ÊÊMmsmm UIT DE RIJNSTREEK DEGENEESKRACHTDERKRUIDEH zooals ondermeerDrosena enAconitum, thans nog versterkt door to&oeging van Codeïnum maken AKKER 's Abdijsiroop totswerelds beste hoestsiroop. I tegen Hoest. Griep. Bronchitis, Asthma Groote Pers-loterij MAANDAG 11 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 NIEUW VEEN. Voorzfttersvacature Nic. Boys. Toen, verleden jaar de R.K. Sportvereen. „Nico laas Boys" werd opgericht, was de heer C. R. de Groot de aangewezen man voor voor zitter. Vooral een vereeniging in de wind selen behoeft een serieuze verzorging, die ze ook gekregen heeft met een ruimschoot- sohe medewerking van den voorzitter. Zijn leiding op de vergaderingen was prettig en getuigde van practische zin. Geschillen tus- schen spelers onderling loste hij bevredi gend op. Overzien we de resultaten na een bestaan van bijna anderhalf jaar, dan mo gen we de toekomst hoopvol tegemoet gaan. Op de jongste bestuursvergadering was de stemming zoo mogelijk nog prettiger dan anders de bazar passeerde de revue toen de heer de Groot aan het einde mededeelde zijn functie als voorzitter èn bestuurslid te moeten neerleggen. Allemaal lange gezichten! De motieven, welke hem tot deze stap noopten en niet van vandaag of gisteren zijn, moest het bestuur, zij het met spijt, aanvaarden. Spontaan besloot de vergadering den scheidenden voorzitter tot eerelid voor te dragen bij de leden, hetgeen binnenkort zal geschieden. Tot de benoeming van een nieuwen func tionaris neemt de de secretaris waar. NOORD WUKERHOUT. Volksbond. In Café „de Zwaan", al hier hield de afdeeling Noordwijkerhout van den Ned. R. K. Volksbond een groote vergadering ter opening van het Winter- program. De vergaderinig, die tamelijk goed bezocht was ook eenige dames wa ren aanwezig werd geopend door den voorzitter, den heer A. H. van Noort. Deze heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van den avond den heer J. W. van den Akker, Algemeen Voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond. Deze sprak over het onderwerp: „Van Volksgemeenschap naar Staatsalmacht". Deze les was meer een geschiedenisles. Al vorens immers over hedendaagsche staats inrichting gesproken kan worden moet de leden eerst eenig inzicht hebben, hoe die geweldige ommekeer mogelijk is geweest van middeleeuwsche volksgemeenschap naar moderne staat. De middeleeuwsche samenleving, tenminste in haar besten tijd, vormde inderdaad een volksgemeenschap, waar ieders persoonlijkheid werd ontzien, waar elke groep haar eigen bevoegdheid had en allen onderworpen waren aan een centraal gezag. Dat centraal gezag was geen knellende band maar diende om de zwakken te beschermen, de sterken in te toornen en allen te stuwen naar een ge meenschappelijk doel: naar God. De keizer werd dan ook even goed als de Paus betiteld als plaatsbekleeder van Jezus Christus; wat de Paus op kerkelijk gebied was, moest de keizer op wereldlijk gebied zijn. Samen moesten zij de menschen hel pen op him weg naar God. Dat geestelijk doel heiligde het wereldlijk gezag en was het geheim der middeleeuwsche* harmonie. In de 15e eeuw komt de kentering in de geesten. Het leven, tot dan toe naar binnen gekeerd, richt zich naar buiten. Het zwaar tepunt van het leven wordt verlegd van den hemel naar de aarde. Niet God, maar de aarde wordt het al beheerschende doel van het leven. Deze ommekeer vindt ook zijn weerslag in het karakter en streven van den staat. De staat wordt doel in zich en richt zich dan ook steeds meer bewust niet naar de heiliging van den mensch, maar naar eigen rijkdom en macht. In Europa ontstaan dan de gToote staten. Maar de staat verandert niet slechts in streven, maar ook in karakter. Want lot van God, steunt ook het gezag van den staat niet meer in God. Hoe zal dan de staat de menschen nog besturen, temeer daar zijn doel niet meer is de mensch tot zijn hoogste doel te leiden, maar de men schen dienstbaar te maken aan hun eigen staatsdoel. Er bleef maar een middel over, nu het gezag van zijn innerlijke kracht was beroofd, kon het enkel nog maar steu nen op uiterlijk geweld. Twee stroomingen doen zich dan gelden de een welke streeft naar staatsabsolutisme (Hegel) en de strooming onder leiding van J. J. Rousseau, wiens individualisme moest lei den tot anarchie, zooals zijn staatsabsolu tisme moest uitloopen op communisme. Alle moderne stroomingen in het staat kundig leven, socialisme en bolsjewisme, fascisme en Nat. Socialisme vinden in deze beide stelsels haar oorsprong. Het gezag, NOORD WIJK. Gouden Klooster jubileum. In het St. Ignatiusgesticht te Amster dam herdenkt 15 Nov. eerw. zuster Maria Jerona, in de wereld mej. J. van Went, uit Noord wijk, de dag, waarop zij voor vijftig jaren in de congregatie trad van het Gezelschap J. M. J. De jubilaresse heeft de laatste drie en dertig jaar haar beste krachten gegeven in Amsterdam en geniet nu sinds Juli 1.1. haar welverdien de rust in het St. Ignatius Gesticht, Pos telstraat, 's Hertogenbosch. losgemaakt van zijn geestelijke basis en gericht op een eigen stoffelijk doel, moet noodzakelijk een speelbal zijn van wille keur. De les werd met aandacht gevolgd en van het stellen van vragen werd ruim ge- I bruik gemaakt. Medegedeeld werd dat op 25 en 26 Nov. de feestavonden zullen gehouden worden. Na dank aan den spreker gebracht te hebben sloot de voorzitter de vergadering. Bouwen. B. en W. hebben vergunning verleend aan Mevr. Bregman, te Benne- broek, tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Heerenweg, alhier. Dammen. De uitslag van de door „Ons Genoegen", alhier gespeelde wedstrijd voor de le klas competitie van den R. K. Haarlemschen Dambond, te Noordwijker hout gespeeld, is als volgt: „Ontspanning F' Noordwijk „Ons Genoegen" alhier. H. CaspersJ. Schilder 11 M. v. d. LindenC. Zuiderduin 02 J. van HoutenW. v. d. Oetelaar 11 J. v. d. Schalk—P. de Haas 0—2 M. v .d. BergJ. Smit 02 J. v. SchieTh. Jansen 02 L. de Ridder—C.W. Borst 0—2 A. v. d. PoelH. v. d. Berg 02 J. v. d. BergP. Kaptein 02 J. Pesschier—J. v. Gijlswyk 20 Uitslag 416 VOORSCHOTEN. St. Jos. Gezellenvereeniging. Aan de leden der Gezellenvereeniging wordt mee gedeeld dat in afwijking van het vermelde op het Winterprogramma, morgenavond de heer J. C. Wagtendonk zijn bespreking zal voortzetten over den gouden standaard en devaluatie. Een zeer actueel onderwerp, zooals U bemerkt. Alle leden zullen dan ook goed doen hierbij aanwezig te zijn en s.v.p. op tijd om 8 uur. WASSENAAR. Personalia. Voor het examen M. O. Staatsinrichting is geslaagd de heer P. van Barneveld. Aanrijding. Bij het voorkomen willen van een aanrijding met de auto van dr. H. uit den Haag kwam op den Rijksstraatweg nabij de Lijsterbeslaan een auto, bestuurd door den 21-jarigen H. uit den Haag te slip pen en reed vervolgens tegen, een boom. De inzittende, de 14-jarige H., bekwam verwondingen in het gezicht en is op advies van dr. Jansen per ziekenauto naar het zie kenhuis Zuidwal te 's Gravenhage overge bracht. Tegen dr. H., die links van den weg reed, is procesverbaal opgemaakt. (Opmer kelijk is het, dat alle drie de „H." Heyer- mans heeten, maar geen van drieën familie van elkaar zijn). ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoote, mej. J. Wijers en de heer J. C. Piek slaagden te 's-Gravenhage voor het examen machine- schrijven; beiden werden opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. Autobestuurder door slaap overmand. Langs den Steekterweg is Zaterdagmorgen in de vroegte een auto van de Delftsche Glashandel op een langs den Rijksstraat weg staande tas steenen gereden. Na veel moeite gelukte het de beschadigde wagen vrij te maken. De oorzaak wordt geweten aan het feit, dat de bestuurder door slaap overmand was geworden. BODEGRAVEN. 50-jarig jubileum. Vrijdagmiddag her dacht de heer H. Blazer den dag, waarop hij 50 jaren geleden bij Turkenborg"s Zaad- handel in dienst trad. De jubilaris werd door de feestcommissie en de directie ont vangen in de feestelijk versierde zaal der N.V. Namens de directie werd hij toege sproken door den heer D. van Wijngaar den, die hem schetste als een voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting. Vervolgens werd hij toegesproken namens het perso neel door den heer P. Buitelaar, die reeds 43 jaar met den jubilaris mocht samen werken. De heer Voordouw sprak namens het kantoorpersoneel. Namens de pakhuis jongens werd het woord gevoerd door Jan Sterkk, terwijl namens de familie Turken burg de heer Spelberg en ds. v. Wijngaar den uit Nieuwkoop het woord voerden. De laatste spreker schetste den jubilaris als echt Christen-arbeider. Vervolgens werd een foto gemaakt van alle aanwezigen met in het midden de jubilaris en zijn familie. Namens het personeel werd hem een tuin- ameublement aangeboden terwijl hem na mens de directie een gesloten couvert werd overhandigd. Tevens deelde de directie hem nog mede, dat het H. M de Koningin had behaagd den jubilaris toe kennen de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nasau. De jubilaris die van pakhuisjongen is opgeklommen tot bedrijfs leider der N.V. is in Bodegraven een ge ziene persoonlijkheid. In tal van vereerd- gingen nam hij een vooraanstaande plaats in. Zoo is hij o.a. reeds meer dan 40 jaar voorzitter van het onderlinge ziekenfonds „Eendracht maakt Macht", bestuurslid van de vereeniging tot ziekenhuisverpleging enz. enz. Op den avond werd de jubilaris een serenade gebracht door de Chr. Mu- ziekvereeniging „S. D. G.", terwijl heel ve len de jubilaris kwamen gelukwenschen. Bazar. Getroffen door de haast niet te verwerken zorgen van het plaatselijk R.-K. Armbestuur, zijn vóór enkele weken de verschillende organisaties bijeen geroe pen, teneinde te trachten in deze onaange name toestand eenige verlichting te bren gen, en als we ons niet bedriegen, zijn zij hierin goed geslaagd door te bepalen, dat binnenkort een groote bazar georganiseerd zal worden ten bate van de Armenkas. Zondag as. 17 November zal deze bazar nu worden gehouden. Pastoor Lühn zal bij de opening enkele worden spreken. De uren waarop de bazar is opengesteld zijn: Zon dag 12.15 uur tot 1.30 uur, van 3.30 uur tot 6 uur, van 7.30 uur tot 10 uur. Maandag 18 Nov. van 3.30 uur tot 6 uur, van 7 uur tot 10 uur. Dinsdag 19 Nov. van 9 uur tot 11 uur, van 3.30 uur tot 6 uur, van 7 uur tot 11 uur. Overdag is de entrée gratis' 's avonds is de entrée 10 cents, doch aan de entrée- biljetten zijn prijzen verbonden. Komt al len! Het zal zeer actueel zijn, en de prij zen zijn aantrekkelijk. BOSKOOP. „Trekvogels". Het eerste elftal op be zoek bij Donk III moest beide punten af staan en verloot- met 21, overigens on verdiend. Moed niet verliezen eerste en tailers. Het tweede bij W. S. E. II op bezoek maakte een goede beurt en won regelma tig in 'n gemoedelijke wedstrijd met 51 (rust 20). Het derde speelde thuis, en zag zich bei de punten ontgaan. De rust ging in met 1o voor de Trekv. Na de thee waren de bordjes verhangen en D. O. E. V won met 31. Een gelijk spel was hier de verhou ding. Het geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot deel op de vele daarin verwerkte „ge neeskruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid bekend waren. Deze kruiden bevatten geneeskrachtige stoffen in hun natuurlijke samenstelling, waar door zij gemakkelijk door het lichaam kunnen worden opgenomen. Daar door is hun werking snel en veel zijdig, zij schaden het gestel niet, daar zij geen sporen in het lichaam achter laten, in tegenstelling met de nieuwere z.g. „chemische" middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdijsiroop is, wordt thans nog krachtig versterkt, nu Apotheker Dumont op bijzondere wijze daaraan ^eeft toegevoegd de krachtig „hoest-bedwingende" stof: „codeïne", zónder dat de natuurlijke werking der kruiden wordt vermin- derd.Integendeel,doordezegelukkige combinatie wordt zij nóg doeltreffen der. 'n Betere samenstelling tegen aan doeningen der ademhalings-organen, de ondervinding zal het U bewijzen, is ondenkbaar. Grijp dus vol vertrouwen naar ,/s werelds béste hoest-siroop". Verlaagde prijzen» f 0.75 f 1.25 - f 2.— f 3.50. Overal verkrijgbaar! AKKERS HET SPORTCENTRUM LEIDEN VAN DE GRAAL HIELD GISTEREN EEN WELGESLAAGDE TURNAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. HAZERSWOUDE (GROENENDIJK). Wielrenner gevallen. Zondagmorgen kwamen, zooals gewoonlijk des Zondags, eenige wielrenners den zeer drukken ver keersweg den Rijksstraatweg afgereden. Vlak nabij de maalderij „De Hoop" kwam een van deze snelheidsmaniakken te vallen met gevolg, dat hij bewusteloos bleef lig gen met een gapende hoofdwonde. Nadat hij in het kantoor van bovengenoemde maalderij was binnengedragen, werd hij, nadat door dokter Vlaanderen het eerste verband was gelegd, per ontboden zieken auto vervoerd naar hetAcademisch Zieken huis te Leiden. Konijnen-diefstal. Gisteravond te on geveer 8 uur stond nabij het huis van den heer l'Alnie een luxe-auto, waarin gezeten waren twee personen, welke zich aldaar op verdachte wijze voordeden. Eenigen tijd daarna kwamen nog drie personen aangestapt met zich meedragend een zak, waarin volgens den heer l'Amie iets ver dachts in verborgen was. Zij kwamen van het erf van den caféhouder Van der Voort. De auto, waarvan inmiddels het nummer was opgenomen, reed in de rich ting Leiden. De heer l'Amie die het zaakje niet vertrouwde ging op onderzoek uit bij van der Voort. Deze kwam tot de ontdek king dat er drie konijnen werden vermist. Onmiddellijk werd de plaatselijke zoowel als de Leidsche politie van deze diefstal in kennis gesteld; ook werd het nummer der verdachte auto doorgegeven Het gevolg was, dat gisteravond te ongeveer 12 uur dit edel vijftal in den Haag werd aange houden met zich meevoerend de konijnen welke alhier werden vermist. De heeren, die misschien dachten op een goedkoope manier een boutje te hebben, zullen nu deze boutjes wel duur moeten betalen NIEUWKOOP. HOOIBERG VERBRAND. Zondagmprgen brak brand uit op een aan de Nieuwveensche weg gelegen boerderij, bewoond door den veehouder A. van Mid- I delkoop. Een hooiberg met pirn. 40.000 K.G. j hooi werd een prooi der vlammen. De vee- stalling met aangrengend woonhuis, dat op j circa 1 Yi Meter van de hooiberg verwijderd staat, kon, nadat aanvankelijk omwonen den met emmers water gedaan hadden wat zij konden, door het doortastend optreden van de brandweer, die met den motorspuit spoedig ter plaatse was en met twee slan gen water gaf, worden behouden. De deu ren en de overstekken van het dak waren reeds gedeeltelijk verbrand. Ook de motor spuit uit Noorden was later op de plaats van den brand aanwezig en tastte eveneens het vuur met 2 stralen water aan, totdat uitbreiding niet meer te duchten was. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat kinderen met lucifers hebben gespeeld. Het hooi was niet verzekerd. De hooiberg echter wel. Bij den brand was de belang stelling zeer groot. ZOETERWOUDE (H. R.). St. Josephgezellenvereeniging. Voor zoover noodig wordt er aan herinnerd, dat de causerie van den heer Brouwers niet gehouden wordt op Woensdag 13 Novem ber maar op morgenavond (Dinsdag) 12 No vember, aanvang acht uur voor de Vaticaansche Wereld tentoonstelling in 1936 te Rome Loten zijn verkrijgbaar h fl.— bij: Adm. „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden Aarlanderveen: Jac. Groen in 't Woud. Alphen: Jac. v. Vliet, v. Mandersloostraat Bodegraven: Jac. Walraven, Oud- Bode- gravensche weg. Boskoop: Th. Overes a. d. Gouwe. Hazerswoude Dorp: W. Vroegrijk. Hazerswonde Grnd.: J. Borst. Hoogmade: J. Colijn. Katwijk a. d. Rijn: G. v. d. Nouweland, Kerkstraat. Langeraar: A. A. Bocxe Leidschendam: A. v. Lochem Achterweg. Lermuiden: B. Verheugd, sigarenmagazijn. Lisse: J. Wassenaar, Vreewijk. Lisse: G. Meijer, Voortlaan. Nieuwkoop: Joh. v. d. Voorn Pzn. Nieuwveen: A. Lenting, Kerkstraat. Noordwijk: G. Wassenaar, v. Limburg Stirumstraat. Noordwijkerhout: C. Kortekaas, Buurtw. Noorden: Herman Knaap. Oegstgeest: V. Cornelisse, Rijnzichtw. 100 Oude Wetering: H. Vesseur. Oud-Ade: J. P. Uljee. Roelof arendsveen: B. Paauw, Boekhandel. Rijpwetering: W. r. Diemen Jzn. Sassenheim: Mej. Wed. A. Weljers, Hor tuslaan. Stompwijk: P. Wens veen. Ter Aar: P. Hoogervorst, Aardam. Voorhout: J. Diemei, Heerenlaan. Voorschoten: W. v. Noort. Voorschoten (Vink): S. Langeveld. Warmond: Mej. Wed. G. de Winter, Dorpsstraat. Wassenaar: W. C. v. d. Hulst, Achterweg. Woerden: J. J. Noordermeer, Utrechtsche Straatweg 51. Zoeterwoude (Dorp): Jac. Zandbergen. Noordbuurt. Zoeterwoude (H. R.): C. Vlasveld. Zoeterwoude (Weipoort): G. v. d. Akker. Zevenhoven: A J. de Groot H. Pzn. Zoetermeer: Th. Adegeest, Stationstraat. EN PASS Nu rebut. Heel gemakkelijks OP: PASSs EN OPPASSEN. Denkt U daar aan achter het stuur van auto, motor of liet» 7

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10