H.H. Adverteerders STADS NIEUWS DINSDAG 29 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Katholiek Leiden herdenkt het feest van Christus Koning 27ste Jaargang No. 8254 e Êcid^eh^Soti/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 qpnt per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V „Katholiek Leiden" Een organisatie als „Katholiek Leiden" zou alleen reeds haar bestaansrecht kunnen bewijzen door het organiseeren van avon den als die van gisteren de plechtige herdenking van Christus-Koning door Ka tholiek Leiden, d.w.z. door de Katholieken van Leiden. Als „Katholiek Leiden" er niet zou zijn, zou geen enkele andere organisatie voor het initiatief voor èn het uitvoeren van een dergelijk plan aangewezen en geroepen zijn. Wij hebben dit al 'ns meer geconstateerd, maar wij herhalen 't, omdat het gemeen goed moet worden, dat een centrale van het katholieke vereenigingsleven, van het katholieke openbare, buiten-kerkelijke le ven zeer gewenscht is. Zeker in een grootere gemeente; voor kleinere gemeenten zal men wellicht kun nen constateeren, dat er gemakkelijker als vanzelf samen-spreking, samen-werking tusschen bestuurders en leiders der ver schillende vereenigingen bestaat. Dat samen-spreken en samen-werken m o e t er in ieder geval zijn in elke ge meente. Afgezien ook van het organiseeren van samenkomsten als hier bedoeld. Dat is niet het belangrijkste hoezeer wij ook zulk een samenkomst waardeeren en „Katholiek Leiden" dankbaar zijn voor het genotene, wat wij, als deze organisa tie niet zou hebben bestaan, waarschijnlijk hadden moeten missen. Als het belangrijkste in een centrale als „Katholieke Leiden" zouden we het vol gende willen noemen: Eerstens: Wanneer er noodig is een ge zamenlijke actie der Katholieken, een actie van aanval of afweer, een gezamenlijke propaganda, naar aanleiding van een of an dere gebeurtenis of als een eisch van de omstandigheden, dan is er de centrale, die deze actie of propaganda ter hand kan nemen Vervolgens: Er moet onder ons, Katho lieken, ook in het vereenigings-leven zijn: samenhoorigheid, solidariteit. De eene vereeniging moet om 't 'ns „huiselijk" uit te drukken de andere niet in de wielen rijden. De eene vereeniging moet haar nut kunnen doen met de door een an dere vereeniging bereikte resultaten of op gedane ervaring. De eene vereeniging moet staan naast in geen enkel op zicht: tegenover de andere. Welnu om dat te bereiken kan een centrale ais „Katholiek Leiden" heel nuttig werk doen. Wij meenden na de schitterende bijeen komst van „Katholiek Leiden" op gister avond deze opmerkingen over „Katholiek Leiden" hier even te mogen maken, 't Is misschien nuttig of zelfs noodig. R.K. STAATSPARTIJ Bij alle misère van dezen tijd is het een verkwikking te ervaren, hoe onze partij leiding als 't ware trilt van een verblij dende activiteit. Het laatste nummer van het maandblad „De R.K. Staatspartij" geeft daarvan weer volop bewijs. De ker nen krijgen niet alleen haar nieuw werk schema voor 19351936: voor elke maand van November tot en met April een be paald onderwerp vaak niet'voor de poes! maar daarbij ook voorlichtende lectuur: voor ieder onderwerp een brochure! Onze propagandadienst wil wel zeer terecht ook in de periodes tusschen de verkiezingen onafgebroken contact tus schen Partij en kiezers en richt reeds het oog op 1937: reeds nu moeten de grond slagen voor de propagandistische actie in dat verkiezingsjaar worden gelegd. Dezen winter moet het geheele plaatselijke propa- ganda-apparaat herzien of uitgebouwd wor den. Aan de afdeelingen wordt als werk schema aangeboden: Ledenwerving; reor ganisatie der propagandaclubs, waar mo gelijk en noodzakelijk; bewerking van den zelfkant; December wordt de „Opmarsch- maand": dit orgaan gaat in abonnementen aantal overigens „met sprongen omhoog". Bestrijding der jeugd werkloosheid NADERE BIJZONDERHEID OVER NIEUWE PLANNEN. In een ook in ons blad opgenomen offi- cieele communiqué is reeds mededeeling gedaan van de plannen van den minister van Sociale Zaken om de jeugdwerkloos heid te bestrijden door opneming van jon- j geren in het particuliere bedrijfsleven te bevorderen. Men weet, dat een bespreking met de vertegenwoordigers van Gedepu teerde Staten van alle provincies heeft plaats gevonden en dat er besprekingen van Gedeputeerden met de gemeentebestu ren aanstaande zijn. De plannen, die de minister thans heeft ontvouwd, zijn ontworpen door de eerste sub-commissie van de rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de jeugd werkloosheid. Deze commissie heeft tot spe ciale taak de mogelijkheid van opneming van jongeren in het bedrijfsleven te bestu- deeren. Zij wordt afwisselend gepresidee.xi door een vertegenwoordiger van de werk gevers- en de werknemersorganisaties. Voor dit half jaar fungeert F. S. Noordhoff als voorzitter. Öe commissie heeft het als haar taak beschouwd in de eerste plaats een oplos sing te vinden voor het volgende probleem: Er dreigt tengevolge van de lange duur van de crisis een arbeidersgeneratie te ont staan met onvoldoende vakkennis. Zij, die bij het begin van de crisis in zeer onderge schikte, weinig vakkennis vereischende functies werkzaam waren, zijn vaak op zeventien- of achttien-jarigen leeftijd ont slagen. Thans, nu de crisis vijf jaren ge duurd heeft, zijn deze jongens opgegroeid tot arbeiders van twee-, drie cn twintig jaar, maar him waarde voor het bedrijfsle ven wordt in de meeste gevallen nog be paald door hun vroegere werkzaamheid. Wie nageljongen was, is wèl ouder gewor den, maar niettemin nageljongen gebleven! Deze omstandigheden bemoeilijkt in hooge mate het weder te werk stellen van deze jonge menschen. Het plan van de commissie nu is, een zoo groot mogelijk aantal van deze crisis- slachtoffers weder in de werkplaatsen te rug te brengen voor het verrichten van werkzaamheden, die anders wellicht om bezuinigingsredenen ongedaan zouden blij ven. Men noemt deze werkzaamheden met een technische term „onbenutte arbeid". In vele bedrijven kan zulke „onbenutte arbeid" worden verricht. In de eerste plaats natuurlijk in fabrieken en werkplaatsen van particülieren. Maar men denke ook aan de mogelijkheid om eenmans wagens van de tram weder met twee personen te be mannen en aldus de trage gang dezer wa gens door de steden te versnellen; aan de mogelijkheid ook om b.v. in Rotterdam de vuilnisophaaldienst veelvuldiger te doen plaats vinden door tewerkstelling van deze krachten. De gewestelijke en plaatselijke commis sies, die zooals reeds in het officieele communiqué vermeld stond zullen wor den gevormd, zullen tot taak krijgen deze mogelijkheden op te sporen. Men stelt zich voor, dat de werkgever, die een of meer jeugdige werkloozen in zijn bedrijf een plaats geeft, aan het comité de waarde ver goedt, die de verrichte arbeid voor hem vertegenwoordigt. Aan den te werk gestel de zou dan een bepaald gedeelte van dat bedrag, b.v. ongeveer de helft, als zakgeld worden uitgekeerd. Hiermede ware be reikt ,in de eerste plaats, dat deze vorm van werkverschaffing de ovérheid niets zou kosten en in de tweede plaats, dat de commissies nog de beschikking zouden krij gen over een bepaald bedrag. Voor dit be drag wil de minister van Sociale Zaken dan het jeugdwerk in het algemeen steu nen, b.v. door uitbreiding van de centrale werkplaatsen. Het ligt, naar wij vernemen, niet in de bedoeling op jeugdige werkloozen dwang tot het aanvaarden van deze bezigheden toe te passen. De lust om in eenigerlei vorm aan den slag te gaan is bij zeer velen groot genoeg. Het plan had in de subcommissie, waar in het is ontworpen, de instemming van de daarin zitting hebbende vertegenwoordi gers van de vakbeweging. „Vooruit", In bewerking is een „jongerenbrochu- re" met als titel „Vragen, van den Dag" waarin het standpunt der Katholieke par tij omschreven wordt in tal van kwesties, waarvoor de jongeren belangstelling too- „Msbd." Katholiek niet geschikt 1 Uütlating van een Overijselschen burgemeester. In de vorige week gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vriezenveen (Ov.) deelde de heer Bramer (R.K.) bij het punt: „benoeming concierge-bode" mede, dat hij tot zijn spijt moet zeggen, dat het Katholieke volksdeel dezer gemeente pijn lijk getroffen is door de uitlatingen van den burgemeester bij de behandeling van de sollicitaties voor de betrekking van con cierge-bode. Deze heeft n.l. tegen enkele R. K. sollicitanten gezegd: „U behoeft niet te solliciteeren, want het helpt u toch niets, omdat u katholiek is. De voorzitter bekende dit gezegd te heb ben. Hij voerde aan, dat b.v. in de provincie Brabant toch ook zeker geen andersden kende zal worden benoemd. In antwoord hierop leest de heer Bramer een staatje voor, over het benoemen van ambtenaren in dienst der gemeente Olden- zaal en Tubbergen. Beiden zijn plaatsen met een R. K. burgemeester, terwijl het meerendeel der bevolking R. K. is en ook de raadsmeerderheid hetzelfde geloof be lijdt. Hieruit blijkt, dat in deze gemeen ten .meerdere protestante ambtenaren zijn verbonden aan de gemeente. De voorzitter verklaarde, dat hij de gebe zigde woorden heeft gezegd, zonder de be doeling om hierdoor de katholieken achter te stellen en beloofde bij een voorkomen de gelegenheid ook een R. K. op de voor dracht te plaatsen. Naar aanleiding van deze kwestie heeft het bestuur der R. K. kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Vriezenveen in haar vergadering van j.L Vrijdag besloten, deze uitlatingen, welke de katholieken zeer heb ben gegriefd en bovendien als zeer onbe hoorlijk gekwalificeerd moeten worden, ter kennis te brengen van den commissaris der Koningin in de provincie Overijsel en de R. K. Kamerfractie, ten einde in de toekomst dergelijke practijken te voorkomen. Wat die burgemeester van Vriezenveen zei, doen vele anderen, zonder het te zeggen! De uitsluiting van Katholieken is in ons vrije Nederland erger en ergerlijker, dan menigeen denkt. DE HEILIGHEID VAN DEN ZONDAG EEN REDE VAN DEN PAUS. Met het oog op de herdenking van den Marsch naar Rome, die gisteren gevierd werd, werden Zondag de Italiaansche win kels en kantoren open gehouden, terwijl gisteren alles gesloten werd. Paus Pius XI heeft hierin aanleiding ge vonden in een redevoering krachtig het handhaven van de heiligheid van den Zon dag te bepleiten. De rede van den Paus werd door de bestuursleden van de Katho lieke Actie aangehoord. De Paus gaf allereerst uiting aan zijn groote voldoening over het feit, dat juist de katholieke actie er zich veel aan gelegen liet liggen den Zondag als rustdag voor het gezin te houden. Woordelijk zeide hij vervolgens: „Het is opmerkelijk, maar nog niet voldoende bekend, dat de ontwijding van den rustdag in de Heilige Schrift be schouwd wordt als groote misdaad. Wie den rustdag ontheiligde moest beschouwd wor den als godloochenaar en heimelijk atheïst. In onze tijden wordt deze verloochening van den Zondag volkomen openlijk bedre- en en wordt derhalve tot openbaar atheïs me, aangezien zij God verloochent en een Hem gewijde dag poogt af te schaffen. De ontwijding van den Zondag is derhalve een der zonden, die den toorn Gods met zich meesleept". De Paus richtte ten slotte tot de aanwezi gen de vermanende oproep, deze opvattin gen onder de arbeidende klassen te ver spreiden. A.s. Vrijdag, feestdag van Aller heiligen, zal „De Leidsche Courant" niet verschijnen. Advertentiën voor dien datum opgegeven worden Donderdag 31 Oct. geplaatst. Advertentiën voor het nummer van Donderdag a.s. gelieve men tijdig in te zenden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Italiaaasche opmarsch in Abessynië is weer begonnen, zoowel in het Noorden (in de richting Makalle) als in het Zuiden (in de richting Sassabaneh). Reeds vele staten toonden hun bereidwilligheid tolt in voering van de sancties. De commissie komt Donderdag te Genève bijeen. (2de blad). Een protest van het Vaticaan tegen de schendingen van het Concordaat door Duitse hl and. (2de blad). Herdenking van den fascistischen op marsch naar Rome. (2de blad). BINNENLAND. De plannen tot opneming van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven; mededee lingen naar aanleiding van de bespreking van ministe rSlingenberg met de provin ciale besturen. (1ste blad). Een wereld-organisatie van bloemenwin keliers. (1ste blad). Weer een auto door trein op onbewaak- ten overweg gegrepen. (Gem. Ber., 3de blad). Motorschip op krib geloopen; schip, dat te hulp kwam, gezonken. (1ste blad). LEIDEN. De herdenking van het feest van Chris tus' Koningschap door „Katholiek Leiden". (lste blad). EEN ENTHOUSIASTE GEDACHTENISVIERING BIJ PATER BORROMAEUS' FEESTREDE ,31ijf bij ons, Gij zon van alle klaar heid". Deze woorden uit de Eucharistische Op dracht van de Graal zullen ongetwijfeld de gedachten geweest zijn van de twaalf honderd Katholieken, die gisteravond den feestavond van „Katholiek Leiden" in de Stadsgehoorzaal hebben bijgewoond. Welk een schoone taak heeft „Katholiek Leiden" op zich genomen door de j aarlij k- sche herdenking van het Koningschap van Christus. De overvolle, met tal van vlag gen en vaandels feestelijke versierde stads gehoorzaal was hiervoor het sprekendst bewijs, want er bleef geen plaats onbezet en de feestavond droeg een zoo voornaam en waardig karakter, dat allen er ongetwijfeld door getroffen zijn. De tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, vicaris kapitularis van het Bisdom, van den Hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, van de zeereerw. heeren pastoors Th. M. Beukers en A. J. Smitz en verder van tal van geestelijken, droeg niet weinig bij tot verhooging van het voornaam karakter van deze bijeenkomst. Onder de genoodigden zagen we verder nog aanwezig de heeren A. H. J. Engels, Lid van de Tweede Kamer, mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en mr. A. Tepe, wethouder dezer gemeente. Tegen half negen stelde zich voor het podium een vaandelwacht van Graalleden, Verkenners en Welpen op en daarna kwam Mgr. Taskin, voorafgegaan door een eere escorte uit de jeugdorganisaties en door de verschillende geestelijken de zaal binnen. OPENINGSWOORD VAN DEN VOORZITTER. Toen de genoodigden allen hadden plaats genomen, betrad de voorzitter van „Katho liek Leiden", de heer W. J. Kriek, het po dium om het openingswoord te spreken. Spr. herinnerde eraan, dat het voor de tweede maal was, dat „Katholiek Leiden" het heeft aangedurfd het feest van Chris tus Koningschap te herdenken. Deze her denking draagt een bijzonder karakter, wijl het nu juist tien jaar is geleden, dat Paus Pius XI deze herdenking instelde. Spr. heette vervolgens allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Kapittel-Vica ris van het Bisdom, Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, den Hoogeerw. Heer deken Ho- mulle en de verdere geestelijken, onder wie in het bijzonder den ge wijden rede naar van dezen avond, pater Borromaeus de Greeve. Spr. constateerde met voldoening, dat zoovelen door hun aanwezigheid blijk heb ben gegeven het werk van „Katholiek Leiden" te waardeeren. Het bestuur stelt dit ten zeerste op prijs en zal er een aan sporing in vinden op den ingeslagen weg voort te gaan. Toen het vorig jaar het Christus Ko ning-feest voor het eerst werd herdacht, had het bestuur reeds in stilte gehoopt bij dezen herdenkingsavond te mogen rekenen op de tegenwoordigheid van Haarlem's Bisschop. Dit heeft niet zoo mogen zijn. Spr. vroeg hierop een gezamenlijk gebed te willen storten voor de zielerust van Mgr. Aengenent, waarbij pater Borro maeus de Greeve voorbad. Hierna verklaarde de heer Kriek dezen herdenkingsavond geopend. De muziek onder leiding van den heer M. van Wel speelde vervolgens het „Ave Maria" van Gounod, waarna het eerste ge deelte van het zangprogramma werd uit gevoerd. REDE PATER BORROMAEUS DE GREEVE. Vervolgens betrad de gevierde Francis caner kanselredenaar, pater Borromaeus de Greeve o.f.m. den katheder tot het hou den van de feestrede. In zijn inleiding herinnert spr. eraan, dat Paus Pius XI het Christus Koning- feest heeft ingesteld om den Christus weer tot de wereld te brengen als den Koning, die nog macht heeft den mensch uit den sleur van het alledaagsch leven op te hef fen, waarmede de Paus Hem weder ver heven heeft tot Koning van de geheele wereld om aldus te niet te doen de wan orde in de huidige maatschappij. „Katholiek Leiden" heeft deze taak be grepen en wil door deze demonstratie er het hare toe bijdragen den Christus-Koning zijn plaats onder de Katholieken te herge ven. Spr. had de uitnoodiging gaarne aan vaard, omdat zij kwam van iemand, wien hij gewend is te gehoorzamen, maar ook omdat het Katholiek Leiden gold, waar hij zoovele troostrijke herinneringen heeft. Aan de hand van de H. Schrift, de boe ken van het Oude en Nieuwe Testament, verklaarde spr. dan nader het Koning schap van Christus. Jezus Christus is werkelijk Koning, hij is God en als God heeft hij alles gescha pen wat buiten hem bestaat. Hieruit volgt 's menschen volkomen onafhankelijkheid van God en moet hij dus toebehooren aan God. St. Paulus heeft de centrale gedachte van de schepping in zijn brief aan de Colos- sensen duidelijk omschreven en doet daarin uitkomen, dat alles in God zijn bestaan heeft. Ook op andere plaatsen in de H. Schrift wordt dit nader aangeduid. Jezus Christus heeft daarnaast nog een anderen Koningstitel: Hij is ook de Ver losser. Daarom verklaarde Christus ook van zichzelf: „Mij is alle macht gegeven, in den hemel en op aarde". Jezus Christus is de Heer. Geldt dit voor alle menschen in het bijzonder dan voor alle christenen, want Christus is het Hoofd der Kerk. Daarom zijn wij koningskinde ren, God es kinderen, wij zijn van een koninklijk geslacht. In zijn aardsche omwandeling was Chris tus 'n Koninklijke gestalte, niet door uiter lijke schittering, doch door zijn ontzaglijke majesteit. Bij zijn geboorte is Hij de Koningszoon, zijn moeder ligt voor hem op de knieën, de koningen uit het Oosten komen hem aan bidden Bij zijn intocht in Jeruzalem klinkt het Hosannah hem tegen. Voor Pilatus ver klaarde hij op de vraag: „Zijt Gij Koning?"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1