DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 HANDELSBELANGEN EN LAND- BOUWCRISISMAATREGELEN. Ruimer bevoegdheid voor den nieuwen Regeeringscommissaris gevraagd. Blijkens bericht van den Regeerings- persdienst heeft de Minister van Land bouw en Visscherij in samenwerking met zijn ambtgenoot van Handel. Nijverheid en Scheepvaart besloten om het College van Regeeringscommissarissen uit te breiden met een lid, dat belast zal worden met de behartiging van de industrieele belangen bij de landbouwcrisismaatregelen. De hoofdbesturen der drie Nederland- sche middenstandsbonden hebben hierin •aanleiding gevonden, onder de aandacht van deze ministers te brengen, dat niet al leen industrieele belangen, doch wellicht in nog sterker mate handelsbelangen bij de •uitvoering van de landbouwcrisismaatrege len betroken zijn. Het grootste deel van den groot- en kleinhandel in levensmid delen is aan voorschriften van dien aard onderworpen en het is in middenstands kringen steeds als een ernstig bezwaar ge voeld, dat de vertegenwoordiging van de handelsbedrijven in de verschillende cri sisinstanties zoo weinig effect sorteert. De drie Nederlandsche middenstands bonden verzoeken daarom den minister om aan den door hen aangewezen functiona ris, in wien ook hunnerzijds het volste ver trouwen wordt gesteld, mede de beharti ging van de handelsbelangen bij de land bouwcrisismaatregelen op te dragen. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Te Aalsmeer is de algemeene vergade ring gehouden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, onder voorzitter schap van jhr. G. F. v. Tets van Goid- schalxoord. Bij zijn openingswoord herin nerde de voorzitter er aan, dat het H. M. de Koningin had behaagd, het bescherm- vrouwschap der maatschappij te aanvaar den. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering Hare Majesteit een telegram te zenden van dank, aanhankelijkheid en trouw. De secretaris, de heer Mens in g, bracht een uitgebreid verslag uit over den toe stand der Mij. in 1934; zij telde 3573 leden, 46 afdeelingen en 13 samenwerkende ver- eenigingen. Als groot verlies voor de Mij. werd herinnerd aan het verscheiden van H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Als leden van het hoofdbestuur werden gekozen in de plaats van dr. Sirks en den heer A. Sluis, die niet herkiesbaar waren, de heeren Eveleens, te Enschede, en s'Jacob, te Sta verden. Na ampele discussies over verschillende door afdeelingen ingediende voorstellen tot contributieverlaging, werd het voorstel van het hoofdbestuur, de contributie van f 5 op 4 en van 3 op 2.50 te verlagen, aangenomen. De voorzitter bracht hartelijke woorden van dank daarna nog aan de afgetreden be stuursleden voor hun gewaardeerden ar beid in het belang der Maatschappij. „Tel." DE NEDERLANDSCHE ZUIVELCENTRALE EN HET KERSTFEEST DER ARMEN. Bij verschillende weldadigheidsinstellin gen en -vereenigingen bestaat de gewoonte omstreeks Kerstmis pakketten met levens middelen uit te reiken als „Kerstgave". Van verschillende zijden bereikten de Ne derlandsche Zuivelcentrale aanvragen om het mogelijk te maken, dat ook dit jaar voor dat doel wederom margarine, vetten en reuzel vrij van heffing kunnen wor den verstrekt. De Nederlandsche Zuivelcentrale ver klaart zich bereid dergelijke aanvragen in welwillende overweging te nemen eji nco- digt de vereenigingen en instellingen, die daarvoor in aanmerking wenschen te ko men uit, deze op bij haar te verkrijgen for mulieren, zoo spoedig mogelijk in te die nen. Zij vestigt er tevens de aandacht op, dat de voor dit doel beschikbaar te stellen ar tikelen geheel gratis aan daartoe in aanmer king komende personen en/of gezinnen moeten worden uitgereikt en dat de aan te vragen hoeveelheid niet grooter mag zijn dan die in 1934 werd uitgereikt. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft voorts de volgende maximumprijzen, waar tegen de leveranciers aan bovengenoemde instellingen en vereenigingen mogen leve ren, vastgesteld. gesmolten rundvet f 0.52 per K.G. bak- en braadvet f 0.30 per K.G. gesmolten reuzel f 0.60 per K.G. De hoeveelheid aan de instellingen te verstrekken onvermengde margarine moet minstens 5 K.G. bedragen. Grootere hoe veelheden moeten een veelvoud van 5 K.G. uitmaken. Behalve de banderolles, welke op de ver pakkingen der te leveren artikelen moeten worden aangebracht, dient het vervoer te vens te zijn gedekt door een geleidebiljet, door de Nederlandsche Zuivelcentrale afge geven. Dit geleidebiljet moet terstond na ont vangst der goederen, door een daartoe ge machtigd persoon afgeteekend, aan de Ne derlandsche Zuivelcentrale worden inge zonden. Aanvragen als bovenbedoeld, dienen vóór 25 November 1935 te worden ingezonden aan de Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's Gravenhage. Waar het vorige jaar verschillende aan vragen wegens te late indiening moesten worden afgewezen, vestigt de Centrale de aandacht van belanghebbenden op boven- genoemden datum, daar ook dit jaar aan vragen, welke haar nadien zullen bereiken, niet meer in behandeling zullen worden ge nomen. De uitreiking der genoemde artikelen dient vóór 3 Januari 1936 te geschieden. DE ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden; ten aanzien van broodbak kerijen in alle gemeenten des Rijks onder bepaalde voorwaarden te vergunnen als volgt: lo. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen mag. in afwijking van het bepaalde in artikel 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, met den bakkersarbeid worden begonnen: a. op Donderdag 5 December 1935 om 2 uur des voormiddags. b. op Dinsdag 24 December 1935 om 12 uur des nachts. c. op Vrijdag 27 December 1935 om 3 uur des voormiddags, een en ander met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend telkens gedurende 2 uren vóór het tijdstip, waarop op genoem de dagen de bakkersarbeid mag aanvan gen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden verricht; d. op Dinsdag 31 Deecmber 1935, om 12 uur des nachts, onder voorwaarde, dat in de ondernemingen, waar op de onder b en/of c genoemde data, dan wel op den onder d genoemden datum van deze ver gunning wordt gebruik gemaakt, op Woens dag 25 en Donderdag 26 December 1935, respectievelijk Woensdag 1 Januari 1936 geen arbeid wordt verricht; e. op Vrijdag 27 December 1935, en op Donderdag 2 Januari 1936 telkens om 12 uur des nachts, doch alleen voor het sto ken van ovens door één persoon. Verder heeft de minister van Sociale Za ken goedgevonden, onder bepaalde voor waarden: A aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket -, chocolade- en suikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in het tijdvak van 21 November tot en met 5 December 1935 op werkdagen en bovendien op Zater dag 21, Maandag 23, Dinsdag 24, Zaterdag 28, Maandag 30 en Dinsdag 31 December 1835, de werktijd van de in hunne onder nemingen werkzame jongens van 16 en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt ver richt. HULP AAN ROTTERDAM. Verlaging vaste lasten en premies voor de Rijnvaart. Van welingelichte zijde verneemt de „Msbd.", dat de Economische Raad een stemmig aan de regeering heeft geadviseerd om, in verband met de steeds scherper ge voelde Antwerpsche concurrentie, op de eerste plaats de vaste lasten voor de scheep vaart te verlagen met een percentage ge lijk aan de devaluatie van den Belgischen franc, dus met een kleine 30 pet. en op de tweede plaats over te gaan tot het verlee- nen van premies op de Rijnvaart, die Bel gië reeds lang kent. Het advies is dezer dagen aan de Re geering verzonden. VERVROEGD ONTSLAG BIJ SPOORWEGEN. Bij Vervoer- en Handelszaken. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft besloten, in verband met over compleet van personeel bij den dienst van vervoer en handelszaken, het personeel van dien dienst met ingang van den eersten van de maand, volgende op dien, waarin de betrokkene den 60-jarigen leeftijd heeft bereikt, te ontslaan, onder toekenning van wachtgeld of van vervroegd ouderdoms pensioen en wel te beginnen met ingang van 1 Februari 1936 en voorloopig tot 1 Juli 1936. BIJ HET GRAF VAN VADER ARIëNS. De oproep van het Ariënscomité aan alle vrienden en vereerders van den Doctor om op Allerzielen te gaan, bidden op zijn graf te Maarssen, heeft weerklank gevon den in veler harten. De heele dag door was het op het Kerk hof aan den straatweg naar Breukelen een komen en gaan van devote pelgrims. Men kan gerust spreken van honderden, die bij het sobere monument van „Ariëns- Priester" gebeden hebben voor den bloei van de vele katholieke acties en liefde werken, die hij tijdens zijn leven heeft op gericht en gepromoveerd. Toch is het veler wensch om een vol gend jaar liever niet op Allerzielen, maar op den dag van des Doctors zalig afster ven zijn laatste rustplaats te bezoeken. Met deze wensch zal het Comité in het vervolg dan ook gaarne rekening houden. LAATSTE GOUDSCHE OUD-ZOUAAF OVERLEDEN. In den ouderdom van bijna 83 jaar is te Gouda overleden de heer J. Hendrikman, de laatste Goudsche oud-zouaaf. Op acht tien-jarigen leeftijd nam hij in 1870 als vrijwilliger in het leger van den Paus dienst. Hij werd later begiftigd met de me daille „Bene Merenti". Opheffing van drie secties. Uit overwegingen van bezuiniging heb ben, naar wij vernemen, de Nederlandsche Spoorwegen besloten, dat met ingang van 1 Mei 1936 de sectie Alkmaar, met ingang van 1 Augustus '36 de sectie Amersfoort, en met ingang van 1 Nov. 1936 de sectie Zwolle, van den dienst van Weg en Wer ken, zullen worden opgeheven. COURANT DE VARKENSMARKT NA ACCIJNSVERLAGING. Minder aanvoer en hoogere prijzen. Het secretariaat van de zes samenwer kende bonden uit het slagersbedrijf, gros siers en varkenshandel schrijft ons: „De bestuurderen van zes bonden op het gebied van slagersbedrijf, grossiers en var kenshandel, hebben alle aanleiding minis ter Deckers, na de audiëntie op 23 Oct., dankbaar te zijn voor zijn spoedige be slissing, om de 50% verhooging, die 7 Oct. op de crisisheffing voor varkensvleesch was gelegd, ingaande 28 Oct. terug te ne- imen. De verhooging der heffing had er nim mer moeten zijn en nu de varkensprijzen nog verder waren gedaald, dan in de be doeling der Veehouderijcentrale lag, was er allerminst aanleiding meer de verhooging te bestendigen. Wanneer de Veehouderijcentrale nu zegt, „dat haar doel bereikt is" en voorkomen is dat verdere varkensvoorraden werden ge vormd, dan moeten we toch opmerken, dat na 7 Oct. op de varkensmarkten niet merk baar was, dat de opgehouden varkens los kwamen. De aanvoeren werden iets ruimer, maar dit heeft niet de vrij sterke prijsda ling veroorzaakt. Wel dat varkensvleesch en spek begin Oct. aan topprijzen waren gekomen en spoedig minder vlot gekocht zouden zijn. Toen kwam de 50% verhoo ging der crisisheffing: het dure product werd nog eens extra belast, wat tot ge volg had, dat de vraag ineens hokte. De consument keerde zich tegen die extra heffing, dus tegen den maatregel van de Centrale en deze kreeg het deksel op den neus, doordat de varkensprijzen als gevolg van de door haar zelf sterk geremde vraag, in twee weken 7 a 3 cent per kg daalden. De boer werd de dupe, de handelaar die varkens in voorkoop had eveneens en niet minder de grossiers en slagers, die hun de biet sterk zagen verminderen. In feite heeft dan ook de Centrale niet de voorraadvorming verminderd, maar vermeerderd. Ze heeft de slachting be perkt en het debiet van spek in het bin nenland met een ruk geremd. Vermindering van spekdebiet, zou tóch zijn gekomen, de tijd van 't jaar brengt dat mee! De spekmarkt voor het binnenland is ontredderd en voor het buitenland staat de gewone afvoer stop, wijl de Centrale het monopolie heeft van den export en nog met genoeg voorraad zit om het door Duitschland toegestane exportkwantum voor dit jaar te kunnen uitvoeren. Zooals begrijpelijk is, verlangen dan ook de grossiers en spekexporteurs, dat de Cen trale als remmende factor voor de spek- export spoedig verdwijne. Nu de crisisheffing op geslachte varkens weer tot 6 cent per kg is teruggebracht, zien we het merkwaardige verschijnsel, dat de aanvoeren van varkens op de mark ten van begin dezer week verminderen. Sterk kwam dit uit te Rotterdam, Alkmaar, en Groningen, waar nauwelijks de helft van den aanvoer van vorige week werd bereikt en waardoor de prijzen van 4 tot 6 cent per kg stegen. Ook de markten te Sneek en Purmerend waren iets hooger in prijs, hoewel de aanvoer te Purmerend niet kleiner was. De boeren hebben van de de verlaging der heffing geprofiteerd. Dus hiinder varkens aan de markten en hoogere prijzen. Wéér speculatieve doeleinden bij de boe ren en ophouden van varkens? Wéér aan leiding voor de Centrale om met een hef fing verhooging in te grijpen....?? Wij beschouwen de positie van de var- kensmarkt als volgt: Er is op 't oogenblik nog een zekere schaarschte aan slachtrijpe varkens, maar de dalende slachtcijfers in de afgeloopen weken en de voldoende aan- fok zullen dat tekort spoedig reduceeren. We verwachten dan ook niet, dat de deze week ingezette prijsstijging van varkens zich een week lang zal handhaven. Vooral de flauwe positie der spekmarkt zal dit moeilijk gedoogen. Het varkensvleesch zou dan ook spoedig in prijs kunnen dalen, ware het niet, dat de vrij sterke daling in de spekprijzen voorshands het voordeel van de lagere heffing absorbeerde. Intusschen mag worden geconstateerd, dat het volksvoedsel spek voor de groot.e massa meer bereikbaar is geworden dan voor enkele weken het geval was, toen een abnormale vraag, als gevolg van hamste ren, de prijzen van alle soorten vet op dreef. De prijsdaling van het varkens vleesch is derhalve afhankelijk van de sta bilisatie der spekprijzen, van het grootere debiet van spek dus. Een varkensprijsda ling van groote beteekenis mag men niet verwachten en ook niet wenschen, want de productie is voor den boer thans maar even loonend en beneden prijzen van 2223 cent per pond levend al niet méér. De positie van de varkensmarkt is slechts gebaat bij een voldoenden loonenden af zet. Export kost thans geld, veel geld. De binnenlandsche markt kan een loonenden prijs voor den boer besteden, als de afne mers voor het binnenland worden ontlast van de drukkende 6 cents crisisheffing. De baconexport is van zóó weinig beteekenis geworden, kost daarbij zóóveel geld, dat daarvoor de f 100.000 en meer per week ■toch moeiijk met eenige rechtvaardigheid besteed kan worden. De spekexport, al is deze door Duitsch land beperkt, behoeft geen toeslag en steunt de varkensmarkt veel meer dan de reeds millioenen gekost hebben baconex port, die voor ons land ook vóór de Crisisvarkenswet en bij zeer lage varkens prijzen: een verloren zaak was geworden. Door de baconindustrie met millioenen te steunen ten koste van de binnenlandsche markt, heeft men op het verkeerde paard gewed. Wil men den boer helpen aan een loonende, zij het dan beperkte productie, dan is daarvoor noodig een onbelaste bin nenlandsche consumptie, dus vrij van cri sisheffingen en óók: minder druk van vaste lasten, als te hooge keurloonen en slacht- rechten, omzetbelasting enz. KOSTEN DER BLOEMBOLLEN- SANEERING. Een overzicht kan niet worde* samengesteld. Het „Weekbl. voor Bloembollencultuur" heeft eens nagegaan of het mogelijk is de kosten der bloembollen-saneering uit te rekenen. Wij lezen daarin: Er is een macht van officieele gegevens over de landbouw crisismaatregelen, een paperassen win kei, waarin moeilijk de weg kan worden ge vonden. Maar bij een naarstig zoeken van dezen weg moest het dan toch mogelijk zijn, een overzicht te krijgen. Hierin zijn we zeer teleurgesteld. Te hooi en te gras kan men deze gegevens vinden; men kan zien, dat de exportheffing 1933—34 491.600 en die van 1934—'35 416.220 opbracht; dat het totaal in 1933 opgekochte surplus 778.523.64 en dat van 1934 1.482.573,42 beliep; dat de roebelas ting in 1934'35 134.808.25 en de leges in hetzelfde jaar 19.860 opbrachten. Het nadeelig saldo der saneering beliep in 1933 79.555 en in 1934 777.150. „Maar zelfs al zijn deze bedragen tot in cen ten uitgerekend een behoorlijk over zicht over de kosten der saneering is door ons, ondanks alle daartoe aangewende moeite, niet samengesteld kunnen wor den! Omdat dit bij de beoordeeling van de al dan niet wenschelijkheid der sanee ring van beteekenis is, èn omdat het vak er recht op heeft te weten, waar de moei lijk bijeen gebrachte gelden blijven, is dit zéér bevreemdend, en wij dringen er met den meest mogelijken nadruk op aan dat de fiancieele gegevens gepubliceerd worden, en dan nog wel op een wijze, waarop het voor een ieder mogelijk is deze te beoordeelen. Dat is toch wel het aller minste wat het vak kan vragen, nu het Landbouwcrisisfonds, ondanks de „Steun- beschikking", geen cent aan het bloem- bollenvak geeft. „Dit klemt te meer, nu uit het laatste „Driemaandelijksch verslag" blijkt, dat aan omslag voor opgekocht surplus, roe- belasting, leges en uitvoerheffing aan de Sierteeltcentrale ruim 2 millioen ver schuldig is, terwijl voor den „opkoop" 1.450.000 noodig is. Het restant, ruim een half millioen, is dus, als alles binnen komt, noodig voor de administratieve organisa tie der centrale en voor gedeeltelijke dek king van tekorten van vorige jaren. Maar waarom worden deze kosten en de bestaan de tekorten ook niet openbaar gem.aakt? „Wie het zóó zuur verdiende geld bijeen brengen, hebben ook het recht te weten waarvoor het besteed wordt, en dat er zoo zuinig mogelijk mee wordt omgesprongen. Ook in dit geval, nu er geen enkele reden is om eenig wantrouwen te koesteren. Het is de gang van zaken zelf, die niemand kan bevredigen!" VOORWAARDEN AANSLUITING VEEHOUDERIJCENTRALE In het belang van tuberculosebestrijding. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat zij rundertuberculose- bestrijdings-organisaties, welke als zooda nig nog niet door deze centrale werden er kend, alsnog in de gelegenheid stelt voor de periode 1 Januari 19361 Januari 1937 de bedoelde erkenning te verwerven. Hieraan zij toegevoegd, dat de betreffen de aanvragen, welke uiterlijk 14 December 1935 moeten zijn ingediend, slechts in be handeling genomen kunnen worden, indien zij vergezeld gaan van: le. de statuten en reglementen der betrokken vereeniging, welke om. ook bepalingen ten aanzien van het naleven der voorschriften dienen te be vatten; 2e. de instructie voor de(n) dieren arts (en), belast met het veeartsen ij kundig onderzoek; 3e. een opgave van het aantel aangesloten veehouders en het aantal te behandelen stuks vee. Voorts dient een, door voorzitter en se cretaris van de organisatie onderteekend e, verklaring aan de aanvrage te worden toe gevoegd, waarin men verklaart de volgen de regels te zullen naleven: le. ten minste één. maal per jaar wordt al het aan de le den-deelnemers behoorende rundvee, ouder dan 6 weken, onderworpen aan een vee- artsenijkundig onderzoek, dat zoowel tuber- culinatie als clinisch onderzoek omvat; 2e. de runderen, die blijkens het veeartsenij- kundig onderzoek, lijdende zijn aan, of ern stig verdacht zijn van, open tuberculose, worden ten spoedigste door de zorgen van de vereeniging in overleg met den betrok ken inspecteur van den Veeartsenijkundi- gen Dienst onschadelijk gemaakt; 3e. de leden-deelnemers zijn gehouden den tuber culose-vrij en opfok van hun jongvee over eenkomstig den aard van hun bedrijf zoo veel mogelijk te bevorderen; 4e. de leden- deelnemers zijn gehouden, door hen aange kochte runderen binnen acht dagen, gere kend van het tijdstip, dat deze dieren het bedrijf hebben betreden, op tuberculose te doen onderzoeken". Hieraan zij toegevoegd, dat het met het oog op de noodzakelijk uit te voeren con trole door de Nederlandsche Veehouderij- Centrale ten zeerste op prijs gesteld wordt, indien de betrokken vereenigingen in eenig door haar erkend landelijk of provinciaal verband vereenigd zijn. Indien een ver eeniging door de Nederlandsche Veehoude rijcentrale erkend wenscht te worden en bereid is in één der bedoelde landelijke of provinciale orgainsaties te worden opgeno men, kan zij volstaan met dezen wensch aan de organisatie in kwestie kenbaar te maken. Ingeval de aansluiting tot stand komt, is immers uit den aard der zaak ook de er kenning door de Nederlandsche Veehoude rijcentrale een feit geworden. Heeft de aan sluiting onverhoopt niet plaats, dan kan de vereeniging in kwestie haar aanvrage tot erkenning alsnog bij de Nederlandsche Vee houderijcentrale indienen. TWEEDE BLAD - PAG. 6 JEUGDSALARISSEN. Men schrijft ons: Toen ik eenigen tijd geleden te dezer plaatse het wettigen van het nu ge lukkig verdijnene wanproduct „kweekeling met acte" bestreeds en aanbeval de invoering van het ran genstelsel bij het onderwijzenr perso neel, kreeg ik van twee onderwijzers den wind van voren. Hoewel ik geen enkel sa laris-bedrag genoemd had, deden zij het voorkomen, alsof ik het er op toelegde, het aanvangs-salaris naar een te laag peil te drukken. Natuurlijk is deze onderstel ling onjuist. Ik beoogde louter: pasbegin- nenden leerkrachten niet van meet af aan hetzelfde honorarium toe te kennen als ouderen. Wat is daar tegen, mits vanzelf sprekend het aanvangs-salaris behoorlijk is? Hoe het zij, het gaat dien kan toch uit, gedrongen door de noodzakelijke bezuini ging. Er is slechts dit verschil, dat geen rangen worden voorgesteld doch jeugdsa larissen, waarbij verhooging in uitzicht is. Nu komt „De Tijd" dit onrechtvaardig noemen. Wat 'n groot woord! Is het on rechtvaardig, dat we tweede en eerste lui tenants hebben, dat we politie-inspecteurs 2e en le klasse kennen, dat ook agenten in klassen zijn ingedeeld, enz. Immers neen. Bij al deze verschillen wordt uitge gaan van den juisten gedachtengang, dat pas meerdere ervaring recht geeft op hoo ger loon. Waarom zou dit bij het onderwijs op eens onrechtvaardig wezen? Een pas ge slaagd onderwijzer is toch niet gelijk t« stellen met een leerkracht, die reeds ja ren voor de klas staat! Wie het tegendeel beweert slaat de eischen, waaraan een goed onderwijzer heeft te voldoen, al erg laag aan. „De Tijd" haalt er ook het stemrecht bij. Zonder dit te willen doen en stellig zonder aan het „staatsrechtelijk weerloos" zijn der jeugdige onderwijzers te willen den ken, komt het mij ook voor, dat de sala- risverhooging niet automatisch aan den leeftijd moet worden gekoppeld. Die ver hooging moet een gevolg wezen van geble ken geschiktheid, welke best eer dan bij 't 25e levensjaar kan intreden, soms pas later of.... heelemaal niet aan dén dag komt. Hoe dit te regelen, ziedaar een mooi punt van discussie voor autoriteiten en deskundigen. Misschien weet een of an dere ingezonden-stukken-schrijver wel pre cies hoe 't moet. Onwettige autobusverbindingen. Het hoofdbestuur van „Sint Raphaël" verzoekt ons opname van het volgende: Zonder vergunning van Gedeputeerde Staten mag een autobusonderneming geen geregelde diensten onderhouden tusschen bepaalde plaatsen Door het z.g. oprichten van „reisvereeni- gingen" en „reisbureaux" is getracht gere gelde diensten te onderhouden zonder de b.g. vergunning. Thans wordt een nieuwe truc toegepast om aan de bepalingen der wet te ontko men. Het is ons bekend, dat een autobus onderneming te Den Haag zich tot ver schillende vereenigingen wendt om haar te bewegen tot afsluiting van een „tot-niets- verplichtend" contract, onder voorspiege ling van goedkoop vervoer voor de leden der vereeniging. De eigenlijke bedoeling is echter om door tal van „contracten" te komen tot een niet-geconcessioneerde auto- busverbinding tusschen RotterdamDen HaagAmsterdam, op welk traject zeker geen tekort aan behoorlijke en snelle ver bindingen bestaat. Teneinde de overcapaciteit op vervoers gebied niet verder te vergrooten en het bestaan van bona-fide verkeersonderne mingen en de zoo hoognoodige ordening in het vervoerswezen niet meer te bemoeilij ken, verzoekt het hoofdbestuur van „Sint Raphaël" vriendelijk aan alle R-K. ver eenigingen in Nederland onder geen vorm steun te verleenen aan „onwettige" auto busverbindingen en slechts gebruik te ma ken van bona-fide vervoersondernemingen, waardoor het algemeen belang en groote sociale belangen bevorderd zullen wor den. - KERKNIEUWS Pater Hugolinus Ruijten. t Zaterdag is in het klooster der Paters Franciscanen te Megen overleden de wel- eerw. pater Hugolinus Ruyten O.F.M. (oud kapelaan te Leiden). De overledene be reikte den leeftijd van 81 jaar. Bisschoppelijk Retraitehuis „De Thabor". Maandag 1114 Nov. Ongeh. Dames f 8.P. Dominicaan; Maand. 1821 Nov. Meisjes f 6.50 Pè Passionist; Maandag 25 28 Nov. Meisjes f 6.50 P. Augustijn; Zater dag 303 Dec. Meisjes Tertiarissen e.a. deeln. (vanaf 16 jaar) f6.50 P. Francis caan; Maandag 912 Dec. Verloofde Meis jes f 6.50 P. Dominicaan; Zondag 1518 Dec. Kloosterroepingen èn voor haar die meer godsdienstig willen leven f 6.50 P. Jezuiet; Zondag 2225 Dec. Ongeh. Dames ('s Morgens om 11 uur sluiting) f7.50 P. Jezuiet; Zaterdag 2831 Dec. Meisjes f 6.50 P. Passionist; Maandag 69 Jan. Gehuw den f6.50 P. Dominicaan; Zondag 12—15 Jan .Meisjes f6.50 P. Dominicaan; Maan dag 2023 Jan. Gehuwden f 6.50; Zondag 2629 Jan. Meisjes f6.50 P. Dominicaan; Zondag 25 Febr. Jonge Dames f 8.50 P. Jezuiet; Maandag 1013 Febr. Gehuwden f6.50 P. Dominicaan; Zondag 1619 Febr. Dames verpleegsters f 8.50 P. Jezuiet; Maandag 2427 Febr. Meisjes (Vasten avond) f 6.50 P. Dominicaan; Maandag 25 Maart Gehuwde Dames f 8.Maandag 912 Maart Verloofde Meisjes f 6.50 P. Capucijn; Zondag 1518 Maart Meisjes, o mte komen tot de keuze van een levens staat f 6.50 P. Jezuiet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6