Groote Pers-loterij UIT DE OMGEVING WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 OLYMPISCHE SPELEN DE SPELEN TE BERLIJN IN 19J6. De lichte athletiek en de Olympische Spelen. Wanneer men het programma voor de Olympische Spelen te Berlyn beschouwt, dan ziet men, dat de lighte athletiek met haar vele loop-, spring- en werpwedstrïj- den de grootste plaats inneemt. Met recht vraagt men zich af, waarom er aan de lichte athletiek, die toch nooit zooveel toeschouwers trekt als bijvoorbeeld het voetbalspel, zulk een groote plaats wordt ingeruimd. De reden hiervan is, dat onze moderne Olympische Spelen naar het Grieksche voorbeeld zijn gevormd. Twaalf eeuwen achtereen, van 880 vóór Christus tot 394 na Christus, vonden op de aan Zeus gewijde plaats Olympia in Griekenland de Spelen plaats, die ons nu nog tot voorbeeld dienen. Toen Baron Pierre de Coubertin op het eerste Olympiade Congres in 1894 zijn ideeën, om de Olympische Spelen te doen herleven, blootlegde, lag het voor de hand, dat hij zich daarbij richtte naar het oude [model der Grieksche Spelen en dit te meer, daar de eerste moderne Olympia op klassieken grond, in Griekenland, zou worden gehouden. Het is dan ook geen toeval, dat onder de verschillende sportoefeningen van de Olympische Spelen de lichte athletiek een zoo groote plaats inneemt. In bepaalde om standigheden is de mensch in laatste in stantie op de kracht en geoefendheid van zijn ledematen aangewezen, juist zooals het in de grijze oudheid het geval was. Een sprong, een ren, een worp te rechter tijd hebben zoo menigeen van den dood gered, wanneer alle andere hulpmiddelen van onze steeds voortschrijdende bescha ving en techniek, faalden. Alle spelen in de open lucht hebben de lichte athletiek tot grondslag, daar ze een zekere primaire beheersching van loop, sprong en worp tot voorwaarde stellen. Het is veel gemakkelijker uit een goéde lichte athleet een voetbalspeler te maken, dan uit iemand, die nimmer aan lichte athletiek heeft gedaan. Daarom raden de Amerikaansche trainers hun voetballers ook aan, in den zomer de lichte athletiek te beoefenen, opdat ze voor de inspanning van het voetbalseizoen beter gewapend zijn. De lichte athletiek is een ware volks sport omdat zij overal en onder alle om standigheden kan worden beoefend. Een flinke tuin is reeds voldoende voor kogel- stooten, een landweg voor de loopsport, een veld voor het speer- en discuswerpen. En al worden er op deze wijze geen Olym pische prestaties verkregen, de lichte ath letiek heeft men dan toch beoefend. Bekende Amerikaansche athleten voor deelneming. Het Amerikaansch Olympisch Comité heeft een als tegenmaatregel betreffende de propaganda niet deel te nemen aan de Olympische Spelen te Berlijn, een ge schriftje uitgegeven, waarin enkele be kende athleten hun pneening inzake deze aangelegenheid kenbaar maken. Bonthron, wereldrecordhouder op de 1500 meter, schrijft, dat hij absoluut geen motief voor de Vereenigde Staten kan vinden om niet deel te nemen. Wanneer wij niet bij de Spelen vertegenwoordigd zijn, zou dat een schande in de geschiede nis van de Amerikaansche sport betee- kenen. Glen Cunningham, houder van het wereldrecord over den Mijl, schrijft, dat volgens zijn inzicht veel meer schade dan voordeelen zal ontstaan uit het wegblijven van een Amerikaansch team op de Ber- lijnsche Spelen. Wanneer wij wegblijven zullen de toestanden in Duitschland zeker niet gewijzigd worden en het zal de sport in de Vereenigde Staten benadeelen. Mac Cluskey, bekend looper op den midden-afstand, is van meening, dat hij en ook andere Amerikaansche athleten de eerzucht hebben Amerika bij de Spelen in 1936 te vertegenwoordigen, en hij ziet geen reden om dezen wensch niet te ver vullen. Ralf Metcalfe, de bekende Amerikaan sche sprinter en wereldrecordhouder, zegt, dat zoolang alle landen zich aan de Olympische reglementen houden, een be paalde binnenlandsche politieke toestand geen reden mag zijn om niet deel te Ben Johnson, de bekende negersprinter schrijft, dat de president van de Ameri kaansche Athletiek Unie, de heer Maho- ney, eerst wel eens orde in het zuiden mag scheppen, waar negers bij de wedstrijden der Amerikaansche Athletiek Unie ge weerd worden. Ook het Amerikaansch Olympisch Co mité zelf heeft een publicatie uitgegeven, waarin men tot de conclusie komt, dat de Olympische Spelen een internationaal tournooi vormen, waarin de politiek niet gemengd mag worden. Zooals uit bovenstaande blijkt, wordt de strijd in Amerika inzake wel- of niet- deelneming aan de Olympische Spelen in Duitschland fel gevoerd en een beslissing in deze aangelegenheid schijnt op korten termijn zeker niet te verwachten te zijn. Japan komt met een delegatie van 360 man. De internationale Japansche polstok springer S. Nishida schrijft Wij Japanners zullen het volgend jaar bijzonder sterk in Duitschland vertegen woordigd zijn. In Los Angeles bedroeg de sterkte van onze afvaardiging 165 ath leten, (de trainers meegerekend), in Ber lijn daarentegen zal onze vertegenwoor diging, voor zooverre de plannen thans vaststaan, circa 360 man bedragen Met de Italianen en de Amerikanen zul len wij dus een van de grootste ploegen uitsturen. En allen zijn bezield van het vaste voornemen de Japan toekomende voor de Vaticaansche Wereld, tentoonstelling in 1936 te Rome Loten zijn verkrijgbaar a fl.bij: Adm. „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden Aarlanderveen: Jac. Groen in 't Woud. Alphen: Jac. v. Vliet, v. Mandersloostraat Bodegraven: Jac. Walraven, Oud- Bode- gravensche weg. Boskoop: Th. O ver es a. d. Gouwe. Hazerswoude Dorp: W. Vroegrijk. Hazerswoude Grnd.: J. Borst. Hoogmade: J. Colijn. Katwijk a. d. Rijn: G. v. d. Nouweland, Kerkstraat. Langeraar: A. A. Bocxe Leidschendam: A. v. Lochem Achterweg. Leimuiden: B. Verheugd, sigarenmagazijn. Lisse: J. Wassenaar, Vreewijk. Lisse: G. Meijer, Voortlaan. Nieuwkoop: Joh. v. d. Voorn Pzn. Nieuwveen: A. Lenting, Kerkstraat. Noordwijk: G. Wassenaar, v. Limburg Stirumstraat. Noordwijkerhout: C. Kortekaas, Buurtw. Noorden: Herman Knaap. Oegstgeest: V. Cornelisse, Rijnzichtw. 100 Oude Wetering: H. Vesseur. Oud-Ade: J. P. Uljee. Roelof arendsveen: B. Paauw, Boekhandel. Rijpwetering: W. v. Diemen Jzn. Sassenheim: Mej. Wed. A. Weijers, Hor tuslaan. Stompwijk: P. Wensveen. Ter Aar: P. Hoogervorst, Aardam. Voorhout: J. Diemei, Heerenlaan. Voorschoten: W. v. Noort. Voorschoten (Vink): S. Langeveld. Warmond: Mej. Wed. G. de Winter, Dorpsstraat. Wassenaar: W. C. v. d. Hulst, Achterweg. Woerden: J. J. Noordermeer, Utrechtsche Straatweg 51. Zoeterwoude (Dorp): Jac. Zandbergen, Noordbuurt. Zoeterwoude (H. R.): C. Vlasveld. Zoeterwoude (Weipoort): G. v. d. Akker. Zevenhoven: A. J. de Groot H. Pzn. Zoetermeer: Th. Adegeest, Stationstraat. roem te behalen, al zijn er dan ook voor ons enkele nadeelen te boeken, zooals de eenigszins zachtere loopbaan, het klimaat, enz. Dat geeft ons een zekeren handicap! In de laatste twintig jaar hebben wij ons met alle inspanning van krachten op de moderne Westersche sporten gewor pen. Europa en Amerika waren daarbij onze leermeesters. Als wij in dien betrek kelijk korten tijd al iets bereikt mochten hebben, is dat daarin gelegen, dat de lichamelijke en psychische basis daarvoor reeds aanwezig was. Japan is een oeroud sportland, hoewel de soorten sport, die vroeger beoefend werden, in tegenstelling met die van het Avondland, uitsluitend er op gericht waren het lichaam te stalen en de wilskracht te versterken! In dit ver band herinner ik aan de oude zwaard- spelen en aan het Judo, de zelfverdedi- gingssport, buiten Japan meer bekend on der den naam van Jiu-Jitsu. In twee takken van sport kunnen we zeggen, dat wij uitblinken; daarin hebben wij reeds verscheidene belangrijke suc cessen geboek: zwemmen en licht athle tiek. In Los Angeles kregen wij daarmede 18 plaatsingen, waaronder 7 eerste, 7 tweede en 4 derde plaatsen; het punten- aantal bedoeg toen 39. Van die 39 punten moeten er 25 alleen reeds op zwemmen worden geboekt en 7 op de lichte athle tiek. Wij hebben in de zwemklasse door onzen landgenoot Miyazaki bij het 100- meter-rugzwemmen en door Tsoeroeta bij het 200—meter-borstslag eerste plaatsen veroverd. Ook onze vrouwelijke sports men, zooals Miahata met 200-meter-borst- zwemmen-record en Kamoekoera bij het schoonspringen, hebben zich van haar beste zijde laten zien en den naam van Japan eer aangedaan. Dat de Japanner Namboe in den driesprong eerste werd, Tsoeda in den marathonloop en Mochi- zoeki bij het polstokhoogspringen goed werk leverden, terwijl Kimoera bij het gewone hoogspringen algemeen lof oogst te, toont duidelijk, dat Japan bij deze sporten domineert. Het geheim van een goeden sprong met den polsstok ligt bv. in een goed gevoel voor den aanloop! Daarna een elastische sprong en een volkomen beheersching van het slechts los met den stok verbonden lichaam. Ik heb het steeds betreurd, dat ik het door Setton opgestelde wereldre cord van 4.35 meter niet kon bereiken of overtreffen, maar het menschelijke orga nisme is nu eenmaal geen machine. Men kan met energie en taaiheid veel bereiken, maar een grens blijft er altijd bestaan Men mag dan niet méér van het lichaam vergen en de goede sportsman weet met zijn krachten economisch om te springen. Het succes van iedere sportsoort berust mijns inziens uitsluitend op het juiste ver- deelen van zijn krachtsvoorraad en de tot in détails doorgevoerde ontwikkeling der betreffende spierpartij. Bij het polsstok hoogspringen zijn de voeten door aanloop en afzet de voornaamste deelen, maar het heele bovenlichaam, vooral de heupen, moeten evenzeer onderhanden genomen worden, om den sprong te kunnen steunen. Taaiheid en een sterke wil zijn ook hier de noodzakelijke voorwaarden tot een bij zondere prestatie. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergaderd Donderdag 14 Novem ber des namiddags om 6.30 ure. Onderwerpen ter behandeling: lo. In gekomen stukken; 2o. wijziging gemeente- begrooting, dienstjaar 1935; 3o. behande ling gemeente-begrooting, dienstjaar 1936. HAARLEMMERMEER. Begrooting Haarlemmermeerpolder. De ont werp-be groot in g van den Haarlem mermeerpolder voor het dienstjaar 1936 is gereed gekomen en door Dijkgraaf en Heemraden voor de ingelanden ter inzage neergelegd. Hieruit kan o.m. het volgende worden ontleend: Vele verbeteringen en vernieuwingen vragen groote uitgaven, welke echter in directe voordeelen afwerpen. In het bij zonder wordt gewezen op verruiming en uitdieping van vaarten en tochten, bene vens verbetering van bemaling. Doordat de eerste aflossing van eenige leeningen niet in 1936, doch in 1937 zal plaats vinden, zal het mogelijk blijken de polderlasten voor het jaar 1936 tot 16 per H.A. te beperken. Het dagelijksch bestuur stelt voor met de verbeteringen van wegen en bruggen voort te gaan en wel door de bruggen te vernieuwen, welke zich op het kruispunt van de Hoofdvaart en den Lisserweg be vinden, benevens die nabij Half en Hille- gom, resp. Leimuiden. Voor buitengewoon onderhoud der we gen wordt geraamd voor herbestratingen, aanaardingen van wegbermen, aanbrengen van trottoirs op enkele gedeelten van den Jaagweg, aanbrengen van kantlagen bene vens het egaliseer en van den IJ weg be noorden den Spaarnwouderweg, herstel len van den Jaagweg bij de Liede en van den oprit van den Spaarnwouderweg en tegelpad bij Beinsdorp, te zamen een be drag van 22.910. Voor buitengewone werken wordt ge raamd: verdieping Hoofdvaart f 30.000; bruggencomplex over de Hoofdvaart en de aangrenzende tochten 30.000; één termijn voor vernieuwing en verruiming der be weegbare bruggen nabij Hillegom en Lei den (prov. wegenplan) 18.250; één ter mijn voor vernieuwing van de beweegbare brug nabij Halfweg (prov. wegenplan) 3500, totaal 81.750. Het kohier van den Omslag voor 1936 bedraagt 17523 H.A., 17 A. en 52 c.A. Met het voorstel om den omslag te bepalen op 16 per HA. wordt alzoo het totaal van de aanslagen uitgetrokken op 280.370.80. De begrooting wjjst in ontvangst en uit gaaf een eindcijfer aan van 609.183.28. KATWIJK. Gevestigd: M. Hofman Wester en gezin, Kon. Wilhelminastraat 2 Jozina van der Meij, Meerburgstraat 6 Brein- tema, Stellingwerf Leidsche Buitenschool H. van Duyn, Kerklaafï 9. Vertrokken: H. Tuurenhout naar den Helder, Marinekazerne J. de Boer naar Den Haag, Rijdnerlaan 50 H. Car- migelt naar Leerdam, Westwal 10c J. de Vries naar Groningen, Oranjestraat 28a H. Buiys-Tielsch en gezin naar Leiden, Zeemanslaan 28 D. Schuite maker en echtgenoote naar Alphen aan den Rijn, Rozenstraat 9 P. C. Vis naar Voorschoten, Donklaan 56. LEIMUIDEN. L. T. B. De afd. Leimuiden van den L. T. B. hield in het café van den heer J. de Keijzer alhier een ledenvergadering. Aanwezig waren 11 leden. De voorzitter opent de vergadering met den Christe- lijken groet, heet de aanwezigen van harte welkom en betreurt het ten zeerste dat zoo weinig leden zijn opgekomen, gezien de belangrijkheid dezer vergadering, n.l. bespreking en eventueel vaststelling van een collectief arbeiderscontract. De voorzitter heet eveneens welkom den vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, de heer G. P. Tel uit Haarlem, die samen stelling en doel van het contract zal uit een zetten en zoo noodig inlichtingen zal verstrekken. De heer Tel het woord verkrijgende, zet op zeer duidelijke, zakelijke en geanimeer de wijze uiteen de werking van een col lectief contract. Spr. wijst op de nood zakelijkheid om als L. T. B.-er mede te werken aan de tot standkoming van een dergelijk contract. Na zeer langdurige discussie, waaraan door alle leden werd deelgenomen, kwam in stemming het voorstel om uit principi eel standpunt tot vaststelling van een dergelijk contract te komen. De loonstan- daard zou geheel buiten beschouwing blijven. Aangezien het voorstel met 4 tegen 3 stemmen niet werd aangenomen, werd ge concludeerd dat verdere besprekingen overbodig waren. De voorzitter sloot de vergadering met den Chr. groet. Bijslagregeling. De plaatsing van ar beiders in het veehoudersbedrijf loopt in deze gemeente nog al vlot van stapel. Tot heden werden een dertiental aanvragen door werkgevers ingediend, terwijl reeds veertien arbeiders werden geplaatst. NOORDWIJK. 40 jarig jubileum van geneeskruiden- teelt. Morgen, 14 November, is het 40 jaar geleden, dat de kweekerij van genees krachtige kruiden van de familie J. D. Par- levliet werd overgenomen door den tegen- woordigen eigenaar Hermanus Caspers in de Kerkstraat, die ter gelegenheid van dat feit zal recipieeren. Er is een tijd geweest, dat Noordwijk tot ver buiten de grenzen beroemd was om zijn geneeskrachtige kruiden. Rembertus Dodonaeus, lijfarts van keizer Maximiliaan II en van 15821585 hoogleeraar in de ge neeskunde te Leiden, gaf in het jaar 1554 zijn beroemd geworden „Herbarium oft Cruydt-Boeck" uit. Hoogst belangwekkend is de lectuur van dat boekwerk. De ge neeskracht. die hij toekent aan een 9-tal kruiden, die in onze duinstreek groeien, zal de tegenwoordige officieele geneeskunde allicht niet meer voor haar rekening ne men. In het lijvige boek „Noordwijk in den loop der eeuwen" door J. Kloos, uitgege ven bij de fa. Adr. Dorsman te Noordwijk- binnen, lezen we op bl. 202 en v.v. een en onder over de genoemde 9 planten, die Dodonaeus beschrijft. Nog heden ten dage is het geloof aan de kracht der kruiden onder het volk onuitroeibaar. Vermeldenswaard is nog wel, wat Dodo naeus schrijft over de hyacinth, die in de 16e eeuw al reeds in de hoven bekend was en „de schrik der barbieren" genoemd werd omdat „de wortel van Gemeynen Iacinth met witten wijn gemengt ende op- geleyt, belet den baert voort te comen" (Zie D. bl. 360, 2e kolom, 1608). De uitgebreide kruidtuinen zijn in den loop der jaren allengs ingekrompen en thans is de kweekerij van den heer Cas pers nog de eenige die in Noordwijk be staat en naar wij meenen te weten, is hij ae eenige, die in Noordwijk bestaat en naar w- meenen te weten, is hij de eenige, die van de teelt van geneeskrui den zijn hoofdbedrijf maakt, althans in ons land. Een zeer oude firma, Groenevelt en Lind- hout, heeft in 1930/31 den strijd om het be staan moeten opgeven. De hooge loonen, de concurrentie met het buitenland, die thans met de lage valuta nog grooter is ge worden, dat is een handicap, welke de kruidenteelt haast niet loonend maakt. In het jaar 1919 was de bebouwde opper vlakte nog 19 h.a. maar allengs kromp de cultuur in. Er werd ten slotte alleen ge werkt op bestelling, daar de risico anders te groot werd. In 1934 werd er nog 2600 R.R. bebouwd, in dit jaar nog maar 2100 (1 R.R. is 14,29 M2), maar die kleine op pervlakte geeft een zeer overzichtelijk beeld van wat er wordt geteeld. In de eerste plaats noemen wij een 5-tal narcotica: zwart bilzenkruid (hyoscyamus niger), datura stramonium (doornappel), vingerhoedskruid (digitalis purpurea), atropa belladonna (wolfskers) en monniks kap (aconitum). Behalve deze vindt men er bedden met pepermunt, kruizemunt, thijn, marjolein, dragon, basilicum, gezegende distel, mie rikswortel, lepelblad, pimperbel, papaver, citroenkruid, rozen (rosa Gallica), lieve- vrouwen-bedstroo, venkel, dille, kervel, alsem, bijvoet, althaea, alantswortel, bies look, kamille, anijs, duizendblad, boonen- kruid, knoflook, sjalotten, peterselie, wijn ruit, lavas, valeriaan en salie. Veel particulieren en vereenigingen, zoo als de Ned. Ver. van Geneeskruidtuinen, de Ned Natuurhistorische vereeniging, afd. Rotterdam, onder leiding van prof. W. C. de Graaf, en de Pharmaceutische Studen- tenvereeniging, gaven in den loop des tijds blijk'van hun gewaardeerde belangstelling. Er is dan ook voor den botanicus veel te Laten we ten slotte niet onvermeld laten, dat de groote Dodonaeus, die hoogst zeld zaam is, nog steeds ter inzage ligt op het kantoor der firma Lindhout en Zn. te Noordwijk-binnen, alsmede het merkwaar dige archief. De aloude firma Groenevelt en Lindhout heeft in 1930/31 geliquideerd en is sindsdien in drie afzonderlijke zaken gesplitst. Geboren: Maartje, d. van H. Smit en J. Plug Anna Gerarda, d. van H. Vink en C. E. Koelewijn Willem, z. van P. J. de Graaf en J. M. v. Leeuwen Adria- nus Johannes, z. van H. Ruigrok en C. RL Alkemade. Ondertrouwd: A. Ooms en J. We ber J. van 't Wout en A. Vooijs C. v. Maris en M. C. Ruigrok J. A. v. d. Breemer en L. G. v. d. Berg J. Dulle- mond en J. Koudijs A. v. d. Luijt en II. J. Adema W. Reeskamp en C. J. Koers R. J. v. Oosten en C. J. H. Salman H. Seijsener en H. C. Vliet Vlieland. Getrouwd: J. P. v. Beveren en E. J. Möesrn W. Kok en J. B. SchmaL NOORDWIJKERHOUT. Weer inkwartiering. Noordwijkerhout schijnt een geliefkoosde plaats te zijn om militaire oefeningen te houden. Mochten we een dag of veertien geleden inkwartie ring hebben van de Veld-Artillerie uit den Haag, op 19 en 20 November zal de Trein- afdeeling van de le Artillerie Brigade uit den Haag een tweedaagsche oefening hou den met inkwartiering. Paard op hol. De heer K. D., die met paard en wagen op den Heerenweg reed, passeerde een auto, waardoor het paard schrok en op hol sloeg. Hij geraakte met been tussehen den boom van den wagen, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd ge kneusd. Dr. V. en dr. W. hebben D. ver bonden, waarna hij naar huis werd ver voerd. ZIT /K. Gouden echtpaar. Op 26 November a s. hoopt het echtpaar H. W. Wolken en C. v. d. Spek, wonende alhier, Reeenvlietweg 35, den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Fazanten jacht. Op den gehouden fa- zantenjacht op het „Paardenkerkhof" al hier werden niet minder dan 219 fazanten geschoten. Geen kleinigheid. NIEUWVEEN. Slotles E.H.B.O.-cursus. Bij de laatste les van de cursus in E.H.B.O. waren wij aanwezig, want er waren plannen gesmeed den eminenten cursusleider, dr. B. Nout, een verrassing te brengen. De opkomst was ditmaal nog grooter dan anders en de dok ter hoopte, dat deze slotles benut zou wor den om nog eventueele duistere onderwer pen te doen belichten. De eerste, die iets op 't hart zeide te hebben, was Kapelaan W. A. Nicolaas. Mede namens de andere cursisten, bracht hij den dokter hartelijk dank voor zijn onderhoudende lessen, welke steeds met aardige zetten doorspekt waren en rijk aan voorbeelden uit eigen ervaring. Met onverminderde belangstelling, aldus spr., hebben allen de cursus gevolgd. Ver volgens sprak de Kapelaan een meer per soon woord tot den dokter, waarin hij deze vooral dankte voor zijn royale en loyale medewerking zoo vele malen ondervonden, ondanks het verschil in overtuiging. Het tegengestelde van bekrompenheid heeft spr. bij den dokter steeds mogen consta- teeren, hetgeen vooral waardeering wekt. Dan bood de woordvoerder den dokter een cadeau aan, dat een injectie-spuit tegen heel pijnlijke darmaandoeningen bleek te wezen, een cadeau waarmee de schenkers, w.o. tevens de „De Verbetering" en „Nic. Boys", een zeer gelukkige keuze gedaan hebben. Mevr. Nout werd vereerd met een zeer fraai bouquet witte lelies en zacht- roode rozen. Het was voor den dokter een zeer groote verrassing deze plotse huldiging. Het dankwoord van den Kapelaan had hem bijzonder getroffen en wat de geschen ken betrof, voor het instrument vooral was spr. den schenkers hoogst dankbaar. Ik hoop, dat het binnenkort door u allen af te leggen examen even gunstig mag uitval len, als de waardeering mij vanavond van uw zijde gebracht, aldus spr. tot zijn ge hoor. (Applaus). Meer zakelijke vragen en antwoorden kwamen nu los omtrent de leerstof en, we mogen het niet ontveinzen, we voelden ons klein toen we hoorden, met hoeveel gemak de eerste helpers in spé bij de meest ge compliceerde breuken, vergiftigingen enz. enz. de eerste hand weten te reiken. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 13. Nadat ze hun epistel op de keukendeur gedeponeerd hadden, werd er om geduimd, wie het eerst moest trekken, terwijl de ander zijn gemak ervan kon nemen. Het lot had uitgemaakt, dat Pat het eerst moest trekken. Hij had wel riet veer puf, maar ja, eerlijk is eerlijk. Pit troonde nu als een lord-in de koets en bij hem hun onafscheidelijk hond Dumpie. En zoo trok het 3-tal op weg. 14. Na een tocht van verscheidene uren kwamen ze dood vermoeid in een dorp aan. Het interessante van hun onder neming was er al aardig af na de afmattende voetreis. We zijn wel vol moed op weg gegaan, maar wat moeten we nu eigenlijk? We kunnen toch niet op straat slapen, geeuw de Pit hongerig. Dat ben ik ook niet van plan, geeuwde Pat terug, we gaan eerst naar gindsche boerderij.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10