HET BEGROOTINGS-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER 27ste Jaargang ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 No. 8263 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.6Q per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen- worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. l =a Gebeden voor den vrede Tengevolge van het dringend verzoek van Z. H. den Paus om algemeen en aan houdend gebed voor den vrede, schrijven Wij voor: dat gedurende het jaar 1935 onder alle namiddagoefeningen als Vespers, Lof, Con gregatie, enz. 1. onmiddellijk na de gewone Magnifi- eat-antiphoon zal worden gezongen de an- tiphoon „Da pacem Domine", met bijbe- hoorend vers „Fiat pax in virtute Tua, Et abundantia in turribus Tuis", en de oratie „Deus a quo sancta desideria", uit de Missa votiva pro Pace cfr. Cantuale p. 267; Vesperale Romanum p. 146*; 2. driemaal het Weesgegroet zal worden gebeden, met de aanroepingen: H. Maria, Hulp der Christenen, bid voor ons; Ko ningin van den Vrede, bid voor ons. Ons van harte aansluitend bij den op roep van Z.H. vermanen Wij onze Pries ters, religeuzen en geloovigen, zich op bij zondere wijze bij die gebedsactie aan te sluiten. H. J. M. TASKIN, Kapittel-Vikaris. Haarlem, 9 November 1935. V De Juiste waardeering. In onzen tijd denken vele menschen meer na over de dingen van den dag, dan zij dat plegen te doen in 'n tijd, waarin 't hun, stoffelijk, beter gaat. Dat is een licht zijde van dezen tijd. Zoo b.v. wij wezen er onlangs op worden nu de uitgaven voor feestèn e.d. niet meer zoo vanzelf gedaan, ook al heeft men er het geld voor, ook al kan men het er voor benoodigde geld missen. Hier dringen zich beginselen naar voren die altijd, in alle omstandigheden, als basis moeten strekken voor ons handelen,, maar waaraan, zooals gezegd, door velen nu meer wordt gedacht. Wij willen hier nog 'ns ngder beschou wen die beginselen, welke betreffen het „feesten", het uitgaan in het algemeen, onze ontspanningen. Daarom komen wij hierop even terug, omdat bij het doorbladeren van de dezer dagen verschenen aflevering onzer katho- lieze encyclopedie een zoo uitstekende, korte en bondige samenvatting van die be ginselen aantroffen. Onze Nederlandsche katholieke encyclopedie die staat op hoog wetenschappelijk peil en waarvan nu het achtste deel is verschenen is een buitengewoon kostbaar bezit! Hier volgt wat wij in de laatste afleve ring van deze encyclopedie vonden on der. den wel wat vreemden titel „Ge zellig leven". „Zin en waarde van het gezellig verkeer is allereerst daarin gelegen, dat de men- schelijke geest na inspannend en arbeid juist door afleiding en vermaak zijn span kracht moet hernemen en de lust en op gewektheid tot hernieuwden arbeid moet hervinden. Daarbij is het gezellig verkeer een oefenschool voor velerlei deugd, vor ming van geest en hart. Het is daarom al lerminst in strijd met den Christelijken levensernst ook aan het gezellig verkeer een bescheiden plaats in het leven in te ruimen. Alleen moet het geen hoofdzaak zijn, maar een ondergeschikte bijzaak; het moet de toewijding aan hoogere levens doeleinden niet hinderen, maar ze dienen en moet in alles passend zijn, met de ver mijding van alles wat oneerbaar is of de liefde krenkt, zonder lichtzinnigheid of uit gelatenheid, zonder veinzerij of coquette- rie; het moet het stempel dragen van Christelijken eenvoud en zedigheid, en wel geregeld zijn naar de omstandigheid, per soon plaats en tijd. Zoo opgevat is de ge zelligheid, de zin voor humor, voor pas sende scherts, voor onderhoudende en geestige conversatie en voor opgewekt spel een deugd. Een matig gebruik van som mige genotmiddelen, als koffie, thee, tabak en ook wel alcoholische dranken, kan die nen om de gezelligheid te verhoogen en is derhalve binnen heel bepaalde grenzen niet te veroordeelen. Als veelal drankge bruik en drankmisbruik de plaats der echte gezelligheid inneemt, is dat natuur lijk onder alle opzichten ten zeerste af te keuren. De huiselijke gezelligheid en die in het verkeer tusschen de afzonderlijke families staat in ethische en cultureele waarde ver boven' die in publieke of half-publieke- ge legenheden. Men dient daarmede ook bij organisatie van het vereen igingslev en ernstig rekening te houden. Toch kunnen ook de publieke gelegenheden niet geheel gemist worden, vooral niet zoolang, gelijk voor de lagere standen niet zelden het ge val is, de condities voor echte huiselijke ge zelligheid al te zeer ontbreken. Echter moet *èr over gewaakt worden, dat ze niet ont aarden, en er mag geen vrjjheid gelaten worden, om op allerlei wijzen de genot-, spel- en sensatiezucht van het volk te prik kelen. Ook de publieke overheid heeft hier een ernstige taak te vervullen". Wij nemen dit citaat gaarne over uit de Katholieke encyclopedie, óók om onzen lezers, die deze encyclopedie niet kennen, een indruk te geven van het veelzijdig katholiek karakter van dit wétenschappe- lijk.werk, waardoor het is een bron, om te leeren de juiste waardeering van vele zaken. V De Katholieke jeugdbeweging Enkele woorden over een goede en groo- te zaak. Morgenavond om 8.30 uur in de Stads gehoorzaal te Leiden, geeft de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal een sportuitvoering. Wij maken van dit gebeuren op deze plaats melding, omdat wij de belangstel ling, de' sympathie van Katholiek Leiden voor de Katholieke Jeugdbeweging in al haar vormen van het hoogste belang ach ten. Vast staan twee dingen. Ten eerste: de Katholieke Jeugdbewe ging onder leiding van het Kerkelijk Gezag is vóóral in dezen tijd noodza kelijk. Vervolgens: de Katholieke .Jeugdbewe ging kan niet groot en krachtig worden, zijn en blijven, zonder de daadwerke- lljke belangstelling van de oude ren. Hieruit kan ieder Katholiek concludeeren, wat zyn plicht is -zyn plicht in den staat en stand, waarin hij js geplaatst! DE „NAVOLGING". Op een katholieke-onderwijzers-dag te Alkmaar heeft mr. Marchant een rede ge houden. Hij deelde daar mede, dat hij, toen hij minister was geworden en daardoor „maar" één werkking had, meer tijd had voor de stldie van het katholicisme, en hij zeide: Ik las toen de Imitatio, die ieder moet lezen, die neiging heeft zich ge wichtig te voelen en die in het pu blieke leven voor zich zelf werkt; de Imitatio leert voor anderen te wer ken. Deze waardeering voor de „Imitatio", de „Navolging", het bekende boekske van Thomas van Kempen, is leerzaam voor ve len, die het niet kennen; Mr. Teulings over het financieel beleid der regeering Op den tweeden dag van het begroo- tingsdebat is mr. Teulings (R.-K. St.) opgetreden als financieel woordvoerder van de katholieke fractie. De devaluatie. Spr. ontleedde de financïeele politiek van het kabinet. Spr. kantte zich tegen het spreekverbod, dat de Regeering zou willen opleggen aan allen, die uit eerlijke overtuiging voorstanders van devaluatie zijn Dr. Colijn, aldus mr. Teulings, heeft het voorgesteld, als zou zwijgen over dit pro bleem vaderlandsche plicht zijn. Maar gaat het, nu de politiek van de tegenstanders van devaluatie wordt doorgedreven, zoo goed? Men voorspelt kwade gevolgen van devaluatie. Maar wat ziet men nü, zónder devaluatie, om zich heen? Prijsstijgingen, belastingverhoogingen, loons- en salaris verlagingen, stijging van de werkloos heidscijfers, intering van alle reserves, in eenstorting van bedrijven, ondermijning van alle Overheidsbudgetten, enz. enz. Die verschijnselen maken, dat de eerlijke voor standers van devaluatie het juist een va- derlandschen plicht achten, niet te zwij gen. Tegen de pogingen, om hun den mond te snoeren, richtte zich dan ook het pro test van den katholieken afgevaardigde. Erkennend, dat het Parlement niet de aan gewezen instL-tie is voor een beslissing op dit punt, maar betreurend, dat de beurs (die verzamelplaats voor zeer bedrevenen in geldeconomie, die wel eens „een gokje op den gulden" willen wagen) de vrijheid van spreken van gewetensvolle politici en economen met haar onmiddellijke neigin gen tot onrust aan banden legt, sprak mr. Teulings het opnieuw uit, dat die onrust latent aanwezig blijft, zoolang niet, hoe dan ook, we:r een rer labili. '^-basis ge schapen is voor het bedrijfsleven. Zijn wij op den goeden weg? zoo luid de spr.'s dringende vraag. Want als die vraag ontkennend zou moeten worden be antwoord, dan zou de „grimmige volhar ding", door dr. Colijn aanbevolen, ons en kel leiden naar een verkeerd eindstation. In het financieel beleid der regeering heeft mr. Teulings niet weinig zwakke plekken aangewezen. Het geraamde tekort van het Werkloosheidssubsidiefonds ad 14 millioen steunt op de werkloosheidscijfers van 1935, die in 1936 wel eens hooger zou den kunnen zijn. Ook de cijfers van het Landbouwcrisisfonds dienen sceptisch te worden bezien. Wat de bijzondere maat regelen ten behoeve van 's Lands defensie kosten gaan, is zelfs nog niet bekend. Hoe men tot 20 millioen bezuiniging op de Spoorwegen komen moet, is eveneens nog een raadsel". De raming van de middelen, vooral van de omzetbelasting moet óók al sceptisch worden bezien in verband met den nog steeds voortgaande economischen neergang. De perspectief-bezuinigingen zijn ten slotte slechts verschuivingen. En voor steun aan de zeescheepvaart zal zeker nog wel meer noodig zijn dan de uitgetrokken 8 millioen. Tegen belastingverhooging. Ook de Katholieke afgevaardigde heeft zich tegen de nieuwe belastingverhoogingen verklaard. Niet slechts had hij bezwaar te gen de koppeling van dit verhoogingen aan het Werkloosheidssubsidiefonds. Hij acht te het beter, ze geheel achterwege te laten en desnoods het tekort niet volkomen te dekken of alsnog naar andere dekkings middelen te zoeken. Aanpassingsrede. De rede van dr. Bierema (Vrijheids bond) was opnieuw een aanpar^irgsrede. Belastingverhooging acht hij zóó uit den booze, dat ook hij liever het tekort op de tóch niet geheel en dan nog alleen op papier! sluitende begrooting wat groo- ter laat dan nieuwe lasten te leggen op 't volk en 't bedrijfsleven. Het tekort is dan tegelijk een „mene tekel" voor de Re geering, dat zij aan verdere bezuingingen niet ontkomen kan. Die bezuiniging, al dus dr. Bierema, behoeft allerminst in af braak te ontaarden. Zij kan zelfs met ver betering gepaard gaan, als slechts de Over heid bepa'Me functies ov laat aan de nu eenmaal goedkooper werkende maatschap pij- Dat dr Bierema in .zijn hart devaluist is, bleek weer uit zijn vergelijking van de goudlanden met de niet-goudlanden. De eerste staan er beter voor dan de laat ste, omdat de laatste er maar niet in sla gen, tot de vereischte aanpassing aan een lager peil te geraken. Hier te lande zijn daarvan de beschutte bedrijven een be langrijke oorzaak, terwijl ook de te bureau cratische overheidsbemoeiing met de agra rische productie tot een oneconomische bedrijfsvoering leidt. De drukpersvrijheid ziet de president der liberale fractie liever niet door preven tieve maatregelen, zooals blijkbaar in het voornemen liggen, ingeperkt. Laat men de vrijheid handhaven, maar veel strenger zijn in de repressie van uitwassen. De heer Schouten (A.-R.) kwam in zijn meening vrijwel met die Van dr. Bie rema overeen. Ook hij wees op de dure noodzaak van de uiterste versobering, ook hij betreurde de nieuwe belastingverhoo ging, daarbij vragende, of de verzwaring van de omzetbelasting niet tegelijk met de verlaging van den gedistilleerd-accijns kon worden teruggenomen. Ook hij achtte een snel ter handnemen van de reorganisatie der crisisdiensten gewenscht. Ook hij be streed het Plan van den Arbeid der S. D. A. P. Al waardeerde hij, dat blijkens de toelichting op dat plan de S. D. A. P. niet meer diametraal tegenover de Regeering staat, doch slechts een gradueel verschil ter zake van den omvang van industriali satie, openbare werken en leeningsmoge- lijkheden overblijft, met het plan zelf, dat op te optimistische berekeningen en ver wachtingen steunt, kon de leider der anti- revolutionnaire fractie zich niet vereeni gen. De rede van mr. J o e k e s (V. D.) liep wat het economische betreft, goeddeels parallel met de redevoeringen der heeren Schouten en Bierema. De vrijzinnig-demo craten, kunnen met de aangekondigde maatregelen ter zake van 's lands defensie acoord gaan. Men moet alleen goed in het oog houden, aldus mr. Joekes, dat Neder land nooit, noch in Europa noch in Indië, zijn verdediging geheel alleen zal kunnen bewerkstelligen. Voorts hebben dezen middag nog het woord gevoerd de plattelander Ver voorn, de christen-democraat van Houten, de re- volutionnair-socialist Sneevliet en de so ciaal-democraat J. Ter Laan. Bij den aanvang der vergadering is z. h. st. een voorstel aangenomen om voortaan ook bij de onderdeelen der begrooting den spreektijd te rantsoeneeren per ^ractie. BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Italianen hebben gisteren ook Gora- lie aan het Ogaden front bezet. Tegenstand werd weinig ontmoet (2de blad). Een proclamatie van Seldte over de ont binding van de Stahlhelm (2de blad). Kingsford Smith nog altijd zoek (Lucht vaart, 2de blad). BINNENLAND. De loonen in de sigaren-industrie (1ste blad). Maximumprijs voor margarine (1ste blad). Bedrijfsraad in het Stucadoorsbedrijf (lste blad). Behandeling van de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer (lste blad). te behooren de ondernemingen of gedeel ten van ondernemingen, die zich belasten met het uitvoeren van stukadoorswerk. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van. den bedrijfsraad zal 8 bedragen UIT DE SIGARENINDUSTRIE Besprekingen over de afsluiting van een coïectieve arbeidsovereenkomst. Twee werknemersorganisaties niet tot bespreking bereid Gisteren zijn partijen, betrokken bij de arbitrale uitspraak in de sigarenindustrie, tezamen gekomen om met de drie andere werkliedénorganisaties van gedachten te wisselen over de mogelijkheid om tot de afsluiting van een collectieve arbeidsover eenkomst te komen, waarin de uitspraak zal worden-verwerkt. Nadat de Ned. Bond en de Federatie verklaard hadden niet tot bespreking be reid te zijn wanneer niet eerst de arbitra le uitspraak ter zijde werd gelegd, aan welk verzoek de werkgevers niet konden voldoen, werd de vergadering geschorst. De bespreking werd daarna voortgezet met den R.K. en den Chr. Bond, waarbij van patroonszijde verschillende concessies werden gedaan, om alsnog een landelijk conflict te kunnen voorkomen. De nieuwe loonvoorstellen zullen aan het congres van den R.K. Bond, dat 16 No vember a.s. te Nijmegen zal worden ge houden, worden voorgelegd. De vergadering, die om 10 uur 's mor gens was aangevangen, werd om 10 uur 's avonds gesloten. NEDERLAND EN IERLAND. De Valera heeft een onderhoud met Ir. F. Guljé. Men seint uit Dublin d.d. 8 November aan de „Msb.": Minister-president De Valera ontving heden in audiëntie den heer ir. F. Guljé, voorzitter van de R. K. Werkgevei'sver- eeniging. De Iersche minister-president deelde in het langdurig onderhoud o.m. mede, het bezoek zeer op prijs te stellen. Verder wees hij erop, dat Ierland zich gaarne oriënteert op de kleinere Staten en dat de regeering niets liever wenschte, dan een levendig, innig, zakelijk en gees telijk contact met Nederland. DE KRUISVAART ROEPT: „APOLÉOHAL" De kaartverkoop voor het door 800 jon gens in de Apollohal te Amsterdam op Zondagmiddag en Zondagavond 24 No- j vmber a.s. te spelen St. Michielsspel is in j vollen gang. In alle districten van ons bis dom zijn depots voor kaartverkoop opge richt. We herinneren er aan, dat de Ned>. Spoor wegen 50 pet. reductie geven. Een ieder wordt aangeraden zich tijdig van kaarten te voorzien. Herhaling van het spel is uit gesloten. BrDRIJFSRAAD VOOR HET STUCADOORSBEDRIJF Bij Kon. Besluit van 26 October is een bedrijfsraad voor het stukadoorsbedrijf in gesteld. Tot het stukadoorsbedrijf worden geacht MARGARINE-PRIJZEN Minimumprijs voor afnemers in het binnenland De Minister van Landbouw en Vissche- rij heeft vastgesteld als minimumprijs van margarine ten aanzien van afnemers in het binnenland: a. voor margarine A een bedrag van 94 cent per K.G. hetzij afgehaald aan fa briek of pakhuis, hetzij franco huis of ma gazijn; b. voor margai-ine B, andere dan Ritueele onvermengde margarine en plantaardige onvennengde margarine, een bedrag van 85 3/4 cent per K.G., hetzij afgehaald aan fabriek of pakhuis, hetzij franco huis of magazijn; c. voor margarine B (ritueele ónvei-meng- de margarine) een bedrag van 1.16 per K.G. hetzij afgehaald aan fabriek of pak huis, hetzij franco huis of magazijn; d. voor margarine B (plantaardige on vermengde margarine) een bedrag van 96 cent per K.G., hetzij afgehaald aan fabriek of pakhuis, hetzij franco huis of magazijn, met dien verstande, dat de minimum prijs niet geldt ten aanzien van die mar garine, waarvan ten genoegen van de Stichting Nederlandsche Zuivelcentrale, gevestigd te 's Gravenhage, wordt aange toond, dat zij geëxporteerd wordt of ge leverd wordt ter proviandeering van schepen, welke aan uitklaring onderwor pen zijn. Dit besluit treedt 9 November in wer king.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1