ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 De gevaren van de onbe waakte overwegen Aanbevelingen van de K.N.A.C. In een adres aan den Minister van Wa terstaat heeft de K.N.A.C. verzocht het daarheen te willen leiden, dat een proef worde genomen met automatische licht signalen bij onbewaakte overwegen, dat in afwachting daarvan worde bevorderd, dat de bewaakte en onbewaakte overwegen beter worden aangeduid, dat de trek voer tuigen van de treinen worden voorzien van een derde lioht en ten slotte, dat een onder zoek worde ingesteld naar de uitzichtnor men bij onbewaakte overwegen in verband met groote treinsnelheden. Ter motiveering hiervan deelt de K.NA.C. mede, dat haar gedurende het laatste half jaar, inzonderlijk de laatste maanden van de zijde van de weggebruikers wederom een vrijwel onafgebroken reeds klachten, wenken en raadgevingen heeft bereikt met betrekking tot de zoogenaamde onbewaak te overwegen, in verband waarmede zij het zioh tot een plicht rekent in de eerste plaats de bijzondere aandacht te vestigen op de groote waarde van automatische lichtsignalen bij deze categorie overwegen, waarvoor tevens naar adressen aan 's Mi nisters ambtsvoorganger wordt verwezen. In het in 1929 gepubliceerde rapport van de op 30 Mei 1928 benoemde Ministerieele Commissie (van onderzoek inzake de vei ligheid op openbare niet afgesloten over wegen) werd o.m. reeds aanbevolen „en kele onafgesloten overwegen, waar het uit zicht meer beperkt is, te doen beveiligen ten einde daaraan later, wanneer die sei nen blijken te voldoen, t.z.t. uitbreiding te kunnen geven". Deze seininstallaties zijn in verschillen de Staten van Noord-Amerika reeds lan gen tijd in gebruik, zijn in Zweden alge meen ingevoerd en worden o.a. ook in Frankrijk en Duitschland toegepast, terwijl in België na serieuze proefnemingen, vol gens een mededeeling van zeer bevoegde zijde op den Eersten wegverkeersdag van de K.N.A.C. op 23 October j.l., is besloten ditzelfde systeem voor de onbewaakte over wegen verplichtend te stellen. Naar de meening van de K.N.A.C. moet deze wijze van aanduiding van de onder- werpelijke bijzondere gevaarspunten zeer effectief worden geacht en is ook volgens bovengenoemde Commissie te verkiezen boven de wederinstelling van de afsluiting waartoe bijv Spanje en Italië niet lang- ge leden overgingen. Overigens zou reeds een zeer groote ver betering kunnen worden verkregen, indien meerbedoelde inrichtingen bij de gevaar lijkste overwegen zouden worden aange bracht, zoolang de ideale oplossing, ni. het elimineeren van die gelijkvloersche krui singen, niet kan worden bereikt. In Frankrijk heeft toch de ondervinding uitgewezen, dat op 5000 onbewaakte over wegen door het supprimeeren van een 250 a 300 tal 2/3 van de ongevallen zou kun nen worden vermeden, waaruit blijkt, dat een verdeeling van de overwegen naar de mate van gevaarlijkheid wel mogelijk blijkt te zijn; daarom zou een proef met automatische lichtsignalen, zooals deze thans in België algemeen zullen worden ingevoerd, ten zeerste aanbeveling verdie nen. In afwachting van den uitslag dezer proefnemingen meent de K.N.A.C. voorts te mogen aanbevelen met het oog op de on gelukken bij onbewaakte zoowel als bij be waakte^ overwegen een betere aanduiding daarvan te overwegen, waarvoor moge worden verwezen naar Duitschland, waar vóór 1 April 1936 bij alle spoorwegover gangen in „Reichsstrassen" zoowel be waakte als onbewaakte nieuwe waarschu- wingsteekens ter linker en ter rechterzijde van den weg zullen moeten worden ge plaatst op resp. 240, 180 en 160 M. afstand van den overweg; het eerste baken is het internationaal vastgestelde sein (drie hoeksbord met hekwerk- of locomotieffi guur) met daaronder een verticale witte plank van 30 c.m. breedte, waarop drie schuine strepen van rood weerkaatsend glas; de dichter bij den overweg geplaatste bakens bestaan uitsluitend uit een verti cale plank met resp. twee strepen en één streep van rood weerkaatsend glas. Een soortgelijk systeem is ook voor be waakte overwegen in Zwitserland inge voerd. Ook met het aanbrengen van strepen en/of teekens op het wegdek werden m Amerika zeer goede resultaten verkregen. In overeenstmming met het advies van vorenbedoelde Ministerieele Commissie blijft de K.N.A.C. het noodig achten, dat de koplichten van het trekvoertuig van den trein een zoodanig lichtbeeld geven,dat van verre de nadering van den trein kan worden waargenomen en geen verwarring kan ontstaan met andere lichten, hetgeen zou kunnen worden verkregen door het aanbrengen van een derde licht midden boven de beide andere. Een dergelijk geval moet zich bijv. heb ben voorgedaan bij het ongeluk, dat op 24 October j.l. plaats had bij Koegras. Ook wordt vermeend, dat bij de toe nemende snelheid van de treinen de geva ren voor het wegverkeer bij beperkt uit zicht zeer toegenomen zijn, zoodat de ge bruikelijke uitzichtnormen (welke niet overal aanwezig zijn) van 500 m. zicht over den spoorbaan op 20 m. langs de wegas voor hoofd-spoorwegen en resp. 350 en 12 m. bij locaalspoorwegen wel zeer aan den lagen kant schijnen; zoo had bijv. bij het ongeluk, dat op 25 Juli van dit jaar te Castricum plaats had, de trein een snel heid van 120 Km/h, waarbij een afstand van 500 m. in 15 seconden wordt afgelegd. Ten slotte wordt op de gevaren van on gevallen op onbewaakte overwegen ook voor het treinverkeer gewezen, vooral in dien het eens zou gaan om botsingen tus- schen een Dieseltrein en een afgeladen zware vrachtauto of tractorsamenstel. Immers ontspoorde op 3 October j.l. bij het ongeval op den onbewaakten overweg in de spoorlijn Den HaagGouda op den Achterweg te Nootdorp, waar een Diesel- trein in botsing kwam met een lichte melkauto de trein, gelukkig zonder nadee- lige gevolgen voor de treinpassagiers. FILMNIEUWS. De post van een jeudige filmster. Shirley Temple ontvangt 4000 brieven per week, dat is het record van Holly wood en men verwacht, dat na het ver- toonen van haar nieuwste film „Bright Eyes", die in Nederland den naam „Har- tediief' zal dragen, en voor alle leeftijden is goedgekeurd, het aantal wel zal stijgen tot 5000. Shirley kan de brieven echter zelf nog niet lezen en daar de meeste van kinderen zijn, zou dit zelfs voor een handschrift expert een groote toer zijn. Eén voordeel heeft deze ontzaglijke hoe veelheid brieven echter wel en dat is, dat Mr. en Mrs. Temple een secretaresse in dienst hebben moeten nemen, om al deze epistels te beantwoorden. Deze jongedame vertelde echter onlangs, dat het haarzelf een raadsel is, hoe zij da gelijks door deze uitgebreide post heen- komt. Shirley is echter zeer in haar nopjes met haar brieven en spijt het haar alleen maar, dat zij het wekelijksche dozijn uit- NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. R. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Genestetstraat 49. Zondag. Feestavond Vondel in de Groo te zaal, 8 uur. Zondag. Het gebouw geopend vanaf 7 uur Maandag Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur. Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" 8 uur. Maandag Cursus Bakkers. Dinsdag Esperanto Cursus. Dinsdag Ontwikkelingsavond voor de werkloozen 8 uur, groote zaal. Woensdag Bijeenkomst Poedelaars. Woensdag Gezellige avond voor de me- dewerkers(sters) van Herwonnen Levens kracht in de groote zaal, en de koffieka mer, alleen toegankelijk voor diegene welke een uitnoodiging ontvingen, dit geldt ook voor de koffiekamer. Woensdag Cursus Bakkers. Woensdag Kellnersvergadering te 12 uur nam. (24 uur). Donderdag Tuinbouwteekencursus. Groote zaal. Dondadag Vergadering Diocesane Coöp. Bond, 4 uur. Doncterdag Bestuursvergadering Hout bewerkers. Zaterdag Spaarbank 7 uur op het kan toor. Brandstoffencommissie 78 uur. Bibliotheek van 7.308.30 uur. N.B. Besturen van Vak- en Onderafdee- linge.i. moeten zich voor het vastleggen van hun vergaderingen in verbinding stellen met de concierge, zulks om teleur - te voorkomen. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelieden vanaf 17 jaar iederen 3en Maandag van de maand, 's avonds om 8.30 uur, in de Presidents kamer van het Gezellenhuis. Heden Zaterdag van 89 uur bibliotheek. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 uur en van 8 uur tot 10.15, verplichte bijeenkomst van 8.15 tot 9.45. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. Van 1 tot 2 uur Bibliotheek. 8.30 uur Prijsbiljarten, met als hoofdprijs een polshorloge. Op veelvuldig verzoek. Ook is er gelegenheid om te Dammen en noodigingen voor verj aarsparit ij en niet kan afwerken. Laatst kreeg zij nog- een uitnoodiging van de 13-jarige Eileen Stadler uit Akron in Ohio en eenige uit New Orleans en Phi ladelphia, maar voor allen wordt beleefd doch beslist bedankt. Verzoeken om foto's van zieke kinderen, worden altijd het eerst behandeld, doch alle briefschrijvers kunnen er zeker van zijn, dat ze direct antwoord krijgen. Veel kinderen sturen in hun brieven ge kleurde teekeningen, zoowel vervaardigd met kleurpotlood als waterverf en ook de cadeautjes die de kleine Shirley ontvangt, zijn niet te tellen. Wat de cadeautjes echter aangaat, deze worden, met uitzondering van die, welke Shirley erg graag wil houden, naar zieken- wees- en armenhuizen gezonden, daar Mrs. Temple anders, alleen om ze op te bergen, reeds eenige pakhuizen zou moeten huren. te Schaken; nieuwe leden kunnen zich hiervoor opgeven. 8.45 uur Korte bijeenkomst voor allen, die deelnemen aan den Boekhoudcursus; kosten 3.—. Beurtrooster: Zondag: H. Klein en J. de Groot. Maandag: A. Friezema en C. Otten. Dinsdag: Alle commissarissen present. Donderdag: N. Breedeveld en Fr. v. Hal Zaterdag: C. v. d. Meel en A. Uphoff. Maandag Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. Dinsdag 8.45 uur Verplichte Maandver gadering Afd. Gezellen. Na de Maandvergadering spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses. Tevens afrekenen Zelateurs Kemper- manfonds. Woensdag 8.15 uur Liedertafel „Sebas tian Schaeffer". Allen op tijd present. 8.30 uur Repetitie Tooneelcub „Adolf Kolping." Donderdag. Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Verplichte Maandvergadering Afd. Gehriwden. Na de inleiding door den Eerw. Vice- Praeses wedstrijden in het Kruisjassen enz. enz. 9.15 uur Commissarissen vergadering afd. Gezellen. Vrijdag 8.15 uur: Muziekgezelschap „Frans Schweitzer". Allen op tijd aanwezig. Zaterdag Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.30 uur Kegelclub de Poedelaar*. Iederen Zondag van 1 tot 2 uur en iedere Zaterdag van 89 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor Wen en dona- tei rs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Donderdag 21 November 8.45 uur Recollectie-oefening Retraiteclub „St. Clemens Maria Hof bouwer". Deze avond dus vrijhouden. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag 8.00 uur aantreden Willebror- dusban. 5.00 Missieclub. Zondag 3.30 uur Adspirantenbijeenkomst. Maandag: 7.00 uur Don Boscoban. 8.00 uur Tarcisiusban. Dinsdag: 7.30 uur Adspirantenban. 8.30 uur Viviaanban. 7.30 uur Sloydban. 8.30 uur Godfriedgroep. Woensdag 8.30 uur Aloysiusban. Donderdag: 7.00 uur Lodewijkban. 7.00 uur Franciscusban. 8.30 uur Willibrordusban. Vrijdag 7,30 uur Corn. Musiusban. Zaterdag: 7.00 uur K. J. C. Mis; Parochie St. Pe trus. 5.006.30 uur Huisvlijtclub. 6.307 uur afrekenen Penningmeester. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden op de adspiranten bijeenkomst Kruisvaar ders maakt propaganda. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. Zaterdag 7 uur Bibliotheek. Zondag 4 uur Ontspanning. 4.15 uur Aspirantenban. Maandag 7 uur Antonius, Franciscus, Hu- bertus en Arnoldusban. Woensdag 7 uur Postzegelclub. 7 uur Zaagclub. 7.30 uur Trommelen. 8 uur Missieclub. Donderdag 7 uur Martinus- en Servatius- ban. Zaterdag 2.30 uur Arnoldusban en het Vendel van St. Jan. 7 uur Bibliotheek. K. J. C.-AFDEELING ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag 9 uur Morgengebed waarna de H. Mis. Ontbijt. 5 uur* Tooneelrepetitie voor alle groepen 5.30 uur Bibliotheek. 6 uur Lof waarna ontspanning. Maandag 6.30 uur Sloydclub L 8 uur Handteekenen. 9 uur Ontwikkelingsclub. Dinsdag 7.30 uur Zaagclub A. Woensdag 6.30 uur zangclub. 7.30 uur Lof. Donderdag 5.30 uur Adspirantenban I. 7.30 uur Zaagclub B. Vrijdag 6.30 uur Sloydclub II. 8 uur Aspirantenban n. Zaterdag 2 uur vakteekenen. Zaterdag 8 uur ontspanning oudste afd. ZITA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijccnkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8.00 10.20 uur. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL." Zaterdag 2.30 en 4 uur Muloclub. 7.158.30 uur cadettenclub. 8.3010 uur contributiebetalen. 8.30 uur Rep. van ,,'t Kwezelke.** 9 uur rep. „Die musikalische Familie." 9.30 uur rep. „Miserere-dans". Zondag: Onder de H. Mis van 7.30 uur Alg. H. Communie van alle Sportleden in de Hartebrugskerk. 1 uur moeten alle sportleden in de Stadsgehoorzaal a nwezig zijn. Maandag Geen H. Mis maar Woensdag om 7 uur. 7.30 uur Volkszang en handwerken. 8.009.30 uur missie handwerken, cha- ritatiefnaaien, huisvlijt en naaien. 7.00 uua Reidansen I en Rep. „Hoor even 7.30 uur Rep. „O, Vooruit, o vooruit". 8 uur Lintendans. 8.30 uur reidansen II. 8.30 uur Verloofdenclub. Dinsdag: Willen alle leden, die mee werken aan de uitvoering in „Endegeest" er voor zorgen, daar om 7 uur aanwezig te zijn. Er is gelegenheid om je fiets ta stallen. Dinsdag 7—9 uur vrije clubs in handwer ken en naaien. De andere club$ vervallen. Woensdag: 23 uur kruiskinderen. In het Clubhuis. 56 uur gym. kleuters in de zaal van de Ursulasteeg. 7.30 uur rep. „Potpourri". 7 uur dadenclub jongeren. 9 uur dadenclub ouderen. 8.009.30 uur reidansen I en II, naaien en charitatiefnaaien. Donderdag: 56 uur gym. kleuters in de Heerensingelschool. 7.00 uur Inkleedingscursus. 7 uur Rep. „Pruimenboom". 8.1510 uur naaicursus op de Vakschool. 8.309.30 uur turnclub „Actief" dames- afdeeling I. 8.3010.00 uur Apologetische cursus door den WelEerw. Heer B. Dorbeck. 8.3010 uur vioolclub. Vrijdag 7.15—8.15 uur turnclub „Actief" afd. meisjes. 8.309.30 uur „Actief" afd. dames II. 8.009.30 uur tooneelclub. 7.30 uur Rep. „Soldaten". Jl WOORDEN. Wie is toch die „komische alte" grootmoeder? Dat ben ik, toen ik zoo oud was, als j(j nu. (Lust. Bltr) De wenschdroom van den vliegtuigfa brikant.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7