De Italianen rukken op in het Noorden en het Zuiden DINSDAG 29 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Inmiddels verklaren steeds meer landen zich bereid sancties toe te passen ITALIË WIL ZICH ECHTER SCHRAP ZETTEN ITALIAANSCHE OPMARSCH GAAT VOORT. Tot 50 km. ten Noorden van Makalle genaderd. De Italiaansche opmarsch, die eenigen tijd stil heeft gestaan, vindt thans weer voortgang. Door de bezetting van Adi Nefas en den opmarsch in het dal van de Farus (een zij rivier van de Oeri, welke een zijrivier is van de Takkaze) hebben de Italianen, naar Reuter verneemt, de beschikking gekregen over een waterrijk en vruchtbaar gebied. Het dal diende in 1896 als voorraadschuur voor de troepen van Keizer Menelik; het is gemakkelijk bereikbaar voor levensmid delen- en munitietransporten. Aan den linkervleugel hebben de Italia nen Debra Sion (Westelijk van Hauzien) bereikt, zoodat zij zich op nog geen 50 km. ten Noorden van Makalle bevinden. Om de 15 km. af te leggen, die hen van Adi Nefas scheidden, hebben de Italianen twaalf uur noodig gehad. Op den rechtervleugel heb ben de Italianen Adi Horna bereikt; zij kunnen daar gemakkelijker oprukken door twee dalen, waar betrekkelijk goede ka ravaanwegen doorheen loopen. Aan weers zijden der vleugels zorgen de kleine tanks voor dekking. De bevrijde slaven in het bezette gebied, die niet bij hun meester willen blijven, worden, evenals de Abessinische, gevange nen in de goudmijnen te werk gesteld. Italiaansche ingenieurs zijn uit Eritrea aangekomen, om een onderzoek in te stel len naar de exploitatie van ijzer- en goud mijnen. Ondanks den regen in het Zuiden. Aan het Somalifront in Noord-Ogaden is het, naar Reuter uit Rome meldt, intusschen weer hevig gaan regenen. Ofschoon dien tengevolge de Italiaansche opmarsch ern stige moeilijkheden ondervindt, wordt hij toch voortgezet. Vliegtuigen hebben Sassa Baneh gebom bardeerd, dat op 160 km. ten Noord-Wes ten van Gorahi is gelegen aan den weg van Jijiga naar Harrar. De in de richting van Sassa Baneh oprukkende Italiaansche strijdkrachten komen uit het gebied van Oeal-Oeal. Het zendstation van Harar zou door Ita liaansche bommen eveneens buiten wer king zijn gesteld. In koloniale kringen te Rome gelooft men, dat de opmarsch der troepen van ge neraal Graziani door het dal van de Webbe Siebeli slechts een afleidingsmanoeuvre is en dat de voornaamste stoot in de richting van Sassa Baneh en Jijiga zal worden gege ven. Slaagt dit offensief, dan zou de concen tratie der Abessinische troepen in het ge bied van Gorahi doelloos worden. De Abes sinische troepen zouden dan gedwongen zijn te retireeren, ten einde niet tusschen twee vuren te geraken. De berichten over vrijwillige onderwer ping aan de Italianen van Abessinische stamhoofden in Tigre worden te Addis Abeba naar de correspondent van A. N. P. meldt naar het rijk der fabelen ver wezen. Geen der namen, die in Italiaan sche berichten worden genoemd, is in de Abessinische hoofdstad bekend. Het radiostation te Harrar is er in ge slaagd, het contact met den zender te Go rahi te herstellen. Daar laatstgenoemde zender reeds langer dan een etmaal had ge zwegen, vreesde men, dat hij door Italiaan sche vliegers was vernield. Klaarblijkelijk heeft men echter slechts met een techni sche storing te doen gehad. TWEE OFFICIEELE COMMUNIQUE'S. Het Italiaansche ministerie voor pers en propaganda publiceert het 303ste Italiaan sche legerbericht, dat als volgt luidt: „Generaal De Bono seint, dat de pene tratie van onze voorhoede in het gebied van de Mai Farus nog steeds voortgaat, zonder dat men op noemenswaardigen tegenstand stuit." Een officieel communiqué uit Addis Abeba meldt: Van het geheele front valt niets bijzonders te vermelden. De Italiaan sche troepen ondernemen niets. De Abessinische troepen voltooien hun concentratie onder gunstige omstandighe den. Duizenden vrijwilligers belegeren dage lijks het keizerlijk paleis, doch de regeering kan hun wegens gebrek aan wapens niet in dienst nemen. In de in het Noord-Westen van Abessi- nië gelegen provincie Wolkait hebben de Italianen talrijke verkenningsvluchten ten uitvoer gelegd. De aviateurs wierpen geen bommen uit, noch maakten zij, zooals ge woonlijk gebruik van hun machinegeweren. Aan het front van Ogaden hebben vier groote bombardementsvliegtuigen een Abessijnschen post bestookt. Zij hebben echter geen noemenswaardige schade we ten aan te richten. Officieel spreekt de Abessijnsche regee ring tegen, dat in het gebied van den Setit een groote veldslag zou worden geleverd, gen. GAAT DE NEGEUS NAAR DESSIE VLIEGEN? De negus is voornemens binnenkort op één dag heen en terug naar Dessie te vlie- Een deel van de keizerlijke garde, dat een week geleden naar Dessie is vertrok ken, is naar Addis Abeba teruggeroepen. In sommige kringen gelooft men, dat de vredesonderhandelingen binnenkort zullen beginnen en dat de negus daarom niet lang uit de hoofdstad wil wegblijven. Tekle Hawariate morgen in Addis Abeba. Tekle Hawariate, die tot voor kort de Abessijnsche gedelegeerde bij den Volken bond was en die op zijn verzoek naar Aes- sinië is teruggeroepen teneinde daar belast te worden met een commando, wordt van daag met den trein uit Djiboeti te Addis Abeba verwacht. Men is van meening, dat Hawariate een der bekwaamste militaire deskundigen is, waarover Abessinië be schikt. Sanctie-maatregelen REEDS 39 STATEN VERKLAARDEN ZICH BEREED. Frankrijk vraagt vier dagen voorbereiding. Met betrekking tot de sancties hebben tot dusver reeds 39 landen officieel doen weten, dat zij een embargo zullen afkon digen of reeds hebben afgekondigd voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Ita lië; 21 landen hebben zich bereid verklaard tot toepassing van financieel® sancties, 11 van economische sancties en 6 tot verlee ning van daadwerkelijke hulp. Aan den anderen kant is ook het aantal der landen, dat geen sancties wenscht toe te passen, met één vermeerderd. Costa Rica heeft namelijk den Volkenbond doen we ten, dat het wegens zijn aardrijkskundige ligging niet aan sancties kan deelnemen. Van den Franschen premier Laval heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond gisteren het volgende telegram ontvangen: „De Fransche regeering zou voor de toe passing van sancties kunnen zorgen op den door den Volkenbond hiervoor te bepalen datum, mits haar deze datum vier dagen te voren wordt medegedeeld. Deze tijd ruimte heeft zij noodig voor het treffen der vereischte maatregelen. De. houding van Zwitserland. In het schrijven, dat de Bondsraad aan het Volkenbondsecretariaat gericht heeft in de kwestie der sancties, wordt in de eerste plaats gewezen op den wensdh van Zwitserland de trouw tegenover het Vol- kenbondshandvest te handhaven, maar te vens op de neutraliteit van het land. Deze neutraliteit maakt het tot een voorwaarde, dat het uitvoerverbod van wapenen geen eenzijdige tegen Italië gerichte maatregel kan zijn, maar moet worden uitgevaardigd tegen beide oorlogvoerende partijen. Een volledig stopzett envan het goederenver keer met Italië, aldus met nadruk de Bonds raad, is niet mogelijk, aangezien dit het Zwitsersche huishouden te zeer schaden zou. Geen Dutksche wapenen naar de oorlog voerenden. Het blad „l'Ordre" maakt gewag van een onderhoud tusschen Hitier en den Franschen journalist de Brinon, dat on lang heeft plaats gehad en waarbij de Führer o.a. het volgende zou hebben ver klaard: „Wij hebben niets dan bewondering voor de Fransche politiek in de Abessynische kwestie. Ofschoon wij in geen enkel op zicht bij het incident betrokken zijn, zullen wij, als de tijd daar is, ons niet onbetuigd laten. Wij gaan er niet op in allen handel met de strijdvoerenden stop te zetten, maar om onze aanhankelijkheid aan den vrede te toonen zullen wij geen enkel wapen aan beide tegenstanders leveren". Het risico der blokkade. De Engelsche premier Baldwin heeft gis teren een rede gehouden te Wolverhampton en daarbij critiek uitgeoefend op degenen, die Italië wenschen te isoleeren. De coöperatieve vredespoging, zoo zeide hij, is geen droom en geen don Quichottis- me, maar gemeenschapszin. Alleen kunnen wij den vrede niet verkrijgen, met de an dere landen der wereld samen zullen wij naar den vrede streven. Zinspelend op het risico van een blok kade, die weliswaar thans niet wordt in gesteld, maar als gevolg van de sancties in de toekomst zou kunnen worden ingevoerd, verklaarde Baldwin, nooit te zullen toe staan, dat Engeland deelneemt aan een blokkade, tenzij het verzekerd is van den steun en de sympathie van de Vereenigde Staten, Duitschland en Japan. ITALIë ZAL VOLHOUDEN. Aldus schrijven de bladen. De „economische belegering van Italië", waarover Mussolini in zijn tot de zwart- hemden gerichte dagorder ter gelegenheid van den Marsch naar Rome gesproken heeft, vormt bij het begin van het nieuwe fascistische jaar zoowel in binnen- als bui- tenlandsch politiek opzicht het voornaam ste thema der Italiaansche bladen. „Vol houden" tegenover de te verwachten eco nomische sancties is de leus der Romeinsche bladen. Het „Giornale d'Italia" stelt zach in een korte polemiek te weer tegen de opvatting van de „Times", dat het Italiaansche volk de sancties niet serieux opvat. Integendeel, Italië is zich van het historische oogenblik tan volle bewust en vat de sancties noch economisch, noch politiek licht op. Maar juist de ernst van de daarmede van het Italiaansche volk geëischte offer zal het tot iederen weerstand in staat stellen. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat die te genstand tegen de sancties volk en regiem nog meer aaneen zal smeden. Het Italiaan sche volk is één met Mussolini. Zijn ant woord zal luiden: Het zal tegen ieder en tegen alles weerstand bieden; tegen den haat der antifascisten, tegen de onmetelijke hebzucht der imperialisten, tegen de on rechtvaardigheden en de laster, tegen de „zinnelooze misdaad" der economische be legering, tegen iedere poging tot intimida tie en overweldiging. De „Tribuna" veroordeelt nogmaals ten .scherpste de dwaling der sanctiepolitiek, waarvoor de verantwoordelijkheid uitslui tend ten laste komt van Engeland. Dit eer ste experiment van „mercantiele tirannie" heeft men alleen in Engeland kunnen uit denken en doet volkomen het geweten van den Volkenbond missen, die zich nog nooit een vazal van Engeland heeft getoond. BINNENLAND TWEEDE KAMER. 7 November aanvang alg. beraadslagingen over de begrooting. De Tweede Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Donderdag 7 November 1 uur. De bedoeling is, dat in deze vergade ring een aanvang gemaakt wordt met de algemeene beraadslagingen over de rijks- begrooting 1936. INGENIEUR H. W. E. STRUVE. t In het Roode Kruis Ziekenhuis in Den Haag is, op 98-jarigen leeftijd overleden ingenieur H. W. E. Struve, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank. WERELDORGANISATIE VAN BLOEMENWINKELIERS. Samenwerking tusschen Europa en Amerika. Gemeld wordt: Tusschen de groote internationale orga nisaties van Europa, de „Fleurop" en die van Amerika, de „Florists' Telegraph De livery", beiden ten doel hebbende het uit wisselen onder hare leden van bestellin gen voor bloemwerken, bestemd voor an dere landen, is een overeenkomst tot stand gekomen, die met ingang van 1 Januari 1936 in werking zal treden, waardoor het arbeidsveld vqor iedere organisatie op groote schaal is afgebakend en dubbel lid maatschap in de toekomst vermeden wordt. De leden der beide organisaties worden daardoor in de gelegenheid gesteld, over de geheele wereld hun opdrachten voor bloemwerken aan collega's ter uitvoering door te zenden, met uiterst geringe kos ten voor het publiek. De betaling der daaruitvoortvloeiende vorderingen wordt door beide organisaties gewaarborgd en een reeds jaren bestaande „clearing" be werkstelligt op voorbeeldige wijze de af wikkeling daarvan. Voor het telegrafische verkeer is een practische code hi bewer king, die voor den bloemenhandel over de geheele wereld van toepassing zal zijn. DECRETEN VAN MINISTER SLINGENBERG. Is dat de juiste weg? De metaalbewerkersbonden hebben van den minister van Sociale Zaken, minister Slingenberg, een aanschrijving gekregen, waarin de minister een nieuwe regeling voor de werkloozenkassen voorschrijft. De inhoud van den brief, welke een re geling voorschrijft, die naar het oordeel der besturen voor hun leden „onheil brengen de gevolgen" met zich sleept, is door de besturen ter kennis gebracht aan hun na tionale vakcentrales, terwijl zij er een uit voerige zakelijke critiek op leverden aan genoemden minister om hem van zijn voor nemen af te brengen. De besturen der metaalbewerkersbonden zijn in hun schrijven aan den minister streng opgekomen tegen den door den mi nister gevolgden weg, en wel in de vol gende bewoordingen: „Vooraf aldus de besturen willen wij u echter blijk geven van onze diep gaande ontstemming, terzake het feit, dat u, zonder ons in de gelegenheid te hebben gesteld ons oordeel over de in uw brief omschreven nieuwe regeling van de uit- keering bij inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd te geven, gebruik hebt gemaakt van uw bevoegdheid, neer gelegd in artikel 3 van het Werkloosheids- besluit-1917, door aan onze kasbesturen de. regeling dwingend voor te schrijven. Van deze afwijking van de goede gewoonte om overleg te plegen, zooals wij dat in dezne geheelen crisistijd van de u voorafgaande ministers onder wier departement de werk loosheidsverzekering ressorteerde, gewoon waren, namen wij, het zij herhaald, met ontstemming kennis". N. V. NATIONALE LUCHTVAART- SCHOOL. De Raad van Beheer der Nationale Lucht vaartschool en het bestuur der Haagsche Aero Club maken bekend, het voornemen te hebben, vanaf 21 November 1935 weder om een tweemaandelijksche cursus A te organiseeren betreffende de beginselen van de techniek van het vliegen. Bovendien zal een 5-maandelijksche cursus B worden gehouden vodr meer gevorderden, waarin dezelfde vakken meer uitgebreid zullen worden behandeld en na afloop waarvan na afgelegd examen een diploma zal wor den uitgereikt. Beide cursussen omvatten de vakken: Aërodynamica, Aeromechanica, Instru menten, Theoretische en practische naviga tie, Meteorologie, Motorenkennis, vlieg tuigconstructie en Wetten. Zij zijn toegan kelijk voor ieder, die belang stelt in de luchtvaart en zullen bij voldoende deelna me op Dinsdag- en Donderdagavond te 19.45 uur in de Academie voor Beeldende Kunsten, 's Gravenhage, Princessegracht 4, worden gehouden. Het lesgeld voor den geheelen tweemaan- delij'kschen cursus bedraagt 15.en voor den geheelen vijfmaandelijkschen cursus 50.Aanmeldingen, verzoeken om na dere inlichtingen en storting der lesgel den kunnen geschieden aan het adres van den secretaris der Haagsche Aeroclub, den heer P. A. Werninck Jr., Backershagenlaan 72, Wassenaar. INGEZONDEN STUKKEN BEIAARD-KLANKEN. Een echte Hollandsche najaarslucht. Een grijze lucht, waaruit hardnekkig een fijne regen neerstuift. Tegen die grauwe lucht het stoere silhouet van de Haarlemmer St. Bavo, de machtige Gothisohe romp be kroond met den sierlijken vieringstoren, waaruit een andere regen neerstroomt, een regen van klank en melodie, die uit waaiert en neerplast over de Groote Markt en deze ondanks het grauwe weer met vreugde overplast. Staf Nees, de Mechelsche Beiaardier, zit daar boven in den toren en bewerkt het stugge klokkenklavier, dat onder zijn han den zoo soepel wordt als het manuaal van den vleugel onder die van een.meester- pianist. En de groote klokken dreunen en de middelgroote zingen en de kleintjes ju belen en tremoleeren, en de melodieën trip pelen in luchtige rhythmen over de omge ving, of ze deinen weg in plechtige statie. Als zilveren loovers dwarrelen en zwee- ven de tonen over de Groote Markt. Ze vallen neer over de prachtige Vleeschhal, Lieven de Key's meestersohepping in dit centrum, zij trillen tegen de Middeleeuw- sche stadhuis met zijn bijbouwen uit de 16e en 17de eeuw. Zij wedijveren in hun trillende vlucht met de vibreerende gratie der trapgevels en de oude Laurens Jansz. Koster staat met gebogen hoofd te luiste ren. Hier waait de traditie van vele eeuwen. Hier kan men zich, nu Staf Nees den Beiaard bespeelt, een oogenblik onttrek ken aan de moderne levensverwarring, de herrie van het jachtende verkeer, aan de schreeuwende reclame, aan de massa-sug gestie van holle frazen. Hier voelen we op dit oogenblik sterk de unieke sfeer, die de Hollandsche en Vlaam- sche steden hun bekoring, hun intimiteit, hun karakter verleent. Want de zingende toren is het zingende hart der stad. Heel lang heeft hier en daar in Noord-Nederland, dat hart alleen maar in stilte geklopt, beidend den tijd dat het weer in vreugdevolle klanken zich mocht uiten. Doch die tijd is nu gekomen. Overal worden de Beiaarden gerestau reerd, of nieuwe aangebracht. Overal komt het Beiaardspel weer in eere. En hoe het op den duur overal in ons land, waar rnaar een klokkenspel is, zal kunnen worden, dat hoorden we voor een paar dagen, toen een der groote meesters van de Beiaardkunst zijn zangen 'lichtgewiekt over Haarlem's Groote liet zweven. De oude liederen van Valerius tintelden door de lucht, Vlaamsche vooizekens dar telden over ons, een plechtige hymne, een marsch uit de Freischutz en zooveel meer. Eindelijk dé. Vlaamsche Leeuk en ten slotte buigen en ontblooten wij het hoofd bij de statige klanken van het oude Wilhelmus. Na het genieten van deze in den meest edelen zin populaire schoonheid bedenken we, dat Leiden sinds eenige jaren zijn Beiaard mist, dat het zingende hart der stad is verstomd. Doch ook, dat het over enkele jaren opnieuw zal kloppen en.... zingen. Doch dan moet er zijn een corporatie, die zich interesseert voor het Beiaardspel en de propaganda er voor ter hand neemt. Dan moet er zijn een afdeeling van de „Nederlandsche Klokkenspelvereeniging", die gedurende de laatste jaren ontzaglijk veel voor het in eere herstellen der Beiaard kunst heeft gedaan. Welke Leidenaar, die het goed meent met de belangen onzer stad, spant zich daar voor? Wie neemt het initiatief tot het stich ten van een klokkenspelvereeniging, die paraat is, als over luttele jaren de Beiaard weer over onze stad zal klinken? N. J. S. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Christus' Koningschap. Zondagavond was er in het R. K. Ver. Gebouw alhier een bijeenkomst voor alle parochianen, wel'ke tot doel had hulde te brengen aan Christus Koning. Een groot H. Hartbeeld was te midden van een schit terende bloemenpracht op het tooneel op gesteld. Aan de huldiging werkten mede de K. J. C., het zangkoor van de Maria-Con- gregatie en de St. Joseph Gezellen Vereen. Nadat door eenige leden der K. J. C. een opdracht was gedaan, sprak de weleerw. kap. S. Stroek een ernstig woord om Chris tus in de H. Eucharistie te blijven vereeren, vooral in dezen tijd en Hem steeds te er kennen als den Koning, waarvoor wij alles moeten over hebben en voor Wien wij be reid moeten zijn alles op te offeren. Door het zangkoor der Mariacongregatie werden nog eenige Liturgische gezangen ten ge- hooregebracht, terwijl door eenige leden der St. Joseph Gezellen ver. een spreekkoor werd gehouden. Hierna volgde sluiting van deze schoone en schitterend geslaagde Liturgische avond. Ontvangst Pastoor A. J. M. van Meeuwen. Donderdagavond 31 Oct. te ongeveer 6.30 uur, zal de zeereerw. heer A. J. M. van Meeuwen zijn intrede doen als pastoor de zer parochie. Het ligt in de bedoeling zijn eerw. op te wachten aan de Rozenlaan-brug met de R. K. Harmonie St. Caecilia, waarna zijn eerw. een plechtig Lof zal cele'breeren. Speldjesverkoop. De op Zondag gehou den speldjesverkoop ten bate van de St. Elisabeth Vereeniging en de Hulp in de Huishouding, heeft alhier opgebracht de mooie som van ruim 63. Geboren: Hendrika Klara, dochter van W. H. Klaverveld en P. A. Rodenburg Willem, zoon van C. Neven en M. Boom. Getrouwd: J. van Pruissen 24 jaar en G. J. de Jong, 22 jaar. DONDERDAG WEER VERGADERING TE GENèVE. Laval zal Woensdag of Donderdag naar Genève vertrekken om deel te nemen aan de besprekingen van de coördinatie-com missie over de sancties. Hij zal daar Hoare en Eden ontmoeten. Hoare, de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, gaat ni. persoonlijk naar de Volkenbondsstad. Zondag zal hij in Londen terug zijn. Eden blijft in Genève tot het einde der sanctie- besprekingen. Het is nog nieit bekend, of de Italiaansche vertegenwoordiger, baron Aloisi, eveneens naar Genève zal komen. De taak van de coördinatie-oommissiie be staat slechts hierin, den datum vast te stel len, waarop de economische dwangmaatre gelen tegen Italië zullen ingaan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6