RADIOPROGRAMMA'S DINSDAG 29 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RUN De Raad dezer gemeente vergaderde gis teravond te 7 uur. Voorzitter: de burge meester. Aanwezig: alle leden, behalve wethouder Spreij. B. en W. hadden den Raad schriftelijke mededeelingen doen toekomen inzake de gedane pogingen tot behoud van de spoor lijn AlphenUithoorn. Deze pogingen heb ben geen succes opgeleverd. De heer Van 't Riet hield een uitvoerig betoog, waarin hij actie vroeg om een proef te nemen met een spoorweg-verbin ding AmsterdamAlphen a. d. Rijn Gouda. De voorzitter antwoordde, dat het nemen van een dergelijke proef in den breede is besproken. Spr. zegt, dat er absoluut niets meer aan te doen is. Spr. acht geen twijfel mogelijk, of de spoorlijn zal worden op geheven. De heer Van 't Riet handhaaft zijn voor stel, B. en W. uit te noodigen bij de Spoor wegen stappen te doen, om een proef-ex- ploitatie op deze lijn te verkrijgen. Dit voorstel werd ondersteund door de heeren Cocx en Verdonk en bestreden door de heeren Rutin g en Van Kleef. Het voorstel-Van 't Riet werd verworpen met 133 stemmen. Mededeeling van B. en W. inzake het verstrekken van loontoeslagen voor ar beidskrachten werkzaam in landbouw- en boomkweekerij-bedrijven (Reeds gepubli ceerd). De voorzitter zeide, dat deze regeling niet zoo gemakkelijk is in haar practische toepassing. Het weide-bedrijf is in deze gemeente zóó veel-omvattend, dat B. en W. eerst een overzicht trachten te krijgen, van de gevolgen van de toepassing ervan voor de gemeente-financiën. De heer Lam drong er bij B. en W. op aan, deze regeling ook voor den tuinbouw toepasselijk te verklaren. Op haar verzoek werd aan de Pluimvee- vereeniging „Eendracht" te Aarlanderveen een medanlle van 5 beschikbaar gesteld voor de te houden tentoonstelling. Subsidie voor tuinbouw- onderwijs. Verzoek van het Bestuur der Vereen iging tot bevordering van 't Tuinbouwonderwijs alhier om gratis een verlicht en ver warmd lokaal beschikbaar te stellen voor de tuinbouwcursussen 19351936 en 1936 1937 en om toekenning van een subsidie. B. en W. stellen voor het gevraagde lo kaal beschikbaar te stellen, doch op het verzoek om subsidie afwijzend te beschik ken. De heer Boeren bepleitte het verleenen van een kleine subsidie van 25.uit waardeering voor dit mooie sociale werk in deze moeilijke omstandigheden. Er zijn verschillende leerlingen op dezen cursus, die niets kunnen betalen. De voorzitter vreesde, dat met het weer verleenen van een subsidie den verkeerden weg werd opgegaan. De heer Van Kleef was het met den heer Boeren eens en noodigde B. en W. uit met een voorstel te komen. Ds heeren Den Uijl en Lam spraken in dezelfden geest. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. him advies wijzigen- en voorstellen 25. voor dezen cursus beschikbaar te stellen. Dit voorstel werd z. h. s. aangenomen. Verzoek van W. C. van der Vliet alhier, om ontheffing van de bepaling van het raadsbesluit dd. 27 October 1927 betreffen de verkoop van een perceel bouwgrond aan de Rozenstraat, krachtens welke het o. m. verboden is ter plaatse een slacht plaats te bouwen. B. en W. achten het ongewenscht dat aan het pand de bestemming van slacht plaats wordt gegeven. Met de opneming van de bepaling in de koopakte werd juist beoogd dergelijke bedrijven zooveel moge lijk uit dit gedeelte der gemeente te weren; aan het karakter van woon- en winkelwijk zou afbreuk worden gedaan, indien het verzoek werd ingewilligd. Daarom stellen B. en W. voor tot afwijzing te besluiten. Aldus aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. inzake de aan vraag van het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding een er school met uitgebreid leerplan in welke het on derwijs Gods Woord tot grondslag heeft, om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen en boeken, ten behoeve harer scholen voor g.l.o. en u.l.o. aan de Stevinstraat, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. De heer Van Kleef informeerde, hoe B. en W. staan tegenover invoering van een zevende klasse aan de openbare scholen. De voorzitter was van meening, dat het 7e leerjaar overal is ingevoerd. De heer Boeren achtte dit voorstel wet telijk volkomen in orde. Het is spr. echter opgevallen, dat juist deze scholen voor de 2e maal een aanvrage doen voor de aan schaffing van boeken. Een paar jaar gele den is reeds 3000.beschikbaar gesteld, naar sprekers inzien ten onrechte. Er zijn echter andere bijzondere scholen, die der gelijke aankoopen financieren uit het „ver- goedings"-artikel in de L. O. wet. Spr. in formeerde, of dergelijke aankoopen bij de openbare scholen geteld worden bij de 'kosten van het openbaar onderwijs, wat volgens een latere wetswijziging niet on- noodig meer is. Is dat wel geschied, dan zou voor een bijzondere school het mes aan twee kanten snijden, wanneer zij met een aanvra ge komen, zooals thans aan den Raad wordt voorgelegd. De voorzitter zeide, dat ook B. en W. van meening zijn, dat aan deze aanvrage een onaangename kant zit. De zaak is wet telijk echter in orde. De bijz. school heeft eenige jaren een buitengewoon hooge uit- keering gehad. B. en W. hebben met het schoolbestuur geconfereerd, doch het schoolbestuur meende niet in staat te zijn, deze aanvrage achterwege te kunnen laten. Het voorstel werd daarna z. h. st. aange nomen. 6. Benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs alhier, in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer J. M. Hellegers. Aanbevolen worden: 1. de heer J. M. Hellegers alhier, 2. de heer J. N. Omtzigt te Aarlanderveen. Gekozen werd Deken J. M. Hellegers. 7. Benoeming van een gedelegeerd com missaris vanwege het Gemeentebestuur, in het bestuur der Speeltuin vereen iging „Bloemhof" alhier, in de vacature welke is ontstaan door het aftreden van den heer H. G. Veltman als lid van den raad. Aan bevolen worden de heeren: 1. A. F. Ruys- senaars; 2. W. Geerlof. Gekozen werd de heer A. F. Ruyssenaars. Over twee toepassingen van de Bouwverordening. 8. Voorstel van B. en W. in zake het beroepschrift van J. Th. Hooymans te Stompwijk tegen het besluit van B. en W. d.d. 7 September 1935, waarbij hem een bouwvergunning is geweigerd. De heeren Boeren had gehoopt, dat B. en W. in eigen kring dit geval tot een betere oplossing hadden weten te brengen, 't Prae- advies is volgens de letter juist; men moet echter ook rekening houden met den geest der verordening en met de omstandigheden. Men heeft wel eens uitzonderingen gemaakt voor gebouwTen, die veel meer in het cen trum der gemeente lagen. De motiveering grijpt te diep in het privaat-recht. En wat bereikt men met een starre handhaving der verordening. De gebouwen staan er immers reeds. Bovendien heeft spr. in de verorde ning niet kunnen ontdekken, dat er geen twee boerderijen naast elkaar mogen staan. Waar het perceelen betreft, die geheel bui ten de kom der gemeente liggen, wil spr. genade voor recht doen gelden. Den heer Van Kleef wil het voorkomen, dat, wanneer aan het verzoek van adres sant wordt voldaan, de desbetreffende be paling van de verordening vrijwel illusoir wordt gemaakt. Spr. vreest voor een onge lukkige bebouwing langs den Rijn. Spr. is daarom vóór het voorstel van B. en W. De voorzitter merkte op, dat aan inwil liging van het verzoek vérstrekkende con sequenties zijn verbonden. In 1925 is reeds ■vergunning verleend voor een vrij ongun stige verbouwing van een schuur. Nu wil men weer een gedeelte schuur tot woning inrichten. B. en W. hebben geen motieven gevonden om voor dit geval afwijking van de bouwverordening voor te stellen. Weth. Herngreen was van meening, dat de adressant zelf de schuld is van de ont stane situatie. Het was een mooie boerderij, die verknoeid is door van een gedeelte een café te maken. De lieer Den Ouden deelde mede, dat de Raadscommissie afwijzend stond wegens de consequenties aan inwilliging verbon den. De heer Boeren zal geen voorstel doen, omdat hij vóóruit weet, dat het verworpen wordt. Spr. zal echter te gelegenertijd voorbeelden geven, dat wel eens gemakke lijker van de bouwverordening wordt af geweken. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. in zake het beroepschrift van G. van Kleef Mzn. te Boskoop, tegen het besluit van B. en W.' d.d. 12 October 1935, waarbij hem een bouwvergunning is geweigerd. De voorzitter wilde eerst eenige geruch ten recht zetten, als zou de directeur van Gemeente-werken afmetingen hebben op gegeven, welke achteraf niet juist zouden zijn gebleken. Spreker heeft den directeur hieromtrent om inlichtingen gevraagd. Vermoedelijk heeft er tusschen adressant en den directeur en ook tusschen adres sant en spr. verschillend begrip bestaan omtrent de maten, welke bij de verschil lende besprekingen door beide partijen be doeld werden. De heer Bergshoeff achtte de uitleg door B. en W. aan de verordening gegeven ta melijk raadselachtig. De heer Van Kleef wijst erop, dat appel lant bouwgrond gekocht heeft, om deze te bouwen volgens hem verstrekte gegevens. Spr. acht de mogelijkheid niet buitenge sloten, dat appellant te goeder trouw de mededeelingen van den directeur van Ge meentewerken verkeerd verstaan heeft. Bovendien wordt gebouwd op de grens van Boskoop langs het Gouwsche Rijpad. Even over de grens geldt geen tusschenruimte meer tusschen de bouwblokken van 20 M. Spr. zou genoegen kunnen nemen met een tusschenruimte van 10 M. De heer Den Uyl zou deze zaak willen aanhouden, om dit geval nog eens te bezien, zonder dat spr. zich tevoren binden wil, Spr. is over den uitleg van de verordening eenigszins aan het wankelen gebracht. De heer Verdonk wilde eenige soepelheid betrachten. ,De heer Den Ouden kan zich volkomen vereenigen, met het voorstel van den heer Den Uyl om een nader onderzoek. De voorzitter zeide hiertegen geen be zwaar te hebben. Het voorstel-den Uyl werd aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. in zake het verleenen eener rentelooze leening aan het Rijnlandsch Borgstellingsfonds te Leiden. De heer Ruysenaars zeide, dat dit voor stel zijn sympathie heeft. Niet alle midden standers zullen echter geholpen kunnen worden, met name niet de kleine midden standers. En juist zij hebben zulk een be hoefte aan een instelling, welke hen helpt. Dat v/eet spr. uit ervaring in het crisis comité. Menige kleine middenstander heeft het slechter dan een ondersteunde werk- looze. Daarom dringt spr. er bij B. en W. op aan voor deze categorie stappen te doen, om de kleine middenstanders te helpen, daar het Crisis-comité hierin noodzakelij kerwijs te kort moet schieten en bovendien zijn werkzaamheden volgend jaar beëin digt. De heer Bergshoeff opperde verschillende bezwaren tegen de voorgestelde regeling. De heer Den Uyl verklaarde ook sym pathie te hebben voor dit voorstel. Evenzoo de heer Verdonk. De voorzitter antwoordde den heer Ruys senaars, dat toen bekend werd, dat het Nat. Crisiscomité volgend voorjaar zal wor den opgeheven B. en W. een bespreking hebben gehouden met verschillende instan ties voor steunverleening. Spr. wacht een rapport over deze aangelegenheid. B. en W. houden steun aan kleine middenstan ders dus ter dege in het oog. Het voorstel werd daarna z.h.st. aange nomen. 11. Voorstel van B. en W. in zake ver lenging van de bestaande ziekenfondsrege ling voor de werkloozen die ondersteuning genieten en bij de werkverschaffing zijn geplaatst, tot 31 December 1936. Z. h. st. goedgekeurd. 12. Voorstel van B. en W. in zake het geven van een naam aan de nieuw aange legde straat loopende van de Hofzichtstraat naar het nieuw aangelegde gedeelte van de Toussaintstraat. Deze straat zal heeten Van Brederode- straat (Van Br ederode is een der vroegere Amb achtsheeren De heer Van Kleef vindt het niet goed, dat de straten genoemd worden naar on bekende grootheden. Spr. wilde er een schilderswijk van maken. Spr. wil nu niet derect voorstellen een „Den Uyl-straat" „Ik ben maar een verver"! verklaart ne derig de heer Den Uyl. De voorzitter zeide, dat het geen erg be langrijk wegje is; daarom stelden B. en W. voor er den naam aan te geven van iemand, die er ons later geen verwijt van kan maken. Het voorstel werd daarna z. h. st. aange nomen. Rondvraag. De heer Den Uyl informeerde hoe het mo gelijk was, dat de politie een tooneel-repe- titie kon verbieden, welke op Zondag in een zaal werd gehouden. De voorzitter antwoordde, dat er muziek gemaakt werd zonder vergunning. De heer Den Uyl ontkende ten sterkste, dat er muziek werd gemaakt. De voorzitter zal dit onderzoeken. Echter was spr. nog niet zeker of een repetitie voor een publieke vermakelijkheid óók onder publieke vermakelijkheid kan worden ge rekend. De heer Cocx kreeg, op zijn vraag, de verzekering, dat als de Kortsteekterweg gereed is, begonnen zal worden met het as phalt eeren van den weg in Aarlanderveen. Hierna sluiting. KERKNIEUWS BASILIEK TE HULST. Koninklijke onderscheiding voor Deken Rops. Maandagmiddag heeft op het gemeente huis te Hulst een officieele ontvangst plaats gehad bij gelegenheid van de ingebruik neming der gerestaureerde basiliek van St. Willebrord. Bij deze ontvangst waren o. m. aanwezig Z. Exc. minister Slotemaker de Bruine, jhr. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, mr. dr. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, de hoogeerw. heer F. Rops, deken van Hulst, de heer Cuypers, architect en de heer Truf- fino, burgemeester van Hulst. Tijdens deze ontvangst deelde minister Slotemaker de Bruine mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft deken P. Rops te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau, waarna de Minister den De ken de onderscheidingsteekenen op de borts spelde. PASTOOR V. WEENINK. t Voor de pastorie ineengezakt en overleden. Toen Zondagavond te ongeveer 10 uur de zeereerw. heer V. Weenink, pastoor te Velp (Geld.) zich na afloop van het Chris tus Koningfeest voor de jeugd naar huis begaf, zakte hij in de nabijheid van de pastorie plotseling ineen. Nadat hij de pas torie was ingedragen, bleek hij reeds te zijn overleden. De weleerw. heer A. B. de Jong, kape laan te Velp, die in gezelschap van den pastoor was, heeft op strata de absolutie ge geven en daarna het H. Oliesel toege diend. WOENSDAG 30 OCTOBER. Hilversum, 1875 M. N. C. R. V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.00 Ensemble Van der Horst en gram.pl. 1.45 Zang. 3.00 Chr. Lectuur en gram.pl. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwcauserie. 6.30 Afgestaan. .00 Ned. Chr. Persbureau en gram.pl. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten, gram.pl. 9.00 Causerie. 9.0 Het Bach-koor en -orkest v. d. Beth- iehemkerk, Den Haag m.m.v. solisten. (Om 10.15 Berichten). 10.40—11.30 Gram.pl. Hilversum, 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 Onze .keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. I.00.1.45 De Flierefluiters. 2.00 Voor de vrouw en Orvitropia. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 6.00 Eddy Walis en zijn orkest. 6.50 De match EuweAljechin. 7.05 Gram.pl. en causerie. 8.00 Nieuwsberichten, VARA-Varia en gram.pl. 8.45 „De geruilde gramofoonplaat", hoor spel. 9.15 VARA-orkest. 10.00 Nieuwsberichten en gram.pl. 10.15 VARA-orkest. II.00 Causerie. 11.2012.00 Orgel en zang. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning's orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Het Western Studio-odrkest. 5.35 Barclay Wilson's orkest. 6.50 Koorconcert. 7.50 BBC-Dansorkest. 9.05 „In small print", horspel. 10.20 BBC-theater-orkest. 11.35—12.20 Foy Fox en zijn Band, Rad io- Paris, 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en cymbalo-recital. 9.05 „La gagnotte", spel. 11.0512.35 Dansmuziek. Rome, 421 M. 8.10 Radio-tooneel. 9.45 Dansmuziek (Gr.pl.). Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Vivex". 2.504.50 Omroeporkest. 5.20 „Ruys Bias", drama van V. Hugo. 9.3510.20 Omroeporkest. Keulen. 456 M. 10.20 Zang en piano. 11.20 Orkestconcert. 3.35 Piano-recital. 4.20 Orkestconcert. 6.20 Blaasconcert. 7.35 Rijksuitzending: Ein Volk Arbeitet. 8.10 Soldatenmuziek. 9.5011.20 Gevar. concert mm.v. orkest en solisten. Brussel, 322 en 484 M 322 M.: 12.20 Russische muziek. 1.302.20 Gram.pl. 6.35 Zang en piano. 7.05 Gram.pl. 8.20 Salon-orkest. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. I.50 Zang. 2.002.20 Gram.pl. 5.35 Zang. 5.50 Accordeonmuziek. 6.20 Gram.pl. 6.50 Piano-recital. .35 Zang. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.05 „Lachender Funk", gevar. program ma. 9.20 Berichten. 9.50 Guitaarrecital. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden 3e Programma. 8.00 Deutschls. II.20 Kalundborg. 12.20 Brussel (VI.). 14.20 Kalundborg. 14.50 Parijs Radio. 15.50 Lönden Reg. 17.35 Parijs Radio. 18.20 Brussel (Fr.). 18.35 Beromunster. 19.40 Diversen. 20.05 Leipzig. 21.20 Weenen. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 9.30 Gram.muz. G. R. D. 10.35 Londen Reg. 12.50 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 15.10 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 19.10 Londen Reg. LUCHTVAART VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN. Geen enkel spoor nagelaten. Aan de noordoost-kust van Majorca heeft men een groot vliegtuig in zee zien vallen. Een wachtschip is onmiddellijk op onder zoek uitgevaren naar de plaats des on- heils. Men heeft echter geen enkel spoor van het vliegtuig, noch van de inzittenden gezien. LUCHTVERBINDING NEDERLANDSCH- INDIE—PHILIPPUNEN. Door de K.NJXJVI. Naar het Algemeen Nederlandsch Pers bureau verneemt, ligt het in de bedoeling van de Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij (K.N.I.L.M.) een luchtverbinding met de Philippijnen tot stand te brengen. De nieuwe lijn zal loopen van Batavia via Soerabaja, Bandjirmassin, Belikpapan, Tarakan naar Manilla. De verbinding met Balikpapan zal in December a.s. en die met Tarakan in Maart 1936 tot stand worden gebracht. Voor het doortrekken van den lijn tot Manilla is de toestemming bij de regeering van de Vereenigde Staten aan gevraagd. Zoodra de toestemming van de Ameri- kaansche en Philippijnsche autoriteiten is verkregen, zal de verbinding met Manilla tot stand worden gebracht. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe en waar moet ik in het be zit komen van een melkvergunning? Antwoord: Wend u tot het bureau van den Keuringsdienst, Morschweg 1. Vraag inzake ondersteuning van een invalieden arbeider. Antwoord: Uw vraag behoort inder daad niet in deze rubriek thuis. Wij kun nen u wel inlichtingen geven over alles en nog wat, maar kunnen geen oordeel uit spreken over het al of niet gerechtvaardigd zijn van een uitkeering. Vraag: Gaarne zou ik willen verne men, op welken datum de uitslag der Leid- sche winkelweekprijsvragen bekend ge maakt is. Is dit in de plaatselijke bladen geschied? Antwoord: De uitslagen der prijs vragen zijn niet in de couranten bekend ge maakt. De prijswinnaars hebben hun prij zen toegezonden gekregen. Zoo u meer hierover wil weten, kunt u zich tot de Ned. Middenstandsbond aan de Turfmarkt wen den. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 291. Een heel eind ver op het strand zagen Piet Prikkel en Drein Drentel het zeemonster in het warme zand liggen, 't Lag er tevreden om zich heen te kijken, net als een hondje in zjjn mandje. Het zag er op dat oogenblik nog al vreedzaam uit. 292. Langzamerhand viel de nacht in. Het licht van de vuurtorens ging aan en nu zagen Piet Prikkel en Drein Drentel duidelijk hoe de kop van het zeemonsters telkens beschenen werd door het ronddraaiende licht. „Als het och tend is geworden, zei Piet Prikkel, dan ga ik naar hem toe".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10