UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 WOERDEN. Volksbond. Tot voorzitter van de af- deeling Woerden der R.-K. Volksbond is in een gehouden vergadering gekozen de heer A. Beving. Redding-Brigade. Ter gelegenheid van het eerste lustrum organiseert de Woer- densche Vrijwillige Redding-brigade een propaganda-f eestavond op Woensdag 6 Nov. in de groote zaal van de „Dubbele Sleutel". Opgevoerd zal orden een twee tal tooneelstukken door de leden. Collecte. We vernemen, dat de col lecte ten bate van het Crisiscomité alhier, heeft opgebracht 493.69, terwijl eenige firma's toezegging deden van leveringen in natura. ZOETERWOUDE. Christus Koningschap. Op het feest van Christus Koningschap wordt door de verschillende organisaties in heerlijk enthousiasme geijverd tot verwezenlijking van de idalen. De R.-K. Vrouwenbond zal morgen een speldjesdag aan de kerken organiseeren. Hoe vaak ook een offertje gevraagd wordt, voor dezen keer zal niemand ongetooid blij ven als wij de mededeeling doen, dat de opbrengst zal besteed worden om ran de arme menschen met Kerstmis warme klee- jren en ondergoed te geven. Een groote schaar van vrouwen en meis jes van den Vrouwenbond en van de Graal werken aan dit schoone doel, verza melen gebruikt kleeren en naaien en breien om met wilde hand de kleedingstukken te kunnen uitdeelen in de gezinnen waar de bittere armoede ook gepaard zou gaan met koude lijden. De jeugdbewegingen, de Kruisvaart en De Graal vieren het feest door een jeugd- lof in de Dekenale kerk 's avonds 7 uur, waarna in het Patronaat een groote bij eenkomst wordt gehouden, waarop alle ouders verwacht worden en waar iedereen vrije toegang heeft. Door prof. Cleophas zal gesproken wor den over „Christus Koning, in de Eucha ristie" en door de beide jeugdvereenigin- gen zal als een heerlijk glanspunt van den dag „De Eucharistische Opdracht" uitge voerd worden. Op deze schoone liturgische bijeenkomst zal de belangstelling zeker eveals bij de vorige liturgische avond zeker weer groot zijn. Volksbond. Gisterenavond vergaderde de R.K. Volksbond afd. Zoeterwoude 1 in het patronaat alhier. De voorz., de heer van Haastregt, opende de vergadering met gebed en een woord van welkom aan de aanwezigen, inzender aan den spreker van dezen avond den Z.E. Hoogg. heer prof. A. Beyersbergen van Henegouwen O.S.C., wel ke het tweede gedeelte van zijn lezing zal houden over de zoogenaamde Hervorming van Luther. Na het zingen van het bonds lied worden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd vastge steld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbestuur betreffen de de brandstoffen-toeslag door de gemeen te aan de kastrekkers; besloten wordt een adres te zenden aan den gemeenteraad in samenwerking met de afd. Zoeterwoude 2. Aan de hand van een prijscourant van de D.I.C. (diocesane inkoop centrale) doet de voorz. nog enkele mededeelingen, besloten wordt op den feestavond, wanneer de vrouwen er bij tegenwoordig zijn, dit nog maals te behandelen en geeft verder het woord aan voornoemden spreker. Spr. gaf een beschouwing over Luthers karakter en eigenschappen en verklaarde in het licht daarvan diens optreden. De vergadering bracht spreker een wel verdiend applaius voor zijn interessante en leerzame lezing. De voorzitter dankte spre ker namens allen en hoopte op een tot weerziens. De voorz. doet tevens een me dedeeling betreffende het ontspannings lokaal der werkloozen n.l. dat dit zal wer den opengesteld op Dinsdag 5 November as. des voormiddags om 10.30 uur. Bij de rondvraag werden nog enkele za ken van huishoudelijken aard behandeld, waarna de voorz. de vergadering op de ge bruikelijke wijze sloot. Hulp in Nood bracht op 1.16. IJsclub. De jaarvergadering van de IJsclub wordt gehouden op Vrijdag 15 No vember. Waar deze vergadering altijd zeer druk bezocht wordt kan bij het bepalen van vergaderingen met deze datum reke ning gehouden worden. ZEVENHOVEN. Landstormavond. Op Maandag a.s. 's avonds om 8 uur zal in het Bondsgebouw een Landstormavond worden gehouden. LEIDER. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Gencstetstraat 49. Zondag. Het gebouw geopend vanaf 7 urn- Maandag Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur. Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag Repetitie Vondel. Maandag. Geen repetitie Pulchri Studio. Maandag Viering van het Feest van Christus Koningschap, het vaandel van de R. K. Volksbond, is in de Stadsgehoorzaal aanwezig, daar behooren de leden van de R. K. Volksbond bij aanwezig te zijn, voor ziet U spoedig van kaarten. Dinsdag Bestuursvergadering Comité „Herwonnen Levenskracht", 8 uur. Dinsdag Bestuursvergadering Metaalbe werkers, 8 uur. Dinsdag Zangkoor Kath. Graf. Bond. Woensdag Bestuursvergadering R. K. Volksbond 7.308.00 uur. Woensdag. Eerste ontwikkelingsavond voor de leden R. K. Volksbond, te 8 uur, spreker Eerw. Pater Snoek O. F. M. Onder werp: Nieuwe Tijden, Nieuwe Plichten. Woensdag Bestuursvergadering Pulchri Studio, 8 uur. .Woensdag Bijeenkomst Poedelaars. Donderdag Tuinbouwteekencursus. Vrijdag Het gebouw den geheelen dag gesloten, Feestdag Allerheiligen. De werkloozen lezen de mededeelingen vooraan in de gang. Zaterdag Spaarbank en Ziekenkas 7 uur. Brandstoffencommissie 78 uur. Op het kantoor. Bibliotheek van 7.308.30 uur. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelieden vanaf 17 jaar iederen 3en Maandag van de maand, 's avonds om 8.30 uur, in de Presidents kamer van het Gezellenhuis. De toegang voor de bijeenkomsten is voor fietsers Pieterskerkhof en voor voet gangers Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 89 uur bibliotheek. Zondag te half acht in de Hartebrugkerk de H. Mis voor J. Langeveld. De gezellen zijn verplicht deze H. Mis bij te wonen en te communiceeren. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 uur en van 8 uur tot 10.15, verplichte bijeenkomst van 8.15 tot 9.45. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. Van 1 tot 2 uur Bibliotheek. 8.30 uur Prijsbiljarten, met als hoofdprijs een polshorloge. Beurtrooster: Zondag: F. van Hal en N. Breedeveld. Maandag vervalt. Dinsdag: C. v. d. Meel en A. Uphoff. Donderdag H. Klein en J. de Groot. Zaterdag: Th. van Schaik en G. Cambier. Vrijdag 1 November (Allerheiligen) A. Friezema en C. Otten. Woensdag alle Commissarissen present. Maandag is de zaal gesloten vanwege Christus Koningschap in de Stadsgehoor zaal. Dinsdag. Bijeenkomst voor de leden van 8.00 tot 10.15 uur. 8.30 uur Eerste bijeenkomst voor Studie- en Debatingclub St. Petrus Canisius. Woensdag: 8.15 uur Propaganda-avond voor nieuwe leden. Jongemannen vanaf 17 jaar worden verwacht. Het Muziekgezel schap en de Tooneelclub der Jongeren ver- leenen hunne medewerking. Donderdag. Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. Vrijdag: Feestdag van Allerheiligen. Bijeenkomst voor de leden van 7.00 10.15 uur. Geen Muziekgezelschap Frans Schweitzer Zaterdag Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.30 uur Kegelclub de Poedelaan. Iederen Zondag van 1 tot 2 uur en iedere Zaterdag van 89 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor l^den en dona te» rs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Gezellen de tijd dringt, nog maar 8 weken en we staan voor onze retraite. Overal wordt tijd voor ge maakt, o. a. uitstapjes en feestavonden. Maar nu ook tijd voor de verdieping van uw geloof om daardoor een 100 pet. gezel te worden. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garecmarkt 36. Zondag: 6.15 uur aantreden van het co hort op de Burcht. 6.30 uur H. Mis, waarna ontbijt. 3.15 uur Alle Kruisvaarders op de Burcht. 3.30 uur Viering Christus Koningsfeest, Gebouw Gezellen Vereeniging, Rapenburg no. 52. Alleen toegang op vertoon van uit- noodiging. Maandag 7.00 uur K. J. C. Mis Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. Dinsdag: 7.30 uur Adspirantenban. 7.30 uur Sloydban. 8.30 uur Godfriedgroep. Woensdag 8.30 uur Aloysiusban. Donderdag: 7.00 uur Lodewijkban. 8.15 uur Willebrordusban. Vrijdag: 7 uur Musiusban. Zaterdag: 5.006.30 uur Huisvlqtclub. 6.307 uur afrekenen Penningmeester. Kruisvaarders voor alles actief en pa raat! ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. Zaterdag 7 uur Bibliotheek. Zondag 7.30 uur H. Mis waaronder Alg. H. Communie voor Welpen, Verkenners, Kruistochters en Maria Congreganisten. 12 uur Aantreden van het Cohort vóór de kerk. 6.30 uur Aantreden van het Cohort in de Burcht. Maandag 7 uur Antonius, Franciseus, Hu- bertus en Arnoldusban. Donateurskaarten inleveren. Woensdag 7 uur Postzegelclub. 7 uur Zaagclub. 7 uur Missieclub. 8 uur Trommelen. Donderdag 7 uur Martinus- en Servatius- ban. Zaterdag 2.30 uur Maria Vendel en het Vendel van St. Jan. 7 uur Bibliotheek. ST. PANCRAS-KRUISVAART (Burcht: Maria Gijzensteeg). (Par. O. L. Vr. Heraelv. en St. Joseph) Zondag Christus Koning-viering. 6.45 Algemeene H. Communie van Kruis vaarders en Verkenners (Zijkapel naast preekstoel). Daarna gemeenschappelijk feestelijk ontbijt in onzen burcht. 7 uur Plechtig Lof. 8.30 uur Kampvuur in onzen burcht, waaraan Kruisvaarders en Verkenners deelnemen. Maandag 7.00 uur Gedialogeerde H. Mis voor Kruisvaarders en Verkenners. Dinsdag 7.30 uur Vendel St. Joris. Woensdag,e 7.30 uur Adspirantenban I, H en IV. Donderdag 7.30 uur Vendel St. Lodewijk. Zaterdag: 3 uur Adspirantenban III. 4.455.45 uur Afrekenen 3-cents-fonds. Tevens kampspaarbank. ZÏTA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8.00 10.20 uur. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL." Zaterdag 2.30 en 4 uur Muloclub. 7.00 uur Cadettenclub. 8.3010 uur contributie betalen en afre kenen van loten, kalenders en kaarten „Katholiek Leiden". Zondag: 121 uur contributie betalen. Kwart voor twaalf zijn alle geimiformde leden van de Hartebrug Parochie in uni form aan de Hartebrug. 24 uur. Rep. in de Stadsgehoorzaal voor de avond van „Katholiek Leiden" (Alle le den in uniform). 4.30 uur Lof met toespraak, waaronder inwijding van Graalwachtleidsters. 5.30 uur Zang. 8.30 uur Inwijdingscursus. Maandag 7 uur moeten alle medespeel sters in de Stadsgehoorzaal zijn, geen clubs. Dinsdag. Alle leden, die him club van Maandagavond willen inhalen mogen ko men. De clubs beginnen om 7.30 uur, dus volkszang, handwerken, missiehandwerken, charitatiefnaaien, huisvlijt en naaien. Dinsdag 79 uur vrije clubs in handwer ken en naaien. 7 uur Inkleedingscursus. 8.009.30 uur Engelsch voor begmnenden en Alg. Ontwikkeling. 8.158.45 uur Bijeenkomst voor alle Graalleden. 9 uur Zangrepetitie en reidansen II. Woensdag: 23 uur kruiskinderen. 56 uur gym. kleuters in de zaal van de Ursulasteeg. 7.30 uur Lof in de Haagwegkerk, waar na Lampionoptocht. Donderdag: 56 uur gym. kleuters in de Heerensingelschool. 8.3010 uur Vioolcluib en charitatief naaien. 8.1510 uur naaicursus op de Vakschool. 8.309.30 uur turnclub „Actief" dames- afdeeling I. 8.30 uur Apologetischecursus door den WelEerw. Heer B. Dorbeck, Pr. 7.15 uur Repetitie voor de Ouderavond. Vrijdag 's Avonds geen clubs. 3 uur Repetitie in het clubhuis voor de Kleuterclubs. 5 uur dadenclub. 9 uur dadenclub voor de oudere leden. DE REIS VAN DE K. XVm. Prof. Vening Meinesz over het zwaarte kracht-onderzoek. Heden hield in het Trippenhuis te Am sterdam de afdeeling Natuurkunde van de Academie haar gewone vergadering. Prof. dr. F. A. Vening Meinesz deed een mededeeling over „De voorloopige resulta ten van het zwaartekracht-onderzoek tij dens de reis van Hr. Ms. K. XVIII. Na een dankbetuiging aan de autoriteiten van de Nederlandsche Marine, in het bij zonder aan H. Exes. mr. dr. L. N. Deckers en dr. H. Colijn, voor het groote weten schappelijk onderzoek, dat met de reis van Hr. Ms. K. XVIII is mogelijk gemaakt en aan commandant, officieren en bemanning, voor de medewerking bij dat onderzoek verleend, gaf spr. een overzicht van de reis. Hij vermeldde het meegenomen in strumentarium: het slingertoestel voor zwaartekrachtbepalingen op zee, drie goe de chronometers, waarvan één door de Fransche marine voor de reis was afge staan, een registratietoestelletje voor tijds- vergelijkingen, een Holwerek-Lejay toe stel voor de bepaling van de zwaartekracht te land, dat de Bataafsche Petroleum Maat schappij heeft willen uitleenen, teneinde vanuit de havens nog waarnemingen te land mogelijk te maken, die een waarde volle aanvulling gegeven hebben tot het materiaal, dat op zee verkregen werd, ver der het echo-loodingstoestel dat de marine voor deze reis in de K. XVIII heeft willen inbouwen. Spr. gaf een kort overzicht van de resul taten der echo-loodingen in den Atlanti- schen Oceaan. Vervolgens besprak hij de slingerwaarnemingen voor de zwaarte krachtmetingen en vermeldde de radio tijdseinen die hij, tijdens de reis had ge bruikt. De resultaten der metingen hebben twee belangrijke gevolgtrekkingen van algemee- nen aard mogelijk gemaakt. Ten eerste, dat de evenwichts-afwijkingen in den opbouw der aarde, die reeds uit graadmetingen en vroegere zwaartekrachtbepalingen bekend waren, niet overeen blijken te stemmen met de hypothese van een afplatting van de aarde in het equatorvlak, zooals door vele geodeten vermoed werd, doch dat zij met de verdeeling van oceanen en continenten over het aardoppervlak schijnen samen te hangen. Ten tweede, dat de zwaartekracht op de oceanen systematisch een iets groo- tere waarde vertoont dan op de continen ten en dat de overgang vrij plotseling bij den continentsrand optreedt. Wellicht kun nen convectiestroomen in het substratum onder de aardkost, zooals die door Schwin ner en Holmes reeds verondersteld zijn, een verklaring van deze systematische afwij kingen geven. Vervolgens vermeldde spr. nog enkele resultaten van meer plaatselijken aard. De resultaten op het eerste traject bereikt, ge- van den indruk, dat de kustplooiingen van het Iberische schiereiland en van Marokko niet in den Oceaan doorloopen. De resul taten tusschen Dakar en Pernamibuco doen zien, dat de Romanche trog (de loodingen gaven daarvan een diepte van 7600 M. aan) isostatisch gecompenseerd is; het maakt niet den indruk, dat men hier met een ef fect van een groote korstplooiing te doen heeft, zooals dat bij andere diepzeetroggen het geval is, hoewel de vele aardbevings centra wel in die richting wijzen. Ook de dubbele Walvischrug die de K. XVIH tus schen Tristan da Cunha en Kaapstad ge kruist heeft, blijft isostatisch gecompen seerd te zijn. Alle vermelde resultaten zijn nog voorloopig, maar het is niet waarschijn lijk, dat de definitieve resultaten een an der beeld kunnen geven. Prof. dr. D. Coster sprak daarna over: De dissociatie-energie der moleculen. Alleen gecostumeerdcn hebben toegang! 6f: „Men moet zicb weten te behelpenl De eerste violist poets^ schoenen.. Hier is te zien op welke intens gemeen# wflze Adamson met ztfn boezemrriend Nieuwjaar geklonken heeft (Sondagsnisae Strlx). De Dierenimitator: Meneer de directeur, mag ik na de voorstelling voor een keer eens zóó naar huis gaan.ik heb name lijk m'n regenjas vergeten! Wat voor een soort tapijt mag ik U la ten zien, dame? Hmmm. Het liefst had ik zooiets als.. uw das! Ik zweer 't je ik zal voortaan alléén maar op hazen schieten!!! Vader en Zoon. Moeder! Moeder!!! Pappie heeft uw broche gevonden! Fijn!....

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7