DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 No. 8257 $z£eidóche(3<>u/ï<MÜ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitbetaluig: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 pet kwartaal B*j onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit zes bladen, w.o. Geïllustreerd Zondagsblad. De „reformatie" herdacht Donderdagavond is in de Protestantsche Kerken van ons land de „Reformatie" her dacht. Het was Donderdag 419 jaar geleden, dat Maarten Luther' zijn 95 stellingen plakte aan de deuren der Wittenburgsche slotkapel. Het Protestantisme is er uit ge groeid. De naam Protestanten is eerst 12 jaar later geboren, op den Rijksdag te Spiers, toen de hervormingsgezinde Duit- sche vorsten protesteerden tegen zekere hesluiten. De Protestanten herdenken op 31 Octo ber de geboorte der Reformatie als een „geestelijke winst". De geloovig-Protes- tantsche hoofdredacteur van de „Avond post" schreef Donderdagavond in zijn blad: „De geestelijke winst der Reformatie loopt in onzen tijd ernstig gevaar. Dat ge vaar komt niet van de Roomsche Kerk". En verder: „Neen, het groote gevaar voor de winst der Reformatie komt niet van Rome, maar van het fascisme". Wij citeeren deze uitlatingen, omdat er uit spreek deze juiste geestesgesteld heid, dat ten slotte de Roomsche Kerk niet is de macht, waartegen de Protes tantsche Kerken zich moeten keeren, in anti-papisme. De Protestantsehe Kerken "moeten zich, willen zij Christelijk heeten en zijn, allereerst keeren te zamen met Rome tegen het ongeloof, in welke vorm ook zich dat openbaart, en het daar uit voortvloeiend zedenbederf. Dat ook in Protestantsche kringen het, in veelzijdig opzicht, onchristelijk anti papisme, zich uitend in strevingen van Protestantenbond, in „Protestantsch" adres boek e.d. meer en meer moge worden verloochend en verafschuwd, metter daad! De voornemens der regeering De Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer inzake de algemeene beschouwingen op deStaats- begrootmg 1936 is verschenen. Wjj ontleenen er hier enkele der belang rijkste mededeelingen aan. De regeering blijft devaluatie afwijzen en echt een gedwongen concessie ongewenscht Voor 1936 hoopt zij ruim 43 millioen te kurmnen bezuinigen op grond: Een voorstel strekkende tot verhooging van het voor het werkfonds uitgetrokken bedrag zal spoedig worden ingediend Grootere bedragen voor werkverruiming ter verbetering van den toestand in het bedrijfsleven in verband met de voorgeno men bevordering der industrialisatie zul len beschikbaar worden gesteld. De regeering is voornemens krachtdadi ger steun te verleen en aan eventueel uit te zenden particuliere handelsmissies. Van een verdere behandeling van het wetsontwerp tot het heffen van een crisis- inkomstenbelasting heeft de regeering af gezien. Een voorstel tot een vrijgezellenbelas ting of een verhooging van bestaande be lastingen voor vrijgezellen ligt niet in het voornemen der regeering. Omtrent den vorm van een belasting op buitenlandsche pleizierreisjes heeft de re geering zich thans een concreet goed over wogen denkbeeld gevormd. De regeering heeft besloten voorstellen tot verbetering van 's Lands defensie aan hangig te maken. Een voorontwerp van een wettelijke regeling, welke beoogt ter verruiming van de werkgelegenheid voor mannelijke ar beiders eenige beperkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van arbeid door vrouwelijke arbeidskrach ten is bereids bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. DE SALARISREGELING. De Regeering heeft besloten het daar heen te leiden, dat in het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934 wordt opgenomen een bepaling, tot strek king hebbende een verlaging met 5 pet., ingaande 1 Januari 1936, van alle in het Besluit en in de daarbij behoorende bij lagen genoemde bedragen, te weten alle wedde- en loonbedragen (zoo'wel die van de vaste wedden als die van de minima, periodieke verhoogingen en maxima), toe lagen, belooningen, vergoedingen enz. met dien verstande dat: a. het in artikel 21, lid 1, sub a van het Bezoldigingsbesluit aangegeven minimum bedrag ad 60 per jaar voor de kinder toelage der ambtenaren op maand- en weekloon, buiten deze verlaging valt; b. de verlaging voor ambtenaren op maand- en weekloon, geplaatst in de ge meenten der 4e klasse, in stede van op 1 Januari 1936, op 1 Juli 1936 ingaat. Het rendement van dezen maatregel kan blijkens een nadere raming begroot wor den op pl.m. 11.500.000, dat is dus pl.m. 1.500.000 meer dan in het Bezuinigings- ontwerp genoemd bedrag van 10 millioen gulden. Het ligt in het voornemen der Regee ring, deze 1.5 millioen gulden aan te wen den, om eenige in het Bezoldigingsbesluit voorkomende onjuiste verhoudingen recht te zetten. Aan een daarvoor aangewezen commissie is opdracht verstrekt, deze aan gelegenheid in studie te nemen en in den loop van 1936 advies uit te brengen no pens de wijzigingen, welke voor het recht zetten vanXlie onjuiste verhoudingen in het Bezoldigingsbesluit moeten worden aangebracht. De vraag is gerezen, of het denkbeeld van z.g. „aanloopsalarissen" ook op de jeugdige ambtenaren (niet-onderwijzer), de ambtenaren-werklieden en op andere categoriën van jeugdig personeel toepas sing zal kunnen en moeten vinden. Deze aangelegenheid vormt op het oogenblik nog een punt van gedachten- wisseling in den boezem der regeering. Het thans reeds in dienst zijnd perso neel zal door dezen maatregel niet in in komsten achteruitgaan. De vraag of ook zij, die thans reeds 24 (respectievelijk 26) jaar oud zijn, een tijd lang van periodieke verhoogingen versto ken zullen worden, kan ontkennend wor den beantwoord. Indien de nieuwe regeling van de jeugd salarissen eveneens op 1 Januari 1936 zou ingaan en het rendement daarvan over een zou komen met het in de millioenen- nota genoemd bedrag van 8j^ millioen gulden, zal de totale bezuiniging op den salarislast ten hoogste f 20 millioen be- loopen. De regeering acht deze bezuiniging onvermijdelijk. Het vraagstuk van de pensionneering der wachtgelders is nog in studie. Financiering van de industrie OPRICHTING NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Ingediend is een wetsontwerp tot oprichting van een naam- looze vennootschap „N.V. Maat schappij voor Industrie-finan ciering" Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De Regeering zal al het mogelijke moe ten doen, om een verdere industrialisatie van ons land, voor zoover deze kan strek ken tot de vermeerdering der werkgele genheid, met kracht te bevorderen. Het voornaamste doel der op te richten „N.V. Maatschappij voor Industrie-finan ciering" is het verstrekken van credieten op langen termijn aan, het deelnemen in het kapitaal van en het verleenen van be middeling voor het verstrekken van fi- nancieelen steun aan bestaande of nieuw op te richten industrieele ondernemingen, voor zoover werkverruiming en behoud van werkgelegenheid in de Nederlandsche industrie daardoor zullen worden bevor derd; verder het leggen van een band tus- schen bestaande regionale financierings lichamen en bedrijfsbanken eenerzijds en de op te richten centrale financierings maatschappij anderzijds. Het doel van de vennootschap strekt zich voorts uit tot het verleenen van me dewerking of tusschenkomst, die kan lei den tot het verstrekken van credieten door derden aan en het verrichten van financie ringen op andere wijze door derden van bestaande of nieuw op te richten indus trieele ondernemingen. Het bestuur der vennootschap zal wor den gevormd door een tweetal hoofdamb tenaren van het departement van Hanc Nijverheid en Scheepvaart en een hoofd ambtenaren van het 'departement van Handel, Nijverheid, Nijverheid en Scheep vaart en een hoofdambtenaar van het De partement van Financiën. Dit bestuur zal zijn werkzaamheden ver richten in voortdurende samenwerking met den Raad van Toezicht, die zal bestaan uit den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en den minister van Finan ciën. Om het bestuur de uitvoering van zijn taak mogelijk te maken, zal aan het bu reau Nijverheid van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een Centraal Economisch-technologisch Bureau worden verbonden. Art. 3 van het wetsontwerp geeft den waarborg, dat de Staat bij voortduring overwegende zeggenschap in de vennoot schap zal behouden. Het maatschappelijk kapitaal zal volgens art. 4 van de ont- werp-acte van oprichting op ƒ50.000 be paald worden. Hierin zal door den Staat voor het grootste gedeelte, t.w. ƒ49.900 worden deelgenomen. Het hiervoor benoodigde bedrag zal bij suppletoire begrooting worden aange vraagd. Een daartoe strekkend wetsont werp zal binnenkort worden ingediend. De credieten aan de vennootschap zullen in hoofdzaak worden gefinancierd uit de credieten voor werkverruiming, welke reeds zijn toegestaan of later worden ge voteerd. De deviezen-smokkelaars De deviezen-smokkelarij in Duitschland hebben wij betreurd. De overtredingen van de deviezen-ver ordeningen moet men veroordeelen als slecht, indien men de verordeningen zelf rechtvaardig acht, en anders tóch in vele gevallen niet in overeenstemming met een wijs en voorzichtig beleid. (Wij hebben hier niet op het oog die gevallen, waarin de deviezen-smokkelaars door andere bedro gen en misleid zijn, en zóó tot hun daad zijn gekomen). Maar wij hebben in de processen tegen de deviezen-smokkelaars ons meestal ge ërgerd aan de overdreven straffen, aan de we zouden willen zeggen: wellustige ge strengheid, waarmede men tegen de smok kelaars tegen kloosterlingen o.a. op trad. En nu schrijft in het „Tijdschrift van Strafrecht", n.l. pipf. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen, voorzitter van den raad voor de Scheepvaart en van den Marine-raad, oud- hoogleeraar in het Strafrecht en hoofdre dacteur van de Nederlandsche Jurispru dentie, het volgende over de deviezenpro- cessen in Duitschland. Prof. Taverne verklaart, dat hij „lang niet gerust is over het op den voorgrond plaat sen van de gemeensohapsgedachte in Duitschland. het op den voorgrond stellen van de gemeenschapsgedachte heeft, juist wanneer het betreft delicten, waardoor de gemeenschap wordt bena deeld, blijkens de door den Duitschen rechter gevelde vonnissen, alle gevoel voor verhoudingen op de vlucht gesla gen. In geen enkel opzicht wil ik de overtreding van de wetten op het ge bied der deviezensmokkelarij verdedi gen of goedpraten, maar de houding van den Duitschen rechter daartegen over gelijkt wel op die van den jager, die maar één devies kent: elke stroo- per aan de galg. Een algemeen menschelijk recht vaardigheidsgevoel komt tegen die strenge vonnissen in opstand. Est mo dus in rebus".... ('bi. 264). De „Maasbode" teekent hierbij aan: Men bedenke wel: over de vraag of de deviezenverordeningen zelf rechtvaardig zijn, laat prof. Taverne zich niet uit. Hij plaatst zich op het standpunt, dat die wetten onderhouden moeten worden. Maar dan nóg komt zijn gevoel in opstand te gen de Duitsche rechtspleging in deze ma terie. De rechters hebben ginds den juisten maatstaf verloren. Vernietigender vonnis is in den mond van een magistraat welhaast niet denkbaar. Plesman vertelt over Amerika. CRITIEK OP HET ONTBREKEN VAN EEN VASTE LIJN BIJ DE LUCHT VAART-ONDERNEMINGEN. Geen concessies aan de veiligheid. De Nederlandsche vliegtuigbouwer An thony Fokker, die Donderdag tegelijk met den directeur der K. L. M., den heer A. Plesman, uit de Vereenigde Staten in ons land terugkeerde, heeft in een persconfe rentie zijn opvattingen uiteengezet over de ontwikkeling van het luchtverkeer en den vliegtuigbouw, die nauw met elkaar sa menhangen, en over de karakteristieke ver schillen tusschen de luchtvaart in Europa rn in de Vereen gde Staten. De uiteenzettingen van den heer Fokker droegen af en toe een uitgesproken pole misch karakter en hielden op sommige punten critiek in op de gestes der lucht vaartmaatschappijen in het algemeen, waarbij in enkele gevallen duidelijk bleek, dat deze critiek ook de Nederlandsche luchtvaartmaatschappij betrof. e In het kort kwamen de bezwaren van den heer Fokker hierop neer, dat de wed strijd tusschen de luchtvaartmaatschap pijen onderling leidde tot een overdreven opvoeren van de luxe, het comfort en de snelheid ten koste van een economische bedrijfsvoering en van de veiligheid, ter wijl verder het ontbreken van een vaste lijn in de ontwikkeling van het luchtver keer een belemmering vormde voor een economische en doeltreffende ontwikkeling van de vliegtuig-industrie. Geen concesies aan de veiligheid. De leidende personen in de luchtverkeer- industrie moeten hun wedloop naar snel heid, luxe en expansie staken en zich rea- liseeren, dat de vliegtuigen en de. bedrijfs kosten alleen goedkooper kunnén worden als men ze in series kan fabriceeren en een zekere stabiliteit in het bedrijf na streeft. Men is het er nog lang niet over eens, wat hiervoor het geschikte materiaal is, en zoo komt men, om maar grootere snelheden te bereiken, tot concessies aan de veiligheid Op de vraag, of de Douglas DC 2, thans ook veelvuldig in Europa in gebruik, reeds als een concessie aan de veiligheid moest worden beschouwd, antwoordde Fokker, dat deze machine aan zeer hooge eischen voldeed. In principe echter kon men het vervangen van het 3-motorige naar het 2- motorige toestel als een zoodanige conces sie beschouwen, evenals de grootere start en landingssnelheid Dit alles geldt echter in nog veel sterker mate voor de vergroo ting van de Douglas DC 2, het nieuwe type D.S.T., waarin ruimte zal zijn voor 16 slaapplaatsen. Omtrent de plannen der regeering om tot een eigen vliegtuig-industrie over te gaan, eventueel door concentratie van de bestaande bedrijven, bleek Fokker op de hoogte, doch kon hij op het oogenblik geen nadere mededeelingen doen. Op zichzelf achtte hjj het bewezen, dat wanneer in de toekomst een vaste lijn zou worden ge volgd bij de ontwikkeling van de vlieg tuigindustrie, tezamen met de afnemers, nl. het leger, de marine, het Indische le ger en de burgerluchtvaart, in Nederland de basis kon worden gelegd voor een bloeiend bedrijf met een groote export- mogelijkheid. In Nederland geen vaste lijn? Ongelukkigerwijze volgde men volgens den heer Fokker op het oogenblik in de Nederlandsche en in de Neder landsch-In- dische luchtvaart, noch bij Defensie, noch bij de K. L. M., een vaste lijn. Indien De fensie groote en vaste opdrachten zou ge ven en de cievele luchtvaart niet voort durend nieuwe eischen zou stellen en nieuwe types zou eischen, zou de Neder landsche industrie rustig en goed geble ken types verder kunnen ontwikkelen en in serie kunnen werken. Vol lof sprak de heer Fokker over de pioniers van de Indië-lijn: Plesman, Van der Hoop, Generaal Snijders, die met vol doening op hun werk kunnen terugzien. Ten aanzien van de toekomst was Fokker echter minder gerust en verklaarde hij: „Het is thans de taak der regeering, die met een bedrag van 10 millioen gulden subsidie dit werk heeft mogelijk gemaakt, de K. L. M. een vaste lijn voor de ont wikkeling van den Indië-dienst voor te schrijven. Zij moet verhoeden dat de K. L. M. zich begeeft in een gevaarlijke pres- tige-race met Engeland, die alleen maar met steeds grootere subsidies kan worden gevoerd en moet leiden tot de waanzin, die men kan aanschouwen in de scheepvaart over den Atlantischen Oceaan, tusschen de „Bremen", „Rex", „Normandië" en binnen kort de „Queen Marly", een leege-drij- vende-paleizen-parade, waaraan alleen de practische Amerikanen niet meedoen" VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De besprekingen te Genève. De economi sche sancties zullen op 18 Nov. worden ingevoerd. Gemeld wordt, dat de Ka- lianen in het Noorden oprukken naar Ma- kalle. (2de blad en Telegrammen). Z. H. de Paus heeft succes met zijn prejtest tegen de Zondags-ontheiliging in Italië. (2de blad). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot oprich ting van een N.V. Maatschappij tot In dustrie-financiering. (1ste blad). De plannen der Regeering. Zij blijft tegen devaluatie. (1ste blad). De regeering wordt vliegtuig-fabrikant. (2de blad). Teelt van sla en spinazie onder glas. (2de blad). Groote brand te Nienwerbrug. (Gem. Berichten, 3de blad). ECONOMISCHE SANCTIES 18 NOV. IN WERKING. GENèVE, 2 November. (A.N.P.). De com missie van achttien heeft den datum van in werking treding der sancties bepaald op 18 November. PROF. DR. R. P. VAN CALCAR Eervol ontslag verleend als hoogleeraar der Leidsche Universiteit. Bij K. B. is met ingang van 1 Jan. 1936 aan prof. dr. R. J. v. Calcar wegens op heffing van zijn betrekking eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit al hier met dankbetuiging voor de belang rijke in deze betrekking bewezen diensten. Prof. van Calcar, die tevens directeur is van het bacteriologisch laboratorium der Leidsche Universiteit, werd 11 Oct. 1872 te Veenwoude geboren. Hij studeerde van 1892 tot 1896 in de geneeskunde aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam en werd aldaar 6 November 1897 tot arts bevorderd. Na eenigen tijd in verschillende zieken huizen als assistent werkzaam te zijn ge weest, werd hij in 1905 benoemd tot hoog leeraar in de bacteriologie en gezondheids leer aan de Leidsche Universiteit als op volger van prof. Mac. Gillavry. Hij aanvaardde dit ambt den 26sten Sep tember van dat jaar met een rede over: „Het hedendaagsch standpunt van het toxine-vraagstuk." Verschillende, waaronder zeer belang rijke werken, zijn van zijn hand versche nen, o.a. zijn bekend leerboek der klini sche bacteriologie 1906; Immuniteitsreac ties en eenige harer toepassingen voor kli niek en laboratorium; Over de aetiologie van het carcinoom; De beteekenis der voe dingsleer bij schaarschte van levensmidde len (1917); De kanker en zijn ontstaan; enz. Als rector-magnificus der Leidsche Uni versiteit hield hij op den 8sten Februari 1921 een belangrijke rede over de moder ne bacteriologie Prof. van Calcar is vooral bekend door het door hem uitgevonden procédé voor kunstmatig veevoeder tijdens de veevoe- derschaarschte gedurende den oorlog, waar voor hij bij Leiden een groote fabriek ves tigde.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1