ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 UE LEIÜSCHE COURANT TIERDE BLAD PAG. 14 INTERPAROCHIEELE EEN REIS, EEN HULDE EN NOG WAT 13 Om half één allen present in de Breite- strasze. Zoo luidde de afspraak en zoo werd het ook uitgevoerd. Met het volg, dat die straat veranderde in een autopark. Eer alles ge regeld was sloeg het reeds één uur, maar toen werd er gestart. Een geestdriftige ova tie barstte los voor mgr. Hürth, die van elkeen afscheid nam. Hij is een fijne, in telligente verschijning, in wien men geen hardheid ontdekken kan. De derde opvol ger van Kolping wordt door ieder.geacht en bemind. Wij hadden nog een kort onderhoud met hem; net l?ng genoeg om een paar vragen te stellen. Eerst vroegen wij hem den al gemeen en ndruk van onze bedevaart: „O, wunderschön, groszartig, das kann nur Holland", Dan zijn meening over het Kol- pingswerk in Duitschland. „Ohne Angst arbeiten wir immer weiter. Wissen Sie wohl, es ist doch Gottes Werk der Gesel- len-verein. Will man aber der Kirche wi- derstehen, so sollen unsere Söhne im Kampfe für die Freiheit mitarbeiten". Een driewerf „treu Kolping" weerklonk en tusschen de wuivende menigte rolden de wagens weg. Vaarwel Keulen, stad van Kolping. Twee dagen mochten wij toeven binnen uw muren en bij het graf van ons aller Vader. Vaarwel, vurige Kolpingbroe- ders, met uw zwaren strijd in het nieuwe heidendom. God zegene en behoede u, be wakers van Kolpings graf! Spoedig waren wij Keulen uit en reden langs den Rijn, die een dertig meter bene den ons al golvend voortstuwde naar Hol land. Na een half uur zwenkten de wagens linksom en namen wij afscheid van „Vater Rhein". En dan ging het in snelle vaart naar Kevelaer. De dorpen in Westfalen waren in Zon- dagsche rust. Geen wonder, dat bij het doorrijden van zoo'n achttien autobussen de bewoners wakker werden en naar bui ten kwamen. In Neus was de belangstel ling zeer groot en toen men hoorde, dat we van Kolpings graf kwamen, ging het er van mond tot mond: „Die Wallfahrt der holland ische Gesellen". De bedevaart der Hollandsche Gezellen. Men bleek dus van onze reis op de hoogte. Wat we noch in Düsseldorf noch in Keulen gezien hadden, viel bizonder in het oog in de dorpen, n.L die schreeuwende op schriften: Die Juden sind unser Unglück Deutscher Junger, bist die Mitglieder der H. J. Deutschland für deutsche Men- schen Deutsches Blut macht unseres Volk wieder gut etc.. Net goed om er wee van te worden. En het leelijke is, dat al die dingen vlak bij de kerken hangen. Ha(r)telijkheid is maar alles. Om één uur waren we uit Keulen ver trokken en het was nog geen vier uur als we in de verte Kevelaer ontdekken. Alle twijfel verdween al spoedig, toen groote groepen fietsers ons passeerden met de be kende vlaggetjes „Wallfahrtsort Kevelaer". En dan plots een uitroep: Daar komt een Processie! Inderdaad, een heel dorp keer de terug van Kevelaer en trok biddend en zingend langs den groot en verkeersweg, tusschen het golvende graan. Voorop het kruis en dan in bonte wisseling de misdie naars en de bruidjes, jong en oud. Een tweetal huifkarren hielden proviand in en het leek wel of de paarden op de maat van het blaas-orkest liepen, zoo statig langzaam Een priester in superplie had de leiding en alles zong of bad, ter eere van de Moeder Gods. In Kevelaer was het enorm druk, maar zonder ongelukken te maken bereikten de wagens het parkeerterrein, vlak bij de kerk van oud-Kevelaer, waar zoo menig pelgrim de pieuse licht-processie aanschouwen mocht. Nu was het er alleen wat „kouwe drukte" van de koele Nederlanders. SEVERUS. HOLLANDS GLORIE Twee cijfers, die aandacht verdienen. Nederland, katholiek Nederland, heeft in de missielanden 5000 zonen en dochters, terwijl 40 missie-bisschoppen op dit groote aantal een apart stempel drukken. 5000 van de onzen in de missie-landen, over de geheele wereld verspreid. Wat een offers zijn daarvoor gebracht, persoon lijk en financieel. Daar hebben duizenden vaders en moeders dag na dag voor gebe den en getobd, daar hebben ze voor geof ferd bij priesterwijding en eerste H. Mis, bij tijdelijke en eeuwige gelofte. Daar heb ben ze om geschreid als zoon of dochter afscheid nam, want bij alle offerliefde blijft cj rnensch voelen, dat scheiden een beetje sterven is. 5000 helden en heldinnen, die alles en al len verlieten om het kruis van den Chris tus de wereld door te dragen en het te plan ten onder de tropenzon of in de poolnacht. Bewuste krachten met fonkelend idealis- - me, kampioenen van de offerzin en de of ferliefde. En 40 zonen van ons volk, die het bis- schopskruis dragen, ver van het vaderland, gebukt onder zorgen, maar met priester- liefde voor hun kudde. Deze opvolgers der Apostelen, zij zijn voor ons, Katholieken, de eer der Nederlandsche Kerkprovincie, zy zijn Hollands glorie! Twee cijfers, die aandacht verdienen. Omdat ze luide spreken voor eiken ka tholiek. Bij alle getob, bij allen afval, bij allen strijd, sta dit ons voor oogen: uit ons volk zijn 5000 helden en heldinnen voort gekomen. Meer dan de gouden eeuw, meer dan de economische hoogconjunctuur spreken die cijfers van Hollands glorie. Dit te onthou den zal goed zijn. S. M. PROPAGANDA-AVOND Woensdag a.s. wordt in het Gezellenhuis een propaganda-avond gehouden. Vele j'ongeren in onze stad zijn hiertoe uitge- noodigd en ook de Gezellen zijn natuurlijk welkom. Maar ook diegenen, welke geen uitnoodiging hebben ontvangen, en toch interesse hebben voor de Gezel. Ver. wor den dien avond verwacht. De aanvang is half negen. Na een propaganda-rede zal de avond gevuld worden door de clubs voor muziek en tooneel. STUDIECLUB „PETRUS CANISIUS" Dinsdagavond wordt het seizoen geopend met een film-avond. Alle leden der club worden er verwacht. Ook niet-leden zijn in deze eerste bijeenkomst welkom. De bijeenkomst zal plats hebben in de groote zaal. Er zal gezorgd worden voor een uit stekend program. RETRAITECLUB „ST. CLEMENS" De trekking der loterij had j.l. Maandag plaats. De lijst is reeds gepubliceerd in dit blad van Dinsdag 22 Oct. Voor zoover nog niet afgehaald kunnen de prijzen nog afgegeven worden a.s. Maandag- en Dins dagavond tusschen 8 en 10 uur, in het Ge zellenhuis aan het Rapenburg. DE VERLOOFDENCURSUS Zondag hadden wij onze eerste bijeen komst voor verloofde gezellen en hun meisjes, een mooie opkomst ondanks 't lee lijke weer. Leiden was dit maal goed ver tegenwoordigd. Verder waren er gezellen uit Oegstgeest, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk, Wassenaar. Een goed geslaagde middag. Tot een vol genden keer. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De Gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen; alle leden waren te genwoordig. Voorzitter Burgemeester W. J. Bocxe, tevens secretaris, die na opening en lezing van het ambtsgebed de notulen der vorige vergadering leest, welke onver anderd worden goedgekeurd. Ten aanzien van den gemeente-toren deelt de voorz. mede, dat Ged. Staten heb ben bericht, dat we ons moeten wenden tot de Rijkscommissie voor Monumentenzorg; dit is gedaan, maar antwoord kwam nog niet in. De heer Kool zegt, dat Mon.-zorg reeds eerder den toren heeft opgenomen, dus niet zoo lang met bericht behoeft te wachten. Goédgekeurd is het besluit tot opheffing van de gem. regeling tot in- standhouding van een school te Noorden, 1 alsmede de wijziging van de Verordening tot heffing van vergunningsrecht, welke stukken, evenals de mededeeling omtrent de Rijksbijdrage voor Woningwetwoningen voor kennisgeving worden aangenomen. In verband met het bepaalde daarom trent in de verordening blijft Aartman aangeslagen voor vier honden; honden z.g. i gehouden door inwonende gezinsleden, i worden beschouwd als te worden gehou den door het gezinshoofd. Ten aanzien van een autobusdienst bij opheffing van de spoorlijn deelt de voor zitter mede, dat in een gemeenschappelijke bespreking met het gemeentebestuur van Nieuwkoop is besloten de concessie-aan vraag van Koppenol te Nieuwveen te steu nen, aangezien deze zonder eenig subsidie een dienst wil openen, vijf maal per dag richting Amsterdam en Leiden (in aanslui ting op de bestaande dienst van Langhout te Nieuwkoop naar Leiden). Wat de opheffing van de spoorlijn be treft doet de voorz. mededeeling van een schrijven van den burgemeester van Al phen aan den Rijn, waarin enkele cijfers over het tekort worden gegeven; overbrug ging daarvan schijnt de opheffing tegen te kunnen houden; hoe echter ongeveer 171.000.met een 5 a 6 gemeenten te dekken? B. en W. zien geen kans daartoe mede te werken; de Raad blijkt er alge meen ook zoo over te denken. Door den Minister van Sociale Zaken is goedgevonden, dat aan steuntrekkende werkloozen vanaf 13 dezer een huurtoeslag wordt gegeven bij een weekhuur van 1.50 tot een maximum van 50 cents per week en in dien zin, dat 2/3 deel van het bedrag boven 1.50 wordt uitgekeerd. De door 't Rijnlandsch Borgstellingsfonds gegeven nadere uiteenzetting geeft den Raad geen aanleiding terug te komen op de in de vorige vergadering genomen af wijzende beslissing tot deelname. Inzake toeslag op de premie van het dok tersfonds deelt de voorz. mede welke 5 aanvragen zijn ingekomen, en het onder houd, dat B. en W. met den dokter hebben gehad, besloten is en de Raad keurt dit goed alles nog op zijn beloop te laten. Besloten wordt vanaf 27 October a.s. aan steuntrekkende werkloozen een brand stoffen-bijslag uit te keeren van 15 cents per stempeldag en f 1.bij een volle stempelweek. Op een verzoek van R. om gelijken toe slag wordt afwijzend beschikt, terwijl aan A. eenzelfde toeslag zal worden uitge keerd. Goedgekeurd wordt het door B. en W. gegeven antwoord aan den Keuringsdienst voor waren in verband met de door de Re geering voorgenomen opheffing, dat n.l. een afwachtende houding moet worden aangenomen met het oog op de door den Haag te stellen voorschriften; blijft waren- keuring echter verplichtend, dan is samen werking van gemeenten in de lijn van het Bezuinigingsontwerp zeker ge- wenscht. De verordening tot heffing van honden belasting wordt voor 1936 weder ongewij zigd vastgesteld 5.en f 2.50 per hond) met een kleine redactioneele wijziging der bestaande verordening. De gemeente-rekening dienstjaar 1933 wordt nader vastgesteld in verband met door Ged. Staten gemaakte aanmerkingen, terwijl in verband met de goedgekeurde rekening over 1932 de vergoeding ingevol ge art. 101 der L.O. wet voor beide bijzon dere scholen wordt vastgesteld. De huren voor de landarbeiderswoningen worden voor 1936 weder ongewijzigd vast gesteld, derhalve voor 7 woningen op 2.25 en één woning op 3.45. Het grasgewas van de kerklanen te Noorden wordt voor 1936 weder voor 8. onderhands aan L. Immerzeel verpacht. Over het verzoek „beschikbaarstelling van het voormalig schoollokaal voor dans gelegenheid" komen de tongen los; aller eerst komen de principieele bezwaren, daarnaast komt de vraag naar voren, of de gemeente daarvoor nu wel een lokaal moet beschikbaar stellen, terwijl weer een ander tegen een gemengde club is; de heer v. Veen keurt niet goed dat jongens en meisjes daar te samen zullen komen dan sen. Verder blijft de vraag, wie zich ga rant stelt voor de kosten en eventueele schade. De voorz. is niet tegen dansen en merkt op, dat hijzelf als jongeman niet zou gaan naar een dansclub als er geen dames wa ren; hij wil die bezwaren even opzij zet ten en dan blijven bij de vraag, of het op den weg der gemeente ligt een lokaal be schikbaar te stellen en vooral goed te over wegen de door den heer Slingerland ge maakte opmerking, dat de vloer slecht is, en er dus schade kan ontstaan, en wie die dan zal vergoeden; waarnaast nog komt de overweging, of inwilliging van het ver zoek soms zal kunnen leiden tot niet-ver- huur van het schoolhuis. Algemeen blijkt de Raad de twee laatst genoemde punten van den voorzitter als een onoverkomelijk bezwaar te beschou wen, waarom afwijzend wordt beschikt. De verordening v. d. Vleeschkeurings- i dienst wordt aangevuld met de bepaling, i dat bij invoer het vleesch binnen twee uur na aankomst in het keurlokaal, ter keu- ring moet zijn aangegeven. Na toelichting van den voorzitter wordt j besloten met de gemeenten Alphen aan j den Rijn en andere te sluiten een gemeen- j schappelijke regeling inzake hulpverlee ning bij brand; de voorzitter merkt, op, dat deze regeling voor onze gemeente alles zins aanvaardbaar is, hij echter het wel als een bezwaar gevoelt, dat wij zelf voor de hulpverleening niets aan te bieden heb ben, daar onze brandbluschmiddelen zoo danig zijn, dat dat absoluut is uitgesloten; op de vergaderingen, die met den Z. Holl. Brandweerbond enkele malen zijn gehou den, heeft de voorz. dit echter ook opge merkt; wordt het door de andere gemeen ten niet als een bezwaar gevoelt, dan kun nen ook wij er over heenstappen. Enkele pensioengrondslagen worden vastgesteld. De begrooting dienst 1935 wordt over eenkomstig aangeboden concept gewijzigd. De voorz. .zegt, dat B. en.W. graag zou den vernemen, of men er voor gevoelt te trachten de voormalige openbare school met schoolhuis te verkoopen, het aan hen overlatend op welke wijze dit gedaan moet worden, in ieder geval zonder eenige kos ten. De heer Kool vraagt, of ook het lokaal verkocht moet worden, omdat het mis schien wel eens zou kunnen voorkomen, dat er weer een openbare school moet ko men;. de voorz. denkt ook nog aan een eventueel beschikbaar te stellen gymnas tieklokaal; er kan echter geheel vrijblij vend en naar bevind van zaken worden onderhandeld indien zich gegadigden voor doen, tenzij de Raad nu zegt, dat voor ver koop niets wordt gevoeld; men bindt zich heden tot niets. Algemeen blijkt men voor de idee van B. en W. te gevoelen. Uit de mededeelingen van den voorz. blijkt, dat de belastingachterstand over aan dit jaar voorafgaande jaren slechts enkele guldens bedraagt, waaruit blijkt, dat de deurwaarder goed heeft gewerkt. De voorz. zegt, dat reeds eerder is geble ken, dat bij delven van graven op de al- gemeene begraafplaats er zich spoedig wa ter in het graf voorkomt, zoodat de kist in het water wordt geplaatst; dit mag niet meer voorkomen, omdat het voor de na bestaanden zeer pijnlijk is, en tot onaan genaamheden aanleiding kan geven; B. en W. hebben reeds eerder overwogen, op welke wijze dit verholpen moet worden, waartoe zij den opzichter een beschrijving en begrooting lieten maken; daar er ech ter geen geld aanwezig is en ook geen dek king kan worden aangegeven, moest een en ander blijven zooals het is. Bij de be grooting 1936 zouden B. en W. hierop zijn teruggekomen, het is echter beter dadelijk maatregelen te treffen. De voorz. leest de door den opzichter gedachte wijze van verbetering; vooral de kwestie drainage maakt een punt van bespreking uit; uit eindelijk draait echter alles om de dubbel tjes en die zijn er nu eenmaal niet, waar om wordt besloten dit ter kennis van G. St. te brengen onder mededeeling van de noodig geachte verbetering. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Weyden naar het doen werken in be drijven met overheidssteun, waarop de KONING CHRISTUS Als niet anders wordt aangegeven Glo ria, geen Credo, De gewone Prefatie. ZONDAG, 27 Oct. Feestdag van onzen Heer Jesus Christus, Koning. Ze Zondag na Pinksteren. Mis: Dignus est. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag. Credo. Eigen prefatie. Kleur: Wit. Vandaag wordt in de Liturgie der H. Mis plechtig hulde gebracht aan Hem, Die voor Pilatus getuigde: „Ik ben koning"; aan Jesus Christus, het Lam, dat geslacht is, Wiens roem en heerschappij toekomt in de eeuwen der eeuwen. (Introtius) Christus is koning over al het geschapene, over de zichtbare en onzichtbare dingen. Koning is Hij, omdat Hij niet alleen onze Schepper, maar ook onze Verlosser is. Hij heeft ons aan de macht der duisternis( slavernij des duivels) onttrokken en ons overgezet in het rijk Zijner liefde (wederom gemaakt tot kinderen Gods en erfgenamen des he mels). Door Christus is het menschelijk geslacht werden met God verzoend (Epis tel). Ja, werkelijk, Christus is onze Koning! Hij heeft daarom recht op alle volken en geheel de aarde als Zijn bezit, (Offerto rium); daarom moeten alle volken, ja zelfs alle koningen der aarde Hem aanbidden en dienen (Graduale). Maar het Rijk van koning Christus is niet van deze wereld (Evangelie). Geeste lijk is Zijn koninkrijk, dat nooit vervallen zal (Alleuja-vers). Het is een Rijk van waarheid en leven, van heiligheid en gena de, van gerechtigheid, liefde en vrede (Pre fatie). Christus wil koning zijn over de harten der menschen; daar Zijn koninklij ke troon vestigen, iedere dag (door de H. Communie), vandaar uit Zijn zegen schen ken (Communio). Een waarborg wil Hij zijn voor ons, dat wij na de strijd onder Zijn vaan, als overwinnaars met Hem in den hemel zullen heerschen (Postcommu- nio). Bidden wij op dezen feestdag met de heilige Kerk, dat, om de oneindige ver diensten van den gekruisten Koning Chris tus, welke in de H. Mis op ons worden toegepast, alle volken aan Zijn zoete heer schappij, welke in de H. Mlis op ons wor den toegepast, alle volken aan Zijn zoete heerschappij mogen onderworpen worden (Gebed) en deelachtig aan Christus' ko ninklijke gaven van vrede een eendracht (Stil gebed). MAANDAG 28 Oct. Feestdag v. d. HH. Apostelen Simon en Judas Thaddëus. Mis: Mihi autem. Credo. Prefatie v. d. Aposte len. Kleur: Rood. De H. Simon met den bijnaam van „ijveraar", predikte de leer van Christus in Mesopotamië Judas, die een brief heeft ge schreven, welke behoort tot de H. Schrift, n.L „de brief van den H. Apostel Judas" en die ter onderscheiding van den verrader Judas Iscarioth genoemd wordt: Judas „Thaddëus" doorreisde Egypte, waar hij het H. Evangelie predikte. Later winnen beiden in Perzië zeer velen voor Jesus Christus en sterven daar de marteldood. DINSDAG 29 Oct. Mis v. d. vorigen Zon dag: Omnia. Geen Gloria. 2e gebed A Cunc- tis (om de voorbede der Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester; 4e tot den H Geest. Kleur: Groen. WOENSDAG, 30 Oct. Mis als gisteren. DONDERDAG 31 Oct. Vigiliedag voor het feest van Allerheiligen. Geboden vas ten en onthoudingsdag. Mis: Judicant. Geen Gloria. 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Paars. VRIJDAG 1 NOVEMBER, Feestdag van Alle Heiligen. Geboden te vieren als Zon dag. Heden geen onthoudingsdag. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit. Wij zijn hier op de wereld eigenlijk niet thuis, maar als in den vreemde. Ons eigen lijke vaderland is: de hemel. Daar is God, onze Vader; daar is Maria, onze Moeder; daar zijn Alle Heiligen, onze broeders en zusters in Christus. Daütr moeten wij dik wijls met onze gedachten heengaan, voor al op dezen plechtigen gedenkdag van AUe Heiligen, over wier geluk en heerlijkheid, beschreven door den H. Joannes (Epistel), wij cms allen verheugen (Introitus). Chris tus roept ook ons (Alleluja-vers) en wijst ons in het H. Evangelie op de middelen tot onze heiliging. Bidden wij tot God op dezen vierdag der verdiensten van Alle Heiligen, dat Hij, mede door hun voorspraak en om hun verdiensten ons overvloedige genaden verleene om heiligen te worden (Gebed). ZATERDAG 2 Nov. Gedachtenis van alle geloovige zielen. Tot lafenis der geloovige zielen mogen de priesters vandaag drie heilige Missen opdragen. Als eerste Mis wordt genomen het requiemformulier op de gedachtenis van alle geloovige zielen. Als tweede het formulier als op een jaargetijde. Als der de het formulier voor de dagelijksche Mis voor overledenen. In alle drie H.H. Missen slechts één gebed en de Sequens: „Dies irae". Geen Gloria, geen Credo. Prefatie voor de overledenen. Kleur: Zwart. Wanneer één der H.H. Missen wordt ge zongen, dan wordt voor de gezongen H. Mis gebruikt het formulier als op de ge dachtenis van alle geloovige zielen (eer ste dus), óók al gaan de twee stille H.H. Missen vooraf. De volgorde is dan dus: 2, 3, 1. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG, Octaafdag van Kerkwijding. Mis: Terribilis. 2e gebed tot den H. Geest. Gloria en Credo. Kleur: Wit. (In niet-geconsacreerde kerken: Als in de kalender v. h. Bisdom). WOENSDAG, Mis v. d. Z. Angelus van Acri, Belijder: Justus. Gloria, 2e gebed tot den H. Geest. Kleur: Wit. DONDERDAG, Mis v. d. Z.Z. Christo- phorus van Romandiola en Thomas van Florence, Belijders: Confiteantur Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigi lie 3e tot den H. Geest. Kleur: Wit Of de Mis v. d. Vigilie: Judicant. 2e ge bed v. d. Z.Z. Christophorus enz, 3e tot den H Geest Amsterdam. ALB. M KOK, Pr. voorz. uitvoerig antwoordt; daarbij blijkt, dat deze kwestie niet zoo eenvoudig is als men had gedacht. De heer de Groot vraagt of in de ko mende periode weer van gemeentewege kan worden bijbetaald het verschil tus schen werkloozenkassteun en gemeente steun, waarop de voorz. antwoordt, dat reeds eerder een besluit in dezen geest is genomen en zoolang de Raad hierop niet terugkomt, weer bijpassing plaats heeft; het besluit wordt gehandhaafd. De heer de Groot zegt, dat Voshart klaagt over demping van een sloot langs zijn land door bewoners van onze wonin gen; hiervan is den voorz iets bekend en reeds eerder deed hij de sloot opknappen; blijven de bewoners doorgaan met alles in de sloot te werpen, dan moeten zij ver plicht worden, het op eigen kosten op te knappen; de Raad blijkt er algemeen zoo over te denken. De heer v. Veen vraagt of er bij de ko mende gladheid voor gezorgd kan worden dat op de nu nieuwe weg, die eerder glad zal worden, zand zal worden gestrooid, waarop de voorz. antwoord, dat hiervoor de heeren Twaalfhoven en Schellingerhout zorgen; hij zal hun aandacht er nog eens speciaal op vestigen. De heer v. Veen stelt voor weder vrij stelling van huisslachtingen (van keuring wordt bedoeld) aan te vragen, waarop de voorz. de nog pas mislukte pogingen daar toe vertelt; de heer v. Veen gaat daarom niet verder op de kwestie in. De heer v. d. Weyden heeft van de plaatsel. middenstand als bezwaar tegen het van onzentwege verleenen van een bij drage voor handel hoor en aanvoeren, dat dit tot oneerlijke concurrentie leidt, waar om het misschien het best zal zijn, dit in de toekomst niet meer te doen. Uit de verdere mededeelingen blijkt, dat hoe goed de hulp ook is bedoeld geweest, het inderdaad tot exessen leidt; besloten wordt in het vervolg geenerlei steun met in dezen vorm toe te kennen. KERKNIEUWS PATER W. GOVAART. Tot Algemeen Overste der Priesters van het H. Hart gekozen. In het Woensdagavond 23 dezer te Rome geopende generaal-Kapittel der Priesters van het H. Hart, werd Donderdagmorgen tot Algemeen-Overste gekozen de Hoog- eerw. Pater W. Govaart, tot dan rector van het Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom. Pater Govaart werd geboren te Schiedam den 13den October 1883. Ruim 20 jaar heeft hij in het Juvenaat te Bergen op Zoom doorgebracht. In 1902 kwam hij daar als jong student in het pas opgerichte Juve naat waar hij in 1908 zijn humaniora vol tooide. Zijn noviciaat maakte de Hoogeerw. Pater Govaart gedeeltelijk in Manages (België), waarna hij dit voltooide in het nieuw opgerichte noviciaat te Asten (N.- B) Na zijn professie in de Congregatie der Priesters van het H. Hart op 23 Sept. 1909 was hij twee jaar werkzaam als surveillant en leeraar aan het Juvenaat. Daarna be gon hij zijn hoogere studies te Leuven en toen ook deze naar Nederland werden overgebracht studeerde hij verder in het Groot-Seminarie te Liesbosch-Princenhage (N.-B.), waar hij op 23 Juni 1916 uit de handen van Z.H.Exc. Mgr. P. Hopmans de H. Priesterwijding ontving. Opnieuw vertrok Pater Govaart in 1917 naar het Juvenaat te Bergen op Zoom om daar eerst als prefect tot 1923, en later als lector, van 19231927, aan de opvoeding der priester-candidaten mee te werken. In- tusschen was hij ook een van de eerste leerlingen der R.-K. Leergangen die de ac te Nederlandsch M.O. behaalden. Als pre fect en leeraar heeft hij bijzondere ver diensten verworven. Toen hij in 1923 rec tor werd, heeft het Juvenaat ook van een anderen kant zijn volkomen toewijding mo gen ondervinden. Dank zij zijn energie kon het huis worden uitgebreid met een nieuwe kapel en een nieuwen vleugel. Sinds 1921 nam hij ook deel aan het provinciaal be stuur der Nederlandsche provincie, terwijl hij in Mei 1927 door het algemeen bestuur te Rome als Provinciaal-Overste werd be noemd. De periode van zijn provincialaat (19271933), kenmerkte zioh als een tijd perk van bloei. De uitbreiding van het seminarie Lies bosch te Princenhage was door hem voor bereid, toen hij in 1933 zijn functie van Provinciaal-Overste overdroeg aan den Hoogeerw. Pater H. Finke, wiens consultor in het provinciaal bestuur hij bleef. Voor de tweede maal werd Pater Govaart dan rector van het Juvenaat te Bergen op Zoom waar hij toen al zijn krachten heeft ge geven voor de innerlijke consolidatie. Door zijn toedoen genoot het Juvenaat ook het voorrecht dat in zijn kapel de nieuwe Apos tolische Vicaris van Finland, Z.H.Exc. Mgr. G. Cobben de bisschopswijding ontving.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14