39 49 5000 PV^R ^ehJLZ EZ WILT U IETS WETEN? UIT DE OMGEVING DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TVtrEEDE ELAD PAü. «v*'# .;V: DOOR EEN ZEER GUNSTIGE IN KOOP ZIJN WIJ IN STAAT U EEN GROOT KWANTUM MODERNE KOUSEN, UITERST VOORDELIG AAN TE BIEDEN. MOOIE KUNSTZIJ DEN DAMESKOUS, van prima gemin derde pasvorm, di verse modetinten SiZAifi E SOLIDE MATZIJDEN DAMESKOUS, in zeer mooie najaars- tinten, extra ver sterkte voet PRIMA GEPLAT- TEERDE MATZIJDEN DAMESKOUS, mooie donker beige en grijze kleuren FIJNE MATZIJDEN DAMESKOUS, elas- i tisch en sterke kwa liteit, in alle nieuwe tinten De Ossche misdrijven (Vervolg). Nu werd als getuige gehoord Petrus Franciskus de Louw, in wiens café de vechtpartij heeft plaats gehad. President: „U bent nu geen kastelein meer, ik hoop, dat u thans geen kasteleins verklaringen zult afleggen. Wat hebt u van de vechtpartij gezien?" Getuige zeide van de vechtpartij niets gezien te hebben, daar hij juist bezig was de glazen te wasschen. President: „Er is met een mes gesto ken, een broodmes. Hebt u dien avond geen mes gemist." Getuige geeft dit toe. President: „Dit mes is des morgens na den moord weer bij u teruggebracht. Wat hebt u met dat mes gedaan?" Getuige zegt, dat hij het mes heeft weg geworpen. De president vraagt hem, waarom of hij dat gedaan heeft. Getuige j.Ik weet het niet." President: „Zat er geen blöed aan het mes?" Getuige: „Ik weet het niet, ik heb het mes niet bekeken." De Officier van Justitie waarschuwt den getuige zich niet aan meineed schuldig te maken. De getuige blijft echter bij zijn ver klaringen. Getuige P. H. van Rooy in het Huis van Bewaring te Breda gedetineerd, verklaart, dat van Berne, nadat hij uit het Huis van Bewaring was ontslagen, met hem over Van Galen heeft gesproken Van Berne zei toen tegen hem: „Als ik hem niet gestoken had, dan zou hij het mij hebben gedaan'.' De gedetineerde arbeider uit Oss Mari- nus de Reuver verklaart met Van Berne over de bewuste vechtpartij te hebben ge sproken. Van Berne heeft hem toen gezegd: „Van Galen had mij driemaal met een mes gestoken; ik ben toen naar de keuken ge vlucht, heb daar een broodmes weggeno men en toen heb ik Van Galen gestoken." De verdachte ontkent zooiets tegen De Reuver te hebben gezegd. Ik heb alles be kend wat ik heb misdaan, zegt hij, en als ik dit feit zou hebben misdreven, dan zou ik het ook hebben bekend. De Officier: „U hebt een groote wasch- lijst, vijftig misdrijven, u kunt er dubbel en dwars voor gestraft worden." De Officier van Justitie, mr. van Ever- dingen, noemt in zijn requisitoir de hou ding van verdachte zonderling.. Hij heeft zich aan een heele reeks van misdrijven schuldig gemaakt, waarbij er vele zijn vafi ernstigen aard. Hij heeft deze alle bekend en daarom vindt spr. het eigenaardig, dat hij dit misdrijf niet wil bekennen. Spr. gaat hierna de verschillende getuigenver klaringen na en acht bewezen, dat verdach te zich aan doodslag heeft schuldig ge maakt. Daar de verdachte aan tal van in braken, roofovervallen en vijftig andere kleine misdrijven schuldig is, moet hem een groote straf worden opgelegd. Spr. requireerde tegen hem een gevan genisstraf van tien jaar met aftrek van het voorarrest. Mr. P. Scheefhals bestrijdt in zijn plei dooi verschillende getuigenverklaringen. Mocht de rechtbank aanemen, dat ver dachte zich wel aan dit misdrijf heeft schuldig gemaakt, dan moet toch. ook wor den aangenomen, dat opzet om te dooden ontbreekt, daar verdachte zóó dronken was dat hij zich geen rekenschap kon geven van hetgeen er was gebeurd. Spr besluit zijn pleidooi met er op te wijzen, dat de verdachte het recht heeft zijn eigen leven te beschermen. DE OVERVAL TE LITH. Vervolgens werd behandeld de in den nacht van 30 en 31 Mei 1932 te Lith ge pleegde overval in de woning van de ge zusters Van Eldijk, die door de daders zijn mishandeld. De buit bestond hier uit een bedrag van ongeveer 10 aan geld, een paar medail les, sigaren en sigaretten en een pot met sterken drank Verdachten in deze zaak zijn de 36-jari- ge arbeider J J. van Galen en de 32-jari- gen arbeider J. A. van den Akker, die er van beschuldigd worden, dat zij het mis drijf tezamen en in vereeniging met één of meer anderen hebben gepleegd. De laatste wordt subs, beschuldigd van medeplechtigheid, door op den uitkijk te hebben gestaan en van schuldhel'ing. Verdachte Van Galen legt een volledige bekentenis af en zegt, dat hij met den dikken Toon de Soep, Bijs de Sijp en Van den Akker naar Lith was gegaan. Aange komen bij de woning van de gezusters Van Eldijk heeft hij Van den Akker bevolen om op den uitkijk te gaan staan. Zij hebben toen maskers voor gedaan. Verdachte heeft een raam opengeschoven, waardoor zij met hun drieën zijn binnengegaan. Hij zelf heeft een der zusters vastgehouden en een kussen op haar hoofd geduwd. Met de twee anderen heeft hij het huis doorsnuf feld. Het gevonden geld is onderling ver deeld. De medailles hebben zij weggewor pen. De verdachte Van den Akker geeft toe met de drie andere personen te hebben af gesproken te gaan inbreken in het café van de gezusters Van Eldijk te Lith. Zelf heeft hij slechts op den uitkijk gestaan. Verd. weet niet meer ,of hij geld of sigaren heeft ontvangen. Na verhoor van den heer J. Schuurmans, brigadier tit. van de rijksveldwacht te Lith, kwam mej. I. J. van Eldijk, vroeger café houdster te Lith, verklaren, dat zij des nachts om twee uur door lawaai wakker is geworden. Zij maakte haar zuster wak ker en deze stak het licht aan. Zij zagen drie gemaskerde personen, die om geld vroegen. Een hunner duwde haar een kus sen op den mond om het schreeuwen te be letten. Getuige heeft later bemerkt, dat de bandieten uit een busje 10 gulden had den weggenomen. Dit geld was het eigen dom van een zangvereeniging. Hierna kwam mej. A. E. van Eldijk de door haar zuster afgelegde verklaringen bevestigen. Zij voegde hieraan toe, dat een der bandieten haar met een revolver heeft bedreigd onder de woorden: „houd je mond of ik schiet!" Zij is toen naar Mau- rik gegaan'. Getuige A. L. Hendriks, de „dikke Toon de Soep", deelt mede de vrouwen in be dwang te hebben gehouden, doch hierbij geen geweld te hebben gebruikt. De volgende getuige is de 35-jarige ge detineerde arbeider L. Vos, bijgenaamd Bijs de Sijp, die in een vorige zaak niet wilde getuigen. Thans legde Bijs de Sijp op kalme en duidelijke wijze zijn verklaringen af, waar bij hij grootendeels bevestigde, hetgeen de dikke Toon de Soep verklaard had. De Officier van Justitie acht het aan beide verdachten ten laste gelegde bewe zen. Beiden staan ongunstig bekend. De verdachte v. Galen heeft reeds acht jaar in de gevangenis doorgebracht en in 1933 is hij nog tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Beiden moet een zware straf worden opgelegd en daarom eischte spr. tegen v. Galen een gevangenisstraf van ne gen jaar zonder aftrek van voorarrest en tegen Van den Akker een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest. Mr. Jurgens uit Eindhoven, die als ver dediger voor beide verdachten optrad re fereerde zich, voor wat de verdachte van Galen betreft aan het oordeel van de Rechtbank. Voor de verdachte Van den Akker be pleitte hij een mildere straf. Nadat de uitspraak bepaald was op 18 November werd de zitting tot twee uur ge schorst. Het gruwelijkste van al de misdrijven. Om twee uur werd gisterenmiddag de zit ting van de Bossche rechtbank vervolgd met de zaak van de brandstichting in 1926, waardoor vier menschen omkwamen. Brandstichting met vier slacht offers. De Ossche arbeiders G. J. van Galen en Th. J. van Berne, beiden 32 jaar oud, had den zich te verantwoorden voor de op 10 Augustus 1926 te Oss te zamen en in ver eeniging opzettelijk gepleegde brandstich ting in de woning, bewoond door de fami lie Bevers en van Zandvoort, tengevolge waarvan deze woning is afgebrand en de echtgenoote van J. A. van Zandvoort, en haar drie kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Subs, is ten laste gelegd, dat Van Galen dit vreeselijk misdrijf alleen heeft gepleegd en dat Van Berne hem daar bij behulpzaam is geweest. De verdachte Van Galen legt een volle dige bekentenis af. Hij was met Van Berne op stap gegaan, teneinde den brand te stichten. Van G., die het dak niet kon be reiken, heeft van B. toen opgetild. Daar na heeft van B. hem opgetild, en hij heeft het rieten dak met een brandende lucifer aangestoken. President: Een moeder met drie kinde ren zijn in de vlammen omgekomen. Verdachte Van G.: Ik wist niet dat ze binnen waren, als ik het geweten had, zou ik het nooit gedaan hebben. De verdachte van G., aldus inspecteur van Kempen heeft zich aan vele misdrijven schuldig gemaakt. Toch heb ik in hem nog iets menschelijks ontdekt en ik geloof wel, dat hij in de toekomst beter op zal pas sen. Van B. heeft nog een ongunstiger re putatie. Hij heeft thans echter schoon schip gemaakt. Deze verdachte heeft meer dan 100 misdrijven op zijn kerfstok. De beide verdachten deelen hierna me de, dat een zekere Van G. hen tot de brand stichting heeft aangezet. De officier van justitie, mr. Van Ever- dingen, die hierna requisitoir houdt in de ze Z'aak, die van alle Ossche misdrijven het gruwelijkste is, zegt, dat op dit misdrijf levenslange gevangenisstraf staat. Daar de twee verdachten echter ruiterlijk hebben bekend en het gevolg niet hebben voor zien, wil spr. een straf zien opgelegd, die niet levenslang, doch wel zwaar zal zijn. Hij requireert tegen ieder der verdach ten een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Van Dijk uit Eind hoven, die optreedt voor de beide verdach ten, zegt, dat uit het rapport, dat in 1926 over deze zaak is opgemaakt, blijkt dat de familie Bevers, die de andere woning be woonde, ongehinderd het brandende huis heeft kunnen verlaten. Er is zelfs nog tijd genoeg geweest, om de ongelukkige fami lie Van Zandvoort te redden. Men had de deur maar in behoeven te trappen, doch heeft dit niet gedaan. De beide verdach ten konden meenen, dat, indien het bran dende huis was bewoond, aan de bewoners hulp zou worden verleend. Op verschillende gronden bepleit spr. voor den verd. Van G. een mildere straf, als de rechtbank om juridische redenen niet tot vrijspraak mocht overgaan. Uitlokking van de brandstich ting. Voorts staan terecht wegens opzettelijke uitlokking van deze zoo noodlottige brand stichting, doordat zij beiden genoemden misdadigers korten tijd te voren geld heb ben beloofd, de 58-jarige Ossche landbou wer H. L. van Erp en de 47-jarige Ossche arbeider N. J. van Geenen. Verdachte Van Erp zegt, dat hij in con tact was gekomen met Van Geenen, die tegen hem zei: Is er niets te verdienen? voor 50 leg ik het huis plat. De president vraagt dan aan den ver dachte of hij daarmede had ingestemd. De verdachte draait in zijn antwoord om de zaak heen. Verd. N. J. van Geenen vertelt dan, dat Van E. hem 100 had geboden, indien hij zijn huis in brand wilde steken. Verd. ging ermee accoord. Hij is toen in contact ge komen met Van Galen en Van Berne en heeft hun verteld, wat er te doen was. De officier van justitie vraagt aan van E. hoe dikwijls zijn huis reeds is afgebrand. De verd. zegt, dat er bij hem drie maal brand is geweest. De officier van justitie acht het bewijs geleverd. De beide verdachten moeten een zware straf hebben, Van E. echter het zwaarst.Spr. requireert tegen hem 2 en tegen van G. vijf jaar gevangenisstraf. De raadsman van verdachte Van E., mr. E. van Zinnicq Bergmann, heeft ernstige bezwaren tegen de uitgebrachte dagvaar ding. Wie is in dit geval de uitlokker en wie is de medeplichtige? Spr. is van mee ning dat Van E. in geen geval de uitlokker is geweest en hij zal daarom vari rechts vervolging moeten worden ontslagen, mr. van Dijk, die optreedt voor van G. sluit zich bij dit pleidooi aan. Een inbraak. Voor de in den nacht van 15 op 16 Octo ber 1933 te Oss gepleegde inbraak in de woning van den 81-jarigen W. Timmer mans, waarbij de buit bestond uit een geld bedrag van 400.komen gezamelijk voor Th. J. van Berne, de 33-jarige Ossche ar beider P. J. van Galen en de 38-jarige Os sche arbeider P. van Geenen. Laatstgenoemde is subsidair medeplich tigheid op den uitkijk staan ten laste gelegd. De drie verdachten bekennen, zich te hebben schuldig gemaakt aan dit misdrijf, maar Van Geenen beweert, dat er van een afspraak geen sprake was. Eenmaal bij de woning van Timmermans aangekomen, is Van Geenen, bijgenaamd „den blauwe" op den uitkijk blijven staan. Van Berne is door een raam naar binnen geklommen. Hij heeft de deur vervolgens open gemaakt en Van Galen is toen door de deur naar binnen gegaan. Van Berne heeft het kistje met de f 400 weggenomen. Dit geld is on derling verdeeld. De Officier van Justitie requireert tegen Van Berne 2 jaar, tegen Van Galen 3 jaar en tegen Van Geenen 6 jaar gevangenis straf. Nadat de uitspraken van deze zaken wa ren bepaald op 18 November, deelde de president de uitspraken mee aan de ver dachten, die 14 dagen geleden terecht ston den. UITSPRAKEN VAN DE BOSSCHE RECHTBANK. Door de Bossche Rechtbank werd in een aantal Ossche zaken vonnis gewezen. De 29-jarige arbeider van den Elze, te- ifen wien een gevangenisstraf van twee jaar geëischt was, met aftrek van preven tief, inzake medeplichtigheid aan den roof overval op H. Geven te Deurne, gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1933 werd vrijgesproken. De 33-jarige arbeider J. J. Bevers, te gen wien drie jaar geëischt was wegens inbraak bij den slagen P. Jansen te Oss in den nacht van 20 en 21 Januari 1934, werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. In dezelfde zaak werd de 35'-jarige ar beider M. J. den Brok, tegen wien zes jaar geëischt was, veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Voor den roofoverval, gepleegd op 2 No vember 1930 in de woning van J. Kuipers te Oss (Zevenbergen) werd de 29-jarige W. A. Bloemers tegen wien acht jaar ge ëischt was, veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf jaar. Voor ditzelfde feit werd de 31-jarige landbouwer F. de Reuver tegen wien zes jaar geëischt was, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en de 26-jarige arbeider J. M. de Brok, tegen wien de eisch acht jaar luidde, werd tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Bij alle opgelegde straf fen werd het voorarrest in mindering ge bracht. Hooger beroep in alle Ossche zaken. De officier van Justitie van de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft volgens de „Tel", beroep aangeteekend tegen alle vonnissen in de Ossche rechtszaak, die tijdens de eerste zitting zijn behandeld. VONNIS INZAKE VERSTERKER LAMPEN De arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage heeft bij vonnis dd. 15 October j.L den importeur van versterkerlampen van het type 4211 E (voor zenddoeleinden of radio-centrales) van het fabrikaat Bell- Wes tern Electric, verboden dergelijke lam pen in den handel te brengen, die voor zien zijn van een rooster volgens de con structie beschermd in het Nederlandsch octrooi 13405. Bij overtreding van het verbod is een dwangsom van 50.per lamp aan Octrooihoudster, de N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken, verschuldigd. Voor de reeds gepleegde overtreding is aan laatstgenoemde een schadevergoeding verschuldigd. Verkeerd aanbrengen van biggenmerken Overeenkomstig de eisch is A. v. d. V. te Nieuwveen wegens het verkeerd aanbrengen van biggenmerken veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 6 maanden. Vraa gHoe moet ik een konijnen berg aanleggenop veengrond? ,Ant woord: Misschien dat een van onze abonné's vragensteller kan beant woorden. ROELOFARENDSVEEN. Gouden huwelijksfeest. Op 12 Novem ber e.k. zal het echtpaar Petrus Verdel en Adriana Loos zijn gouden huwelijgsfeest vieren. Uit dit huwelijk werden 12 kin deren geboren, waarvan er nog 8 in le ven zijn. Het aantal kleinkinderen be draagt niet minder dan 57. De beide oud jes genieten nog een goede gezondheid en zijn nog kras. De man verricht nog dage lijks zijn arbeid als eigen tuinderspatroon, wat hij reeds vanaf zijn zestiende jaar is. Ook moeder de vrouw is nog goed gezond. Alleen willen de beenen niet meer zoo mee. Ongetwijfeld zullen velen op dezen heugelijken dag van him belangstelling doen blijken. SASSENHEIM. Geboren: Petronella Everdina Maria d. van J. W. Zwetsloot en C. M. van der Horst. Cornelia Margaretha d. van S. Borst en H. Th. Koman. Gerigje d. van P. G. Loos en P. Kattenberg. Abraham z van A. van de r Kwaak en M. C. Bette, -v Maria Margaretha d. van J. C. Verde- gaal en M. H. M. Hendrikx. Overleden: P. Koning 55 j. echtgen. van M. Komen. J. E. Damen 24 j., zoon van G. Damen èn J. Morsink. Getrouwd: J. C. van Gijlswijk 26 j. en M. M. Kaptijn 24 j. Th. J. Basie 26 j. en P. van der Wilden 24 j. Ingekomen: J. Cools, St. Anna Ge sticht, van Nijmegen. WARMOND. „St. Matthias". De eerste winteruit- voering van de R.-K. Muziek,- Zang- en Tooneelvereeniging „St. Matthias" stond ditmaal geheel in het teeken van een ju bileum. Het was namelijk 12 1/2 jaar ge leden dat de heer G. Dik de leiding van het muziekkorps op zich nam en het hoofd bestuur heeft deze gelegenheid dankbaar aangegrepen om haren directeur beschei den, doch niettemin hartelijk te huldigen. Ondèr de toonen van een vroolijke marsch werd de heer Dik met zijn echtgenoote door den vice-voorzitter der vereeniging, den heer Th. de Vroomen, binnengeleid, waarna deze het podium beklom om den jubilaris eenige woorden toe te spreken. Nadat hij allereerst de aanwezigen een har telijk welkom had toegeroepen, inzonder den pastoor, kapelaan en burgemeester, deelde hij mede, dat de voorzitter, de heer C. Zwetsloot, helaas door droeve familie omstandigheden verhinderd was deze uit voering te leiden. Op eenvoudige doch keu rige en bijzonder hartelijke wijze felici teerde de vice-voorzitter den heer Dik met zijn jubileum. Is het wel noodig, aldus spreker, vanaf deze plaats uw capaciteiten als dirigent te roemen. Spreken de feiten niet voor zichzelf. Als wij nagaan de lau weren, die de afdeeling Harmonie sinds uw dirigentschap geoogst heeft, dan krij gen wij een lijst vol eere- en eerste prij zen, waaronder verscheidene directeurs- prijzen en het is aan uw talent te danken, dat „Matthias" op het oogenblik de hoog ste afdeettng heeft bereikt. Uw eminente leiding heeft gezorgd, dat ook buiten War mond „Matthias" op muzikaal gebied hoog staat aangeschreven en een duidelijk be wijs hiervan is dat de Harmonie de ver- eerende opdracht heeft ontvangen om op 24 November a.s. te komen spelen voor de radio. Gij hebt, adus spreker, een zeld- zamen geest onder de werkende leden ge kweekt en wij zijn u hiervoor oprecht dankbaar. Ik hoop, dat het u gegeven mo gen zijn ook uw zilveren jubileum in War mond te kunnen vieren. Hierna werd aan den jubilaris namens de vereeniging een keurige bloemenmand overhandigd, ter wijl ook aan mevr. Dik bloemen werden aangeboden. De heer Dik zeide de attentie op hoogen prijs te stéllen en hij bracht het hoofdbestuur en de leden hiervoor hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan den vice-voorzitter voor zijn sympathieke woorden en de mooiste waardeering voor mijn werk zou zijn, aldus spreker, dat iedereen in War mond donateur zou worden van „Mat thias" Beide redevoeringen werden har telijk beappladisseerd Bij de afwerking van het programma werd allereerst opgevoerd een klucht in 2 bedrijven: „De Truc van Jim". Werkelijk een stukje vol humor en geest, dat bui tengewoon vlot werd gespeeld en dat meermalen aanleiding gaf tot hartelijke lachsalvo's. De heer Sikking, regisseur der vereeniging kan met groot genoegen op zijn werk terugzien, want de wijze waarop on der zijn leiding dit stuk 'is ingestudeerd, verdient alle lof. Een woord van hulde komt ook toe aan den heer Kouwenberg voor zijn goede grimme. De afdeeling harmonie was als steeds in topvorm en voora de Faust-fantasie gaf een keurig staaltje van „kunnen" van deze vereeni ging. Alles bijeen was het een genotvolle en prettige avond en het strijkje onder lei ding van den heer G. te Wiel, heeft na af loop de aanwezigen nog lang bezig gehou den. Wij zullen dit seizoen nog wel eens in de gelegenheid gesteld worden een der- gelijken avond van „Matthias" mee te n- i- ken. Laten de thuisblijvers dan goed ge denken,, dat zij ook dan ongelijk b<e.vJv«a, door dezen avond niet bij te wüi

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7