STADS NIEUWS MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? IETS MEER REGENKANS DE BILT SEINT: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zui delijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellihct eenige regen, weinig verandering in tem peratuur Hoogste barometerst.: 779.0 te Riga. Laagste barometerst.: 741.8 te Scilly. De hooge drukking in het Noord-Oosten is tot boven 780 m.m. gestegen, maar bij IJsland werd de depressie vrij diep en daarachter verschijnt weer hooge druk king, die een krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke storm op den Oceaan veroorzaakt. In Polen is lichte vorst in getreden, Scandinavië is geheel vorstvrij met zwaar bewolkte lucht en eenige re gen in het Noorden, Duitschland heeft bij Oostelijken wind grootendeels droog weer met plaatselijk ochtendnevel en bedekte lucht in het Westen, Frankrijk heeft regen in het Westen met krachtigen tot storm- achtigen wind aan de kust, op de Britsche Eilanden valt nog wat regen bij tempera tuur boven normaal en krachtige Zuide lijke wind. Ofschoon het hoogedrukg:% ed in het Noord-Oosten nog stand houdt z>l de toevoer van warme, vochtige lucht uit het depressiegebied hier lage bewolking en wellicht eenige regen brengen. LUCHTTEMPERATUUR 12.30. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 4.58 uur tot Dinsdagmorgen 6.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 5 Nov. voorm. 9.06 en nam. 9.50 uur. ITALIAANSCHE AFWEER- MAATREGELEN. De organisaties tot afweer van de ge volgen der sancties is in Italië in vollen gang. Gisteravond is bekend gemaakt, dat met ingang van 6 November het verkeer met personen- en sneltreinen met ongeveer een vijfde zal worden ingekrompen om den kolenvoorraad te sparen. Verdere besparing hoopt men te verkrij gen door den werktijd in de verschillende bedrijven te vervroegen. Het staatsblad publiceert voorts een aan tal uitvoerverboden, die betrekking heb ben op belangrijke grondstoffen voor de Italiaansche oorlogs- en textielindustrie. Het staatsblad verschijnt reeds in klei neren druk en daarom ook in kleiner for maat. ABESSIJNSCHE BERICHTEN OVER HET OFFENSIEF. ADDIS ABEBA, 4 November. (A.N.P.) Het Abessijnsche hoofdkwartier deelt me de, dat zoowel aan het Noordelijk als aan het Zuidelijk front de Italianen een groote activiteit ontplooien en dat gevechten zijn begonnen, die gesteund worden door artil lerie en vliegtuigen. In het Noorden rukken de Italianen op in de richting van het ontruimd Makalle, dat ondanks de sterke formaties, die men hiervoor gebruikt en de zwakke Abessijn sche verdediging nog niet is bereikt. De Ita liaansche patrouilles, die eergisteren Haus- sien bereikt hebben, zijn daar verschanst. Langs de bergpaden voeren de Italianen bouwmateriaal, geschut van klein kaliber en voornamelijk water mee. Aan het Zuidelijk front is de nieuwe Ita liaansche opmarsch begonnen in den uitersten Westelijken hoek van Dolo. In welingelichte kringen gelooft men, dat de Abessijnsche troepen de tweede helft van November tot een groot offensief zullen overgaan. Makalle vandaag reeds bereikt? ASMARA, 4 November. (A.N.P.). De Ita liaansche troepen in het Noorden, weike in een front van 100 mijlen breedte in de richting van Makalle oprukken, ontmoeten weinig tegenstand. De berichten der offi cieren melden, dat behalve kleinere scher mutselingen de voornaamste hindernis in het begin van dit offensief gelegen was in de moeilijkheid van het terrein. Men koestert de hoop, wanneer het hui dige tempo kan worden volgehouden, reeds vandaag met de voorhoede bij Makalle te zijn. Waar is Ras Kassa? ADDIS ABEBA, 4 November. (A.N.P.) Hier heerscht ongerustheid over Ras Kas sa, den Abessijnschen legeraanvoerder aan het Noordelijk front, over wien allerlei ge ruchten de ronde doen. Toen het bericht van den Ittaliaanschen aanval in Addis Abe ba verspreid werd, hoorde men in de hoofd stad tevens geruchten omtrent Ras Kassa, die zou zijn gevangen genomen, volgens andere geruchten gedood zou zijn of zou zijn gedeserteerd. Het gerucht schijnt te zijn ontstaan, doordat Ras Kassa zich begeven heeft bui ten het zeer beperkte gebied, dat met de hoofdstad telegrafische verbinding heeft. De herinnering aan Ras Koeksa wekt bij de inboorlingen bezorgdheid om trent Ras Kassa, die 18.000 man onder zijn bevelen heeft. ABESSIJNSCHE TEGENAANVAL BIJ DE SETIT? ASMARA, 4 November. (A.N.P.) Een gisteravond uitgegeven officieel commu niqué bevestigt de hervatting van den op marsch aan het Noordelijk front en kondigt tegelijkertijd aan, dat ook de troepen aan het Somalifront weer oprukken. Het inboor lingencorps aan het Noordelijk front be vond zich gisteren nabij Haoesien. Volgens Italiaansche berichten zouden de troepen bij hun opmarsch door de nog niet bezette dorpen met vreugde door de bevolking worden begroet. Generaal De Bono begaf zich met zijn staf naar het gebied ten Zuiden van Adi- grat om den opmarsch der troepen voor het verdere offensief gade te slaan. De Abessijnsche strijdkrachten, die zich bij het naderen der Italianen verder heb ben teruggetrokken, schijnen zich thans ten Zuiden van Makalle te verzamelen. Italiaansche verkenningsvliegtuigen heb ben gisteren in het gebied van Amba Alatsji, ten Zuiden van Makalle, Abessijn sche troepen waargenomen, die noodwaarts trokken en wier sterkte op 10.000 man wordt geschat. Hieruit leidt men af, dat de Abessijnen voornemens zijn bij Makalle weerstand te bieden. Het is opgevallen, dat de Italianen in den sector van de Setit, die den toegang naar Gondar en het Tana-meer vormt, voorloo- pig nog een afwachtende houding schijnen aan te nemen. Naar verluidt zouden zich in deze sector sterke Abessijnsche afdeelin- gen geconcentreerd hebben en Italiaansche vliegtuigen hebben in het gebied van Om Ager duizenden kameelen waargenomen nabij de grens van den Soedan. Waarschijn lijk verwacht men op het oogenblik aan Italiaansche zijde in dit gebied een krach tigen Abessijnsohen tegenaanval, tegelij kertijd met een tegenaanval der Abessijnen in de richting van Makalle. RECHTZAKEN De Ossche misdrijven De zesde zitting. Hedenmorgen heeft de Bossche rechtbank de zesde zitting der berechting van de Os sche misdaden aangevangen. Het eerst komt voor het hekje de 35-ja rige Ossche arbeider Jacobus Johannes van Berne, wien ten laste is gelegd, dat hij op 11 December 1929 te Oss opzettelijk Ge- rardus van Galen van het leven heeft be roofd door hem met een mes een steek in den rug toe te brengen, tengevolge waar van het slachtoffer spoedig overleed. Sub sidiair is hem mishandeling met doodelijk gevolg ten laste gelegd. Na de voorlezing der dagvaarding vraagt de president aan den verdachte: „Is dat Verdachte: „Als ik het gedaan heb, dan heb ik het niet opzettelijk gedaan, daar ik toen flink dronken was." President: „U weet toch wel, dat u zelf gewond werd. Er heeft dus een vecht partij plaats gehad, waaraan u hebt deel genomen!" Verdachte: „Ik geloof ook wel, dat ik het gedaan heb, maar zeker weten doe ik het niet." President: .,U hebt toch eenige verkla ringen afgelegd, waaruit vast staat, dat u el allers van af weet." Getuige H. Soethout, operwachtmeester van de marechaussee te Venlo, voorheen te Oss, had een onderzoek ingesteld in het café, waarin de vechtpartij had plaats ge had. Alles lag er overhoop en de café houder had hem direct verklaard, dat er een mes werd vermist. Volgens de meening van getuige staat verdachte ongunstig bekend. Ook Van Ga len had geen gunstige reputatie. Getuige Van Kempen, inspecteur van politie te Oss, gaf ook inlichtingen om trent verdachte's reputatie. Hij heeft alle medewerking verleend, om deze zaak tot klaarheid te brengen. Na verhoor van den deskundige dr. B. Mettrop, arts te 's-Hertogenbosch, wordt als getuige gehoord mejuffrouw J. de Bie van Maaren. Zij zegt, dat de verdachte haar een be zoek heeft gebracht toen hij uit het Huis van Bewaring te Den Bosch was ontsla gen. Koosje heeft toen veel verteld van de vechtpartij in het café van De Louw. Aarzelend vertelt dan de vrouw, dat Koosje tegen haar heeft gezegd: „Ik heb een groot mes genorpen en ik heb er Van Ga len mede aan den grond vastgestoken. Ik kan wel duizend moorden op mijn gewe ten hebben." De verdachte springt dan op en zegt, dat de verklaringen door deze vrouw af gelegd haar door wachtmeester De Gier zijn afgeperst. De president: „U moet hier zulke taal niet spreken." Verdachte zegt dan. dat alles is gelogen. Een boer kan dat zelfs wel snappen en wie gaat er nu zeggen, ik heb duizend moorden op mijn geweten? Rechter Schröder zegt tegen dén ver dachte: „Ik vind je houding hier zeer on gepast. Je weet goed of je Van Galen al dan niet hebt vermoord." De verdachte zegt, dat wachtmeester De Gier alle getuigen heeft bang gemaakt. Getuige mejuffrouw J. A. Arts vertelt, dat de verdachte met een bebloed gezicht de keuken van het café is binnengekomen en van de tafel een groot broodmes heeft genomen. Getuige W. Kooien zegt, dat de verdach te ruzie had gemaakt met Van Galen. Ver dachte bloedde aan het gezicht. Hij is daarna weggeloopen maar kwam eenige oogenblikken later terug. Wat er precies gebeurd is weet getuige niet, doch Van Galen zakte plotseling ineen. Nu werd als getuige gehoord Petrus Franciscus de Louw, in wiens café de vechtpartij heeft plaats gehad. President: „U bent nu geen kastelein meer, ik hoop, dat u thans geen kasteleins verklaringen zult afleggen. Wat hebt u van de vechtpartij gezien? Getuige zeide van de vechtpartij niets gezien te hebben, daar hij juist bezig was de glazen te wasschen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Wegens het gebruik maken van val- sche merken is A. H. v. d. V. te N i e u w- vee n door de rechtbank te 's Graven- hage tot zes maanden gevangenisstraf. Het Hof vernietigde dit vonnis en legde thans de straf voorwaardelijk op, met on der toezicht stelling van den verdachte. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Theologie de heer mr. J. Yisser, Baarn; de heer P. W. Spruyt, Rot terdam; candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid mej. A. E. A. Kramer, Den Haag; propadeutisch exame.n Theologie mej. H. J. de Zwaan, Leiden, de heer mr. G. D. Boerlage, Oegstgeest. SFORT WIELRENNEN SWIFT. Zondagmiddag is de veldrit te Noordwij- kerhout gehoudën, welke georganiseerd was door eenige Noord wij kerhoutsche wieleren thousiasten. Bij de deelnemers boven de 18 jaar wist J. Versdhoor den len prijs te behalen; A. v. Egmond den 4e en 'J. Riethoven dien 5e prijs. Van.de deelnemers beneden 18 jaar was het W. Mens die den 2e pr. won, J. Riet hoven Adr.zn. de 3e en G. Groeneweg de 5e pr. A.s. Zondag zal er een aanvang gemaakt worden met de training op de hometrainers. Vermoedelijk zullen er dit winterseizoen vele open wedstrijden verreden worden op de hometrainers, de H. S. V. Achilles geeft 24 Nov. a.s. alreeds een wedstrijd. Daarom zal het ongetwijfeld goed zijn de oefengelegenheid te benutten. BOUWMEESTER REVUE „MET VLAG EN WIMPEL" Wanneer de muren van de Stadsgehoor zaal eens vertellen kondenDie hooge witte wanden zijn de stille getuigen van veel deftige taal en van ontelbare oproe rige redevoeringen. Maar op sommige avonden wordt de ernst of wat men dan ernst belieft te noemen onderbroken door de schallende lach van ruim duizend opgetogen en vroolijke menschen. Als Bu- ziau met de Bouwmeester-revue naar Lei den komt de laatste jaren hebben wij hem tot onzen spijt gemist trillen de witte muren mede met de golven van lach en vreugde, die uit de menigte op stijgen. Buziau in de Gehoorzaal beteekent een avond van pret en plezier voor de men schen en voor de witte muren. Het is al vele jaren zoo, en wij hopen, dat het nog vele, vele jaren zoo zal blijven. De Buus blijft onnavolgbaar. Na veertig jaren artisten-leven is zijn humor nog altijd even frisch en flonkerend; na een langdurige lichamelijke ongesteldheid is zijn drukke beweeglijkheid nog even aanstekelijk. Een dergelijke voorstelling wordt nog steeds aangekondigd als een revue, maar een revue, een overzicht van actueele ge beurtenissen, is het sinds lang niet meer. Het zou in deze heet-gebakerde tijden ook wel eens gevaarlijk kunnen zijn! De inzet, het bezoek aan de kauwgom- fabriek van de firma Zoetekauw, was het eenige, wat aan een actualiteiten-revue herinneren deed. Een reis van knappe, aar dige fabrieksmeisjes verheerlijkt in een liedje de arbeid, waarbij Buus en Sam Nieuwenhuijzen welke laatste in deze revue geen groote rol speelt, maar heel goed op dreef is de werkloosheid niet vergeten. De geheele revue bestaat eigenlijk uit korte, vermakelijke toonestukjes, waarin Buziau het hoogste woord voert, welke één-actertjes samen-geregen worden door sierlijke balletjes en schitterende finales. Buziau heeft het publiek weer laten schateren, toen hijlevensmoede was en in het water wilde springen, toen hij als man de vrouwen en als vrouw en wat voor vrouw! de mannen hekelde, toen hij op geniale wijze dirigenten na bootste om tenslotte, na in een kater als kater te zijn opgetreden, in harnas gesto ken een verschrikkelijk burengerucht te verwekken. In zijn navrante schets „Artistenleve-n", een zielig tafereeltje van een ouden acteur, die veertig jaar aan het tooneel is, ont ving de veertig-jarige jubilaris, die zijn feestgetij gelukkig onder gunstige omstan digheden mag vieren, daverend applaus. De balletjes waren ook nu weer goed verzorgd, pittig, en smaakvol van kleur en beweging. Origineel bedacht die „dan sende viooltjes"! Van de „vuurwerk-stukken", de finales, was het wrntersprookje prachtig, evenals „Het ontwaken der natuur". De andere finales muntten meer uit door schittering van costumes, dan door een goede smaak. Het slot-tafereel „Kermis te Volendam", waarbij Buziau als danseres weer een triomfje vierde, was koddig bedacht, met al die gemaskerde groen-jassen. Het was een avond van uitgelaten pret, van nonsensicale geestigheid, van schoone costuums, sierlijke dansen en felle kleuren. Het publiek was opgetogen en heeft aan die opgetogenheid herhaaldelijk door klinkend applaus uiting gegeven. K.J.M.V. ST. PETER KANIS. Door deze doelen wij de leden mede, dat het „Eigen Huis" hedenavond gesloten zal zijn. K.R.O.-AVOND. Op Woensdag 6 November zal van 35 uur nog gelegenheid tot plaatsbespreken bestaan aan de Stadsgehoorzaal. DE ONTPLOFFING IN DE LAKFABRIEK DER Fa. PAAUW. ZooaLs Zaterdag in het kort reeds ge meld, heeft in de Lakfabriek der Lithogra fische metaaldrukkerij der fa. W. P. Paauw en Zonen aan den Hoogen Rijndijk een ont ploffing plaats gehad, waarbij een per soon werd gewond. De ontploffing had plaats in een oven, waarin wit lakwerk geplaatst. Daarbij is de 22-jarige ovenist J, v. d. R. ernstig ge troffen, waarbij hij aan armen en handen hevige brandwonden heeft opgeloopen. Het slachtoffer werd door den E.H.D. naar het Diaconessenhuis vervoerd. Ande re persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Van de fabriek sprongen veertien ruiten. TOURNEE PROF. DR. R. FABRE. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal Prof. Dr. R. Fabre uit Parijs in ons land een viertal voordrachten houden over „La technique toxologique". De eerste hiervan zal plaats hebben op 11 November te Leiden, Phar- maceutisch-toxicologisch Laboratorium, Hugo de Grootstraat 32, 's avonds te 8 uur. Daarna volgen Utrecht,' Amsterdam en Groningen. Voor nadere inlichtingen be treffende deze tournee wende men zich tot de ab-actis van bovengenoemde Organisa tie, den heer J. H. G. Ferman, Wittevrou- wensingel 39, Utrecht. Prof. Dr. L. van Itallie, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, schrijft ons over Prof. Fabre het volgende: Prof. René Fabre, die de volgende week in de universiteitssteden hier te lande voordrachten zal houden over de techniek van het toxicologisch onderzoek, is hoog leeraar in de toxicologie aan de pharma- ceutische faculteit en aan het Instituut van industrieele gezondheidsleer en geneeskun de van den arbeid van de geneeskundige faculteit der Universiteit te Parijs. Van oudsher telde de toxicologie in Frankrijk vele eminente beoefenaren, die met eere in de geschiedenis der toxicologie genoemd worden. Men denke aan de grond leggers dezer wetenschap Orfila en Claude Bernard, aan Flandin, Dusart, Blondlot, Ogier, e.a. Fabre behoort tot de jongere school en heeft ten deele nieuwe wegen ingeslagen. In de „Actualité scientifiques et in- ustrielles" verschenen dit jaar snel achter elkander 8 deeltjes zijner „Lecons de toxicologie" en het eerste deeltje der „Ex posés de toxicologei et hygiène industrielle" dat de veranderingen van het bloed in de beroepsvergiftigingen behandelt. Van uit zijn laboratorium zagen in de laatste jaren verschillende proefschriften het licht. Zoo over de toxicologie van bar- bituurzuurverbindingen en de localisatie der vergiften in de endocrine klieren. Over een en ander werden voordrachten gehou den aan de universiteiten te Bukarest, te Luik en elders. Bloempjesverkoop Luctor et Emergo. De opbrengst van den gisteren aan den uitgang der kerken gehouden verkoop van bloempjes ten bate van de R.-K. Tehuizen voor Dakloozen „Luctor et Emergo" te Nij megen heeft opgebracht de som van 147.811/2. AGENDA LEIDEN. Maandag. Eerste conferentie pater Hen- drichs S.J., Kerk Hartebrug, 8% uur. Maandag. Revue met „Vlag en wimpel".' Stadsgehoorzaal 8 uur. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, K. R. O.-avond, Stadsgehoor zaal, 8 uur. Donderdag, R.K. Reclasseerinsvereeniging, afd. Leiden, Gebouw St. Vincen- tiusvereeniging, HoogL Kerk- gracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 4 tot en met Zondag 10 Nov. a.s. waargenomen odor de apotheken G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. R. K. Ver. van Gezinshoofden. Door deze vereeniging wordt op 20 No vember a.s. een groote propaganda-verga- dering gehouden, waar de belangen van de groote gezinnen in het bijzonder en van de gezinnen in het algemeen zullen wor den besproken. Bekende redenaars zullen het woord voeren. Aan de plaatselijke vereenigingen wordt vriendelijk verzocht dezen avond vrij te houden voor bovenstaande vergadering. Deze vergadering zal toegankelijk zijn voor alle katholieken. Handelsregister K. v. K. Nieuwe i n s c h r ij v i n g. 6682. Che mische fabriek „Lugdunum". Leiden. Zee manlaan 34. Venn.: Joh. A. Vlasveld en Jac. Vlasveld, Leiden. In het tijdvak van 4—27 November 1935 komen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier de navolgende reserve-officieren on der de wapenen voor het volgen van een cursus naast hoogeren rang. De reserve le Luitenant Heidoorn, Teixeira, Karssens, v. 't Lindenhout, Karthaus. Gevonden voorwerpen in de maand October 1935. 4 halskettingen, een grijs jongensjasje, een pakje van V. en D. met inhoud, een combinatietang, 2 damestasschen, 4 vul penhouders, rijwielbelastingplaatjes, een heerenarmbandhorloge, een kinderarm bandhorloge, een kinderarmbandje, 2 vul- potlooden, sleutels, een dolkmes, een grijze muts, een portefeuille, portemonnaies, een armband met steentjes, een staart van vos- bont, een vest, twee bruine, een gele en 2 grijze handschoenen, een bril met nikkel montuur, een gouden broche, een pakje, inhoudende 2 pantalons, twee paar dames handschoenen, een vaarboom, een zilveren damesarmbandhorloge, een rozenkrans, een gummi damescape, een blauwe regen pijp, eenige foto's, een riem van een baga gedrager, 4 ceintuurs, een rieten koffertje, een armband, een medaillon, een bruine actetasch, een rozenkrans, een vloermat, een jongenspet, een pedaal van motorfiets, een fietspomp, een oorknop, een damesarm bandhorloge, een bril met hoornen mon tuur, een zwarte lage schoen, een kinder- taschje, een paar regenpijpen, een gouden medaillon, gereedschap voor motorrijwiel, een bruine kinderhandschoen, een pull over, een zwarte kinderschoen, een zwarte actetasch, een grijze jas, een kano, een hoed, een gymnastiekschoen, een hakbijl, een gouden medaillon, een grijze regenjas, een bril met doublé montuur, een ketting met sleutel, een zweep, een armband, een dynamo, een armbandje, een bruin kin derpetje, een zakmesje, een étui, inhou dende 2 potlooden en vulpenhouder, een vingerdoekje, kinderpantoffels, een paar regenpijpen, een mapje met fotonegatieven, een zwarte gymnastiekschoen, een étui, in houdende passer enz. een nummerplaat van een auto, een alpinomuts, een gladden gouden ring, een zakmes, een pakje, in houdende gordijnstof, een paar gymnastiek schoenen, 3 leesboeken, een gouden ring, een gouden ring met steentjes, een bruine actetasch, een bril met zwart hoornen montuur, een zilveren heerenarmband horloge, een bril met zwart hoornen mon tuur, een kindertaschje, een medisch in strument. Gevonden in het Postkantoor. Een bril. Gevonden in de Electrische Tram (stadslijn). Negen damesparapluies, drie paar hand schoenen, zilver geld, een handschoen, een ceintuur. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. POLITIE-STOPTEEKENS Voor verkeer. Voorverkeer, dat Voor verkeer. dat den agent den agent van voren eu achteren dat den agent ran achteren nadert. van voren nadfcrt. „adert.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2