun, welke voor gewas 1934 werd betaald, naast de reeds bestaande maatre gelen door de Regeering verdere steunmaat regelen worden overwogen voor geschilde wilgenhoepels en hoepellatjes, welke ver vaardigd worden uit stokken van het ge was 1935. De steunbedragen zullen niet lager zijn dan voor het gewas 1934 zijn betaald. On der de huidige omstandigheden is het uiter- J aard niet mogelijk, reeds thans bekend te j maken, in welken vorm deze steun zal wor- den verleend. De koopers der gewassen kunnen thans echter met het vorenstaande reeds rekening houden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1