STADS NIEUWS De gemeente-begrooting voor 1936 I ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Een sluitende begrooting zonder belastingverhooging B. EN W. WILLEN KRACHTIG GAAN BEZUINIGEN EN VERSOBEREN B. en W. leggen den Raad voor de alge meene beschouwingen bij de begrooting 1936, welke ook reeds gereed is, doch nog gedrukt moet worden. Aan dit stuk van B. en W. ontleenen wij het volgende. Na een overzicht van de vele teleurstel lingen van financieelen aard voor de ge meente, zeggen B. en W.: De reeds door het College in zijn vorige samenstelling aangevangen arbeid tot be reiking van dit doel (een sluitende be- grootimg), werd door het College in zijn huidige samenstelling voortgezet, waarbij als gedragslijn werd gevolgd, eenerzijds dat belastingverhooging voor de burgerij een funeste werking zou hebben en daar toe derhalve in de allerlaatste plaats de toevlucht mocht worden genomen en an derzijds, dat de werkgelegenheid zoo min mogelijk mocht worden verminderd. Geen belastingverhooging Het zal, gelet op het groote belang van een sluitende begrooting voor de gemeen-, te, ongetwijfeld tot voldoening stemmen, dait het inderdaad is mogen gelukken het tekort zonder belastingverzwaring te over bruggen. Hoe het tekort te dekken? De begrooting werd grondig nagegaan, als gevolg waarvan verschillende posten wijziging ondergingen, hetzij ter verster king van de inkomsten, hetzij tot verlaging van de uitgaven. Aangezien het uiteraard niet doenlijk is, al deze veranderingen hier tot in bijzon derheden te vermelden, moeten wij er mede volstaan de voornaamst te noemen. Wij achtten aanleiding aanwezig een be drag van ƒ30.500 van de Algemeene Re serve af te schrijven. In dat verband wordt in herinnering gebracht, dat van de Alge meene Reserve groot per 1 Januari 1935 ƒ499.438.88 werd beschikt over 152.260 ten behoeve van 1935 voorthans nog niet op ander wijze te dekken lagere ontvangsten en hoogere uitgaven (voor namelijk armenzorg), terwijl voorts het nadeelig exploitatiesaldo van 1934 ad ƒ20.449.34 uit de Algemeene Reserve zal worden genomen. Na toetsing van de door Commissarissen der Lichtfabrieken in Juni 1935 ingedien de begrootingen aan de bereikte resultaten over het eerste halfjaar 1935, kon de aan vankelijk voor 1936 geraamde winst van de Electricteitsfabriek met plm. ƒ74.500 worden verhoogd. Ten aanzien van de Gafabriek bleek een verhooging van de geraamde winst niet gewettigd. Voorts kon, naast het reeds uitgetrokken bedrag van ƒ40.000 als uitkeering van de tweede helft van een indertijd bij de Gas fabriek voor een inmiddels vervallen doel gevormde reserve, worden geraamd een som van 35.000 ter zake van bij de Licht fabrieken in te voeren bezuinigings-maat- regelen. De raming van de baten ter zake van de Leidsche Duinwater Maatschappij ge schiede in de begrooting 1935 en aanvan kelijk ook in die voor 1936, op dezen voet, dat jaarlijks bij de Maatschappij een be drag van plm. ƒ50.000 kon wordne gere serveerd. In de tegenwoordige omstandig heden achten wij^na overleg met Commis sarissen, het verantwoord, dat van deze* reserveering voor 1936 werd afgezien (op de balans per 1 Januari 1935 komt als re serve reeds een bedrag van 445.000 voor), waardoor en bate van de gemeente een hoogere winstuitkeering van 45.000 mocht worden verwacht.' Bovendien achtten wij het, en zulks eveneens gehoord Commissa rissen, mogelijk, dat uit de .exploitatie nog een verhooging van de winstuitkeering met 15.000 plaats heeft. De totale uitkee ring dividend, concessierechten enz. zal dan ƒ310.000 bedragen (raming 1935 ƒ250.000; uitkeering over 1934 ƒ283.430.82). Minder geld voor Fabricage De fabricage-begrooting, die voor 1935 ƒ500.426 in uitgaaf liep, en voor 1936 oor spronkelijk een eindcijfer van 505.419 had, werd verminderd tot 483.852. De post voor onvoorziene uitgaven, wel ke aanvankelijk op 50.000 werd uitge trokken, brachten wij, evenals voor 1935 geschiedde, terug tot 40.000. Vervolgens kon, als uitvloeisel van het Wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven en de daarmede samenhan gende wetsontwerpen worden geraamd: a. vermindering van de pensioensbijdra gen aan het Burgerlijk Pensioenfonds met 1 pet., ƒ24.000; b. terzake van het onderwijs "(o.a, verla ging van rente, waarnaar uitkeeringen worden berekend) ƒ5.430; c. automatische verlaging van de salaris sen van diegenen, die overeenkomstig rijks regeling worden gesalarieerd, als gevolg van de voorgenomen rijkssalariskorting (onderwijzend personeel gymnasium en H.B.S.) ƒ12.440. Volledigheidshalve merken wij hierbij op, dat met betrekking tot den Keurings dienst van Waren en den Armenraad nog niet voldoende bekend is, welke maatre gelen kunnen worden genomen, zoodat daarvoor thans nog geen besparing kan worden geraamd. het Georganiseerd Overleg op verlangen van den Minister van Binnenlandsche Za ken aanhangig gemaakte herziening van de salarisverordeningen va 25 Februari 1935 in verband met de door den Minister gemaakte bemerkingen. Daarenboven kon thans nog wegens de door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingevolge zijn circulaire van 4 September 1935 ge- wensche verdere salarisverlaging voor het gemeentepersoneel, welke binnenkort bij het Georganiseerd Overleg aanhangig zal worden gemaakt, een bedrag van rond 155.000 Worden uitgetrokken, in afwach ting van de beslissing daaromtrent. Een minderheid in ons College zou dit bedrag niet uitgetrokken willen zien, alvorens die beslissing gevallen is. Nadat al deze wijzigingen waren aange bracht, ontbrak nog een som van ƒ311.500 B. en W. stellen vooi: dit bedrag te vimden uit vermindering van storting in het Vernieuwingsfonds der Lichtfabrieken, uit de reserve van het Grondbedrijf, en door de omzetbelahting op gas en e 1 e c- t r i c i t e i t door de verbruikers te laten betalen. B. en W. willen krachtig gaan bezuinigen en versoberen Hoewel er alleszins reden is verheugd te zijn over het feit, dat, trots het buitenge woon groote tekort, de begrooting sluitend is kunnen worden gemaakt zonder belas tingverhooging, zoo mogen wij niet voor bijzien, dat hiertoe tot niet onbelangrijke bedragen middelen hebben bijgedragen, waarop niet of niet geheel voor 1937 kan worden gerekend. Dit stelt de besturders van de gemeen te voor de noodzakelijkheid, om de bezui- nigng en versobering krachtig voort te zetten. Wij ontveinzen ons niet, dat dit moeilijker wordt naar mate reeds bezui nigd is, doch dit ontheft niet van den plicht met dezen arbeid voort te gaan ver mits, gelijk wij boven opmerkten, even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven een zaak is van het allergrootste gewicht voor de gemeente. Er zijn bij ons College dan ook nog ver schillende bezuinigingen in overweging. Wij noemen o.a. vermindering van het aantal tèlefoons (in de begrooting werd reeds rekening gehouden met de afschaf fing van eenige telfeoons); de samenvoe ging van de diensten van Gemeentewer ken en Bouw- en Woningtoezicht, welke aangelegenheid in voorbereiding is; con centratie van de onderzoekingsdiensten v. Maatschapelijk Hulpbetoon en den dienst voor Sociale Zaken; concentratie van de steunverleening aan werkloozen, bij één dienst, welke steunverleening thans is ver deeld over Maatschappelijk Hulpbetoon en den Socialen Dienst. Voorts is o.a. in onderzoek de mogelijk heid van bezuiniging op het bewaarschool- onderwijs, op het geneeskundig schooltoe zicht, op de ziekenhuisverpleging, terwijl het oog zeer de vraag is, of de subsidies, die wij, behoudens een enkele uitzonde ring, niet voor verdere vermindering of afschaffing hebben voorgedragen, op den duur op de thans nog geldende bedragen zullen kunnen worden gehandhaafd. BOUWPLAN EENSGEZINDHEID. Adres aan den raad. Aan den Raad dezer Gemeente is het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigde eerbied te ken nen: ondergeteekenden K. Wassenaar en A. J. Schoneveld, resp. Voorzitter en Se cretaris van de Woningbouwvereniging „Eensgezindheid" te Leiden, ten deze do micilie kiezende Zijlsingel 53 te Leiden; dat de j.L gehouden ledenvergadering het besluit heeft genomen om te komen tot uit voering van het zevende bouwplan; dat dit bouwplan is ontworpen op de bij gaande situatie-teekening van de perceelen grond kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie no. 330, 331 en 332; dat deze grond in het uitbreidingsplan is aangewezen als bestemd voor arbeiders woningbouw; dat genoemd plan omvat 71 eengezins woningen en 11 woningen voor ouden van dagen; dat de huurprijzen resp. naar raming zul len bedragen ƒ4.en 3.50 per week; Redenen waarom zij Uwen Raad ver zoeken, zijne medewerking te verleenen, tot het verstrekken van een voorschot krachtens de Woningwet, overeenkomstig de bijgaande berekening der stichtings- kosten. Zulks na kennis te hebben genomen van de hierbij gaande toelichting, plan- en si- tuatieteekeningen en exploitatie-rekening. ONTPLOFFING IN LAKFABRIEK. Hedenmiddag tegen half één heeft in de lakfabriek van den heer Paauw aan het Utrechtsoh Jaagpad een ontploffing plaats gehad, waarbij een man is gewond. De oor zaak is nog onbekend. Geen kaasaanvoer. Salarisverlaging? Op het eerste concept der begrooting was reeds een bedrag van 25.000 uitge trokken als opbrengst van de bereids bij Wegens den zeer geringen aanvoer van kaas, zulks in verband met Allerheiligen, werden gisteren op de kaasmarkt alhier geen prijzen genoteerd. UW RIJK KOME. Onder dezen algemeen en titel komt Pater Hendricus dit jaar zijn bekende Con ferenties houden, aanvangende Maandag 4 November (Kerk Hartebrug), 's avonds half negen. Dat Gods Rij kkome, dat is: dat Gods heerschappij worde hersteld, is ons aller wensch en vurigst verlangen. Dat deze heerschappij moet bestaan op de wijze, waarop God deze Zelf geregeld heeft, blykt de hoofdgedachte dezer confe renties, te oordeelen naar de ondertitels, die op de toegangskaarten te lezen staan. Zoo is er een kenbare eenheid in het ge heel en niet enkel voor niet-Katholieken, neen, ook voor Katholieken hebben deze conferenties beteekenis en waarde, omdat daarin de Godsgedachte over de eenheid tusschen Christus en de Kerk zoO sterk uitkomt. De Kerk is, volgens de vierde en vijfde conferentie, de „voortzetting" en de „volheid'' van Christus. Wij sporen dan ook onze Katholieken aan, om deze conferenties te gaan hooren. Het is goud waard in onzen tijd, dat alle Roomschen de Kerk bekijken, zooals ze werkelijk is, namelijk als de door Christus beleefde voortzetting van Zijn heilswerk. Zóó is zij inderdaad. Het verschil tusschen Christus en Zijn Kerk, zooals dit altijd door niet-Katholieken wordt gemaakt, bestaat niet en de geestelijke eenheid tusschen Christus en Zijn Kerk wordt maar al te vaak ook door Roomschen over het hoofd gezien. Vandaar lijken ons deze conferen ties zoo nuttig voor ieder, die zijn gods dienstig ihzicht verdiepen wil. Wy hopen dan ook, dat onze Roomschen in grooten getale deze conferenties mogen volgen. Toegangskaarten zijn kosteloos aan den ingang der kerk te krijgen, een half uur vóór den aanvang. OVERDRACHT 6e REG. VELDARTILLERIE.. Afscheid Overste Haitsma Muller. Op het militair terrein aan de Maaldrift heeft de garnizoenscommandant, overste J. E. Haitsma Muiier afscheid genomen .van zijn regiment. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwe zig de commandant van het 4e Reg. Infan terie, overste Koningsveld en het colle gium van het Leidsch Studentencorps. Na inspectie van de troepen en de voor lezing van het Koninklijk besluit, houdende benoeming van overste Haitsma Muiier tot kolonel en zijn ontslag, sprak de schei dende commandant het regiment toe, waarbij hij herinnerde aan verschillende gelegenheden, waarbij de uitstekende ver standhouding en de goede stemming in het regiment was gebleken. Spr. is dankbaar, dat hij over dit mooie regiment het com mando heeft mogen voeren en dankte voor de wijze waarop de officieren, onderofficie ren en manschappen hem steeds hebben terzijde gestaan. Majoor Wilmar sprak den scheidenden commandant toe, wenschte hem geluk met zijn promotie, maar sprak er zijn leedwe zen over uit, dat tegelijk met deze promo tie aan overste Haitsma Muiier eervol ont slag uit den dienst werd verleend. De ver trekkende commandant stond bij allen in hoog aan zien. Na deze toespraken werd er een défilé gehouden. Overste C. de Iongh neemt hot commando over. Gistermorgen te half elf droeg op het terrein aan de Maaldrift majoor Wilmar het regiment over aan den nieuwen comman dant, overste C. de Iongh, voordien majoor- hoofdinstructeur bij het 2e regiment veld artillerie te Den Haag. Het regiment stond daartoe onder bevel van den majoor-hoofdinstructeur, majoor Wilmar, in carré opgesteld op het terrein aan de Maaldrift. Majoor Wilmar wenschte overste de Iongh namens het geheele regiment geluk met zijn bevordering tot luitenant-kolonel en feliciteerde het regiment vervolgens met diens benoeming tot commandant. Als oudste officier en hoofdinstructeur riep spr. den nieuwen commandant een hartelijk welkom toe en gaf hem de ver zekering van den uiterst goeden wil en de plichtsbetrachting van het geheele re giment. Terwijl de officieren den sabel presen teerden, droeg spr. het commando over. Overste de Iongh hield hierna zijn eerste toespraak tot de troepen en zeide, dat hij zijn benoeming tot commandant van dat regiment als een hooge onderscheiding be schouwt, temeer, waar hij zijn eerste voet stappen bij het wapen der bereden artille rie ook in Leiden heeft gezet. BLOEMENDAG „LUCTOR ET EMERGO" Morgen, Zondag 3 November, organi seert Dr. Schaepman wederom een bloem pjesdag ten bate van het R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo" te Nijmegen. Wij herinneren eraan dat deze instelling onderdak verschaft aan de armsten der ar men, de R. K. „Dakloozen", een werk van naastenliefde derhalve in den meest direc- ten zin van het woord. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat wij ook dit jaar niet tevergeefs een beroep zullen doen op uwe milddadigheid. Meer dan ooit is steun voor dit werk van barm hartigheid dringend geboden. Verscheidene dames en heeren zegden ons reeds hun medewerking toe. Wij reke nen nog op meerderen. Aan al degenen die ons bij deze bij uit stek sociale actie willen helpen zij meege deeld: Dat de busjes en bloempjes heden Za terdag 2 November tusschen 7 en 10 uur 's avonds kunnen worden afgehaald in Huize Maria, Lange Pieterskerkkoorsteeg no. 17. Het bestuur van „Dr. Schaepman". ST. JOSEPHS-GEZELLEN-VER. Propaganda-avond. Woensdagavond waren een 1 aantal ka tholieke jongeren uitgenoodigd eens ken nis te komen maken met de Gez. Ver. Er was een goede belangstelling, ook van de zijde der Gezellen. De vice-Praeses, kap. H. Schrama, sprak een propagandistisch woord. De eerw. spr. besprak eerst den geloofsafval in het bui tenland en in ons land. De „roömsche" stad Weenen telde in negen jaren 120.000 afvalligen; de stad Amsterdam heeft wei nig betere cijfers. Wat Leiden betreft, ci teerde hij cijfers met een droeven inhoud. Zoo heeft een der parochies een wijk, waar op de 450 gezinnen 180 gemengde huwe lijken zijn, met de bekende droeve gevol gen van massa-afval etc. Dan kwam sj>r, tot de gezins-ontbinding, waaruit de maatschappelijke ondergang voortvloeit. Tegen dat alles moet een dam worden opgeworpen en daarom wil de Gez. Ver. de jongemannen vereenigen en hen vormen godsdienstig, sociaal en cul tureel. De priester Kolping is een machtig organisator geworden, zijn beweging over spant 20 landen en ruim 200.000 jonge mannen. Spr. zet dan uiteen, hoe de Gez. Ver. dat wil bereiken. De ontspanning is bijzaak, hoofdzaak is het werk in de clubs voor retraite, missie, ontwikkeling, too- neel, zang, muziek en propaganda, in de instellingen als spaarkas, bibliotheek en ziekenfonds, alsmede in de Paladijnen en de Kolpings Lijfwacht. De eerw. spreker besloot met een beroep op de jongeren, om massaal mee te werken. De eigen onderafdeelingen verleenden een loffelijke medewerking. Vooral „Franz Schweitzer" was buitengewoon op dreef, terwijl na de pauze het succes aan de kant der tooneelclub was. „Jopie als stand beeld" was kostelijke humor. De Senior sprak een slotwoord, waarin hij allen dank bracht, vooral den vice- Praeses voor diens boeiende speech. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris B. J. J. N. Troost alhier: Winkel- en woonhuis en erf, Middelste- gracht 59 hoek 2e Groen est eeg: in bod 1600.kooper de heer J. van de Graaf te 's Gravenhage voor f 1670.—. Ten overstaan van den Notaris H. M. Markusse alhier: Heerenhuis met tuin, Wethouder Juffer- mansstraat 15: in bod ƒ4500.kooper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor ƒ5200. Beneden- en bovenwoning W arm onder- straat 9, hoek Poel geeststraat 2, in bod 1775.kooper de heer M. van der Hoogt q.q. te Leiden voor 1775. Winkelperceel Groenesteeg 17, in bod ƒ700.kooper de heer L. van der Meel q.q. te Leiden voor 701. Winkelhuis met poort Clarasteeg 37, in bod 1170.kooper de heer K. F. W. van Kuyken q.q. te Oegstgeest voor 1171.—. Woonhuis Langestraat 34 is niet gegund. By de politie is wederom aangifte ge daan van diefstal van lood en buizen op bouwwerken aan de Hugo de Vriesstraat en Kanaalstraat, zoomede van drie gestolen rijwielen en een belastingplaatje. Naar wij vernemen geld het verbod van den verkoop van „Volk en Vaderland" be treffende het nummer van 26 October ook onze stad. Indien er dus met dit nummer gevent wordt, zal in beslagname en proces verbaal volgen. BIOSCOPEN. Trianon. Hebt u wel eens de hik gehad? Indien niet, dan zoudt u het in Trianon krijgen bij het zien van „Flirt in Weenen". Een hikkende Engelschman en een hikkende dokter leiden deze amusante film in, waar in het publiek hikt van het lachen. Vader Cats krijgt meestentijds gelijk, wanneer hij beweert: twee musschen op één ko renaar, die maken nimmer vreedzaam paar", maar deze flirt in Weenen van twee jonge mannen om één „fesches Wiener Madl" logenstraft de gedegen wijsheid van onzen vaderlandsche zedenpreeker. Twee vrienden worden smoorlijk en hals-over- kop verliefd op hetzelfde meisje, wat geen verwondering behoeft te wekken, want dat meisje is Magda Schneider een van de knapste, joligste en geestigste filmsterren. Het is een dwaas verhaal, waarbij men flink lachen kan. De twee musschen flad deren rond het lachende korenaartje, het korenaartje buigt naar links en buigt naar rechts, omdat het werkelijk niet weet, aan wie van de twee de voorkeur te geven. Het slot van het liedje is, dat géén van de musschen het spel wint en ook géén van de twee het spel verliest. De politie-film „Patrouillewagen 99" is fel-geladen van spanning bij de achtervol ging van boeven en moordenaars, een spanning, welke nu en dan even verbroken wordt door een geestige satyre of een grapje. De film is zóó spannend, dat alle sigaren en sigaretten in de zaal uitdoo- ven, omdat het publiek zich zelfs geen tijd gunt om eraan te zuigen! De modernste hulpmiddelen van de politioneele opspo ringsdienst worden in deze films toege past. Een boeiend en vlotgespeeld verhaal, dat tot resultaat heeft arrestatie van de oplichters en een levenslang verbond tus schen een kwieke agent en een charmante telefoniste. Het programma is uitsluitend geschikt voor volwassenen. Vrijdagmiddag werd deze uitstekende film in een extra-voorstelling in het Tria- non-theater vertoond voor alle politie autoriteiten uit Leiden en omgeving, als mede aan de Leidsche politie-agenten enz. Aanwezig was o.m. de Leidsche Commis saris van Politie, de heer R. Meyer. De politiemannen hebben met de prach tige staaltjes van durf en activiteit van hun Amerikaansche collega's waarlijk BURGWW.I.HTF. STAND LEIDEN. Geboren: Pieternella Catharina, d. v. P. Van Heijnihgen en A. E. van Opjjnen Abraham, zoon van A. van Kossem en M. van Leeuwen Jacoba, dochter van G. Vogélaar en J. Ooudshoorn Martha Jo hanna, Hendrikè dochter van A. G. Gerse en J. H. van Lieshout Jan, zoon van J. Disselhof en J. L. v.- d. Linde Petrus Johannes zoon van P. D. A. v. d. Drift en J. M. Broekhof Gerhard, zoon van C. E. Nederveld èn H. J. van Hulzen Johannes Hendricus zoon van K. Ippel en C. Biesheu vel Hendrika Joanna, dochter van A. Pols en C. J. v. d. Tang Helena Gerarda Maria, dochter van Th. A. Ammerlaan en H. P. Brouwer Arendje, dochter van W. Remmelzwaal en E. M. de Vries Gijsje, dochter van G. Ouwehand en N. Kloos Cornells Johannes, zoon van J. van Leeu wen en J. Lotte Martinus Hubertus Ga briel, zoOn van H. Vogelaar en J. Hooger- vorst Janna, dochter van T. Schèepma- ker en S. W. M. Hendrich Hendrik, zoor van H. Binnendijk en J. M. Filippo Hen drika Teuntje, dochter van H. Rilippo en A. van Tongeren. Ondertrouwd: M. A. de, Jong jm. 21 j. en G. A. Root jd. 19 j. N. Haar lem jm. 27 j. en C. Gijsman jd. 29 j. J Brouwer jm 24 j. en C. W. Zoutendijk jd. 23 jaar C. J. Verver jm. 24 jaar en J. Knaap jd. 23 jaar. Overleden: A. G.. Groeneveld m. 48 jaar J. Lek, m. 65 jaar C. E. Droogh— Turk vr. 88 jaar J. v. d. Meij m. 56 jaar I. Boot zn. 14 jaar. meegeleefd. Zij beloonden de prestaties, van hun collega's aan het einde der film met een enthousiast applaus. Het politie rapport vermeldt intusschen niet of van de tijdelijke afwezigheid der Leidsche po litie-agenten, die in Trianon toezagen, hoe- men boeven moest vangen, nog misbruik is gemaakt. Luxor. Met „De Zigeunerbaron" brengt de di rectie van het Luxor Theater de verfilming van 'n oud romantisch verhaaltje uit de ja ren 1750. Het stuk speelt in Hongarije en is vol afwisseling in romantiek, geheimzin nigheid en humor. De Zigeunerbaron is den meesten ongetwijfeld bekend uit de tinte lende Strauss-muziek, waarvan In dit film werk volop kan genoten worden. Adolf Wohlbrück geeft van den titelrol 'n prach tige vertolking, daarin terzijde gestaan door Hansi Knoteck en Gina Falckenberg, ter wijl Fritz Kampers den luidruchtigen land- heer-strooper speelt, die voor geen klein geruchtje vervaard is, doch 'n kleinzielige houding aanneemt, al naar gelang het ge luk hem lokt of tegenstaat, 'n Vroolyke, soms al te vroolijke boel is het in deze film, waar Fritz Kampers voor het noodige rumoer zorgt. Voor volwassenen daarom. De hoofdfilm voor de paüze is 'n zeer bijzondere, n.l. „De man van Twee Werel den" met Francis Lederer 'in de hoofdrol. Deze film geeft de geschiedenis van 'n En- gelsche Pool-expeditie, die zich met behulp van den meester-jager der Eskimo's van 'n zeldzame collectie dieren meester maakt. Ter belooning mag de Eskimo mee naar de beschaafde wereld, doch wat hij daar vindt, stelt hem in hooge mate teleur en zijn om geving acht het maar beter hem terug te zenden. Hetgeen geschiedt, doch zijn te leurstelling over het ondervondene is zoo groot, dat het lang duurt eer hij weer de oude is. Casino. Er is oorlog tusschen twee jongensclubs In Boedapest, een kinderoorlog tusschen de Paulstraatstrijders en de Roodhemden om 't bezit van een lapje grond. Als leeraar Rack, die den wereldoorlog meegemaakt heeft, waar hij zich verre van heldhaftig getoond heeft, in de klas vertelt, dat het mooi is voor zijn vaderland te sterven, hangt de kleine, maar dappere Nemecsek aan zijn lippen In een van die gevechten wordt deze jongen zóó toegetakeld, dat hij er ziek van wordt. Hij ligt te bed, maar als hij hoort, dat de vlag van zijn club ver overd is, staat hij op, werpt zich in 't ge vecht, herovert de vlag en sterft met dit zegeteeken in zijn kleine, magere handen. Dit is in 't kort de inhoud van de indruk-' wekkende film, „No greater Glory" of „Voor vlag en land", waarvan de Katho lieke Illustratie o.a. zegt: „Men voelt ach ter deze film van kinderen een veel groo- tere tragedie dan van den werkelijken oor log, welke in deze kinderoorlog bitter en schrijnend wordt geparodieerd. Ook de muziek roept deze stemming op en na en kele beelden uit den grooten oorlog ver schieten jaartallen uit den wereldoorlog, zoodat we voortdurend herinnerd worden aan de verschrikkelijkste aller rampen. Ja zelfs gaat de film zoo ver, dat we den waren oorlog gaan zien als een kinder achtig en belachelijk spel, als een bespot ting der menschelijke waardigheid, als een dood en verderfzaaiend kinderspel, een spel met kanonrm, granaten, geweren en menschenlevens. En, zooals het gevecht der knapen volkomen nutteloos was, zoo ook is de oorlog overbodig daarbij immers weer begint, als de groote menschen om nieuwe redenen aan 't kibbelen slaan. Het is een ontroerende film met uitstekend spel van de hoofdpersonen. Voor de pauze „Ik haat dat meisje", een filmtitel, die hier recht van bestaan heeft, want moeder Hannah Jesop haat de be minde van haar zoon Jim uit geheel haar hart, jaloersch als ze op deze is. dat ze haar ontrooven zal van har Jim, die ze op bespottelijke wijze liefheeft. Wat hiervan de gevolgen zijn kan deze goed gespeelde film beter laten zien, dan dat we ze zou den beschrijven. Met het oog op 't uitge lezen programma verdient Casino deze week een ruim bezoek, maar met betrek king tot de laatste film uitsluitend van vol wassenen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7