De steun aan Landbouw-, Weide-, Tuinders- en Bloembollenbedrijven. ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een nieuw experiment wordt thans in ons land toegepast op het platteland. De werkverschaffingsobjecten, welke door rijk en gemeenten in de laatste jaren zyn ondernomen, raken ten einde. Het spook van den steun doemt weer voor ve- Ier oogen op. Het demoraliseerend steun- trekken dringt weer naar voren en vraagt de volle aandacht van de overheid. De regeering tracht langs anderen weg een oplossing te vinden voor de steeds dieper doorwerkende werkloosheid. Of zij hierin slagen zal, valt nu nog niet te zeg- I gen, doch met medewerking van de ande de publiekrechtelijke lichamen zal zeer zeker al het mogelijke gedaan worden om den geesel van dezen tijd zooveel mogelijk te verdrijven. Bij verschillende circulaires heeft de mi nister van Sociale Zaken zich gewend tot de gemeentebesturen, met de mededeeling, dat hij voornemens was de o.a. in de ge meente Het' Bildt toegepaste proef van het geven van bijslagen in de loonen van te werkgestelde arbeiders in onderscheiden bedrijven, over het geheele land uit te breiden, met dien verstande, dat de rege ling voorloopig beperkt blijft tot 31 De cember 1935. Gedurende die periode (vanaf 15 Sep tember) met uitzondering echter van het bloembollenbedrijf, waarvoor de regeling reeds op 5 Augustus opnieuw in wer king is getreden) kan in het opnemen van arbeiders in landbouw-, weide-, tuin ders- en bloembollenbedrijven bijslag ge geven worden. Wij meenen goed te doen deze regelingen hier aan een korte bespreking te onder werpen. De bijslag wordt door de overheid gege ven in het loonbedrag, dat in het tijdvak van 15 September tot en met 31 December (voor bloembollenbedrijven, zooals reeds opgemerkt, vanaf 5 Augustus) in eenig bedrijf is uitbetaald boven een bepaald minimum bedrag. Dit minimum bedrag wordt vastgesteld voor de verschillende gewassen, welke in 1935 zijn verbouwd. In de inspectie Noordwijk is het mini mum bedrag voor weidebedrijven bepaald op ƒ21.50 (ƒ18 plus ƒ3.50 voor algemee- ne onkosten op het bedrijf en/of veever zorging in de schuur of stal) per H.A. Dit wil zeggen, dat per H.A. over het tijdvak 15 Sept. t/m. 31 Dec. 1935 ƒ21.50 per H.A. verloond moet worden, vooraleer toeslag gegeven wordt. Is een bedrijf b.v. groot 20 H.A., dan zal aan den bedrijfsleider eerst toeslag gegeven worden, indien hij in to taal 430 laat verdienen. Voor het landbouwbedrijf zijn voor ver schillende gewassen eveneens normen vastgesteld (suiker- en voederbieten 83, aardappelen ƒ168; tarwe ƒ32; erwten ƒ26; gerst ƒ28; haver ƒ38; vlas ƒ6; paarden- boonen 26 per H.A.). Voor het bloembollenbedrijf zijn drie perioden aangegeven; voor de le periode (5 t.m. 31 Aug. 1935) bedraagt het mini mum loonbedrag 26; voor de 2e periode (1 Sept. t.m 30 Nov. 1935) ƒ18 en voor de 3e periode (1 t.m. 28 Dec. 1935) ƒ12 per H.A. en per week. Voor de tuindersbedrijven is geen mini mum loonbedrag vastgesteld; hier wordt enkel volstaan met het geven van bijslag aan nieuw personeel, dat in dienst wordt genomen. Het grondloon moet voor alle bedrijven worden aangehouden. In bijzondere geval len kan afwijking van deze normen plaats vinden op voorstel van de plaatselijke com missie. Deze afwijking behoeft echter de goedkeuring van den inspecteur der rijks- werkverschaffing Lc. te Noordwijk. De in specteur laat zich voorlichten door een rijkslandbouwconsulent of rijks veeteelt consulent. Deze afwijking mag echter niet leiden tot vaststelling van normen voor elk bedrijf afzonderlijk. Indien in een gemeen te aanleiding bestaat om van de door den inspecteur vastgestelde normen af te wij ken, dan worde een nieuwe norm aange legd, welke voor de geheele gemeente geldt. Door de groote verschillen in de plaatselijke bedrijven (wat loon en werk zaamheden betreft) wordt de uitvoering der regelingen er niet gemakkelijker op. Naast deze grondloonen moet het loon bepaald worden van het te steunen bedrijf. Voorop dient gesteld te worden, dat het gemeentebestuur de bevoegdheid heeft 'een bedrijf al dan niet voor steun in aanmer king te doen komen. Beroep hiertegen be staat niet. Dat deze bevoegdheid zeer ruim zal worden toegepast zal hieronder wel blijken. De vaststelling van het loon van arbei ders en knechten zal wel geen bezwaren ontmoeten. Dit wordt gesteld op het wer kelijke weekloon. Voor den bedrijfsleider, die arbeid in eigen bedrijf verricht, wordt een loonbedrag vastgesteld in evenredig heid van den arbeid, dien hij in het bedrijf verricht; ditzelfde geldt ook voor de ove rige gezinsleden en inwonend personeel. Onder geen beding mag meer in rekening worden gebracht dan het gangbare loon. Indien het loon gedeeltelijk in natura wordt uitgekeerd (b.v. met den kost), dan wordt hiermede rekening gehouden. Dat hier met groote omzichtigheid te werk gegaan moet worden, spreekt wel haast vanzelf. De regelingen beoogen geen steun rechtstreeks aan het bedrijf, zoodat de loonnormen niet te laag mogen zijn. Aan den anderen kant mogen de nor men ook niet te hoog zijn, aagezien in dat geval de regelingen geen effect hebben in de praktijk. Aan de hand van twee voorbeelden wil len wy dit toelichten. Voor een bedrijf, ter grootte van 20 HA, is de minimum loonnorm bepaald op ƒ430 (20 x 21.50). Wordt nu 'in het bedrijf gewerkt door 2 inwonende zoons, waarvan het loon ge waardeerd is op 24 per week, dan moet in dat bedrijf eerst 70 verloond worden (ƒ430 min ƒ360), voordat toeslag kan plaats hebben. Zou in het bedrijf echter gewerkt wor den door 2 knechten en een dienstbode met een totaalloon van 435, terwijl het loon van den bedrijfsleider gewaardeerd wordt op 75 gedurende de 15 weken, dan zou reeds, zonder dat nieuw personeel wordt aangenomen, een toeslag gegeven worden in een bedrag van ƒ80 (ƒ510 min ƒ430). De inspectie te Noordwijk wil de regeling in dezen vorm toegepast 'zien. In- dividueele beoordeelrng door de commis sie is uitgesloten. Dat hierdoor voor vele gemeenten groote bezwaren ontstaan te gen het stelsel, behoeft geen betoog. Im mers het geven van steun komt in dit ge val neer op een toeslag rechtstreeks ten behoeve van het bedrijf. Het zal er veel gemeenten wel om te doen zijn werkloozen geplaatst te krijgen in de particuliere be drijven en wij meenen, dat dit ook gehee le opzet der verschillende regelingen is. Van den anderen kant zal de praktijk wel uitwijzen, dat juist die bedrijven, die een laag bedrag aan loonen laten verdie nen, op de eerste plaats steun behoeven en toch, krachtens voornoemde regeling, hier voor niet direct in aanmerking komen, hetgeen bovenstaand voorbeeld ten over vloede aantoont. En dit voorbeeld is met tientallen ander aan te vullen. Het primaire belang van de gemeenten spreekt sterker in Friesland, waar de in spectie der rijks werkverschaffing een an deren norm aanhoudt. De inspectie aldaar deelt den gemeente besturen mede, dat in de eerste plaats voor oogen dient gehouden te worden, dat slechts steun aan landbouwers een veehou ders behoort te worden utgekeerd, indien hiervoor arbeiders worden tewerkgesteld, die anders op steun of werkverschaffing zouden zijn aangewezen. Dit sluit in zich, dat op het ander loon in het bedrijf niets mag worden bijgelegd. Het loon van den bedrijfsleider en inwonend personeel wordt gevonden door het in dezelfde periode van 1934 verdiende loon af te trekken van den minimum loonnorm. Ahoewel aan deze regeling ook bezwaren kleven, lijkt ze ons beter aan de praktijk en de bedoeling van de gemeenten te be antwoorden. In tegenstelling met de regeling voor het tuindersbedrijf, wordt in de hierboven ge noemde bedrijven de toeslag gegeven bo ven het minimumloon. Zou het rijk met deze regeling den steun rechtstreeks aan de bedrijven, op de schou ders der gemeente willen afschuiven? Het is toch niet voor bestrijding vatbaar, dat bijna alle gemeenten door de wetten der laatste jaren op het gebed van fondsbelas ting en werkloosheidssubsidie aanmerkelijk in hun belastingopbrengsten gekort zijn en niet spoedig lasten op zich zullen nemen, waartoe zij niet verplicht zijn. Alleen in dien de gemeenten voordeel hebben van een regeling, kan deze eenig effect hebben. Wij gelooven dan ook, dat er gemeenten zijn, die, hoe gaarne steun willende ver- leenen aan land- en weidebedrijven, hier toe niet in staat zijn, alleen omdat tegen over de uitgaven niet voldoende baten staan. Bij den steun aan de tuinders- en bloem bollenbedrijven is dit, wij zouden haast zeggen, gelukkig anders. De bijslag in deze bedrijven geldt uit sluitend voor arbeiders, die zoo zij niet in het bedrijf waren opgenomen, voor hulp, ingevolge de regelen voor werkverschaf fing en/of steunverleening in aanmerking zouden komen. Het primaire belang der gemeente (plaatsing van werkloozen in de bedrijven) is hier dus in de regeling opge nomen. Inwonende kinderen vallen dus buiten deze regeling, ook als opneming er van tot vermindering van steun van het hoofd van het gezin leidt. Het lijkt ons geen bezwaar, indien deze voorwaarde ook gesteld werd voor het landbouw- en weidebedrijf, tefneer daar ook Friesland (zeker niet zonder voorken nis der regeering) eenzelfde standpunt wordt ingenomen. De bijslag van de overheid bedraagt voor de landbouw-, weide- en bloembollenbe drijven 50 ct., voor de tuinbedrijven een derde deel van het nettoloon (dus zonder de kosetn van sociale verzekering), dat voor werkzaamheden in het bedrijf is uit gekeerd boven het minimum loonbedrag, dat voor het bedrijf is vastgesteld (dit laatste geldt niet voor tuindersbedrijven, waar, zooals reeds gezegd, aan nieuw per soneel toeslag gegeven wordt). Het loon voor alle werkzaamheden in het bedrijf kan in de berekening van het uit te keeren loon worden opgenomen. Uit gezonderd is echter het loon, uitgekeerd voor administratief werk en aan dienst boden en/of vrouwen, die huiselijke werk zaamheden verrichten en loon, uitbetaald aan smeden, bouwvakarbeiders, rietmakers enz. In geval van twijfel beslist de inspec teur. De commissie, welke voor de uitvoering der regelingen in het leven wordt geroe pen door de gemeentebesturen, zal moeten uitmaken, welke werkzaamheden voor steun in aanmerking mogen worden gebracht. De uitdrukking „alle werkzaamheden" laat een ruime interpretatie toe, mits de hierboven genoemde werkzaamheden bui ten berekening worden gelaten. Indien een bedrijfsleider voor steun in aanmerking wil komen, moet hij een aan vraagformulier, in drievoud., ten gemeen tehuize indienen, doch eerst dan, indien de raad dier gemeente besloten heeft tot de regelingen toe te treden. Voor de plaatsing van arbeiders, die voor bijslag in aanmer king komen, zal eveneens toestemming van den inspecteur noodig zijn. Het loon, dat aan arbeiders, wier goed keuring voor plaatsing is verkregen, wordt uitgekeerd, mag eerst voor den bijslag in rekening worden gebracht, indien door den inspecteur het desbetreffende aanvraagfor mulier is goedgekeurd. Indien voor een bedryf de bijslagrege ling van kracht is verklaard, moet de be drijfsleider wekelijks ter gemeentesecreta rie een loonstaat inzenden, welke de be trokken arbeiders voor voldaan hebben geteekend voor het ontvangen loon. Op dezen staat behooren ook de verplichte loonen te worden aangeteekend. De staat is tot dit doel in 3 deelen gesplitst: le. loonen, uitbetaald aan arbeiders, wier loon voor bijslag in aanmerking komt; 2e: loonen, uitbetaald aan z.g. verplicht personeel; 3e loon, voor den arbeid, verricht door den bedrijfsleider, inwonend personeel, enz. Eerst na afloop der periode, waarover de proef zich uitstrekt, kan berekend wor den of toeslag in het meerloon kan worden gegeven. Tenslotte willen wij nog wijzen op de mogelijkheid om verschillende werkzaam heden (b.v. scheuren van grond) in werk verschaffing te doen uitvoeren. Ter ge meentesecretarie worden hierover wel nadere inlichtingen verstrekt. In het bedrag, dat ten laste der ge meente blijft, wordt door het Werkloos- heidssubsidiefonds bijgedragen tot eenzelf de bedrag, als de gemeente ontvangt in de uitgaven voor steun en werkverschaffing. Dat hier de gemeenten, die een hooger pet uit het fonds krijgen, eerder tot de rege ling zullen toetreden, ligt voor de hand. Alhoewel de regelingen veel goeds in houden, brengen zij toch extra lasten met zich, welke voor een gedeelte door de be drijven moeten worden opgebracht. Een groot bezwaar achten wij het, dat de afrekening eerst plaats vindt na afloop van 't jaar. De bedrijfsleiders, die niet voldoen de financieel krachtig zijn, kunnen voor deze regelingen geen loon uittrekken. Juis ter lijkt het ons, indien den gemeenten werd toegestaan bij voorschot de helft of een gedeelte van het „goedgekeurde loon bedrag" aan de bedrijven uit te keeren. De regelingen loopen voorloopig tot 31 December a.s. Het is niet uitgesloten te achten, dat zij verlengd worden in 1936. Immers, in vele bedrijven zijn extra werk zaamheden verricht, welke in 1936 gecon tinueerd moeten worden en door eigen personeel niet kunnen worden verricht. Wij willen hopen, dat de gemeentebestu ren het groote belang van deze regelingen inzien en tot toetreding besluiten. Echter met dit voorbehoud, dat er geen grootere financieele verplichtingen uit voortvloeien dan de steunregeling en werkverschaffin gen reeds vragen. Op deze wijze zijn drie groepen gebaat bij de regeling: de ge meenten door een minder steunbedrag, de werkloozen door naast een hooger loon, in schakeling in het productieproces, de boe ren door goedkoope krachten, waardoor de allernoodzakelijkste werkzaamheden in het bedrijf kunnen worden verricht. Woubrugge. SCHAMINEE BUITENLAND DUITSCHLAND. RIJKSBISSCHOP MÜLLER. Hij wordt verzocht heen te gaan. Dezer dagen zijn in het kerkelijke mi nisterie te Berlijn belangrijke besprekingen gehouden. Gisteren heeft, volgens de „Tel.", de rijksminister voor Kerkelijke Aangelegen heden, Kerrl, den nog steeds formeel in functie zijnden rijksbisschop Ludwig Mül- ler ontvangen en hem dringend verzocht terwille van een vreedzame oplossing van het kerkelijk probleem vrijwillig af te tre den. De rijksbisschop heeft echter perti nent geweigerd aan dit verzoek te voldoen, aangezien hij op het standpunt staat, dat hij nog steeds het vertrouwen geniet van de meerderheid van het evangelische kerk volk, van de meeste Duitsche evangelische bisschoppen en bovendien ook van Hitier. De argumenten van minister Kerrl hebben hem niet van de noodzakelijkheid van zijn heengaan kunnen overtuigen. Daarop heeft minister Kerrl de bisschop- uen der landskerken tot deelneming aan een conferentie uitgenoodigd. Ook in deze conferentie is het geval-Müllea: ter sprake gebracht. Blijkbaar hoopt de minister door bemiddeling van de door Müller benoemde bisschoppen den rijksbisschop er toch nog toe te kunnen bewegen, het persoonlijk of fer te brengen, hetwelk den weg naar een minnelijke schikking van het kerkgeschil aanmerkelijk begaanbaarder zou maken, j Het schijnt, dat de rijksminister bij vele I Duitsch-Christelijke bisschoppen de over tuiging heeft kruinen wekken, dat een af treden van den impopulairen rijksbisschop noodzakelijk is voor een welslagen van zijn verdere pogingen om de tegenstellingen tusschen de kerkelijke oppositie en den staat te overbruggen. Het is evenwel de vraag, of de invloed van deze bisschoppen op Müller groot genoeg zal zijn, om hem tot heengaan te bewegen. In kerkelijke kringen is men van meening, dat Müller eventueel door indirecte maatregelen (hoofdzakelijk van frnancieelen aard) ge dwongen zou kunnen worden de conse quenties uit de veranderde omstandigheden te trekken. Zooals bekend, kan de rijksbis- j schop niet afgezet worden, aangezien hi.i I voor zijn leven is benoemd. FRANKRIJK. POLITIEKE GEVANGENEN UITGEWISSELD. Gistermiddag heeft er een uitwisseling van politieke gevangenen plaats gehad tus schen de Fransche en Duitsche autoriteiten. Twee Duitechers, die in Frankrijk wegens spionnage zijn veroordeeld, zijn uitgewis seld tegen drie Franschen, die in Duitsch- land zijn gevangen gezet, de eerste wegens spionnage en twee anderen onder beschul diging van verboden deviezenhandel. GRIEKENLAND. GEEN OPSTAND OP KRETA? Athene spreekt het gerucht tegen. Het Grieksch Telegraafagentschap spreekt de geruchten omtrent onlusten op Kreta ten stelligste tegen en verklaart, dat in het geheele land rust heerscht. De arrestatie van den republikeinschen leider Papandreoe geschiedde wegens de publicatie van een opruiend manifest. Hij blijft onder bewaking in zijn hotel. De geruchten zouden door een Ameri- kaansch persbureau zijn verspreid. Intusschen meldt Reuter uit Londen, dat het gerucht omtrent een opstand op Kreta in weerwil van de officieele tegenspraak uit Athene aanhoudt. CHINA. AUTONOMIE-ACTIE IN NOORD-CHINA. Volgens berichten uit Japansche bron neemt in China in het gebied ten Noorden der Gele Rivier en wel speciaal in de pro vincie Hoepei de beweging in zake de ver krijging van zelfbestuur snel toe. Herhaaldelijk komt het tot boerenop standen, die gericht zijn tegen de Kwo- mintang en in het bijzonder tegen maar schalk Tsjang Kai-sjek. Dit is niet slechts in Hoepei het geval, doch ook in het Noor delijk deel der provincie Honan. Speciaal de steden Sanho, Antzoe en Tamingfoe zijn het tooneel van onlusten geweest. Verklaard wordt, dat de gouverneur der provincie Sjantoeng, generaal Han Foe- tsjoe, de actie voor zelfbestuur steunt. De Japansche militaire autoriteiten in Noord-China handhaven een „strikte on partijdigheid" naar van Japansche zijde wordt verklaard. Niettemin hebben de Ja panners een krachtige waarschuwing ge richt tot generaal Sjang-tsjen in verband met de mobilisatie van Chineesche troepen in de nabijheid van Sambo, dat aan de ge demilitariseerde zone grenst. Oók wordt door de Japansche militaire autoriteiten critiek uitgeoefend op het fet, dat gene raal Sjang-tsjen in zijn provincie den staat van beleg heeft afgekondigd, alvorens de Japanners van dezen maatregel te verwit tigen. AMERIKA. DE VERMINDERDE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Een rede van Roosevelt. Terwijl de leider van de werkverschaf fing, Hopkins mededeelde, dat de steun- uitkeeringen tot begin December zouden worden doorbetaald, heeft president Roo sevelt in een tot het geheele land gerichte radiorede een lans gebroken voor de cam pagne 1935 „tot mobilisatie der mensche- lijke behoeften", waarbij gelden ingeza meld worden voor particuliere ondersteu ning. Roosevelt zeide in zijn rede, dat in Sep tember 350.000 arbeiders weder in het par ticuliere bedrijfsleven waren ingeschakeld en dat wekelijks aan loonen 12 millioen dollar meer was uitgekeerd dan in Augus tus. Deze toeneming beteekent, dat bijna 5 millioen menschen sedert het laagste punt der depressie in Maart 1933, weer in de particuliere industrie werk hadden .gevon den en dat de wekelijksche uitkeering aan loonen in dezelfde periode met meer dan 104 millioen dollar is toegenomen. Het ar- beidsniveau is daardoor weder gestegen tot de hoogte van November 1930. De president wees in zijn rede op den plicht der particuliere liefdadigheid, voor de werkloozen te zorgen. ROOSEVELTS ANTWOORD AAN DEN VOLKENBOND. Naar vernomen wordt, zal president Roosevelt binnenkort den Volkenbond ant woorden inzake de sancties. Zijn antwoord zou zich bepalen tot de in de Vereenigde Staten op grond van de neutraliteitswet ondernomen actie en geen commentaar leveren op de sancties zelf. EEN VREDESVERDRAG AFGEWEZEN. Bolivia en Paraguay achten bemiddelingsvoorstel onaanvaardbaar. Dé conferentie van bemiddelaars in het Chaco-conflict heeft den definitieven tekst van het vredesverdrag ter goedkeuring voorgelegd aan Bolivia en Paraguay. Vol gens berichten uit Buenos Aires en Asun cion zouden Bolivia en Paraguay het ver drag onaanvaardbaar hebben geacht. In de artikelen van het verdrag wordt o.a. gezegd, dat de vrede tusschen Bolivia en Paraguay is hersteld, de grens wordt afgebakend en een gedemilitariseerde zone van 30 K.M. ingesteld. Paraguay zou Bo livia een vrije zone afstaan in een zijner havens, terwijl wederzijds de krijgsgevan genen zouden worden uitgeleverd. Voorts zou een non-agressie-pact worden geslo- en een overeenkomst worden getee kend, waarbij beide partijen zich verplich ten verdere geschillen aan arbitrage te on derwerpen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. CHINEESCH MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Verscheidene honderden soldaten gedood. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich op 20 October in Landtj au, in de Noord-Westelijke Chineesche provincie Kansoe een vreeselijk ontploffingsongeluk voorgedaan. Een munitiedepot, waar groo te voorraden mimi tie lagen opgeslagen ter bestrijding van de communistische legers, is in de lucht gevlogen. Daarbij zouden ver scheidene honderden soldaten en inwo ners gedood en gewond zijn. De vermoede lijk door onachtzaamheid veroorzaakte ont ploffing, deed een groote brand ontstaan, waardoor verscheidene honderden huizen volkomen vernield werden. BOSCHBRAND IN CALIFORNIE GEREMD DOOR DRAAIEN VAN DEN WIND. De boschbrand die in de omgeving van Lo6 Angeles is uitgebroken, is ten slotte door het draaien van den wind in zijn ver deren voortgang geremd. Men raamt dat de schade tot dusver reeds acht millioen dollar bedraagt. Ruim 12.000 H.A. bosch is volkomen afgebrand. Een groep vacantiehuisjes, waar tal van film acteurs vertoeven, werd slechts gespaard, doordat de wind het vuur landwaarts dreef. Aanvankelijk greep het vuur hier over een breedte van twee kilometer met razende snelheid om zich heen en tal van filmsterren vluchtten naar Hollywood. Na den brand dreigt thans gevaar voor over strooming, daar de bodem al het regenwa ter niet kan opnemen. BRAND IN POOLSCH DORP. Twee vrouwen om he t leven gekomen. In een dorp van het district Wilna is een brand ontstaan in een werkplaats, waar 13 boerenvrouwen bezig waren met het be reiden van hennep. De vlammen sneden den vrouwen den uitweg af, zoodat on danks onmiddellijk in het werk gestelde pogingen ze te redden twee der vrouwen verbrandden en de overigen buitengewoon ernstige brandwonden bekwamen. LUCHTVAART EEN WEDVLUCHT OM DE WERELD. Melbournerace overtroefd. De Fransche Aeroclub heeft een wedstrijd uitgeschreven, die de beroemde race naar Melbourne ver in de schaduw zal stellen, zoowel wat de afstand als was de prijzen betreft. De wedstrijd zal rond de aarde gaan en in 1937 moeten plaats vinden. Er worden niet minder dan drie millioen francs voor den eersten prijswinner uitge loofd, 11/2 millioen voor den tweeden prijswinner, 1 millioen voor nummer drie en 500.000 frans voor den als vierden aan komenden. Daar komen nog percentages uit een loterij bij, plus premies, zoodat het totaal bedrag, dat de winnaar kan verdie nen, nog hooger kan zijn. Het is te voorzien, dat voor dezen wed strijd een aantal speciale machines ge bouwd zullen worden. De prijzen zijn zoo hoog, dat men er het bouwen van nieuwe race-machines voor over kan hebben. In ieder geval kan men er op rekenen, dat de opwinding van de Melbourne-race nog eens dunnetjes overgedaan wordt. Het tra ject, dat bij deze nieuwe race gevlogen moet worden, is nog riskanter dan dat naar Australië, zoodat er stellig „spanning" zal zijn. ZEPPELINDIENST TOKIO— BATAVIA? Japansche maatschappij opgericht. Vernomen wordt, dat de Japansche mi nister van Verkeerswezen een aanvraag in onderzoek heeft voor de oprichting van een Japansche Zeppelin-maatschappij met een kapitaal van 2.500.000. De maatschappij zal twee Zeppelins exploiteeren tusschen Tokio en Batavia. Verwacht wordt, dat de dienst verbinding zal geven op een even- tueele Zeppelindienst van Amsterdam naar Nederlandsch-Indië. ENGELSCH VLIEGTUIG MAAKT ONGELUKKIGE LANDING NABIJ BRUSSEL. Zeven gewonden. Gisteren heeft zich op het vliegveld Hae- ren nabij Brussel een ernstig vliegtuig-on geval voorgedaan. Een passagiersvliegtuig van de Imperial Airways uit Londen land de om 2.56 uur buiten het vliegveld en werd totaal vernield. Op de overblijfselen van het vliegtuig waren de letters te lezen jAOO. De vijfde letter was onleesbaar. De piloot en de meacnicien kwamen er heelhuids af. Erger was het gesteld met de reizigers. Twee hunner werden zwaar gewond. De eerste heeft een armbreuk, de andere is zwaar aan het hoofd getroffen. Vijf overige passagiers bekwamen lichte kwetsuren. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de piloot de landing te kort nam en 10 Meter voor de grens van het vlieg veld den grond bereikte. Een der vleugels werd losgeslagen en de motor boorde in den grond.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5