GEWELDIGE MANTEL RECLAME VROOM EN DREESMANN PROFITEERT NOG HEDEN INGEZONDEN STUKKEN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK AGENDA STADSNIEUWS DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaring, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometerst.: 774.4 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 745.2 te Reykjavik. De hooge drukking in het Noord-Oosten is slechts weinig afgenomen en onder haar invloed begint zich ook in Scandinavië lichte vorst te vertoonen. Van de diepe de pressie in het Zuid-Westen zijn slechts se- cundairen overgebleven, de hoofdkern ligt nu bij IJsland. In de Golf van Biscaje stormt het nog uit West en deze Westen winden brengen zware regen in een groot deel van Frankrijk. De Britsche Eilanden hebben bij veel verminderden wind eeni- ge opklaring met dalen van temperaturen. Ook in Zuid-Duitschland valt regen. In het Oosten is de lucht weinig bewolkt met lichte vorst, in Polen verdween de vorst tijdelijk. Krachtige Zuid-Oostelijke win den waaien in Zuid-Scandinavië en Noord- Duitschland. Voorloopig zijn geen belang rijke veranderingen in den weerstoestand te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 10 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 4.56 uur tot Woensdagmorgen 6.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 6 Nov. v.m. 10.34 en nam. 11.08 uur. RECTIFICATIE. In een artikeltje schreven we dezer da gen: Dat ook in Protestantsche kringen, het, in veelzijdig opzicht, onchriste lijk anti-papisme, zich uitend in stre vingen van Protestantenbond, in „Protestantsch" adresboek e. d. meer en meer moge worden verloochend en verafschuwd, metterdaad! Wij hebben ons hier vergist. Wij be doelden te schrijven, in plaats van „Pro testantenbond": Evangelische maat schap p ij (waarvan b.v. de afdeeling Leiden een anti-Roomsch adresboek heeft uitgegeven). Den Protestantenbond bieden wij ons welgemeende excuus aan. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u plaatsing voor het volgende: Het behoort tot de onaangename ontdek kingen, als men hier of daar gesproken heeft, dat in het verslag soms precies de omgekeerde gevolgtrekking gemaakt wordt, van datgene wat gezegd is. In de rede van ir. Heymeyer kwam voor, dat, als de Regeering geen maatregelen had genomen, tal van onredelijke executies zou den zijn voorkomen. Na mijzelf bij het be toog van mr. Ausems te hebben aangeslo ten, n.l. dat, na het overleg met de bank directeuren het resultaat van dit K. B., on danks alle goede bedoelingen, gelijk nu was, heb ik over het stelsel Mees woor delijk het volgende gezegd: Ik ben het met ir. Heymeyer eens, dat het stelsel- Mees principieel en theoretisch gezien de .meest zuivere en ideale oplossing zou zijn van het schuldenprobleem. Zelf heb ik bij de debatten in de Kamer mijn verwondering erover uitgesproken, dat de Regeering nog nooit geen aanleiding had gevonden, (althans niet waarneem baar), om het stelsel-Mees op haar practi- sche uitvoerbaarheid te onderzoeken. Politiek gezien acht ik dit op het oogen- blik niet doorvoerbaar en ir. Heymeyer wees er op, dat dit zou moeten ingevoerd worden in normale tijden en als zoodanig n u niet helpen zou. Ik vrees, dat bij de practische toepassing eventueel dit bezwaar zal optreden, dat bij te verwachten daling in de conjunctuur, daling der prijzen dus, de crediteuren ziende de waarschijnlijkheid dat zij minder guldens terug zullen ontvangen en ook no minaal minder rente hun credieten zul len 'opzeggen en geen nieuwe verleen en. Immers, als zij in een dragelijke toestand hun geld niet uitleenden en in kas hielden, vermeerdert dit in waarde en zou nomi naal niet teruggaan. Wij zouden bij een dergelijke credietrestrictie precies hetzelfde zien als nu, omdat door deze credietnood tal van voorvallen op de markt komen en goederen verkocht moeten worden, dus de prijsdaling stimuleeren. Omgekeerd zou naar mijn oordeel bij een te verwachten stijging der prijzen b.v. door een Europee- schen oorlog, de credietgever in het voor uitzicht, zijn aantal guldens te zien stijgen, zoowel in hoofdsom als in rente, geneigd zijn, dit crediet op buitengewoon gemakke lijke voorwaarde te verstrekken en daar door crediet-inflatie in abnormale activi teit in het bedrijfsleven te voorschijn roe pen, meer dan door de verhooging der prij zen gemotiveerd was, door de dan genoem de buitengewoon gemakkelijke leenings- voorwaarden. Is dit bezwaar er niet, dan acht ik met ir. Heymeyer het stelsel-Mees in de toekomst de meest zuivere oplossing. Maar het gaat re niet om, wat het beste is, het gaat er n u om wat wij in deze om standigheden, nu vaste-lasten-verlaging zoo dringend urgent is, po 1 i t i e k te verwezen lijken achten. (Dit wat de index-rente betreft). Daar na is door mij aangetoond, zooals ook in dit blad daarvoor door u gelegenheid is ge geven, waarom of door mij consequente deflatie met schuldherziening, politiek ge sproken en economisch ook onmogelijk werd geacht en daarom de eenige weg om het verder te brengen dan tot gepraat was de weg, die prof. Kaag heeft aangegeven op het Industrialisatiecongres in den Haag op 12 Mei 1.1. Ik heb erbij gevoegd, dat ik hoopte, dat de Ned. Boerenbond niet lan ger om de heete brei zou blijven heenloo- pen en op het voetspoor van den A. B. T. B. zou durven zeggen, dat men voor devalua tie is, om de eerste stap te zetten tot recht trekken van de totaal scheefgetrokken ver houdingen, tusschen crediteur en debiteur en om te voorkomen, dat Nederland door te lang wachten tot inflatie zou vervallen, waardoor den voorzitter ook reeds op ge wezen was. Bij voorbaat beleefd dankend voor de plaatsing M. P. v. d. WEIJDEN. Elke Katholieke Noordenaar heeft het zich aan te trekken NOORDEN, November 1935. Geachte Redactie. Met plaatsing van onderstaande zult U mij wel verplichten. Het verslag van de op 31 October gehou den raadsvergadering in Uw courant had mijn bizondere aandacht. En wel vooral om hetgeen daarin voorkomt omtrent de Wethoudersbenoeming. Wij kunnen ons voorstellen, hoe de heer Baas, sprekende namens de fractie van de R.K. Staatspartij op de hem eigen rustige zakelijk gedegen wijze releveerde de be noeming op 3 September van den R.K. Wethouder, waarbij 4 niet-katholieken, n.l. de 2 Christelijk-Historischen, de Vrijheids- bonder en de Sociaal-Democraat samen werkten met de 2 leden van de R.K. vrije lijst om een dezer benoemd te krijgen en waarbij de 4 leden van de R.K. Staats partij zou men in Noorden zeggen achterin konden kijken. In de politiek en dus ook in den gemeen teraad moet met open vizier en eerlijke middelen gestreden worden en daarom is het goed, dat een dergelijke grief openlijk besproken wordt en gezegd, hoe men daar over denkt. Het valt niet tegen te spreken, dat de Staatspartij het recht aan haar zijde heeft, wat de heer Splinter blijkbaar heeft aan getoond. Waarom dit nu weer „heftig" ge beuren moest, ontgaat ons. De Christ. Hist, heer Breedijk gaf een antwoord, dat, bekeken uit den gezichts hoek der R.K. fractie, niet bevredigde, doch dat niettemin een groote kern van waarheid inhield. Laten de katholieken eerst maar eens trachten eensgezind te worden, zei hij. En nu moge de heer Splin ter de Staatspartij als de erkende partij naar voren schuiven en de heer Verhaar laken de wijze waarop voor de vrije lijst gewerkt is, het was heel goed geantwoord en kan ook heel juist zijn, het is en blijft een striemend antwoord van den heer Breedijk: Katholieken, zorgen jullie eerst, eensgezind te zijn! Dit antwoord hebben de katholieken te verstaan, die voor de vrije lijst gestemd hebben, doch evengoed en niet minder de leden van de Staatspar tij. Ook zij hebben terdege eens in zich zelf te treden en ernstige pogingen aan te wen den om de eensgezindheid te herkrijgen, dat is hun dure plicht, juist omdat zij le den van de groote Staatspartij zijn. Dit behoeft niet te bestaan in het doen van een voetval of in een nederig zich buigen, doch laat men eens bij zichzelf onderzoeken of ook daar niet eenige schuld aanwezig is. Laten de Katholieken eerst maar trach ten eensgezind te worden! Laten alle ka tholieken kiezers zich dit voor gezegd hou den en de meest aangewezen weg lijkt mij deze, dat het bestuur van de Staats partij een 3-tal personen hunner vereeni- ging, niet behoorende tot het bestuur of tot de raadsleden of reserves en 3 voor aanstaande personen, voorstanders van de vrije lijst (zij zijn genoegzaam bekend), en ook weer geen raadsleden of reserves, uitnoodigt een commissie te vormen, die een onpartijdig voorzitter kiest, liefst bui ten Noorden, om de quaestie eens rustig onder het oog te zien Zoo kan dat niet langer blijven! Het is een ergernis, maar tevens een schande voor Katholiek Noorden, dat elke katho lieke Noordenaar zich heeft aan te trek ken en welke zoo spoedig mogelijk moet worden uitgewischt. En dit kan, heel ge makkelijk zelfs, als ieder maar bereid is een offer te brengen. Een Staatspartij er. VAN ONZE ZIET DE ETALAGES IN DE PASSAGE LEIDEN LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den Heer Wim Bleijs hield de Leidschen- damsche K. J. M. V. hare wekelijksche ont wikkelingsavond. Na opening met den gebruikelijken groet en een kort openingswoord van den Voor zitter, verkreeg de Weleerw. Heer H. de Greeve het woord voor de behandeling van zijn 2e godsdienstige onderwerp „On ze gemeenschap in Christus, wij Christus' broeders". Op zeer duidelijke en schitte rende wijze zette zijn Eerw. dit onderwerp uiteen, na eerst te hebben aangetoond de samenhang tusschen zijn le godsdienstige onderwerp „Het Koningschap van Chris tus" en dit onderwerp „Onze gemeenschap in Christus". Christus, aldus spreker staat steeds in ons midden, Christus is ons le ven en waarom is Christus ons leven; de ze vraag wordt door spreker nader en dui delijk beantwoord om daarna duidelijk aan te toonen, dat wij inderdaad broeders van Christus zijn, allen zonder uitzondering en wat wij te doen hebben om ware broeders van Christus te zijn, immers onze le ge meenschap in ons geloof en deze wordt voltrokken door de liefde en wat ontbreekt bij velen, wij kunnen wel zeggen bij allen, hieraan nog, aldus ZijnEerw. Ten slotte raadde spr. allen aan, die op dit onderwerp dieper wenschte in te gaan, zich aan te schaffen het boek: „Christus onze Broe der". Vele vragen werden door spreker breedvoerig en duidelijk beantwoord, waarop de voorzitter dankte voor deze in derdaad leerzame en keurige uiteenzetting van het onderwerp. Door den heer Gerard van Berkel werd een kort, doch keurig verslag uitgebracht van de gehouden Bondsvergadering, waar bij mededeeling werd gedaan van de be noeming van den Voorzitter tot lid van het Bondsbestuur, waarmede deze hartelijk werd gefeliciteerd. De voorzitter deelde mede, dat van de K.J.M.V. het initiatief is uitgegaan voor een St. Nicolaaskinderfeest. waarvoor hij aller medewerking verzoekt en waarom trent nadere mededeelingen zullen volgen. Na enkele verdere mededeelingen sloot de Voorzitter dezen welgeslaagden avond op de gebruikelijke wijze. VEUR. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. J. J. v. d. Akker, commies ter se cretarie te Leidschendam is geslaagd voor het examen M. O. Staatsinrichting. WASSENAAR. Wegverbetering. Met het oog op het gevaarlijke verkeerspunt stellen B. en W. voor over te gaan tot een verbetering van de wegkruising van Zuylen van Nijevelt- straatOostdorperwég. Van den caféhouder, die op den hoek een tuin heeft, wordt een strook grond ter oppervlakte van 87 M2 aangekocht waar door het mogelijk wordt het uitzicht te verbeteren. De totale- kosten worden geraamd op 1646.60. ALPHEN AAN DEN RIJN. Legaat. Wijlen de heer T. Spreij al hier heeft aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. 2000.gelegateerd. Ingekomen: Clara J. Krumpelman, van Utrecht. Dirkje Goudkuil, van Zwammerdam. Pieter C. Vis. van Wer kendam. Catharina H. van Veen echt- genoote van N. Oosterom, van Voorscho ten. Adrianus Paling, van Wageningen. Alberdina W. Futselaar, van 's-Graven- hage. Anna M. Wouters, van Leimui- den. Gerarda J. van den Berg. van Rijn- zaterwoude. Petronella G. van den Berg, van Rijnzaterwoude. Vertrokken: Hendrik Hoogendoorn, naar Zuid-Afrika. Catharina Verheul, naar Nieuwkoop. Hendrik C. Goebel, naar Zwammerdam. Elizabeth Dongel- mans, naar Boskoop. Maria Boerman, GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. MUSEUM „DE LAKENHAL". De Commissie voor het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het museum op Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 November a.s., voor het algemeen bezoek zal zijn gesloten. A. F. L. M. TEPE, Voorzitter. F. G. ROSIER, Secretaris. naar Amsterdam. Johanna de Koning, naar Boskoop. Jan H. van 't Wout, naar Leiden. Wilhelmina H. Verkerk, naar Leiden. Pieter Baars en gezin, naar Gouda. Cornelis J. van der Laan, naar Koudekerk. Geboren: Johanna Elisabeth d. van Jan Verruijt en Gerritje de Graaff. Wilhelmina d. van Paulus Verkade en Wil helmina Adriana van Klaveren. Jahanna Margje d. van Willem Kmmeraad en Eel- tje Gentenar. Arie Johannes z. van Cor nelis van Gog en Johanna Grasman. Gehuwd: Gerrit Blom 29 j. en Grietje van Asselt 23 j. Gerrit Vis 25 j. wonen de te Ter Aar en Klazina Vergeer 23 j. Leendert Hoogendijk 41 j. wonende te Bodegraven en Neeltje de Jong 30 j. Emanuel van Rhijn 30 j. wonende te As sen en Jansje van Dien 22 j. Overleden: Marrigje Blom 64 j. ge huwd met Bernardus Hermanus Hulscher. Jansje Janzweert 88 j. wed. van Evert Krap. Gerarrdus de Heij 5 j. Johan na Christina Vorell 90 j. wed. van Phi- lippus France. Thomas Spreij 74 j. we duwnaar van Gerritje van Heijningen. Aaltje van der Vlist 85 j. wed. van Corne lis Hoogeveen. BODEGRAVEN. Geboren: Maria Hendrika d. v. C. Spijker en Versloot. Willem Mijndert z. v. A. v. d. Boon en G. Portengen. Jo hannes z. v. B. van Wijk en E. Jansen. Ondertrouwd: A. van Dam 26 j. en W. Boer 24 j. Overleden: A. Lans 95 j. Gevestigd: J. Knopperts en gezin, van Zeist. C. de Kleer, van Ter Aar. M. J. Vis, van Zegveld. J. P. J. Blonk en broeder, van Vlist. P. G. Th. Verroen, van Vlist. M. Kasius en gezin, van Zegveld. C. Wolswijk en gezin, van Woerden. H. van der Smit, van Stomp- wijk. S. Bergsma en zoon, van Leeu warden. C. van Laar en echtgenoote, van Zwammerdam. Vertrokken: Th. van Es, naar Al phen aan den Rijn B. Tuis, naar Nieuw koop. M. van Tol, naar Baambrugge. NIEUWKOOP. Hypothecaire vordering op rietland. In een der plaatselijk verschijnende bla den zagen wij een advertentie, waarbij te koop werd aangeboden een hypothecaire vordering van 3.500.op nagenoeg 9 H.A. rietland in onzen rietpolder. Voor het eerst dat wij hier een dergelijke aan bieding ontmoetten en het teekent den toe stand van onze eens zoo bloeiende riet- streek. Vóór enkele jaren was een hypo theek als deze heel goed te noemen. En thans? Wij zijn benieuwd welk bod er komt. Toch vragen wij ons af of hier niet een taak ligt. Rietland eischt zijn regelmatig onderhoud, blijft dit achterwege, dan ken merkt dit zich direct in de opbrengst en al heel spoedig daalt de productiviteit tot een minimum, doch de onmacht van de eigenaren verklaart alles. Van overheidswege zien wij in Drenthe, Noord-Brabant en elders groote complexen heideveld ontginnen, dat gebeurde reeds eerder voor het bevorderen van den bo demcultuur en voor het uitbreiden van be staansmogelijkheid. Thans is daar bij ge komen de bestrijding van de werkloosheid. En met prijzenswaardigen ijver ziet men in steeds versneld tempo deze ontginnin gen tot stand komen. Hier en in het aangrenzende Zevenhoven ligt rond 1000 H.A. rietland, dat afzakt naar een toestand van een bodem, welken men elders ontgint. De Regeering doet iets, zorgt voor het allerergste, verstrekt f 12.50 per H.A. steun, onder de voorwaarde dat het land niet ongesneden blijft, ongetwij feld een daad, welke groote waardeering verdient en ook ondervindt. Nochtans reeds het vorig jaar is rond 100 H.A. afgekeurd, dit kwam niet meer voor steun in aanmer king, omdat het in opbrengst reeds gelijk te stellen was met heidegrond. Waarom? Uit gebrek aan onderhoud. Dergelijk land moet afgegraven worden enz., riet is een waterplant, waarmede niet beweerd wordt, dat de rietpolder voor altijd in stand te houden is, doch het proces kan door een regelmatig en vakkundig onderhoud zeer LEIDEN. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, K. R. O.-avond, Stadsgehoor zaal, 8 uur. Donderdag, R.K. Reclasseerinsvereeniging, afd. Leiden, Gebouw St. Vincen- tiusvereeniging, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Nov. a.s. waargenomen odor de apotheken G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. aanmerkelijk vertraagd worden. Momen teel loont dit niet, doch wij hopen toch nog een beter tijden te gaan beleven. Bezien we nu eens het leger van werk- loozen, waarvan er gelukkig nog vele zijn, die snakken naar werk en die vroeger een geheel wintertijdperk een bestaan vonden in het onderhoud van de rietvelden. Nogmaals, wij vragen ons af, ligt hier geen taak? Onze gemeente doet reeds veel, voornamelijk door middel van het ontgin- ningsbedrijf. Een groot bedrag wordt daar, mede uit een oogpunt van werkvoorzie ning, verloond. Vindt men in deze mooie daad niet een prikkel om tot uitbreiding over te gaan? Zichzelf helpen is 't mooist, doch kan dit niet. dan vindt elk redelijk voorstel bij onze Regeering momenteel 'n gewillig oor. Wij hopen, dat dit de noodige aandacht hebbe. Hooge regenval. Tengevolge van den ongekend z\varen regenval is het machine gemaal van den Polder Nieuwkoop en Noorden aan den Ziendeweg in de maan den September en October 500 uren in werking geweest en werd er in dien tijd niet minder dan 3 y2 millioen kubieke Me ters water uitgeslagen. Massa-diefstal van rijwiel plaatjes Uit den kelder der Meisjes H.B.S. De leerlingen der Meisjes-H.B.S. aan de Garenmarkt alhier hebben hedenmorgen een onaangename ervaring opgedaan. Zooals altijd komen vele leerlingen per fiets naar de school. De fietsen worden daar gestald in den kelder van de H. B. S., waar een rijwielstalling is ingericht. Ook heden morgen geschiedde dit naar gewoonte. Regel is, dat deze kelder afgesloten wordt dit schijnt echter niet altijd te geschieden, want toen de meisjes in het middaguur hun fietsen namen om naar huis te gaan kwam de een na de ander tot de ontdek king dat het rijwielplaatje van het rijwiel verdwenen was. Toen men de balans ging opmaken bleek dat niet minder dan 40 rijwielplaatjes ont braken. Slechts een meisje was zoo geluk kig haar belastingplaatje nog aanwezig te vinden. De dief schijnt dus gedurende een groot deel van den morgen op zijn gemak in den kelder te zijn geweest en op onop vallende wijze met zijn buit te zijn ver trokken. De politie is van dezen diefstal in ken nis gesteld. Handelsregister K. en K. W ij z i g i n g. 2800. Gebr. Broekhof. Noordwijkerhout, Havendwarsstr. 3. Beurtvaartbedrijf. Wijz. uitgeoef. bedr.: het beurtvaartbedrijf wordt niet meer uit geoefend. Thans: goederenvervoer per vrachtauto; bodedienst Leiden, Haarlem, Amsterdam. Nieuwe inschrijving. 6683. Leid- sche Olie-Centrale. Firma Kwestroo, Lei den, Levendaal 125. Olie- en vetcentrale. Venn.: J. C. BrugmansKwestroo, Lei den (H.V.) en G. P. Kwestroo, Leiden. Ge- volm.: N. Kwestroo, Leiden. Door den directeur van Gemeentewer ken is hedenmorgen aanbesteed bestek No. 25: het bouwen van een openbaar urinoir aan den Lammenschansweg. Ingeschreven was als volgt: Gebrs. L. en F. Schroder, Wassenaar 889, J. Meyers, Oegstgeest J 768, A. J. Langeveld f 755, Th. G. Breu- ring 728, L. P. Kantebeen 698, L. Zit man 687, A. J. Vreeburg 666, H. C. Leeuwenburg, Voorschoten 642.50, P. Beurze f 597.50, H. C. Heemskerk 593, I. Th. Cornet f 582. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. De gunning is aangehouden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2