WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 FRANS VAN DER STEEN t In Nijmegen is gisteren overleden Fran- ciscus van der Steen, Luitenant Kolonel der Miltaire Administratie b.d. in den ouderdom van 70 jaren, die op Vrijdag 8 November aldaar zal worden begraven op de Heilige Landstichting. Wijlen Fr. van der Steen was voor ruim 25 jaren een bekende figuur in het R. K. openbaar leven te dezer stede. Bij al de vergaderingen van R. K. organisaties was hij zoo veel mogelijk tegenwoordig en waar noodig verleende hij gaarne persoonlijk steun voor propaganda enz. Om meer onze beginselen naar buiten te dragen, nam hij het initiatief voor opvoering van oratoria, houden van lezingen enz. Met wijlen Mr. Ledeboer en een ander nog levende Leide- naar organiseerde hij 't St. Elisabeth-orato- xium, waar de Duitsche kunstenaar Markwitz de beeldengroepen voor mas keerde en nu wijlen de heer Spendel de koren dirigeerde. Deze uitvoeringen trokken vele dagen lang volle zalen en waren honderden an dersdenkenden zeer dankbaar, dat zij dit hadden kunnen medemaken. Verder was hij een van de vurigste pro pagandisten bij de verkiezingen, die toen dn Leiden van zeer groot belang waren- om- dat de politieke partijen hier in getal sterkte ongeveer tegen elkaar opwogen en er daarom steeds een felle strijd werd ge streden, die zich in tallooze vergaderingen, debatavonden enz. demonstreerde. Qveral waar voor de R. K. beginselen moest wor den gevochten was Frans van de partij en 'bij een overwinning was hij ook een der uitbundigste om zijn vreugde te uiten. Ik iben daarom zeker overtuigd, dat de oudere R. K. dit stukje met belangstelling zullen lezen .en verzoek hen zich een oogenblik hun ouden vriend te herinneren en voor zijn zielerust een Onze Vader te bidden. J. C. DE VOORBIJE LUSTRUMFEESTEN. Slotvergadering van de buurtcommissies. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" had gisteravond onder voorzitter schap van den heer W. van der Laan een siot-bijeenkomst plaats van de gezamenlij ke buurtcommissies die zich ter gelegen heid van de JuniJuli j.l. gehouden lus- strumfeesten van het Leidsche Studenten corps hadden gevormd. Namens de lus trumcommissie waren aanwezig de heeren M. Hudig, praeses, en H. N. Dutilh, quaes tor. Jn zijn openingswoord bracht de heer van der Laan de zoo goed geslaagde versierin gen in de verschillende deelen der stad in herinnering. Dat dit resultaat is "kunnen worden bereikt, is voor een groot gedeel te te danken aan.de medewerking van vele zij-ien ondervonden, en in de eerste plaats van ien burgemeester en den gemeente raad, van V.V.V., van den middenstand en van het Leidsche Univensiteitsfonds, van Gemeentewerken, Plansoenendiehst, Licht fabrieken enz. Spr. huldigde hierna de buurtcommis sies voor hunne vele bemoeiingen en ver zocht de aanwezigen den dank over te brengen aan de overige leden der commis sies. In zijn kwaliteit van voorzitter van de 3 Octobervereeniging wekte spr. de buurtcommissie op mede te willen werken aan een versiering der stad in 1936, wan neer net 50-jarig bestaan der 3 Octoberver eeniging lusterrijk zal worden gevierd. La ten de buurtcommissies bijeen blijven en de versieringen waarover zij mochten be schikken, tot het volgend jaar bewaren. Ook wekte spr. op om ertoe mede te wer ken, dat de stad op 3 October steeds ver sierd wordt en vooral dat er veel meer ge vlagd wordt. Ook dit jaar was spr. weer in Alkmaar, waar op dit gebied, ook door het gemeentebestuur veel meer wordt ge daan. In Alkmaar behoeft men voor de 8 Octoberviering ook geen belasting te be talen, terwijl de 3 Octobervereeniging het afgeloopen jaar 1800 aan belasting had te betalen. De electrische stroom wordt te Alkmaar voor de vereeniging gratis be schikbaar gesteld. De praeses van de Lustrum-Commissie, de heer Hudig sprak hierna woorden van grooten dank tot de buurtcommissies en verzocht dezen dank te willen overbren gen aan de geheele burgerij. Het was 25 jaar geleden, dat er een maskerade te Lei den was gehouden en men was benieuwd te zien hoe de Leidsche burgerij, nu er weer een maskerade zou worden gegeven, daarop zou reageeren. Het afgeloopen lustrum heeft bewezen, dat de band tusschen het Leidsch Studen tencorps en de burgerij nog onverzwakt geleven is; hetgeen tot stand is gebracht, heeft de verwachtingen verre overtroffen. Spr. huldigde daarna de leiden van het Centraalcomité, in het bijzonder den heer W. van der Laan, voorzitter, en den heer P A. van der Heide, secretaris, van het Central-comité; spr. overhandigde hierna aan de leden van dit comité het herden kingsbordje van de Lustrumviering 1935. Bij de opening van de lustrumviering heeft de voorzitter van de reünie-commis sie gezegd, dat er in ons land maar één Universiteitsstad is, en dat is Leiden. Spr. is het daar geheel mee eens en spr. hoopt, dat de band, die tusschen de burgerij en de studenten bestaat, ook in de toekomst onverzwakt tot stand zal blijven. De heer Dutilh (adres Breestraat 41) ver zocht voor het archief toezending van zoo veel mogelijk foto's, de versieringen be treffende Verscheidene vragen in hoofdzaak de aanstaande 3 Octoberviering betreffende ■werden gesteld en beantwoord. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 432. J. van der Stok, Leiden, Oude Rijn 10. Handel in glas, por selein, aardewerk enz. Vest. fil.: Leiden, Mare 104. 4322. Naamlooze Vennootschap Nederland- sche Krachtvoederfabriek Muskator. Oude Wetering A 186. Oph. fil.: Leiden. Turf markt 2. „Het Muskatorhuis". EGYPTISCHE EN BABYLONISCHE WISKUNDE. Voordracht van dr. Dijksterljuis. Dr. E. J. Dijksterhuis uit Oisterwijk heeft gisteravond in het Kamerlingh Onnes La boratorium alhier de tweede lezing van wege het Nederlandsch Natuurweten schappelijk Museum gehouden en wel over „Egyptische en Babylonische Wiskunde". De studie van de beide oudste phasen van de ontwikkeling der wiskunde behoort tot "de jongste onderwerpen, waarmee de geschiedenis van het vak zich bezig houdt, aldus spr. De bronnen zijn nog slechts se dert betrekkelijk korten tijd algemeen toe gankelijk gemaakt en met voldoende exactheid bestudeerd; vooral op het ge bied der Babylonische wiskunde heeft nog dit jaar de eene verrassing de andere op gevolgd. Deze omstandigheid verleent aan het onderwerp de sterke bekoring der nieuwheid; zij maant echter tevens tot voorzichtigheid aan bij de beoordeeling van de plaats, die de beide praehelleensche wis- kunden in de historie innemen en van den invloed, dien zij op de Grieksche mathesis in geboorte en groei hebben kunnen uit oefenen. Het is geraden, ze voorloopig nog als geïsoleerde gebieden te bestudeer en. Na aldus de wijze van behandeling van zijn onderwerp te hebben bepaald en na te hebben uiteengezet, waarom men, on danks den zeer langen duur van de be schavingsperioden, waaruit zij voortkomen, het recht heeft, zoowel' over de Egyptische als over de Babylonische wiskunde als een geheel'te spreken, gaf spr. eerst een over zicht van de getalssystemen, waarvan zich de wiskundigen van elk der beide volkeren bedienden en van de cijferschriften, waar van zij voor de symbolische weergave van de getallen gebruik maakten. - Het blijkt dat hierbij groote contrasten optreden: tegenover het decimale stelsel der Egyptenaren met een bundel-cijfer schrift staat in Babyion een systeem met zestig als hoofd- en tien als nevenbasis en een positie-cijferstelsel; de positiewaarde der verschillende symbolen ligt daarbij echter, tengevolge van het ontbreken van het symbool nul, slechts relatief vast, wat moeilijkheden in het rekenen veroorzaakt. Een even sterk contrast is op, te merken-bij de beide breukenstelsels. Bij de Egyptena ren heerscht het stambreukpostulaat: slechts stambreuken kunnen symbolisch worden weergegeven en alle algemeene breuken moeten tot sommen van stam breuken worden herleid; de Babyloniërs daarentegen nemen de breuken, voor zoo ver mogelijk, op in het systeem der ge heele getallen en geven ze, evenals deze, in positieschrijfwijze weer. Door het ontbre ken van de nul en het decimaalteeken be staat hierbij echter dezelfde onbepaaldheid als bij het schrijven van geheele getallen. Het denkbeeld van positie-notatie van breu ken vindt bij hen overigens een nog ruimer veld van toepassing dan het in ons tegen woordige decimale stelsel geniet; dit is een gevolg van het voorkomen van den priem- factor drie in de hoofdbasis van het getal- lensysteem. Spr. behandelde vervolgens de hoofdzaken van de rekentechniek der beide wiskunden, besprak de dyadisch-additieve karakter van het Egyptische rekenen en de monstreerde het veelvuldig gebruik van tafels in het Babylonische. Daarbij wees spr. op den ontzaglijken omvang van het getal- lengebied dat de Babylonische rekenaars gebruikten en waarin bijv. breuken met den noemer 60-23 voorkomen. Aan de hand van lichtbeelden werd hierna de volledige op lossing van enkele vraagstukken nagegaan. Tot slot van zijn rede gaf spr. een karak teristiek van de beide prae-helleensche wis kunden, waarvoor, naar hij nader betoogde, de meegedeelde voorbeelden als karakteris tiek moesten worden beschouwd. Hij kon zich voorstellen, dat daaraan twijfel was ge rezen, zoowel van de zijde van hen, die in het bestaan van een geheime wetenschap der Aegyptische priesters gelooven als bij hen, die uit de gangbare handboeken over geschiedenis der wiskunde de overtuiging van het overheerscherid practisch karak ter der oude wiskunden mochten hebben geput. Van dit practisch karakter gelooft spr. in het geval der Aegyptische wiskun de weinig, in dat der Babylonische niets. De band met de werkelijkheid, dien de for muleering der opgaven voorspiegelt, is even fictief als in de ingekleede vraagstuk ken van het huidige elementaire wiskunde onderwijs. De meest karakteristieke trek der Baby lonische wiskunde is wel haar sterk alge braïsch karakter. Dit wordt bevorderd door het voorkomen van ideographische teekens in het van de Sumeriers overgenomen spij kerschrift. Het ideographisch karakter der mathhematische teksten gaat soms zoo ver, dat men ze beter dan in woorden onmid dellijk in de taal der moderne symbolische algebra kan overzetten. Spr. eindigde met de aandacht der toe hoorders te vestigen op het bewonderens waardige werk, dat de ontcijferaars en in terpreten der papyri en spijkerschriftta bletten moeten hebben verricht, om ons zoo volledige inlichtingen over de beide prae-helleensche wiskunden te verschaf fen en wees daarbij in het bijzonder op de verdiensten, die zich prof. Neugebauer te Kopenhagen voor de verdieping van onze kennis van deze gebieden heeft verworven. R. K. Esperanto Club. De leden worden er op attent gemaakt, dat de Conversatie-avond, hedenavond niet zal plaats hebben, maar morgen Don derdagavond, dit wegens den K.R.O.-avond in de Stadsgehoorzaal. Allen worden Don derdagavond verwacht, daar er belang rijke mededeelingen zullen worden ge daan. Voor het examen van apothekers-assis tent is te Amsterdam geslaagd mej. E. M. C. van Buuren. Bij de politie is weer aangifte gedaan van diefstal van een rijwielbelastingmerk. EEN SPORTPRAATJE. Vrijdag is d e dag. Waarom, zult U vra gen. Niet omdat het vischdag is ook niet omdat het gauw Zaterdag is, maar Vrijdag heb ik clubavond van „Actief". 's Morgens, zoo gauw ik uit de veeren ben en mijn dag (zooals ik altijd doe) eens naga vind ik 't zalig 's avonds 'n uur te turnen en de laatste weken zit er spanning in onze club want 10 November is ons eerste optreden in de Stadsgehoor zaal. 's Avonds om acht uur sta ik kant en klaar in sportuniform en mijn gymschoe nen bungelend aan mijn fiets roets ik door de HaarlemmerstraatSteenstraat naar de H.B.S., onze gym. zaal. Het is een leuke gezellige club. Werken op 'n reuze manier. We hebben ongeveer 20 dames en toch zouden we het erg leuk vinden, als we er nog enkelen bij hadden. Komt U eens kijken? De club „Actief" bestaat uit de volgende afdeelingen: kleuters van 612 jaar, die op Woensdag van 56 uur les hebben in de gym. zaal van de Ursulasteeg en op Don derdag van 56 uur in de gym. zaal van de Heerensingelschool; meisjes van 1216 jaar, die op Vrijdag van 7.158.15 uur les hebben in de gym. zaal van de Ursulasteeg; dames van 16 jaar en ouder op Donder dag van 8.309.30 in de zaal van de Ursula steeg en op Vrijdag van 8.309.30 uur in de gym. zaal van de R.K.H.B.S. Heusch we hebben échte gezellige clubs ende contributie is niet zóó duur. Komt U eens een avond kennis maken? Of misschien heeft U idee om 10 November, 's avonds in de Stadsgehoorzaal te komen. Kaarten zijn verkrijgbaar: Hooigracht 31. Telefoon 30 49. 'n Sportlid, Damesafdeeling II „Actief" Door de politie is .voor de tweede maal aangehouden de Duitsche dienstbode L. N., die hier zonder middelen van bestaan werd aangetroffen en opnieuw over de grens ge leid zal worden. Door de politie alhier is aangehouden net minderjarige meisje M. P. uit Delft, uat van huis was weggeloopen en in een winkel ran de Breestraat een schaaltje had ontvreemd. MUZIEK. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Eerste gewoon concert. Wij hadden ons er veel van voorgesteld, om het uitnemend gedisciplineerde koor, de Haarlemsche Motet en Madrigaal Ver eeniging onder leiding van Sem Dresden te hooren zingen, 't Millieu waarin de Motet en Madrigaal Vereeniging optrad, den Schouwburg, was niet gelukkig gekozen. Het geluid der stemmen was veel te vo lumineus voor de kleine Schouwburg ruimte. Natuurlijkerwijze is er geen gele genheid geweest van te voren aldaar gron dig te studeeren om het geluid in overeen stemming met de ruimte te brengen. De soprajien hadden hiervan het meeste te lij den. Want niet zoodra werd tot forto uit gezet of de sopraanstemmen boelten veel in aan glans en schoonheid. De alten daar entegen klonken mooi en draagkrachtig. De dirigent heeft een stel voortreffelijke bas sen, de tenoren daarentegen kunnen alleen met uiterste inspanning zich in het ensem ble handhaven; mogelijk, dat in een groote gewelfde ruimte onze indruk anders zou wezen. De Motet en Madrigaal Vereeniging zong eerst „O bone Jesu" van de Monte en „Nos qui sumus" van Orlandus Lassus. Correct en overwogen werden de stem mingsvolle koren uitgevoerd. Dan volgde de „La guerre" van Jannequin, een van de meest beroemde chansons van den 16den eeuwsohen meester, waarin hij als een voortzetting der Florentijnsche Caccia be duidende proeve van beschrijvende muziek heeft gegeven, een veldslag-taf reel op mu ziek gezet. In de veelstemmigheid viel de stemkleur beduidend op. Jammer, dat de tenoren niet meer op den voorgrond kon den treden in het „Victoir au noble roi Francois". Er was een internationaal en uit ge schiedkundig oogpunt interessant program ma gekozen. In het Russische lied van Stypnioky werd veel moois gegeven. Ook in het „Oud-Hollandsche Kerstlied" door Dresden getoonzet, maar vooral iin de drie Oud-Fransohe Kerstliederen door Gevaerts bewerkt werd voortreffelijk gezongen en waren er momenten van veel fijnheid. Na de pauze werd de rij geopend met „Caelestis Urbs Jerusalem" van Diepen- brock en diens „Wanderer's Nachtlied". Aan de technische perfectie twijfelen wij geen oogenblik, al werd de uiterste grens der welluidendheid door de sopranen be reikt. Evenwel wij werden, wat inzicht en evocatief schoon betreft teleurgesteld. De muziek van Kodaly draagt als altijd een zeer bijzonder cachet. Van Hindemith wa ren twee koorliederen gekozen, buitenge woon moeilijk in de uiterst, moderne stem voering. Ravel was vertegenwoordigd met een keurig liedje „Nicolette", verfijnd van smaak wat klankcombinatie betreft, en van uitvoering virtuoos. Tot slot het humoris tisch koor van Diepenbrock „den Uil". De uitvoering was geestig, vlot en gezond en met geaccentueerde stemmen polyhonie gezongen. De menschen hadden er blijk baar schik in en na levendig applaus werd een couplet gebisseerd. Uit Leiden vertrokken. A. M. Aalders, Rheden, Hoofdstr. 17. A. Amberg, Gelsenkirchen. P. Bakker, Oegstgeest. E. Bavelaar, Wassenaar, Eikenlaan 16. S. v. d. Berg, Amsterdam, Houtrykstr. 46III. F. Beurse en fam., Leiderdorp, Berkenkade 10. A. Breder- veld, Heerlen, Ringstraat 5a. S. D. H. M. v. Buren, Heemstede, Kloosterweg 49. J. I. F. v. Duuren, Gilze en Rijen, Julia- nastr. B393. Chr. J. Enschede, Oegst geest, Weth. Duivenvoordestr. 33. G. Fris en fam., Dordrecht, Oranjelaan 39rood M. L. v. RoyGeerts, Katwijk, Louwe straat 45. J. Geluk, Tholen, Oudeland- schestr. 20. J. de Groot, Katwijk, Lou westraat 45. W. A. A. M. Gubbels, Rot terdam, le Pijnackerstr. la. P. Horsman, Wassenaar, Prinses Marielaan 28. Wed. A. Grosmande Jong, Haarlem, Mina- hassastr. 19. A. L. T. Kaminga, Haar lem, KL Houtweg 73. J. G. Koeleman en fam., Delft, Buitenw. sloot 126. P. J. E. Lah7aije, Jutphaas, Huize de Geer. J. M. de Leeuw en fam., Oegstgeest, de Kempenaerstr. 9. P. Luijten, Hazers- woude, Dorp. F7. T. SelierLuitjes, Den Haag, Isingstr. 177. C. v. d. Meijde, Rot terdam, Honingerdijk 91b. F. Monshou- wer, Amsterdam, gebouw A. M. V. J. H. Nabsdyjak, Haarlem, W. Houtstr. 36. E. M. Potjer, Haarlem, Kleverparkweg 84. P. J. Rodenburg, Hazerswoude, Dwars- zijde. S. J. Rombaut, Oegstgeest. E. C M. de Rooij, Amsterdam, Corn. Schuyt- straat 67hs. H. M. v. Schaik, Oegst geest. J. Selier, Den Haag, Isingstr. 177. P. E. Serdijn, Bloemendaal, Distellaan 3. A. G. van Slooten, Wisch, Sinderen D 236. Mas Soewarso, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 9. A. M. Spek, Hoorn, .Drieboomlaan 198. J. J. Steenbergen, Nieuwkoop, Gest. H. Hart. A. C. Suij- ver, Schiedam, Stadhoudersl. 84. F. R. Swens en fam., Bussum, Gr. Hertoginnel. 27. A. M. Teske, Oegstgeest, de Kem penaerstr. 9. C. J. A. Verbaan, Koude kerk, Hoogewaard B157. J. J. de Vet, Oegstgeest. N. A. Visser, Geervliet, Kerkstr. 115. H. Wielinga, Sneek, Oude Koemarkt 10. C. Wiersma, Breda, Gin- nikenw. 136. A. Wijtsma, Den Haae, Vermeerstr. 109. S. J. Zurdeeg, Was senaar, Lijsterlaan 4. In Leiden gevestigd. M. F. E. Baum, kapster, Tesselschadestr. 13 L. Beekers, Noordeinde 50 L. J. v. d. Berg, K. Lijsbethstg. 4 H. A. F. Blok huizen en Fam., kapper, Zeemanlaan 47 P. A. Blijleven en Fam., ijzer verver, Hoo- gewoerd 62 M. H. v. d. Boon, dienstbode, Haarlemmerstr. 252 T. Bruinsma, Vree- wijkstr. 28a G. M. J. v. d. Buuse, dienst bode, Zoeterw.weg 62 D. Derksen, dienstbode, Rijnsb.weg 29 A. E. v. Dig- gele, laborante, Tesselschadestr. 3a J. A. Duindam, dienstbode, Cobetstr. 57 D. Eikelenboom, Noordeinde 30 J. G. Ele- mans, dienstbode. Hoogewoerd 115 P. F. C. v. Geer, Klokstg. 6 G. Gieseler, dienstbode, Rijnsb.weg 142 A. Gijzenij en Fam., smid, Sumatrastr. 175 L. J. Hageman en Fam., filiaalhouder, Hooigr. 51 M. ten Haken en Fam., loopknecht, War- monderstr. 9 F. v. d. Heijden, Witte Ro- zenstr. 10a J. P. Hogeboom en Fam., timmerman, Haarlemmerw. 58a F. W. Korten en Fam., kantoorbed., Fagelstr. 22 G. J. van Lienden en Fam., metaalbew., Coornhertstr. 32 J. v. Lienden, idem E. de Man, dienstbode, Rijnsb.weg 15 J. M. Mante en Fam., kapitein art., Rijnsb. weg 112 H. Ngber, dienstbode, Heerengr. 37 C. K. Noordenbos, Gerecht 10 J. Pater, metaalbew., R. Visscherstr. 45 Th. P. M Rombauts, Noordeinde 50 J. Ros, dienstbode, H. Rijndijk 27 Th. C. P. Rijkenberg, verpleegster, Oegstgeesterln. 23 A. L. Rijnders, dienstbode, Oude Sin gel 238 H. F. J. Schoonenberg Kegel, W. Rozenstr. 4a K. Schuling, J .Vossensts. 44 P. A. Uljee-Seijsener, J. W. Frisostr. 39 B. Smit, Merelstr. 33 G. W. F. Steinbuch, Witte Singel 9 H. A. Stenfert Kroese, Nieuwe Rijn 3 Jhr. D. A. W. van Tets, Rapenburg 123 D. S. Tulp, Meezenstr. 2 E. v. d. Velde, Papengr. 28 E. B. Hermans-Vermeulen, Vliet 51 P. P. Vioen, Roodhorststr. 33 H. M. Vo- gelzaing, dienstbode, Lamemnschansw. 7 W. C. H. C. Wittebol, Groeneveldstichting 5 J. H. v. 't Wout, logementknecht, Aal markt 4 P. J. Zondérop, dienstbode, Bloemistenlaan 49. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde de heeren W. L. J. de Nie, Leiden en A. van Vianen, L e i- d e n; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie de heer D. C. Kok, Le i d e n. candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter F de heer P. de Jong, Voorburg; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Pharmacie, de heer Lie Tek Hoe, Leiden. Geslaagd voor examen apothekers-as sistent de dames E. M. Mulder, Rotterdam en W. Harkink, Oegstgeest. LAATSTE BERICHTEN INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. In het holst van den afgeloopen nacht betrapte de concierge van het kantoor van de Handelsvereeniging Victor v. d. Reis, Heerengrac'ht 203, te Amsterdam, een in breker. Na een hevige worsteling wist de nachtelijke bezoeker te vluchten, doch later is hij op straat door agenten aange houden en ingesloten in het bureau War- moesstraat. De dief is aan de achterzijde van het per ceel door verbreking van een ruit binnen gekomen. .Hij ging echter weinig vakkun dig te werk bij het verbreken van de deur van het privé-kantoor. De vrouw van den concierge Simons, werd tegen half twee wakker en waarschuwde haar man. Samen stelde het echtpaar onbevreesd een onder zoek in. In de keuken trof men den inbre ker aan, die zich trachtte te verschuilen; de concierge greep hem echter, met het gevolg, dat een hevige worsteling ontstond, waarbij de heer Simons aan het gezicht en BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Roxy: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Bernard Marius. z. v. J. Goslinga en C. A. Repko. Dirk z. v. H. R. Smits en J. J. Guleij. Rika Sarah, d. v. J. Philipson en H. Simons. Yvonne FranQoise, d. v. D. M. v. Dijk en F. C. Wes- terveld. Gerardus Maria Joseph, z.v. W. J. M. J. Snijders en M. P. Graat. Overleden: J. Riemens, z. 29 j. A. M. Imthorn-Nielsen vr. 48 j. J. Stol- Leemans vr. 62 j. de hand werd gewond. De vrouw van den concierge opende de buitendeur en riep om hulp; de inbreker rukte zich los en vlucht te door de buitendeur. Verschillende men schen waren intusschen op het hulpgeroep toegesneld, doch niemand durfde den in breker grijpen. Hij werd echter gevolgd en later in den nacht door twee agenten van het bureau Warmoesstraat gearres teerd, waarbij hij zich verzette. Een contro leur van de Nederlandsche Bewakings Maatschappij verleende hulp. Bij fouillee ring bleek, dat hij in het bezit was van gummi-handschoenen en inbrekerswerk tuigen. De man is reeds eerder met de po litie in aanraking gekomen. DISTILLEER-TO E STEL IN BESLAG GENOMEN. Door de Rijkspolitie is, in samenwerking met belastingambtenaren bij den landbou wer J. V. aan den Zwarteweg onder de ge meente Aalsmeer een volledig distilleer- toestel in beslag genomen. Bij het toestel, dat op een verborgen plaats, boven een hooischuur was aangebracht, bevonden zich zekere D. en F. R. Beide mannen zijn op het politiebureau te Aalsmeer aan een ver hoor onderworpen, waarna zij op vrije voeten werden gesteld. De geheele instal latie benevens eenige vaten sterke drank zijn per vrachtauto naar Amsterdam ver voerd. Tegen de drie personen is proces verbaal opgemaakt. TELEGRAMMEN OVEREENSTEMMING IN ALLE SANCTIE-KWESTIES. GENèVE, 6 November (A.N.P.). Men heeft hier thans overeenstemming bereikt in alle nog niet opgeloste sanctie-kwesties. HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN GLOUCESTER. LONDEN, 6 November .(A.N.P.) Een ontzaglijke menigte was vanmorgen samen gestroomd, toen lady Ascot in een glazen koets naar het Buckingham Palace reed, waar in de particuliere kapel haar huwelijk met den derden zoon van den koning, den hertog van Gloucester, in tegenwoordig heid van de koninklijke familie, werd vol trokken. De bruidegom, de hertog van Glouces ter, was gekleed in groot tenue als majoor van het 10e huzarenregiment. Koning George was met zijn andere zoons even eens in militaire uniform gekleed. De aarts bisschop van Canterbury werd geassisteerd door den bisschop van Londen en leidde den dienst. Aan het eind van de plechtig heid schreden de bruid en bruidegom door het paleis met den koning, de koningin en de andere leden van de koninklijke fa milie naar het balcon, waar zij door een enthousiaste menigte luide werden toege juicht. MARKÏBERIC" EN AMSTERDAM, 6 Nov. Vee. Aanvoer 288 vette kalveren 4450, 3842 en 30 36 cent per kg. levend gewicht, 25 nuch tere kalveren f 2.506.50 per stuk, 173 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 —110 kg. 5354 cent, zware 5253 en vette 51—52 cent per kg. slachtgewicht. 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: Vette kalveren aanvoer gelijk vorige week, handel zeer sleepend, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren geringe aanvoer, stijve handel, constante prijzen. Varkens met korten aanvoer en zeer stillen handel, prijzen als Maandag en afloop iets lager 's-HERTOGENBOSCH. 5 Nov Boterniijn Laagste prijs f 1.49, middel IJ boter f 1.52, middel Z boter f 1.55. WOERDEN, 6 Nov. Kaas. Aanvoer 291 partijen met rijksmerk le kwal. f 2425 en 2e kwal. f 2123. Handel traag. WISSELNOTEEriLSGEN AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 21 Londen 7.243/4 New YorkU47»/4 Parijs 9.70 Brussel 24.871/., Zwitserland 47 87»/2 Milaan 12.10 Madrid 20.15 Oslo36.42»/2 Kopenhagen32.371/5 Stockholm 37.37 Praag 6.10 Weenen Boedapest - Prolongatie 3 1/4 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3